Proč je izraelské letectvo nejlepší na světě?

Izraelští piloti u stíhačky F-16D "Barak"; větší foto / Flickr IDF, CC BY-SA 3.0

Díky špičkovému výcviku a chytrému využívání slabostí nepřítele patří izraelské letectvo mezi nejlepší na světě. Své kvality ukázalo mnohokrát v minulosti, kdy doslova zachránilo Izrael před zničením. Převaha izraelského letectva nad protivníky je však možná především díky flexibilnímu využívání moderní letecké techniky.

Počátky věhlasu izraelského letectva

Na začátku svého vzniku Izrael nakupoval letadla od všech možných prodejců, například z Československa. Avšak slibnou spolupráci mezi Československem a Izraelem ukončil v roce 1948 komunistický převrat.

Na konci 50. let Izrael uzavřel strategická partnerství o dodávkách zbraní s několika zeměmi, především s Francií a Velkou Británií.

Klíčová byla především dodávka špičkových francouzských stíhacích strojů Mirage a také francouzská výpomoc s izraelským jaderným programem.

Stíhačky Mirage tvořily jádro izraelského letectva během Šestidenní války (1967). Právě Mirage během několika prvních hodin války zničily velkou část letectva nepřítele, především při zdrcujících náletech na nepřátelská letiště.

Nicméně v roce 1967 Francie uvalila embargo na dovoz zbraní do Izraele. Tel Aviv se tak dostal do svízelné situace, protože arabské země měly stále chuť zničit židovský stát a nebyl nikdo, kdo by Izraeli dodal potřebné a vhodné stíhací letadla. Přitom Izrael potřeboval nahradit na 60 stíhaček ztracených během šestidenní války.

Izrael proto vzal věci do svých rukou a přistoupil ke starobylé, ale účinné strategii - jednoduše ukradl vše, co potřeboval.

Kfir  Kfir; větší foto / Public Domain

Izraelské stíhačky

Izraelská špionáž získala kompletní technickou dokumentaci ke stíhačkám Mirage, avšak údajně i díky “přivření oka” od některých francouzských vládních představitelů. Izraelské snahy nakonec přinesly ovoce v podobě dvou stíhacích letadlech - Nešer a Kfir. V obou případech šlo o klony francouzských Mirage 5.

Nešer byl vyráběn jen pár let a poté uvolnil místo pokročilejší verzi Kfir s výkonnějším licenčně vyráběným americkým motorem . Kfir sloužil po dlouhou dobu jako hlavní stíhač izraelského letectva.

Izrael několik let po zavedení do výzbroje prakticky všechny vlastní stíhačky Nešer prodal do Argentiny (1977). Naopak nově vyrobená letadla Kfir Izrael prodal do Kolumbie, Ekvádoru a na Srí Lanku.

Investice Izraele do vojenské letecké techniky měla pozitivní dopad na izraelskou ekonomikou. Díky úspěchu stíhačky Kfir si Izrael vybudoval vlastní pokročilý letecký průmysl a prodejem letadel získal potřebné finance pro další rozvoj leteckého sektoru. Izrael také získal značnou nezávislost na libovůlí zahraničních výrobců bojových letadel.

Přesto se Izrael snažil získat moderní leteckou techniku ze zahraničí. Od nového klíčového spojence - Spojených států - získal v roce 1969 stíhací letoun F-4 Phantom II a v roce 1976 špičkové letouny F-15.

Lavi; větší foto / Bukvoed, CC BY 2.5

Program Lavi

Izrael také pokračoval ve snahách vyvinout vlastní stíhací letoun. Výsledkem byl známý program izraelského stíhacího letadla Lavi. Podobně jako Spojené státy nebo Sovětský svaz, izraelské letectvo plánovalo kombinovat velmi výkonná bojová letadla (F-15) a jednodušší bojové stroje (Lavi).

Kromě delta a kachních křídel byla koncepce stíhačky Lavi a americké F-16 podobná. Izrael získal navíc pro stíhačku Lavi některé systémy přímo od Američanů.

Vývoj vlastní stíhačky však byl pro Izrael příliš velké sousto. Navíc panovaly obavy, že i přes miliardové výdaje do vývoje, se stíhačka Lavi nebude svými schopnostmi příliš odlišovat od americké F-16.

