Prima ZOOM: Zaostřeno na války (28. dubna)

Foto: Létající tygři nad Čínou. / Volné dílo
Létající tygři nad Čínou. / Volné dílo

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog pořadů Zaostřeno na války.

28. 4. 20.00 – Letečtí stíhači v boji (Létající tygři)

Díky počítačové animaci se ocitnete v kokpitu stíhaček Tomahawk P-40, které s hrozivou tlamou žraloka na přídi odrážely japonské útoky v Číně.

O pilotech tajemného letectva na moderních strojích čínské noviny psaly, že bojují jako létající tygři. Zblízka sledujte letecké bitvy a taktiku pilotů v americkém dokumentu

Ještě před vstupem Spojených států do druhé světové války se drtivé převaze Japonského císařského letectva postavila skupina odvážných amerických pilotů známá jako Létající tygři. Tito sebevědomí profesionálové křižovali nebe na Dálném východě a pomáhali zastavit postup Japonců v Číně. Jejich sláva se rychle šířila a historky o jejich troufalých kouscích připomínaly dobrodružnou literaturu.

Poprvé vzlétli proti nepříteli 20. prosince 1941. Deset japonských dvoumotorových bombardérů Ki-21 (Sally) tehdy letělo k jihočínskému městu Kunming. Cíl už byl nablízku, když piloty japonských bombardérů ohromil pohled na čtyři drobné stíhačky, řítící se přímo na ně. Přibližující se P-40 Tomahawky zahájily palbu.

Přepadené bombardéry rychle odhodily svůj náklad pum a na plný plyn otočily směrem k domovu. Objevilo se ale dalších deset stíhačů s podivnou malbou na trupu! Taková letadla Japonci ještě nikdy neviděli. Byla rychlá a skvěle pilotovaná. Na křídlech nesla výsostné znaky Čínského letectva, ale na přídi byla malba otevřené žraločí tlamy.

Pořad můžete shlédnout 28.4. ve 20:00 na Prima ZOOM.

Američtí mariňáci v bitvě o Khe Sanh. / Public Domain

28.4. 21:00 - Extrémní válka (Khe Sanh: Mariňáci v obležení) 

Bitva o Khe Sanh bylo vojenské střetnutí mezi Američany a Jihovietnamci na jedné straně a Severovietnamci a Vietkongem na straně druhé během války ve Vietnamu. Šlo o čtyřměsíční obléhání základny americké námořní pěchoty v Khe Sahn v provincii Quang Tri.

Ta byla jedna z klíčových základen, která už několik měsíců strážila oblast těsně pod demilitarizovanou zónou mezi Severním a Jižním Vietnamem. Severovietnamská armáda ji už několikrát napadla ve snaze získat kontrolu nad silnicemi vedoucími na jih a východ.

Severovietnamský generál Vo Nguyen Giap rozhodl o definitivním dobytím základny, jež mělo začít počátkem roku 1968. Mělo se také jednat o odvedení pozornosti američanů od oblastí na jihu, kam měla těsně po útoku na Khe Sanh směřovat nová severovietnamská ofenzíva, později známá jako ofenzíva Tet. Giap zvolil prakticky stejnou taktiku s jakou porazil Francouze v bitvě u Dien Bien Phu v roce 1954.

Pořad můžete shlédnout 28.4. ve 21:00 na Prima ZOOM.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polská náhrada za MiGy-29 a Su-22 v roce 2022

Polské ministerstvo obrany připravuje jeden z největších vojenských tendrů v polské historii. Do ...

První rumunská stíhačka F-16 ve vzduchu

Na portugalské letecké základně Monte Real provedla svůj první let repasovaná stíhačka F-16 ...

Létající kalašnikov: Rusové sází na bitevní letadla Su-25

V ruské armádě plní úkoly blízké pozemní podpory bitevní letoun Su-25, přezdívaný “Havran”. ...

Bombardéry B-52 drtí pozice Islámského státu v Iráku

Od začátku dubna působí z katarské letecké základny Al Udeid šest těžkých bombardérů Boeing B-52 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...