Prima ZOOM: Zaostřeno na války (5. května)

Foto: F-8 Crusader. / Volné dílo
F-8 Crusader. / Volné dílo

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog pořadů Zaostřeno na války.

5. 5. 20.00 – Letečtí stíhači v boji (Poslední střelec)

Díky nejmodernější počítačové animaci se ocitnete v kokpitu námořního proudového stroje F-8 Crusader, který byl nasazen proti Migům 17 a novému typu Mig 21 nad vietnamským bojištěm. Zblízka sledujte letecké bitvy a taktiku pilotů v americkém dokumentu

V době, kdy letecké souboje začínaly rozhodovat rakety vzduch – vzduch, nasadili Američané ve vietnamské válce poměrně tradičně vyzbrojený stroj. Šlo o F-8 Crusader. Vojenští odborníci se domnívali, že půjde o opravdu poslední stroj střílející ještě i kanóny a kulomety.

Tento dokument nabízí zážitky z kokpitu výkonného Crusaderu při jeho střetech s další generací MiGů, s MiGy-17 a 21. Náš příběh začíná dne 19. květen 1967, kdy vyrazilo dvanáct stíhaček F-8 Crusader směrem k Hanoji, hlavnímu městu komunistického Severního Vietnamu, k ochraně bombardérů A-4.

Poprvé během této války mířil úder na samotné centrum Hanoje na městskou tepelnou elektrárnu, a to novými řízenými klouzavými pumami typu Walleye s kamerovým naváděcím systémem. Nad městem v dešti střel protiletadlového dělostřelectva a raket země – vzduch sovětské výroby vybojovaly Crusadery několik vítězství v soubojích stroje proti stroji.

Některé stíhače se však vracely na své základny na letadlových lodí těžce poškozené. Dokument v grafických animacích ukazuje průběhy takových leteckých soubojů a počínání pilotů v namáhavých bitvách za velkého přetížení.

Pořad můžete shlédnout 5.5. ve 20:00 na Prima ZOOM.

Extrémní války na Prima ZOOM; ilustrační video / Public Domain

5.5. 21:00 - Extrémní válka (Kandahár: Bitva na dvou frontách)

Malý podpůrný tým americké armády se ocitá tváří v tvář stovkám nepřátelských bojovníků. Jediný pahorek představuje klíč k poražení Tálibánu. Příběh bitvy o Kandahár z afgánské války.

Ti, kteří bojovali ve válce na souši, moři nebo ve vzduchu, podrobně líčí vlastní zážitky. Seriál Extrémní válka rozebírá různé vojenské střety dějin.

Zaměřuje se na to, kdo se jich zúčastnil a jaké zbraně při tom použil – obojí se nakonec stalo rozhodujícím zvratem na cestě k vítězství. Jak je možné změnit vývoj bojové situace ve vlastní prospěch? Uvidíte v Extrémní válce.

 Pořad můžete shlédnout 5.5. ve 21:00 na Prima ZOOM.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Prima ZOOM: Zaostřeno na války (31. března)

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog ...

Prima ZOOM: Zaostřeno na války (21. dubna)

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog ...

Prima ZOOM: Zaostřeno na války (28. dubna)

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog ...

Prima ZOOM: Války v televizi

Každý čtvrtek večer můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat unikátní blok dokumentů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...