Byla zda i možnost exportu stíhačky Lavi do zahraničí. Avšak prodej do zahraničí by musel schválit Washington, protože řada komponentů v letadle byla americké výroby.

Program stíhačky Lavi skončil v roce 1987. Izrael nakonec místo stíhaček Lavi postupně během let nakoupil 234 stíhaček F-16 (podle centra Institute for National Security Studies).

F-16I "Bouře"; větší foto / Flickr IDF, CC BY-SA 3.0

Alternativy F-15I a F-16I

Program Lavi měl zásadní dopad na rozhodnutí USA neprodávat špičkový F-22A do zahraničí. Důvodem byla nápadná podobnost čínské stíhačky J-10 a izraelské Lavi. Američané Izraelce obviňovali, že izraelské a americké technologie stíhačky prodali Číně.

Z toho důvodu Kongres zakázal prodej F-22A do zahraničí. Přitom o F-22A projevoval zájem právě Izrael, ale i Japonsko nebo Austrálie.

Místo toho, aby Izrael vyvinul vlastní letadla, zaměřil se na vlastní modifikace - příkladem jsou Izraelem upravené stíhačky F-15I “Hrom” a F-16I “Bouře”. Obě letadla mají vylepšenou avioniku (především systémy elektronického boje) a posílené schopnosti pro bombardovací operace na dlouhé vzdálenosti.

F-15I vychází z víceúčelové verze F-15E Strike Eagle. Právě F-15I je v současné době nejvýkonnější izraelský stíhač a hlavní platforma pro dalekonosné bombardovací mise. V brzké době přitom izraelské letectvo výrazně posílí nové víceúčelové stíhačky F-35I Lightning II, taktéž upravené izraelským průmyslem.

F-15I "Hrom"; větší foto / Public Domain

Samostatnost

Přes absenci vlastního stíhacího letadla patří izraelský letecký průmysl k nejlepšímu na světě. Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) vyvíjí a vyváří nejmodernější letecké technologie, včetně přesně naváděné letecké munice a avioniky. IAI je také předním výrobcem bezpilotních letadel.

Vlastní moderní technologie nejen posilují schopnosti izraelských bojových letadel, ale pomáhají také růst izraelské ekonomice.

V současné době Izrael při budování svých leteckých sil spoléhá především na Spojené státy, nejen v rámci poskytování moderní techniky, ale také v rámci americké finanční pomoci. Speciální izraelsko-americké vztahy přitom nenarušila ani aféra s prodejem technologií stíhačky Lavi do Číny.

I kdyby se Spojené státy od Izraele odvrátily, nepřinese to židovskému státu nutně pohromu. Díky moderním technologiím a robustnímu vlastnímu leteckému průmyslu Izrael nového partnera nebude hledat příliš dlouho.  

Zdroj: The War Is Boring

Nahlásit chybu v článku


Související články

První stíhačky F-35I “Adir” pro Izrael

V prosinci letošního roku získá izraelské letectvo první dvě stíhačky F-35I “Adir” (F-35I “Mocný”). ...

RoBattle - nový bojový robot z Izraele

Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) za týden na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 ...

První F-35A Lightning II pro Izrael

V polovině minulého týdne izraelská vládní delegace slavnostně převzala na základně Fort Worth v ...

Ruské trápení se stíhačkou Suchoj T-50

Rusko se stále potýká s vývojovými a cenovými problémy nové stíhačky Suchoj T-50. Podle ruského ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pavel rampir
  06:49 20.01.2017

  Podle arabských zdrojů byly během izraelského náletu minulý týden na lokality v okolí letiště u Damašku zlikvidovány dva systémy S-300 - chlouba ruského vojenského ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle arabských zdrojů byly během izraelského náletu minulý týden na lokality v okolí letiště u Damašku zlikvidovány dva systémy S-300 - chlouba ruského vojenského průmyslu......
  Asi proto je IDF nejlkepší na světě :-) a letěly staré F-16.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:40 31.07.2016

  a kdo ano? :)

  a kdo ano? :)

 • pjek
  11:27 31.07.2016

  PíÁr jako vyšité. Jedna věc je něco deklarovat pro veřejnost a druhá to demonstrovat v reálném boji. Ten s rovnoceným protivníkem Izrael již dlouho nezažil...

  PíÁr jako vyšité. Jedna věc je něco deklarovat pro veřejnost a druhá to demonstrovat v reálném boji. Ten s rovnoceným protivníkem Izrael již dlouho nezažil...

