Příměří v Sýrii: Od naděje po očekávané fiasko

Kontrolní stanoviště syrské amrády; ilustrační foto / Public Domain

V sobotu 10. září se USA a Rusko dohodly na sedmidenním pozastavení bojů v Sýrií. Klid zbraní začal v pondělí 12. záři. Hlavním cílem příměří bylo poskytnout humanitární pomoc do nejvíce postižených oblastí trpících nedostatkem životně důležitých zásob.

S podmínkami dočasného klidu zbraní souhlasil i syrský režim. K dohodě se také zavázaly největší protirežimní (opoziční) skupiny jako Svobodná syrská armáda (FSA) a také militantní skupina Ahrar al-Sham, která tuto dohodu původně silně kritizovala.

Strany dohody mohly ukončit příměří, pokud by byly napadeny další bojující stranou. Příměří se též netýkalo určitých islamistických skupin (viz níže).

John Kerry, ministr zahraničí USA, vyzval všechny strany k respektování příměří a zadržení „všech útoků, včetně leteckého bombardování a jakýchkoliv pokusů o teritoriální zisk."

Ruský ministr zahraničí, Sergej Lavrov, prohlásil, že „se jedná o nezbytnou podmínku pro znovuobnovení dlouhou dobu pozastaveného politického procesu." 

Mezi další cíle dohody patří lepší koordinace amerických a ruských útoků na radikální islamistické skupiny jako Islámský stát (IS) a Jabhat Fateh al-Sham (dříve Fronta an-Nusra). Vznikne proto mimo jiné společné koordinační centrum za účelem společného postupu a sdílení informací.

Právě vyčlenění organizace Jabhat Fateh al-Sham se stalo středem sporů mezi některými opozičními skupinami (např. některé skupiny FSA) a USA. Jabhat Fateh al-Sham sehrál důležitou roli v posledních měsících v bojích v obklíčeném Aleppu, kde bylo dominantní skupinou oponující vládním jednotkám.

Právě při těchto bojích se k organizaci přidalo několik tamních opozičních skupin podporovaných USA.

Příměří za zvuků bomb

I přes veliký důraz na celkový klid zbraní dochází od začátku k jeho porušování. Nejvíce tuto dohodu však ohrozily sobotní koaliční letecké útoky na cíle na severovýchodě Sýrie. Dle informací USA se mělo jednat o pozice IS, avšak útoky zasáhly syrské vládní jednotky.

Dle oficiálního vyjádření ruského ministerstva obrany koaliční letouny zabily více než 60 syrských vojáků ve východním městě Deir al-Zor. Syrský velvyslanec při OSN, Bashar Ja'afari, řekl, že účelem bylo porušení dohody.

Napětí eskalovalo po celou dobu příměří, a to i díky neshodě na tom, jakým způsobem humanitární pomoc přerozdělovat. Díky tomu část pomoci „uvízla" na tureckých hranicích - dva konvoje vezoucí zásoby mouky pro více než 150 tisíc lidí a potravinové zásoby na měsíc pro cirka 35 tisíc lidí, zůstaly od úterý na hranicích čekajíce na povolení od syrské vlády vstoupit na území Sýrie.


Česká velvyslankyně Eva Filipi mluví o situaci v Sýrii.

Hlavní příjezdová cesta do části Aleppa drženého rebely, se totiž v posledních týdnech stala hlavním místem bojů mezi vládními a opozičními jednotkami. Syrská vláda také neumožnila přístup OSN k některým dalším obléhaným oblastem. Tyto dva konvoje směřující do východní části Aleppa zůstaly na hranicích i po uplynutí doby dočasného klidu zbraní.

Konvojům OSN nebylo garantováno dostatečné bezpečí pro dopravu humanitární pomoci do postižených cílových oblastí. Několik nákladních vozů s pomocí bylo navíc několik málo hodin po konci příměří terčem leteckých útoků nedaleko Aleppa. Podezření padlo na syrské a ruské letouny.

Po pondělních útocích na konvoj, kdy bylo zničeno 18 z 31 nákladních vozů s humanitární pomocí a usmrceno kolem 20 pracovníků tamního Červeného kříže, OSN odvolalo veškeré dodávky humanitární pomoci.

Dalším důležitým aktérem v období tohoto dočasného míru se stalo Turecko, které v pondělí přislíbilo, že ve spolupráci s OSN hodlá poslat více než třicet nákladních vozů s humanitární pomocí. 

Nepříliš růžová budoucnost

Bohužel se opět ukázalo, že příměří slouží zejména k přeskupení jednotek všech stran, k doplnění zásob a k následnému pokračování a případné eskalaci bojů.

Sýrie (vládní a provládní jednotky) výrazně podporovaná Ruskem a Íránem se v posledních měsících stala bezesporu nejsilnějším pozemním aktérem v konfliktu a právě těchto několik dní posloužilo k přeskupení jednotek. Syrské letectvo hned v poslední den týden trvajícího klidu zbraní opět zahájilo letecké útoky na pozice rebelů v Aleppu.

Syrské ozbrojené síly jsou však po pětiletém konfliktu na pokraji kolapsu. Neschopnost doplňovat početní stavy armády vedla k rozsáhlému využívání pro-režimních milic, nicméně tyto milice přirozeně postrádají bojové schopnosti a disciplínu regulérní armády.

Je velmi pravděpodobné, že intenzivní ruskou a íránskou intervenci na straně režimu spustila především projevující se neschopnost syrské armády vést boj na více než jedné frontě.

Třeba příště...

Do značné míry se na neúspěšném klidu zbraní ukázala neschopnost hlavních zahraničních aktérů USA a Ruska, zastupující „protistrany" konfliktu, efektivně ovlivnit jejich chování.

I přes údajný silný politický tlak docházelo k častému porušování sjednaného klidu zbraní, jež eskalovalo až k útoku na samotný konvoj s humanitární pomocí.

