Prima ZOOM: Zaostřeno na války (9. června)

Mirage III
Izraleský Mirage III stíhá arabský Mig-21. / Letečtí stíhači v boji

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog pořadů Zaostřeno na války.

9. 6. 20.00 – Letečtí stíhači v boji (Letecké souboje na Blízkém východě)

Díky moderní počítačové animaci se ocitnete v kokpitu izraelských letounů Mirage III a F-15 v boji s arabskými piloty na nestárnoucím Migu 17, novějším Migu 19 a nejnovějším Migu 21 během tzv. Šestidenní války v roce 1967. Zblízka sledujte letecké bitvy a taktiku pilotů v americkém dokumentu

Z kotle blízkovýchodních válek vyšlo izraelské vojenské letectvo jako jedna z nejkvalitnějších bojových jednotek. Přestože často čelili velké početní převaze, Izraelci získali v moderní éře vzdušného boje vyšší počty leteckých vítězství, než jiná současná letectva světa.

Náš příběh začíná 7. června 1967. Vypukla tzv. šestidenní válka.

Tři izraelské stíhačky Mirage směřovaly k jižnímu cípu Sinajského poloostrova. Pro 119. letku bylo posledním úkolem dne udeřit na egyptské tanky v blízkosti jedné soutěsky na Sinaji.

Arabské země shromáždily na izraelských hranicích invazní armády. Než ale stačily zaútočit, Izraelci proti nim provedli bleskové letecké údery. Nyní sváděli boje na široké frontě v Egyptě, Sýrii a Jordánsku.

V průběhu 60. let arabské země sousedící s Izraelem získaly v počtu bojových letounů převahu téměř pěti ku jedné. Nejrozšířenějším strojem v arabském světě byl osvědčený sovětský Mig 17. Jednalo se sice o podzvukový letoun, ovšem robustní jako tank a výjimečně obratný. V reakci na dodávky moderních sovětských letadel do arabských zemí si izraelské vojenské letectvo opatřilo v roce 1962 letouny Mirage III francouzské výroby.

Byl to lehký stíhač s delta křídlem, schopný vyvinout rychlost dva machy a určený primárně k útokům z rychle dosažené výšky na nepřátelské bombardéry. Izrael zakoupil 72 těchto nových strojů. Pro pilotování Mirage vybírali jen ty nejlepší z nejlepších. Mirage byl velmi výkonný letoun. A přitom snadno ovladatelný.

Původní výzbroj sestávala jen z radarem řízených střel, Izrael ovšem trval na kanónu. Jeho letecká doktrína počítala s bojem na blízkou vzdálenost a užitím hlavňové zbraně. Tento způsob boje důkladně cvičili a vynikali v něm.

Pořad můžete shlédnout 9.6. ve 20:00 na Prima ZOOM.

Okinawa

Američtí mariňáci v bitvě o Chosinskou přehradu. / Public Domain

9. 6. 21.00 – Extrémní válka (Přehrada Chosin: V obklíčení)

Ti, kteří bojovali ve válce na souši, moři nebo ve vzduchu, podrobně líčí vlastní zážitky. Seriál Extrémní válka rozebírá různé vojenské střety dějin. Zaměřuje se na to, kdo se jich zúčastnil a jaké zbraně při tom použil – obojí se nakonec stalo rozhodujícím zvratem na cestě k vítězství. Jak je možné změnit vývoj bojové situace ve vlastní prospěch? Uvidíte v Extrémní válce.

Bitva o Chosinkou přehradu byla rozhodující bitva Korejské války. Síly OSN se spoléhaly na japonsky psané mapy z japonské okupace Koreje, která skončila pouze pět let před začátkem Korejské války. Bitvy se zúčastnila především 9. čínská armáda a 10. sbor americké námořní pěchoty.

Dne 27. listopadu čínská 9. armáda překvapila americký 10. sbor americké námořní pěchoty pod velením generálmajora Edwarda Almonda v oblasti Chosinské přehrady. Následovalo 17 dnů brutálních bojů.

