Radar ReVISOR u 25.protiletadlového raketového pluku

-
25. 4. 2014
-
3 komentářů
-
Redakce AN
Pluk protiletadlové obrany ve Strakonicích převzal do svého užívání radar ReVISOR pro protivzdušnou obranu velmi krátkého dosahu V-SHORAD (Very-SHort-Range Air Defense) a krátkého dosahu SHORAD (SHort Range Air Defense).
Radarové čidlo ReVISOR z dílen pardubické společnosti Retia tvoří pomyslnou poslední část skládanky budovaného systému protivzdušné obrany V-SHORAD a SHORAD. Pro potřeby V-SHORAD a SHORAD jsou ve Strakonicích vybavení palebnými systémy jako RBS-70, S-10MD/IFF a nejvýkonnějším 2K12 KUB.
Z průzkumných to je pak pasivní sledovací systém ReTOB nebo nově právě radar ReVISOR. Můžeme také zmínit komunikační a informační systém velení a řízení palby RACCOS.
První radar ReVISOR již byl zařazen do výzbroje. Celkově Armáda České republiky počítá s pořízením čtyř radarů ReVISOR.
Dlužno podotknout, že se jedná o radar krátkého dosahu. Ministerstvo obrany v současné době plánuje také nákup mnohem výkonnějších mobilních radarů typu MADR (Mobile Air Defence Radar).
Foto: S-10MD/IFF v líbivém digitálním maskování. / Michal Voska
„Završení tohoto procesu (zavedení ReVISOR – pozn. redakce) je zcela v souladu s aktuálním požadavkem Severoatlantické aliance, kdy jsou i jednotlivé ozbrojené síly NATO žádány, aby si zachovaly svoje profesní schopnosti v rámci pozemní protivzdušné obrany," řekl ve Strakonicích náměstek Ministerstva obrany ČR Bohuslav Dvořák.
V případě ničení nízko letících cílů je možné pomocí radaru ReVISOR odhalit cíl o velikosti vrtulníku na vzdálenost 25 kilometrů. Malá bezpilotní letadla nebo bezpilotní vrtulníky pak na vzdálenost 19 kilometrů. Značně se tak zvyšuje efektivita původního uskupení protivzdušné obrany.
ReVISOR dokáže předávat informace buď přímo obsluhám systémů RBS-70 nebo velitelskému stanovišti. Stejně tak lze ReVISOR, díky modulům řízení/velení a komunikace, využívat v různých taktických konfiguracích.
Foto: Rozvinutí systému RBS-70 z vozidla DINGO. / Michal Voska
Radarové čidlo ReVISOR je možné díky kompaktním rozměrům umístit na korbu malého terénního automobilu nebo, jako v případě verze pro Armádu ČR, na jednoosý přívěs. Rotující anténa je umístěná na výsuvném hydraulickém stožáru, který lze umístit až do výšky 6,5 metrů.
Součástí ukázek bylo rozvinutí systému protiletecké obrany krátkého dosahu RBS-70. Sehraný tým přijel v obrněných vozidlech DINGO, zajistil prostor a rozložil systém RBS-70. Celá akce netrvala déle než pár desítek sekund. Ukázce přihlížel i generálporučík Pavel, náměstek ministerstva obrany Bohuslav Dvořák, zástupci Armády SR a firmy Retia.
„Kategorie velmi krátkého dosahu protivzdušné obrany je zcela zásadní pro ochranu pozemních jednotek. Dosáhli jsme schopnosti, která je uplatnitelná při jakékoliv operaci, a to i mimo naše území. To, že se projekt při častých změnách a škrtech podařilo dotáhnout do zdárného konce, považuji za velký úspěch," řekl generálporučík Petr Pavel.
Fotogalerie
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Související články
ROZHOVOR: Zdeňek Zbytek o Armádě ČR a Ukrajině, část 1.
Diskuze o roli a smyslu armády je jednou z věcí, které se na stránkách Armádních novin pravidelně ...
-
14.03.2014
-
31 komentářů
-
Jan Grohmann
Radar ReUNION: Česko a Slovensko společně
Včera došlo k významné události. Pět českých a slovenských firem podepsalo memorandum o vývoji a ...
-
14.03.2014
-
24 komentářů
-
Jan Grohmann
ERA v mezinárodním výzkumném týmu pro vývoj nejnovější radarové technologie
ERA Pardubice uspěla v tendru Úřadu pro civilní letectví Spojeného království (UK CAA), který ...
-
20.03.2014
-
0 komentářů
-
Tisková zpráva
Strakoničtí vojáci se připravují na bojové střelby v Polsku
„Alfa, cíl 120, 50 zachytit. Alfa, cíl zničit, samostatně jednou.“ Podobné povely směřující z ...
-
28.03.2014
-
9 komentářů
-
kapitánka Jana Samcová, 25. plrb
Načítám diskuzi...