Při útoku v Afghánistánu zemřel slovenský voják

Slovesnká armáda v Afgánistánu
Foto: Slovenský voják v Afghánistánu, ilustrační foto / OSSR

V úterý 9. července 2013 byl do seznamu vojáků NATO, kteří padli v Afghánistánu, zapsán i četař D. K. Zprávy zpřístupněné veřejnosti taktéž uvádějí, že na Kandahar Airfield byli těžce zraněni další dva vojáci strážní jednotky. Tento útok, jenž je pouze jedním z celé řady útoků  "green-on-blue", zasáhl Slovensko velmi těžce. Především bych chtěl následujícími řádky vzdát hold padlému vojákovi, avšak zároveň i přispět k objasnění tamní situace.

Před stávající strážní jednotkou působily na Kandahar Airfield, již dvě jiné. Původně vyslalo Slovensko v roce 2008 dvě strážní jednotky o síle 50 mužů na základny Tarin Kowt v provincii Uruzgan a na Kandahar Airfield v provincii Kandahar. Roku 2009 přibyla na základnu Deh Rawood v provincii Uruzgan třetí strážní jednotka, která úkoly plnila společně s kontingentem AČR, jenž sem byl rovněž vyslán. Když ke konci roku 2010 skončila většina těchto misí, vznikl jeden kontingent strážní jednotky o síle 165 vojáků na základně KAF. Kvantitativně je tato jednotka největším příspěvkem Slovenska a OSSR misi ISAF. Kontingent současné strážní jednotky vznikl na základě 11. mechanizovaného praporu z posádky Martin.

Slovensko se do misí NATO v Afghánistánu zapojilo už v roce 2002. Tehdy ženijní jednotka významně pomáhala při odstraňování minových polí v okolí Kandahar Airfield. Od tohoto okamžiku až doposud nepřišel o život jediný slovenský voják zapojený do operace Trvalá Svoboda nebo ISAF. Zato zahynuli tři vojáci v Iráku při čištění minových polí a další padl, když bylo vozidlo, v němž jel, zasaženo IED. Četař D. K. se tudíž stal prvním slovenským vojákem, jehož krev zbarvila půdu Afghánistánu. Věru velice smutné prvenství.

Avšak oběť padlého i jeho zraněných spolubojovníků je v posledních dnech znevažována některými Slováky, kteří si na této smutné události kompenzují prostřednictvím internetu své vlastní komplexy. Musíme si ale uvědomit několik skutečností: Slovensko se rozhodlo vyslat své vojáky do Afghánistánu pouze na takové mise, pro něž byli nejlépe připraveni. V době, kdy Česko i Polsko nasazovaly své PRT-kontingenty v Lógaru nebo Ghazní, působili vojáci OSSR působili v jiné lokalitě a plnili jiné úkoly. Mnohým laikům i odborníkům se styl a rozsah nasazení příliš nezamlouvaly a přáli si, aby se Slovensko zapojilo aktivněji a v širším měřítku. I já byl jedním z nich. Nic ovšem nesmí bránit tomu, aby byly náležitě pochopeny pravý záměr a smysl zapojení Slovenska do mise ISAF.

V porovnání s českou nebo polskou armádou ta slovenská v mnoha ohledech ještě značně zaostává. Příprava, plánování či akvizice vybavení se stále točí kolem ne zcela aktuálních doktrín a reálné aktivní a rozsáhlejší zapojení OSSR do konfliktů nízké úrovně se nachází těsně mimo dosah. Bez ohledu na to však Slovensko vzhledem ke svým závazkům vůči NATO poskytlo vše, co mohlo. Dobrá vůle se našla i napříč politickým spektrem a účast OSSR v misi ISAF nebyla nikdy ohrožena.

Smrt každého člověka, ať již vojáka, či civilisty, je pokaždé tragédií. Stejně tak bude 9. červenec navždy tragickým datem pro rodinu i jednotku padlého četaře. My, kteří se zajímáme o působení vojáků v zahraničí a o jejich osudy, můžeme pouze vyjádřit svou upřímnou soustrast.

 

Čest jeho památce!

Nahlásit chybu v článku


Související články

Slovenská elitní jednotka 5. PŠU v Afghánistánu

Slovenská armáda má v Afghánistánu v současné době 324 vojáků. Kromě strážných a ženijních jednotek ...

