Příběh zavražděných amerických vojáků

Základna Afghánistán
Foto: Vojáci vzdávají čest padlým kaptitánům / US Army

V těchto dnech vyplouvá na povrch rok starý příběh amerických vojáků, kteří byli zavražděni svými afghánskými kolegy. Událost se odehrála 9. října 2011 a výsledkem nepřátelské střelby byla smrt dvou amerických kapitánů Josuhy Lawrance (29) a Drewa Russela (25). Vyšetřování události poukázalo na nelichotivý stav vnitřní bezpečnosti spojeneckých základen v Afghánistánu i na děsivou lehkost, jakou se vrazi dostali ke svým obětem.

Úmyslná a koordinovaná vražda

Američtí kapitáni pracovali do noci v americkém opevněném areálu na základně afghánské národní armády. Připravovali plány na bezpečný příjezd stovky afghánských věřících a kmenových vůdců na mírovou konferenci v nedalekém paláci.

Klidný večer však přerušila exploze a chvíli poté několik výstřelů. Dřív než kterýkoliv ze dvou Američanů mohl vstát a začít se bránit, byli oba zastřeleni. Lawrance byl střelen do hlavy a Russel podlehl několikanásobnému zásahu do zad. Oba nezemřeli rukou Talibánu, ale rukou afghánských vojáků (vojáka), jak později američtí vyšetřovatelé napsali, při "úmyslném a koordinovaném" útoku.

Pro rodiny vojáků už je tak velmi těžké smířit se se smrtí svých synů, ale navíc musí přijmout fakt, že byli vypočítavě zavražděni svými afghánskými spojenci. "Víte, to nebylo jako v bitvě. On (Russel - pozn. redakce) obstál v mnoha přestřelkách," říká Jim, otec kapitána Russela. "Tohle celou věc dělá složitější," dodává.

Osudná noc

Jak celý incident proběhl? Vyšetřování ukázalo, že americké stráže byly natolik „uvolněné“, že nekontrolovaly nikoho, kdo vchází nebo vchází z opevněného amerického areálu. Vrazi se tak mohli po celém areálu pohybovat zcela svobodně.

Drew Russel

Foto: Drew Russel (vlevo) se svým bratrem / US Army 

V prostoru amerického areálu se sice mohlo pohybovat pouze deset vybraných příslušníků afghánských bezpečnostních sil, ale americkým strážím nikdo nedal seznam se jmény oprávněných osob. "Neznámý počet lidí volně vstoupil a vystoupil z areálu a nikdo nebyl prověřen,“ stojí ve vyšetřovací zprávě.

Oba dva důstojnici včetně pěti dalších amerických vojáků pracovalo uvnitř areálu v honosně nazvaném "taktickém velitelském stanovišti", které však ve skutečnosti bylo pouze chatrným, hnědou látkou potaženým, stanem.

Jak bylo řečeno v úvodu, Lawrancee i Rusell pracovali na bezpečnostních plánech třídenní bezpečnostní konference v nedalekém paláci Mandigak. Bezstarostnost celé situace dokazoval fakt, že své neprůstřelné vesty nechali ležet v jednom rohu stanu a své osobní zbraně ve vedlejším rohu.

Společně s Američany pracovali na plánu také čtyři styční afghánští důstojníci z řad afghánských bezpečnostních sil, včetně důstojníka afghánské rozvědky. Všichni Afghánci se však omluvili a odešli těsně před útokem. Američtí vyšetřovatelé dodávají, že tato okolnost "stojí za pozornost", ale vyšetřování neobjevilo propojení mezi afghánskými důstojníky a samotným útokem.

Stín pochybnosti nikdo nepověřil

Nezávislé afghánské vyšetřování uvádělo jako pachatele střelby afghánského seržanta Enayuta (Afghánci často používají jen jedno jméno). Američané však v závěru šetření potvrdili dva potvrzené pachatele z řad afghánských vojáků.