Od 27. listopadu do 13. prosince 1950 bylo asi 30 000 vojáků OSN pod vedením polního velitele generálmajora Olivera P. Smithe obklíčeno a napadeno asi 120 000 čínskými vojáky pod vedením Song Shi-Luna, kteří měli za úkol zničit síly OSN.

Síly OSN však byly schopné provést odpoutání bojem a zasadily čínským silám těžké ztráty. Síly OSN ztratily celkově skoro 18 000 vojáků kvůli akcím protivníka i chladnému počasí, čínské ztráty dosáhly kolem 50 000 mužů.

Pořad můžete shlédnout 9.6. ve 21:00 na Prima ZOOM.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Prima ZOOM: Zaostřeno na války (5. května)

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog ...

Prima ZOOM: Zaostřeno na války (19. května)

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog ...

Prima ZOOM: Zaostřeno na války (26. května)

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog ...

Prima ZOOM: Zaostřeno na války (2. června)

Každý čtvrtek od 20:00 do 22:00 můžete na televizní stanici Prima ZOOM sledovat blog ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • KOLT
  18:49 13.06.2016

  pro crusader: Nebojte, když napíšete, že v Namu měli Amíci hromady zbytečných ztrát jak v letectvu tak v pěchotě, ještě vám přidám zelený palec ;-)

 • Shania
  13:37 13.06.2016

  crusader: porovnavam kvalitu pilotu, Arabové byli jedni z mála pilotů, co vůbec měli bojové zkušenosti.

  Dojeli na sovětskou vyzbroj a doktrínu, která by byl ok ve Vietnamu proti USAF, ale ne nad pouští proti IAF.

  Rusové u některých MIG 21 taky dospěli k závěru, že je kanon na hovno a to měli ještě míň spolehlivé rakety.

  USA dostali ve Vietnamu lekci a Red Flag a Top Gun z toho vychází, rusům to trvalo o dost déle.

 • crusader
  13:07 13.06.2016

  shania
  je to zvláštní ale souhlasím s Vámi na 100%.
  Přesně jste popsal taktiku severovietnamských pilotů, udeř a zmiz, ale podobným způsobem dosahovaly svých sestřelů i největší esa ww1 a ww2, např. Erich Hartmann.

  Trochu bych polemizoval s názorem, že Arabové by proti USA byli lepší než Vietnamci. Vietnamci lítali proti Američanům v poměru 1:11 (rok 1965) až po 1:6 (1968), to by Arabové nedokázali. Naopak téměř vždy byla početní převaha na straně arabských států a Izrael početně tahal za kratší provaz.

 • Shania
  11:51 13.06.2016

  crusader: korea - stejné poměry uvaděli i rusové, je to dáno tím, že dost zasažených strojů se nakonec dokázalo vrátili se na základnu. Skutečné poměry sabre vs Mig jsou téměř vyrovnané.

  Vietnam: pro vietnamce to bylo prostředí bohaté na cíle, velké množství strojů, převážné zatížených bombami nebyl problém pro pár migů problém dostat se nepozorovaně do formací a způsobit ztráty a zmizet.

  Pro US velké množství strojů znamenal problém v identifikaci nepřítele, bylo nutné mít vizuální kontakt, jinak byla dost velká pravděpodobnost, že budou střílet po vlastních.

  I tak ty poměry zrát byli vyrovnané. Další problém na americké straně byla doktrína, posádky F4 netrenovali BFM, byli to záchytné stíhače, spolu se špatnou udržbou a kvalitou střel, doktrínou vizuální identifikace a až nakonec absencí kanonu to byl problém, zejména proti Mig 21, ti měli stejně špatnou sovětskou* doktrínou, ještě horší rakety neschopné zasáhnout i lehce manévrující cíl, ale Phantomy se jim snažili uletět a ne manévrovat.

  *Ta stejná doktrína byla osudná pro Araby na blízkém východě proti Izraeli, ti na rozdíl od amíků cvičili BFM a od začátku plně využívali svoje přednosti a slabiny nepřítele.
  Arabové by si vedli líp jak Vietnamci proti USA....

