Příprava pokračuje

Foto: Příslušníci 42. mpr při výcviku. / 42. mpr
Příslušníci 42. mpr při výcviku. / 42. mpr

Vojenský újezd Hradiště – 4. strážní rota BAF pokračuje v přípravě na zahraniční operaci, která ji čeká od druhé poloviny března tohoto roku.

Před čtrnácti dny skončila náročná dvanáctidenní příprava ve vojenském újezdu v Boleticích. Výcvik probíhal za ztížených podmínek s cílem prověřit psychickou a fyzickou odolnost vojáků vybraných do zahraniční operace.

Výcvik ve vojenském újezdu Hradiště se v zásadě nelišil od předchozího cvičení. Rozdíl je pouze v tom, že na předchozím cvičení jednotky pracovali často pod psychickým tlakem či po fyzickém vypětí.

Tento týden bylo u cvičících jednotek vyžadováno zdokonalení spolupráce v družstvech a četách a zlepšení komunikace uvnitř jednotky. Na základě předaných zkušeností od instruktorů, kteří byli nasazeni ve 2. strážní rotě BAF, byly přepracovány či upřesněny některé postupy. Těmto úpravám v taktice a v přístupu k nenadálým situacím bylo věnováno nejvíce času.


Leave no man behind.... / 42. mpr

V rámci nepřetržitého vojenského výcviku proběhla kontrola sladěnosti čet, kde byl důraz kladen na prověření schopností velitelů velet, koordinovat a řídit jednotky. U ostatních cvičících se sledovala kompletní znalost drilů.

Celý výcvik vyvrcholil bojovými střelbami čet, které měly za úkol prověřit taktické návyky a schopnost jednotek vést bojovou činnost v podmínkách blízkých reálnému boji. Léčka – to byl ústřední námět bojových střeleb čet a také jedna z nejnebezpečnějších situací, se kterou se vojáci v průběhu své mise mohou setkat.


Důležitá je součinost s vrtulníky. / 42. mpr

Nepostradatelnou znalostí, která byla také prověřena, byla schopnost vyžadovat a plánovat nouzovou evakuaci zraněných v anglickém jazyce.

Účelem cvičení bylo celkově zvýšit schopnosti všech příslušníků 4. strážní roty BAF, kteří se připravují na výjezd do zahraniční operace, a rozvinout profesní i osobní sladěnost jednotky.

Zdroj a více obrázků: 42.mpr

Nahlásit chybu v článku


Související články

7. mechanizované brigádě přibyl nový úkol

Za ochranu vnějšího perimetru muničního areálu ve Vrběticích je od pondělí 15. prosince plně ...

Armáda ČR uvažuje o nákupu bitevních vrtulníků

Během včerejší tiskové konference ministr obrany ČR Martin Stropnický shrnul významné milníky ...

Část jednotek 71. mechanizovaného praporu absolvovala první letošní polní výcvik

Druhá polovina ledna se pro příslušníky hranického praporu stala první zatěžkávací zkouškou.

Nové balistické vesty pro Armádu ČR

Armáda České republiky nakoupí pro své vojáky 2291 balistických vest CZ Combat za cenu 68 milionů ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Vočko
  02:52 24.02.2015

  CerVus: Čím tak podivuhodným AZ disponují?

  CerVus: Čím tak podivuhodným AZ disponují?

 • Sgt Murphy
  21:00 20.02.2015

  to Ledna: mne to ako podvrh nepríde

  to Ledna: mne to ako podvrh nepríde

 • KOLT
  18:37 19.02.2015

  Mám čím dál tím větší podezření, že nic jiného než zavedení nějakého "standardně dostupného" vzoru (Multicam, A_TACS, Scorpion, Flecktarn, DPM, CADPAT...) tuhle bídu nevyřeší. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mám čím dál tím větší podezření, že nic jiného než zavedení nějakého "standardně dostupného" vzoru (Multicam, A_TACS, Scorpion, Flecktarn, DPM, CADPAT...) tuhle bídu nevyřeší. Nicméně nedávám tomu moc šancí, protože kdo by se na tom nahrabal, že jo. Naši obchodníci a politici ne, čili smůla, pánové a dámy, dál budou naši vojáci chodit v rozdrbaných maskáčích se špatným střihem a vyšisovanými barvami. V botách, co se rozžvýkají i bez batohu, natož s třicetikilovou zátěží.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ledna
  18:18 19.02.2015

  Out off topic, ale chodějí sem znalci armádních taktik, či snad i vojáci :-)
  Zdá se vám tohle jeko fake? Mě jo...
  https://www.youtube.com/watch?...