I přes diskuzi mezi USA a Ruskem o případném prodloužení klidu zbraní, došlo ze strany syrské armády k jeho oficiálnímu ukončení a k znovunastartování konfrontace s protirežimními jednotkami. Zůstává tedy otázkou, zda dojde k případnému politickému posunu, či pouze k hlubší eskalaci konfliktu na „bojišti".

Redakčně upraveno
Originální článek najdete na Security Outlines

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb

Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...

Krize nebo posun? Saudové plánují vyslat vojáky do Sýrie

Minulý týden Saudská Arábie oznámila odohodlání vyslat své pozemní jednotky do Sýrie do boje s ...

Politické hry, nedůvěra a dvojí přístup USA k otázce Sýrie

Seymour M. Hersh je americký investigativní novinář, který píše pro The New Yorker. Držitel ...

Ruské tanky T-90 v syrské občanské válce

Moskva nepodporuje Damašek pouze leteckými údery na pozice povstalců, ale také dodávkami moderní ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 9
 • Kruan
  02:58 07.10.2016

  Supreme: Rusákům nedávám, kup si mochorku

 • Superme
  07:12 06.10.2016

  Asi hodně dobrý matroš Kruane... chci taky :)

 • Kruan
  02:06 06.10.2016

  Stejně tak lžeš o mírumilovném dobytí Sibiře. To, jak jste stříleli domorodce vám sám nakreslil jeden z vašich malířů:

  Василий Иванович Суриков

  Domorodci tam chcípali po tisících...stejně jako indiáni v severní Americe.

 • Kruan
  01:55 06.10.2016

  Semtam: jasně...takhle to tam v té ruské zemi máte rozdané. Vtrhnete na cizí území, chlapi, co se brání jdou na frontu a když ustoupí, tak jim povraždíte manželky, děti a staré příbuzné. Pak je prohlásíte je za teroristy nebo žoldáky. Potom to území prohlásíte za své a anektujete.

  Rusko-Turecké války si nech stranou, na Kavkaze si vás ani Turků lidé nevšímali, jen jste si ho chtěli zabrat a oni chtěli jen žít po svém.

  Geniální, jednoduché. stále stejné jako dnes v Sýrii a nebo v 19. století s Čerkesy.

  A nakonec konstatujete, že ti, co přežili mají ráj na světě. Protože v Emerice by to měli ještě horší

  Tak já myslím, že by jste alespoň jednou v historii mohli říct - prosím promiňte

  Jen cituji první větu z wiki:

  Pojem etnická čistka Čerkesů se vztahuje k masivnímu vyhlazení, vysídlení,[1] rozptýlení a vyhnání většiny domorodých Čerkesů carským Ruskem z historického území Čerkeska, které zahrnovalo podstatnou část severního Kavkazu a severovýchodního pobřeží Černého moře.

  Co jste tam proboha jako moskevští slované hledali, jseš tam doma?

 • JardaBrum
  23:45 04.10.2016

  Chlapci kde na tohle berete čas a sílu?

 • semtam
  23:02 04.10.2016

  Kruan

  Neznalost historie neomlouvá, toho času se také vedla Rusko-Turecká válka. De-facto Bulharsko může Rusku vděčit za existenci. O Kavkaz probíhalo přetahování mezi Ruskem a Tureckem. Adygejci byli vyhnaní do Turecka. Nyní mají svou republiku ve federaci a žádné separatistické tendence nemají.

  Je faktem, že národy pod Ruskem zažili ráj, při srovnání s národy dnešního USA. Jako důkaz je to, že žádný národ nezanikl. To domorodé národy Sev. Ameriky známe většinově jen z kronik.

 • Kruan
  22:49 04.10.2016

  Semtam: krásný závěr. Takže jste jim vlezli až z daleké Moskvy do jejich části Kavkazu, kde oni žili asi hodně dlouho před vámijako bonus , zaválčili jste si s nimi, oni prohráli, tak jste jim ještě předvedli genocidu. Paráda...

 • fenri
  22:46 04.10.2016

  Ano, někdo se narodí jako bílý Čech, někdo jako Arab a někdo jako sinice. FATE. Nic to nemění na tom, že muslimská kultura se nemůže pochlubit žádnými úspěchy ve vědě, zdravotnictví apod. a zároveň tuze stojí o výdobytky západní civilizace, kterou opovrhuje. Kdejaký kozom*d má sice plnou hubu prohlnilho západu, ale pro iPhone by vražditl a největším snem je nasáčkovat se do Evropy.
  A šance na práci se nedávají. Ty se berou. Kdo myslíš, že dal těm tvým bílým Čechům šanci na práci? Hmm? Nikdo, sami si ji vytvořili. Jako jiné národy. Z čeho vyplývá, že si myslím, že se Češi měli pod Rakouskem lépe? BTW, proti Rakousku-Uhersku, celkem nic nemám a jako hráz proti islámské agresi do Evropy svojí roli splnilo.

 • damik
  22:40 04.10.2016

  Fenri, Fenri - tobe to tak zvani jenom proto ze si se narodil jako bily Cech. Kdyby ses narodil nekde jinde a nekdo nedal tobe a tvoji rodine sanci mit lepsi praci, tak bys otocil jako korouhvicka.

  Podle tech tvych nesmyslu se vlastne Cesi mneli po Rakusakama mnohem lepe a nemneli si radeji vubec od nich trhat.

  Kde nic neni, ani rozum nebere ...

 • fenri
  22:35 04.10.2016

  Damik - uvážím-li, že euroatlantská (křesťansko/židovská) civilizace je technicky/vzdělanostně... daleko před tou muslimskou, tak mi preference křesťanů a soft-core muslimů (sunnity považovanými za kacíře) ve státní sprvávě přijde jako rozumné řešení zaměřené na výkon a efektivitu. :-))

 • semtam
  22:31 04.10.2016

  Kruan

  Čerkesové byli často žoldáky a prodlouženou rukou Osmanské říše. Ano té, co obléhala Vídeň a i naši předci dopomohli aby se Turci stáhli z Evropy.