  Zvrat nastal až po reformach v USN, jejiž součást byl např Topgun, lepší taktika při nasazení střel a udržba, nové lepší vybavení a spousta dalších změn co vykopli poměr ztrát pro USN z 2:1 přes 10:1 i když těch sestřelu celkově nebylo tolik, kvalita pilotů prudce stoupla...

  To co ve Vietnamu způsobovalo většinu ztrát bylo protiletadlové dělostřelectvo a v S.Vietnamu, zejmena Hanoi byla v té době snad nejsilnější koncentrace PVO na světě.

 • crusader
  11:07 13.06.2016

  Sorry sypu si popel na hlavu, už žádná zmínka o Afghánu (ani reakce na logika o civilech) :-))

  Příště budu už jen uvádět ztráty Američanů ve Vietnamu. Jen jestli to nebude někdo brát jako kydání špíny na Američany?

  Dokážu ocenit i americký stíhací eso ale nebudu se tvářit, že druhá strana měla jen samý paka. A vůbec ve Vietnamu, kde na straně Severního Vietnamu bylo víc es než na straně Američanů (což se díky podobným seriálům nikdo nedoví). Vím, že Američané měli míň příležitostí, protože proti nim létalo míň pilotů, ale tím spíš si ta hrstka zaslouží ocenění a ne zesměšňování.

  Totéž Korea s nesmyslnými poměry sestřelů 10:1 pro Američany.

 • KOLT
  09:39 13.06.2016

  Luky, souhlasím v hodnocení seriálu. Nicméně ten Afghánistán sem přitáhl crusader, zcela nesmyslně. A logik do toho pak zcela nesmyslně zatahl civilní ztráty. Tož tak :-)

 • Luky
  09:15 13.06.2016

  logiku, hroznou demagogii tu předvátíš tím, jak chceš kvantifikovat etiku a brutalitu. Amíci se s civilama v Namu vůbec nemazlili, jinak by na ně nepoužívali chemii v takovým množství...

  Tahle debata začala tím, že seriálek je trošku manipulativní a v každém období od první světové po dnešek si vybírá ty letecké střety, které ukáží Amíky jako největší borce...a ještě je trošku přibarví. Např. jak jsem už dříve poukazoval na sestřel roje Migů-23 v zálivu - model měl namapován radarový radom, ale byla to protizemní verze BN bez radaru na AG misi - ale celé se to prezentovalo jako propast v BVR...ehm. Tím bych to asi uzavřel.

 • logik
  09:01 13.06.2016

  crusader
  1) Pokud někdo chce tvrdit, že Amíci ve Vietnamu byli brutální, pak je třeba je porovnávat s jinými konflikty. Aby ta brutalita byla alespoň "ve stejné kategorii", jako sovětský Afghánistán, musel byste vzít nejnižší možný odhad z Afg. a nejvyšší možný odhad z Viet.

  Přičemž jaksi důkazní břemeno (pokud hájíte tvrzení, že válka ve Vietnamu byla ze strany USA vedená bezohledně k životům civilistů) je na Vaší straně, prohlásit byla to přehnaná brutalita, protože ta čísla to nevyvrací, je jaksi demagogie.
  A naopak - vzít medián z kupy zveřejněných odhadů je "korektní argument" který byste měl nějak vyvrátit, a ne spláchnout s tím, že "ta čísla jsou nepřesná a nikdo neví".

  2) Viz Kolt - má to k tématu článku úplně stejnou relevanci. A jak píše Kolt, srovnávat letecké kampaně ve Vietnamu a v Afgánistánu může buďto člověk, co o nich nic neví, nebo demagog.

  PS: Proč tam je v hlavičce až do 2011 nevím, v každém případě ty odhady jsou jen za Afgánskou válku (klidně si je vyhledejte), jak už vyplývá i z data uveřejnění odhadů...

