Priority Pentagonu: Nové ponorky a bombardéry
- 3. 2. 2015
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
Pentagon zveřejnil finanční výhled amerického obranného rozpočtu pro rok 2016. Na příští rok Pentagon požaduje 585 miliard dolarů. Finanční prioritu získají mimo jiné programy vývoje nových strategických bombardérů a ponorek.
Vojáci požadují více peněz
Podle dokumentu NATIONAL DEFENSE BUDGET ESTIMATES FOR FY 2015 základní obranný rozpočet amerického ministerstva obrany pro fiskální rok 2015 je 495,6 miliardy dolarů. K tomu je nutno přičíst 79,4 miliardy dolarů „válečného rozpočtu“ pro zámořské operace, především v Afghánistánu a Iráku.
Připomeňme, že fiskální rok amerického ministerstva obrany začíná 1. září a končí 31. srpna následujícího roku. Peníze si dělí všechny složky Ozbrojených sil Spojených států - americké letectvo (U.S. Air Force), námořnictvo (U.S. Navy), armáda (U.S. Army), námořní pěchota (U.S. Marine Corps) a pobřežní stráž (U.S. Coast Guard).
Pro fiskální rok 2016 Pentagon požaduje 534 miliardy dolarů základního rozpočtu, což je o 38 miliard dolarů více než nyní. Dalších 51 miliard dolarů Pentagon požaduje pro vojenské mise v zahraničí. Z „válečného rozpočtu 2016" je například vyčleněno 42,5 miliardy dolarů pro operace v Afghánistánu a 5,3 miliardy dolarů na výcvik a vybavení irácké armády a umírněné syrské opozice bojující s radikály z hnutí Islámský stát.
Nejvíce z rozpočtu ukrajuje U.S. Army jakožto nejpočetnější složka Ozbrojených sil Spojených států. V závěsu je pak americké námořnictvo a letectvo. Americké námořnictvo pro rok 2016 požaduje 160 miliard dolarů a letectvo 124 miliard dolarů.
Většinu peněz připadne na běžný provoz ozbrojených složek, jako jsou platy a finanční bonusy vojáků a civilních zaměstnanců, lékařská péče a důchody veteránů, údržba techniky, vybavení a budov nebo výcvik. Jen na personální záležitosti (platy, příspěvek na bydlení, lékařská péče) v příštím roce půjde 179 miliard dolarů a na provoz a údržbu techniky 200 miliard dolarů (bez „zámořských operací").
107,7 miliardy dolarů zamíří, tedy podle přání Pentagonu, také na vývoj a nákup nové techniky. Jedná se o navýšení o 15 % oproti roku 2015.
Rozpočet Ministerstva obrany Spojených států 2003 – 2015 a navrhovaný 2016 v miliardách dolarů. / Department of Defense
Bombardéry a ponorky
Vzhledem k měnícímu se světovému bezpečnostnímu paradigmatu, Ozbrojené síly Spojených států přesunuly částečně pozornost ke zbraním pro konflikty vysoké intenzity.
Pro rok 2016 a následující roky tak Pentagon přesunul mimo jiné více finančních prostředků k vývoji nového strategického bombardéru a ponorek. Nový bombardér vzniká v rámci programu LRS-B (Long-Range Strike – Bomber) a ponorky v rámci programu Ohio Replacement Submarine.
Na program Ohio Replacement Submarine v příštím roce námořnictvo požádalo 1,4 miliardy dolarů. Nástupce jaderných ponorek Ohio je projektován na délku 171 metrů při výtlaku 21 000 tun. Počítá se stavbou 12 strojů. Nová generace jaderných ponorek bude tvořit klíčovou součást americké jaderné triády.
Na nákup devět nových lodí námořnictvo dále vyčlení 11,6 miliardy dolarů. Jde mimo jiné o stavbu první letadlové lodi Gerald R. Ford, dvou nových torpédoborců třídy Arleigh Burke, tří lodí LCS nebo jedné výsadkové lodi.
Námořnictvo investuje také 242 milionů dolarů do vývoje zcela nové generace vzdušných radarů a 67,4 milionů dolarů do vývoje energetických zbraní (laserů).
Naproti tomu americké letectvo v příštím roce vyčlenilo na vývoj nového bombardéru LRS-B 1,24 miliardy dolarů. Rozpočet na program LRS-B směřuje postupně nahoru – v roce 2017 půjde o 2,2 miliardy, v roce 2018 o 2,8 miliardy, v roce 2019 o 3,6 miliardy a v roce 2020 o 3,7 miliardy dolarů. Tedy alespoň podle současných plánů amerického letectva.
Nový bombardér LRS-B se ve výzbroji amerického letectva objeví v polovině 20. let 21. století. Předběžné plány počítají s nákupem 80 až 100 bombardérů při jednotkové ceně 550 milionů dolarů. Připomeňme, že cena jednoho bombardéru B-2 je, bez započítání nákladů na vývoj, 770 milionů dolarů při cenách v roce 1997.