Příprava nového typu jednotky AČR pro nasazení v Afghánistánu v plném proudu

Každému, kdo se jen trochu zajímá o aktuální dění ve světě, jistě neunikla informace o tom, že ...

Za Člověkem v tísni do Afghánistánu

Rozhodl jsem se, že vám zvláštním příspěvkem přiblížím práci humanitární organizace Člověk v tísni ...

Krvavý duben v Afghánistánu

Bombovým útokem před čtyřmi dny začala naplno podle všech indicií jarní ofenziva Tálibánu na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jan Grohmann
  14:57 11.07.2013

  OK. Pánové, myslím, že každý celkem jasně řekl, jaký je jeho pohled na svět a tím bych to ukončil. Začíná se to proměňovat v monolog. Buďme kulturně natolik na výši, že budeme ...Zobrazit celý příspěvek

  OK. Pánové, myslím, že každý celkem jasně řekl, jaký je jeho pohled na svět a tím bych to ukončil. Začíná se to proměňovat v monolog.
  Buďme kulturně natolik na výši, že budeme respektovat pohled toho druhého člověka na věc, tak jako budeme předpokládat, že respektuje on náš.

  Příspěvky nebudeme přesouvat, ale doporučuji pro zájemce pokračovat na http://www.armadninoviny.cz/vy...

  Další off-topic příspěvky na totot téma zde mažu.Skrýt celý příspěvek

 • caslaval
  14:48 11.07.2013

  Admine. Poslechněte uvědomělého chlapáka Martyho a smažte všechny ty příspěvky toho neuvědomělého, ubohého a pokleslého .. však víte ;)

  Admine. Poslechněte uvědomělého chlapáka Martyho a smažte všechny ty příspěvky toho neuvědomělého, ubohého a pokleslého .. však víte ;)

 • caslaval
  14:46 11.07.2013

  Marte. Tvrdíte, že berete "žold" a nejste "žoldák" a pak pronášíte něco o koulích. Jednak si protiřečíte a jednak hned v úvodu uvolňujete testosteron. Pročpak? Okupant je někdo, ...Zobrazit celý příspěvek

  Marte. Tvrdíte, že berete "žold" a nejste "žoldák" a pak pronášíte něco o koulích. Jednak si protiřečíte a jednak hned v úvodu uvolňujete testosteron. Pročpak? Okupant je někdo, kdo okupuje cizí území. Pokud jste součástí okupační mise, jste logicky okupant. To jsou prostě fakta. Sám si přeberte jestli se účastníte okupační nebo jiné mise. Urážet se nemáte důvod.

  Ctěte přísahu, kterou jste složil a kterou jsem zde citoval slovo od slova. Máte bránit svou vlast! To je myšleno tou věrností Vaší republice. Zahraniční mise, která nemá s obranou země co dělat je pouze a jen Vaší aktivitou. Sám jsem se podobné mise zúčastnil a nenapadlo by mne vypouštět z úst cinty o tom jak tím bráním svou zemi a plním svou povinnost. Každá současná mise je čistě dobrovolná. Na rozdíl od skutečné obrany země.

  Co je podle Vás demokratická země? Často používáte tento pojem tak prosím vysvětlete co si pod ním představujete.

  Jsou státy, kde se dělají vojenské převraty jako Egypt, státy kde naše demokratické armády podporují teroristické skupiny islamistů s těmi hodnotami, které tu tak moc nechcete. Je ale dobré vědět co chcete a co ne :)

  Stále budou ve společnosti lidé, kteří vnímají jen svůj úhel pohledu a ty druhé označují jako ty, kteří si nevidí na špičku nosu. Označují svůj názor za názor všech slovy typu "Všichni je známe a víme o koho jde atp." Hele Marte O KOHO JDE? Rád si poslechnu do které škatulky vlastně patřím ;) Vy sám rozhodně nejste v diskuzi vůbec slyšet, že ? Vaše pravda je ta pravá a jiné pohledy jsou ty "pochybné".