Svědci vypověděli, že tu noc v 21:00 h tamního času vstoupili do chráněného areálu dva nebo tři afghánští vojáci. Podle všeho byli vyzbrojeni jedním RPG nebo snad puškou M16. Minimálně jeden byl oblečen do uniformy Národní afghánské armády ANA.

Josuha Lawrance

Foto: Josuha Lawranc / US Army

Za celou dobu je nikdo nezkontroloval nebo se je alespoň nezeptal, co zde večer dělají. "Prostě vešli dovnitř, jako by jim to tady patřilo," řekl vyšetřovatelům americký voják, který tehdy stál na stráži do amerického areálu. Mimochodem, jako mnoho dalších jmen, i jeho jméno bylo ve vyšetřovací zprávě začerněno.

Přesně v 21:02, jen pár minut poté, co nastoupil na stráž před velitelským stanem, kde sloužili oba kapitáni, byl specialista Paul A. LeVan (21) převelen na strážní věž, kde měl přehled nad celým areálem. Na jeho místo však nebyl povolán nikdo jiný. Proč před stanem nezůstala žádná stráž, to nikdo nedokázal vyšetřovatelům vysvětlit.

LeVan šel na prázdnou strážní věž se svým velícím seržantem, který mu, jak velela standardní bezpečnostní procedura, vysvětlil umístění přátelských sil v linii jeho palby. Připomeňme, že LeVan byly vyzbrojen lehkým kulometem M249.

Brzy poté ho navštívili ti samí Afghánci, kteří nedovoleně pronikli do amerického areálu. Jeden byl oblečen v uniformě ANA a byl poněkud kuriózně vyzbrojen RPG a jednou střelou do RPG. Druhý, tlumočník, byl neozbrojen a mluvil anglicky.

Nedlouho poté seržant opustil LeVana a oba Afghánce, slezl z kontrolní věže a vstoupil do velitelského stanu. Tam se zmínil o „neobvyklém“ granátometu RPG , který viděl v rukou Afghánce. Rovněž další řadový voják řekl, že se mu na nošení RPG uvnitř areálu „něco nezdálo“.

Od jisté doby měli ale afghánští vojáci povolení nosit RPG, takže jsme o tom moc nepřemýšleli,“ stojí v prohlášení dalšího vojáka, jehož jméno bylo rovněž začerněno. Další voják ve zprávě uvedl, že i on si všiml RPG v rukou Afghánců, a myslel si, že je to „bezohledné“ používat ji uvnitř areálu.

Ve své závěrečné zprávě se vyšetřovatelé podivili nad tím, že LeVan, seržant ani ostatní vojáci nijak nezpochybnili přítomnost obou Afghánců v areálu, nebo je alespoň nepřišli vyslechnout, proč mají na strážní věži RPG a ne pušku.

Situace se začíná vyhrocovat do smutného finále

LeVan vojenské polici řekl, že měl oba Afghánce za řádnou stráž, která dochází na své místo.  Avšak rovněž přiznal, že ozbrojený Afghánec se vyhnul očnímu kontaktu a nervózně sledoval pohyb uvnitř areálu. LeVan si potřásl ruku s oběma muži, ale pozlátko přátelství se brzy vytratilo.

Měl jsem pocit, že něco je špatně“ řekl LeVan americké tiskové agentuře AP. Připomeňme, že specialista LeVan je hlavní svědek události, který byl celé události přítomen od počátku do konce.

Afghánistán základna

Foto: Spojenecká základna na obrázku není místo, kde se útok odehrál. Dobře ale ilustruje členitost afghánských základen i polohu, rozmístění a tvar vojenských stanů / US Army

Náhle oba Afghánci sestoupili ze strážní věže. „Začal jsem být nervózní, tak jsem začal oba muže pozorně sledovat,“ řekl LeVan vyšetřovatelům o dva dny později. LeVan sledoval Afgánce přes brýle pro noční vidění, když tu jeden z nich zamířil svůj raketomet na skupinu armádních mediků, kteří hráli karty na ambulantním lehátku na zadní straně jejich obrněné ambulance. Proč LeVan nezasáhl, o tom zdroje mlčí.