 • Luky
  08:53 13.06.2016

  Charlie: určitě je větší kandence u letadel blížící se rychlosti zvuku (navíc bez AA ŘS) dost důležitá a poskytovala Amíkům určitou výhodu, nadruhou stranu spousta US pilotů byla deprimovaná tím, kolik je toho schopen MiG-15 z jejich kulometů zpolykat.
  Sovětský 37mm kanon byl na stíhačky zas až tak silný, že se stávalo, že granát třeba prošel křídlem Saberu a nevybuchl. Ráže mezi 20 a 30 mm jsou na honění ptáků asi ideální.

  Kolt: Spíš pro zajímavost - Sověti se v Afgánistánu občas honili s Pakistáncema. Byl i souboj Migů-23 s F-16kama a jedna šestnácka v něm přišla o perutě (asi o rok dříve ale sundali jednu třiadvacítku). Pakistánci pak ale uvedli, že ji smetl vlastní sidewinder z druhé F-16....ehm. Jinak ale Pakistánské F-6 sundaly taky nějaké Su-25, Mi-24 a tak...

 • KOLT
  08:26 13.06.2016

  pro Charlie: Naprostý souhlas! Nicméně rozdíl je vyjádřen právě tím "...k leteckým bojům docházelo častěji...". Zatímco v Afghánistánu, pokud vím, nedošlo k žádnému :-) Čili to nejde srovnávat vůbec. Hlavně mě ale dostala ta logika, proč to crusader vůbec zmínil....

 • KOLT
  08:22 13.06.2016

  Afghánistán je označován za sovětský Vietnam kvůli prohře s guerillou, ne kvůli podobnosti bojů. S diskusí nijak nesouvisel. Zatahl jste to sem z úžasného důvodu: " Kdybych to neuvedl byla by první připomínka "podívejte se na ztráty Rusáků v Afghánistánu". Takže diskutujícím podsunete, co by určitě zmínili, jen abyste mohl srovnat dva nesouvisející a v oblasti letectví nesrovnatelné konflikty. No to se pak nedivte, že to jeden vnímá jako kydání špíny nebo minimálně posmívání se. Zvlášť, když je to od někoho, kdo se v nadávání na USA vcelku obstojně vyžívá...
  Mmchd, kdyby tu někdo ten Afghánistán zmínil v souvislosti, kterou jste předestřel, napsal bych mu to samé jen v opačném gardu.

  S civilními ztrátami je to těžké. Ani Sověti ani Amíci se s tím ve zmíněných konfliktech moc netrápili. Rozdíl je v tom, že v případě USA to byl jeden z důvodů, proč od toho konfliktu dali Amíci ruce pryč – veřejnost jim to dala sežrat. Hlavní důvod to nebyl, o tom žádná. Nicméně právě od té doby jsou západní společnosti velmi citlivé na civilní ztráty. Pokud bychom měli srovnávat nějaké konflikty v poslední době, tzn. od oné "revoluce" ve vnímání války, tak bychom mohli srovnávat třeba 2. Čečenskou válku s novodobým Afghánistánem či Irákem. A tam není moc co řešit.

  Mmchd, OSN zajímají civilní oběti v Africe a jinde – pokud je zaviní Západ. Co ale OSN naopak moc netankuje, jsou oběti, které si způsobí tamní navzájem. Ale už se to přecijen mění.
  A mějte mě za cynika, ale přijde mi logické, že člověka zajímají více události v jeho kulturním okruhu. Čímž nijak nezpochybňuji potřebu zajímat se i o dění v okolním světě či soucit k obětem násilí všude na světě. Ale prostě když mi zastřelí souseda, holt to budu vnímat jinak, než když zastřelí jeden Papuánec druhého.

 • Charlie
  08:19 13.06.2016

  Srovnávat Koreu a Nam, pokud jde o leteckou kampaň, taky moc nejde.

  Předně tu máme zásadní rozdíl v kvalitě pilotů. Ačkoliv Sověti neposlali do Koree špatný kádr, tomu americkému se nemohl rovnat (řada pilotů sedlajících Sabry byliveteráni 2. světové s řadou sestřelů na kontě).

