Priority Pentagonu: Nové ponorky a bombardéry

Foto: Představa nového bombardéru LRS-B. / U.S. Air Force
Představa nového bombardéru LRS-B. / U.S. Air Force

Pentagon zveřejnil finanční výhled amerického obranného rozpočtu pro rok 2016. Na příští rok Pentagon požaduje 585 miliard dolarů. Finanční prioritu získají mimo jiné programy vývoje nových strategických bombardérů a ponorek.

Vojáci požadují více peněz

Podle dokumentu NATIONAL DEFENSE BUDGET ESTIMATES FOR FY 2015 základní obranný rozpočet amerického ministerstva obrany pro fiskální rok 2015 je 495,6 miliardy dolarů. K tomu je nutno přičíst 79,4 miliardy dolarů „válečného rozpočtu“ pro zámořské operace, především v Afghánistánu a Iráku.

Připomeňme, že fiskální rok amerického ministerstva obrany začíná 1. září a končí 31. srpna následujícího roku. Peníze si dělí všechny složky Ozbrojených sil Spojených států - americké letectvo (U.S. Air Force), námořnictvo (U.S. Navy), armáda (U.S. Army), námořní pěchota (U.S. Marine Corps) a pobřežní stráž (U.S. Coast Guard).

Pro fiskální rok 2016 Pentagon požaduje 534 miliardy dolarů základního rozpočtu, což je o 38 miliard dolarů více než nyní. Dalších 51 miliard dolarů Pentagon požaduje pro vojenské mise v zahraničí. Z „válečného rozpočtu 2016" je například vyčleněno 42,5 miliardy dolarů pro operace v Afghánistánu a 5,3 miliardy dolarů na výcvik a vybavení irácké armády a umírněné syrské opozice bojující s radikály z hnutí Islámský stát.

Nejvíce z rozpočtu ukrajuje U.S. Army jakožto nejpočetnější složka Ozbrojených sil Spojených států. V závěsu je pak americké námořnictvo a letectvo. Americké námořnictvo pro rok 2016 požaduje 160 miliard dolarů a letectvo 124 miliard dolarů.

Většinu peněz připadne na běžný provoz ozbrojených složek, jako jsou platy a finanční bonusy vojáků a civilních zaměstnanců, lékařská péče a důchody veteránů, údržba techniky, vybavení a budov nebo výcvik. Jen na personální záležitosti (platy, příspěvek na bydlení, lékařská péče) v příštím roce půjde 179 miliard dolarů a na provoz a údržbu techniky 200 miliard dolarů (bez „zámořských operací").

107,7 miliardy dolarů zamíří, tedy podle přání Pentagonu, také na vývoj a nákup nové techniky. Jedná se o navýšení o 15 % oproti roku 2015.

Foto: Rozpočet  Ministerstva obrany Spojených států 2003 – 2015 a navrhovaný 2016. / Department of DefenseRozpočet  Ministerstva obrany Spojených států 2003 – 2015 a navrhovaný 2016 v miliardách dolarů. / Department of Defense

Bombardéry a ponorky

Vzhledem k měnícímu se světovému bezpečnostnímu paradigmatu, Ozbrojené síly Spojených států přesunuly částečně pozornost ke zbraním pro konflikty vysoké intenzity.



Pro rok 2016 a následující roky tak Pentagon přesunul mimo jiné více finančních prostředků k vývoji nového strategického bombardéru a ponorek. Nový bombardér vzniká v rámci programu LRS-B (Long-Range Strike – Bomber) a ponorky v rámci programu Ohio Replacement Submarine.



Na program Ohio Replacement Submarine v příštím roce námořnictvo požádalo 1,4 miliardy dolarů. Nástupce jaderných ponorek Ohio je projektován na délku 171 metrů při výtlaku 21 000 tun. Počítá se stavbou 12 strojů. Nová generace jaderných ponorek bude tvořit klíčovou součást americké jaderné triády.



