Proč je izraelské letectvo nejlepší na světě?

Izraelští piloti u stíhačky F-16D "Barak"; větší foto / Flickr IDF, CC BY-SA 3.0

Díky špičkovému výcviku a chytrému využívání slabostí nepřítele patří izraelské letectvo mezi nejlepší na světě. Své kvality ukázalo mnohokrát v minulosti, kdy doslova zachránilo Izrael před zničením. Převaha izraelského letectva nad protivníky je však možná především díky flexibilnímu využívání moderní letecké techniky.

Počátky věhlasu izraelského letectva

Na začátku svého vzniku Izrael nakupoval letadla od všech možných prodejců, například z Československa. Avšak slibnou spolupráci mezi Československem a Izraelem ukončil v roce 1948 komunistický převrat.

Na konci 50. let Izrael uzavřel strategická partnerství o dodávkách zbraní s několika zeměmi, především s Francií a Velkou Británií.

Klíčová byla především dodávka špičkových francouzských stíhacích strojů Mirage a také francouzská výpomoc s izraelským jaderným programem.

Stíhačky Mirage tvořily jádro izraelského letectva během Šestidenní války (1967). Právě Mirage během několika prvních hodin války zničily velkou část letectva nepřítele, především při zdrcujících náletech na nepřátelská letiště.

Nicméně v roce 1967 Francie uvalila embargo na dovoz zbraní do Izraele. Tel Aviv se tak dostal do svízelné situace, protože arabské země měly stále chuť zničit židovský stát a nebyl nikdo, kdo by Izraeli dodal potřebné a vhodné stíhací letadla. Přitom Izrael potřeboval nahradit na 60 stíhaček ztracených během šestidenní války.

Izrael proto vzal věci do svých rukou a přistoupil ke starobylé, ale účinné strategii - jednoduše ukradl vše, co potřeboval.

Kfir  Kfir; větší foto / Public Domain

Izraelské stíhačky

Izraelská špionáž získala kompletní technickou dokumentaci ke stíhačkám Mirage, avšak údajně i díky “přivření oka” od některých francouzských vládních představitelů. Izraelské snahy nakonec přinesly ovoce v podobě dvou stíhacích letadlech - Nešer a Kfir. V obou případech šlo o klony francouzských Mirage 5.

Nešer byl vyráběn jen pár let a poté uvolnil místo pokročilejší verzi Kfir s výkonnějším licenčně vyráběným americkým motorem . Kfir sloužil po dlouhou dobu jako hlavní stíhač izraelského letectva.

Izrael několik let po zavedení do výzbroje prakticky všechny vlastní stíhačky Nešer prodal do Argentiny (1977). Naopak nově vyrobená letadla Kfir Izrael prodal do Kolumbie, Ekvádoru a na Srí Lanku.

Investice Izraele do vojenské letecké techniky měla pozitivní dopad na izraelskou ekonomikou. Díky úspěchu stíhačky Kfir si Izrael vybudoval vlastní pokročilý letecký průmysl a prodejem letadel získal potřebné finance pro další rozvoj leteckého sektoru. Izrael také získal značnou nezávislost na libovůlí zahraničních výrobců bojových letadel.

Přesto se Izrael snažil získat moderní leteckou techniku ze zahraničí. Od nového klíčového spojence - Spojených států - získal v roce 1969 stíhací letoun F-4 Phantom II a v roce 1976 špičkové letouny F-15.

Lavi; větší foto / Bukvoed, CC BY 2.5

Program Lavi

Izrael také pokračoval ve snahách vyvinout vlastní stíhací letoun. Výsledkem byl známý program izraelského stíhacího letadla Lavi. Podobně jako Spojené státy nebo Sovětský svaz, izraelské letectvo plánovalo kombinovat velmi výkonná bojová letadla (F-15) a jednodušší bojové stroje (Lavi).

Kromě delta a kachních křídel byla koncepce stíhačky Lavi a americké F-16 podobná. Izrael získal navíc pro stíhačku Lavi některé systémy přímo od Američanů.

Vývoj vlastní stíhačky však byl pro Izrael příliš velké sousto. Navíc panovaly obavy, že i přes miliardové výdaje do vývoje, se stíhačka Lavi nebude svými schopnostmi příliš odlišovat od americké F-16.

Byla zda i možnost exportu stíhačky Lavi do zahraničí. Avšak prodej do zahraničí by musel schválit Washington, protože řada komponentů v letadle byla americké výroby.

Program stíhačky Lavi skončil v roce 1987. Izrael nakonec místo stíhaček Lavi postupně během let nakoupil 234 stíhaček F-16 (podle centra Institute for National Security Studies).

F-16I "Bouře"; větší foto / Flickr IDF, CC BY-SA 3.0

Alternativy F-15I a F-16I

Program Lavi měl zásadní dopad na rozhodnutí USA neprodávat špičkový F-22A do zahraničí. Důvodem byla nápadná podobnost čínské stíhačky J-10 a izraelské Lavi. Američané Izraelce obviňovali, že izraelské a americké technologie stíhačky prodali Číně.

Z toho důvodu Kongres zakázal prodej F-22A do zahraničí. Přitom o F-22A projevoval zájem právě Izrael, ale i Japonsko nebo Austrálie.

Místo toho, aby Izrael vyvinul vlastní letadla, zaměřil se na vlastní modifikace - příkladem jsou Izraelem upravené stíhačky F-15I “Hrom” a F-16I “Bouře”. Obě letadla mají vylepšenou avioniku (především systémy elektronického boje) a posílené schopnosti pro bombardovací operace na dlouhé vzdálenosti.

F-15I vychází z víceúčelové verze F-15E Strike Eagle. Právě F-15I je v současné době nejvýkonnější izraelský stíhač a hlavní platforma pro dalekonosné bombardovací mise. V brzké době přitom izraelské letectvo výrazně posílí nové víceúčelové stíhačky F-35I Lightning II, taktéž upravené izraelským průmyslem.

F-15I "Hrom"; větší foto / Public Domain

Samostatnost

Přes absenci vlastního stíhacího letadla patří izraelský letecký průmysl k nejlepšímu na světě. Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) vyvíjí a vyváří nejmodernější letecké technologie, včetně přesně naváděné letecké munice a avioniky. IAI je také předním výrobcem bezpilotních letadel.

Vlastní moderní technologie nejen posilují schopnosti izraelských bojových letadel, ale pomáhají také růst izraelské ekonomice.

V současné době Izrael při budování svých leteckých sil spoléhá především na Spojené státy, nejen v rámci poskytování moderní techniky, ale také v rámci americké finanční pomoci. Speciální izraelsko-americké vztahy přitom nenarušila ani aféra s prodejem technologií stíhačky Lavi do Číny.

