Proč letadla chrání dravci i jak poskytnout první pomoc. Vrtulníkáři s projektem POKOS zaletěli na Vysočinu

Proč letadla chrání dravci i jak poskytnout první pomoc. Vrtulníkáři s projektem POKOS zaletěli na Vysočinu
POKOS, Havlíčkův Brod / MO ČR (Zvětšit)

Jak poskytnout první pomoc, co si zabalit do evakuačního zavazadla či jak se stát vojenským pilotem. Nejen to se od vojáků 22. základny vrtulníkového letectva dozvěděly děti během Přípravy občanů k obraně státu. Populární projekt Ministerstva obrany známý pod zkratkou POKOS se tentokrát vydal do Havlíčkova Brodu a Ledče nad Sázavou.

Pod vedením pracovníků odboru komunikace Ministerstva obrany, vrtulníkářů z Náměště nad Oslavou a vojáků z Krajského vojenského velitelství Jihlava se děti naučily, jak správně poskytnout první pomoc, co si zabalit do evakuačního zavazadla, základy sebeobrany a také si vyzkoušely, jak jsou na tom s fyzičkou. Program na základních školách byl nabitý od samého rána. Na školáky čekaly praktické disciplíny, teoretické přednášky a především pestré ukázky. Kromě mezinárodní spolupráce, bezpečnostní situace v Evropě, krizových stavů se také dozvěděli podrobnější informace o vrtulníkové základně nebo jak se stát vojenským pilotem.

Ve stopách RAF

Vrtulníková základna svým přízviskem Biskajská navazuje na tradici 311. československé bombardovací Perutě RAF (Royal Air Force). „Už jste probírali 2. světovou válku? Napadá vás, proč zrovna Biskajská?“ ptala se dětí Štěpánka Tříletá z 22. základny vrtulníkového letectva. „Právě nad Biskajským zálivem bojovali na strojích Liberator a Vickers Wellington českoslovenští letci RAF,“ objasnila. 

Cizí jazyk jako vstupenka do světa

Piloti se bez angličtiny neobejdou, jejich každodenní komunikace zahrnuje anglické výrazy. „Chci na vás apelovat, abyste se věnovali cizím jazykům, otevřou vám celý svět,“ zdůraznil pilot vrtulníkové základny kapitán Richard Hynčica. V zápětí vyjmenoval úkoly, které musí piloti v rámci při své profesi plnit a anglické pojmy chrlil rychleji než ty české. Close Air support (CAS) – přímá letecká podpora vojáků, Joint Terminal Attack Controller (JTAC) - elitní jednotka předsunutých leteckých návodčích (oči pilota na zemi), Medical Evacuation (MEDEVAC) – evakuace zraněných osob do bezpečí nebo Search and Rescue (SAR) – letecké pátrací a záchranné služby.

Leteckou základnu chrání dravci

Málokdo ví, že u armády slouží i dravci, kteří na letištích plaší ptactvo a další volně žijící zvířata, aby nedošlo k střetu s letounem. Zajíci, kuny nebo lišky představují pro tyto stroje velké nebezpečí. Jejich střet s hranami křídel, sklem pilotní kabiny nebo s podvozkem značí velký problém. Ptáky a divokou zvěř drží v bezpečné vzdálenosti od letiště specialisté Stanice biologické ochrany.

Děti zaujala zdravověda

Děti si zopakovaly, jak ošetřit různá poranění, zkusily si masáž srdce i Heimlichův hmat používaný při dušení. „Nejvíc mě bavila zdravověda. Zkoušela jsem zastavit tepenné krvácení a za to, jak jsem byla šikovná, jsem dostala lékárničku,“ pochvalovala si program Anička ze sedmé třídy ledečské základní školy. A jak hodnotí program vedení škol? „Pro školy jsou v současné bezpečnostní situaci takové akce velmi přínosné. Navíc děti, se kterými jsem mluvila, byly z této akce velmi nadšené,“ nechala se slyšet zástupkyně ředitele Petra Vágnerová.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dětský den v Lešanech

Kdo se v sobotu vypravil do Lešanského vojenského muzea, rozhodně nelitoval. Na den svátku sv. ...

Prezentace nové studijní nabídky Univerzity obrany na veletrhu Gaudeamus

Ve dnech 28. až 29. ledna 2014 proběhne na výstavišti Praha Holešovice sedmý ročník Evropského ...

O vojenské studium je vzrůstající zájem, z uchazečů si můžeme vybírat, říká Zuzana Kročová, rektorka Univerzity obrany

„Jsem hodně otevřený a přímý člověk a vše říkám na rovinu. Kroky, které dělám, musím mít ve svém ...

Víte, jak se žije u 73. tankového praporu? V rámci akce POKOS Vám to ukážeme! 

Nejčastěji jezdí vojáci za studenty v rámci projektu POKOS (Příprava občanů k obraně ...

Napjatá situace ve východní části Evropy dokazuje, jak je projekt POKOS důležitý

I v armádě platí, že pes je nejlepším přítelem člověka a zároveň nenahraditelným parťákem vojáků. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...