Na nákup devět nových lodí námořnictvo dále vyčlení 11,6 miliardy dolarů. Jde mimo jiné o stavbu první letadlové lodi Gerald R. Ford, dvou nových torpédoborců třídy Arleigh Burke, tří lodí LCS nebo jedné výsadkové lodi.



Námořnictvo investuje také 242 milionů dolarů do vývoje zcela nové generace vzdušných radarů a 67,4 milionů dolarů do vývoje energetických zbraní (laserů).



Naproti tomu americké letectvo v příštím roce vyčlenilo na vývoj nového bombardéru LRS-B 1,24 miliardy dolarů. Rozpočet na program LRS-B směřuje postupně nahoru – v roce 2017 půjde o 2,2 miliardy, v roce 2018 o 2,8 miliardy, v roce 2019 o 3,6 miliardy a v roce 2020 o 3,7 miliardy dolarů. Tedy alespoň podle současných plánů amerického letectva.



Nový bombardér LRS-B se ve výzbroji amerického letectva objeví v polovině 20. let 21. století. Předběžné plány počítají s nákupem 80 až 100 bombardérů při jednotkové ceně 550 milionů dolarů. Připomeňme, že cena jednoho bombardéru B-2 je, bez započítání nákladů na vývoj, 770 milionů dolarů při cenách v roce 1997.



Největší finanční prostředky si vyžádá nákup stíhaček F-35 Lightning II. V letošním roce plánuje americké letectvo za nákup 57 stíhaček F-35 a vybavení utratit 11 miliard dolarů. V letošním roce pro porovnání za 38 stíhaček utratilo 8,6 miliardy dolarů.



Vše je však otázka politické dohody republikánů a demokratů v Kongresu. Například přijatý „spořivý" návrh Budget Control Act v roce 2011 omezuje základní rozpočet ministerstva obrany na 500 miliardy dolarů pro rok 2016. Podle Pentagonu však situace v Pacifiku a východní Evropě vyžaduje více investicí.

Zdroj: IBT, DefenseOne

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americké námořnictvo vyrábí z mořské vody palivo

Americké námořnictvo (U.S. Navy) rozvijí slibnou technologií k získávání oxidu uhličitého a vodíku z ...

Ruské zbrojení se potýká s vážnými problémy

Až desetina dílů, ze kterých se skládají různé vojenské systémy dodávané ruskými zbrojovkami, je ...

HH-60W Combat Rescue Helicopter

Americké letectvo (U.S. Air Force) již netrpělivě vyhlíží nový bojový záchranářský vrtulník HH-60W ...

F-35 Lightning II dokazuje schopnost chránit pozemní jednotky

Koncem července americká námořní pěchota (U.S. Marine Coprs) deklarovala dosažení počátečních ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • lentak37
    21:03 04.02.2015

    pardon extrémna ľavica (socializmus)

    pardon extrémna ľavica (socializmus)

  • lentak37
    20:59 04.02.2015

    musím troška opraviť Liberal sharka: V forma vlády nebýva fašisticka, ale to neznamená, že memali nič spoločné. Obe formy vlády boli totalitné. Pozor nie diktatúra. Aj ked si to ...Zobrazit celý příspěvek

    musím troška opraviť Liberal sharka:
    V forma vlády nebýva fašisticka, ale to neznamená, že memali nič spoločné. Obe formy vlády boli totalitné. Pozor nie diktatúra. Aj ked si to veľa ľudí zamiena.
    Hlavný rozdiel je v tom, že v totalizme ide o úplné ovladnutie človeka, či aby sa vžil s ideologiou systému ak to môžem tak povedať, jeho myšlienkové pochody, preto sa tieto systémy nikdy nemohli ani nemôžu koexistovať. Navzájom si odporovali, oba boli extrémy, jeden extrámna pravica (fašizmus) a druhý extrémna ľavica (marxizmus).
    Ironíou je že oba vychádzajú z úvah Karola Marxa.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    20:53 04.02.2015

    A já doufal, že se v diskusi dozvím něco nového o ponorkách či bombardérech :-( Místo toho se tu řeší ještě větší ideologie, než je názor na krizi na Ukrajině...

