Čína ukázala stíhačku J-20, které se bojí celá Asie

Čínská stíhačka J-20; větší foto“神翼大帝”; CC BY-SA 4.0

Čína na letecké výstavě ve městě Ču-chaj (Zhuhai Air Show) představila veřejnosti stíhačku 5. generace J-20. Čínská stíhačka je přímým soupeřem ruských strojů T-50 PAK DA a amerických F-22A Raptor.

Dnes ve městě Ču-chaj (56 km západně od Hong-Kongu) začala největší čínská letecká výstava. Výstava se koná pravidelně od roku 1996 a při poslední akci v roce 2014 ji navštívilo 230 000 diváků a 130 000 odborníků.

V roce 2014 bylo na výstavě přítomno 700 vystavovatelů z 41 zemí. Celkově se uzavřely zakázky za 23,4 miliard dolarů. Na výstavě v roce 2014 Čína také poprvé představila exportní stealth stíhačku J-31 - ta je menší a jednoduší než J-20. O 40 stíhaček J-31 již projevil zájem Pákistán.

Letošní výstavu slavnostně otevřelo vystoupení dvou nových čínských stíhaček 5. generace J-20. Stíhačky se poprvé představily v rychlém 60 sekundovém průletu a při několika manévrech.

“Tohle bude první veřejné vystoupení čínské stealth stíhačky nové generace,” uvedl před několika dny tiskový mluvčí čínského letectva s tím, že J-20 vstoupí do služby “v blízké budoucnosti”.

Podle britského deníku The Guardian, který se odkazuje na nejmenované analytiky, nelze ještě říci, jaké má J-20 schopnosti a zda dokáže technologicky soupeřit s T-50 nebo F-22A. Bradley Perrett z magazínu Aviation Week nicméně řekl: "Je jasné, že se jedná o velký skok kupředu v čínských bojových schopnostech.”

“Představení ukazuje, že mají již dost sebevědomí, aby letadla ukázala veřejnosti,” cituje The Guardian nejmenovaného západního zástupce průmyslu, který čínskou výstavu navštěvuje od roku 1996. “Tohle je letadlo pro Čínu, což J-31 není; vyvinuli si toto letadlo pro sebe.”

Zatím není jasné, zda se představení J-20 omezí pouze na rychlý průlet, nebo půjde stroj prohlédnout i na statické ukázce.

Podle čínské webové encyklopedie Baidu Baik J-20 vstoupí do služby v roce 2017 a v roce 2020 dosáhne “bojové nasaditelnosti”. Není ale jasné, jak si čínské letectvo představuje “bojovou nasaditelnost.” Dodejme, že země NATO často definují dosažení počátečních operačních schopností (IOC) a nakonec plné dosažení operačních schopností (FOC) zbraňových systémů.

Dvojice stíhaček otevírá leteckou výstavu Ču-chaj.

Například první let F-22A se uskutečnil v roce 1997, první sériový F-22A americké letectvo získalo v roce 2003, IOC bylo dosaženo v roce 2005 a nakonec FOC v roce 2007. První let J-20 se uskutečnil v roce 2011.

J-20 je primárně letoun pro vybojování vzdušné nadvlády - v severním směru J-20 vyzývá především ruské stíhačky Su-35, v oblasti jihovýchodní Asie letadla americké výroby F-35 Lightning II, případně F-22A Raptor. Na hranicích s Indií si J-20 poměří síly s letouny Rafale, Su-30MKI a v budoucnu FGFA.

Generál David Goldfein, náčelník štábu amerického letectva, však upozorňuje, že srovnání J-20 a F-35 nemá valného smyslu.

“F-35 je o rodině systémů, je to o síti - tohle nám dává asymetrickou výhodu,” uvedl Goldfein pro Breaking Defense s tím, že J-20 se spíše podobá (technologicky) americkém stealth letadlu F-117. Když Goldfein pilotoval F-117 do akce, zmáčkl kouzlené tlačítko jménem “stealth” a všechny antény F-117 se stáhly a sedadlo pilota pokleslo dolů, aby pilot nezhoršoval radiolokační odraz letounu. F-117 neměl žádné datové propojení s ostatními letouny.  “Proto, když slyším o srovnání F-35 a J-20, je to téměř nesmyslné srovnání."

