Prima ZOOM: Zaostřeno na války (24. března)

Foto: Tajná válka na Prima ZOOM. / Public Domain

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog pořadů Zaostřeno na války.

24. 3. 20.00 – Tajná válka (Aristokrat a balkánský komunista)

Na příkaz Winstona Churchilla zvláštní sekce britské zpravodajské služby MI6 SOE (Special Operations Executive) v roce 1943 do okupované Jugoslávie vysadila agenta, který měl uzavřít dohodu s komunistickými partyzány. Dohoda neměla řešit jen boj s Němci, ale také ustanovit poválečnou spolupráci  mezi Velkou Británii a jugoslávskými komunisty.

Zatímco Rudá armáda zaměstnávala Třetí říši na Východě, Británie a její spojenci s otevřením západní fronty váhali. Churchill se pokoušel zmírnit Stalinovy záchvaty vzteku zahájením kobercového bombardování Německa. Spojenci rovněž vedli další smrtonosnou válku na zemi. Tato válka byla tajná.

Zahrnovala četné odvážné činy, bezohlednost, hru na dvě strany a zradu. Žádný agent nikde na kontinentě nevěděl, komu může důvěřovat. Někteří lidé se stali dvojitými agenty, protože věřili, že je to nejlepší strategie, jak zůstat naživu.

Jiní pracovali pro obě strany kvůli vzrušení z nebezpečí. Sledujte vyprávění o operacích a lidech, kteří vedli tajnou válku a uvrhli Evropu do plamenů. Ohně často vzbudily takovou zášť, že plameny intrik a zrady nikdy neuhasly.

Pořad můžete shlédnout 24.3. ve 20:00 na Prima ZOOM.


Elitní NZSAS v akci. / Public Domain

24.3. 21:00 - Elitní jednotky Nového Zélandu (2. díl)

Tvůrci tohoto akčního dokumentárního seriálu měli po tři roky bezprecedentní přístup k světově uznávaným, ale málo známým elitním jednotkám Nového Zélandu. Díky tomu se jim podařilo natočit záběry z hlavního velitelství NZSAS i operací v srdci Zélandu, zmrzlých Jižních Alpách nebo nebezpečně rozpálených bojišť Afghánistánu.

Právě přijatí nováčci se během několika drsných měsíců mění v perfektně vytrénované profesionály, v mžiku oka připravené k nasazení v zámořské válce proti terorismu. Tak náročný trénink přitom zvládne dokončit méně než 10 procent rekrutů.

Seriál zároveň představuje historii elitních jednotek s kořeny ve druhé světové válce a nasazených v roce 1955 v Malajsii. Elitní jednotky Nového Zélandu byly dlouho opředené mýty a tajemstvími. Tohle je první příležitost dozvědět se pravdu.

Pořad můžete shlédnout 24.3. ve 21:00 na Prima ZOOM.

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...