Jeden ze zmiňovaných zdravotníků ve vyšetřovací zprávě vzpomíná, že střelce s RPG, který na něj míří, zahlédl, proto vstal a zakřičel na něj:“Héj! Co to ku… děláš?“ V tom okamžiku střelec z RPG vystřelil, ale granát naštěstí minul cíl a vybuchl dále o betonový val. Střepiny z výbuchu však zranily na zádech a břiše jednoho z mediků. Kus šrapnelu pronikl i velitelským stanem a zranil seržanta, který před chvílí opustil LeVana na strážní věži.

Na to třetí Afghánec, ani střelec z raketometu ani tlumočník, začal pálit z pušky M16 do velitelského stanu. Uvnitř stanu všichni Američané padli instinktivně k zemi a začali se plazit po zemi k svým neprůstřelným vestám a zbraním. Útočník do stanu vypálil celkově 14 střel, několik posledních přímo ze vstupu do stanu, odkud měl přehled o všech lidech ve stanu.

Viděl jsem, jak někdo stojí ve vchodu do stanu a pálí po každém z nás, „vzpomíná seržant, jenž byl zraněn šrapnelem do nohy. „Schoval jsem si hlavu. Myslím, že jsem potom uslyšel 5 nebo 6 výstřelů a pak střelba utichla,“ dodal. 

Jakmile střelba přestala, vzpomínám si, že jsem křičel, aby nikdo nestřílel, protože jsem věděl, že se ke stanu blíží afghánské a americké spřátelené síly,“ řekl pro AP major Keith Waltres, jenž byl ve stanu těžce zraněn do nohy. Důsledkem toho Američané neopětovali jediný výstřel.

Následky střelby byly katastrofální. Lawrance zemřel okamžitě po zásahu do hlavy, Russel později ve vrtulníku, který ho transportoval do nemocnice.

Vrazi unikli, zřejmě za pomocí někoho dalšího a stále zůstávají na svobodě…

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nejistá budoucnost Afghánistánu a afghánské armády

"Až odejdou Spojenci, tak se afghánská armáda rozpadne jako domeček z karet" řekl mi můj kolega při ...

Afghánští policisté a vojáci obracejí zbraně proti Spojencům

Spojenci získali v Afghánistánu dalšího nepřítele, kromě nástražných výbušných systémů IED se to ...

Afghánské Alamo - Spojenci tvoří bezpečné úkryty před afghánskými vojáky

Prakticky každý den dostávají Spojenečtí velitelé informace o útocích afghánských vojáků a policistů ...

Americký seržant Robert Bales se zodpovídá za zabití 16 afghánských civilistů

V těchto dnech začal ve Spojených státech ostře sledovaný proces se seržantem americké armády ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ultramarinus
  09:52 10.12.2012

  Takový běžný obyvatel afghanistánu si hrozného vpádu nevěřících a "jejich" války možná ani moc nevšimne, protože "válku" tam mají posledních třicet let. Všimne si toho, že najednou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takový běžný obyvatel afghanistánu si hrozného vpádu nevěřících a "jejich" války možná ani moc nevšimne, protože "válku" tam mají posledních třicet let. Všimne si toho, že najednou má nemalou osobní svobodu, která je pro něj NAPROSTO nová. Všimne si, že když se mu zraní dítě, má v docházkové vzdálenosti DOKTORA, nikoliv jenom šamana, ač je ten doktor nejspíš v mundůru. Všimne si, že v zemi, kde se 30 let pouze usilovně vyhazovalo do luftu a když se stavělo, tak převážně ze středověkejch vepřovic, začínají růst moderně stavěné budovy s "běžným občanským vybavením" (voda, elektrika, odpad, plyn - což je tam všechno docela novina), které (pokud je někdo nevyhodí do luftu) VYDRŽÍ.