I kdyby se Spojené státy od Izraele odvrátily, nepřinese to židovskému státu nutně pohromu. Díky moderním technologiím a robustnímu vlastnímu leteckému průmyslu Izrael nového partnera nebude hledat příliš dlouho.  

Zdroj: The War Is Boring

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

První stíhačky F-35I “Adir” pro Izrael

V prosinci letošního roku získá izraelské letectvo první dvě stíhačky F-35I “Adir” (F-35I “Mocný”). ...

RoBattle - nový bojový robot z Izraele

Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) za týden na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 ...

První F-35A Lightning II pro Izrael

V polovině minulého týdne izraelská vládní delegace slavnostně převzala na základně Fort Worth v ...

Ruské trápení se stíhačkou Suchoj T-50

Rusko se stále potýká s vývojovými a cenovými problémy nové stíhačky Suchoj T-50. Podle ruského ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pavel rampir
  06:49 20.01.2017

  Podle arabských zdrojů byly během izraelského náletu minulý týden na lokality v okolí letiště u Damašku zlikvidovány dva systémy S-300 - chlouba ruského vojenského ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle arabských zdrojů byly během izraelského náletu minulý týden na lokality v okolí letiště u Damašku zlikvidovány dva systémy S-300 - chlouba ruského vojenského průmyslu......
  Asi proto je IDF nejlkepší na světě :-) a letěly staré F-16.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:40 31.07.2016

  a kdo ano? :)

  a kdo ano? :)

 • pjek
  11:27 31.07.2016

  PíÁr jako vyšité. Jedna věc je něco deklarovat pro veřejnost a druhá to demonstrovat v reálném boji. Ten s rovnoceným protivníkem Izrael již dlouho nezažil...

  PíÁr jako vyšité. Jedna věc je něco deklarovat pro veřejnost a druhá to demonstrovat v reálném boji. Ten s rovnoceným protivníkem Izrael již dlouho nezažil...

 • dusan
  15:22 29.07.2016

  Refael

  To "vyšupnutie" OSN bol pre Egypt pozitívny krok, ktorý znižoval napätie. Arabskí susedia sa totiž posmievali Egypťanom .... že ich musí "strážiť" OSN ....

  Refael

  To "vyšupnutie" OSN bol pre Egypt pozitívny krok, ktorý znižoval napätie. Arabskí susedia sa totiž posmievali Egypťanom .... že ich musí "strážiť" OSN ....

 • raziel87
  13:56 29.07.2016

  Skelet
  v tom jsme za jedno :) omlouvám se, splynul mi názor někoho jiného (ohledně demokratizace muslimských zemí) s vašimi příspěvky. Mea culpa.

  P.S kdo mě osobně nezná, může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet
  v tom jsme za jedno :) omlouvám se, splynul mi názor někoho jiného (ohledně demokratizace muslimských zemí) s vašimi příspěvky. Mea culpa.

  P.S kdo mě osobně nezná, může mít z mých příspěvků pocit, že jsem proti židovsky založený. To by byla chyba - v rodině udržujeme desítky let velmi vřelé vztahy s mnoha vlivnými, židovskými rody. Nicméně i ti v zákulisí (v dobré atmosféře u číše vína) připustí, že spoustu věcí bylo a je úplně jinak, než za co se poté v diskuzích perou neinformovaní čeští Pepíci (vy Skelete neberte narážku na českého Pepíka osobně, znám vás z jiného nejmenovaného fóra a vím, že na rozdíl od mnoha jiných zde na AM máte veskrze objektivní výroky podložené spoustou relevantní četby)
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:32 29.07.2016

  nevšiml jsem si, že bych někde obhajoval vývoz demokracie do arabských států nebo bych dokonce k tomu projevil sympatie :)
  Obecně mám Izrael rád, ale nehodlám z něj dělat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nevšiml jsem si, že bych někde obhajoval vývoz demokracie do arabských států nebo bych dokonce k tomu projevil sympatie :)
  Obecně mám Izrael rád, ale nehodlám z něj dělat neviňátko. Svět není černobílý a ani nikdy nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  11:33 29.07.2016

  2 skelet.
  Já se nesnažím udělat z krokodýla vegetariána, je mi to vcelku jedno. Žiju všedními starostmi a internetové, anonymní diskuze rychle zapomínám, nikam nevedou. Píšu, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 skelet.
  Já se nesnažím udělat z krokodýla vegetariána, je mi to vcelku jedno. Žiju všedními starostmi a internetové, anonymní diskuze rychle zapomínám, nikam nevedou. Píšu, že na Araba je prostě nutný bič, což Kaddafí věděl. Tak s tou demokratizací muslimských zemí sympatizujte dál - třeba se Vám fakt povede aklimatizovat zrzavý mravence v mraveništi černých, lesních (sarkasmus)

  Jen mi je nepříjemné věčné popisování Izraele jako nevinného chudáčka, který neiniciuje žádné konflikty. Oni se mezi sebou nakonec dohodnou, je tam až příliš ortodoxních - dva se perou, třetí se směje.A křesťanská Evropa se smát určitě nebude. Já tě o svém názoru nepřesvědčím, ani nechci....ty zase nepřesvědčíš mě. Že jsme tu všichni za voly je nicméně fakt - skutečnou situaci a zákulisí nikdo z nás všedních občanů nerozkryje.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:12 29.07.2016

  "Co se týče vašeho popisu situace před 6 denní válkou - kde zase berete tu jistotu, že by Egypt zaútočil?. Uvědomte si, že to nebyli takoví idioti, aby spustili masovou vojenskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Co se týče vašeho popisu situace před 6 denní válkou - kde zase berete tu jistotu, že by Egypt zaútočil?. Uvědomte si, že to nebyli takoví idioti, aby spustili masovou vojenskou akci proti státu, který byl v hájení Západu"

  a Arabové byli zase hájení Východem. Asi proto si na to mohli a také dosti často troufali. (a naopak).

  Jinak koukám, že se vesele snažíte udělat z krokodýla vegetariána :)
  Ale když jste tak tupí, že se o to snažíte, tak se snažte dál. Stejně se k ničmeu nedoberete, protože na jednu křivdu najdete další křivdu, která ji předcházela, akorát z druhé strany.
  Aby tam byl klid, tak by se právě tyhle blbosti museli přestat řešit. Žádné "buuu, on je zlý", ale naopak pragmatické "on je blb, ale už mě nebaví se s ním hádat. Palestině jejich současná pozice otloukánka vyhovuje, respektive vyhovuje jejich vůdcům. Absolutně všechno svedou na Izrael. Izrael je na tom tak trochu podobně. Okolním Arabským státům to taky vyhovuje, protože díky zlému Izraeli odvede pozornost jinam.
  Čest výjímkám - Egyptu a Jordánsku, ale tyto dva státy a Izrael udělali právě onu pragmatickou dohodu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Refael
  08:25 29.07.2016

  raziel87:

  "Co se týče vašeho popisu situace před 6 denní válkou - kde zase berete tu jistotu, že by Egypt zaútočil?"

