Příští zastávkou soupeření může být Severní Korea

Foto: Vladimír Putin s Kim-Čong Ilem. / Kremlin.ru, CC BY 3.0
Vladimír Putin s Kim-Čong Ilem. / Kremlin.ru, CC BY 3.0

Když člověk sleduje dohady a spekulace týkající se zdraví, respektive samotného života ruského vládce Vladimira Putina, (dez)informace o tom, že k Moskvě směřují tanky a že proběhne puč, nemůže se necítit jako zpátky ve zlatých dobách „Kremlologie". Tehdy se velmi pozorně sledovalo, kdo je na které fotografii a kdo už tam není. Zamyšlení nad novým obdobím vztahů mezi Severní Koreou a Ruskem přinesl blog On War | On Peace.

Co znamená, že diktátor – typu Brežněv – se už nějakou chvíli neobjevil na veřejnosti, či že jej na nějaké „významné" akci zastoupil někdo jiný. Zkrátka čtení mezi řádky bylo každodenním sportem a není nutné zdůrazňovat, že konspirace je obvykle zajímavější a přitažlivější, než často nudná, nefilmová realita.

Nechci přilévat vodu do rybníka úvah o vládcově zdraví, ale tak trochu budu sledovat podobnou logiku. Vzhledem k tomu, že se začínají jasně rýsovat kontury nestabilních oblastích, kde se budou střetávat zájmy velmocí, je namístě určitá citlivost k signálům a zároveň přemýšlení nad tím, co může být dalším „hotspotem".Ve středu Moskva oznámila, že zahajuje „rok přátelství se Severní Koreou" a tak logicky jednoho napadne, že tato zpráva, stejně jako například úvahy o spuštění vysílání BBC pro KLDR, mohou být jakousi předehrou k obdobě Kubánské krize.

Ze strategického hlediska, tedy z ruského pohledu, by to nemusel být zas tak špatný nápad přenést trochu světové pozornosti z evropské západní hranice do Asie a použít k tomu bizarní spolek v Pchjongjangu. Má to samozřejmě úskalí, ale stojí to za prozkoumání.

Kreml již oznámil, že Kim Čong-un přijede do Moskvy na květnové oslavy sovětského vítězství nad nacistickým Německem.

Půjde od první zahraničí cestu Kima od doby, kdy převzal v roce 2011 vedení po smrti svého otce Kim Čong-Ila. Samotářský stát se tím možná snaží snížit svou závislost na své hlavní diplomatické a ekonomické opoře Číně.

Moskva se snaží posílit své vztahy s celou řadou partnerů od Pekingu až po Caracas v tváří tvář vlastní hospodářské krizi, kterou vyvolala západní sankce kvůli Ukrajině a propad ceny ropy.  

Ruské vztahy se Severní Koreou, která toho nemůže zas tolik nabídnout, nebyly v posledních letech ekonomicky nikterak rozsáhlé. Moskva odepsala nějakých 11 miliard dolarů ještě ze sovětských půjček a nyní připravuje investiční projekt za 20 miliard eur na rekonstrukci severokorejské železniční sítě výměnou za přístup k nerostným zdrojům. Severokorejský režim má poměrně slušný vyděračský potenciál, kterého periodicky využívá. Tento potenciál roste v okamžicích, kdy jsou velmoci rozdělené a některá jeho výhrůžky a kroky podpoří. Současná situace je tedy ideální.

Přenesení pozornosti do Asie může být pro Rusko výhodné z řady důvodů. Primárně kvůli tomu, že Spojené státy budou muset zareagovat a nevyhnutelně budou muset odvést minimálně část pozornosti a zdrojů z Evropy do Asie. Nějakým způsobem bude muset zareagovat i Čína, která sice stále udržuje vazby s Pchjongjangem, ale v posledních letech se od KLDR stále více distancuje.

Ruské využití KLDR jako kamenu ve hře se Spojenými státy a Evropu Pekingu za humny může být příležitostí (nepřímá konfrontace se Spojenými státy, pokud by se například k severokorejské krizi podporované Ruskem přidala krize kolem Tchajwanu zinscenovaná Čínou, pak by se Spojené státy ocitly ve velice komplikované pozici), tak hrozbou (ruský pokus etablovat se více v Asii a vyvážit tak ztráty způsobené evropskými a americkými sankcemi může ohrožovat čínskou pozici).

