Premiéra odstřelovací pušky M10 SAKO TRG

Odstřelovačí se SAKO M10 TRG
Foto: Odstřelovačí se SAKO M10 TRG / Sako

Na letošní londýnské výstavě DSEi se uskutečnila světová premiéra nové odstřelovací pušky M10 SAKO TRG. Puška je dílem známého finského výrobce Sako (člen Beretta Holding Group).  Finská zbraň byla vyvíjena od roku 2009 na popud programu Precision Sniper Rifles (PSR), v němž chce americké velení speciálních operací (US SOCOM) nahradit stávající řadu odstřelovacích pušek  M24, M40 a Mk 13.  Finský výrobce se do soutěže připojil s výše uvedenou puškou M10 SAKO TRG, která vychází ze známého modelu TRG 22/42.

Novou odstřelovací pušku M10 SAKO TRG, stejně jako u většiny nových zbraní, charakterizuje modulární uspořádání.  Na stejném základě (zámkové komoře) můžeme dostat zbraň ve třech rážích. Ke zbrani jsou také dodávány dvě různě dlouhé předpažbí s montážními kolejnicemi.

Pažba je délkově stavitelná s vyměnitelnou patkou. Na spodní straně je univerzální montážní lišta, na kterou je možné umístit příslušenství k podepření zbraně

Zámek zbraně funguje současně jako klíč. Po vytažení ze zbraně je jím možno vyšroubovat šrouby přidržující předpažbí a hlaveň. Pro snadnou výměnu hlavní, zámků a zásobníků jsou všechny součásti tvarově označené. Odlišit od sebe hmatem jednotlivé součástky (dle ráže) tak není problém.

Po výměně hlavně, zámku a zásobníku může být zbraň upravena pro tři druhy munice. Jedná se o náboje 7,62 x 51, 7,62 x 67 (.300 Winchester Magnum) a 8,6 x 70 (.338 Lapua Magnum).

První z uvedených nábojů bude sloužit především k výcviku střelců, a to hlavně díky nižší ceně a nižšímu opotřebení zbraně při střelbě uvedeným nábojem.

K dispozici jsou hlavně o délkách 408, 510, 602 a 656 mm pro ráži 7,62 x 51. Zásobník pro tuto ráži má kapacitu 11 nábojů.

Pro 7,62 x 67 a 8,6 x 70 jsou připraveny hlavně v délkách 408, 510, 602 a 689 mm. Kapacita zásobníku pro první ráži je 7 nábojů, pro druhou 8 nábojů. Vnější rozměry zásobníku jsou pro všechny tři ráže stejné.

Zdroj: Altair

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vojáci získají schopnosti Predátorů

 Brýle pro noční vidění jsou skvělá věc, ale mají svá omezení. Člověk může vidět "téměř" jako ve ...

Kel-Tec KSG : brokovnice pro 21. století

Dnes vám představíme opravdovou lahůdku. Ukážeme vám netradiční bojovou brokovnici od americké firmy ...

Maul - rychlopalná brokovnice střílející elektronické projektily

Firmy Metal Storm a TASER. První z nich před deseti lety postavila zbraň s kadencí 1 milión (!) ran ...

První bojové zkušenosti s revolučním granátometem XM25

O pokrokovém granátometu XM25 jste zajisté už slyšeli. Jedná se o zbraňový systém střílející ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...