  Prostě se Násir nechal svými populistickými prohlášeními ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:

  "Co se týče vašeho popisu situace před 6 denní válkou - kde zase berete tu jistotu, že by Egypt zaútočil?"

  Prostě se Násir nechal svými populistickými prohlášeními vmanévrovat do pro něj neřešitelné pozice, kdy propagandou vyburcovat arabský lid v ulicích arabských měst(v té době byl Egypt lídrem arabského světa) a pokud by se stáhl, byla by přes noc z něj mrtvola nejen politická.
  Když vyhodil ze Sinaje síly OSN a OSN mu vyhověla, což nejspíš nečekal, už nebylo zpět k návratu.
  A je pouze jeho chyba a za ní taky zaplatil.

  Už jsem to tu psal, že vy ve vzdálené Evropě to můžete vidět jinak, ale pokud jste v centru dění, nemůžete se spoléhat na libovůli podobných diktátorů, jinými slovy tady v Izraeli nemáme ten luxus čekat do poslední minuty, jak se který diktátor vyspí.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  07:42 29.07.2016

  2 Pavel 1
  možná napíšete, že to co zde tvrdíte, máte z první ruky, protože jste v Sýrii za totality dělal 10 let geologické práce k ropovodům v Íranu a Sýrii nebo jste tam půsbil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Pavel 1
  možná napíšete, že to co zde tvrdíte, máte z první ruky, protože jste v Sýrii za totality dělal 10 let geologické práce k ropovodům v Íranu a Sýrii nebo jste tam půsbil jako diplomatický atašé. Já se ale domnívám, že to, co zde prezentujete máte tak max z oficiálních mediálních vyjádření - nasvědčuje tomu vaše zapálenost v diskuzi.

  Já jsem na blízkém východě nikdy nebyl, ale mám od lidí (kteří tam za totality 10 let žily a ty geologické práce k ropovodu přímo dělali) trošku jiné informace. Důvěřuji jim, je to rodina. Víte Pavle, na světě jsou kultury, které stále potřebují pevnou ruku a bič. Na oba diktátory bylo v západních mediích nakydáno spoustu neobjetivního hnoje, aby se osparavedlnilo šíření demokracie. Výsledek, pokud nejste úplně slepý a hluchý, vidíte sám. Neoficiální občanská válka v Evropě, migrace kultur, rozesranej celej blízkej východ. Co se týče vašeho popisu situace před 6 denní válkou - kde zase berete tu jistotu, že by Egypt zaútočil?. Uvědomte si, že to nebyli takoví idioti, aby spustili masovou vojenskou akci proti státu, který byl v hájení Západu - co víc ve Středozemním moři tou dobou stejně náhodou plula pojistka :) Při vší úctě, přijde mi, že jste člověk, který je prosáklý čt, novou a bleskem
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:48 29.07.2016

  Pevel1
  http://www.jetotak.sk/svet/vzn...
  Kto chce si to naštuduje, kto nechce, opakuje svoje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pevel1
  http://www.jetotak.sk/svet/vzn...
  Kto chce si to naštuduje, kto nechce, opakuje svoje čierno-biele videnie.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:30 29.07.2016

  "mrtvých, o od roku" ... text by som hádam pochopil, keby tam bolo to "a" čo tam malo byť .... takže áno toto beriem späť, po "upresnení" ....

  Takže v tomto nemáme spor, ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "mrtvých, o od roku" ... text by som hádam pochopil, keby tam bolo to "a" čo tam malo byť .... takže áno toto beriem späť, po "upresnení" ....

  Takže v tomto nemáme spor, ani to nespochybňujem .... bolo to tak. Samozrejme zločiny Saddáma či Asada neobhajujem ... nereagoval som len pre nepresnosť vo vašom texte .... inak keď sme už pri tých diktátoroch ..... Šáhov režim Izrael podporoval v rátane "zdokonalovania" mučenia jeho odporcov. Tak isto spolupracoval s režimom v JAR ... takže ani tu to nie je čiernobiele. Pri dnešných Iránsko-izraelských vzťahoch pôsobí fakt, že Izrael dodával pre revolučný Irán zbrane až neuveriteľne ... ale i to bola realita.

  Samozrejme, že nie za všetko môžu hranice, ale hranice "krížom- krážom" podľa priorít veľmocí región poznačili dodnes .... to nie je "blábol" .. ale realita, napr. Kurdistan .... dnes už de facto reálny štát.

  Etnické čistenie Palestíny zo strany rodiaceho židovského štátu je zdokumentované dobre ... a bájky o "rozhlasovom vysielaní" nemienim komentovať zas ja ....a dnes na čistky spomínajú s ľútosťou i niektorí židovskí veteráni ....

  Vypovedanie vojny je jedna vec .... niekoho predstavy o tom vec druhá ..... útoky počas "opotrebovacej vojny" boli čo ? .. To akože bola vojna takmer každý deň ?

  Nie nebola .... napriek desiatkam leteckých či tankových súbojov ....

  Neviem, že by niekto Izrael kritizoval za likvidáciu teroristov ... prosil by som neklamať. Problémom je, že často sú reálni teroristi zabíjaní i s množstvom civilov a mnohí civilisti sú vydávaní za "teroristov" .... či ničenie hospodárskej infraštruktúry Palestíny, ktoré mimochodom len nadháňa prívržencov pre radikálov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  22:02 28.07.2016

  "Libanon, Irak, Sýria či Jemen sú produkt európskych veľmocí" Blábol. Jemen, Irák, Sýrie mají po velmi krátkém období Evropské nadvlády pouze jen jedno, a to hranice. Ovšem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Libanon, Irak, Sýria či Jemen sú produkt európskych veľmocí" Blábol. Jemen, Irák, Sýrie mají po velmi krátkém období Evropské nadvlády pouze jen jedno, a to hranice. Ovšem korupce, ekonomický úpadek, teror a masakry civilního obyvatelstva, které v těchto zemích po druhé světové válce probíhaly s průběhem hranic nemají společného lautr nic, za to mají všechno společné s jejich diletantskými a diktátorskými vládami většinou závislými na sssr.
  Co je důležité a co znovu opakuju, a co jste se nenamáhal okomentovat, když saddám nebo asadovic famílie vyhladili město plné vlastních občanů, nebo když jejich předchůdci a spojenci v Libyi, Egyptě, TUnisu, Maroku, atd. vyhnali ze země statisíce židů a ukradli jim veškerý majetek, tak to levičáky, a přežvykovače palywoodské či obecně arabské propagady vůbec nevzrušilo, za to jim jde vzteky pěna od huby, když v Izraeli zlikvidují pár arabských teroristů, kteří se prokazatelně dopouštěli zločinů.
  Mimochodem naučte se chápat psaný text. Po lopatě: Statisíce mrtvých (vlastních občanů všech náboženství a národností) mají na svědomí arabští diktátoři, a další statisíce židů bylo vyhnáno z islámských zemí.
  Jestli něco jako naprostou kravinu není třeba komentovat, tak to o tom etnickém čištění. Arabové odešli sami na základě výzvy okolních arabských agresorských států. ˇ
  Nikoli úsměvná ale přímo srandovní je snaha zapírat, že jak Egypt tak Sýrie se před šestidenní válkou dopustili agrese, které jednoznačně znamenaly vypovězení války Izraeli.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:40 28.07.2016