Čína je tedy v potenciální ruské hře v Asii jednou velkou neznámou a zároveň rizikem. Nicméně přesun do Asie je zároveň smysluplný a bude spíše profitabilní. Další expanze na Západě v tuto chvíli postrádá smysl, protože nejprve je nutné absorbovat Krym a východ Ukrajiny. Kromě provokací se v tuto chvíli nedá nic dělat ani v Pobaltí, ani na Balkáně. Přitom je ale zapotřebí dělat pořád něco, rozdělovat spojenectví a nutit Američany, aby se věnovali více oblastem zároveň a tím oslabovali své závazky.

Každopádně na rozdíl od Ukrajiny, či Gruzie, jen těžko bude v Asii hledat Moskva nějaké historické ospravedlnění pro expanzi. Půjde tedy jen o racionální hru ve stylu „nepřítel mého nepřítele je můj přítel". Jak napsal Van Jackson ve Foreign Policy:

Opět s velkou dynamikou Rusové vypočítávají své jednání na Korejském poloostrově. Ruská strategie směrem k Asii, a zejména k Severní Koreji, není předem určená, ale je podmínění vztahy se Spojenými státy. Jednoduše řečeno, jde o vzor ze studené války: ruské vztahy se Severní Koreou jsou dobré, protože vztahy se Spojenými státy jsou špatné. Argumenty vysvětlující současný postoj Ruska vůči Severními Koreji jen kvůli ekonomické motivaci přehlížejí tento vzor, protože ekonomické vztahy se Severní Koreou vzkvétají pouze v období 

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Severní Korea – klidné oko hurikánu

V posledních týdnech se v médiích, včetně Armádních novin, objevovaly obsáhlé zprávy o vyhrocené ...

Severní Korea – bezzubý jaderný tygr?

Severní Korea sama sebe ráda staví do pozice světové jaderné mocnosti. Podle vysokého amerického ...

USA vysílá k Severní Koreji bezpilotní letouny

Z Japonska začne příští rok vysílat americká armáda k hranicím Severní Koreje bezpilotní letadla ...

Speciální jednotky se připravují na válku v Severní Koreji

Jihokorejské a americké speciální jednotky se připravují na partyzánskou válku uvnitř Severní ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • mates
  16:27 18.03.2015

  souhlas s pan.kuba a otecko Ono to všechno přetlačování USA vs RF a ostatní národy okolo, vychází ze dvou možných úvah a je otázkou ke které se přikloníme : 1. Většina států ...Zobrazit celý příspěvek

  souhlas s pan.kuba a otecko

  Ono to všechno přetlačování USA vs RF a ostatní národy okolo, vychází ze dvou možných úvah a je otázkou ke které se přikloníme :

  1. Většina států v Evropě je ve sféře něčích zájmů. Varianty jsou USA a Rusko. EU jako případná mocnost je v tomto ohledu bohužel mimo hru, Čína je daleko stejně jako mocnosti 2. kategorie (Německo však je totéž co EU). Takže jak ČR, SR, Polsko, tak třeba Ukrajina je v něčím vlivovém zájmu a všechny státy jichž se to týká nechť na základě tohoto faktu sklapnou, nekecaj, drží hubu a krok a možná by bylo nejlepší, kdyby se uskutečnila Jalta II. a kdo je čí se oficiálně hodilo na papír.

  Kam tedy v tom případě patříme my ?

  nebo

  2. Každý stát má právo na svou orientaci a svobodné rozhodnutí, ke které mocnosti se bez ohledu na názor jiných přikloní. V tom případě si mocnosti mohou tak maximálně připsat tady (+) jinde (-), ale kecat do vlastní suverenity států nemůžou. Pro každý stát z toho ale vyplývá, že pokud se rozhodnou tak či onak, měly by se toho držet anebo pokud se jim to nelíbí, tak změnit demokraticky či násilím vládní garnituru oprávněnou k jednání za stát, která orientaci a směřování státu změní.

  Opět : co chceme my a už jsme si zvolili ?

  Já osobně jenom lituju toho, že EU je v tomto ohledu s odpuštěním „přizdisráč“. Už jsem to někdy na tomto serveru v nějaké diskuzi napsal : jsem především Čech a potom Evropan. Až na třetím místě jsou mé sympatie k některé ze světových mocností a nikoliv na místě prvním.