Otázkou je také použití motorů u J-20. Podle čínských médií sériová verze J-20 získá čínské motory WS-15. Nicméně před několika dny ruský deník Vědomosti (ale také čínská a japonská média) informovala o objednávce dalších 100 kusů ruských motorů AL-31 Čínou.

Podle ruského magazínu VPK Novosti Rusko bylo Číny již prodáno 1100 motorů AL-31 (do roku 2013 1000 motorů). Tyto motory nicméně mohou pohánět jak nejnovější J-20, tak i starší J-10 nebo J-11. 

Zdroj: The Economic Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Největší nákladní letadlo světa An-225 v čínských rukou

Ukrajinská společnost Antonov a čínská obchodní společnost AICC (Aerospace Industry Corporation of ...

Čína vyvíjí nový strategický bombardér

I přes prudkou modernizaci je velká část výzbroje čínského letectva velmi zastaralá, platí to ...

Ruské stíhačky Su-35 pro Čínu

Čínské letectvo do konce letošního roku získá první čtyři víceúčelové stíhačky Su-35. Informaci ...

Spojené státy americké proti Číně

Jak by vypadala válka nejmocnějších státu současnosti? Mají Spojené státy stále převahu slibující ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • logik
  20:42 01.11.2016

  Luky: ale já jsem nevrdil, že je to automaticky špatné. Já jsem tvrdil, že mě překvapuje, že zvolili řešení s kachníma plochama, když od nich letadla 5. generace ustupují - a když ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: ale já jsem nevrdil, že je to automaticky špatné. Já jsem tvrdil, že mě překvapuje, že zvolili řešení s kachníma plochama, když od nich letadla 5. generace ustupují - a když tyto plochy mají poměrně velké problémy při snižování RCS.

  Jinak zdaleka nejde o průmět v dané rovině. Plocha, která není k radaru kolmo, nevadí, odráží signál jinam a je zcela jedno, jaký má průmět. Daleko větší problém jsou různé válcové plochy, hrany, zákoutí, kde dochází k vícenásobným odrazům atd.... A tyto problematické prvky se prostě na kachnách nalézají, a jsou z přední polosféry vystavené radaru více, než zadní ocasní plochy.

  Jinak těch návrhů stíhačů šesté generace je daleko víc a spousta z nich nemá kachny:
  http://forum.keypublishing.com...
  v každém případě vertikální ocasní plocha je úplně stejnej problém, jako kachny. Takže výměna jednoho problematického prvku za druhej je úplně jiná písnička, než, když má letadlo oboje. Design dostatečně obratného VLO letadla bez kachen je už zvládnutej. Bez kachen i ocasu zatím ne, takže aspoń jeden problematickej prvek potřeba zatím je. To ale nijak "neobhajuje" letadla s oběma prvkama.

  Ale já nechci vylučovat, že se nedá postavit dobré VLO letadlo s kachnama. Jen prostě jsem skeptickej k tomu, že když šla čína jinou cestou než ostatní, že by to byla cesta lepší.Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  19:55 01.11.2016

  Také jsem si říkal, že je docela dlouhá :-) Třeba je to schválně, aby se do ní vešla nějaká větší pastelka. Má to být stíhač, ale kdyby jako neviditelný poponeslo o kus dál něco ...Zobrazit celý příspěvek

  Také jsem si říkal, že je docela dlouhá :-)
  Třeba je to schválně, aby se do ní vešla nějaká větší pastelka.
  Má to být stíhač, ale kdyby jako neviditelný poponeslo o kus dál něco výkoného...Skrýt celý příspěvek

 • s_jirka
  19:37 01.11.2016

  J-20 se mi také nelíbí a jako nejhezčí letadlo 5.gen volím místo F-22 raději YF-23 Black Widow :-)

  J-20 se mi také nelíbí a jako nejhezčí letadlo 5.gen volím místo F-22 raději YF-23 Black Widow :-)