  Svoboda, a svoboda a naše dobré hodnoty a jejich špatné hodnoty .. bullshits marty .. sorry. Anyway v každém případě Vás vnímám jako skvělého vojáka. Takoví uvědomělí vojáci jsou v každé válce potřeba. Hodně zdaru při obraně naší svobody a demokracie ... a tak dál. S Vámi se mezi všemi těmi téroristickými, islamistickými, komunistickými a kdo ví jakými jakými hrozbami, které na mne vyskakují z každé Vaší věty cítím tak nějak bezpečněji ;)Skrýt celý příspěvek

 • mart
  14:35 11.07.2013

  Ještě jedna prosba pro všechny. Veďme tuto diskuzi u jiného článku (například v sérii článků o významu armád) a nešpiňme památku padlého vojáka ubohostí některých jedinců zde. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě jedna prosba pro všechny.
  Veďme tuto diskuzi u jiného článku (například v sérii článků o významu armád) a nešpiňme památku padlého vojáka ubohostí některých jedinců zde. Neklesejme na úroveň jiných diskuzí.

  Pokud to jde, poprosil bych admina, ať veškeré příspěvky nesouvisející s památkou padlého slovenského vojáka přesune jinam.
  Díky.Skrýt celý příspěvek

 • caslaval
  14:24 11.07.2013

  Jane já Vám pointu rád osvětlím. Má úvodní reakce byla pouze reakcí na slova pana Vosky cituji "Čest všem vojákům, kteří padli za svou vlast a její zájmy". Pointou mé reakce je ...Zobrazit celý příspěvek

  Jane já Vám pointu rád osvětlím.

  Má úvodní reakce byla pouze reakcí na slova pana Vosky cituji "Čest všem vojákům, kteří padli za svou vlast a její zájmy". Pointou mé reakce je přesvědčení, že ten voják nepadl za svou vlast a její zájmy ale padl při výkonu rizikové práce, která se zájmy naší vlasti nemá nic společného. Vojenská intervence v Afghánistánu podle mého názoru není zájmem naší vlasti a myslím si, že nejde ani o plnění závazků vůči NATO viz. můj poslední příspěvek. Vše ostatní co jsem napsal jsou jen reakce na jiné rekce mých oponentů. Jediné o co se v tomto případě snažím je odpovědět. To činím i ve Vašem případě.

  - Pokud někdo tvrdí, že voják padl za svou vlast a její zájmy evokuje to oslavu hrdinství přestože to slovo nebylo použito. To je ale věc názoru. Pokud někdo chce vzdávat poctu je to jeho věc. Možná si voják zaslouží poctu min. za to, že našel odvahu jít do podobného rizika. Takto můžeme vzdát poctu automobilovému závodníkovi, který zemře při Rallye např. No proč ne.

  - Co se týče peněz za misi ani já v tom nevidím nic špatného. Za práci se platí. Pokud by ten voják bombardoval civilisty a způsoboval tzv. kolaterální škody měl bych silné výhrady ale pokud jde o vojáka, který nezabíjí v okupační zóně "nevinné" a zemře při útoku nepřítele, nemám výhrad. Měl bohužel smůlu.

  - Ohledně společenského uznání si myslím, že Armáda je uznávána pokud skutečně brání svou vlast. Pokud lidé vidí, že je za NĚ !! někdo ochoten položit svůj život. Zdůrazňuji ZA NĚ. Ne za žold, ne za USA, ne za NATO. Za lidi ! Bohužel je veřejnost z historických důvodů již "načatá" od Mnichova, kdy Armáda mohla ale NEBYLO ji dovoleno bránit vlast. V dnešní době veřejnost podle mne vnímá Armádu jako zbytečnou organizaci jejímž jediným smyslem je vyrážet do misí, které jsou součástí agendy prosazování US dominance ve světě. Společnost necítí, že by se Armáda nějak snažila chránit tuto zemi a proto chybí uznání. Je to koneckonců i odrazem koncepce naší Armády, která spoléhá na článek 5 Severoatlantické smlouvy tj. na případnou zahraniční pomoc "spojenců" v NATO v případě ohrožení země. Lidé si možná říkají "Proč mít vlastně Armádu, když je stejně malá a určená jen k participaci na misích (demonstraci politického postoje vlády ČR). V případě napadení bychom se bez cizí pomoci stejně neubránili. Diskuze ve společnosti se tedy spíše točí kolem toho, kdo by měl být tím ideálním spojencem na to případné vytažení z bryndy. Army je v očích společnosti prostě odepsaná. Ne u všech ale u velké části obyvatelstva. Je to smutné ale to je realita dneška.Skrýt celý příspěvek