  Adygejci (Čerkesové) vedli s kozáky válku a po prohrané válce je čekal pogrom. Toho času byli Adygejci něco jako Albánci. Turečtí přisluhovači a název Čerkes znamená v turečtině válečník či sekač. Prostě to byli mírumilovní lidé...

  NE, na Sibiři žádné pogromy nebyli, ba naopak mnohé národy bohatli díky obchodu s Ruskem.

 • damik
  22:30 04.10.2016

  Superme, jak si predstavujez ze Sunnite - 75% Syranu - zacne podporovat znovu Assada? Kdyz ho vubec nepodporovali pred valkou? Po tolika mrtvych?

  Vysvetli mi jak to ten Assad ukociruje? A kdo ten velky policejni stat bude financovat? Putka?

 • fenri
  22:30 04.10.2016

  Logik:
  Irák vs. Syrie:
  Irák - za deset let 461 000 civilních obětí (údaj do r. 2013), tj. cca 46 000 ročně
  Syrie - za 4 roky 71 000 civilních obětí (http://www.lidovky.cz/pocet-ob... tj. cca 3x méně za rok, než v Iráku. Kde je těch vašich 10x více?

  Donbas: ještě jednou: Donbasané prchají výhradně přes frontu na Ukrajinu a zároveň Ukrajinci nemigrují do Ruska?

  Aleppo: ani vy nevíte počet nemocnic a tvrdíte, že Damašek je v pohodě a Aleppo peklo. Ale:
  -nemocnice jsou zhusta používány kombatanty a tím jde odpovědnost za jejich zničení za nimi
  -Aleppo není celé cílem obležení a vládního ostřelování (to povstalecké se nepočítá, já vím) a vy to moc dobře víte. Takže abychom to srovnali: kolik je v Dejvicích, Šárce a Suchdole nemocnic? Jde o malou část, kde před válkou žila cca 1/10 populace Aleppa.
  Takže za jak dlouho by byly vybombarodvány poslední dětské nemocnice v Dejvicích, Šárce a Suchdole (OK,přidám vám i Střešovice).? A pozor, občas se jede tempem i dvě denně! Kde jsem napsal, že Rusové a Assad nebombardují civilisty?? Píšu, že je nebombardují o nic víc, než jiní. A to, že, Rusové mají velmi slušný poměr collateral damages tvrdí SOHR, který je silně protiruský.
  Ano, Němci jsou teoreticky členy několika kmenů (zajímalo by mě, zda si myslíte, že kmenová struktura je v německu stejně yvynutá a důležitá jako v arabském světě), ale hovoří jedním jazykem, odlišným od neNěmců, mají podobný původ, odlišný třeba od Čechů či Poláků. Mají národní ekonomiku, vládu, sobě vlastní folklor apod. Alavité mluví stejnou řečí jako sunnité či šíté i křesťané v okolí - arabsky. Mají stejný původ, jako okolní Arabové. Protože JSOU Arabové. Jejich stát je Syrie, event. další, kde žijí. Nemají extra ekonomiku, folklor... Prostě jde o sektu, náboženskou skupinu, etnické ARABY. Na tom nic nezměníte. Katolíci nejsou národ, šiíté nejsou národ, sunnité nejsou národ... Etnikum má minimálně vlastní řeč, nářečí, či folklor. Alavity kromě víry nic nevymezuje a nespecifikuje. A z damíka dělat blbce?? Ale no tak...PROČ by podle vás třeba luterání neměli být etnikum a alavité ano? A když Inuita začne vyznávat alavitskou víru, stane se etnickým alavitou (i kdyby neuměl slovo arabsky a s žádným alavitou by si ani nemohl popovídat?).

  K povstáním: nedělo se nic odlišnějšího, než v okolních zemích. Nevím, jak jinak to popsat. Nicméně OK, kurdské povstání v jednom městě bylo strašné. Jaká byla další? Psal jste, že v Syrii byla řada povstání.

  Ale v syrské armádě je zastoupení majority. Stejně jako ve vládě, kde má majorita....majoritu. Obávám se, že ideou Syrie bylo mít národ Syřanů a neřešil se původ. Při budování čs. armády se také neřešilo, zda počet důstojníků odpovídá té které konfesi. Ale znovu: já nikde nezpochybnil to, že v armádě byla převaha ne-sunnitů. Já tvrdím, žeto automaticky neznamená, že sunnité byly občany třetí kategorie (proč třetí, kdyby alespoň druhé), či že sunnité nezavadili v Syrii o práci. Jako by jediným zaměstnáním bylo členství v republikánských gardách. A že kvůli tomu vypukla válka. Normální lidi tohle nezajímá.
  Navíc, kdyby šlo o střet siíté/sunnité, tak sunnité šiíty umlátí čepicemi, armáda nearmáda. Na jednoho šíta je osm sunnitů.

  Irán x SA:
  Dle AI bylo 2015 popraveno v Iránu 977 lidí. Z toho dle AI "převážná většina" kvůli drogám (http://www.amnesty.cz/news/289... Tak nevím - převážná většina..řekněme 2/3? Takže něco přes 600 lidí? Takže nám zbývá přes 300 lidí popravených za nedrogové delikty. To při počtu 77 mil. obyvatel je méně poprav per capita, než v SA. Ta má 29 mil. lidí a cca 160 poprav. Drogy budou minimum. Tj. SA a Irán si nemají co vyčítat. Ale ať se muslimové u sebe doma popravují dle libosti. Jejich boj a je jich víc než dost. Bral jsem tu preferenci sunnité vs. šiíté ve vztahu k Západu. A většina teroristických organizací vychází ze sunnitského prostředí. To jste snad zaregistroval. Ale je mi to fuk, nehodlám se kvůli tomu hádat.
  V čem je Asadovo řešení náboženského uspořádání Syrie extrémní, dle vás? Je extrémnější, než řešení ISIL či al.Kaidy a jejich derivátů? Skutečně??