    A já doufal, že se v diskusi dozvím něco nového o ponorkách či bombardérech :-( Místo toho se tu řeší ještě větší ideologie, než je názor na krizi na Ukrajině...

  • Ales_CZ
    20:47 04.02.2015

    No to je fakt úžasný, náš stát měl mizivý dluh. Po převratu, za vlády Havla a Klause, tak náš stát rozprodaly, rozkradli, pak si svý kamarády amnestovali a zadlužili náš stát. ...Zobrazit celý příspěvek

    No to je fakt úžasný, náš stát měl mizivý dluh. Po převratu, za vlády Havla a Klause, tak náš stát rozprodaly, rozkradli, pak si svý kamarády amnestovali a zadlužili náš stát. Navíc ještě rozházeli peníze našetřené za minulého režimu na důchody. Namísto abych šel v 55 letech do důchodu a stát se o mě postaral, tak půjdu 65, pokavaď se to ještě nezmění a ještě si musím na důchod našetřit. Dále, aby se stalo, že ti po 5 letech přijde upozornění, že máš zaplatit dluh, aniž by tě před tím informovali. No to by sis nedovolil, jináč bys měl velký problémi. Dnes je to naprosto normální věc. Další věc, dnešní média nám tak lžou až to není hezké. Oni dokážou určitou věc vytrhnout z kontextu, tím pádem to vyzní jináč. Nebo se stane, že lidi nepochopí co přesně chtěla daná osoba říct. Viz Zemanovo výroky. Ohledně kvality produktů. Kvalita byla daleko vyšší než je dnes. Dnes si koupíš nějaký výrobek a jsi rád, že ti vydrží sotva záruční dobu. Když bys ho chtěl spravit, tak za opravu dáš dosti vysokou částku a to se prostě nevyplatí. Výrobky za minulého režimu se dají spravit "na koleni". Když by naše výrobky vyrobené za minulého režimu nebyly kvalitní, tak by se u nás nevyrábělo pro západní trh. Většina výrobků vyrobených ve východním bloku putovala na západ. V podstatě tady se vyrábělo pro západ, protože pro ně to bylo levnější a výrobky byly velice kvalitní. Například kovosvity vyrábějící hoblovky, soustruhy atd, tak ty mašiny hodně vyváželi na západ a nemyslím si, že když by byly nekvalitní, tak by je kupovali. Naopak, byly velmi kvalitní, spolehlivý a jednoduchý na opravu.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    20:17 04.02.2015

    to Indigho : jen technická Komunismus i nacionální socialismus užívaly stejnou formu vlády - fašistickou. to Aleš_CZ : doporučuji pečlivé studium Hlavy XIII trestního zákoníku. ...Zobrazit celý příspěvek

    to Indigho : jen technická
    Komunismus i nacionální socialismus užívaly stejnou formu vlády - fašistickou.

    to Aleš_CZ : doporučuji pečlivé studium Hlavy XIII trestního zákoníku. Zejména §404 a §405.Skrýt celý příspěvek

  • izar
    20:17 04.02.2015

    to Ales_CZ o ekonomice minulého režimu nevíte vůbec nic, Československo bylo pár let od bankrotu. Zlatý minulý režim, tam vše fungovalo. Náš stát byl soběstačný : kec nad ...Zobrazit celý příspěvek

    to Ales_CZ
    o ekonomice minulého režimu nevíte vůbec nic, Československo bylo pár let od bankrotu.
    Zlatý minulý režim, tam vše fungovalo. Náš stát byl soběstačný : kec nad kec


    lidé nadávají na Klause a jeho privatizaci, ale ta přijít musela díky vašemu milovanému minulému režimu. Musela se inovovat výroba, jelikož výrobky, které se tu vyráběly, by nikdo nechtěl, ale zároveň nebyly peníze na nové stroje. Nevidím problém v privatizaci, ale v tom jak se peníze z prodeje státního majetku využily.