 • mart
  14:12 11.07.2013

  Zdravím, jsem voják a nestydím se na to. Naopak, jsem na to hrdý. Je to moje práce a beru za ní peníze. Jestli je to plat nebo žold je vcelku jedno. Ale jedno vím jistě, nejsem ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím,
  jsem voják a nestydím se na to. Naopak, jsem na to hrdý.
  Je to moje práce a beru za ní peníze. Jestli je to plat nebo žold je vcelku jedno. Ale jedno vím jistě, nejsem žoldák ani okupant. Kdo tvrdí opak, rád se s ním osobně setkám a počkám si, až mi to řekne do očí (jestli na to bude mít koule...)

  A jako voják ctím přísahu, kterou jsem složil. Mimo jiné jsem přísahal, že budu věrný České republice. Pokud tedy demokratická vláda, volená svobodnými lidmi České republiky rozhodne o nasazení vojáků v zahraničí, cítím povinnost dostát své přísaze a mise se zúčastnit. Jsem věrný České republice.

  Ne vždy musím souhlasit s vůlí politiků. Ale jako voják plním rozkazy. Kdybych je neplnil, tak je něco špatně. Ale žijeme v demokratické zemi. Naštěstí. A kdybych opravdu s tím, co jako voják dělám nesouhlasil, můžu z armády odejít. I to je výsada demokratické společnosti. Mít na výběr, svobodně se rozhodnout co chci dělat.

  Jsou státy, kde když armáda nesouhlasí s politiky, tak udělá vojenský převrat. Dosadí někoho jiného a jede se dál. Až se armádě zase něco nelíbí, udělá nový převrat. To chceme u nás? Myslím že ne.

  Ivo, Ondro, Honzo a další, co mě znáte. Musíme si uvědomit, že stále budou v naší společnosti lidé, kteří si nevidí dál než na špičku svého nosu, Všichni je známe a víme o koho jde. Jsou v každé diskuzi nejvíce slyšet. Jsou přesvědčeni o své pochybné pravdě a nic na světě je nepřesvědčí o opaku. Jsou to lidé, kteří nejvíce volají po zrušení armády, a když se něco stane, tak ti stejní lidé se ptají, kde je armáda. Ti lidé, kteří když je opravdu čas něco udělat, raději zalezou, převlečou kabát, kolaborují...

  Přesto i pro tyhle lidi, kteří nechápou souvislosti mezi armádou (vojákem) a státem (občanem), budu dál sloužit České republice a jejím zájmům. Aby tyhle lidi mohli dál svobodně kritizovat, pomlouvat a hanět cokoliv se jim zlíbí s vědomím, že je nikdo nepotrestá. Protože jsou svobodní a žijí ve svobodné zemi. V zemi, jejíž svobodu někdo hájí proti těm, kteří by jim ji chtěli vzít. Vím, že se nikdy nedočkám jejich vděku. A upřímně o něj ani nestojím. Je totiž spousta chytrých lidí, kteří to chápou a svým vojákům jsou vděční. Jen se to zatím nenaučili dát najevo. Zato ta druhá skupina ano, těch jsou plné diskuze. V nich je vše snadné, tam je každý silák. Když je ale potkáte naživo, poznáte, co je to za chudáky a omezence!

  Tyhle lidi si totiž nikdy neuvědomí, že jsou na světě kultury, které vás zabijí jen pro jiné vyznání. Kultury, které silou a vražděním budou prosazovat své názory a své způsoby života. Života, kdy musíte dělat to co nechcete. Jinak vás zabijí. Zabijí vás, vaši ženu, vaše děti. Života bez svobody.

  A tihle lidé jsou právě v zemích, do kterých jako voják jezdím. Viděl jsem je, slyšel jsem je. Vím čeho jsou schopni. Proti těmhle lidem je třeba bojovat kdekoliv. A raději proti nim budu bojovat venku, než čekat zalezlej doma až mi zabouchají na dveře. Doufám, že se nikdy nedočkám toho, abych proti těmhle lidem musel bojovat ve své vlasti. Ta je svobodná, a za sebe můžu říci, že pro její svobodu a pro svobodu občanů České republiky dostojím přísaze, kterou jsem jako voják složil. O to tu totiž dle mého názoru jde, o SVOBODU.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  13:43 11.07.2013