  Člen NATO je z definice náš spojenec. Tak nějak to vyplývá z definice NATO. Ale jsem rád, že uznáváte, že Turecký režim je pro uprchlíky větší hrůza, než Asad.

 • damik
  22:27 04.10.2016

  Fenri, tady mam pro tebe dalsi statistiku; promin mi ty procenta

  http://www.mei.edu/content/map...

  more than 80 percent of the Alawi community works for the state

  on se to snazil mladej Assad po tatkovi spravit, ale uz to bylo asi pozde. A nebo mu to tvrda otcova klika armady a policie nedovolila. Pak stacilo par stovek zabitych Sunnitu a uz se to rozjelo jako v Jugoslavii ...

 • Superme
  22:14 04.10.2016

  damik - Jestli tam byli sunnité (dík fenri, já to bral jako Čech, Němec apod.) diskriminováni jako určitá část naši populace, tak si myslím, že to tak hrozný nebude :)

  Sunnitů je v Sýrii +- 74%. Stačí se kouknou na anglickou wiki, která má v tomto většinou pravdu. Takže žádných vycucaných 80%... ale to je dokazuje, jak lžeš! Ostatně... zvláštní představa, jak 25% obyvatel dokáže vzdorovat tomu zbytku země.

  A upřímně. Pokud křesťané a ostatní menšiny podporují současnou vládu, tak už kvůli tomu věřím, že Assad je minimálně mnohem menší zlo, než ta tzv. "umírněná opozice" a jiné teroristické bojůvky.

 • semtam
  22:12 04.10.2016

  logik

  Válka v Sýrii je hlavně živena z venčí a proto vinu mají státy, které živí teroristy.

  Nemohu souhlasit s utečeneckou krizí. Syřané nejsou dominantní skupinou mezi uprchlíky. A vůbec nejsou přítomni v jižní cestě.
  Uprchlíci z balkánské cesty jsou krom Syřanů, také Afghánci, Iráčané, atd.
  Tudíž ruské veto v OSN nemá prakticky žádný vliv. Vinu na utečenecké krizi mají ty země, které živí válku Sýrii a EU, jaká nedokázala držet svoji hranici a paní Merkelová svojí podivnou politikou.

  Vím, že by bylo hezké aby za vše zlé mohlo Rusko, ale bohužel není tomu tak.

 • Kruan
  21:59 04.10.2016

  Logik: skvělý rozbor

  Semtam: ano, správně, nemůže to být pravda. Neslyšel jsi o tom nic na Rossija1, tak to přeci nemůže být pravda. Co nám řekneš třeba o masakrech Čerkésů?

 • damik
  21:54 04.10.2016

  Logiku - ono to je podobne jako v Severnim Irsku nebo v Jugoslavii - nabozentstvi / etnicka prislusnost / nacionalismus / vsechno dohromady. Lide jsou porad jeste smeckova zvirata. Proto je dulezite aby vlada a parlament reprezentovaly vetsinu jinak to vzdycky casem vybuchne.

  Fenri ti ale bude tvrdit ze Syrie byla raj na zemi a Sunniti si nemneli na nic co stezovat a ted je kazdy Sunnita terorista. Teda ted bez Turku, protoze Putin uz to tam jede vyzehlit pristi mesic ... toz tak ...

 • logik
  21:45 04.10.2016

  semtam: Kupodivu v něčem s Vámi i souhlasím. Válka v sýrii není jen o náboženství. Je to také zahraniční politika a to jak okolních států, tak i globálních mocností, národnostní konflikt (kurdové) a X dalších faktorů. Na druhou stranu, to, že to není jen náboženský konflikt nic nemění na tom, že náboženství a střet shii se sunnou tam nehraje podstatnou roli.

 • damik
  21:42 04.10.2016

  Fenri, Fenri - tobe by ten Cesky pravopis i sel. Ale ta procenta ti nejdou. Trvalo ti to jenom dva dny priznat, ze statisticky si Sunnita moc dobre v Syrii nemel.

  No a ted zkus popremyslet co takova diskrimance s tebou za 45 roku udela ... zkus treba napsat nejakou esej.

  Ale fakt uz by sis mnel ty zaklady Syrskych realii aspon jednou precist at se tady moc nestrapnujes. Vzdyt si tady nas nejvetsi Sunni bijec siroko daleko ...

 • logik
  21:40 04.10.2016

  tom75:
  To, že za utečenckou krizi mohou rusové pořád tvrdím. Nikoli proto, že by primárně jejich bombardování vyhánělo civilisty. Primárně za ni mohou proto, že politicky v OSN (aby podrželi Asada) vetovali mezinárodní intervenci, která by ukončila občanskou válku v Sýrii a zničila IS. Nebýt ruského veta, tak by se migrační krize v dnešní podobě vůbec nekonala.

  fenri: proč nejsme informováni o "fosforu nad falludžou"? Třeba proto, že v Iráku zemře ročně desetina civilistů, co v Sýrii.

  Pokud chcete furt tvrdit, že to, kam syřané prchají je relevantní - pak my nezbývá, než se k tématu DONBAS vrátit. Vysvětlete tedy, proč podle stejného kritéria nepovažujete za hajzlíky donbaské separatisty?