    Kecy, které tu vedete, by vám vyvrátili hned v prvním ročníku vysoké školySkrýt celý příspěvek

  • Indigho
    20:10 04.02.2015

    Hlavně že díky tomu Vašemu ráji na zemi umíraly a umírají desítky tisíc lidí. Ekonomika zkolabovala, produkty měly mizernou kvalitu a nebyly konkurence schopné. Komunismus zničil ...Zobrazit celý příspěvek

    Hlavně že díky tomu Vašemu ráji na zemi umíraly a umírají desítky tisíc lidí. Ekonomika zkolabovala, produkty měly mizernou kvalitu a nebyly konkurence schopné. Komunismus zničil naši kompletní technologickou základnu kdy průmysl zastaral a následně zkolaboval. Vytvořil tu korupční prostředí které je tu dodnes (dříve se o tom akorát nepsalo, tj. nebyl tu nikdo kdo by na korupci dohlížel). Ceny potravin, ač byly dotované, byly vyšší nebo stejné jako dnes. Svět žil kvůli komunistům půl století ve strachu. Komunismus zabil více lidí než nacismus a fašismus dohromady. Naše země se z toho dostává dodnes. Současný stav je dílem let minulých. Z jedné z nejvyspělejších evropských ekonomik jsme padli na dno. Jestli chcete takový režim, slyšel jsem, že v KLDR je pro takové zrádce republiky stále volné místo. Možná budete překvapen o tom jak "soběstačná" ta země je.Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
    20:06 04.02.2015

    Minulý režim byl ideál pro člověka,který žije jak ovce ve své ohrádce,dají mu najíst napít a nemusí myslet,jen jde s davem.

    Minulý režim byl ideál pro člověka,který žije jak ovce ve své ohrádce,dají mu najíst napít a nemusí myslet,jen jde s davem.

  • Ales_CZ
    19:44 04.02.2015

    Před rokem museli navyšovat schodek zadlužení, jináč by to mělo fatální následky. Čína chce otevřít asijský volný trh. Amíci, to samožřejmě nechtějí a pokusí se předběhnout čínu a ...Zobrazit celý příspěvek

    Před rokem museli navyšovat schodek zadlužení, jináč by to mělo fatální následky. Čína chce otevřít asijský volný trh. Amíci, to samožřejmě nechtějí a pokusí se předběhnout čínu a navíc čínu z toho vynechat. Namísto, aby se pokusili dodržet ten spořící návrh, tak prostě na to kašlou, tím pádem si koupou hrob a né jenom pro sebe, ale i pro většinu světa. Tvrdí o sobě jak jsou svobodná země, při tom původní obyvatelé odstrčili do rezervací.
    Zlatý minulý režim, tam vše fungovalo. Náš stát byl soběstačný, tím pádem by se nás to vyhlo, nebo by to nemělo tak velký následky. Sice měl ten tzv "špatný režim" mouchy, ale lidem se žilo daleko líp. Takový ty kecy, že se nemohlo cestovat, že se člověk nemohl dostat na západ tak to je taková polopravda, mediálně překroucená k obrazu svému. Cestovat se mohlo, ale nesměl si být proti režimu. Na západ se lidi normálně dostali, sice si je STB jednou za čas proklepla, zjistila si info, ale na západ se normálně jezdilo. Ano, lidi emigrovali na západ, ale jsou i takové případy, že se radši vrátili domů, protože zjistili, že se tu měli lépe. Další věc, stát se o tebe postaral, zdravotnicví bylo zdarma, mohl sis od státu vzít bezúroční půjčku a též si mohl dostat beznávratovou půjčku. Firmy měli své bytové jednotky, tím pádem, když si nastoupil do nějakého podniku, tak si dostal byt, ale mělo to podmínku. Musel jsi vydržet ve firmě asi 10 let, jináč bys ho musel vrátit. Ale po 10 letech ho většinou na tebe firma přepsala. Jo co se mi vůbec nelíbí, to je udělování medailí lidem, kteří vědomě chtěli překročit hranici, i když tam byla pohraniční stráž a věděli moc dobře, že dojde k přestřelce. Za to, že zastřelili nevinného člověka, který vykonával tu práci, za to dostali medaili. Jen pro to, že jakoby bojovali proti režimu? To je jako když já zastřelím člověka, budu tvrdit, že bojuji proti současnému režimu, dostanu za to někdy medaili? Určitě ne.Skrýt celý příspěvek