  Tak a teď hrrr do mě, naivu a blba jednoho …Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  15:30 18.03.2015

  Ale pořád zůstává na stole, že se jedná o souboj dvou bloků a sféru vlivu, A ti, co v těch konfliktech umřou jsou jen "kolaterární škody"... Jsem už na světě dost dlouho a ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale pořád zůstává na stole, že se jedná o souboj dvou bloků a sféru vlivu, A ti, co v těch konfliktech umřou jsou jen "kolaterární škody"...

  Jsem už na světě dost dlouho a nastudoval toho dost, abych cítil k takovému chování odpor, ať už se tak chová ten či onen .A z duše se mi protiví nekritické oslavování jednoho jen proto, že je to zrovna IN.

  Charta OSN, lidská práva, práva národů na sebeurčení, to všechno dostává v posledních 25 letech totáně na frak od Velkého Bratra....Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:45 18.03.2015

  To otecko: Myšlení a logika tu občas dostává pěkně na frak. 1) Jestliže někdo tvrdí (včetně mě) že Rusko je fašistický stát a imperialistický agresor, tak to neznamená nekritický ...Zobrazit celý příspěvek

  To otecko:
  Myšlení a logika tu občas dostává pěkně na frak.
  1) Jestliže někdo tvrdí (včetně mě) že Rusko je fašistický stát a imperialistický agresor, tak to neznamená nekritický obdiv k USA. Otloukat mu tedy o hlavu domnělé hříchy USA je klasický argumentační klam typu "slaměný panák".
  2) Naopak když připustíme, že USA (EU) nejsou svaté (což jistě nejsou), tak to absolutně neznamená, že Rusko není fašistický stát a imperialistický agresor. Jednalo by se o porušení základní výrokové logiky.Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  11:21 18.03.2015

  Spousta příspěvků zde má- opět a bohužel tzv. blokové myšlení. Prostě buď je dobrý Rus a zlý Američan resp. EU, nebo naopak. jenže takto to vůbec není, Je to o tom, že se dvě ...Zobrazit celý příspěvek

  Spousta příspěvků zde má- opět a bohužel tzv. blokové myšlení. Prostě buď je dobrý Rus a zlý Američan resp. EU, nebo naopak. jenže takto to vůbec není, Je to o tom, že se dvě významné uskupení, respektíve státy a jedno uskupení států(EU) perou s sféru svého vlivu, který chtějí do budoucna mít. To, že jeden je nyní menší a používá dost neortodoxní metody na 21 století- Rusko, a druhý se prezentuje, že jedná v rukavičkách (EU a USA) na věci nic nemění. Ono totiž i tam, kde se jednalo jen o tzv. nepřímou podporu povstalců- Libye, Syrie, Irák a podobně nakonec umírali a umírají nevinní civilisté, jako nyní na Ukrajině.
  Upřímně mi ta Jalta ve 45 v této optice připadá- s jistou nadsázkou- jako taková mírová konference.Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  09:49 18.03.2015

  Blahoslavení chudí duchem.

  Blahoslavení chudí duchem.

 • jarpe
  09:41 18.03.2015

  Adanedhel:
  Takže cokoliv co IS řekne je pro vás důkaz? Celej ten váš příspěvek nemá hlavu a patu.

  Adanedhel:
  Takže cokoliv co IS řekne je pro vás důkaz? Celej ten váš příspěvek nemá hlavu a patu.

