Prima ZOOM: Zaostřeno na války (19. května)

Foto: Útok na japonskou loď Jamoto. / Volné dílo
Útok na japonskou loď Jamoto. / Volné dílo

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog pořadů Zaostřeno na války.

19. 5. 20.00 – Letečtí stíhači v boji (Zkáza japonského námořnictva)

Díky nejmodernější počítačové animaci se ocitnete uprostřed letecké a námořní bitvy mezi největší japonskou válečnou lodí Jamato a hrstkou drobných plavidel americké 7. flotily, jejichž jediným úkolem měla být jen podpora pozemních sil a protiponorkové hlídkování... Zblízka sledujte letecké bitvy a taktiku pilotů v americkém dokumentu.

Nejmocnější flotila japonského námořnictva útočí. Její mohutná děla jsou připravena rozstřílet spojeneckou obranu. 

Jediné, co stojí drtivému vítězství nepřítele v cestě, je hrstka letadel a skupina malých amerických lodí, které se říkalo „malé plechovky".

Postavily se proti ohromné japonské armádě, v jejímž čele plul Jamato, největší bitevní loď druhé světové války.

24. říjen 1944. Stíhačky a bombardéry z letadlových lodí americké 3. flotily musejí splnit životně důležitý úkol: Najít a zničit japonský střední svaz, nejsilnější uskupení císařského loďstva. Musejí Střední svaz zastavit. Tato mohutná armáda dostala totiž z Tokia rozkazy zlikvidovat děly z moře spojenecké pozemní síly, které se čerstvě vylodily na Filipínách.

Pořad můžete shlédnout 19.5. ve 20:00 na Prima ZOOM.

Extrémní války na Prima ZOOM; ilustrační video / Public Domain

19.5. 21:00 - Extrémní válka (Leyte: Odvaha na vlnách)

eyte: Odvaha na vlnách V zálivu Leyte zastavilo několik malých transportních torpédoborců velký japonský námořní útok. Dodnes bere statečnost námořníků z těchto malých plavidel každému dech.

Bitva u Leyte (nebo Bitva v Leytském zálivu) byla největší námořní bitva druhé světové války v Tichomoří a jedna z největších námořních bitev v historii. Uskutečnila se 23.–26. října 1944 mezi americkým a japonským námořnictvem u ostrova Leyte na Filipínách.

V této bitvě také došlo k prvnímu organizovanému nasazení letadel kamikaze. K prvnímu útoku došlo 21. října proti těžkému křižníku Australia, který byl zasažen osamělým kamikaze. Organizované sebevražedné nálety začaly 25. října.

 Pořad můžete shlédnout 19.5. ve 21:00 na Prima ZOOM.
 

Nahlásit chybu v článku