  Neříkám, že by museli amíky milovat, ale proti talibancům jsou ještě "hodní".
  Skrýt celý příspěvek

 • slon75
  17:48 09.12.2012

  To Sunakashi: Taliban je v Afghanistánu doma asi tak, jako tady byli doma Rusové v r. 1968. Třičtvrtiny Talibanců jsou cizinci (převážně z Pákistánu).
  Báchorky o partyzánech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Sunakashi: Taliban je v Afghanistánu doma asi tak, jako tady byli doma Rusové v r. 1968. Třičtvrtiny Talibanců jsou cizinci (převážně z Pákistánu).
  Báchorky o partyzánech hrdinně bránících svoji vlast před vrahy z Vól Strýtu kromě neznalosti místní situace ukazují hlavně na ideologické zázemí svých původců.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sunakashi
  00:47 09.12.2012

  AMD: U co by kdyby... zacina kazda akce
  nechapu proc reagujes na prispevek na ktery vubec nenavazujes pritom je tady mnoho komentaru na ktere bys zdrejme odpovedel mnohem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  AMD: U co by kdyby... zacina kazda akce
  nechapu proc reagujes na prispevek na ktery vubec nenavazujes pritom je tady mnoho komentaru na ktere bys zdrejme odpovedel mnohem smysluplneji

  furt to udelal clovek.... a to ze to udelal islamista?? co to ma co stim spolecnyho?? mozna ze nakonec je to vyhoda... jak s oblibou rikaji "rozdil mezi nami je ze vy se smrti bojite kdezto my smrt milujeme
  Skrýt celý příspěvek

 • ADM
  23:43 08.12.2012

  to Sunakashi: Co by kdyby... to je oničem. Celý islám je brainwash nejvyššího kalibru a pokud žijeme přítomností, je zbytečné řešit co by kdyby. Islám je stejně k špatný k jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Sunakashi: Co by kdyby... to je oničem. Celý islám je brainwash nejvyššího kalibru a pokud žijeme přítomností, je zbytečné řešit co by kdyby. Islám je stejně k špatný k jeho vyznavačům jako těm ''nevěřícím''. Ostatně tu dával dokument o islámu už jeden uživatel a já ho sem dám znovu: http://gatesofvienna.blogspot....
  Skrýt celý příspěvek

 • Sunakashi
  22:24 08.12.2012

  Ode me rozhodne 10 bodu za styl...ikdyz stim rpg to uplne nevyslo podle planu je to rozhodne na metal.... trochu pro odlechceni zkusme se bavit ciste na urovni technicke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ode me rozhodne 10 bodu za styl...ikdyz stim rpg to uplne nevyslo podle planu je to rozhodne na metal.... trochu pro odlechceni zkusme se bavit ciste na urovni technicke providetelnosti....vzdyt ta akce nema chybu,borci uplne nadrzo vlezou do tabora jeste ohakli rpgeckem prohodijou par kecu aby se nereklo a pak to rozjedou.... to ze zabili "jen" 2 vojaky vubec nevadi protoze co se tyka psychiky tak jich zabili mnohem mnohem vic... o tom kolik mizi z bojiste vojaku kvuli tomu ze se jednoduse podelaj se moc nepise a evidentne vetsina z vas to ani nebere v potaz

  schvalne jak vy by jste bojovali v takovich zivotnich podminkach s takovima tradicema vzdelanim virou kulturou atd.proti bezvercum s takovou technikou a vymozenostma
  myslim to vazne predstavte si ze jste se tam narodili verite v alaha mate zenu nebo nekolik :-) par faganu jednu mulu apd. opravdu si musite predstavit ze tam jste doma jako kdyby se tohle vsechno odehravalo na vasem dvorku... co lepe nebo jak by ste provedli??

  hlavne nepiste neco ve smyslu ja bych takovej dement nebyl, nebo odstehoval bych se, nebo delal bych jako ze nic :-) apd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  19:59 08.12.2012

  Ač to bylo od střelců pěkně sviňské, hlavní díl viny nese ostraha základny a výzvědná/bezpečnostní služba, která má tu ostrahu kontrolovat tak často, dobře a DUKLADNĚ, že si ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ač to bylo od střelců pěkně sviňské, hlavní díl viny nese ostraha základny a výzvědná/bezpečnostní služba, která má tu ostrahu kontrolovat tak často, dobře a DUKLADNĚ, že si ty paka uvědomí koho pustit smí a koho ne. Pro ISAF to vidím z dlouhodobého hlediska jako dobrou věc - je naprosto jisté, že po něčem takovém se obrana základen (a kontrola její funkčnosti) prostě MUSÍ zelpšit.