 • Adanedhel
  08:20 18.03.2015

  Pro Kolose. Chemické a jiné zbraně se samozřejmě v Iráku našly, našly se i kapacity na jejich výrobu a uskladnění. Stačí umět používat internet. A sám se zamyslete, proč Papá ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Kolose. Chemické a jiné zbraně se samozřejmě v Iráku našly, našly se i kapacity na jejich výrobu a uskladnění. Stačí umět používat internet. A sám se zamyslete, proč Papá Saddám nechtěl pouštět inspektory OSN do svých zařízení ? Dalším důkazem je to, že Islámský stát se pochlubil tím, že nalezl skladiště chemických zbraní po Saddámovi a že tyto zbraně přesouvá na frontu. Sami Pešmergové hlásili útok chemickými zbraněmi, ale do této frontové oblasti se inspektoři nedostali. USA prohlásily že údaje o zbraních Iráku byly nepřesné, nikoliv vylhané. Nikdo nepopírá, že za pevné vlády diktátorů byl v jejich zemích klid. Klid na výcvik teroristů, klid na převádění kurýrů s drogami atd. Ač mnozí píší, že to byly prosperující země, tak asi nebyly dost prosperující, proože si mnoho lidí, kteří vyšli do ulic stěžovali na bídu, hlad a útlak. Tak nevím, proč tedy vyšly miliony do ulic a proč ty vaše spokojené miliony tyto rebely neutloukly čepicemi už v zárodku. USA intervenovaly obecně až po nepřátelských akcích Komunistů nebo na pozvání vlád které proti komunistům bojovaly. Stále připomínáte Genadu atd, ale přitom útok a invazi na Krym chválíte jako krok důležitý pro stabilitu a bezpečnost Ruska.Skrýt celý příspěvek

 • pan.kuba
  01:30 18.03.2015

  Mockrat jsem mel chut, ale nikdy me nic nedonutilo tady v diskuzich reagovat. Radsi jen nezucastnene pozoruju a vstrebavam. A ackoliv s Todomatch vetsinou moc nazoru nesdilim, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Mockrat jsem mel chut, ale nikdy me nic nedonutilo tady v diskuzich reagovat. Radsi jen nezucastnene pozoruju a vstrebavam. A ackoliv s Todomatch vetsinou moc nazoru nesdilim, tak tady uderil poradnej hrebik na poradnou hlavu. Lepsi prirovnani si predstavit neumim. A reaguji take proto, ze mam stovky osobnich zkusenosti s Rusy, Americany a shodou okolnosti tez Cinany.
  Osobne si myslim, ze bychom nikdy nemeli zapomenout na historicke okolnosti, bezpravi, jez na nasem narodu byla vykonana. Meli bychom se prestat lamat a kroutit, A i kdyz samozrejme USA sleduji sve vlastni zajmy (a mozna ne uplne koser zpusoby, ale vzdyt to delaji vsechny staty sveta...jen zadny z nich nema takovy financni potencial), preci jen nam jsou blize a - pro nekoho mozna nestravitelne a bohuzel - zustavaji i pres jejich rozdilnost jedinymi nasemi spojenci. Jedinym sousedem, ktery, ac k nemu mozna nechodite na kavu, myslite si o nem sve a je tak trochu magor, tak vam s tou nohou od stolu zachrani zivot, protoze proste magor vazne je, ale aspon strizlivej a zna vas leta.

  to Supreme: naopak mi pripada naprosto smesne, jak se k tomu postavila ta prave vami zminena Francie?! Jako vzdy a bohuzel jako vetsina Evropy priposrana a skrcena v koute, ze ktereho obcas na prazdno zahrozi. Ale jen tak, aby ji nahodou nekdo neslysel. Obrovsky teatr okolo Mistralu, spousta kecu. Aby pak stejne skutek utek, Mistraly i s technologiemi odpluly naproti vice mene smesnym penezum, ktere stejne ve vysledku nehraji roli. Kdyby se Francie rozhodla si ty Mistraly ponechat, pripadne je nabidnout nejakym skutecnym spojencum za zvyhodneny peniz, to bych povazoval za skutecne silne gesto svedcici o pevnosti postoju, o pristupu velmoci a nikoliv priposranych pseudokorektnich vazalu.

  A na zaver...ze to mezi Cinou a Ruskem neni nijak horky? Vazne tady nikdo nema ani trochu paru o historii cinsko-ruskych prihranicnich konfliktu? Vazne tady nikdo poradne necte a nevnima ty demograficke trendy, tu neuveritelnou kulturni rozdilnost a nekompatibilitu? Vzdyt i tady se na toto tema objevily pomerne zdarile clanky a analyzy?!Skrýt celý příspěvek

