Prima ZOOM: Zaostřeno na války (2. června)

Bismarck
Bismarck v roce 1940. / Bundesarchiv, Bild 193-04-1-26 / CC-BY-SA 3.0

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog pořadů Zaostřeno na války.

2. 6. 20.00 – Letečtí stíhači v boji (Hon na Bismark)

Díky nejmodernější počítačové animaci můžete sledovat slavnou námořní bitvu s potopením Hoodu i Bismarcku, v níž hrál velkou roli útok torpédového dvojplošníku Swordfish. Zblízka sledujte taktiku bitvy námořních kapitánů i odvahu pilotů v americkém dokumentu.

Nejmocnější válečná loď států Osy na Západní polokouli dostala za úkol potápět spojenecké lodi v Atlantiku.

Německá bitevní loď Bismarck disponovala palebnou silou schopnou potopit kteroukoli loď spojenecké flotily. Náš příběh začal 24. května 1941 za úsvitu.

Ledovými vodami severního Atlantiku pluly dvě špičkově vyzbrojené, nebezpečné německé válečné lodi. V čele formace byl těžký křižník Prinz Eugen. Za ním se vynořila plovoucí ocelová pevnost, bitevní loď Bismarck.

Největší německá válečná loď absolvovala svou první bojovou plavbu. Byla to přísně tajná operace s kódovým označením Cvičení na Rýně. Němci plánovali proklouznout nepozorovaně do Atlantiku a napadat spojenecké konvoje v době, kdy tyto konvoje byly pro Británii životně důležité. Bez konvojů by padla.

A pokud loď jako Bismarck narazí na konvoj, žádné z doprovodných plavidel nebude dost velké, aby se jí mohlo postavit...

Pořad můžete shlédnout 2.6. ve 20:00 na Prima ZOOM.

Okinawa
Američtí mariňáci v bitvě o Okinawu. / Public Domain

2. 6. 21.00 – Extrémní válka (Okinawa: Ostrovní pevnost)

Ti, kteří bojovali ve válce na souši, moři nebo ve vzduchu, podrobně líčí vlastní zážitky. Seriál Extrémní válka rozebírá různé vojenské střety dějin. Zaměřuje se na to, kdo se jich zúčastnil a jaké zbraně při tom použil – obojí se nakonec stalo rozhodujícím zvratem na cestě k vítězství. Jak je možné změnit vývoj bojové situace ve vlastní prospěch? Uvidíte v Extrémní válce.

Bitva o Okinawu, vybojovaná na japonském ostrově Okinawa, představovala největší obojživelnou operaci během války v Pacifiku. Spojenecká operace nesla kódové označení Iceberg (česky: Ledovec).

Trvala od konce března do června 1945. Byla to také poslední velká bitva druhé světové války. Přinesla 250 000 mrtvých a 82 dnů neskutečného utrpení.

Pořad můžete shlédnout 2.6. ve 21:00 na Prima ZOOM.

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...