  Dále tu máme rozdíl v letounech - Sabre a MiG-15 nebyly výkony nijak moc od sebe, ale co jasně znevýhodňovalo MiG v souboji stíhačů byla výzbroj: N-37 i 2xNR-23 byla sice impozantní baterie, ale vhodná spíš na ničení bombardérů, nižší kadence i úsťové rychlosti nutily pilota líp mířit (na druhou stranu zásah ze sedmatřicítky byl pro Sabre konečnou), obšem šestice 0.50 kulometů Sabru byla v tomhle směru lepší volbou (vyšší kadence, vyšší úsťová rychlost) a hlavně - Sabre už měl radarem asistovaný zaměřovač, který měřil vzdálenost cíle a podle toho upravoval záměrný bod v zaměřovači.

  Navíc - při vší úctě k Sovětům i dalším pilotům východního bloku, byli dost znevýhodněni sovětskou doktrínou, která prostě byla nepružná a odráželo se to na výkonech všech letectev jí používajících (a čím horší piloti a větší lpění na ní, tím to bylo horší).

  Hlavně ale k leteckým bojům docházelo častěji a i počty nasazených letounů byly větší, takže se dalo dosáhnout většího počtu sestřelů, v Namu byla hlavním protivníkem pozemní PVO.

 • crusader
  00:20 13.06.2016

  logik
  ad 1)Tak fakt nevím co si z toho vybrat, odhady od 670 000 mrtvých civilistů LA Times (2002) až po více než 2 000 000 USA Today (1992) tak opravdu nevím komu věřit.
  A je zajímavé, že v horní liště se uvádí souhrn "jen" 1 800 000 ale za období od 1979 do roku 2001 (jenže v roce 2001 už tam Sověti 12 let nebyli)

  Kdo píše, že odhady z Vietnamu jsou přesné? Je ti úplně stejný případ jak Afghánistán koukněte se na odkaz co jste poslal.
  A je úplně jedno, která z těch válek byly brutálnější, dokud civilisté neumírají v západní Evropě nebo v USA (Kanadě) nikoho nezajímají (bohužel ani OSN).
  Kvůli pár postříleným rádoby "novinářům" se pořádají pochody politiků, statisíce mrtvých někde v Africe nikoho nezajímají

  2) Pokud to má souvislost s nějakou válkou tak to sem klidně napište, docela by mě to zajímalo (ale pokud možno se zdrojem).

 • logik
  23:08 12.06.2016

  crusader:
  1) aha, takže odhady z afgánistánu jsou jasně nadhodnocené, ale odhady z Vietnamu určitě sedí. Tomu říkám objektivita.
  Je zajímavé, že se na tom čísle necelých dvou milionů shoduje poměrně dosti zdrojů a pod 1.5 milionu jich jde jen pár a ještě těch starších (tedy nepřesnějších).
  http://necrometrics.com/20c1m....

  2) a nechcete také zmínit, kolik snědla Helena Růžičková v cukrárně dortů? Jen tak pro úplnost? Jinak to tu určitě někdo vytáhne....

 • crusader
  20:51 12.06.2016

  KOLT
  Ok máte pravdu, na Afghánistán zapomeňme, ty války jsou nesrovnatelné. Já to bral tak, že je často označován jako sovětský Vietnam. Jestliže to berete jako kydání špíny na Američany je to Vaše věc.

  Těžko jsem mohl vzít např. Koreu když nikdo neví ke kolika sestřelům na obou stranách vlastně došlo (původně 10:1 pro Američany, nové studie již jen
  2:1 i když pořád pro Američany).

  Jinak přiznání, že mám mizerný výcvik není přiznání kvalit nepřítele.
  A co vím, tak k Arabům se vyjadřovali Izraelci a ti své nepřátele nepodceňují - proto také mají takovou převahu nad nepřítelem.

 • KOLT
  20:17 12.06.2016

  Pardon, já ale furt nechápu, proč to sem cpete? Debata byla o Vietnamu. Ruské ztráty v konfliktu absolutně jiného typu s tím prostě nemají nic společného. Kdybyste porovnával s první válkou v Zálivu nebo s Izraelsko-Arabskými válkami nebo i s Kosovem, budiž, tam nějaká podobnost je. Nebo nejlépe s Koreou, ta tomu byla asi nejblíž. Ale Afghánistán? Čili váš výkřik do tmy nevyznívá jako nic jiného než jako kydání špíny na USA.