Největší finanční prostředky si vyžádá nákup stíhaček F-35 Lightning II. V letošním roce plánuje americké letectvo za nákup 57 stíhaček F-35 a vybavení utratit 11 miliard dolarů. V letošním roce pro porovnání za 38 stíhaček utratilo 8,6 miliardy dolarů.
Vše je však otázka politické dohody republikánů a demokratů v Kongresu. Například přijatý „spořivý" návrh Budget Control Act v roce 2011 omezuje základní rozpočet ministerstva obrany na 500 miliardy dolarů pro rok 2016. Podle Pentagonu však situace v Pacifiku a východní Evropě vyžaduje více investicí.
Zdroj: IBT, DefenseOne
Související články
Americké námořnictvo vyrábí z mořské vody palivo
Americké námořnictvo (U.S. Navy) rozvijí slibnou technologií k získávání oxidu uhličitého a vodíku z ...
- 14.01.2015
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské zbrojení se potýká s vážnými problémy
Až desetina dílů, ze kterých se skládají různé vojenské systémy dodávané ruskými zbrojovkami, je ...
- 20.01.2015
- 215 komentářů
- Ivo Horváth
HH-60W Combat Rescue Helicopter
Americké letectvo (U.S. Air Force) již netrpělivě vyhlíží nový bojový záchranářský vrtulník HH-60W ...
- 25.01.2015
- 8 komentářů
- Jan Grohmann
F-35 Lightning II dokazuje schopnost chránit pozemní jednotky
Koncem července americká námořní pěchota (U.S. Marine Coprs) deklarovala dosažení počátečních ...
- 26.01.2015
- 55 komentářů
- Jan Grohmann
Arccos: to máte jistě pravdu, však to taky píšu o řádku níž. Jenže na druhou stranu - jsou to náklady na pořízení toho letounu, nebo ne? Jako kdybych si koupil auto a už nepočítal, ...Zobrazit celý příspěvek
Arccos: to máte jistě pravdu, však to taky píšu o řádku níž. Jenže na druhou stranu - jsou to náklady na pořízení toho letounu, nebo ne? Jako kdybych si koupil auto a už nepočítal, že si pro něj musím koupit náhradní sadu pneumatik, lékárničku a novou garáž, protože do starý se mi nevejde - taky to budou náklady na "zařazení vozidla do provozu".
Navíc u F-22 už byly jenou náklady na vývoj a uvedení zaplacenya tyhle peníze by je umožnily rozkládat mezi další kusy, takhle se spousta miliard utratila zase za vývoj, který bude třeba znovu rozložit do pořizovací ceny nových letounů (pokud ho teda nezaplatí Pentagon "ze svého" a nové letouny bude Lockheed prodávat za výrobní cenu).Skrýt celý příspěvek"... když si vydělíte sumičku, vynaloženou letos na nákup F-35 počtem získaných letounů..." Ale vždyť takhle to nikdy nefunguje. Jako by se ti už stokrát neprobíralo: V té ceně ...Zobrazit celý příspěvek
"... když si vydělíte sumičku, vynaloženou letos na nákup F-35 počtem získaných letounů..."
Ale vždyť takhle to nikdy nefunguje. Jako by se ti už stokrát neprobíralo: V té ceně může být cokoliv, od ceny samotných letounů, přes náhradní díly, pozemní vybavení, výcvik a tak dál.Skrýt celý příspěvekZajímavý čísla, pro čecha tak nějak z oblasti sci-fi... mimochodem, když si vydělíte sumičku, vynaloženou letos na nákup F-35 počtem získaných letounů, vyjde vám 226 mega a ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímavý čísla, pro čecha tak nějak z oblasti sci-fi...
mimochodem, když si vydělíte sumičku, vynaloženou letos na nákup F-35 počtem získaných letounů, vyjde vám 226 mega a nějaký drobný za kus, příští rok to chtějí srazit na nějakých 192 mega.
Ne že by v tom nejspíš nebyly rozpočítaný náklady na vývoj, ale je zajímavý, že deklarovaná úspora (kterou se tak mávalo v Kongresu) proti F-22 se nějak nekoná. Zajímalo by mě, jestli třebas někdo zkusil zpočítat, kolik by stál vývoj protizemních schopností pro F-22 a jaká by byla jednotková cena v případě zachování výroby F-22 a současně s tím nějaké té "Strike" verze, a kolik by se za to pořídilo kusů, pokud by se všechny náklady na vývoj F-35 (mínus náklady na vývoj F-22 Strike) použily na nákup F-22 a dalších verzí. Možná už mohli mít Amíci ve výzbroji stovky špičkových těžkých stíhačů místo necelé stovky problematických F-35 s tím, že spojencům se mohla prodávat nějaká "low tech" verze (třebas s Izreaelskou avionikou a radarem).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...