Priority ruské armády pro rok 2017

Ruská armáda
Ruští výsadkáři; ilustrační foto / Public Domain

Ruský prezident Vladimír Putin na zasedání s vedením ministerstva obrany představil hlavní priority ruské armády pro rok 2017. Kromě rozvoje strategických zbraní má být kladen důraz na stavbu taktických jednotek schopných se přesouvat na dlouhé vzdálenosti v hlavních strategických směrech.

Podle Vladimíra Putina je situace v ruské armádě dobrá, zároveň ale upozornil na nutnost rozvíjet a posilovat klíčové schopnosti ruské armády. Jako hlavní úkol Putin zdůraznil stavbu taktických jednotek, které se mohou velmi rychle přesouvat na velké vzdálenosti.

Nejedná se jen o výsadkové jednotky, ale také o nákladní dálkové letectvo, které bude moci trvale přesouvat velké množství techniky a materiálu. Rusko má sice velmi silné výsadkové jednotky (40 000 mužů), ale nedostává se mu moderních dopravních a tankovacích letadel - ty jsou nutností pro přepravu a (trvalou) podporu jednotek na velké vzdálenosti.

Důvod důrazu na taktické jednotky se strategickou mobilitou nebyl oznámen. V budoucnu se mají ale podobné operace s větší intenzitou nacvičovat.

Americké letectvo takové schopnosti zajišťuje 222 strategickými dopravními letadly C-17A Globemaster III, 55 obřími nákladními letadly C-5 Galaxy/Super Galaxy a 397 tankovacími letadly KC-135 Stratotanker. Velký počet letadel je nutný k trvalému zajištění vzdušné dopravy/tankování, protože velkou část svého života letadla stráví na zemi při kontrolách, údržbě a opravách.

Celkově Putin zadal ruskému ministerstvu obrany pět hlavních úkolů. Zaprvé je podle Putina nutné udržet rozvoj všech druhů vojsk, pokračovat ve vývoji přesných zbraní, rozvíjet moderní komunikační prostředky, průzkum/řízení boje a elektronický boj. Do této oblasti patří další posilování schopností ruských jaderných sil s cílem překonat jakoukoliv protiraketovou obranu.

Druhým úkolem je udržet tempo modernizace ruského letectva, námořnictva a armády. Podle Putina do roku 2021 musí ruská armáda mít ve své výzbroji zavedeno minimálně 70 % nové vojenské techniky. Ruský prezident také nařídil důsledně postihovat nedodržování obchodních dohod, protože “jakékoliv zpoždění při plnění úkolů může narušit výrobní řetězec.”

V třetí oblasti Putin nařídil důsledněji sledovat vojensko-politickou situaci ve světě, a to zejména na obvodu ruských hranic s cílem včas neutralizovat všechny potenciální hrozby pro Rusko. Vše se má dít v souladu s nově přijatou “Doktrínou o informační bezpečnosti Ruska” (tedy kyberboj a kyberobrana) a novou “Strategii vědecko-technického rozvoje.”

Čtvrtou oblastí je rozvoj nových výcvikových nástrojů a programů pro bojovou a operační přípravu. Poslední pátou oblastí je plně využít efektivitu ruských zbraní v Sýrii v oblasti vojensko-technické spolupráce (tedy k prodeji ruských zbraní do zahraničí). “Víme, jaký je zájem o nejnovější ruské zbraně v jiných zemích,” uvedl Putin.

Je však otázkou, jak se těmto plánům bude dařit v prostředí nízkých cen ropy - případně plynu, pokud bude v Evropě mírná zima. Právě prodej ropy a plynu tvoří 50 % příjmu ruského rozpočtu.

Ostatně jak nízké ceny ropy ovlivňují ruské hospodaření se dá přesvědčit z rozpočtových plánů ruského ministerstva obrany.

“Hlavní důraz na úspory v rozpočtu budou v sekci národní obrany. V roce 2011 jsme utratili 2,47 % HDP v sekci národní obrany, tento rok a minulých pět let jsme postupně rozpočet zvyšovali až na 4,7 % HDP, další rok rozpočet klesne na 3,3 % a v roce 2019 na 2,8 % HDP - a v dalších letech budeme udržovat tuto úroveň útrat,” uvedl Putin.

V dolarových vyjádřeních ruské vojenské výdaje v roce 2015 dosáhly 51,84 miliard dolarů (3,1 bilionu rublů), v roce 2016 48,45 miliard dolarů (3,15 bilionu rublů) a v příštím roce dosáhnou 42 miliard dolarů (2,84 bilionu rublů). Relativně stabilní rozpočet v rublovém vyjádřeni byl dán poklesem hodnoty rublu vůči dolaru za poslední roky.

Jak se pokles výdajů odrazí na modernizačních schopnostech ruské armády je obtížné předpovídat, zejména díky tomu, že Rusko většinu svých zbraní kupuje za rubly. Nicméně za prodej ropy a plynu Rusko získává platby v dolarech, které pak musí převádět na rubly. Je to dáno velkou dostupností dolaru na světových trzích - 60 % světových finančích rezerv je v dolarech, 25 % v eurech.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nehoda ruského Su-33. Chyba pilota?

Za nehodou ruské stíhačky Su-33 na palubě letadlové lodi Admirál Kuzněcov může údajně chyba pilota. ...

Bitva o Aleppo: Porcování syrského medvěda

Zvenčí to může vypadat i takhle: Bašár al-Asad společně s Rusy bombardují opozici, která bojuje ...

PL-19 Nudol: Rusové testují zbraň proti satelitům

Podle amerického deníku The Washington Free Beacon Rusové v prosinci provedli již pátý test ...