  "očet funkčních nemocnic v Allepu neznám, ale v Aleppu jich bude nejvíc na světě. Je-li denně zničena jedna až dvě, zdá se mi, že Aleppo z ničeho jiného, než z nemocnic nesestává."
  Jinými slovy - jaká je v Damašku ani v Allepu situace vlastně nevíte, akorát pevně věříte, že Rusové a Asad určitě nebombardují civilisty. Děkuji, žádná odpověď je také odpověď.
  btw. Zkuste si někdy spočítat, kolik je nemocničních budov a poliklinik v Praze a jak dlouho by trvalo, kdyby je třeba USA bombardovala tempem jednu za týden. A dojde Vám, že Vaše námitky znějí možná cool, ale jsou mimo. Allepo je dvakrát větší, než Praha.

  "Nicméně, odkdy je počet funčních nemocnic (bez přihlédnutí k počtu obyvatel) měřítkem bezpečí?"
  Nejde o počet nemocnic, ale o procento zničených nemocnic. Jelikož nemocnice je "poslední cíl", té se všichni až na největší hajzly při střelbě vyhýbají, tak dle procenta zničených nemocnic lze poměrně dobře odhadnout, jak devastující konflikt je na tom daném místě. Pokud je někde zničena převážná většina nemocnic, tak to buď znamená, že je tam zničena převážná část města, nebo že se někdo na nemocnice a tedy na civilisty cíleně zaměřuje.

  Ano, alavité jsou členy několika kmenů. Německé etnikum kupodivu také: sasové, bavoři, frankové - to byste se divil, kolik je v německu kmenů. Němci se tedy podle Vás nemohou nazývat etnikem?

  Důkaz wiki je pak úsměvný - vy povýšeně odmítnete knihu specializující se na problematiku národností... a následně argumentujete tím, co je napsáno na wiki. Fakt dobý.
  Navíc jsem Vám již uváděl, že stejně jako např. slovo žid může označit jako etnikum, tak náboženství, tak totéž platí o alavitech. Věděl jste vůbec, že měli jednu dobu vlastní stát (byť defakto kolonii)? Takže pokud někdo napíše, že alavité jsou náboženská skupina, nijak z toho nevyplývá, že nemohou být zároveň etnická skupina...
  Hranice toho, co je a není národ je samozřejmě nejasná (jsou lidi, co říkají, že např. nic jako češi neexistuje a svým způsobem maj pravdu) a můžeme se o tom hádat do aleluja. Podstata je ta, že když z někoho děláte blbce, že už alavity za národ považuje, tak ve skutečnosti děláte netolerantního blbce ze sebe....

  Ad povstání 2004.
  1) Ptal jste se, jaké bylo povstání, že o žádném jiném nevíte... a chlubil jste se, kolik jste toho o sýrii přečetl. Já fakt nechápu Vaši potřebu to tady ještě rozmazávat.
  2) Pokud povstání v roce 2004 považujete za zanedbatelnou drobnost, tak to,
  že kvůli "jednomu fotbalovému zápasu" byly nasazeny tisíce vojáků, těžká technika a vojenské helikoptéry, jen potvrzuje moje tvrzení že Asad masivně používal armádu na potlačení občanských svobod a kontrolu území.

  Ad Bundeswehr: To fakt nechápete, že je velký rozdíl je, jestli chybí zastoupení minority (to často hovoří o nedostatečné integraci té minority do společnosti - jako např. u nás cikánů nebo v německu muslimů) a tím, když schází zastoupení majority?
  V kterém demokratickém státě schází v armádě zastoupení majoritní skupiny obyvatel?

  Ad Irán: takže nejprve tvrdíte, že preferujete shiu nad sunnou. Když Vám poukážu na brutalitu shiitského režimu, tak tvrdíte, že to je jen kvůli drogám. Když Vám dokážu, že drogami to není, tak je Vám to najednou jedno. Co budete tvrdit příště?

  Mám to tedy chápat tak, že je Vám jedno, s jak brutálním režimem Asad spolupracuje a že ten brutální režim tím získává legitimitu a moc k prosazování svého náboženského extrémismu v oblasti?

  ===
  Ohledně Turecka - Turecko je člen NATO a z toho vyplývají jeho určitá práva a povinnosti směrem k nám. Politickou orientací je však v současné době daleko blíže Rusku, než nám.
  Politika a zahraniční vztahy nejsou černobílá věc typu NATO = spojenec, mimo NATO = nepřítel a podobně...

 • semtam
  21:40 04.10.2016

  fenri

  Myslím, že mám 80% šanci, že mi damik odpoví.

 • fenri
  21:31 04.10.2016

  semtam - ne, v důsledku genocidy sunnitů klesl jejich počet ze 70% na 80%. To je jasné. Matematický mág damik vám to vysvětlí.

 • fenri
  21:28 04.10.2016

  Damiku - obávám se, že ses poprvé trefil do reality. Zdá se, že se sunnité (fakt jsou s malý "S" a v přídavném jméně tuplem) opravdu stěhují ze Syrie přisát se na evropský sociální systém (vítej).
  Mimochodem přijde mi zajímavé, že šiíty (shiity), alavity apod. píšeš zásadně s malými písmeny a nejlépe se množící skupinu muslimů zásadně s velkým S.
  Ano, jsem úplně morálně rozložen. Na subatomární částice. Ale dobře placené Kremlem .-)

  Jo a kolik těch procent tvoří ti šiítští důstojníci? Nějak jsem to v tvých textech nepostřehl.

 • semtam
  21:28 04.10.2016

  80%

  Před válkou se počet sunitů odhadoval na 70-73%. Možná dovoz teroristů zvýšil jejich počet na magických 80%.

 • semtam
  21:23 04.10.2016

  Kruan

  "Koukám, že to vaše lhaní fakt máte asi v genech...my jsme nikomu nic nikdy neudělali a vytáhnete Ameriku."

  Nevim, co udělali nebo neudělali Kruanci, ale reagoval jsem na vaší genocidu. A ukázal jsem jak genocida vypadá.

  "Tak co si jako malý příklad vzít třeba Jakuty? Po 40 ti letech vaší nadvlády jich zbylo 30 procent. Zbylých 70 procent se někam podělo. Ale asi se dozvíme, že za to určitě mohl někdo jiný, asi je unesli ilumináti."