  Navíc pokud tři útočníci, (jeden s RPGčkem, jeden s AKčkem a jeden tlumočník) sejmuli v táboře plném lidí "jenom" dva chlapi, vyvázli z toho ISAFáci (amíci) ještě celkem dobře. Tím erpégéčkem (kdyby se s ním trefil) mohl ztráty zvýšit o dalších několik párů mrtvých a ten s tím AKčem vystřílel jen POLOVINU zásobníku, pokud lze věřit článku.

  Jistě že to byla "vražda". Vražda je pro tajné služby legitimní nástroj a využití momentu překvapení se příliš neliší od klasického GPS bombového útoku na nic netušící turbany někde v bora kobliha. "viníci" smrti těch dvou jsou zde naprosto zřejmí - strážní co na strážení dlabali, nebo tam ani nebyli, velitelé základny, kteří si tohle neohlídali a bezpečnostní výzvědné složky, které s něčím takovým uprostřed nepřátelského státu zcela zjevně nepočítali (nebo netušili, jaká je DLOUHODOBÁ PRAXE ostrahy v té lokalitě.
  Skrýt celý příspěvek

 • HU
  13:30 08.12.2012

  ..pro chytré šu.....ínky. O proradnosti se nesoudí dle jednotlivců, ale celku. na rozdíl od těch analfabetů, je to pro nás exces, který je po zásluze odměněn. Pro ty analfabety je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ..pro chytré šu.....ínky. O proradnosti se nesoudí dle jednotlivců, ale celku. na rozdíl od těch analfabetů, je to pro nás exces, který je po zásluze odměněn. Pro ty analfabety je to každodenní praxe. je jim jedno zda odrovnají jednoho vojáka, nebo celé tržiště. Nebo už jste viděli soud s atentátníkem, který položil IED na tržnici, školu? Konvence neznají, proto je nedodržují a ani nebudou. Válečná lest je povolená, ale to co dělají oni, má ke lsti daleko. To je proti konvencím...
  Skrýt celý příspěvek

 • ADM
  10:14 08.12.2012

  Ona by ochrana z UAV byla dostacujici, kdyby se hned konalo. Proste kdyz vam nekdo beha po zakladne s RPGckem, tak je to urcite minimalne divne. Nadruhou stranu je to valka a navic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ona by ochrana z UAV byla dostacujici, kdyby se hned konalo. Proste kdyz vam nekdo beha po zakladne s RPGckem, tak je to urcite minimalne divne. Nadruhou stranu je to valka a navic valka se sektou posahancu, talze ocekavat nejake to moralno. To je hloupost. Kdovi jak to cele bylo a co se odehralo v tom stanu. Zde muzeme jen diskutovat a polemizovat. Kazdopadne pro ISAF je to zase spatna zlusenost kde selhalo vice faktoru. Nekdy se nam ta duvera opravdu msti... Skoda lidskych zivotu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  08:47 08.12.2012

  jasne ze nevyhledavaji konvencni boj ,zapomnel sem , umi vlastne zabijet jen civilisty a v prestrojeni za kamarady strilet do vlastnich nebo se rovnou odpalovat u vrat zakladen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jasne ze nevyhledavaji konvencni boj ,zapomnel sem , umi vlastne zabijet jen civilisty a v prestrojeni za kamarady strilet do vlastnich nebo se rovnou odpalovat u vrat zakladen
  Takze serzant Bales ktery postrilel 16 Afgancu ,taky nespachal vrazdu? Neco sou valecne ztraty a neco jineho valecne zlociny ,nebo obycejny terorismus ,pokud mel utocnik uniformu ANA je povazovan za jejiho prislusnika a tim padem se dopustil vrazdy svych spolubojovniku ,koalicnich partneru. Kdyz se skupina Talibu prevlece za policisty a zautoci na policejni stanoviste a vsechny zabije? Ne to neni valka ,to je terorismus
  A Honzik byl v tom stanu a videl co tam Amici delaji ,aby nam to mohl pekne povypravet ,to si nerek ze si takovy frajer , o karkulce znas taky ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Márty
  02:25 08.12.2012