  Uniká mi pane caslave, oč se přesně snažíte? Nebo přesněji, co je pointa Vaších příspěvků? Tady nikdo netvrdí, že ten člověk byl hrdina. Pokud si pročítám diskuzi, píšete o tom ...Zobrazit celý příspěvek

  Uniká mi pane caslave, oč se přesně snažíte? Nebo přesněji, co je pointa Vaších příspěvků?
  Tady nikdo netvrdí, že ten člověk byl hrdina. Pokud si pročítám diskuzi, píšete o tom jen ve svých příspěvcích.
  Samozřejmě, že nejsme stroje bez emocí, a pokud chce někdo tomu vojákovi vzdát nějakým způsobem hold, nebo poctu, proč ne?
  Co se týče peněz za misi. V tom nevidím nic špatného. Možná to je jediná satisfakce pro vojáky, kteří jedou do mise. Protože od většinové společnosti se ničeho dobrého nedočkají.
  Pokud vezmu, že rodina vojáka bude 1/2 roku od otce, tak se jim peníze navíc určitě hodí.
  Rád bych viděl, zda by peníze hráli takovou roli, kdyby vojáci byli ve společnosti uznávání, lidé by se cenili jejich práce a po návratu domu se těšili vysoké společenské prestiži.
  Pokud vím, lidé spíše než peníze ocení, pokud je jejich práce uznávaná.

  Mimochodem, diskuze se začíná nabírat na emocích. Takže poprosím o zklidnění všech. Jsme přeci lidé na úrovni. :)Skrýt celý příspěvek

 • caslaval
  12:47 11.07.2013

  Pane Ivo, Projevujete silně zkratkovité chápání ale rád Vám budu i přesto " s chutí" oponovat. 1. Žold je PLAT. Již jsem panu Voskovi doporučil, aby si za uvedené slovo ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Ivo,

  Projevujete silně zkratkovité chápání ale rád Vám budu i přesto " s chutí" oponovat.

  1. Žold je PLAT. Již jsem panu Voskovi doporučil, aby si za uvedené slovo doplnil slovo jiné pokud slovo "žold" vnímá s pejorativním nádechem. Doporučím totéž i Vám. Jasně jsem uvedl, že jsem se účastnil mise v první řadě z motivů finančních. Nešlo jen o ně ale i o změnu, poznávání nových zkušeností, zlepšování jazykových schopností ...ale přesto - peníze byly na prvním místě. A jsem přesvědčen o tom, že jsou na prvním místě i u většiny ostatních vojáků, kteří jdou do mise. To je můj názor a pokud to někdo cítí jinak jeho věc. Pokud Vy myslíte, že většina vojáků na peníze hlavní důraz neklade, řekněte mi prosím zase pro změnu Váš názor. Velmi mne zajímá proč podle Vás do těch misí chodí :))

  2. V dalším Vašem odstavci mne velmi zaujala Vaše dedukce ve vztahu k mému světonázoru a politickému preferování ve volbách. Myslel jste to tak, že lidé z mého ideového spektra volí např. levici ? Extrémisty ? Rozviňte trochu svoji dedukci ;) .. Jak jste přišel na to, že někde odsuzuji nějaké vojáky? Kde jsem o tom psal? To je ta zkratkovitost chápání o které jsem psal v úvodu. Napsal jsem naprosto jasně, že je účast v misi podobná jinému rizikovému zaměstnání. Na jedné straně nějaký benefit a na straně druhá potenciální možnost zranění nebo ztráty života. Co se Vám na tom nezdá? Pokud kritizuji politiku nad "misemi" jde o kritiku politiky a ne vojáků. Opravdu máte takový problém pochopit to co jsem napsal ?? Namísto doporučení oddělujte raději ve své vlastní hlavě to co jsem skutečně napsal a to jak jste si to nesmyslně a účelově překroutil.

  3. Vy si človíčku opravdu myslíte, že v Británii nebo v USA všichni JEDNÍM DECHEM (OMG !!!!!) podporují intervence svých Armád ??? Šílíte? Sníte? Koukáte moc na TV Nova? Začíná se u Vás projevovat demence? Nebo jste jen silně neinformovaný ??