  RiMr71

  Nad mojím "antisemitizmom" sa môžem akurát zasmiať. Je to štandartným nástrojom izraelskej politiky nálepkovať všetkých čo si dovoľujú nesúhlasiť s čiernobielym videním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71

  Nad mojím "antisemitizmom" sa môžem akurát zasmiať. Je to štandartným nástrojom izraelskej politiky nálepkovať všetkých čo si dovoľujú nesúhlasiť s čiernobielym videním za "antisemitov" ....takže nič nové ...

  Áno mám pochopenie pre Palestínčanov, hoci ani tam to nie je ideálne, ale ani nemôže byť ak žijú pod tvrdým okupačným režimom. A treba si pozrieť i príbehy Palestínčanov ... či správy nezávislých osobností ... v rátane židovských, lebo sú i "antisemitskí" ... t.j. z Vášho pohľadu si dovoľujú nesúhlasiť s oficiálnou izraelskou politikou ....

  Faktom je, že Izrael je na vyššej úrovni v demokracii i právnom štáte ako všetky štáty okolo .... ale demokracia pre všetkých to určite nie je ...
  Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  12:37 28.07.2016

  Překvapuje mne zveřejněný počet ztracených Izraelských letadel během 6 denní války. Moc se o tom v dokumentech o této válce nemluví.

  V článku mi chybí ještě zmínka o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Překvapuje mne zveřejněný počet ztracených Izraelských letadel během 6 denní války. Moc se o tom v dokumentech o této válce nemluví.

  V článku mi chybí ještě zmínka o Izraelských pilotech. Před dost léty jsem právě o nich četl článek, kde psali, že Izraelští piloti jsou doslova po stránce zdravotní, tělesné, ale především inteligenčně dokonalí lidé. Podle toho, co tam psali, tak podmínky výběru jsou až enormní.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:45 28.07.2016

  ""To isté tvrdí i Rusko : ) ... "NATO je blízko ... a tak sme museli obsadiť Krym""

  ... a kolik masivních raketových útoků že Ukrajina poslala do Ruska? Kolikrát je vojensky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ""To isté tvrdí i Rusko : ) ... "NATO je blízko ... a tak sme museli obsadiť Krym""

  ... a kolik masivních raketových útoků že Ukrajina poslala do Ruska? Kolikrát je vojensky napadla s vyhlašovaným cílem je vyhladit? Kolik ukrajinských sebevražedných atentátníků se odpálilo v ruských cukrárnách?
  Srovnávat tyto dva konflikty je hodno novináře na IDnesu...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:42 28.07.2016

  Dušane, při vší úctě, už dávno jsem Vás na základě Vašich příspěvků odhadnul jako těžce prounijního, Brusel a multikulti politiku obhajujícího levicového "novoevropana".
  Ten Váš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušane, při vší úctě, už dávno jsem Vás na základě Vašich příspěvků odhadnul jako těžce prounijního, Brusel a multikulti politiku obhajujícího levicového "novoevropana".
  Ten Váš antisemitismus a nemýlím-li se, tak ve starších příspěvcích i postoj na straně palestinců), nenávist k Izraeli, to celé "sedí" a dokresluje ten celkový obraz.
  Je to Váš postoj a názory a já je respektuji, možná jste v jádru i dobrý a poctivý člověk, ale mě osobně jsou takové postoje na straně takových názorů neskutečně odporné...
  Skrýt celý příspěvek

 • Refael
  10:17 28.07.2016

  Víte Dušane, ohledně blokády Eilatu je už válečný akt sám o sobě. Tvrdíte, že by to nezpůsobilo Izraeli ekonomickou újmu.
  Pro vás z bezpečí Evropy se i celý konflikt může jevit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Víte Dušane, ohledně blokády Eilatu je už válečný akt sám o sobě. Tvrdíte, že by to nezpůsobilo Izraeli ekonomickou újmu.
  Pro vás z bezpečí Evropy se i celý konflikt může jevit jinak a je to vlastně v pořádku a je to normální, ovšem pokud bydlíte tady v Izraeli, pak uvidíte jinou perspektivu, která se vás přímo dotýká.
  Byl jsem poprvé v Izraeli v r.2002 na 3 měsíce, kdy vrcholily útoky sebevr.atentátníků na civilisty po celému Izraeli a z osobní zkušenosti vám mohu říct, že takovým pocitům, pokud používáte MHD, na které byly tyto útoky primárně zacíleny, myslíte jinak než z bezpečného koutku Evropy.

  K některým vašim námitkám ohledně politiky vůči Palestincům můžu s vámi i souhlasit, ale to hlavní, strategickou bezpečnost má u nás prvořadou prioritu.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:20 27.07.2016

  Refael

  To isté tvrdí i Rusko : ) ... "NATO je blízko ... a tak sme museli obsadiť Krym" ....

  Skrátka to nie je argument .... resp. agresor si vždy nejakú výhovorku nájde. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Refael

  To isté tvrdí i Rusko : ) ... "NATO je blízko ... a tak sme museli obsadiť Krym" ....

  Skrátka to nie je argument .... resp. agresor si vždy nejakú výhovorku nájde.

  Oproti mýtom sa reálne musel brániť židovský štát v roku 1973 ... a pri vzniku, ale to vlastne ani neexistoval .... vojny v roku 1956, 1967, 1982 či 2006 rozútal on i keď samozrejme hlavne v posledných dvoch prípadoch mal na to objektívne dôvody a protivník viedol proti nemu nevyhlásenú vojnu a ani ja Izraelu nevyčítam samotnú vojnu, skôr spôsob jej vedenia. I keď je samozrejme faktom, že bojovať s teroristami je ťažké ak zákerne využívajú či skôr zneužívajú civilov ako živé štíty.