  Já ten seriál nijak nevyzdvihuji! Ale i v díle o soubojích ve Vietnamu přiznali, že úroveň jejich výcviku byla mizerná. A Arabům také zásluhy přiznávali. Takže takové drama to také není.

 • crusader
  17:57 12.06.2016

  Grull
  bojové ztráty jsou 5400 strojů ( 2561 letadel a 2857 vrtulníků), ale většinu si samozřejmě připsala PVO.

  Jak taky jinak, když Vietnamci měli v roce 1965 36 pilotů a maximální stav byl 72 pilotů v roce 1968.
  Proti nim stálo v průměru přibližně 450 amerických letadel (asi 200 F-4 a 150 F-105 USAF a asi 100 letadel F-4, A-4 a F-8 od USN)

  Jinak Severovietnamci udávají, že sestřelili více než 300 amerických letadel, Američané přiznávají kolem 80, to jsou 100% jasné setřely letadlem. Skutečné počty sestřelů budou tak někde kolem 1:1 takže někde mezi 150-200 sestřelenými americkými letadly. Američané totiž, pokud nebyl sestřel jejich letadla úplně jasný, připisovali sestřel PVO.

 • Grull
  15:54 12.06.2016

  crusader - amíci ve Vietnamu přišli o 8 000 strojů? To je docela brutus. Když to tedy porovnáme s 200 letadly na vietnamské straně. (budou k tomu patřit i nehody mimo boj, ale i tak mi to číslo přijde šílený) :-P

 • crusader
  14:05 12.06.2016

  KOLT
  Předpokládám, že umíte číst.
  Už jsem to psal v odpovědi logikovi, ale pro jistotu Vám to zopakuji.

  "Já to nesrovnávám, jen jsem to uvedl pro úplnost. Kdybych to neuvedl byla by první připomínka "podívejte se na ztráty Rusáků v Afghánistánu" . Vždyť přece mudžahedini měli ty skvělé stingery, kvůli kterým se Sověti stáhli z Afghánu :-)))"

  S těmi stingery je to samozřejmě ironie, od doby nasazení stingerů do stažení Sovětů přišlo sovětské letectvo pouze o 70 strojů (a není jasné kolik z nich při nehodách), takže to určitě nebyl hlavní důvod pro odchod z Afghánu, jak se někdy tvrdí.

  No abyste v "Leteckých stíhačích" slyšel o přiznání kvalit nepřítele nesmí se jednat o boje proti Korejcům nebo proti Vietnamcům. Kdo např. ví, že největší severovietnamské eso mělo víc sestřelů než americká esa ve Vietnamu. Podle toho seriálu by navíc člověk čekal, že těch es ve Vietnamu bylo mnohem víc než dva piloti. V tom seriálu se maximálně přiznávají kvality Luftwaffe.

  To "Tankové bitvy" jsou mnohem lepší.

 • KOLT
  11:21 12.06.2016

  Jinak ty pořady jsou samozřejmě točené z pohledu toho, kdo je natáčí. Někdy je to hodně přestřelené, někdy méně. Taky si občas říkám, že by mohli přestat prášit a začít normálně informovat ;-) Kladně nicméně hodnotím jak to, že jsou protivníkům přiznávany úspěchy a schopnosti, tak především alespoň nějaká sebekritika – Izraelci přiznají, že někomu slupli návnadu i s navijákem, Amíci přiznají, že výcvik jejich pilotů v USAF byl v době Vietnamské války tragický atd.

 • KOLT
  11:15 12.06.2016

  Srovnávat ztráty letadel v konfliktech ve Vietnamu a v Astánu, tomu říkám dobrá demagogie. Nějak jsem si nevšiml, že by Afghánská protistrana měla letectvo. Její PVO se skládala z velkorážových kulometů, nějakých malých protiletadlových kanónů a pár Stingerů. Severovietnamci měli letectvo, hromady hlavňových zbraní i PVO středního dosahu. A to už vůbec nemluvím o počtech nasazených strojů...