 • dusan
  15:22 29.07.2016

  Refael

  To "vyšupnutie" OSN bol pre Egypt pozitívny krok, ktorý znižoval napätie. Arabskí susedia sa totiž posmievali Egypťanom .... že ich musí "strážiť" OSN ....

  Refael

  To "vyšupnutie" OSN bol pre Egypt pozitívny krok, ktorý znižoval napätie. Arabskí susedia sa totiž posmievali Egypťanom .... že ich musí "strážiť" OSN ....

 • raziel87
  13:56 29.07.2016

  Skelet v tom jsme za jedno :) omlouvám se, splynul mi názor někoho jiného (ohledně demokratizace muslimských zemí) s vašimi příspěvky. Mea culpa. P.S kdo mě osobně nezná, může ...Zobrazit celý příspěvek

  Skelet
  v tom jsme za jedno :) omlouvám se, splynul mi názor někoho jiného (ohledně demokratizace muslimských zemí) s vašimi příspěvky. Mea culpa.

  P.S kdo mě osobně nezná, může mít z mých příspěvků pocit, že jsem proti židovsky založený. To by byla chyba - v rodině udržujeme desítky let velmi vřelé vztahy s mnoha vlivnými, židovskými rody. Nicméně i ti v zákulisí (v dobré atmosféře u číše vína) připustí, že spoustu věcí bylo a je úplně jinak, než za co se poté v diskuzích perou neinformovaní čeští Pepíci (vy Skelete neberte narážku na českého Pepíka osobně, znám vás z jiného nejmenovaného fóra a vím, že na rozdíl od mnoha jiných zde na AM máte veskrze objektivní výroky podložené spoustou relevantní četby)Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:32 29.07.2016

  nevšiml jsem si, že bych někde obhajoval vývoz demokracie do arabských států nebo bych dokonce k tomu projevil sympatie :) Obecně mám Izrael rád, ale nehodlám z něj dělat ...Zobrazit celý příspěvek

  nevšiml jsem si, že bych někde obhajoval vývoz demokracie do arabských států nebo bych dokonce k tomu projevil sympatie :)
  Obecně mám Izrael rád, ale nehodlám z něj dělat neviňátko. Svět není černobílý a ani nikdy nebude.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  11:33 29.07.2016

  2 skelet. Já se nesnažím udělat z krokodýla vegetariána, je mi to vcelku jedno. Žiju všedními starostmi a internetové, anonymní diskuze rychle zapomínám, nikam nevedou. Píšu, že ...Zobrazit celý příspěvek

  2 skelet.
  Já se nesnažím udělat z krokodýla vegetariána, je mi to vcelku jedno. Žiju všedními starostmi a internetové, anonymní diskuze rychle zapomínám, nikam nevedou. Píšu, že na Araba je prostě nutný bič, což Kaddafí věděl. Tak s tou demokratizací muslimských zemí sympatizujte dál - třeba se Vám fakt povede aklimatizovat zrzavý mravence v mraveništi černých, lesních (sarkasmus)

  Jen mi je nepříjemné věčné popisování Izraele jako nevinného chudáčka, který neiniciuje žádné konflikty. Oni se mezi sebou nakonec dohodnou, je tam až příliš ortodoxních - dva se perou, třetí se směje.A křesťanská Evropa se smát určitě nebude. Já tě o svém názoru nepřesvědčím, ani nechci....ty zase nepřesvědčíš mě. Že jsme tu všichni za voly je nicméně fakt - skutečnou situaci a zákulisí nikdo z nás všedních občanů nerozkryje.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:12 29.07.2016

  "Co se týče vašeho popisu situace před 6 denní válkou - kde zase berete tu jistotu, že by Egypt zaútočil?. Uvědomte si, že to nebyli takoví idioti, aby spustili masovou vojenskou ...Zobrazit celý příspěvek

  "Co se týče vašeho popisu situace před 6 denní válkou - kde zase berete tu jistotu, že by Egypt zaútočil?. Uvědomte si, že to nebyli takoví idioti, aby spustili masovou vojenskou akci proti státu, který byl v hájení Západu"

  a Arabové byli zase hájení Východem. Asi proto si na to mohli a také dosti často troufali. (a naopak).

