Prima ZOOM: Zaostřeno na války (26. května)

Foto: Útok na japonskou loď Jamoto. / Volné dílo
Vietnamský MiG-17 / Public Domain

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog pořadů Zaostřeno na války.

26. 5. 20.00 – Letečtí stíhači v boji (Peklo nad Hanojí)

Díky nejmodernější počítačové animaci se ocitnete v kokpitu proudového Phantomu F4 v soubojích s Migy 17 a Migy 21 v době vrcholícího vietnamského konfliktu. Zblízka sledujte letecké bitvy a taktiku pilotů v americkém dokumentu.

Na obloze nad Hanojí probíhaly nejzuřivější vzdušné boje celé vietnamské války. Ostré souboje nadzvukových letadel. 16. duben 1972.

Americké ozbrojené síly bojují ve Vietnamu už osmý rok proti komunistické infiltraci ze Severu. V tento den kroužily nad Laosem čtyři stroje Amerického vojenského letectva F4 Phantom s volacím znakem Basco.

Phantomy se tu měly přidat k bombardérům B 52, jejichž cíle byly v rámci eskalace letecké války hluboko v nitru Severního Vietnamu. Došlo však k nedorozumění a bombardéry ještě neodstartovaly.

Phantomy přitom spotřebovávaly každou minutu zbytečně 70 kilogramů paliva. Olmstead mohl čekat na B 52 s rizikem, že se jich nedočká, nebo mohl zbývající palivo využít ke splnění sekundárního cíle, například k vyhledání severovietnamských Migů.

Olmstead provedl obrat a zamířil přímo nad Hanoj. Téměř okamžitě, co vlétli do severovietnamského vzdušného prostoru, druhý člen osádky ohlásil dva Migy, dva modré bandity. Scéna pro velký letecký souboj byla připravena.

Pořad můžete shlédnout 26.5. ve 20:00 na Prima ZOOM.

Japonská loď Mikuma v Bitve o Midway těsně před potopením. / Public Domain

26.5. 21:00 - Extrémní válka (Midway: Znovuzískání Pacifiku)

Bitva o Midway znamenala obrat ve válce v Tichomoří. K ztrátě velké japonské převahy přispěla především jediná chyba admirála Naguma... 

Díky zpravodajské službě se Američané dozvěděli o místě příštího japonského útoku a do oblasti vyslali jediné tři operační letadlové lodě, které v té době v Tichomoří měli. Ráno 4. června vyslaly japonské letadlové lodě první vlnu letadel k útoku na Midway.

Japonský svaz letadlových lodí byl zpozorován a po sedmé hodině ranní poprvé napaden torpédovými bombardéry z Midwaye. Útoky pozemních a později i palubních letounů na japonský svaz probíhaly téměř neustále (i když neúspěšně) až do 10:25, kdy zaútočily střemhlavé bombardéry z letadlových lodí USS Yorktown a USS Enterprise.

Tři japonské letadlové lodě byly vyřazeny a později potopeny doprovodnými plavidly. Poslední letadlová loď Hirjú poté vyslala celkem dvě útočné vlny, které těžce poškodily Yorktown.

Hirjú byla těžce poškozena večer téhož dne dalším americkým náletem a následujícího dne doražena vlastním torpédoborcem. Japonci se rozhodli ustoupit. Dne 6. června přišli ještě Japonci o těžký křižník Mikuma, zatímco jeho sesterská loď Mogami byla těžce poškozena.

Téhož dne ještě ponorka I-168 torpédovala poškozený Yorktown a asistující torpédoborec USS Hammann. Torpédoborec se potopil okamžitě a Yorktown šel ke dnu v ranních hodinách 7. června. Spojené státy dosáhly vítězství, které vyrovnalo poměr sil v Tichomoří.

Pořad můžete shlédnout 26.5. ve 21:00 na Prima ZOOM.

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...