  Není to vražda ,ale válka................................................
  Hold každý má jiné prostředky na to aby mohl vést válku.
  Chyba byla jednoznačně v nedodržení bezpečnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Není to vražda ,ale válka................................................
  Hold každý má jiné prostředky na to aby mohl vést válku.
  Chyba byla jednoznačně v nedodržení bezpečnosti a talibové jí perfrkně využili.
  Myslím že označení vražda se vůbec neslučuje s tímto činem. Když US Apatch postřílí 15 civilů (reportérů) je to civilní stráta ,né vražda. Taktéž bych v boji jako je tento střílel hlavně důstojníky a vysoké představitele, pohledy jsou různé. Každopádně to byla zbytečná smrt, díky liknavosti...
  Skrýt celý příspěvek

 • Honzik
  22:43 07.12.2012

  Deadog: Afgánský ozbrojenec stejně jako kdysi Vietnamec nebo Čečenec konvenční boj nevyhledává a nikdy nebude. To jen někteří si myslí ,že v boji je ,,morální,, svléci se do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deadog: Afgánský ozbrojenec stejně jako kdysi Vietnamec nebo Čečenec konvenční boj nevyhledává a nikdy nebude. To jen někteří si myslí ,že v boji je ,,morální,, svléci se do košile a na vzdálenost dvaceti metrů na sebe střílet ze soubojových pistolí.

  Proč se píše v článku o vraždě mi také není moc jasné. Ony všechny speciální jednotky infiltrované v území protivníka jsou v uniformách své armády?
  Např.: Naši parašutisté zavraždili protektora ? Nebo uskutečnili naprosto ojedinělý diverzní atentát na představitele okupační mocnosti?
  Američani připravovali plány na bezpečný příjezd stovky afghánských věřících? Nebo objednávali vakuové bomby a nové zaměřovací podvěsné kontejnery o které přišli při nedávném útoku na jinou základnu ?
  Kařdopádně ostraha základny byla nedostatečná a pakliže jsou ve válce musí se střežit a ne spoléhat na skenování základny bezpilotním letadlem ,to projektil nezastaví.
  A ještě něco pro lefta
  http://www.rozzlobenimuzi.com/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  19:00 07.12.2012

  Čekal sem ,ze tu nekdo napise nejakou sracku jako Vaclav ,ty vojaky nezabili Afganci ale Talibanci ,kteri se infiltrovali do armady ,a ne neni to válka je to vrazda a to protoze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čekal sem ,ze tu nekdo napise nejakou sracku jako Vaclav ,ty vojaky nezabili Afganci ale Talibanci ,kteri se infiltrovali do armady ,a ne neni to válka je to vrazda a to protoze byli v prestrojeni za vojaky Afganske armady ,to samo o sobe svedci o tom jak zoufale akce musi Taliban proti silam ISAF podnikat ,protoze v konvencnim boji nemaji nejmensi sanci
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  18:45 07.12.2012

  To Václav: Jak si vůbec dovolujete srovnávat okupaci Afghanistánu Sověty s misí ISAF!!!??!!
  Snad vám to fakta dokáží. Sověti okupavali Afghanistán od prosince 1979 do února 1989 - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Václav: Jak si vůbec dovolujete srovnávat okupaci Afghanistánu Sověty s misí ISAF!!!??!!
  Snad vám to fakta dokáží. Sověti okupavali Afghanistán od prosince 1979 do února 1989 - 9 let.
  Operace ISAF probíhá od října 2001 do současnosti - 11 let. Během sovětské okupace zemřelo 1-2 miliony civilistů!!! Jestliže na Sověty někdo z nějakého městečka někdo vystřelil, tak ho celé bez smilování v několika set případech srovnali se zemí pomocí BM-21 a dalšími raketovými prostředky spolu se všemi nevinnými obyvateli. Během těchto let více než 5 milionů lidí uteklo z Afghanistánu. Během operace ISAF zemřelo okolo 14 tisíc civilistů (z toho 89% je způsobeno Talibenem a jinými povstaleckými organizacemi). V těchto letech se také mnozí uprchlíci do Afghanistánu vrátili.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr
  16:20 07.12.2012