 • s_jirka
  19:34 01.11.2016

  jj kolmé úhly jsou nevýhodné, špatné jsou i vnitřní úhly neb vrchol úhlu se radaru jeví jako malá kolmá ploška a to pro docela velký úhel ozařování - takže na negativní šípovitost ...Zobrazit celý příspěvek

  jj kolmé úhly jsou nevýhodné, špatné jsou i vnitřní úhly neb vrchol úhlu se radaru jeví jako malá kolmá ploška a to pro docela velký úhel ozařování - takže na negativní šípovitost můžeme u stealth také zapomenout
  Válcová plocha má nevýhodu, že v okruhu 360° má stejný radarový odraz. Respektive na válci lze vždy najít plochu jež bude k radaru kolmo. Letadla se optimalizují především na nízký čelní RCS, takže v čelním profilu nikdy válcová plocha nebude.
  Proto nábežné hrany křídel, jež se dají aproximovat na válcovou plochu nejsou nikdy kolmo k podélné ose letadla. Nehledě na to že by to ani aerodynamicky nebylo vhodné.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:40 01.11.2016

  Ale Northrop i Boeing pracují v konceptech pro šestou generaci s kanardama. Japonci taky, Číňani to dál rozvíjejí. Nevím, jestli je potřeba se o toto přít. To co jsem chtěl ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale Northrop i Boeing pracují v konceptech pro šestou generaci s kanardama. Japonci taky, Číňani to dál rozvíjejí. Nevím, jestli je potřeba se o toto přít.

  To co jsem chtěl říci, že kanardy nahrazují zadní VOP. Takže máš tu plochu vzadu nebo vepředu. SOP můžeš zkusit vypustit u obou konfigurací.

  Jde o to, že při nejvíc laickým pohledu se třeba můžeš na problematiku RCS dívat jako na optický průmět, ale to se asi budeš pohybovat v řádech metrů. Pro ty nižší RCS už je takový přístup stejně mimo. Ale když si budeš porovnávat průměty delt s kanardy a delt se zadní VOP, tak ty průměty budou vždycky ty řiditelné plochy ukazovat, mimo jednoho směru a to u obou případů.
  Prostě u koncepčních úvah můžeš pracovat se vším a balancovat, ale hlavně zkoušet modely a materiály a hledat interference. Třeba kolmá napojení jsou prý šajze, doutníkové tvary to samé a pod.

  Mě například přijdou u J-20 trochu navíc ty kýlovky a jejich napojení. Válcovité trysky a ten dlouhý trup mi taky nepřijde jako úplná hitparáda. Ale říci, že je to blbě kvůli kanardům je dle mě zcestný. Není to žádný zaklínadlo, že odtud je vše blbě. Je to prostě jedna z ploch, se kterou můžu nebo nemusím pracovat. Proto jsem v prvním postu psal něco o tom, že nejmenší RCS má letadlo, který není.

  Možná je zajímavý přístup mít tyhle větší řiditelný plochy a doplnit je vektorama. Při vysokorychlostním BVR plochy zamknu a manévruji všesměrovým vektorem - neztrácím rychlost (nižší odpor) a držím maximální stealth. Když se dostanu do bitky na nože, odemknu plochy a surfuju v luftu naplno i za cenu vyšší RCS. Tak se to ostatně už prý i dělá...Skrýt celý příspěvek

 • Sholva
  17:38 01.11.2016

  Prodlužovat délku trupu není úplně ideální - představte si manévry okolo 9G a co to bude dělat s drakem. Myslet si, že to je něco, co jiné nenapadlo, je trochu zvláštní. Jenže Rusi ...Zobrazit celý příspěvek

  Prodlužovat délku trupu není úplně ideální - představte si manévry okolo 9G a co to bude dělat s drakem. Myslet si, že to je něco, co jiné nenapadlo, je trochu zvláštní. Jenže Rusi jsou v aerodynamice o chlup před Amíkama. A než se Čína dostane na tenhle level, tak to potrvá hodně dlouho - to se prostě neokopíruje, to se musí odzkoušet, prošlápnout pár slepých uliček atd...
  K motorům - rozdíl je v tom, že Rusi vyvíjejí nový motor a mají k tomu ohromné zkušenosti. Zatímco Čína vyvíjí nový motor a má na k tomu prd, žádný kloudný doteď nevyvinula, není všechno jenom o okopírování rozměrů jedna k jedný, ale že to chce hodně moc pokročilou metalurgii a materiálové schopnosti, které má hodně málo výrobců. Monokrystalové lopatky turbín jsou jen vrchol ledovce.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:22 01.11.2016

  blbnu T-20, J-20...

  blbnu T-20, J-20...