  Vojna je vždy pokračovaním politiky a bez zastavenia výstavby nových osád v Palestíne žiadna politika nebude ... a bude len vojna .... ale to je voľba súčasných izraelských politikov, medzi ktorými nie je mimochodom núdza o náboženských bláznov, ktorí sa plne "vyrovnajú" tým na druhej strane ...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:05 27.07.2016

  Pavel1
  Libanon, Irak, Sýria či Jemen sú produkt európskych veľmocí. A ako ich vytvorili .. tak fungovali ... resp. fungujú, či skôr nefungujú čo by "profík" z oblasti histórie mal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavel1
  Libanon, Irak, Sýria či Jemen sú produkt európskych veľmocí. A ako ich vytvorili .. tak fungovali ... resp. fungujú, či skôr nefungujú čo by "profík" z oblasti histórie mal vedieť a neoháňať sa tým ako nejakým "dôkazom".
  Pokým Židom hrozí, či nehrozí genocída dnes je na diskusiu, faktom je, že sme ich "kvalitne" vyhladili práve v našej "vyspelej" kresťanskej Európe. To bolo hlavným motorom sionistického hnutia po 2.SV.
  A hlavný príliv do Palestíny bol až po rozpade osmenskej ríše, kedy bola Palestína pod kuratelou Veľkej Británie a proti ktorej sionisti tvrdo bojovali i pomocou terorizmu v procese formovania židovského štátu. Samozrejme, že fyzicky Židov Angláni neťahali do Palestíny, ale asi "náhodou" skončili stovky tisíc zrovna tam ... samozrejme, že to bolo o ceste najmenšieho odporu a sčasti samozrejme silnejúceho sionistického hnutia, "poďme tam kde sa dá a kde sme mali predkov."

  V roku 1948 a neskôr bolo páchané samozrejme toho veľa na oboch stranách, ale čísla o "stovkách tisíc mŕtvych Židov" sú rozprávky ktoré nemienim ani komentovať ... čím samozrejme netvrdím, že nebolo prenasledovanie, vrátane vrážd a následné okrádanie.
  Izrael v roku 1948 sám však enticky "vyčistil" značnú časť sporného územia a dnes dokonca zakazuje zákonom Arabom na to spomínať ...

  Vyťahovať blokádu Ejlatu či ostreľovanie ako "válečný akt" je pri sporoch týchto dvoch štátov kedy boli pravidelné letecké či tankové bitky, nájazdy a diverzie dlhé roky "štandartom" je trochu úsmevné.

  Blokáda Ejlatu samozrejme bola citeľná, neznamenala však nejaké hospodárske ohrozenie Izraela. Okrem toho išlo o dlhý spor kde boli objektívne právne nedostatky so stanovením plavebnej dráhy a ktorý sa ťahal už roky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Refael
  22:06 27.07.2016

  Dušan:

  V červnu r.1967 Izrael neměl a do dneška nemá tzv.strategickou hloubku území, kterou by mohl při počátečním tlaku několika arabských armád obětovat a postupně vyčerpávat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan:

  V červnu r.1967 Izrael neměl a do dneška nemá tzv.strategickou hloubku území, kterou by mohl při počátečním tlaku několika arabských armád obětovat a postupně vyčerpávat počáteční nápor těchto armád.
  Také Izrael nemá lidské zdroje na plýtvání a proto si nemůže dovolit dlouhé vyčerpávající(vleklé) boje.
  Proto vždy sázel a vlastně dodneška sází na bleskové preventivní akce, aby v budoucnu nemusel čelit tak drtivé kvantitativní převaze, která sice nezaručuje autom.vítězství, ale dokáže vyčerpat menší stát jako třeba právě Izrael.
  Obecně vzato Arabové mohou ztratit s námi i 1000 válek a Arabům je jedno, jestli ztratí i milion lidí během bojů, ale my nesmíme ztratit jedinou válku.
  V tom je ta abnormalita naší země oproti jiným v podobné situaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  21:50 27.07.2016

  " Ale že tam ten bordel je od roku 1948 ... " Pro analfabety v oblasti historie, ten bordel tam byl dávno před rokem 1948, to za prvé a za druhé, když budeme porovnávat celou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  " Ale že tam ten bordel je od roku 1948 ... " Pro analfabety v oblasti historie, ten bordel tam byl dávno před rokem 1948, to za prvé a za druhé, když budeme porovnávat celou historii toho izraelského "bordelu" s desetiletími bordelu syrského, libanonského, iráckého, jemenského, a tak dále a tak podobně, tak nutně dojdeme ke zjištění že Izrael je mírumilovná pohostinná země, kde jak židé tak arabové žijí bratrsky pospolu. Na okomentování toho, kolik násilí přinesla svým občanům a občanům okolních zemí asadovic famílie nebo saddám, aniž by zvítězili v jediné válce, nebo co by se stalo se židy, kdyby v těch válkách nezvítězili, stačí jedině slova, a to genocida. Samozřejmě těm co si vytvářejí názor na základě komunistické či arabské propagandy, jde vždy vzteky pěna od huby, když Izraelská armáda zlikviduje pár hamásníků a zbourá jim baráky ale zcela je nechávají klidným ty statisíce mrtvých, o od roku 1948 povražděných a vyhnaných židech (a ukradeném majetku) z Iráku, Sýrie, Libanonu, Jordnáska, Tuniska, Maroka, Iránu, Jemenu nemluvě.
  "..Nemecko by do Česka bez súhlasu vlády navozilo milión.." Další ignorant.
  Nikdo nikam nikoho opravdu ale opravdu nevozil. Za prvé, židé na tom území žili už od starověku. Za druhé, v 19. století židé ve velkém utíkali před pogromy v carském rusku, usídlovali se ne v nějakém hypotetickém arabském státě, nýbrž na území Osmanské říše, přičemž pozemky pro osídlení od osmanů zcela legálně a draze kupovali. Za třetí, po rozpadu osmanské říše opět neexistoval žádný arabský stát, proti jehož vůli někdo někam vyvážel. Stejně reálně by se dalo prostestovat, proti osidlování území dnešního Ostravska, od poloviny 19. století polským obyvatelstvem, kteří se tam stěhovali z Haliče za prací. Potažmo jen magor by se tehdy nebo dnes mohl ohánět nějakým Českem.
  Na "mýty" jsou odborníci ti, kteří jaksi zapomínají na jednoznačný válečný akt Egypta vůči Izraeli, a to blokádu přístavu Ejlat o syrském ostřelování dlouho před počátkem války nemluvě.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:59 27.07.2016

  Izraelské letectvo malo v histórii len tri vážne šrámy ....

  Jedným bol neschopnosť zasiahnuť proti prieskumným strojom MiG-25 sovietskeho letectva, druhým neschopnosť preraziť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izraelské letectvo malo v histórii len tri vážne šrámy ....

  Jedným bol neschopnosť zasiahnuť proti prieskumným strojom MiG-25 sovietskeho letectva, druhým neschopnosť preraziť výkonnú PVO arabských štátov počas prvých dní vojny v roku 1973 a tretím útok na špionážnu loď USA, kde sa doteraz diskutuje či to bola len nešťastná náhoda, alebo úmysel.... tak či tak to bol "prúser" ....