  Out off topic, ale chodějí sem znalci armádních taktik, či snad i vojáci :-)
  Zdá se vám tohle jeko fake? Mě jo...
  https://www.youtube.com/watch?...

 • psovod
  17:49 19.02.2015

  nejsem ani v az,ani už v army,ale nějak nemá smysl debatovat,co kdo má a nemá,az dostanou při nástupu 2 komplety a cvičí pár dní v roce,navíc si dovolím tvrdit,že je mezi nimi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nejsem ani v az,ani už v army,ale nějak nemá smysl debatovat,co kdo má a nemá,az dostanou při nástupu 2 komplety a cvičí pár dní v roce,navíc si dovolím tvrdit,že je mezi nimi procentuelně více srdcařů a nadšenců,co jsou ochotni si věci kupovat za svoje,i já sám a spousta lidí v army si kupovala za svoje,ale značně převládá názor,že nebudu kupovat něco,co mě má zabezpečit armáda,což je samozřejmě pravda,kvalita výstroje-žijeme v čr,kde firmy,které sprasí třeba dálniční mosty dostávají další státní zakázky atd,totéž platí ve všech oborech v čr a nejenom u nás,já když si koupím boty,které se mě budou pravidelně rozpadat,tak asi už je příště nekoupím a jdu jinam,ačr nakupuje pořád totéž a nikomu to nevadí,mohl bych doložit,jak armádní orgán opovrhuje rozhodnutím soudu a tvrdí,že vše je jinak,to vše má jediné řešení-změnit lokál,já osobně od mala hustím do svého syna,at se učí jazyky a vypadne z této země,jinou variantu nevidím,tady se nic nezmění, a když ted vidím,co se děje na ukrajině,jak mají neschopné velení a nedostatek všeho,velmi nápadně mě to připomíná situaci v ačr,jenom zatím nemáme takového souseda,ale dopadli bychom naprosto stejně,ačr je schopná postavit pouze lidi do mise a to je vše,jakákoliv teritoriální obrana nepřipadá v úvahu,odsloužil jsem 10 let jako profík a viděl jsem pouze rušení,redislokace a reorganizace,plné sklady naposledy někdy v roce 2005,když končili základáci,debatujme jak chceme,ale pokud je armáda schopná loni neutratit 4 miliardy když má holou zadnici ,je něco špatně v celém státě
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:58 19.02.2015

  juhelak: popravdě vždy když někde potkáme AZ tak se jen udivujeme čím disponují. Jasně oni v tom chodí pár dnů v roce, takže to neotahají.
  Nám se už nějakých 5 let nepodařilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: popravdě vždy když někde potkáme AZ tak se jen udivujeme čím disponují. Jasně oni v tom chodí pár dnů v roce, takže to neotahají.
  Nám se už nějakých 5 let nepodařilo nakoupit maskáče a to objíždíme všechny sklady. Je sice hezké, že nás nutili do výstrojáků chodit s ofoceným seznamem výstroje psané na kartě, ale většinu toho na co se člověk zeptal nedostal. Když se tak zamyslím tak u nás stále platí třeba zákaz nošení letňáků od října, ale to už nějaké dva roky nikdo neřeší, když nic jiného nemá. Tohle je prostě směšné.
  Viníkem jsou ruku v ruce firmy bojující o zakázky, které při svém neúspěchu napadají a MO. Místo toho aby po tom co se 2x spálí nakoupilo vybavení přes agentůru NATO vyhlásí další výběrové řízení. A co z toho vzejde? Stačí se podívat na kvalitu a cenu třeba amerických uniforem. Jsou levnější, ale díky zkušenostem z nasazení v boji jsou na úplně jiné úrovni. Tady jsme zamrzli v roce 95. Naše slavné Goratexy první generace jsou na úrovní amerických z roku 89 přitom cena je srovnatelná s generací čtvrtou. To je opravdu tak těžké buď nechat natisknout náš maskovací vzor na ty jejich nebo rovnou zavést jejich nový univerzální vzor Škorpion. Jakékoli problémy s dodávkami by rázem zanikly.
  Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  16:19 19.02.2015

  magpul-zrovna držím v ruce katalog a tam je cena 9.99 euro,asi teda bez dane, a co mají AZ ? přečti si jejich stránky-nic

  magpul-zrovna držím v ruce katalog a tam je cena 9.99 euro,asi teda bez dane, a co mají AZ ? přečti si jejich stránky-nic