 • Moogwi
  00:35 18.03.2015

  adanedhel: "ale pokud se na to budeme dívat z pohledu Čech, tak nm výdy USA jedině prospívaly. Pomáhaly vzniknout naší ČSR, pomáhaly osvobodit ČSR a za dob neblahé paměti po roce ...Zobrazit celý příspěvek

  adanedhel: "ale pokud se na to budeme dívat z pohledu Čech, tak nm výdy USA jedině prospívaly. Pomáhaly vzniknout naší ČSR, pomáhaly osvobodit ČSR a za dob neblahé paměti po roce 45 alespoň nikdy na našem území nevraždili, neznásilňovali, nekradli a nevnucovali svoji doktrínu. US nikdy nevyhrožovaly nám nebo našim spojencům že nás odstřihnou od nějaké Energie, přístupu na bankovní trhy nebo nás nenutily do žádných smluv."

  pokud se na to budete dívat z pohledu čech, tak nikdy nedostanete celkový obraz. Jak se vám budou zdát usa - rusko z pohledu venezueli, íránu, vietnamu, atd ? byl by tento pohled jiný? a který je tedy ten správný? Ano, pomáhali osvobodit, stejně jako rusové, jenže rusové nebombardovali několikrát prahu a ostatní města na konci války, kdy bylo jasné, že je válka vyhraná. Usa po roce 45 u nás nevraždili a nekradli, rusové po roce 45 nikdy nevraždili a nekradli v Mexiku, můj argument má stejnou logiku jako váš - protože tam nikdy nebyli. Od jaké energie by nás mělo USA odstřihávat ? Proč by nám měli něco vnunovat, když jim od 89 lezeme do zádele sami a dobrovolně, a ještě se předháníme v tom, kdo se zavrtá hlouběji? Myslím, že máte postavený solidní domeček ze spojeneckých karet, ale docela by mne zajímalo, jak by se naši spojenci zachovali v případě, že se svobodně a demokraticky rozhodneme, že vystoupíme z EU, NATO, a že našimi největšimi spojenci budou třeba čínani. Určitě by řekli hoši je to vaše rozhodnutí my vám bránit nebudeme, ha ha .. to by lítaly embarga a sankce že by jste se nestihl divit. Spojenci jsou to suproví, když jde o ho..., ale až dojde na lámání chleba, tak si na můj koment třeba vzpomenete :)Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  00:33 18.03.2015

  S tym plne suhlasim, v takom pripade ale ma nastupit OSN. Viem, OSN nefunguje, ale kym fungovat nezacne, bude umierat omnoho viac ludi, nez by muselo. Otazka je, kto ho sfunkci...

  S tym plne suhlasim, v takom pripade ale ma nastupit OSN. Viem, OSN nefunguje, ale kym fungovat nezacne, bude umierat omnoho viac ludi, nez by muselo. Otazka je, kto ho sfunkci...

 • Vestly
  00:21 18.03.2015

  Blake, pravo na to mala, ale to co tam zacalo, by sa dalo skor prirovnat ku genocide ako ku protiteroristickej operacii.. na zaciatku mali separatisti maximalne kalachy, az ked ...Zobrazit celý příspěvek

  Blake, pravo na to mala, ale to co tam zacalo, by sa dalo skor prirovnat ku genocide ako ku protiteroristickej operacii.. na zaciatku mali separatisti maximalne kalachy, az ked vlada poslala mi-24, tanky a grady sa separatisti zacali vyzbrojovat tazsim vybavenim.. v donetsku si mysleli, ze ked budu protestovat, tak tam nabehnu rusi ako na krym a ochrania ich.. nestalo sam a vidime ako to dopadloSkrýt celý příspěvek

 • Kolos
  23:18 17.03.2015

  Adanedhel, kde máte ty Sadámovy zbraně hromadného ničení?, Nebo vám snad uniklo, že USA, sami přiznali, že si to jejich zpravodajské služby vymysleli... co se týče Libye, před ...Zobrazit celý příspěvek

  Adanedhel, kde máte ty Sadámovy zbraně hromadného ničení?, Nebo vám snad uniklo, že USA, sami přiznali, že si to jejich zpravodajské služby vymysleli...

  co se týče Libye, před několika lety to byl jeden z nejvyspělejších států Afriky s vysokou životní útovní, po bombardování Nato a zabití nepohodlného Kadáfího pod záminkou ochrany civilistů je to zbýdačený zničený stát, kde jsou u moci různé kmenové bandy, radikální islamité, teroristé...