  A ešte k stále opakovanému mýtusu "preemptívnej", či "preventívnej" vojny v roku 1967,kedy hralo izraelskú letectvo hlavnú úlohu. Zaútočil Izrael a všetky teórie o tom, že "musel" sú len rečníckymi cvičeniami. Nie je žiadny jednoznačne dôkaz, že by Egypt naozaj zaútočil i napriek tomu, že mnoho egyptských generálov by si to prialo. Mimochodom izraelská armáda nečakala nič iné ako víťazstvo i keby Egypt naozaj zaútočil.

  Reálne mal Izrael neustále pomerne silnú pozíciu a neustále opakované tvrdenia, že "bol na vlásku" sú nezmyslami. Čisto počtami áno, ale arabský či skôr muslimský svet nebol nikdy jednotný a napr. gen Šaron v roku 1973 nikdy nepochyboval, že to Izrael ustojí a arabské armády porazí i keď politické vedenie šírilo paniku.

  A dnes to neplatí už vôbec. Napriek tomu tento mýtus stále žije. Koľko by asi rozmýšľal prezidnet USA o pomoci Izraelu pri prípadnom napadnutí ... dve či tri sekundy ? : )
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:39 27.07.2016

  RiMr71

  Trochu súdnosti by nezaškodilo ....

  Izrael vnikol ako "odkladisko" nechcených Židov od 19.storočia až do roku 1948 ....pre Veľkú Britániu ale i ostatné štáty. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71

  Trochu súdnosti by nezaškodilo ....

  Izrael vnikol ako "odkladisko" nechcených Židov od 19.storočia až do roku 1948 ....pre Veľkú Britániu ale i ostatné štáty.

  Samozrejme tých "alahakbarujúcich šmejdov" sa nik nepýtal čo si o tom myslia ....

  Ak to preložíme do našej reality - Nemecko by do Česka bez súhlasu vlády navozilo milión migrantov a vyhlásilo by tam na nejakej časti štát Arabistan .....

  Samozrejme je to zjednodušené, ale páčilo by sa to Čechom ?

  Ak vytiahnem jednotlivé prípady z hocijakého národa ... tak s neho urobím bez problémov krutých primitívov ... v rátane Čechov ...

  Mimochodom rovnaké "objektívne" hodnotenie (už len to množné číslo na prípadoch, ktoré sa stali len raz je smiešne) robia i Angláni na Poliakov, Čechov a Slovákov ... a tiež je im zbytočné vysvetľovať, že je to nezmysel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  18:24 27.07.2016

  Put_in: jenže ono to není jen o technice, ale i o úrovni pilotů... a tu má Izrael velmi vysokou...

  Put_in: jenže ono to není jen o technice, ale i o úrovni pilotů... a tu má Izrael velmi vysokou...

 • Larry
  18:22 27.07.2016

  K článku snad jenom pár postřehů.
  Spolupráce a podpora Izraele jako nově vzniklého státu spočívala v dodání stíhaček Spitfire které byli byli přelétnuty v roce 1945 Čsl. letci v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K článku snad jenom pár postřehů.
  Spolupráce a podpora Izraele jako nově vzniklého státu spočívala v dodání stíhaček Spitfire které byli byli přelétnuty v roce 1945 Čsl. letci v Velké Británie.
  Tyto letadla byli samozřejmě zaplaceny Čsl. vládou Velké Británii.
  Údálosti 48 nedovolovali dovézt potřebné náhradní díly do Československa z důvodu embarga. A také byl v Československu prováděn výcvik izraelských pilotů.

  jelikož jsem Izrael navštívil osobně, třeba město Beersheba je obrovská komunita Ruských židů, není problém se domluvit i rusky. Například ve firmě Elta pracuje řada špičkových programátorů, výojářů a techniků, původem z Ruska a zemí SSSR. Taktéž jejich "otisk" je patrný v Israel Erospace Industries (UAV Heron)
  Takže potenciál pro leteckou výrobu a know-how prostě v Izraeli je.
  Israel je země, se kterou se musí "počítat"
  Skrýt celý příspěvek

 • Put_in
  18:08 27.07.2016

  Velice zaujatý nadpis. A článek plný spekulativních kravin. Během války se Sýrií museli často Izraelci zkoušet různé finty a pasti, protože se jim nedařilo sestřelovat výkonné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velice zaujatý nadpis. A článek plný spekulativních kravin. Během války se Sýrií museli často Izraelci zkoušet různé finty a pasti, protože se jim nedařilo sestřelovat výkonné MiG-25. Ale i Syřanům se povedly nějaké finty a vyhráli nějaké letecké souboje. A to už měl prosím Izrael od Američanů F-15!!! Stejné letadlo tvoří páteř Izraelského letectva i nyní. Opravdu to autor myslel vážně, nebo článek psal po úpalu způsobeném horkým letním dnem? Ve svém regionu proti svým potencionálním soupeřům má Izrael jednoznačně nejlepší letectvo, ale na světě??? S Ruským, či Americkým se nemůže vůbec srovnávat.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:53 27.07.2016

  ...k tomu utrpení lidů kolem Izraele a toho bordelu co tam způsobuje (někdo to tu psal) - všechno souvisí se vším, jak vidno, tak bordel v západních zemích, to pálení na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...k tomu utrpení lidů kolem Izraele a toho bordelu co tam způsobuje (někdo to tu psal) - všechno souvisí se vším, jak vidno, tak bordel v západních zemích, to pálení na předměstích atd, to dělají samí Izraelci. Parazitovat na soc. systémech sem lezou taky Izraelci. V kostelech podřezávají faráře, znásilňují babky na hřbitově a jezdá Dakar po dunách z těl taky Izraelci...
  Trochu soudnosti! To, co jiným vytýkáte - viz takovéto "jak se překročením státní hranice stávají alahbarující šmejdi jadernými fyziky a učitelé" sami praktikujete - "kdyby tam Izrael nedělal bordel, tak je tam klid a Arabové by tam žili v míru a pokoji, protože je to jejich přirozenost"...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:18 27.07.2016

  Letectvo a tanky boli dlho prioritami židovského štátu ...

  Až v roku 1973 "objavili Ameriku", že ozbrojené sily musia byť vyváženým mixom všetkých druhov zbraní. V roku 1973 mal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Letectvo a tanky boli dlho prioritami židovského štátu ...

  Až v roku 1973 "objavili Ameriku", že ozbrojené sily musia byť vyváženým mixom všetkých druhov zbraní. V roku 1973 mal síce Izrael excelentne vyzbrojené a vycvičené letectvo a tankové jednotky .. ale pechota bola čo sa týka výzbroje oproti arabským armádam ako "od žobrákov" ....to isté platilo pre delostrelectvo a obrnené transportéry.