  A nyní bych poprosil o ty AD HOMINEM útoky, které si myslíte, že jste ve své reakci ještě dosud nepoužil ;)Skrýt celý příspěvek

 • Ivo80
  12:20 11.07.2013

  Pane caslaval) Zdejší články si se zájmem čtu, ale prakticky nepřispívám do diskusí. Dnes ale kvůli vám udělám výjimku. Pokusím se vyvarovat útokům ad hominem, i když mám sto ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane caslaval)

  Zdejší články si se zájmem čtu, ale prakticky nepřispívám do diskusí. Dnes ale kvůli vám udělám výjimku. Pokusím se vyvarovat útokům ad hominem, i když mám sto chutí jednat jinak.

  Dle vašich příspěvků tvrdíte, že jste bývalý voják z povolání a zúčastnil jste se zahraničních misí/e. A jedním dechem říkáte, že tam vojáci jezdí kvůli žoldu (příspěvku za službu v zahraničí). Jakým právem šmahem mluvíte za ostatní vojáky? Podle hesla "podle sebe soudím tebe"? Za sebe i své okolí mohu prohlásit, že nemalá část vojáků vyráží do zahraničních misí kvůli bojovým zkušenostem (které se pak pochopitelně dají využít pro obranu ČR - honěním se po Doupově se dá dojít jen na určitou hranici).

  Nijak vám neberu váš světonázor, přestože s ním hluboce nesouhlasím, dokážu si odhadnout z jaké části politického spektra volíte při volbách, ale to vám nedává žádné právo odsuzovat vojáky, kteří jen vykonávají své povolání. Stejně jako předpokládám neodsuzujete policisty, kteří zasahují proti společenským jevům, které třeba schvalujete - i oni jsou jen nástrojem politické reprezentace. Nedokážete to ve své hlavě oddělit?

  Rád bych se ještě za svého života dočkal, že stejně jako v Británii nebo Spojených státech může sice většina obyvatelstva nesouhlasit s intervenční politikou své vlády, ale jedním dechem ti samí voliči podporují své vojáky v nich nasazené (a nejenom rétoricky). Ale než bude někdo na Staromáku mávat transparentem, "Stop the War, Support our Troops", tak to je na generační výměnu...Skrýt celý příspěvek

 • caslaval
  11:47 11.07.2013

  Pane Vosko opravdu se neshodneme. Severoatlantická smlouva http://www.mocr.army.cz/nato/d... sama o sobě jasně stanovuje obranné cíle - nikoliv ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Vosko opravdu se neshodneme. Severoatlantická smlouva http://www.mocr.army.cz/nato/d... sama o sobě jasně stanovuje obranné cíle - nikoliv závazky, které se týkají agresí. Zejména se jedná články 1 a 8, kde vidím v případě stávajících misí rozpor ve vztahu k Severoatlantické smlouvě. Já tedy otázku mezinárodních závazků vůči NATO vnímám jako otázku závazků OBRANNÝCH. Opravdu nejsem přesvědčen o tom, že bychom se v Afgánistánu a jiných zemích bránili. Jak se bránili členové NATO při útoku na Irák pod záminkou neexistujících ZHN? Jak se bránili při útoku na Afgánistán, když útočníci z 9/11 pocházeli ze SAE a vycvičeni byli v Pákistánu? Jak se bránili při bombardování Lybie, kde současně podporovali ty stejné islamistické skupiny kvůli nimž byl napaden Afgánistán. Jak se brání členové NATO při dodávce zbraní islamistickým povstalcům, psychopatům, kanibalům atp. v Sýrii? NE !! Opravdu NE .. to na čem participujeme v operačním nasazení NATO není rozhodně naším závazkem. Je to naopak v ROZPORU SE SEVEROATLANTICKOU SMLOUVOU a tedy s naším závazkem. Přečtěte si pozorně celou smlouvu a zejména první bod. Jediné na čem se shodneme je vyjádření soustrasti rodině toho slovenského vojáka. Nevím co si mám představit pod lepšími zítřky a netuším co si pod nimi představujete Vy. Proto se nesnažím v ně doufat.Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska - ArmádníNoviny.cz
  10:43 11.07.2013