  Jinak koukám, že se vesele snažíte udělat z krokodýla vegetariána :)
  Ale když jste tak tupí, že se o to snažíte, tak se snažte dál. Stejně se k ničmeu nedoberete, protože na jednu křivdu najdete další křivdu, která ji předcházela, akorát z druhé strany.
  Aby tam byl klid, tak by se právě tyhle blbosti museli přestat řešit. Žádné "buuu, on je zlý", ale naopak pragmatické "on je blb, ale už mě nebaví se s ním hádat. Palestině jejich současná pozice otloukánka vyhovuje, respektive vyhovuje jejich vůdcům. Absolutně všechno svedou na Izrael. Izrael je na tom tak trochu podobně. Okolním Arabským státům to taky vyhovuje, protože díky zlému Izraeli odvede pozornost jinam.
  Čest výjímkám - Egyptu a Jordánsku, ale tyto dva státy a Izrael udělali právě onu pragmatickou dohodu.Skrýt celý příspěvek

 • Refael
  08:25 29.07.2016

  raziel87: "Co se týče vašeho popisu situace před 6 denní válkou - kde zase berete tu jistotu, že by Egypt zaútočil?" Prostě se Násir nechal svými populistickými prohlášeními ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:

  "Co se týče vašeho popisu situace před 6 denní válkou - kde zase berete tu jistotu, že by Egypt zaútočil?"

  Prostě se Násir nechal svými populistickými prohlášeními vmanévrovat do pro něj neřešitelné pozice, kdy propagandou vyburcovat arabský lid v ulicích arabských měst(v té době byl Egypt lídrem arabského světa) a pokud by se stáhl, byla by přes noc z něj mrtvola nejen politická.
  Když vyhodil ze Sinaje síly OSN a OSN mu vyhověla, což nejspíš nečekal, už nebylo zpět k návratu.
  A je pouze jeho chyba a za ní taky zaplatil.

  Už jsem to tu psal, že vy ve vzdálené Evropě to můžete vidět jinak, ale pokud jste v centru dění, nemůžete se spoléhat na libovůli podobných diktátorů, jinými slovy tady v Izraeli nemáme ten luxus čekat do poslední minuty, jak se který diktátor vyspí.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  07:42 29.07.2016

  2 Pavel 1 možná napíšete, že to co zde tvrdíte, máte z první ruky, protože jste v Sýrii za totality dělal 10 let geologické práce k ropovodům v Íranu a Sýrii nebo jste tam půsbil ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Pavel 1
  možná napíšete, že to co zde tvrdíte, máte z první ruky, protože jste v Sýrii za totality dělal 10 let geologické práce k ropovodům v Íranu a Sýrii nebo jste tam půsbil jako diplomatický atašé. Já se ale domnívám, že to, co zde prezentujete máte tak max z oficiálních mediálních vyjádření - nasvědčuje tomu vaše zapálenost v diskuzi.

  Já jsem na blízkém východě nikdy nebyl, ale mám od lidí (kteří tam za totality 10 let žily a ty geologické práce k ropovodu přímo dělali) trošku jiné informace. Důvěřuji jim, je to rodina. Víte Pavle, na světě jsou kultury, které stále potřebují pevnou ruku a bič. Na oba diktátory bylo v západních mediích nakydáno spoustu neobjetivního hnoje, aby se osparavedlnilo šíření demokracie. Výsledek, pokud nejste úplně slepý a hluchý, vidíte sám. Neoficiální občanská válka v Evropě, migrace kultur, rozesranej celej blízkej východ. Co se týče vašeho popisu situace před 6 denní válkou - kde zase berete tu jistotu, že by Egypt zaútočil?. Uvědomte si, že to nebyli takoví idioti, aby spustili masovou vojenskou akci proti státu, který byl v hájení Západu - co víc ve Středozemním moři tou dobou stejně náhodou plula pojistka :) Při vší úctě, přijde mi, že jste člověk, který je prosáklý čt, novou a bleskemSkrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:48 29.07.2016

  Pevel1 http://www.jetotak.sk/svet/vzn... Kto chce si to naštuduje, kto nechce, opakuje svoje ...Zobrazit celý příspěvek

  Pevel1
  http://www.jetotak.sk/svet/vzn...
  Kto chce si to naštuduje, kto nechce, opakuje svoje čierno-biele videnie.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:30 29.07.2016

  "mrtvých, o od roku" ... text by som hádam pochopil, keby tam bolo to "a" čo tam malo byť .... takže áno toto beriem späť, po "upresnení" .... Takže v tomto nemáme spor, ani ...Zobrazit celý příspěvek

  "mrtvých, o od roku" ... text by som hádam pochopil, keby tam bolo to "a" čo tam malo byť .... takže áno toto beriem späť, po "upresnení" ....