  Ilumináti spíš unesli vaše znalosti, nic z toho co píšete není pravda.

  80%

  Syrská válka není 100% náboženská a ani se nejedná o střet čistě šíja vs. sunita.
  Sýrie je postižena jako Afghánistán.

 • damik
  21:19 04.10.2016

  Fenri, Fenri - tobe ty procenta porad nejdou. Jak par Sunnitskych generalu souvisi s tim, ze Sunnita mnel jen 20% sanci se stat armadnim/policejnim dustojnikem nebo vyssim statnim urdenikem??? I kdyz jich je 80% populace?

  Proc se neporadis treba s rodicema. Procenta jsou celkem jednoducha matika ...

  To ze tvrdis ze "Sunnite jsou sebranka" jen vypovida o tvem moralnim rozkladu. Oni se asi kvuli tobe vsichni ze Syrie odstehuji ...

 • fenri
  20:59 04.10.2016

  tome, nebuď tak krutý :-D

  damíčku: Ano, obyvatelé Syrie povstali proto, že jedné sekty bylo v armádě málo. To dává hluboký smysl. Ano, sunnité nemají šanci na vyššího státního úředníka a proto premiér, vicepremiéři a všichni významní ministři jsou sunnité. Premiér a ministr jsou jen drobné státní úřednické funkce.
  A mimochodem: sunnitská sebranka se píše s malým s, stejně jako přídavné slovo "kremrolský". Jsem Kremrole v mrzkém žoldu, ale přídavné jméno je s malým písmenkem, ju?

  Ty a damíku, to mě už dlouho zajímá: kolik procent důstojníků v armádě jsou shiité a kolik Sunnité? :-D

 • tom75
  20:47 04.10.2016

  Damik takove jako ty hazeli ve sparte ze skaly

 • damik
  20:43 04.10.2016

  Fenri, Fenri - to ze statisticky Sunnite se nemohli stat armadnimi a policejnimi dustojniky a vyssimi statnimi urdeniky je prosty dohledatelny fakt, ktere tvoje Kremrolske mlzeni tezko zpochybni. To ze to nebyla nahoda, ale Assadova strategie, je jasne kazdemu. To ze to byl jeden zhlavnich duvodu obcanske valky, je jasne kazdemu studentovi historie na stredni skole.

  Tak a ted zacni mudrovat, ze to neplati, protoze 3 generalove byli Sunnite a ono to vlastne nebyla diskriminace, protoze ti Sunnite se spatne ucili ve skole; celych 80% Syrske populace ... :)))

 • fenri
  20:35 04.10.2016

  Ano, UK a Itálie jsou mimo hru, ale je jasné, že USA už prostě nemají tu pozici, co předtím. To "mimo hru" je nadpisová nadsázka. Jsou prostě mimo roli, kterou po desetiletí hrály. Jejich vliv na Blízkém Východě prostě velmi upadl a vidí to celkem každý. Ne jen zaprodané kremrole (mám raději tu damíkovu Kremroli, cítím se pak skoro jako ubohý, pronásledovaný Sunnita) jako já, ale píší o tom otevřeně i americké zdroje. Ostatně, co víc je příznačné než to, když jim in situ nadávají i jejich údajní spojenci, které dlouho sponzorovali? Není to pochopitelně vina US Army, či lokálních genrálů Ti své práci rozumí. Ale Obama je prostě mimořádně slabý prezident (minimálně v silové zahraniční politice) a navíc má smůlu, že není schopen adekvátně reagovat na ruský nástup v regionu, ačkoliv tento je realizován de facto malými a směšnými silami.

 • Kruan
  20:27 04.10.2016

  Fenri:

  USA v Sýrii rozhodně nejsou mimo hru, stejně jako třeba Rusko nebo Izrael. Kdo je asi definitivně mimo je třeba VB nebo Itálie. Tam se karty teprve rozdávají a asi se ještě pár let rozdávat budou. A nakonec se může (stejně jako v Africe) smát někdo jiný, třeba Čína.

  Dikci Rudého práva používám úmyslně, aby tomu kremrole lépe rozuměly.

 • fenri
  20:22 04.10.2016

  Kruane přečtěte si třeba tento článek: http://www.onwar.eu/category/b... Hned první věta je symptomatická. Jistě, on-war.eu je taky v mrzkém žoldu...

 • fenri
  20:16 04.10.2016

  Kruan:
  Spencer do Syrie často jezdí a USA jsou v Syrii mimo hru. V čem je problém? Prostě se to tak nějak separovalo, že Rusové fungují v Syrii a USA primárně v Iráku, i když si v Syrii také občas zabombardují.
  K překlepům - když to mastím z telefonu v autě, tak to mám holt plné překlepů a někdy mi to děsně przní T9 (šít je prosě sloveso, které T9 má tak nějak ráda a někdy mi uteče). Vím o tom a je to moje chyba. Ale když někdo 10x napíše Allepo, Lybie, Kaddáfí, Sunnita... tak to asi nebude překlep, ale neznalost pojmů.
  A s těmi kecy o mrzkém žoldu jděte do háje. To je výrazivo Rudého práva. ještě zvolejte "psům psí smrt".

 • fenri
  20:10 04.10.2016

  damik - to máte nějakou mentální poruchu, že máte potřebu neustále opakovat to samé číslo dokola, nebo jen vaše muslimská, sunnitská blbost?

  To, že dvě divize SAA jsou tvořeny převážně alavity (nikoliv výhradně, jak jste lhal) neznamená, že sunnité jsou nemají šanci v Syrii na práci či výkon ve státních službách. Znovu: většinu ŠPIČKOVÝCH pozic ve vládě zastávají sunnité.