  • Firefighter
    18:40 04.02.2015

    Mattea, Ales_CZ: Musím poznamenat že nikdo nechce vidět krach ameriky nebo evropy. Na to jsme již moc globalizovaní, tj bude stále více kvantitativně uvolňován kapitál ve prospěch ...Zobrazit celý příspěvek

    Mattea, Ales_CZ: Musím poznamenat že nikdo nechce vidět krach ameriky nebo evropy. Na to jsme již moc globalizovaní, tj bude stále více kvantitativně uvolňován kapitál ve prospěch elit, kteří příliš hrabou oříšky do svého kutlochu až na ostatní veverky nezbývá. To je celý problém krize EurAmeriky. Kdyby byli finance rovnoměrně rozděleny mezi jednotlivé vrstvy obyvatelstva, tak jsme tu vysmátí. Jenže chudí jsou ještě chudší a bohatí bohatší. Takže se bude dál kvantovat aby měli banky co půjčovat a lidi, případně firmy, případně státy z čeho žít. A tak bude dál čína navyšovat svoje dolarové rezervy aby udrželi dolar na správné hodnotě, protože na dolaru stojí obchod s ropou (konkrétně BRENT a WTI) a tím pádem i yuan, páč za něj kupujou tu ropu. Když se někdo postavil tomu petrodolaru tak byl ihned konvertován na demokracii (írán, írák, sýrie, lýbie...) a šašo OSN na to jen koukal a souhlasně pokyvoval hlavou. Proč? Protože se máme všichni ještě pořád relativně dobře a bojí se změny pořádku.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    18:28 04.02.2015

    @ Ales_CZ - ještě zapomněls, že bijou černochy a mlátit přitom zutou botou do stolu... :)

    @ Ales_CZ - ještě zapomněls, že bijou černochy a mlátit přitom zutou botou do stolu... :)

  • mattea
    18:05 04.02.2015

    Ales_CZ: nevezme. jen Evropa a USA půjdou do útlumu, zatímco moc se přesune do Číny a možná Ruska. Aby USA nepadli na hubu moc tvrdě, propojí se výrazně víc než dnes s právě ...Zobrazit celý příspěvek

    Ales_CZ: nevezme. jen Evropa a USA půjdou do útlumu, zatímco moc se přesune do Číny a možná Ruska. Aby USA nepadli na hubu moc tvrdě, propojí se výrazně víc než dnes s právě Čínským trhem a začnou jim dělat ústupky. Viz. skoro jakákoliv literatura, která se tímhle zabývá.Skrýt celý příspěvek

  • Ales_CZ
    17:58 04.02.2015

    No jo no, co jiného umí, než se zadlužovat. Od svého vzniku nedělají nic jiného, než se zadlužují. Já se určitě dožiju toho, že usa zbankrotuje a vezme všechny řiťolezecké státy s ...Zobrazit celý příspěvek

    No jo no, co jiného umí, než se zadlužovat. Od svého vzniku nedělají nic jiného, než se zadlužují. Já se určitě dožiju toho, že usa zbankrotuje a vezme všechny řiťolezecké státy s sebou, což bude víc jak půlka světa.Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    16:30 04.02.2015

    Tak kdyz si vezmeme rozpocet ACR a americke "armady" a pak s tim porovname napriklad vydaje na zbytecny l-159 ..... Pak se se nam ta castka nesmyslne vysoka zdat nebude..