 • crusader
  10:18 12.06.2016

  logik
  a vy znáte přesné počty ztrát civilistů v obou konfliktech?
  Odhady za Afghánistán jsou mezi 600 000- 2 000 000, ve Vietnamu se uvádí 400 000 až 2 000 000 jen ve Vietnamu (k tomu 200 000- 300 000 v Kambodži a 20 000-200 000 v Laosu).
  Což jsou docela značné rozsahy (snad jen ta Kambodža by mohla tak nějak odpovídat). Problém je to, že civilisté nikoho přesně nezajímají, bohužel ani OSN. Civilní ztráty slouží pouze jako PR k hanobení jedné nebo druhé strany.

  2 000 000 civilních obětí z Afghánu jsou jasně nadhodnocené. Jak jste sám přiznal nasazení jednotek SSSR ani zdaleka nedosahovalo nasazení Američanů ve Vietnamu (zhruba desetina), takže tomu musí percentuálně odpovídat i civilní ztráty.

 • logik
  00:43 12.06.2016

  gaunt: Kdyby sis dal alespoň minutu práce si najít čísla, tak bys věděl, že tvrdíš blbost. Na to, kolik tam zařvalo amerických vojáků a jihovietnamců, tam nikde nenajdete dost mrtvol na to, aby se to alespoň trochu přiblížilo k brutalitě konfliktu v Afgánistánu, i kdybyste mezi civilisty započítal všechny vojáky severního vietnamu.

  Což krásně dokumentuje i to, jak místo hledání pravdy se automaticky snažíte si každou věc "vysvětlit" tak, aby se vám hodila do krámu.

 • gaunt
  14:37 11.06.2016

  logik: "Co jediné je srovnatelné je počet mrtvých civilistů, kde přes evidentně menší intenzitu konfliktu zemřelo v Afgánistánu stejně jako ve Vietnamu, což poněkud nabourává "mýtus o hrozné brutalitě" Vietnamské války." - a není to tím, že všechny mrtvé na území Jižního Vietnamu označujete za partizány a všechny ze Severního Vietnamu za vojáky? Civilistů potom moc nezbývá.

 • Luky
  12:32 11.06.2016

  teď jsem na to téma našel obrázek, tak snad nikdo další nebyl ( dva ze čtyř mrtví):

  https://scontent.fbud1-1.fna.f...

 • Luky
  12:29 11.06.2016

  jen takový OT (nevím kam ijnam to dát), zaregistrovali jste, kolik minulý týden popadalo elitních akrobatů světových akrobatických stíhacích skupin? Blue Angels, Thunderbirds, Ruští rytíři, Patrouille de Suisse....nevím, spadl ještě někdo další? Smutný týden v tomhle směru.

 • KóĎA
  11:44 11.06.2016

  logik: desetinásobek nasazených vojáků ok - nicméně jsem zachytil informaci, že na jednoho amerického vojáka nasazeného do boje bylo deset dalších v roli podpůrné čili v nebojové oblasti.

 • crusader
  11:35 11.06.2016

  Já sice nevím jak se pozná mrtvý mudžahedin od mrtvého civilisty (stejně tak mrtvý příslušník Vietkongu od civilisty) ale budiž.
  Ztráty civilistů ve válkách nikoho nezajímají (dokud k nim nezačne docházet v zemích západní Evropy nebo v Americe).
  Protesty v Americe byly sice za mír a proti válce, ale defacto se protestovalo proto aby američtí chlapci nemuseli jít umírat do Vietnamu, nikoho nezajímali mrtví civilisté nebo ztráty ostatních.