 • logik
  17:20 01.11.2016

  pks_: prodlužování trupu má ale i nevýhody: větší namáhání trupu na ohyb a tedy požadavek na větší pevnost trupu. Ve výsledku to může znamenat takové navýšení váhy, že ...Zobrazit celý příspěvek

  pks_: prodlužování trupu má ale i nevýhody: větší namáhání trupu na ohyb a tedy požadavek na větší pevnost trupu. Ve výsledku to může znamenat takové navýšení váhy, že aerodynamicky by se Ti více vyplatilo letadlo rozšířit symetričtěji.

  Todle jsou už teorie, které bez podrobných výpočtů těžko brát jinak než jako těžko ověřitelné teorie bez reálnějšího podkladu. Navíc, kdyby to bylo tak jednoduché, jak píšeš, tak už to dělají všichni. Když někdo - bez větší tradice v leteckých konstrukcích, začne něco dělat jinak než ostatní, tak bych byl skeptickej k tomu věřit, že to dělá lépe.

  Osobně bych za tou délkou spíše viděl snahu maximalizovat účinnost kachních ploch: těžiště T20 a především působiště vztlaku bude hodně vzadu a tak kachní plochy budou snadno i svojí malou plochou letadlo točit ve vertikální rovině. Ale je to taky jen dojem: na takovýdle úvahy toho o tom letadle víme hrozně málo.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:11 01.11.2016

  PS: T-50 nemá kachní plochy, ale leading edge extension (flaps). Ty má i F-22 stejně jako F-35. A mají je i letadla rodiny SU-27, ať už mají navíc kachní plochy, či nikoli.

  PS: T-50 nemá kachní plochy, ale leading edge extension (flaps). Ty má i F-22 stejně jako F-35. A mají je i letadla rodiny SU-27, ať už mají navíc kachní plochy, či nikoli.

 • pks_
  17:10 01.11.2016

  k T-50 tady zaznělo pár neaktuálních informací: a) 20.10.2016 vzlétl 9. prototyp T-50 - k testům kompletní avioniky b) v říjnu 2016 by měl být hotov první vzorek finálního motoru ...Zobrazit celý příspěvek

  k T-50 tady zaznělo pár neaktuálních informací:
  a) 20.10.2016 vzlétl 9. prototyp T-50 - k testům kompletní avioniky
  b) v říjnu 2016 by měl být hotov první vzorek finálního motoru (Izdelie 30)
  c) T-50 s plánovaným motorem (Izdelie 30) bude testováno na konci roku 2017
  d) v 2017 má být dodáno armádě 5ks - zřejmě se starším motorem

  viz. http://www.aktualnikonflikty.e...

  Napadlo mě, že J-20 má tak šíleně dlouhý trup (údajně 20m) kvůli tomu, aby se hodně vešlo do zbraňových šachet. Pokud nerozšíří trup a jenom jej prodlouží, tak vezou další náklad aerodynamicky "zadarmo". Možná to je cesta, kterou budou ostatní následovat.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:04 01.11.2016

  Luky: fór je v tom, že ty všechny kanardové letadla 5. generace..... jsou jen koncepty. Zatím všichni, kdo letadlo dotáhli do finálního stavu, kanardy opustili. To, že kachní ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: fór je v tom, že ty všechny kanardové letadla 5. generace..... jsou jen koncepty. Zatím všichni, kdo letadlo dotáhli do finálního stavu, kanardy opustili.

  To, že kachní plochy jsou poměrně účinné při řízení vím (v poslední době se ale zjistilo, že za pomocí vhodně tvarovaného trupu jdou poměrně účinně nahradit).