  -mučení se týká jen sunnitů? Proč ho sunnitský ministr vnitra a sunnitský ministr spravedlnosti tolerují a umožňují? proč sunnitský ministr obrany či sunnitský premiér nezakročí?
  -sunnité nemučí křesťany, šíty, alavity? Po celá staletí sunnité pronásledují alavity.
  -sunnita se v češtině píše s malým "s", i když jsou to často pěkní Sviňáci. Je to jen sekta jednoho středověkého náboženství, nikoliv označení příslušníka národa či státu.
  -70% rekrutů SAA jsou sunnité - ha, jasná diskriminace!

  Turci pro mě nejsou kamarádi a nikdy nebyli. A nějaký pomatený troll jako ty na tom nic nezmění. Přijde mi smutné, že EU leze Erdoganovi do zadku, zatímco stačilo, aby si Putin houknul a Erdogan leze do zadku jemu.

 • Kruan
  20:07 04.10.2016

  Fenri: nevím, jestli je to takovej chlapák a do Sýrie často jezdí nebo o Sýrii jen v cizím žoldu za mrzký peníz kváká

  Asi stačí jen pár jeho článků za uplynulých pár dnů:

  "Jak se USA ocitly mimo syrskou válku"
  "Rusko i džihád se shodují: USA jsou v Sýrii ztracené"
  "USA: My nic, v Sýrii za vše mohou Rusové (i za to, co neudělali)"
  "Rusko v Sýrii: Konec jednostranných ústupků vůči USA"

  Vybočuje ovšem článek, kde řeší něco o řezání genitálií:

  "Upřednostní Kreml dívky nebo stabilitu a geopolitiku?"
  (Problém ženské obřízky v Rusku nejspíš přestal být tabu...atd.)

  O tom Rašídovi víme, že je syřan, pravděpodobně kurd, takže minimálně se jedná o jeho zemi.


  A mimochodem, když už tu mentoruješ damika:

  "Vy nejste schopen ani napsat slovo Aleppo, šít apod."

  Co si v tvém pravopisu máme představit pod slovem šít nebo jezíská oblast? To byla nějaká oblast, kde žijí Ježíšové? Pravopisnou chybu nebo chybu v azbuckém překladači?

 • damik
  19:58 04.10.2016

  Fenri - taky si prestan davat do huny Turky, protoze Turci jsou ted pro tebe velci kamaradi. To ze byli minuly rok jeste teroristi na to uz se radeji zapomnelo ... a nebo ma Putka stejnou pamet jako Fenri ...

  http://famagusta-gazette.com/p...

  Russian President Vladimir Putin is expected to pay an official visit to Turkey this month, according to media reports. Putin's visit would focus on a number of issues including the Turkish Stream, and restoration of business ties between Turkey and Russia through lifting some restrictions imposed on Turkish businessmen following jet downing crisis.

 • damik
  19:57 04.10.2016

  Fenri, Fenri - tak ja ti to dam tady po seste; ty by jsi fakt mnel neco delat s tim tvym ctenim; vypada to ze mas pamet jak zlata rybka ...

  Alawites/Shia tvoří 12 procent syrského obyvatelstva, ale odhaduje se, ze tvoří 70 procent vojáků z povolání v syrské armády. Podobná nerovnováha je viděna v důstojnickém sboru, kde asi 80 procent z důstojníků jsou Alawites. Nejvíce elitní divize Republikánská Garda a 4. obrněná divize, které velel Bašára Asada bratr Maher, jsou výlučně Alawite.

  Takze jako Sunnita si toho pod Assadem moc neskrtnes. A ty cisla nahore taky plati pro policii a statni spravu. Proste Syrsky Sunnita je takovy obcan treti kategorie. A to ignoruji muceni a exekuci politcky nepohodlnych Sunnitu.

  Valky zacly uz i pro mensi veci ...

 • Superme
  19:36 04.10.2016

  damik - Jaké důkazy? Pouze tvé osobní názory. Ani jeden důkaz sem tu od tebe nikdy neviděl. A musel bych zde být hodně neslušný, abych mohl pojmenovat tvou lásku k Sunnitům. fenri to ale udělal slušně i za mě ;)

 • fenri
  19:30 04.10.2016

  Kruan: mimochodem, není pro debatu o Syrii relavantnější informace o Spencer to, že do Syrie často jezdí a dost o ní ví, než to, jakého je (kvazi)pohlaví?

 • fenri
  19:28 04.10.2016

  damik: jaké důkazy, zatím jsi žádný odkaz o občanech "třetí kategorie, na kterých je páchána genocida" neposkytl. A základní informace?? Psal jsem tu konkrétní jména členů vlády, velitelů vojenských útvarů apod. Vy nejste schopen ani napsat slovo Aleppo, šít apod. Sunnité diskriminují kam přijdou, vyvraždili řadu křesťanských, alavitských či jezíských oblastí, ale jsou chudáci diskirminovaní.
  Mám takový pocit, že budeš nějaký sunnitský přistěhovalec, protože tvoje zášť k šítům i alavitům jde zřetelně nad citový vztah běžného středoevropana k těmto skupinám.

 • damik
  19:15 04.10.2016

  Jak jsem rikal. Dukazy o vzniku Syrske obcanske valky z duvody Assadovi diskriminace Sunnitu se Kremrolim nehodi do kramu, tak to zase zatapetuji. Ze nemaji ani zakladni informace o pomerech v Syrii to nevadi, hlavni je se drzet propagandy a zatloukat a zatloukat ...

 • fenri
  18:51 04.10.2016

  Logik:
  také se mi nechce rozvádět OT Donbasu, protože když jsem vám minule odpověděl na váš dotaz o OT Němcích, s. Kruan se mohl zbláznit, že píši OT (to, že jsem sem to téma Němců a minulosti ho vůbec nezanesl ho nevrušovalo). Nicméně znovu: v Syrii musí sunnité prchat přes frontu do područí vraha Asada, který páchá jejich genocidu (dle damíka). Nutně jsou ti prhcající všichni nesvéprávní magoři a v tuto chvíli asi mrtví, nebo damík a vy kecáte.

