Prezident Zeman a armáda

Miloš Zeman
Foto: Nově zvolený český prezident Miloš Zeman / Wikipedia

Nástup nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana do funkce nebude pro českou armádu znamenat žádný otřes. Ta se tak bude i nadále aktivně účastnit zahraničních misí a také bude s pomocí nadzvukových stíhaček pravděpodobně dál chránit vzdušný prostor nad republikou.Vyplývá to z jeho odpovědí na otázky, týkající se branně-bezpečnostní politiky země, které zazněly v předvolebních prezidentských duelech s Karlem Schwarzenbergem, zorganizovaných různými médii.

„Armáda má plnit dva základní úkoly. Působit jako složka integrovaného záchranného systému, ale také se jednoznačně soustředit na účast v zahraničních misích,“ řekl Zeman v jednom z těchto duelů s tím, že ale nevěří, že by při její současné velikosti dokázala sama ubránit republiku v případě, kdybychom byli napadeni.

Pokud jde o zahraniční mise, spatřuje Zeman jejich význam v tom, že je výhodnější bojovat proti teroristům na územích, vzdálených tisíce kilometrů od našich hranic, než připustit, aby se zabydleli v Evropě nebo dokonce na našem území.

Jak v jednom z duelů také uvedl, podle jeho názoru stále probíhá střet civilizací, kdy „náboženský fundamentalismus, projevující se teroristickými útoky vůči občanům, by měl být hlavním cílem našeho zájmu.“

Pokud jde o budoucnost českého nadzvukového letectva, o níž se v souvislosti s končící smlouvou na pronájem švédských Gripenů bude brzy rozhodovat, je Zeman přesvědčen o tom, že by v současné době mělo i nadále zůstat součástí armády.

Afghánistán

Foto: Příprava prezidentských voleb u české jednotky na základně Shank v Afghánistánu / Wikipedia 

Současně však považuje pro budoucnost za zajímavou možnost, že by se evropské státy dohodly na společné ochraně vzdušného prostoru nad kontinentem a vybudovali za tímto účelem sjednocený letecký útvar.

V souvislosti s  jaderným programem Teheránu, který je v současné době všeobecně považován za jeden z nejožehavějších mezinárodních bezpečnostních problémů, Zeman v duelu, vysílaném 17. ledna letošního roku stanicí Radiožurnál prohlásil, že není nezbytné v tuto chvíli uvažovat o preventivním leteckém úderu na Írán.

Ještě na podzim loňského roku přitom zastával opačný názor, který prezentoval  například 15. října během svého vystoupení na slavnostním večeru, konaném v rámci akce, nazvané Dny pro Izrael, který se konal v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové.

„Dostávám se k myšlence preventivního úderu, která je dnes aktuální vůči íránským odpalovacím rampám. Evropská unie opakuje chybu appeasementu, usmiřovací taktiky, tehdy vůči Hitlerovi, dnes vůči islámským fundamentalistickým teroristům“ prohlásil tehdy doslova.

český JAS-39 Gripen

Foto: České Gripeny během mise na ochranu vzdušného prostoru nad P obaltím / mise.army.cz

Změnu svého postoje vysvětlil Zeman v zmíněném vysílání Radiožurnálu odvoláním se na nedávnou „fatwu“ (závazné prohlášení v rámci islámského náboženství – poznámka redakce) íránského duchovního vůdce ajatolláha Chameneího, že se Írán nechystá získat atomovou bombu. „Je-li tomu tak, a bude to podrobeno kontrole, pak by byl takový úder zbytečný,“ řekl Zeman.

V minulosti se nově zvolený český prezident opakovaně stavěl proti záměru vybudovat v Brdech radarovou základnu, která měla být součástí systému americké protiraketové obrany. Svůj postoj odůvodňoval tím, že toto vojenské zařízení nemá ve skutečnosti sledovat íránské, ale ruské balistické rakety.

Například 26. listopadu 2007 při setkání s odpůrci radaru mimo jiné prohlásil, že kdyby v Rusku vládnul Brežněv a hrozil by raketami, byl bych první, kdo by podepsal petici pro radar. Ale Rusko není totalitním státem."

A 8. března 2009 v televizním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce označil vybudování radarové základny v Brdech za elektronickou Maginotovu linii, která nikomu nepomůže a dá se lehce obejít.

„Pokud má být radar hrozbou pro Írán, tak vojensky i politicky by měl být umístěn na radarové základně v ázerbájdžánské Gabale. To je Íránu přeci jenom blíž než Brdy," dodal v této souvislosti tehdy Zeman.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Koncepce Aktivní zálohy ozbrojených sil České republiky - část. 1

Aktivní záloha (AZ) funguje v rámci Armády České republiky již deset let. Je však obecně známo, že ...

Armáda České republiky nakupuje vozidla MRAP

Před několika dny unikla do médií zpráva o chystaném nákupu třiceti vozidel kategorie MRAP pro ...

Havárie českého bitevníku L-159

V pátek 23. listopadu došlo na Kolínsku k havárii bitevníku L-159 patřícímu Vzdušným silám AČR. ...

Česká TATRA se snaží prosadit v polské armádě

Český výrobce nákladních automobilů TATRA se ve spolupráci s polskou finanční skupinou MAW Telecom ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:6h12h24h
 • Nicolaj
  20:30 28.01.2013

  Stinsfire: Já chtěl spíš říct, že co s ním zamýšlí američané je jejich věc ,ale nám my by sme z něj měli užitek. Mimochodem: je nesmysl aby byl radar s uplatněním proti íránu atp. tam, kde náš noví prezident tvrdí, prostě proto, že je to moc blízko. Nemyslím že by byl namířen proti rusku - to se nebojí/nebálo ani tak radaru, jako spíše politické vazby CZ/USA s ním spojené. To je samozřejmě jen můj názor, a navíc lehce mimo téma.

 • Stinsfire
  20:04 28.01.2013

  Nikolaj: tak radar by byl platnej tak jako tak, ale otázka je proti komu by byl platnej. :D

 • waggon
  19:28 28.01.2013

  left: ...otevru noviny, tam Zeman, to aby se clovek bal i otevrit konzervu :-)

  Ale ted vazne, myslim, ze Zeman bude clovekem, co armade moc neublizi, ale nepomuze, ackoliv se bude populisticky prezentovat jako jeji velky zachrance

 • waggon
  19:28 28.01.2013

  left: ...otevru noviny, tam Zeman, to aby se clovek bal i otevrit konzervu :-)

  Ale ted vazne, myslim, ze Zeman bude clovekem, co armade moc neublizi, ale nepomuze, ackoliv se bude populisticky prezentovat jako jeji velky zachrance

 • Left
  18:19 28.01.2013

  No bezva...už i tady ho budem vídat :(
  Myslel jsem si, že si od něj odpočinu a odeberu se na chvíli na jiné weby, ale už je i tady :D

 • HU
  18:14 28.01.2013

  IZS nepatri mezi zakladni ani hlavni ukoly armady...jen se podili..

 • Nicolaj
  17:33 28.01.2013

  Myslím že co se armády týká, nebude náš noví prezident "problémoví" :-D Jen snad s tím radarem nemá úplně pravdu - jestli bude něco platný je problém američanů, nám by to přineslo jedině profit v podobě užší spolupráce a také nějakého toho nájmu.

 • MrGreen
  17:10 28.01.2013

  Má pravdu v tom, že islám je zlo a velké nebezpečí pro naši křesťanskou civilizaci.