  A čo sa týka transferu technológií .... USA masívne podporuje Izrael miliardami dolárov a dodávkami moderných zbraní ... a Izrael "veselo" predáva svoje moderné technológie Rusku .....
  Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  16:51 27.07.2016

  Pořád se operuje s tím, že letectva velmocí jsou nějakým měřítkem kvality. Ale s kým tyhle velmoci bojovaly? V tom vyrovnaném souboji, jak píše kolega Crusader, se od druhé světové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pořád se operuje s tím, že letectva velmocí jsou nějakým měřítkem kvality. Ale s kým tyhle velmoci bojovaly? V tom vyrovnaném souboji, jak píše kolega Crusader, se od druhé světové války neocitla ani jedna z nich. Tak by mě zajímalo, proč by musel Izrael, který naopak až do 70. let čelil zpravidla stejně kvalitně vyzbrojeným soupeřům, cokoliv dokazovat. Proto tomu, čemu musel čelit, nestála ani jedna z velmocí od konce druhé světové války (v poměru k jeho vlastním schopnostem).
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  16:45 27.07.2016

  Raziel: ono to o nicem jinem, nez o te omlete pisnicce neni. Jinak snazit se rozplest, kdo ma vetsi vinu, jestli Izrael nebo Arabove je stejne jako udelat z krokodyla vegetariana. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel: ono to o nicem jinem, nez o te omlete pisnicce neni. Jinak snazit se rozplest, kdo ma vetsi vinu, jestli Izrael nebo Arabove je stejne jako udelat z krokodyla vegetariana. Usili znacne, ale k nicemu to nevede. V kazdem pripade je videt, ze kdyz se chce, tak to jde. Viz. Egypt a Jordansko.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:56 27.07.2016

  Tak na to koukejte takhle: Je to jediné letectvo, které od svého počátku dominovalo ve všech konfliktech. Tím se nemůže chlubit žádné jiné. Navíc díky tomu figuruje jako průkopník ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak na to koukejte takhle: Je to jediné letectvo, které od svého počátku dominovalo ve všech konfliktech. Tím se nemůže chlubit žádné jiné. Navíc díky tomu figuruje jako průkopník leteckého boje v použití nadzvukových strojů a bombardování mimo svou operační oblast. Jo je to vinou toho, že se u nich odehrála naprostá většina "moderních" válek, ale je to fakt. To, že je podporují Amíci je jen logické. Je to jediná stabilní země demokratického typu v regionu. Z toho, že jim dodávají draky a motory letounů navíc profitují i výrobci za mořem. Získávají operační data letectva používajícího jiný způsob boje než je letectvo USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tom90
  15:55 27.07.2016

  Bohuzel, tohle je zrovna pripad, kdy neni mozne exaktne zjistit, kdo je nejlepsi, tudiz ten spor o pravdivosti toho tvrzeni, respektive nadpisu tu bude vzdycky.

  Nicmene myslim, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bohuzel, tohle je zrovna pripad, kdy neni mozne exaktne zjistit, kdo je nejlepsi, tudiz ten spor o pravdivosti toho tvrzeni, respektive nadpisu tu bude vzdycky.

  Nicmene myslim, ze nedoslo k uplnemu pochopeni nadpisu, respektive zameru autora. Myslim, ze autor se nesnazi tvrdit, ze Izrael ma nejlepsi techniku, nejlepsi piloty a v soubojich zvitezi vzdy Izraelci. Ale spis to chapu tak, ze Izrael dokaze temer pokazde vytezit z minima maximum, dokonale planuje, nektere plany a akce jsou (byly)prekvapive, nevzdava se a to vse je navic kryto domacim leteckym prumyslem, ktery je na vysoke urovni a zabezpecuje tak Izraeli technologickou prevahu v regionu.

  Samozrejme pokud bychom postavili proti sobe letectvo USA, pripadne Ruska proti Izraeli, je pravdepodobne, ze Izrael bude porazen.Nicmene verim, ze za vysokych ztrat. Nicmene tahle myslenka nema zadnou velkou vypovidajici hodnotu o schopnosti letectva. Mnohem prukaznejsi by bylo postavit proti sobe letectvo USA, pripadne Ruska, Turecka v sile odpovidajici sile Izraelcu a tam pomerit schopnosti. A v tom si myslim, ze by Izrael zvitezil.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:47 27.07.2016

  O stopnutí dodávok do Izraela rozhodol Stalin, nie rok 1948 u nás. Keď sa formoval židovský štát, nebolo jasné, kde sa prikloní a Stalin povolil dodávky z Československa v nádeji, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O stopnutí dodávok do Izraela rozhodol Stalin, nie rok 1948 u nás. Keď sa formoval židovský štát, nebolo jasné, kde sa prikloní a Stalin povolil dodávky z Československa v nádeji, že ho pritiahne do východného bloku. Okrem toho sa ČSR zbavovalo celkom výhodne nemeckého a západného zbrojného materiálu.

  Dasher bol podľa najnovších poznatkov francúzkou dodávkou a nebolo to o "genialite" Izraela, ale o neoficiálnej pomoci francúzkeho výrobcu, ktorý embargované stroje dodal v "rozsype"

  Tie vzťahy zas nie sú také ideálne. Amíci platia miliardy štátu Izrael a Netanjahu bez problémov "poučuje" Obamu ....
  Je to trochu absurdné, ale dnešná izraelská reprezentácia považuje za "samozrejmosť", že dostáva miliardy .... a reaguje veľmi podráždene na "poučovanie" zo strany USA ..... nie náhodou mnoho analytikov považuje vzťah za nevyvážený a vzhľadom na to, že USA majú i mnohých islamských spojencov v regióne, tvrdia, že USA by až tak bezvýhradne Izrael nemal podporovať.

  Samozrejme je to i o vnútornej politike USA, kde má silný vplyv židovnská loby, ktorú silno podporujú konzervatívci.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:45 27.07.2016

  2 skelet
  jako jo, tuhle stokrát zrecyklovanou a omletou písničku (ač objektivní) snad není třeba znovu vytahovat. Stovky článků o vojenství nám to vmasírovává do palic. Ale že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 skelet
  jako jo, tuhle stokrát zrecyklovanou a omletou písničku (ač objektivní) snad není třeba znovu vytahovat. Stovky článků o vojenství nám to vmasírovává do palic. Ale že tam ten bordel je od roku 1948, oficiálního vzniku státu Izrael, to už milí autoři rádi zapomínají zmínit. Nebudu to rozvádět, zase by se tu vyrojil nějakej ukřivděnej Adler.