  Já to nesrovnávám, jen jsem to uvedl pro úplnost. Kdybych to neuvedl byla by první připomínka "podívejte se na ztráty Rusáků v Afghánistánu" . Vždyť přece mudžahedini měli ty skvělé stingery, kvůli kterým se Sověti stáhli z Afghánu :-)))

 • logik
  10:10 11.06.2016

  crusader: srovnávat Vietnam a Afgánistán je s odpuštěním magořina. Jak podmínky (např. penetrace nebezpečné PVO), nesymterie války v afgánistánistánu oproti symetriii ve Vietnamu tak i intenzita konfliktu (rusové: 14 tisíc mrtvých, USA+Jižní vietnam: 300.000 mrtvých, nasazených vojáků bylo ve Vietnamu desetkrát tolik) je tak jinde, že srovnávat tam ztráty v absolutních číslech může jen demagog.

  Co jediné je srovnatelné je počet mrtvých civilistů, kde přes evidentně menší intenzitu konfliktu zemřelo v Afgánistánu stejně jako ve Vietnamu, což poněkud nabourává "mýtus o hrozné brutalitě" Vietnamské války.

 • crusader
  22:56 10.06.2016

  Oni ty dokumenty o Američanech co na potkání sestřelovali MiGy (a většinou několik během jednoho letu) vypadají jinak, když si uvědomíte ztráty severovietnamského letectva. Letectvo severního Vietnamu ztratilo podle amerických údajů 198 letadel (100 MiG-17, 10 Mig-19 a 86 MiG-21 + 2 An-2).
  Což vychází na zhruba 20 sestřelů za rok, neboli 1,66 sestřelů za měsíc.
  Ono ani těch es nebylo ve Vietnamu zase až tolik, ve skutečnosti jen 2 (zbraňové operátory nepočítám) - Ritchie za USAF a Cunningham za USN oba po 5 sestřelech.
  Na opačné straně je nejlepší Nguyen Van Coc se 7 sestřely (všechny potvrzené z amerických zdrojů) + 2 bezpilotní stroje. PS. imaginárního plk. Thomba nepočítám.
  Ještě přidám celkové americké ztráty 2561 letadel a 2857 vrtulníků ztracených v boji, 1158 letadel a 2282 vrtulníků ztracených při nehodách.
  Až tu bude někdo operovat sovětskými ztrátami z Afghánistánu tak ty činí za zhruba stejnou dobu (10 let) celkem 451 kusů, z toho 333 vrtulníků.

 • Luky
  20:05 10.06.2016

  Jo, podobně vyzníval i jinak docela fajn seriál v L+K na počátku 90tých let - o válce v Koreji. Tenkrát to ale ještě bylo osvěžující.
  Třeba tento týden byl díl o palubních letcích z USS Midway, kteří lítali ve Vietnamu. Hrozný hype o zabíjácích MiGů, superúspěšná loď s ještě lepší zabijáckou letkou, která navíc sundala první a poslední MiG vietnamské války...v zálivu dávali přes 70 průměrných vzletů za den. Jo a těch Migů v Namu sundali celkem 8...první v půlce 60tých, poslední v 73tím....no to je asi tak MiG za rok (vlastně ne, protože hned v tý první misi sundali dva:). Kolik letadel asi sami ztratili...? To ale musí divák vnímat obsah, aby mu to došlo.

 • midlum75
  11:19 10.06.2016

  tyto pořady jsou povedené, ale třeba u leteckých stíhačů v boji mi strašně vadí jednostranost......sice tam vychválí nepřátelského pilota ( Němce, Rusa nebo Vietnamce) ..... ale stejně jej pak z oblohy smete hrdinný orel strýčka Sama. Přitom si myslím, že většinou opravdová esa byla právě na druhé straně barikády

 • gaunt
  16:43 09.06.2016

  RiMr71: To vzadu je Mirage III. To vepředu bude mig 19. Stín je od letadla vepředu.

 • RiMr71
  16:26 09.06.2016

  ...a není to jen špatný popisek? I když ta silueta zezadu fakt vypadá jako jednadvacítka, výškovka v zákrytu s křídlem...
  Dobrý postřeh! :)

 • Luky
  15:40 09.06.2016

  nemůžu si pomoci, ale ta jednadvacítka hází stín MiGu-19....