Presto Ventures a CSG rozjíždí investiční fond. Do pokročilých technologií a bezpečnostních inovací plánují zainvestovat 150 milionů eur

Presto Ventures a CSG rozjíždí investiční fond. Do pokročilých technologií a bezpečnostních inovací plánují zainvestovat 150 milionů eur
Hlavní sídlo CSG v Praze / CSG (Zvětšit)

Venture kapitálová firma Presto Ventures a průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group (CSG) Michala Strnada spouští investiční fond Presto Tech Horizons. Společně budou investovat do inovativních firem v oblasti obranných a bezpečnostních technologií. S velikostí 150 milionů eur se fond stane jedním z největších na světě s touto sektorovou zkušeností a expertízou.

Presto Tech Horizons plánuje podpořit desítky nejslibnějších technologických projektů ze zemí NATO a Izraele. Zaměří se především na společnosti, jejichž řešení mají víceúčelové, tzv. dual-use, využití v civilním i bezpečnostním sektoru. Fond zainvestuje projekty, které přispívají k bezpečnosti nejen lidí – jejich životů a soukromí – ale také firem, institucí a států. Oborově se může jednat například o technologie z oblastí AI, kybernetické bezpečnosti, automatizace, robotiky, logistiky, obrany, aerospace, mobility, energetiky, zdravotnictví, výpočetních systémů a systémů pro řízení a ochranu kritické infrastruktury, včetně využití radarů, pozemních či vzdušných dronů, laserů a sofistikovaných senzorů.

„Pro mladé, technologicky pokročilé společnosti je mnohdy těžké najít správného investora. Spojením sil Presta a CSG vzniká unikátní partnerství, které v Evropě nemá obdoby. Ve společném fondu se potkává to nejlepší ze světa technologického investování, know-how k budování globálních firem a průmyslově-technologická expertíza,“ vysvětluje Přemysl Rubeš, šéf a zakladatel Presto Ventures.

Zájem investorů i technologických podnikatelů vstoupit do oblasti bezpečnostních technologií v posledních letech významně roste. „Pro investory je největší vstupní překážkou především nedostupnost sektorové expertízy k vyhodnocení kvality technologie a jejího komerčního uplatnění. Technologické podnikatele brzdí mimo jiné složitá regulace, časová náročnost a plnění celé řady formálních kritérií. Naše spojení s CSG adresuje právě tyto bariéry a rizika,” dodává Rubeš.

Michal Strnad, předseda představenstva a majitel skupiny CSG, uvádí: „V CSG dlouhodobě vytváříme řešení a produkty, na které budou moci navázat další generace. Hledáme ty nejlepší mozky a technologie. Společně budeme identifikovat příležitosti a rozvíjet investované firmy, aby dodávaly produkty s maximální přidanou hodnotou a pozitivním celospolečenským dopadem. Velmi dobře víme, jak těžké je výzkum a vývoj proměnit v průmyslový produkt, který se uplatní v segmentu defense, security a law enforcement, kde jsou zákazníky nejen soukromé společnosti, ale i vlády a jejich organizace. Uspěli jsme díky tomu, že zvládáme jak výrobu, tak celosvětový obchod. Jsme připraveni tyto zkušenosti sdílet se začínajícími inovativními podnikateli, kteří se stanou technologickými lídry.“

Investoři z Presto Tech Horizons ročně potkávají až tři tisíce zakladatelů inovativních společností, jejichž produkty mají potenciál vyřešit nejpalčivější společenské problémy. Fond podpoří talentované a ambiciózní technologické podnikatele a firmy, které chtějí uspět v globálním měřítku, obvykle již generují tržby a k akceleraci dalšího růstu potřebují silného partnera. Už teď Presto vyhodnocuje desítky nejslibnějších projektů a první investice z nového fondu představí letos na podzim.