  Pane Čáslavo, přísahu jsem četl, rovněž jsem ale četl i Vaše předešlé komentáře. Zhrzelost nebyl asi nejlépe použitý výraz, nicméně sám víte, že závazky a ochrana to už není dávno ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Čáslavo, přísahu jsem četl, rovněž jsem ale četl i Vaše předešlé komentáře. Zhrzelost nebyl asi nejlépe použitý výraz, nicméně sám víte, že závazky a ochrana to už není dávno jen teritoriální území ČR, díky tomu, k čemu se ČR zavázala vstupem do nejrůznějších uskupení ala NATO atp. Tot vše, nic víc, nic mín. Pokud tedy padne voják při výkonu mise, padl při plnění úkolů a závazků ČR, tím padl pro zájmy vlasti, za vlast. Důvody vstupu na mise jsou rozličné, nepochybuji, že častým tahákem je právě lákavé ohodnocení, v tom máte samozřejmě pravdu. Opustil bych tuto debatu, vyjádřil bych rodinám padlých soustrast a doufal v lepší zítřky...Skrýt celý příspěvek

 • caslaval
  10:24 11.07.2013

  Pane Vosko proč bych měl být z Armády zhrzený? Jak jste na to proboha přišel? Četl jste vojenskou přísahu, kterou jsem sem vložil? Je tam něco o plnění nějakých závazků? Umíte číst ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Vosko proč bych měl být z Armády zhrzený? Jak jste na to proboha přišel? Četl jste vojenskou přísahu, kterou jsem sem vložil? Je tam něco o plnění nějakých závazků? Umíte číst ??? Já se považuji za vojáka, který má v souladu s přísahou bránit tuto zemi. V misích tuto zemi nebráníme. Vyděláváme tam peníze a plníme tzv. závazky vůči spojencům což je politická záležitost a tu jsem myslím popsal dostatečně. Pokud si někdo DOBROVOLNĚ vybere jít do mise a žádný náš voják zatím není NUCEN jít do mise !!!, pak musí počítat s riziky. To je jako když se rozhodnete pro práci kaskadéra nebo jinou nebezpečnou práci. Přijímáte jistý benefit a současně rizika. Dělat z těch co si takto zvolili nebezpečnou práci a zemřeli při ní hrdiny, kteří padli za vlast je směšné. Hrdina padne za vlast pokud je jeho vlast napadena a on ji musí bránit aby ochránil své blízké.Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska - ArmádníNoviny.cz
  08:21 11.07.2013

  Pane Čáslavo, samozřejmě text byl myšlen jinak, ulítlo mi tam slovíčko, ale každý myslím pochopil má slova... A Vy jste zřejmě z armády značně zhrzený, což dovedu pochopit. Když ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Čáslavo, samozřejmě text byl myšlen jinak, ulítlo mi tam slovíčko, ale každý myslím pochopil má slova...

  A Vy jste zřejmě z armády značně zhrzený, což dovedu pochopit. Když sám uvádíte přísahu, musíte chápat, proč jsou naši vojáci nasazeni, plní závazky naší země.

  O Afghánistánu by to bylo na dlouhé povídání, celkově to tam nedopadne dobře a jednání z poslední doby ukazují na naprostou ,,rozštěkanost" velení USA, vlády atp.Skrýt celý příspěvek

 • caslaval
  23:53 10.07.2013

  Pokud je hrdinova frekvence myšlení narušena nekorektností, mačká červené kolečko. Pokud mu tedy nadřízený neřekne, že má mačkat spoušť ;)

  Pokud je hrdinova frekvence myšlení narušena nekorektností, mačká červené kolečko. Pokud mu tedy nadřízený neřekne, že má mačkat spoušť ;)

 • caslaval
  23:50 10.07.2013

  Text slavnostní přísahy chlapci zlatí Já, voják ozbrojených sil, vědom si svých občanských a vlasteneckých povinností, slavnostně prohlašuji, že budu věrný České ...Zobrazit celý příspěvek

  Text slavnostní přísahy chlapci zlatí

  Já, voják ozbrojených sil, vědom si svých občanských a vlasteneckých povinností,
  slavnostně prohlašuji, že budu věrný České republice.
  Budu vojákem statečným a ukázněným a budu plnit ustanovení vojenských předpisů.
  Svědomitě se budu učit ovládat vojenskou techniku a zbraně a připravovat se k obraně České republiky a bránit ji proti vnějšímu napadení.
  Pro obranu vlasti jsem připraven nasadit i svůj život.
  Tak přísahám!"

