NÁZOR: Při začlenění vojáků k policii selhala osvěta

Foto: Praha 8.IV.2016 / Auror: Eugen Kukla
Praha 8.IV.2016; ilustrační foto / Autor: Eugen Kukla

Povolání vojáků v činné službě, aby po teroristických útocích v Belgii plnili úkoly Policie České republiky, a to až do odvolání 23. května, zapříčinilo vznik mnoha mýtů a legend o údajně neoprávněném využití armády.

Společné hlídky policie a armády deklaruje zákon

Základem mýtů a legend je bujná fantazie spolu s nedostatečnou informovanosté ze strany silových ministerstev. A také profesionální selhání některých médií, která svá tvrzení publikují bez toho, že by si ověřila fakta.

Jako naprostou dezinformaci lze označit článek Erika Taberyho v Respektu 8.5.2016, kde autor v článku Omluva poníženým vojákům píše, že by vojáci "neměli zasahovat do běžné policejní práce".

Tabery zcela pominul to, že vojáci byli k policii přiřazeni v souladu se Zákonem o ozbrojených silách České republiky č. 219/1999 Sb. Tedy, že se po "dobu nezbytně nutnou" stali součástí policie (§ 14 odst. 1b zmíněného zákona).

Stalo se tak na základě Nařízení vlády ČR z 22.3.2016 a na jehož základě se na vojáky v tzv. smíšených hlídkách vztahovaly veškerá oprávnění a povinnosti příslušníků Policie ČR.

Pokud by se Erik Tabery s nařízením vlády - a v něm citovanými zákony - seznámil, věděl by, že "legitimování bezdomovců, náhodných chodců či při drobných přestupcích" nebylo překročením pravomocí. Ale naopak zcela běžnou částí pracovního dne přiděleného vojáka.

Nebylo tomu ostatně poprvé, kdy na příslušníky armády "spadlo" přiřazením k polici plnění úkonů, se kterými se v rámci vojenských povinností nesetkávají: "Při povodních jsem asistoval při řešení domácího násilí a při krádežích," vzpomíná na smíšené hlídky zřízené v rámci záchranných pracích veterán zahraničních misí Martin R. a dodává: "Ani trochu policistům jejich práci nezávidím."

Přístup některý občanů ke sloužícím vojákům ale také není záviděníhodný také není: "Do pr.... odložte ty zbraně!" povykuje autor mohutně šířeného videa na smíšenou hlídku při zásahu v bistru na Florenci. Dotyčný nejen netuší, že se smíšená hlídka nejen nesmí rozdělit: Ale především je nemyslitelné, aby jakýkoli policista nebo voják nechal bez dozoru služební zbraň.

Aktérům incidentu, o kterém infomovalo i Svobodné forum, že policie slouží ke zjednání pořádku. A práva nemají jen ti, kteří se chovají na nebo za hranou přestupku, při jehož může policista požadovat a vymáhat zjištění totožnosti. Právo na kulturní stravování bez vulgárních scén mají i lidé,kteří si v restaurantu objednali.

To, že byl jindy běžný zásah zveličen kvůli přítomnosti vojáků, má ale více důvodů. Prvním je, že údajná oběť "šikany" nevyužila možnosti právního státu a nestěžovala si: Naopak, po omluvě policistům mladík "odvážně" zveřejni sestříhané video a spustil lavinu, kdy se nejen veřejnost, ale nakonec i ombudsmanka Šabatová zabývala něčím, co dosud nemělo povahu formálního protestu.

Ministerstva při informování veřejnosti selhávají

Nikdy nevyšetřovaný zásah se ale stal podkladem pro tvrzení, že smíšené hlídky zasahovaly v ulících neoprávněně: A poukázal tak na značné rezervy v mediální prezentaci ministerstev vnitra i obrany, které patrně - a pokud ano, tak zcela mylně - předpokládají, že je běžná populace seznámena s veškerými kompetencemi policie. O výše zmíněném legálním propojení policie a armády ani nemluvě.

Právě v době, kdy společností cloumají emoce způsobené strachem z útoků, fámy o vlnách migrantů valících se na naše území, je osvěta o pravomocech ozbrojených složek a sborů nezbytně nutná. Představitelé státu ale místo toho, aby práci svých podřízených důkladně vysvětlila tedy i obhájili, avizují úvahu o navýšení pokuty za urážku úředníka či policisty.

Tento způsob komunikace s veřejností nejen že nevede k navýšení respektu vůči zástupců státu v jakékoli roli, ale bude naopak popouzet. A v případě, že by došlo ke skutečnému ohrožení státu, ať formou útoku či "jen" živelné katastrofy, snižuje nedůvěra v policii či armádu součinnost státních složek a občanů. Tito jsou v krizových situacích na rozhodnutí bezpečnostních složek odkázáni.

