Prima ZOOM: Zaostřeno na války (21. dubna)

Foto: SERiál využívá s simulování vzdušných soubojů pokročilé animace. / PUblic DOmain
Seriál  Letečtí stíhači v boji využívá k simulování vzdušných soubojů pokročilé animace. / Public Domain

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog pořadů Zaostřeno na války.

21. 4. 20.00 – Letečtí stíhači v boji (Létající tygři)

Díky počítačové animaci se ocitnete v kokpitu stíhaček Tomahawk P-40, které s hrozivou tlamou žraloka na přídi odrážely japonské útoky v Číně.

O pilotech tajemného letectva na moderních strojích čínské noviny psaly, že bojují jako létající tygři. Zblízka sledujte letecké bitvy a taktiku pilotů v americkém dokumentu

Ještě před vstupem Spojených států do druhé světové války se drtivé převaze Japonského císařského letectva postavila skupina odvážných amerických pilotů známá jako Létající tygři. Tito sebevědomí profesionálové křižovali nebe na Dálném východě a pomáhali zastavit postup Japonců v Číně. Jejich sláva se rychle šířila a historky o jejich troufalých kouscích připomínaly dobrodružnou literaturu.

Poprvé vzlétli proti nepříteli 20. prosince 1941. Deset japonských dvoumotorových bombardérů Ki-21 (Sally) tehdy letělo k jihočínskému městu Kunming. Cíl už byl nablízku, když piloty japonských bombardérů ohromil pohled na čtyři drobné stíhačky, řítící se přímo na ně. Přibližující se P-40 Tomahawky zahájily palbu.

Přepadené bombardéry rychle odhodily svůj náklad pum a na plný plyn otočily směrem k domovu. Objevilo se ale dalších deset stíhačů s podivnou malbou na trupu! Taková letadla Japonci ještě nikdy neviděli. Byla rychlá a skvěle pilotovaná. Na křídlech nesla výsostné znaky Čínského letectva, ale na přídi byla malba otevřené žraločí tlamy.

Pořad můžete shlédnout 21.4. ve 20:00 na Prima ZOOM.

Foto: Zranění mariňáci v bitvě o Hue; ilustrační foto / Public Domain

Zranění mariňáci v bitvě o Hue; ilustrační foto / Public Domain

21.4. 21:00 - Extrémní válka (Bitva o Hue)

Bitva o Hue (30. ledna 1968 – 3. března 1968) byla vojenské střetnutí v období vietnamské války na hranicích Jižního a Severního Vietnamu. Jednalo se o jedno z prvních střetnutí ofenzívy Tet. Účastnil se jí Vietkong a severovietnamská armáda na straně první a Armáda republiky Vietnam (ARVN) společně s americkou armádou a americkou námořní pěchotou na straně druhé.

Bitva o Hue byla jedna z nejkrvavějších bitev vietnamské války. Američané neměli žádnou podporu v podobě dělostřelecké či letecké. Byli odkázáni sami na sebe. Všude číhala smrt- miny, odstřelovači.

V každých dveřích mohl být nepřítel. Americké jednotky byly donuceny bojovat ve starém historickém městě.  Teprve ve chvíli, kdy začaly používat těžkou techniku, se krvavá slepá ulička, do níž se dostaly, změnila v cestu k vítězství… 

Pořad můžete shlédnout 21.4. ve 21:00 na Prima ZOOM.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Prima ZOOM: Zaostřeno na války (31. března)

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog ...

Prima ZOOM: Zaostřeno na války (7. dubna)

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog ...

Americké letectvo hledá náhradu za A-10 Thunderbolt II

Americké letectvo plánuje do roku 2022 vyřadit celou flotilu bitevních letadel A-10 Thunderbolt II. ...

Bitevní letadla AC-130 dostanou vlastní drony

Jedním z hlavních problémů posádek bitevních letounů AC-130 je najít a pozitivně identifikovat cíle ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...