  Takže v tomto nemáme spor, ani to nespochybňujem .... bolo to tak. Samozrejme zločiny Saddáma či Asada neobhajujem ... nereagoval som len pre nepresnosť vo vašom texte .... inak keď sme už pri tých diktátoroch ..... Šáhov režim Izrael podporoval v rátane "zdokonalovania" mučenia jeho odporcov. Tak isto spolupracoval s režimom v JAR ... takže ani tu to nie je čiernobiele. Pri dnešných Iránsko-izraelských vzťahoch pôsobí fakt, že Izrael dodával pre revolučný Irán zbrane až neuveriteľne ... ale i to bola realita.

  Samozrejme, že nie za všetko môžu hranice, ale hranice "krížom- krážom" podľa priorít veľmocí región poznačili dodnes .... to nie je "blábol" .. ale realita, napr. Kurdistan .... dnes už de facto reálny štát.

  Etnické čistenie Palestíny zo strany rodiaceho židovského štátu je zdokumentované dobre ... a bájky o "rozhlasovom vysielaní" nemienim komentovať zas ja ....a dnes na čistky spomínajú s ľútosťou i niektorí židovskí veteráni ....

  Vypovedanie vojny je jedna vec .... niekoho predstavy o tom vec druhá ..... útoky počas "opotrebovacej vojny" boli čo ? .. To akože bola vojna takmer každý deň ?

  Nie nebola .... napriek desiatkam leteckých či tankových súbojov ....

  Neviem, že by niekto Izrael kritizoval za likvidáciu teroristov ... prosil by som neklamať. Problémom je, že často sú reálni teroristi zabíjaní i s množstvom civilov a mnohí civilisti sú vydávaní za "teroristov" .... či ničenie hospodárskej infraštruktúry Palestíny, ktoré mimochodom len nadháňa prívržencov pre radikálov.Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  22:02 28.07.2016

  "Libanon, Irak, Sýria či Jemen sú produkt európskych veľmocí" Blábol. Jemen, Irák, Sýrie mají po velmi krátkém období Evropské nadvlády pouze jen jedno, a to hranice. Ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

  "Libanon, Irak, Sýria či Jemen sú produkt európskych veľmocí" Blábol. Jemen, Irák, Sýrie mají po velmi krátkém období Evropské nadvlády pouze jen jedno, a to hranice. Ovšem korupce, ekonomický úpadek, teror a masakry civilního obyvatelstva, které v těchto zemích po druhé světové válce probíhaly s průběhem hranic nemají společného lautr nic, za to mají všechno společné s jejich diletantskými a diktátorskými vládami většinou závislými na sssr.
  Co je důležité a co znovu opakuju, a co jste se nenamáhal okomentovat, když saddám nebo asadovic famílie vyhladili město plné vlastních občanů, nebo když jejich předchůdci a spojenci v Libyi, Egyptě, TUnisu, Maroku, atd. vyhnali ze země statisíce židů a ukradli jim veškerý majetek, tak to levičáky, a přežvykovače palywoodské či obecně arabské propagady vůbec nevzrušilo, za to jim jde vzteky pěna od huby, když v Izraeli zlikvidují pár arabských teroristů, kteří se prokazatelně dopouštěli zločinů.
  Mimochodem naučte se chápat psaný text. Po lopatě: Statisíce mrtvých (vlastních občanů všech náboženství a národností) mají na svědomí arabští diktátoři, a další statisíce židů bylo vyhnáno z islámských zemí.
  Jestli něco jako naprostou kravinu není třeba komentovat, tak to o tom etnickém čištění. Arabové odešli sami na základě výzvy okolních arabských agresorských států. ˇ
  Nikoli úsměvná ale přímo srandovní je snaha zapírat, že jak Egypt tak Sýrie se před šestidenní válkou dopustili agrese, které jednoznačně znamenaly vypovězení války Izraeli.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:40 28.07.2016

  RiMr71 Nad mojím "antisemitizmom" sa môžem akurát zasmiať. Je to štandartným nástrojom izraelskej politiky nálepkovať všetkých čo si dovoľujú nesúhlasiť s čiernobielym videním ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71

  Nad mojím "antisemitizmom" sa môžem akurát zasmiať. Je to štandartným nástrojom izraelskej politiky nálepkovať všetkých čo si dovoľujú nesúhlasiť s čiernobielym videním za "antisemitov" ....takže nič nové ...