Zejména představitelé vlády by měli najít rovinu, v níž budou z pozice svého mandátu a informací veřejnosti srozumitelně vysvětlovat, proč jsou některá opatření nezbytná a na jakém základě byla jednotlivá nařízení vydána. Právě vyhlášení 1. bezpečností stupně bylo kritizováno i ze strany opozice (o smyslu nasazení vojáků polemizovala například poslankyně Jana Černochová ODS).

Pochopitelně není možné zpřístupnit veškeré infomace, které o případných rizících k dispozici pouze někteří vládní činitelé, ale právě proto je systematická práce s veřejným míněním nutná. V opačném případě pak stojí například proti odvážnému tvrzení již zmíněného novináře Taberyho, že "tu terotisty nemáme" jen zpráva o kontrole opatření ze strany vlády na letišti.

Občané pak zákonitě volí mezi tím, že je v České republice naprostý klid (připomeňme, že teroristický útok není vůbec podmíněn tím, že ho spáchá cizí státní příslušník: Jedná se o akt proti zřízení státu) či je nebezpečí ozbrojeného útoku doslova na každém kroku: Pravda zjevně nebude ani jedno.

Zdroje: Nařízení vlády z 22.3.2016článek Respekt tabery 7.5.2016zákon o policii (výčet pravomocí policie), zákon o ozbrojených silách, úkoly armády

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

REPORTÁŽ: Cvičení Aktivní zálohy Hradba 2016

Díky tomu, že se známe s dlouholetým příslušníkem pěší roty Aktivních záloh (AZ) při krajském vojenském velitelství (KVV) Praha Středočeský kraj rtm. Švihovcem, jsme byli, jako novodobí váleční veteráni, pozváni na tzv. „mediální den“ do vojenského výcvikového prostoru (VVP) Libavá, kde probíhalo cvičení AZ Hradba 2016.

Výcvik českého leteckého personálu Gripenů ve Švédsku

Všichni uživatelé Gripenu musí pojít Technickou školou ozbrojených sil ve švédském Halmstadu (The Armed Forces Technical School - FMTS). Jak piloti, tak pozemní personál. Týká se to tedy nejen samotného švédského letectva, ale i všech uživatelských zemí. 

REPORTÁŽ: Kvalifikační kurz u 601. skupiny speciálních sil

Redakce Armádních novin měla možnost nahlédnout během jednoho dne do výcviku nových příslušníků 601. skupiny speciálních sil (601. skss) z Prostějova. Noví vojáci 601. skss během ročního kvalifikačního kurzu získávají základní dovednosti nutné pro působení u bojových skupin prostějovského elitního útvaru.

Český ohnivý JAS-39 Gripen na NATO Tiger Meet 2016

Tři desítky cvičících a 4 letouny Gripen vyslala čáslavská základna na prestižní mezinárodní cvičení NATO Tiger Meet 2016, které se letos koná ve španělské Zaragoze od 16. do 26. května. Účastní se ho 23 letek s 83 letouny, jedná se o největší účast v historii cvičení.

Zdokonalovací příprava SERE průzkumníků a odstřelovačů 42. mpr

SERE (Survival, Evasion, Resistance, and Escape) je několika stupňový kurz pro zvládání technik přežití na nepřátelském území, vedení úniku, odolání v zajetí a podporu vlastní záchrany. Kurz původně vytvořený pro létající personál jednotek NATO, který se v posledních letech rychle rozšířil do pozemních sil.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • Beld
  12:24 01.06.2016

  Ted uz bude jen nasledovat oslavny clanek pani zelene nad chystanou smernici o regulaci zbrani . Zbrane civilistum do ruky nepatri ....

 • PattCZ
  12:13 01.06.2016

  Musim reagovat :

  Před pár dny jsem byl v Tokyu. Policisté pomalu na každých 100m. Ano bylo to hodně ale dělali svou práci. Hlídkovali na rozsáhlé vlakové stanici. Procházeli i zapadlé uličky. Začali řídit dopravu když se situace na nepřehledné křižovatce zkomplikovala. Pomohli mi s orientaci kam mam jit kdyz sem se zamotal v ulickach. A nikdo nikde si nedovolil dělat bordel. Jako turista jsem se cítil naprosto v bezpečí. Na své věci jsem si dával pozor ale oproti třeba v Praze tam jsem měl na peněžence ruku pořád a v Tokyu klid a pohoda.

  Vrátil jsem se zpět do Čr a hned jsem viděl jak stojí u silnice 10 (deset ! ) policistu a kontrolují dopravu. Efektivnost jak prase. V Tokyu byli policisté na motorkách co kontrolovali a sami a pochybuju o tom že zastavovali každého jen aby mu mohli napařit pokutu za prošlé nůžky v lékarničce.

  U nás je policajtů jak nasr.. ale co z toho jak dělají výběrčí daní místo toho aby dohlíželi na veřejný pořádek a pomáhali a chránili jak mají napsáno na autech.