  Oběti: zvěrstva? Nebo normální válka, jako každá jiná (tedy plná zvěrstev)? Proč nevadí zvěrstva Francouzů, Angličanů, Američanů, ale jen a pouze ruská a Asadova? Nevadí fosfor, kazetové bomby, ochuzený uran nad Falludžou a jinde. Ale denně jsme krmeni o zničení poslední nemocnice v Aleppu (není to fakt už směšné?), ačkoliv se jedná o malou část Aleppa, kde je jen poměrně málo lidí (kteří mohli odejít) a kde se neděje nic jiného, než co se v dějinách dělo už stokrát a nijak nás to nevzrušovallo. Dvojí metr, pokrytectví.

  Turecko je člen NATO, my jsme členy NATO. Chcete tvrdit, že člen NATO není náš spojenec? A snad i turecký uprchlický tábor musí být lepší, než jistá smrt pod Asadem (Asad přeci páchá genocidu, nebo ne?).

  Aleppo vs. Damašek. Počet funkčních nemocnic v Allepu neznám, ale v Aleppu jich bude nejvíc na světě. Je-li denně zničena jedna až dvě, zdá se mi, že Aleppo z ničeho jiného, než z nemocnic nesestává. Nicméně, odkdy je počet funčních nemocnic (bez přihlédnutí k počtu obyvatel) měřítkem bezpečí? Věřím, že v Německu bylo více funčních nemocnic než v třeba v Polsku aj. Prchali poslčtí židé do Německa za bezpečím?

  Alavité jsou členy několika různých arabských kmenů. Už z toho je zřejmé, že nejsou etnikem. Znovu, je to stejné, jako trvdit, že luteráni či katolíci jsou etnikum. Pokud považujete katolíky za etnikum, pak ano, i alavité jsou etnikum. Já katolíky za etnikum nepovažuji. Jezídové, na rozdíl od alavitů, jsou etnicky odlišní o okolí.
  Wiki není přená, ale: "Alavité jsou muslimská náboženská skupina, která patří do šíitské větve islámu" zatímco Jezídové: "Jezídové (také Jazídové, kurdsky ئێزیدی nebo Êzidî) jsou etnicko-náboženská komunita" - cítíte rozdíl?

  Povstání 2004: 40 mrtvých po fotbalovém zápase v jednom městě. Já nevím, pořád to nějak nenaplňuje představu toho, že země byla stále zmítána povstáními. A ano, armáda je připravena, stejně jako v ostatních zemích regionu. Žádný důvod považovat Asada za just horšího, než ostatní vlády v regionu.

  "Procento důstojníků v SAA není příčinou konfliktu" - to je přesně to, co celou dobu tvrdím.
  "že si moc ve státě uzurpovala náboženská minorita" - ne, majorita drží hlavní pozice ve státě. Premiéra, oba vicepremiéry, ministra obrany, vnitra a četné další.

  "V žádné zemi, kde by byla mezi skupinami obyvatel rovnost, by totiž k takové nerovnosti zastoupení v silových složkách nedošlo" - to také není pravda. Má třeba Bundeswehr cca 6-10% muslimských generálů? A to neřeším te rozdíl, že je jistě větší rozdíl mezi původní Německou populací a muslimy, vs. jednotlivé muslimské denominace, o kterých je řeč v Syrii. Také by mě nepřekvapilo, kdyby podíl důstojníků v AČR nekopíroval rozložení církví v ČR.

  Irán: jde o tvrzení AI (která je často velmi pochybná, ostatně i ČR je dle AI odpornou zemí) a i tak je to uvedeno s "prý". Nicméně znovu: mě je to fuk. Zatímco damík je zjevně sunnita, mě jsou muslivé volní, ve smyslu, že bych nějaké miloval. Spíš to beru tak, že většina nejdrsnějších teroristických organizací má sunnitský původ, ale extra význam tomu nedávám.

 • tom75
  18:27 04.10.2016

  Fenri tos napsal na damika moc zlozite na 80% v jeho odpovedi bude 80%

 • fenri
  18:22 04.10.2016

  Hodně se mi libí, jak si damik hraje na znalce poměrů, přitom není schopen napsat ani názvy oblastí, etnik a náboženství, o kterých vede "zasvěcené řeči".
  Co se týče mého mrzáctví - pokud se nějaká populace není schopna v daném místě rozumně uživit, většinou se její stav buď redukuje vnitřní agresí (to je to, o čem hovoříme), hladomory, nebo vnější expanzí (v počínající, dosud poměrně soft variantě zažíváme). A protože přesidlování muslimů do Evropy nutně znamená konec naší civilizace ve stávající formě, je mi sympatičtější varianta A.)

 • tom75
  17:33 04.10.2016

  Jo luky doufal sem ze zak paty tridy vi co je to ucta k starsim a jak se vede diskuse

 • Luky
  17:19 04.10.2016

  ..no co chceš od trotla s ikonou plynový masky se symbolem trilaterální komise (a ještě v barvě "false flag" plynových útoků)...

 • tom75
  16:54 04.10.2016

  Damik
  Pekna odpoved co k tomu dodat asi nic

 • damik
  16:49 04.10.2016

  Tom75 - tak mi vysvetli proc Assad potrebuje zahranicni Shiity na Allepo plne Sunnitu? Vzdyt se tam ti Shiite ani nedomluvi. To asi bude takova mezinardni bratrska pomoc, co ty kulihrasku ...

 • damik
  16:46 04.10.2016

  Fenri, Fenri - 15:23 dneska - "Muslim jako muslim. V podstatě mi stav, kdy řežou sunnite se šíty vyhovuje. Už jen tu kavičku."

  Ty asi budes takovej dusevni mrzak, co ...

Stránka 1 z 9