  Áno mám pochopenie pre Palestínčanov, hoci ani tam to nie je ideálne, ale ani nemôže byť ak žijú pod tvrdým okupačným režimom. A treba si pozrieť i príbehy Palestínčanov ... či správy nezávislých osobností ... v rátane židovských, lebo sú i "antisemitskí" ... t.j. z Vášho pohľadu si dovoľujú nesúhlasiť s oficiálnou izraelskou politikou ....

  Faktom je, že Izrael je na vyššej úrovni v demokracii i právnom štáte ako všetky štáty okolo .... ale demokracia pre všetkých to určite nie je ...Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  12:37 28.07.2016

  Překvapuje mne zveřejněný počet ztracených Izraelských letadel během 6 denní války. Moc se o tom v dokumentech o této válce nemluví. V článku mi chybí ještě zmínka o ...Zobrazit celý příspěvek

  Překvapuje mne zveřejněný počet ztracených Izraelských letadel během 6 denní války. Moc se o tom v dokumentech o této válce nemluví.

  V článku mi chybí ještě zmínka o Izraelských pilotech. Před dost léty jsem právě o nich četl článek, kde psali, že Izraelští piloti jsou doslova po stránce zdravotní, tělesné, ale především inteligenčně dokonalí lidé. Podle toho, co tam psali, tak podmínky výběru jsou až enormní.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:45 28.07.2016

  ""To isté tvrdí i Rusko : ) ... "NATO je blízko ... a tak sme museli obsadiť Krym"" ... a kolik masivních raketových útoků že Ukrajina poslala do Ruska? Kolikrát je vojensky ...Zobrazit celý příspěvek

  ""To isté tvrdí i Rusko : ) ... "NATO je blízko ... a tak sme museli obsadiť Krym""

  ... a kolik masivních raketových útoků že Ukrajina poslala do Ruska? Kolikrát je vojensky napadla s vyhlašovaným cílem je vyhladit? Kolik ukrajinských sebevražedných atentátníků se odpálilo v ruských cukrárnách?
  Srovnávat tyto dva konflikty je hodno novináře na IDnesu...Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:42 28.07.2016

  Dušane, při vší úctě, už dávno jsem Vás na základě Vašich příspěvků odhadnul jako těžce prounijního, Brusel a multikulti politiku obhajujícího levicového "novoevropana". Ten Váš ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušane, při vší úctě, už dávno jsem Vás na základě Vašich příspěvků odhadnul jako těžce prounijního, Brusel a multikulti politiku obhajujícího levicového "novoevropana".
  Ten Váš antisemitismus a nemýlím-li se, tak ve starších příspěvcích i postoj na straně palestinců), nenávist k Izraeli, to celé "sedí" a dokresluje ten celkový obraz.
  Je to Váš postoj a názory a já je respektuji, možná jste v jádru i dobrý a poctivý člověk, ale mě osobně jsou takové postoje na straně takových názorů neskutečně odporné...Skrýt celý příspěvek

 • Refael
  10:17 28.07.2016

  Víte Dušane, ohledně blokády Eilatu je už válečný akt sám o sobě. Tvrdíte, že by to nezpůsobilo Izraeli ekonomickou újmu. Pro vás z bezpečí Evropy se i celý konflikt může jevit ...Zobrazit celý příspěvek

  Víte Dušane, ohledně blokády Eilatu je už válečný akt sám o sobě. Tvrdíte, že by to nezpůsobilo Izraeli ekonomickou újmu.
  Pro vás z bezpečí Evropy se i celý konflikt může jevit jinak a je to vlastně v pořádku a je to normální, ovšem pokud bydlíte tady v Izraeli, pak uvidíte jinou perspektivu, která se vás přímo dotýká.
  Byl jsem poprvé v Izraeli v r.2002 na 3 měsíce, kdy vrcholily útoky sebevr.atentátníků na civilisty po celému Izraeli a z osobní zkušenosti vám mohu říct, že takovým pocitům, pokud používáte MHD, na které byly tyto útoky primárně zacíleny, myslíte jinak než z bezpečného koutku Evropy.