  Co se týče Sýrie, před 5 lety, plně fuknční stabilní stát, který se který byl rozhodlně demokratičtější, než Arabské diktatury SA, Katar apod, které tam zaplatily povstání ve snaze svrhnout vládu a Asada. Nebýt toho, že Arabské režimy, spolu s USA, Francií poslední 4 roky, cvičí, vyzbrojují, podporují radikální muslimy v boji proti vládě, tak by je armáda radikály dávno vyřídila, aby bly tam ted klid, stejně tak v Iráku, protože by teroristické bandy nikdy nedosáhly takového rozmachu a expanze...

  Opravdu máte trochu pokřivené vnímání světa a ještě to nazýváte fakty.Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  23:13 17.03.2015

  Vestly, zakon o jazyku sa tu uz preberal, znova prirovnam rusku mensinu na Ukrajine k madarskej na Slovensku. Ak by mal byt jazykovy zakon brany ako utlacanie mensiny a pouzivany ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly, zakon o jazyku sa tu uz preberal, znova prirovnam rusku mensinu na Ukrajine k madarskej na Slovensku. Ak by mal byt jazykovy zakon brany ako utlacanie mensiny a pouzivany na ospravedlnovanie invazie...

  Gradmi zacala byt mensina bombardovana po tom, ako sama zacala strielat. Sposob boja proti povstaniu neobhajujem, ale mrtvi civilisti boli rovnako Ukrajinci, ako Rusi. Je to ako hovorit, ze Bomber Harris sa pokusil vyhladit nemecky narod. Ukrajinska vlada nenariadila genocidu etnickych Rusov vo svojej krajine, ale potlacenie ozbrojeneho povstania a bola rovnako v prave, ako predosla vlada, ked potlacala protesty na majdane, ked zacali byt nasilne. Opakujem, ze hovorim o prave potlacat protest, nie o sposobe.

  To, ze bol Krym obsadeny bez "zbytocnych" smrti je sice chvalyhodne, ale to, ze bol obsadeny je odsudeniahodne. A referendum? Referendum, ktore prebehlo po invazii? Ak by slo naozaj o rusku mensinu, uspesne referendum by prebehlo aj bez invazie. Podla mna referendum prebehlo ako "vhodne ospravedlnenie" nepriatelskeho konania Ruska voci Ukrajine.


  Superme (sorry za nespravne opisane meno v predoslom prispevku), ja som to chapal tak, resp. jeho prirovnanie som prebral tak, ze rusko je agresivny opilec a podla tej istej logiky je agresivny opilec aj USA.

  Je mozne, ze si v tom prispevku kazdy najdeme, co chceme vidiet. Pod tymi poslednymi vetami o tom, ze USA si najde velku nohu od stolu som videlskor dufanie, ze Rusky stat v dnesnej forme postihne nejaky rozpad a ze sa nasledne postavi na nohy s viziou lepsieho zajtrajsku, USA som tam videl ako priklad, co by to mohlo zabezpecit. Ci by realne mohlo, ci by USA boli schopne/ochotne Rusko znicit, alebo nasledne postavit na nohy, ci by to rusky narod dokazal prijat, to uz by bolo predmetom inej diskusie. Rozhodne som suhlasom s danym prispevkom nechcel prejavit jednostrannost, ved to je presne to, comu sa v tychto diskusiam snazim vzdy postavit.Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  22:57 17.03.2015

  http://www.natoaktual.cz/na_me... Inak toto je velmi zaujimava ba az ...Zobrazit celý příspěvek

  http://www.natoaktual.cz/na_me...
  Inak toto je velmi zaujimava ba az vynimocna sprava, kde Nato dava za pravdu nie svojmu clenovy, ale haji stranu Ruska. Zrejme uz aj Nato pochopilo, ze prehanat, zvelicovat ci az fabulovat spravy o udajnych stretoch a konfrontaciach s rusmi nieje vyhodne ani pre jednu stranu a urcite to nepridava na dobrych vztahoch. Navyse utrusilo aj trpku poznamku smerom ku Kanade, ktorou naznacuje, ze Kanada by sa spravala rovnako ako Rusko teraz, ak by pre zmenu ruske lode priplavali ku kanadskym brehom. Bolo by zaujimave, ze o kolko menej by bolo sucastnych senzacnych sprav o udajnych ruskych provokaciach, ak by sa to vzdy malo uviest vzdy na pravu mieru. Tym nechcem tvrdit, ze sa neake strety medzi armadami z Nato a Ruska nekonaju. Ale urcite to nieje az tak dramaticke ako sa to noviny snazia vykreslit.P.S.Inak ak by pocas studenej vojny sa mali za kazdym reportovat taketo, v uvodzovkach, strety medzi vtedajsimi superiacimi blokmi, tak by denne spravy neboli o nicom inom len o tomto. A clovek by si myslel, ze zije pocas nie studenej, ale ostrej horucej vojny.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  22:46 17.03.2015

