Proč se Islámský stát bojí Izraele?

Izraelští vojáci; větší foto; ilustrační foto / IDF; CC BY 2.0

Graham Allison v článku Why ISIS Fears Israel na webu National Interest popsal účinnou strategii Izraele v boji proti tzv. Islámskému státu (IS). Strategie se dá shrnout velmi jednoduše: ”Pokud překročíte červenou čáru, draze za to zaplatíte.”

Izraelská cesta

Jak zdůrazňuje Allison, Izrael funguje v unikátním bezpečnostním prostředí, zásadně odlišného od Evropy nebo Spojených států. Přesto si lze vzít z izraelského přístupu inspiraci.

Zatímco evropské země a instituce se po teroristických útocích zmohou (alespoň z mediálního hlediska) na provolávání bezobsažného “Je suis ...(doplňte podle libosti)!”, izraelská strategie je mnohem ráznější.

V podstatě jde o stejnou strategii, jakou dodržoval Sovětský svaz a Spojené státy během studené války. Izrael jednoduše IS přesvědčil, že pokud zaútočí na židovský stát, mnohonásobně za to zaplatí. Jinak řečeno, případný zisk z útoku bude pro IS mnohem menší, než následné ztráty způsobené izraelskou armádou.

Aby byla izraelská strategie účinná, musí ctít tři základní zásady - jasnost, prokázané schopnosti a důvěryhodnost.

To znamená nastavit jasnou nepřekročitelnou červenou čáru” a velmi jasně ji teroristům vysvětlit. Dále jde o schopnost vojenské reakce, díky které protivník draze zaplatí za útok a samozřejmě důvěryhodnost - protivník musí vědět, že pokud provede útok, Izrael naprosto jistě odpoví zdrcujícím vojenským úderem.

Selhání jediné ze zásad zničí celou strategii. Například pokud nastavíte červenou linii, protivník ji překročí a vy se zmůžete jen na “Je suis...”, absolutně spadne vaše důvěryhodnost. Protivník ví, že může beztrestně zaútočit kdykoliv znovu. A vůbec nehraje roli, jak seriózní a věrohodné jsou vysvětlení, proč nelze na teroristický útok odpovědět silou - teroristé v takovém případě další hrozby a varování nebudou brát vážně.

Avšak druhou stranou mince této strategie je, jak říká vojenský stratég Thomas Schelling (nositel nobelovy ceny), že kvůli rovnováze není možné preemptivně masivně útočit na svého protivníka. Z toho důvodu se také izraelské jednotky nezapojují do přímých vojenských akcí proti IS.

Podle Allisona však američtí přední představitelé považují strategii odstrašováni teroristů jakou hloupou a naivní. Někteří zase poukazují na to, že teroristé chtějí pouze zabíjet a nebojí se smrti. Vyhrožování lidem, kteří chtějí zemřít, pak nedává smysl.

Izraelští stratégové jsou si vědomi všech rizik a nedokonalostí strategie odstrašení. Avšak přesto pokládají odstrašení za nejlepší taktiku boje proti svým nepřátelům. Izraelská armáda věří, že právě táto strategie Izrael chrání (ač rozhodně ne na 100 %) před útoky Íránu, Libanonu, Sýrie, před útoky polostátních organizací Hizballáhu a Hamásu a dokonce pře teroristickými skupinami jako IS, Al-Kajda a další.

Izraelští stratégové odmítají konsensus Washingtonu, že IS je hrozba "celého civilizovaného světa.” Izrael bere IS jen jako další teroristickou organizaci, která ani nespadá do první poloviny bezpečnostních hrozeb.

Bývalý šéf izraelské rozvědky Amos Yadlin provokativně IS glosoval slovy: “Na konci dne stejně hovoříme o několika tisících nespoutaných teroristů jezdících na pickupech a střílející z kalašnikovů a kulometů.”

Izraelská strategie odstrašení

Donedávna však byl problém, že Izrael detaily odstrašující doktríny udržoval před zájemci o poučení v tajnosti. To se změnilo až v srpnu minulého roku, kdy izraelský generálporučík Gadi Eizenkot, náčelník generálního štábu, publikoval neutajovaný dokument o obranné doktríně izraelské armády.

V dokumentu jsou například Hizballáh a Hamás označovány jako teroristické polostátní útvary. Polostátní útvary mají sídla vládnutí, drží území a vládnou populaci. Právě tyto tři atributy však představuji cíle, které jsou zranitelné “obecným odstrašováním” a “specifickým odstrašováním”.

Když Hizballáh a Hamás zjistí, že se musí starat o své lidi, jejich vzdělání, práci, školství a bezpečnost, nejsou tak náchylní k provádění každodenních teroristických akcí.

Obecné odstrašení je dosaženo tím, že izraelská armáda si udržuje drtivou vojenskou převahu a reputaci, jak Allison doslovně uvádí, mafiána Corleoneho ze slavného filmu Kmotr. Fiktivní italský mafián Corleone si ve filmu Kmotr bere vše osobně. Ve filmu jeho poradce říká: ”Pokud blesk udeří jeho přítele, tak si to Corleone bere osobně… nehody se nestávají lidem, kteří berou nehody jako osobní urážku.”

Jednoduše řečeno, podle Eizenkota musí být izraelská armáda vnímána jako “nepředvidatelný nepřítel”, který může reagovat velmi drsným způsobem.

Specifické odstrašení je pak uzpůsobeno konkretnímu protivníkovi - bere se v úvahu charakteristika protivníka, identita, schopnosti, cíle nebo možnosti. Izrael v rámci specifického odstrašení například vnucuje konkretnímu protivníkovi myšlenku, že proti Izraeli je “zbytečné pokračovat v boji” a připomíná mu “výsledky minulých konfrontací.”