  Někdy na to koukáte až moc po vojenské stránce a přes bojové úspěchy Izraelské armády nevidíte kolik násilí to přineslo místnímu obyvatelstvu. Není to tak černobílý, vy to víte, ale moc to vidět nechcete......nehodí se to k veřejnému mínění
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:09 27.07.2016

  Crusader: pro velkou část lidí je izraelská armáda pojem. Pojem, který nebyl vybudován ani tak propagandou (USA, Rusko), ale krví a vítězstvími. Izrael na rozdíl od USA a dalších ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Crusader: pro velkou část lidí je izraelská armáda pojem. Pojem, který nebyl vybudován ani tak propagandou (USA, Rusko), ale krví a vítězstvími. Izrael na rozdíl od USA a dalších mocností prochází pravidelnými a poměrně masivními střety. Takže je to naopak, aby jsi řekl, že je někdo lepší než Izrael, tak by se s Izraelem musel utkat.

  Válka pochopitelně není o jediné akci, ale v té akci ty sovětské poradce smázli poměrně s přehledem. Můžeme diskutovat o podmínkách té akce, ale pravdou je, že krom svých arabských protivníků dali lekci i světové velmoci.

  Izrael je ve své podstatě jediný bezvýhradný spojenec USA v tamní oblasti. Je tedy logické, že se je snaží udržet při životě, a tedy jej i vojensky podporuje. Stejně tak tomu má nyní Rusko se Sýrií. Všichni ostatní jsou pro ně "vrtkaví" (Egypt) , popřípadě nepřátelé za oponou (Saudská Arábie).
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:04 27.07.2016

  2 crusader
  to se nikdy nestane - je to cíleně chráněné děťátko

  2 crusader
  to se nikdy nestane - je to cíleně chráněné děťátko

 • crusader
  14:37 27.07.2016

  Opět tu někteří mají problém s psaným slovem, netvrdím, že nejsou dobří, vadí mi ten bombastický nadpis (originál zní lépe a neříká, že jsou nejlepší na světě)

  skelet
  Kdyby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opět tu někteří mají problém s psaným slovem, netvrdím, že nejsou dobří, vadí mi ten bombastický nadpis (originál zní lépe a neříká, že jsou nejlepší na světě)

  skelet
  Kdyby byli nejlepší na světě, nepotřebovali by pomoc od USA.
  Samozřejmě, že je to pro amíky úžasný kšeft (ale i pro Izrael)

  "debakl sovětských poradců" - válka není o jedné akci, kdy sundám pár protivníků

  SeaWolf
  Aby byli nejlepší na světě, museli by své umění ukázat proti USA (Rusku, Číně ....)
  Tím samozřejmě netvrdím, že nejsou nejlepší na blízkém východě (i když výsledek střetnutí Izrael x Turecko by mě docela zajímal)
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:17 27.07.2016

  "jednoduše ukradl vše, co potřeboval"

  ...no jo... Rus kopíruje, Číňan reversně inženýruje, ale Žid, Žid krade!!! :)

  "jednoduše ukradl vše, co potřeboval"

  ...no jo... Rus kopíruje, Číňan reversně inženýruje, ale Žid, Žid krade!!! :)

 • David
  13:48 27.07.2016

  Nevím, taky mi ten nadpis přijde poněkud bombastický. Nejlepší na světě...znám x lidí, kteří budou tvrdit, že nejlepší letectvo na světě mají a) USA, za b) Rusko, za c) Velká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, taky mi ten nadpis přijde poněkud bombastický. Nejlepší na světě...znám x lidí, kteří budou tvrdit, že nejlepší letectvo na světě mají a) USA, za b) Rusko, za c) Velká Británie atd... Takové srovnávání - které nikdy nemůže být čistě exaktní - jsou vždy poněkud ošidná.
  Jako mnohem důležitější vnímám to, že izraelské letectvo předčí vojenské letectvo Egypta či Saúdské Arábie, tedy dalších mocností regionu. Jejich letectva se sice početně téměř vyrovnají izraelskému, ale mají nižší technologickou úroveň, nižší stupeň ovládnutí techniky, stupeň vycvičenosti, bojového ducha atd
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  12:55 27.07.2016

  crusader
  O tom je jakákoli válka. Ten kdo vyhraje je lepší v tom v čem poražený zaostává.

  Vymlouvat se a poukazovat na rozdíl ve schopnostech nebo možnostech je ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  crusader
  O tom je jakákoli válka. Ten kdo vyhraje je lepší v tom v čem poražený zaostává.

  Vymlouvat se a poukazovat na rozdíl ve schopnostech nebo možnostech je ten nejhloupější pseudoargument který někde čtu dnes a denně :-D

  Kdyby nebyly rozdíly nebylo by vítězů a ani poražených.

  Je úplně jedno kdo Izraelce podporuje nebo proti komu bojují, když vítězí tak to dělají dobře a o tom je článek.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:19 27.07.2016

  "Kdyby byli nejlepší na světě, nedostávali by americkou vojenskou pomoc a americké zbraně. "
  zde je jednoduchá odpověď - ekonomika. USA jim dorovnává zbrojní rozpočet, a to tím, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Kdyby byli nejlepší na světě, nedostávali by americkou vojenskou pomoc a americké zbraně. "
  zde je jednoduchá odpověď - ekonomika. USA jim dorovnává zbrojní rozpočet, a to tím, že jim dodávají zbraně.

  "Jsou dobří, ale nikdy nebojovali proti nepříteli, který by byl srovnatelný - buď zaostával technicky, nebo (a to častěji) morálně."

  což opět neplatí, viz. debakl sovětských poradců v roce 1970.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  11:36 27.07.2016

  A opět bombastický nadpis Jana Grohmana.
  Izraelci jsou určitě nejlepší v regionu, ale na světě?
  Kdyby byli nejlepší na světě, nedostávali by americkou vojenskou pomoc a americké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A opět bombastický nadpis Jana Grohmana.
  Izraelci jsou určitě nejlepší v regionu, ale na světě?
  Kdyby byli nejlepší na světě, nedostávali by americkou vojenskou pomoc a americké zbraně.
  Jsou dobří, ale nikdy nebojovali proti nepříteli, který by byl srovnatelný - buď zaostával technicky, nebo (a to častěji) morálně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  10:15 27.07.2016

  Před jejich letectvem smekám, efektivita maximální, až na dřeň. V současnosti vlastně ani nemají letectvo nikterak lepší, jak jejich sousedé, až na důležité komponenty, které si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Před jejich letectvem smekám, efektivita maximální, až na dřeň. V současnosti vlastně ani nemají letectvo nikterak lepší, jak jejich sousedé, až na důležité komponenty, které si osadí sami. Navíc taktika, kterou užijí, ale to bych už kopíroval článek. Zajímavým poznatkem byl pro mě prodej informací Číně a důvod neexportu F-22. Spolupráce se nám sem do Evropy s nimi bude pouze hodit, asi by bylo cekově vhodnější posílat vyšší šarže na zaučení raději k nim, než do států-větší šance na lepší armádu.
  Skrýt celý příspěvek