  Adanedhel - Já Vám nevím, ale ne jenom jednou jsem naspal, že toto je hlavně boj 2 velmocí. USA - Rusko. Pokud toto je dle Vás podpora jedné ze stran, pak prosím. Blake - Tzv. ...Zobrazit celý příspěvek

  Adanedhel - Já Vám nevím, ale ne jenom jednou jsem naspal, že toto je hlavně boj 2 velmocí. USA - Rusko. Pokud toto je dle Vás podpora jedné ze stran, pak prosím.

  Blake - Tzv. "opilec" je podle mého názoru Rusko a tzv. "hodný a slušný soused" jsou USA potažmo EU. Takto jsem to alespoň pochopil já.

  Jsem si také jist, že pokud si přečtete jeho příspěvek pořádně až do konce, jistě tam USA najdete a pochopíte to, co napsal. Aneb, pokud se Rusko nepodvolí, budou USA muset použít jiných možností a opravdu si nemyslím, že tím myslel nějaká jednání.

  Navíc označit jiné lidi s jiným názorem za primitivy, to jsou opravdová slova skutečného "demokrata".Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  22:41 17.03.2015

  Obávám se, že moje postoje které vám zde prezentuji pro vás beztak nemají cenu kravského soplu a jsem s tím smířen. Ale budiž, budu se sice opět opakovat, ale k mému vyváženému ...Zobrazit celý příspěvek

  Obávám se, že moje postoje které vám zde prezentuji pro vás beztak nemají cenu kravského soplu a jsem s tím smířen. Ale budiž, budu se sice opět opakovat, ale k mému vyváženému názoru - Současný establišment USA je zralý na naprosté odstavení od jakékoli faktické moci ne - li zralý na to, aby tak nějak kolektivně seděl na samotce až do smrti bez možnosti úlevy trestu. Ano, Obamánie potápí USA na poli domácím i vnějším. USA rozhodně není stát svatý, ale pokud se na to budeme dívat z pohledu Čech, tak nm výdy USA jedině prospívaly. Pomáhaly vzniknout naší ČSR, pomáhaly osvobodit ČSR a za dob neblahé paměti po roce 45 alespoň nikdy na našem území nevraždili, neznásilňovali, nekradli a nevnucovali svoji doktrínu. US nikdy nevyhrožovaly nám nebo našim spojencům že nás odstřihnou od nějaké Energie, přístupu na bankovní trhy nebo nás nenutily do žádných smluv. Je tady něco fakticky špatně ? K ohrané jugoslávii - Evropa bohužel opět zaspala a nečinně čuměla na etnickou vyhlazovací válku - o tom jak si vedly evropské mírové sbory, netřeba moc mluvit. To jak to dopadlo, to není vina USA. Pamatuji se, jak byl tento zásah opěvován tím, že si vyžádal relativně málo obětí a materiálních škod. KAždé dělení či rozdělování je bolestné a složité, ale jak byste situaci řěšil Vy? Opravdu bych to rád slyšel. To co se dělo v Avghánistánu a Iráku netřeba komentovat. V AFg. Taliban, v Iráku Saddám, který se hlásil k výrobě, skladování a používání chemických zbraní atd. a financoval Terorismus. To, že i přes masivní investice do armády a obnovy infrastrutury je Irácká vláda neschopná nějakého přijatelného vládnutí, jen ukazuje, jak jsou muslimové neschopní mírového soužití. Asadové si v Sýrii hýčkali teroristy a jejich výcvikové tábory proti Západu, (přičemž na vlastním území jakýkoli náznak odporu či opozice krvavě likvidovali), pro Kaddáfího platilo to samé, tam navíc USA vlastně nefigurovaly, vojenské a štábní akce byly v rukou Evropy. Vím že mně hned strháte, ale tak to prostě je. Fakta jsou daná. Můžeme se o tom bavit ovšem dál.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  22:31 17.03.2015

  blake, utlacana nebola, bombardovana gradmi ano.. taktiez im zrusili zakon o rj.. jednoducho nemohli len tak sediet, zatial co im zabijaju ich mensinu na Ukrajine.. Krym jednoducho ...Zobrazit celý příspěvek

  blake, utlacana nebola, bombardovana gradmi ano.. taktiez im zrusili zakon o rj.. jednoducho nemohli len tak sediet, zatial co im zabijaju ich mensinu na Ukrajine.. Krym jednoducho obsadili, takmer bez vystreleneho naboja.. a netreba zabudat na referendumSkrýt celý příspěvek