  Souhlasím s tebou, že svislé ocasní plochy jsou problematické partie, ale pak by mělo smysl NAHRADIT je kachníma plochama. To dělá např. Tebou zmíněny X-36. J-20 má ovšem obojí, jak kachní plochy, tak ocas. Co ušetřili jsou menší vodorovné ocasní plochy, ale ty opravdu kryté jsou a pro RCS nebývají velkým problémem

  U TF-X je zas design s kachníma plochma jedinej ze tří: evidentně tedy se za kachní plochy něčím platí, když je nemají všechny konfigurace.

  Když však zůstaneme u alespoň trochu ozkoušených letadel: tak proč Rusové u T-50 a T-35 canardy odstranili, když u dřívějších konstrukcí je měli? A pokud tedy kachny zvyšují obratnost, znamená to, že chceš tvrdit, že J-20 bude obratnější než T-50? Nebo spíše číňané dohánějí Ruskou konstrukci za cenu kompromisů?

  A chceš tvrdit, že teda Číňané s daleko méně zkušenostmi s designem zvládli design kachen bez kompromisů v RCS, ale rusové to nezvládli a tak museli kachny odstranit? Nebo Rusové odstranili kachní plochy z jiných důvodů? A proč ty neplatí pro čínskou konstrukci?

  Prostě jsem skeptický, že by čína přišla s lepší konstrukcí než zavedení hráči s daleko silnějším zázemím v dané oblasti. Proto si myslím, že nejde o "superprvek", který z J-20 dělá lepší letadlo než u konkurentů, ale spíše o kompromis, protože to čína neumí udělat dostatečně dobře bez toho.
  Možná čínu podceňuju, ale podle mne je to daleko pravděpodobnější vysvětlení, než to, že čína umí něco (zlepšit vlastnosti letounu za pomoci kachen bez negativních vlivů na letoun), co ostatní konstruktéři nikoli.Skrýt celý příspěvek

 • Bazinga20
  16:56 01.11.2016

  když některé štve a flustruje internetová diskuze tak proč je stále čte? to zavání oblibou v sebetrýznění

  když některé štve a flustruje internetová diskuze tak proč je stále čte? to zavání oblibou v sebetrýznění

 • Arassuil
  16:37 01.11.2016

  raziel87: To víš, rád si rýpnu. Zejména na internetových diskuzích, kde se odbornost lidí posuzuje podle toho, jaké píší Y/I, komu dají hlas ve volbách a podle toho, jaký mají ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: To víš, rád si rýpnu. Zejména na internetových diskuzích, kde se odbornost lidí posuzuje podle toho, jaké píší Y/I, komu dají hlas ve volbách a podle toho, jaký mají nastavený u jména avatar.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:33 01.11.2016

  pro Superme: Tak oni Rusové k T-50 také vlastně nemají hotové motory, víme ;-) A pravděpodobně ani drak, čili v tomhle jsou *možná* Číňané napřed. Minimálně pokud se jim příští rok ...Zobrazit celý příspěvek

  pro Superme: Tak oni Rusové k T-50 také vlastně nemají hotové motory, víme ;-) A pravděpodobně ani drak, čili v tomhle jsou *možná* Číňané napřed. Minimálně pokud se jim příští rok podaří do armády dostat první produkční kusy a do 2020 dosáhnout IOC, budou mít oproti T-50 možná náskok i celé pětiletky... Ovšem o tom, že T-50, až skutečně bude, bude hrát soutěž minimálně o třídu vyšší, vůbec nepochybuji.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  16:32 01.11.2016

  to můžou, ale ti neplkají po internetových diskuzích. Měl jsem na mysli Karla s Honzou, kteří mají zvláštní potřebu pitvat se zasvěceně v menstruačních bolestech na základě ...Zobrazit celý příspěvek

  to můžou, ale ti neplkají po internetových diskuzích. Měl jsem na mysli Karla s Honzou, kteří mají zvláštní potřebu pitvat se zasvěceně v menstruačních bolestech na základě pochycení pár informací od Katky a Míši....tys to určitě pochopil, ale musel si z nich křečovitě udělat gynekology což? :)Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:28 01.11.2016

  Jj, na palbě to pochopili, a proto je plná blitek od razielů a podobných mindrákystů... Že tak vehementně nebojujete proti mastodontovi, patryotovi a podobným individuím, které ...Zobrazit celý příspěvek