 • juhelak
  14:24 19.02.2015

  Zajímavé je že o výstroji není ani z ministerstva ani od vojáků veřejně vůbec slyšet. Omílají se bud vrtulníky, nebo stížnosti na Bren, ale výstroj vůbec. Docela by mě zajímalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé je že o výstroji není ani z ministerstva ani od vojáků veřejně vůbec slyšet. Omílají se bud vrtulníky, nebo stížnosti na Bren, ale výstroj vůbec. Docela by mě zajímalo jestli někde není veřejně seznam momentálně probíhajících veřejných zakázek ministerstva. Přitom naplnit sklady výstrojí je podle mě mnohem jednodušší a i levnější, navíc by měli začít od toho. Vojáků máme malo, proto by se měli největší prostředky dávat na jejich ochranu a zvýšení šance na jejich přežití v poli.
  Hodně mě to zajímá jak sou na tom třeba AZ, jestli mají ve výstroji třeba nosiče plátů atd. Zrovna finišuju domluvu se svojí manažerkou jestli by mi dala 8 týdnu neplaceného volna, aby to mohl zkusit.

  Pokud na to nejsou peníze a nejsou schopni to zásobit..měli by aspoň třeba vybrat nový maskovaci vzor (A-TACS bych bral) a každýmu vojákovi mimo kanceláře dát řekneme 8000 rocne na výstroj. Boty a helmy at ma kazdý co mu vyhovuje a stacilo by zachování maskováni.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:54 19.02.2015

  Ono by hlavně zrušení výstrojáků přineslo nemalé finanční úspory. Budovy, zaměstnanci, skladování. Nechal bych jen ten v Praze na 97, ty stejně nosí málokdo a problém by byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono by hlavně zrušení výstrojáků přineslo nemalé finanční úspory. Budovy, zaměstnanci, skladování. Nechal bych jen ten v Praze na 97, ty stejně nosí málokdo a problém by byl vyřešen.
  Skrýt celý příspěvek

 • Fran
  09:23 19.02.2015

  No abych si jako fotograf přece jen nerýpnul, první fotka budiš, druhá proč má voják napravo uřízlou hlavu, kdyby fotgraf couvnul o dva kroky fotka by získala větší prostor a větší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No abych si jako fotograf přece jen nerýpnul, první fotka budiš, druhá proč má voják napravo uřízlou hlavu, kdyby fotgraf couvnul o dva kroky fotka by získala větší prostor a větší dynamiku, u třetí fotky mohl sekundu počkat a nebyl by tam ten rozmazaný v zelené bundě. Nicméně rozhodně lepší fotky než tu měli nedávno ze 7ičky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Fran
  09:17 19.02.2015

  Tady někdo fotky vybíral, jsou bez připomínek, dobré. K výstroji, na fotkách jde vidět, že toho vojáci mají koupeno za své na sobě hodně a tady bych si dovolil píchnout do české ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady někdo fotky vybíral, jsou bez připomínek, dobré. K výstroji, na fotkách jde vidět, že toho vojáci mají koupeno za své na sobě hodně a tady bych si dovolil píchnout do české armádní výstrojní služby, opravdu jim to nevadí, že si vojáci chodí v čem chcou, šetří si tím vlastní státní peníze nebo tím prostě tiše uznávají, že jsou to idioti co neumí nakupovat pro vojáky to co potřebují v kvalitě pro armádu. Bývaly doby kdy vše co bylo armádní vydrželo věky. Dnes dvě vyprání původní tmavý potisk zbledne do vyblita a ripstop je tak tenký ře se trhá docela rychle.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  22:55 18.02.2015

  Budu upřímný, ale také mne sralo, když kluk chtěl na Vánoce "95 v Gore texu... fakt nevím, k čemu je ten zaprděný Úřad pro vyzbrojování....no a o těch hrůzách, co nakupují od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Budu upřímný, ale také mne sralo, když kluk chtěl na Vánoce "95 v Gore texu... fakt nevím, k čemu je ten zaprděný Úřad pro vyzbrojování....no a o těch hrůzách, co nakupují od Blažka ani nehovořím...
  a souhlasím s CerVusem,.. ve výstrojáku jsou vojáci jak protivný hmyz.... a s výstrojními body si mohou tapetovat, stejně je ve skaldech vždy to, co kluci nepotřebují...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  22:03 18.02.2015

  Tak to by mě zajímalo, kde je za 10 dolarů seženeš?

  Tak to by mě zajímalo, kde je za 10 dolarů seženeš?

