Priorita amerického letectva: Hypersonický bombardér

LRS-B
Foto: Vize LRS-B podle Lockheed Martin / Lockheed Martin

Americké letectvo US Air Force začíná zvyšovat výdaje na vývoj a výzkum nového hypersonického bombardéru LRS-B (Long Range Strike-Bomber). Nový stroj má doplnit stávající flotilu amerických bombardérů. Maximální cena za letoun je nastavená na 550 milionů dolarů.

US Air Force letos na program LRS-B přesune 359 milionů dolarů. V roce 2015 už má projekt hypersonického bombardéru spolknout 914 milionů dolarů.

Bombardér LRS-B, označován také armádním značením B-3, patří mezi tři základní priority amerického letectva. Kromě hypersonického bombardéru je to projekt stíhačky Lockheed Martin F-35 Lightning II a projekt vzdušného tankeru Boeing KC-46 Pegasus.

Koncepce bombardéru LRS-B zůstává prozatím nezměněná. Má jít o menší stroj než B-2 Spirit, se schopností pronikat nepřátelskou obranou velkou hypersonickou rychlostí. Pro výrobce i letectvo je pak důležitá limitní cena 550 milionů dolarů za kus – cca 5× více než stojí F-35A Lightning II.

„Stále to používáme (cenu 550 miliónů dolarů – pozn. redakce) jako pevnou linku... pro ty společnosti, které se ucházejí o projekt, aby určily, které vlastnosti letoun může nebo nemůže mít,“ řekl podtajemník amerického letectva Eric Fanning. „To udržuje výrobce i letectvo disciplinované v kladení požadavků na letadlo.“

Video: Nejmodernějším bombardérem současnosti je B-2 Spirit. / YouTube

Nový letoun vytvoří celou rodinu bombardovacích systémů. Uvažuje se, že bombardér bude moci ovládat "parazitní" bezpilotní letouny, jako jiné bombardéry LRS-B, průzkumná letadla nebo dokonce menší stíhací a bombardovací stroje.

Mezi parazitní letadla mohou patřit nejrůznější bezpilotní stroje, jako je například tajný bezpilotní letoun RQ-180 od firmy Northtop Grumman nebo hypersonický průzkumný/útočný letoun SR-72 od firmy Lockheed Martin.

„Je to rodina systémů, ale zatím nemůžeme říct, jak bude vypadat,“ dodává Fanning s tím, že projekt je stále vysoce tajný. „Předpokládám, že budeme postupně odhalovat více informací a budeme více transparentnější, jak program postoupí dále.“

O úspěch v programu LRS-B se poperou zřejmě dvojice týmů – Northrop Grumman na jedné straně a Boeing/Lockheed Martin na straně druhé. Eso v rukávu drží obrazně Northrop Grumman, který má obrovské zkušeností s vývojem a provozem stealth bombardérů B-2 Spirit.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Adanedhel
  11:27 15.03.2014

  Chtělo by to konečně něco přelomového, třeba obranu proti letadlům
  / raketám ve formě laserové zbraně.

  Chtělo by to konečně něco přelomového, třeba obranu proti letadlům
  / raketám ve formě laserové zbraně.

Načítám diskuzi...