 • Grull
  15:36 31.05.2016

  Zajímavá diskuze :-)

  Dovedete si představit reakci médií a občanů, kdyby u nás fakt něco bouchlo? To by bylo řevu, kde je policie, armáda. Proč nebyli v ulicích, když tu byla možnost (i minimální) že by se tu mohlo něco stát?

  Lidem se nezavděčíš, ať děláš cokoli.

 • fenri
  08:17 31.05.2016

  To flanker tak ještě jednou:
  Policistů je VÍC NEŽ HODNĚ. To, že jsou blbě organizovaní je hlavně vina policie. Z ní musí vzejít tlak na legislativu. Nicméně se obávám, že mnoha policistům naprosto vyhovuje sedět celé dny v kanceláři a dělat cosi. Ostatně při představě, že by někteří z nich vyrazili do ulic a nedejbože měli za někým utíkat...
  Pokud není tlak ze strany policistů na to, aby směli být víc v ulicích (a to není), tak je další lidí peněz do policie zbytečné.
  Řešením není zvýšit počet policistů. Tak jich v těch kancelářích bude sedět víc. Znovu - 242 lidí živí jednoho policistu. Jehož hlavní náplní je hlídat, aby ti, co ho živí drželi hubu a krok.
  Další problém je zájem a schopnosti policistů. Viděl jste někdy psát policistu na stroji či počítači? Já vím, že nelze zevšeobecňovat, ale pár exemplářů jsem viděl a prostě takovou hrůzu jsem nezažil v jiném oboru. Jedním prstíkem, dumání pomalu nad každým znakem. Je jasné, že jim pak byrokracie zabere hodně času.

 • asdf
  07:18 31.05.2016

  flanker > Este raz. To ze porusili niekde miesta a popresuvali ich, to nie je v tom, ze ich je nedostatok v porovnani s ostatnymi krajinami. Problem je v najskor v tom, ako su rozdeleni a organizacie prace policie.

  Naco ti musi evidencne cislo vydavat policajt. Napr. v Martine uz maz 3,4 policajtov co sedia pri okienku a vydavaju evidencne cisla. Preco namiesto nich napr. nesedi obciansky zamestnanec alebo preco to ma vlastne v kompetencii policia. Preco to nemoze robit uradnici. Hned by si dokazil postavit jednu hliadku.

  Minimalne cisla zo Slovenska, sa tykaju len statnej policie. Nie je do toho zaratana obecna policia.

 • flanker.jirka
  21:44 30.05.2016

  fenri, asdf: to číslo není malé, ale jde o to, že jsou nucení být někde v kancelářích nebo ve vybraných částech větších měst, to co provedli se služebnami v pohraničí je tragedie, snížili počty služeben a lidí, prodloužila se doba dojezdu, ...
  navíc to číslo je sice ve srovnání s jinými státy, ale nevíme co vše u nich obnáší slovo policista, zda do toho počítají úplně všechny nebo jen státní policii

 • Beld
  20:09 30.05.2016

  Ja si relativne uz davno precetl prispevky na facebooooku autorky a to me presvedcilo o nenutnosti ty jeji ho....ny cist . Standartni slunicko bijici se za zajmy sve pravdy a lasky . Zakony jsou dulezite , dokud jsou dodrzovany tak jak MY chceme . Svoboda slova jen pro nase nazory , atd . Necist , nekomentovat .

  Jeji teorie o zneuziti svobody slova k prosazovani vlastnich myslenek budou naveky patrit k "nejzabavnejsim" clankum na AN .

 • asdf
  15:41 30.05.2016

  flanker > Na slovensku este aj technicak na auto ti vydava policajt. V cechach mam dojem ze to robia obecne urady.

 • asdf
  15:40 30.05.2016

  flanker > 242 ludi na policajta je ti malo ? Kto zaruci, ze ked pribudnu dalsi tak ti policajti nebudu zase niekde v kancelariach.

  Podla tohto https://dennikn.sk/blog/policajti-namiesto-vedcov/
  ma cesko 2.5 krat viacej policajtov ako finsko, slovensko pre istotu 3 krat viacej. Myslis, ze ich je vidno na ulici. Maximalne tak policajne auto iduce 70 po meste bez majakov.

  Este k zivenie. Z tych 242 ludi je tak v produktivnom veku polovica. Tak 120 ludi. Z toho treba odratat nezamestnancy, v statnej sprave. Takze kazdy zamestnany clovek posiela tak minimalne okolo 100 - 150 kc na policiu. Zda sa ti to malo.

 • fenri
  15:28 30.05.2016

  flanker - Nemáme málo policistů. Naopak. Pouze nedělají co mají a je to z velké části jejich chyba. Ještě jednou: 242 občanů/policista. kolik máte představu, že jich mělo být? Má si každý občan živit svého policistu? K čemu? Lidi u nás nejsou o nic horší, než v jiných státech. Tlak na snižování administrativy by měl vzejít od policistů především.

Stránka 1 z 4