Rusko daruje Srbsku stíhačky a tanky

Srbsko získá od Ruska darem stíhačky MiG-29 a tanky T-72. Výměnou se pak ruské firmy budou podílet ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • akimAlí
  17:41 28.12.2016

  Chudí rusáci nemají už ani na nalakování té jejich potěmkinovej armády. Nez seženou nějakou barvu ve výprodeji, tak je naše, natovská armáda hrdinů a supervojáků rozšmelcuje na ...Zobrazit celý příspěvek

  Chudí rusáci nemají už ani na nalakování té jejich potěmkinovej armády. Nez seženou nějakou barvu ve výprodeji, tak je naše, natovská armáda hrdinů a supervojáků rozšmelcuje na kusy! Rusáky zaženeme až do japonského moře, kde se všichni utopí. Poté budeme mít dost ropy a plynu zadara, a budeme moci odmontovat slunečno-větrné ohyzdy z naší překrásné kokotliny!Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:31 28.12.2016

  DJW_: Áno, tak vyzerá obmena techniky v praxi za ideálnych podmienok. Lenže pri modernizovaných T72 a T80 je obrovské percento doteraz vyrábaných a skladových komponentov ...Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: Áno, tak vyzerá obmena techniky v praxi za ideálnych podmienok. Lenže pri modernizovaných T72 a T80 je obrovské percento doteraz vyrábaných a skladových komponentov nepoužiteľných, keďže dostanú prinajmenšom nové motory, prevodovky, optiku, prípadne aj kanón. Niečo z toho sa dá unifikovať s nastupujúcimi modelmi - zbraňové systémy a senzory, ale niečo nie.
  Termíny sa stále naťahujú, čím sa obmena predraží - ak k nej samozrejme v dohľadnej dobe dôjde, keďže T-14 ešte nie je hotový.Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  01:57 28.12.2016

  Dusan: motory z UA neberu uz minimalne rok. Z rovnako tak sa zastavil prud komponentov pre ukr.zbrojne firmy, co ukrajinsky obramny priemysel v podstate paralyzovalo. Rusi maju ...Zobrazit celý příspěvek

  Dusan: motory z UA neberu uz minimalne rok. Z rovnako tak sa zastavil prud komponentov pre ukr.zbrojne firmy, co ukrajinsky obramny priemysel v podstate paralyzovalo.

  Rusi maju rozpocet nastaveny momentalne na ropu za 50usd, aktualne je cena nad 55 s tendenciou rastu. Krizovy rozpocet je pripraveny na ropu za e0 uz od poslecnej jari, takze su pripraveni.

  Rexakcia si nevsimla jexnu podstatnu vec, pred par dnami ohladili pauzu vo stavbe Borejov za ucelom modenizacie, vzhladom na skusenosti z prevadzky Dolgorukeho a spol.

  Pavol: generacna vymena sa nikdy nedeje skokovo. Navyse stare platformy este urcitu dobu preziju zotrvacnostou vyroby starych dielov, zo skladovych zasob ND a z kanibalizacie ulozeniek.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:02 27.12.2016

  dusan: Prevádzkové náklady nebudú stúpať iba vznikom nových jednotiek, ale aj v dôsledku samého zavádzania novej techniky - presnejšie jeho mierou. Pôvodným zmyslom konceptu ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan:
  Prevádzkové náklady nebudú stúpať iba vznikom nových jednotiek, ale aj v dôsledku samého zavádzania novej techniky - presnejšie jeho mierou.
  Pôvodným zmyslom konceptu Armata totiž mala byť - ako u všetkých podobných konceptov - maximálna unifikácia, ktorá ušetrí prevádzkové náklady, čo je rozumný predpoklad v prípade udržania stanoveného tempa a rozsahu modernizácie. Ak však budú modernejšie T-14 a T-15-ky dlhodobejšie prevádzkované spolu s modernizovanými typmi, vlastne iba pribudne k doterajším logistickým nákladom ešte ďalšia položka, teda sa v danom čase dosiahne presný opak.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:09 27.12.2016

  Rusko nie len modernizuje, ale i buduje nové jednotky. Čiže s cca konštantným rozpočtom budú prevádzkové náklady stúpať. Vzhľadom na to, že moderné konštrukcie ako T-14 či T-15 sú ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko nie len modernizuje, ale i buduje nové jednotky. Čiže s cca konštantným rozpočtom budú prevádzkové náklady stúpať. Vzhľadom na to, že moderné konštrukcie ako T-14 či T-15 sú vo vývoji, tak väčšina "novej" techniky pre tieto jednotky bude modernizovaná (napr. T-72B4), resp. vyrobená na základe starej (napr. BTR-82A). I nákup leteckej techniky je o "socialistických" modeloch na základe Su-27, MiGu-29, Mi-28, Ka-52 či modernizácia starej. Generačná obmena sa stále nekoná.
  Ono je pravda, že Rusko je "lacné", ale nie je to len výhoda. Ak v Rusku porastie životná úroveň (čo je otázne), tak síce bude viac peňazí na armádu, ale prudko budú rásť i náklady (hlavne personálne). Skrátka tento model armády mi nepripadá pre Rusko udržateľný.
  Mali by sa snažiť dotiahnuť vývoj novej techniky a staviť na kvalitu. A čo sa týka dolára, časť tovarov a služieb ruská armáda stále dováža i keď sa určite snaží čo najmenej.
  Čo viem tak Rusi budú mať zrejme problémy s motormi pre vrtuľníky. Síce niečo vyrábajú .. ale značnú časť v spolupráci s Ukrajincami v rámci dobiahajúcich kotraktov a nové vraj nebudú. Netýka sa to exportu, ale ten idem mimo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...