  Jj, na palbě to pochopili, a proto je plná blitek od razielů a podobných mindrákystů... Že tak vehementně nebojujete proti mastodontovi, patryotovi a podobným individuím, které tady pravidelně blijí úplné nesmysly bez jakékoliv reálné hodnoty? Jo ahaaa, oni mají ten správný světonázor, tím to bude. Já sice s logikem zhusta nesouhlasím, a na jeho komunikaci je poznat, že je to zelenáč, ale na rozdíl od vás a fenriho si myslím, že to rozhodně není nějaký debil. Mmchd, když už jste zmínil fenriho a Kuzněcova, tak zrovna tam napsal fenri takovou snůšku blbostí, o kterých byl zjevně vehementně přesvědčený, že jsem se tam radši ani neangažoval....
  ----
  RiMr, máte pravdu, jen jsem se prostě neudržel...

  Mmchd, ta podobnost se Švédy, kterou zmínil i Todomatch, mi přijde skoro největší. Jasně, seveřani jsou stará generace, tudíž detaily jsou zcela jiné, ale hlavní koncepce jsou si podobné víc než s F-22 nebo T-50.Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  16:27 01.11.2016

  raziel87: Karel s Honzou můžou mít prosperující gynekologickou praxi. Asi tak bych to řekl.

  raziel87: Karel s Honzou můžou mít prosperující gynekologickou praxi. Asi tak bych to řekl.

 • raziel87
  16:13 01.11.2016

  jo, sem frustrovanej z volů v internetovejch diskuzích.....a Rimr z toho vyvodil, že jsem malý, tlustý, nešťastný panic s uhrami, který je tak strašně nešťastný ze sebe sama, že mu ...Zobrazit celý příspěvek

  jo, sem frustrovanej z volů v internetovejch diskuzích.....a Rimr z toho vyvodil, že jsem malý, tlustý, nešťastný panic s uhrami, který je tak strašně nešťastný ze sebe sama, že mu nezbývá než nadávat anonymně lidem v internetovejch diskuzích :).....raději se Rimre neživ psychologií.

  Jako každý mám své denní starosti a životní bolesti, ale tvůj úsudek je úplně mimo. Jednám přímočaře, avšak nespatřuji na sobě, že bych neměl rád život a lidi. Jen mi je kurva proti srsti, když se o menstruaci baví zasvěceně Karel s Honzou....Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:05 01.11.2016

  ...kašleme na Raziela, ta frustrace je tak viditelná, evidentně nešťastný člověk. ________ Copak to má J20 za bouli dole na čumáku? Předpoklám že jde o IRST? Mě osobně J-20 ...Zobrazit celý příspěvek

  ...kašleme na Raziela, ta frustrace je tak viditelná, evidentně nešťastný člověk.
  ________

  Copak to má J20 za bouli dole na čumáku? Předpoklám že jde o IRST?

  Mě osobně J-20 nejvíc připomíná Drakena s přidanou kačenou.
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  16:01 01.11.2016

  2 Vrata Nemám co skrývat, Logika nemám rád a proč chodit okolo horké kaše a hrát si na diplomata?? na Palbě by měl za ty blbý kecy na úrovni 14 letýho dítěte permaban. Proč ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Vrata
  Nemám co skrývat, Logika nemám rád a proč chodit okolo horké kaše a hrát si na diplomata?? na Palbě by měl za ty blbý kecy na úrovni 14 letýho dítěte permaban.

  Proč tady z toho dělat další iDnes, kam příspívá se svými subjektivními pocity i Maruška z Čimelic, Pepík z Klatov, Venca z Prahy? jen proto, že je baví letadla a jako malý si dělali papírový vlaštovky? inu prosím......ale pak tu bude změť sraček allá diskuze ke Kuzněcovu. Buď to pochopíš, nebo budeš taky debil a budeš kopat pro armádní web pro všechny :) prostě takovou virtuální hospodu. Na palbě to pochopili a proto ten web funguje - tady dávají prostor každému a číst ty patoky, aby se člověk dostal k něčemu, co má hlavu a patu (Charlie, Rimr, Fenri, Luky, Skelet) je běh na dlouhou trať, protože tu mají potřebu vyjadřovat se volové, co si koupili 3 výtisky ATM.....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4