Proč se Indie nechystá odsoudit Rusko kvůli Ukrajině

Proč se Indie nechystá odsoudit Rusko kvůli Ukrajině
Ruský prezident Vladimir Putin si potřásá rukou s indickým premiérem Naréndrou Módím (2017) / Presidential Press and Information Office (Zvětšit)

Zatímco většina demokratických zemí jednohlasně odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině, Indie se nadále odmítá připojit. Nejnovější přesvědčovací taktikou USA se stalo tvrzení o nespolehlivosti Ruska jako bezpečnostního partnera. Nové Dillí ovšem využívá situace a od každého aktéra se snaží získat maximum.

Indie se v posledních dvou desetiletích stále více sbližuje se Spojenými státy. Bílý dům dnes Novému Dillí nabízí partnerství v prakticky ve všech oblastech. Bezpečnost, obchod, technologie a vzdělávání nevyjímaje. Indie má však také historické vztahy s Ruskem, které sahají až do dob Sovětského svazu. Dodnes se spoléhá na Moskvu, pokud jde o vojenské zbraně a náhradní díly. Nové Dillí nyní nakupuje i ruskou ropu, a to s výraznými slevami oproti světovým cenám. Západní státy dovoz kritizují, Indie ale závisí na zahraničních zdrojích energie a dlouhodobě pracuje na diverzifikaci svých dodavatelů.

Americký ministr obrany Lloyd Austin v polovině dubna jednal se svým indickým protějškem Rajnathem Singhem. Podle Austina obě země diskutují o možnostech financování, které Indii umožní nákupy amerických zbraní a zbaví ji závislosti na ruské technice. Důležitou roli hraje také geopolitika, protože USA s Novým Dillím počítají jako s klíčovým spojencem pro zadržování Čínské lidové republiky (ČLR) v Indopacifiku.

„Indie pokračuje v pořizování klíčových amerických obranných systémů, což vytváří důležité a nové vazby mezi našimi obrannými sektory. Tím Spojené státy podporují Indii jako regionálního lídra obranného průmyslu a jako bezpečnostní mocnosti v Indopacifiku,“ uvedl během dubnového indo-amerického setkání Lloyd Austin. „Čínská lidová republika usiluje o přetvoření regionu a mezinárodního systému způsobem, který slouží jejím zájmům. Jsem proto rád, že jsme identifikovali nové příležitosti k rozšíření operačního dosahu našich armád a k užší koordinaci v celém Indopacifiku.“

Bílý dům v posledních týdnech přitvrdil a vyzval Nové Dillí k přehodnocení svých dlouhodobých bezpečnostních vztahů s Kremlem. Indie už údajně nemůže počítat s ruskou podporou v případě dalších pohraničních provokací ze strany ČLR. Rusko-ukrajinská válka totiž ještě více sblížila Moskvu s Pekingem a Rusové se staly hospodářsky závislými na ČLR. Indie se ani nemůže spoléhat na dodávky ruských zbraní, protože na Rusko byly uvaleny hospodářské sankce. 

Avšak přerušení vazeb mezi Moskvou a Novým Dillí není jednoduché. Vzhledem k dlouhodobě omezeným kapacitám indického obranného průmyslu je země na ruských zbraních silně závislá. Indie si nemůže dovolit znepřátelit si Rusko, které jí dodalo a dodává velkou část výzbroje, včetně tanků, letadel, ponorek a jediné funkční letadlové lodi. Nikdy od něj ani neočekávala, že odsoudí čínské provokace na hranicích.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Indie vybrala domácí loděnice pro stavbu nových ponorek

Nové Dillí čelí rostoucí námořní moci Pekingu. Tempem budování válečného loďstva se mu nemůže ...

Čína a Indie: společné i protichůdné zájmy

Čínsko-indický válečný konflikt v roce 1962 byl krátký, trval jen měsíc. Jeho hlavní příčinou byly ...

Rafale, tankery, vrtulníky: Miliardový prodej francouzských zbraní do Indie

Podle francouzského magazínu Air&Cosmos Francie a Indie jednají o potenciálním prodeji dalších ...

PREMIUM Vojenský blok Quad: Osud Ruska leží v rukou Indie

O osudu světa se rozhoduje v Indo-Pacifiku. Spojené státy, Indie, Austrálie a Japonsko utvořily pakt ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.