  Václave napiš jim dopis, asi to neví a čekají na českýho bulíka až jim to řekne a taky to pošli stovkám a tisícům afghánců, kteří by chtěli mít fungující stát aspoň jako před ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Václave napiš jim dopis, asi to neví a čekají na českýho bulíka až jim to řekne a taky to pošli stovkám a tisícům afghánců, kteří by chtěli mít fungující stát aspoň jako před padesáti lety, napiš jim, že tam nemáme co dělat a ať si s drogovými kartely vymývající mozky všem nedostatečně vzdělaným, jejich pokřiveným výkladem islámu, poradí sami, jen piš, piš, piš
  Skrýt celý příspěvek

 • Honzik
  16:06 07.12.2012

  Kde vstoupí noha Amerického vojáka tam zůstane Amerika přítomná už navždy. Někomu se to holt nelíbí. Afgánci to dávají nepokrytě najevo už několik století. Už dědové těch kteří ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kde vstoupí noha Amerického vojáka tam zůstane Amerika přítomná už navždy. Někomu se to holt nelíbí. Afgánci to dávají nepokrytě najevo už několik století. Už dědové těch kteří dnes lezou do táborů a dělají paseku v řadách cizích vojsk ,kradli závěry pušek . Zbytek si dodělali aby je pak použili proti těm kterým je vzali.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kolčak
  15:20 07.12.2012

  USA a Rusko v boji proti mezinárodnímu (čti islámskému) terorizmu aktivně spolupracují a spolupráci hodlají prohlubovat. Zde je vyjádření Alexandra Gruška o spolupráci Ruska a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USA a Rusko v boji proti mezinárodnímu (čti islámskému) terorizmu aktivně spolupracují a spolupráci hodlají prohlubovat. Zde je vyjádření Alexandra Gruška o spolupráci Ruska a NATO. http://czech.ruvr.ru/2012_12_0...
  Skrýt celý příspěvek

 • Václav
  14:01 07.12.2012

  NATO a USA nemá v Afghánistánu co dělat! Na tom je vidět jak je v mezinárodní politice uplatňovaný dvojí metr. Když tam byli Rusáci tak to bylo špatný a teď jsou tam USA a je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  NATO a USA nemá v Afghánistánu co dělat! Na tom je vidět jak je v mezinárodní politice uplatňovaný dvojí metr. Když tam byli Rusáci tak to bylo špatný a teď jsou tam USA a je to ok! Je to hnus velebnosti...
  Skrýt celý příspěvek

 • jalalabad
  13:23 07.12.2012

  Nemyslím se že označení vrazi je přesné, je to přece jenom válka...

  Nemyslím se že označení vrazi je přesné, je to přece jenom válka...

 • Ultramarinus
  11:05 07.12.2012

  Hmm, je vidět, jak MOC záleží "průměrnému míumilovnému muslimovi" v afghánistánu na tom, aby se z jejich státu (doteď spíš hromady hlíny a kamení) stalo něco, za co by se nemuseli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hmm, je vidět, jak MOC záleží "průměrnému míumilovnému muslimovi" v afghánistánu na tom, aby se z jejich státu (doteď spíš hromady hlíny a kamení) stalo něco, za co by se nemuseli v zahraničí stydět. A jak jsou za to amíkům vděční. Postavte jim školy, postavte jim města, vytrénujte armádu a dejte jim demokracii. Stejně vytáhnou erpégéčka a sebevražedný vestový bomby a všechno to rozflákají. Do deseti let od odchodu zápaďáků z Afgánistánu tam bude u moci ZASE světlý středověk na trůnu s talibánskými vepři.
  Skrýt celý příspěvek