  A teď do mě s tím jak v tom Afghánistánu vlastně braníme tu naši zemi proti vnějšímu napadení. To si rád počtuSkrýt celý příspěvek

 • caslaval
  23:44 10.07.2013

  Ondreji. Děkuji za osvětlení principu vzdálené obrany. Obrana obvykle vyžaduje nějaké ty útočníky. Vy jste si v minulosti všiml nějakých útočících Afghánců ve Vašem městě? Vyrazit ...Zobrazit celý příspěvek

  Ondreji. Děkuji za osvětlení principu vzdálené obrany. Obrana obvykle vyžaduje nějaké ty útočníky. Vy jste si v minulosti všiml nějakých útočících Afghánců ve Vašem městě? Vyrazit za hranice, kde o nějaké ČR nikdo ani neví a svou účasti na Agresi USA či NATO, přitáhnout k našim hradbám námi vyrobeného nepřítele je jistě skvělá bezpečnostní strategie. Omlouvám se pokud jsem nebyl dost relevantní, korektní, konstruktivní a na úrovni ;)Skrýt celý příspěvek

 • caslaval
  23:37 10.07.2013

  Pane s pseudonymem Pandur. Píšete to správně o tom politickém zadání a plnění rozkazu. Ano přesně o tom to je. Dle mého názoru nestačí projevovat politickou servilitu agresorům ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane s pseudonymem Pandur. Píšete to správně o tom politickém zadání a plnění rozkazu. Ano přesně o tom to je. Dle mého názoru nestačí projevovat politickou servilitu agresorům pouhými slovy. Je potřeba zpečetit spojenectví vysláním nějakého toho žoldáka. Fakt si myslíte, že je účast v zahraničních misích povinná? ;)Skrýt celý příspěvek

 • caslaval
  23:32 10.07.2013

  Vážený pane Vosko. Slovo žold Vám asi zni pejorativně. Dobře. MSA, plat, mzda, diety .. Tato slova jsou už v pořádku? Proč by neměl žoldák brát žold? Asi Vám nerozumím. Já nepsal, ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážený pane Vosko. Slovo žold Vám asi zni pejorativně. Dobře. MSA, plat, mzda, diety .. Tato slova jsou už v pořádku? Proč by neměl žoldák brát žold? Asi Vám nerozumím. Já nepsal, že by ho neměl brát. Na co by jinak lezl do mise? Aby bojoval za vlast? OMG! ... Sám jsem strávil v Armádě většinu života a pracoval jsem venku za žold a s vědomím všech rizik. Píšete, že každý voják, který plní mise, padl za naši vlast. No nepřipadám si padle ale pro jistotu vyzkouším jestli neumím procházet zdí :)Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska - ArmádníNoviny.cz
  17:16 10.07.2013

  Vážený pane Čáslavo, rozhodně jsem ze žádné příručky nevypadl. Ale považuji za logické, ba přímo za nutné dostát svým závazkům. A ČR se vstupem do NATO apod.jasně zavázala ne pouze ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážený pane Čáslavo, rozhodně jsem ze žádné příručky nevypadl. Ale považuji za logické, ba přímo za nutné dostát svým závazkům. A ČR se vstupem do NATO apod.jasně zavázala ne pouze ,,brát" ale i dávat. Proto každý voják, který plní mise padl za naší vlast A to, že se na ně pohlíží jako na žoldáky je naprostá blbost. Kdokoliv vycestuje v zaměstnání do zahraničí má diety, proč by to nemělo být zde při obzvlášt velikém nebezpečí ?Skrýt celý příspěvek

 • Pandur.cz
  15:21 10.07.2013

  Vážený pane Čáslavo, Vojáky do Afghánistánu poslal vláda České Republiky, která naplňuje své ambice jak politickými tak vojenskými prostředky doma i v zahraničí, včetně ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážený pane Čáslavo,

  Vojáky do Afghánistánu poslal vláda České Republiky, která naplňuje své ambice jak politickými tak vojenskými prostředky doma i v zahraničí, včetně spojeneckých závazků a mezinárodních dohod.
  O tomto nerozhoduje samotná armáda, ta plní politické zadání. A pokud voják obdrží rozkaz, musí ho splnit.
  On (voják) své zemi skutečně slouží. Své zemi a jejím zájmům. Nerozhoduje o nich.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2