    Tak kdyz si vezmeme rozpocet ACR a americke "armady" a pak s tim porovname napriklad vydaje na zbytecny l-159 ..... Pak se se nam ta castka nesmyslne vysoka zdat nebude..

  • Magister_Peditum
    13:57 04.02.2015

    Firefighter: Tak je to cca 12 státních rozpočtů ČR. :-)

    Firefighter: Tak je to cca 12 státních rozpočtů ČR. :-)

  • Magister_Peditum
    13:55 04.02.2015

    Je asi pravda, že se Amíci měli vykašlat na ideu nějaké univerzální stíhačky, ale teď už je pozdě. Musí chtě nechtě vývoj F-35 dovést do konce, jinak by museli začít od nuly a to ...Zobrazit celý příspěvek

    Je asi pravda, že se Amíci měli vykašlat na ideu nějaké univerzální stíhačky, ale teď už je pozdě. Musí chtě nechtě vývoj F-35 dovést do konce, jinak by museli začít od nuly a to je otázka na čtvrt století.Skrýt celý příspěvek

  • Firefighter
    13:27 04.02.2015

    Suma sumárum by za tyhle prachy mohli lítat pečený holubi do huby každýmu na celým světě... Ba ne, bylo by to 14,5 pečenýho holuba na hlavu/rok.

    Suma sumárum by za tyhle prachy mohli lítat pečený holubi do huby každýmu na celým světě... Ba ne, bylo by to 14,5 pečenýho holuba na hlavu/rok.

  • Airbus
    12:05 04.02.2015

    F-35 měl být dostupný pokročilý jednomotorový letoun pro celé NATO. To byl důvod, proč odstartoval projekt JSF. Na jeho vývoji se měla podílet většina států NATO a podle původního ...Zobrazit celý příspěvek

    F-35 měl být dostupný pokročilý jednomotorový letoun pro celé NATO. To byl důvod, proč odstartoval projekt JSF. Na jeho vývoji se měla podílet většina států NATO a podle původního plánu měl být vybavován dle potřeb a možností jednotlivých členů. Pak se projekt zvrhnul někam trochu jinam a s narůstajícími náklady a nemalými technickými obtížemi začali účastníci odstupovat. Proto byl vyvíjen nový letoun.

    F-22 Raptor je plný hi-tech technologií, který Amíci nikomu nepředají. Bez nich by F-22 byl průměrný letoun, takže by nemělo cenu si ho pořizovat. A s nimi je F-22A asi No.1 na, světě na poli stíhaček pro vybojování a udržení nadvlády, ale je nedostupný nejen cenou, ale i neochotou sdílet se spojenci techniku. Což se dá pochopit, protože Američanům se prodej několikrát vymstil. Každý asi ví, že MiG-29A má systémy okopčený z Íránských F-14A Tomcatů.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    11:55 04.02.2015

    Že bylo zastavení výroby F-22 jeden z největších omylů za posledních pár desítek let, to se jistě přít nebudeme.

    Že bylo zastavení výroby F-22 jeden z největších omylů za posledních pár desítek let, to se jistě přít nebudeme.

  • liberal shark
    10:06 04.02.2015

    Jojo, program F-35 se zdá být obětí snahy po univerzálnosti a zapojení NAVY a USMC za každou cenu. A tak na místo jednoúčelové "attack" verze F-35A jako logického komplementu ke ...Zobrazit celý příspěvek

    Jojo, program F-35 se zdá být obětí snahy po univerzálnosti a zapojení NAVY a USMC za každou cenu. A tak na místo jednoúčelové "attack" verze F-35A jako logického komplementu ke stíhací F-22 vzniká víceúčelový letoun pro všechny tři složky ozbrojených sil. Ještě že US ARMY a Coast Guard nemají vlastní bojové letectvo, to by vznikalo verzí pět :-).
    Škoda že v tom přehledu nejsou programy US ARMY. Tu časem čeká úplná generační obměna všech základních druhů výzbroje.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3