 • Moogwi
  22:04 17.03.2015

  adanedhel: kdybych měl zhodnotit vaši rétoriku a postoje, spolu s todomatchem a dalšími, tak bych vás přirovnal k fanouškům řekněme slavie, kteří předpokládají, že pokud ostatní ...Zobrazit celý příspěvek

  adanedhel: kdybych měl zhodnotit vaši rétoriku a postoje, spolu s todomatchem a dalšími, tak bych vás přirovnal k fanouškům řekněme slavie, kteří předpokládají, že pokud ostatní nefandí slávii, určitě fandí spartě, kterou nenávidí, ale přitom si nikdy nepřipustí myšlenku, že někdo nefandí ani spartě, ani slávii, ale prostě má jenom rád dobrý fotbal. Zatímco superme či semtam to tu napsali víceméně neutrálně, přiznávajíce chyby na obou stranách, a že si velmoci nemají co vyčítat, vás a vaše "slávistické" fanoušky jsem v životě, zopakuji v životě, neviděl napsal jediné křivé slovo na vaše oblíbence, hájíte je naprosto ve všem, za každé situace. Povězte nám tedy něco více o objektivitě a vyváženém názoru, vaše slova mají opravdu váhu.Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  21:58 17.03.2015

  Semtam, to, co pisete v druhom odstavci je do pismena presny popis problemu. Dav by mohol oboch opilcov spacifikovat, odstavit od alkoholu a mozno by si jedneho dna podali ruky. ...Zobrazit celý příspěvek

  Semtam, to, co pisete v druhom odstavci je do pismena presny popis problemu.

  Dav by mohol oboch opilcov spacifikovat, odstavit od alkoholu a mozno by si jedneho dna podali ruky. Lenze jeden z davu povedal druhemu, ze jeden z opilcov je jeho bratranec z dvadsiateho tretieho kolena, druhy si povedal, ze predsa musi stat za svojou krvou. Tretiemu zas druhy opilec kupil flasu za to, ze v dave rozkrici, ze prvy opilec je horsi, nez druhy, a tak dalej. Kedysi tu bol clanok o psychopatoch a o tom, ako to vyzera, ked su vo veducich poziciach. Treba viac takych clankov.

  Supreme, neviem, ci som zle cital, ale Todomatch vo svojom prispevku nepodporoval USA, ale kritizoval Rusko. Co kedy napisal v inych prispevkoch (to hodnotit neviem a ani nechcem) nic nemeni na tom, ze jeho prispevok je trefny a vystizny.

  Vestly, pochopil. Rusko napadlo Ukrajinu, ci sa ti to paci, alebo nie. Ukrajina nie je Ruske dieta. Sovietske mozno, ale nie Ruske. Sovietsky zvaz nezije na vecne casy, Rusko a Ukrajina su dva suverenne staty. Ak pod dietatom myslis mensinu, tak to tiez celkom nesedi. Neviem o tom, ze by ruska mensina bola utlacana, alebo nejak znevyhodnovana - asi ako madarska na Slovensku. A definicia invazie je celkom jasna a sedi do bodky. Invazia a celoplosne obsadenie nie su ta ista vec.Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  21:50 17.03.2015

  Explicitně jste to nenapsal, ale vše rétorika a postoje které zastáváte takto vypovídají. Já vám vaše názory neberu, věřte si čemu chcete, ale pak si o Vás ostatní samozřejmě můžou ...Zobrazit celý příspěvek

  Explicitně jste to nenapsal, ale vše rétorika a postoje které zastáváte takto vypovídají. Já vám vaše názory neberu, věřte si čemu chcete, ale pak si o Vás ostatní samozřejmě můžou myslet svoje a také to patřičně dát najevo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3