O Presto Ventures
 

 • Venture kapitálová společnost, která od roku 2016 investuje do rychle rostoucích technologických firem a pomáhá jim s rozvojem a vstupem na světové trhy.
 • V portfoliu má přes 60 firem z 20 zemí. Mnoho z nich již od vstupu Presta vyrostlo více než 10násobně. Průměrná výkonnost Presto fondů se blíží 30 % IRR
 • Mezi globálně nejúspěšnější firmy patří:

IP Fabric | Systém pro zabezpečení a řízení firemních sítí
Keboola | Platforma pro integraci a správu velkých dat
Sharry | Systém pro řízení a zabezpečení přístupu do budov a kanceláří
Cloudtalk | Telekomunikační software pro kontaktní centra
Simpleway | Zabezpečený audio hardware pro letištní informační systémy

 • Nejnovějšími přírůstky do portfolia jsou:

Zerops | Infrastruktura pro vývoj a provoz softwarových produktů
Calypso Commodities | Nástroj pro optimalizaci dopravy paliv pro energetiku
Elin.ai | Umělá inteligence pro ochranu duševního zdraví Generace Z

 • Firmám z portfolia v rozvoji pomáhá nejen interní tým, ale také desítky zkušených podnikatelů z mnoha oborů, kteří s Prestem spolupracují a investují kapitál z prodejů a zisků svých firem. Začínajícím technologickým podnikatelům otevírají dveře a pomáhají jim poprat se s byznysovými i produktovými výzvami – od vstupu na trh až po úspěšný exit.
   

O CSG
 

 • CSG je globálně působící průmyslově-technologická skupina, která má desítky výrobních podniků nejen v České republice, kde vznikla, ale i na Slovensku, v Itálii, Srbsku, Španělsku, Velké Británii, Indii a USA.
 • Většina tržeb a zisků CSG je v posledních letech tažena obranným průmyslem, hlavně výrobou velkorážové munice a pozemní techniky, například na podvozku Tatra.
 • CSG působí i v high-tech průmyslu: Radary z firmy ELDIS, která do CSG patří, pokrývají celý vzdušná prostor Indie. Softwarové firmy CS Soft a ATRAC, součásti divize CSG Aerospace, dodávají kritické systémy pro řízení civilního letového provozu. Ve skupině nechybí ani začínající technologické společnosti, například Pocket Virtuality, která vyvíjí řešení pro použití VR a AR v průmyslu.
 • Dalším příkladem startupového projektu v portfoliu CSG, jsou zařízení EWA a SAWER, která vznikla ve spolupráci s českou akademickou sférou a představují nejlepší světovou technologii na výrobu vody ze vzduchu určenou zejména pro suché pouštní oblasti.
 • V podnicích začleněných do skupiny CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců. V roce 2023 dosáhly konsolidované tržby skupiny hodnoty 1,73 mld. EUR. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl, obranný průmysl a výroba malorážové munice. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci setkat na všech kontinentech.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Firmy CSG Defence se představí na veletrhu obranných technologií IDEB v Bratislavě

Slovensko je vedle České republiky domovským trhem řady firem spadajících do Czechoslovak Group ...

Munice pro Ukrajinu splňuje kvalitu, tvrdí CSG

Vyjádření k článkům českých médií, které přebírají článek Financial Times o české muniční iniciativě ...

Firmy ze skupiny CSG se zúčastní prestižního veletrhu obranných technologií Eurosatory 2024 v Paříži

Ve dnech 17.–21. června se v Paříži uskuteční další ročník mezinárodního veletrhu obranných ...

Skupinu CSG na světových trzích nově zastupuje agentura Czechoslovak Export

Hlavní obchodní agenturou průmyslově-technologické skupiny Czechoslovak Group (CSG), která zastupuje ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Splasher
  14:19 26.06.2024

  Ať radši šoupne Strnad 30-40% CSG na hlavní parket BCPP, ať můžeme investovat i jinam než do nemovitostí ;-)

  Ať radši šoupne Strnad 30-40% CSG na hlavní parket BCPP, ať můžeme investovat i jinam než do nemovitostí ;-)

Načítám diskuzi...