 • martinmacica
  20:53 18.02.2015

  10 dolarů za kus moc nerozumná cena není :D

  10 dolarů za kus moc nerozumná cena není :D

 • Jenda
  14:14 18.02.2015

  Ověřená kvalita za nerozumnou cenu ...

  Ověřená kvalita za nerozumnou cenu ...

 • Sgt Murphy
  13:55 18.02.2015

  Magpul PMAG, overená kvalita :)

  Magpul PMAG, overená kvalita :)

 • Jenda
  13:28 18.02.2015

  Zásobníky, které mají vojáci na fotkách nejsou ani jedním z těch dvou doporučených zbrojovkou armádě. Že by to byl soukromý nákup vojáků nebo Ačr sáhla nakonec po něčem jiném?

  Zásobníky, které mají vojáci na fotkách nejsou ani jedním z těch dvou doporučených zbrojovkou armádě. Že by to byl soukromý nákup vojáků nebo Ačr sáhla nakonec po něčem jiném?

 • CerVus
  12:36 18.02.2015

  Nejjednodušší by bylo dávat vojákům na výstroj peníze stejně jako v britské armádě ať si to koupí sami. Potom by bylo na osobních preferencích každého jakému poměru vláken dává ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejjednodušší by bylo dávat vojákům na výstroj peníze stejně jako v britské armádě ať si to koupí sami. Potom by bylo na osobních preferencích každého jakému poměru vláken dává přednost. Navíc by člověk nemusel strávit celý den cestováním do výstojáku kde mu nic nedají a ještě k tomu se cítí dotčení za jakoukoli poznámku nebo dotaz po telefonu.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  12:33 18.02.2015

  Jo kupodivu i napadlo, ale z vlastní zkušenosti v nich nevidím jinou výhodu než že po zpocení rychleji oschnou. Což nevyváží jejich negativa: kvalita je nevalná, takže vydrží ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo kupodivu i napadlo, ale z vlastní zkušenosti v nich nevidím jinou výhodu než že po zpocení rychleji oschnou. Což nevyváží jejich negativa: kvalita je nevalná, takže vydrží mnohem méně, profukují což se také na zimu zrovna nehodí a i nějaké teplejší prádlo pod nimi má díky menšímu střihu méně místa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  12:27 18.02.2015

  Myslím si že vyrábať tú istú blúzu v jednom potisku len jedna je "letná", druhá "zimná", tretia len čisto bavlnená... je mrhanie peniazmi a potom nieje na iné výstrojné súčiastky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím si že vyrábať tú istú blúzu v jednom potisku len jedna je "letná", druhá "zimná", tretia len čisto bavlnená... je mrhanie peniazmi a potom nieje na iné výstrojné súčiastky ktoré si vojak musí dokupovať sám za svoje.

  Vyrobiť všetko polycotton 50/50 letné, uniforma je priedušnejšia, ak je vojakovi zima nech si pod to dá termo. A zrejme sa to tak aj poslednú dobu robí...
  Skrýt celý příspěvek

 • James
  12:22 18.02.2015

  Letní maskáče... Bavíme se o tom, že nepoužívají převlečník nebo o typu uniformy, který vojáci na fotkách mají?

  Pokud o uniformě - napadlo Vás, že dotyční "letní maskáče" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Letní maskáče... Bavíme se o tom, že nepoužívají převlečník nebo o typu uniformy, který vojáci na fotkách mají?

  Pokud o uniformě - napadlo Vás, že dotyční "letní maskáče" (ripstopy) třeba nosí schválně z určitých důvodů? ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  11:54 18.02.2015

  opravdu tady budeme slovíčkařit jak se oficiálně ty výstrojní součástky označují

  opravdu tady budeme slovíčkařit jak se oficiálně ty výstrojní součástky označují

 • SeaWolf
  11:52 18.02.2015

  CerVus: co to je? "letní maskáče" tedy zajímala by mě přesná definice tvého "tvrzení" :-)

  No alespoň jsem se zasmál :-D

  CerVus: co to je? "letní maskáče" tedy zajímala by mě přesná definice tvého "tvrzení" :-)

  No alespoň jsem se zasmál :-D

 • CerVus
  11:39 18.02.2015

  Přijde mi až úsměvné, že na cvičení v zimě jsou vojáci nuceni nosit letní maskáče. Už jen ty násady od košťat jak v Bundeswehru a je to dokonalé.

  Přijde mi až úsměvné, že na cvičení v zimě jsou vojáci nuceni nosit letní maskáče. Už jen ty násady od košťat jak v Bundeswehru a je to dokonalé.