  K některým vašim námitkám ohledně politiky vůči Palestincům můžu s vámi i souhlasit, ale to hlavní, strategickou bezpečnost má u nás prvořadou prioritu.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:20 27.07.2016

  Refael To isté tvrdí i Rusko : ) ... "NATO je blízko ... a tak sme museli obsadiť Krym" .... Skrátka to nie je argument .... resp. agresor si vždy nejakú výhovorku nájde. ...Zobrazit celý příspěvek

  Refael

  To isté tvrdí i Rusko : ) ... "NATO je blízko ... a tak sme museli obsadiť Krym" ....

  Skrátka to nie je argument .... resp. agresor si vždy nejakú výhovorku nájde.

  Oproti mýtom sa reálne musel brániť židovský štát v roku 1973 ... a pri vzniku, ale to vlastne ani neexistoval .... vojny v roku 1956, 1967, 1982 či 2006 rozútal on i keď samozrejme hlavne v posledných dvoch prípadoch mal na to objektívne dôvody a protivník viedol proti nemu nevyhlásenú vojnu a ani ja Izraelu nevyčítam samotnú vojnu, skôr spôsob jej vedenia. I keď je samozrejme faktom, že bojovať s teroristami je ťažké ak zákerne využívajú či skôr zneužívajú civilov ako živé štíty.

  Vojna je vždy pokračovaním politiky a bez zastavenia výstavby nových osád v Palestíne žiadna politika nebude ... a bude len vojna .... ale to je voľba súčasných izraelských politikov, medzi ktorými nie je mimochodom núdza o náboženských bláznov, ktorí sa plne "vyrovnajú" tým na druhej strane ...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:05 27.07.2016

  Pavel1 Libanon, Irak, Sýria či Jemen sú produkt európskych veľmocí. A ako ich vytvorili .. tak fungovali ... resp. fungujú, či skôr nefungujú čo by "profík" z oblasti histórie mal ...Zobrazit celý příspěvek

  Pavel1
  Libanon, Irak, Sýria či Jemen sú produkt európskych veľmocí. A ako ich vytvorili .. tak fungovali ... resp. fungujú, či skôr nefungujú čo by "profík" z oblasti histórie mal vedieť a neoháňať sa tým ako nejakým "dôkazom".
  Pokým Židom hrozí, či nehrozí genocída dnes je na diskusiu, faktom je, že sme ich "kvalitne" vyhladili práve v našej "vyspelej" kresťanskej Európe. To bolo hlavným motorom sionistického hnutia po 2.SV.
  A hlavný príliv do Palestíny bol až po rozpade osmenskej ríše, kedy bola Palestína pod kuratelou Veľkej Británie a proti ktorej sionisti tvrdo bojovali i pomocou terorizmu v procese formovania židovského štátu. Samozrejme, že fyzicky Židov Angláni neťahali do Palestíny, ale asi "náhodou" skončili stovky tisíc zrovna tam ... samozrejme, že to bolo o ceste najmenšieho odporu a sčasti samozrejme silnejúceho sionistického hnutia, "poďme tam kde sa dá a kde sme mali predkov."

  V roku 1948 a neskôr bolo páchané samozrejme toho veľa na oboch stranách, ale čísla o "stovkách tisíc mŕtvych Židov" sú rozprávky ktoré nemienim ani komentovať ... čím samozrejme netvrdím, že nebolo prenasledovanie, vrátane vrážd a následné okrádanie.
  Izrael v roku 1948 sám však enticky "vyčistil" značnú časť sporného územia a dnes dokonca zakazuje zákonom Arabom na to spomínať ...

  Vyťahovať blokádu Ejlatu či ostreľovanie ako "válečný akt" je pri sporoch týchto dvoch štátov kedy boli pravidelné letecké či tankové bitky, nájazdy a diverzie dlhé roky "štandartom" je trochu úsmevné.

  Blokáda Ejlatu samozrejme bola citeľná, neznamenala však nejaké hospodárske ohrozenie Izraela. Okrem toho išlo o dlhý spor kde boli objektívne právne nedostatky so stanovením plavebnej dráhy a ktorý sa ťahal už roky.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3