Izraelská armáda se proto také pečlivě stará o to, aby si udržovala svou zdrcující vojenskou převahu a byla kdykoliv schopná zasáhnout proti nepříteli.

Tzv. “červená čára” je mediálně velmi jasně vymezena (hebrejsky i arabsky). Pokud někdo překročí červenou čáru, izraelská armáda provede “omezené útočné akce, které dají najevo”, že “pravidla hry” byla porušena. Avšak na druhou stranu, pokud se protivník chová podle pravidel, Izrael mu vyjde vstříc.

Hizballáh a Hamás jsou pro Izrael největší hrozbou. Hizballáh má údajně rozmístěno v Libanonu až 100 000 raket namířených na Izrael a oba útvary kopou podzemní tunely směrem k izraelským hranicím pro budoucí útoky. Izrael například v nedávných měsících objevil několik tunelů ukrytých 30 m hluboko.

Izrael si ale uvědomuje (a počítá s tím), že strategie odstrašení není dokonalá a je třeba se neustále přizpůsobovat nové situaci. Obrovským problémem jsou například “osmělí vlci”, kteří se sami zradikalizují a bez zadání “velení” provedou teroristický útok. Izrael se takové lidi snaží odradit tím, že po podobném útoku je zničen dům útočníka a jsou prováděny represivní akce proti jeho rodině.

Pro Izrael je IS jednoduše jen další teroristickou skupinou, proti které musí bojovat. Jako u všech protivníků má Izrael jasně vytyčeny tři červené linie: žádné útoky na Izrael; žádný transfer moderních zbraní teroristickým skupinám ohrožující Izrael; žádný transfer chemických zbraní teroristickým skupinám.

Podle Allison právě desítky izraelských letecký úderů v Sýrii proti dodávkám íránských zbraní Hizballáhu vysílají jasný vzkaz, že každé porušení pravidel Izrael potrestá.

Nebylo náhodou, že Izrael údajně zabil íránského generála na Golanských výšinách, když pozoroval izraelskou hranici a plánoval útok na Izrael. Ani to nebyla náhoda, když Izrael zabil ”slavného” operačního důstojníka Hizballáhu Samira Kuntara.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

RoBattle - nový bojový robot z Izraele

Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) za týden na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 ...

První F-35A Lightning II pro Izrael

V polovině minulého týdne izraelská vládní delegace slavnostně převzala na základně Fort Worth v ...

Proč je izraelské letectvo nejlepší na světě?

Díky špičkovému výcviku a chytrému využívání slabostí nepřítele patří izraelské letectvo mezi ...

Nový izraelský obrněný transportér Eitan

Izraelské ministerstvo obrany v pondělí předvedlo netrpělivě očekávaný kolový obrněný transportér ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • skelet
  19:39 16.08.2016

  něco o strojovém zpracování dat
  https://krabice.wordpress.com/...

 • gaunt2
  15:17 13.08.2016

  Proč by se měly tajné služby snažit útokům bránit? Každý takový útok znamená zvýšení jejich moci a rozpočtu. Útoky jsou jediný způsob jak zajistit podporu veřejnosti pro války na blízkém východě a umlčet kritiky omezování soukromí.

 • Blake
  10:45 13.08.2016

  na jednej strane suhlasim, ze plosne sledovanie ma giganticky potencial zneuzitia a ten anarchista vo mne sa trasie, ked to vidi, na druhu stranu, je ten potencial tak velky, aby sme sa bali plosne sledovanie vyuzivat v prospech vsetkych?

  Pripominam, ze uz nie sme v dobe donasacov a statnej bezpecnosti, systemy plosneho sledovania su primarne pasivne, ktore zbieraju data a vyhodnocuju ich bez toho, aby niekde za kompom sedel agent a cital si v historii ake porno pozeras. Mimo zneuzitia je narusenie slobody bezneho slusneho cloveka nulove a narusenie sukromia de facto teoreticke. Stroj narusa sukromie cloveka az v momente, ked si jeho vystupne data prezera dalsi clovek.

  Ale je pravda, ze tento model je aplikovatelny na krajiny bez zavaznej korupcie na obcianskej urovni (korporatnu neriesim, to je mimo temy). U nas je mi jasne, ze zneuzitie tajnych sluzieb, a vseobecne sledovacich moznosti a pravomoci bezpecnostnych zloziek, je skor bezna vec, nez nepredstavitelny skandal.

 • Tonotime
  07:43 13.08.2016

  Blake...ako vies, ze teroristickym utokom nezabranili? Ako by si sa dozvedel o teroristickom utoku, ktoremu zabranili? ...
  Určite sú to zložité otázky veď tajné služby často vedú kamufláž aby zamlžili pravu podstatu svojích akcii. O niektorých sa dozvedáme až po 50 rokov z odtajnenia.
  Napríklad Britskí farmári sem tam tiež nechápali, keď sem tam pozerali ako vojaci rozmiesťnujú pred inváziou do Normandie za druhej svetovej nafukovacie tanky a lietadla na poliach.
  Aby zmiatli leteckí prieskum že sa chcú vylodiť v Pade Cale.
  Niektorí aj dnes hovoria že videli UFO, asi videli skôr skúšky prototypov nových lietajúcich strojov, alebo dronov. Armády majú radšej keď niekto vidí Ufónov ako ich tajné aktivity.
  1. Možno mohli zabrániť útokom 11. septembra na dvojičky. Viem to s výpovedí jedného agenta CIA, ktorý hovoril, že mu šéfovia v CIA zákázali informovať o tom domácu FBI. O útokov vedeli aj od upozornení od Francúzkych tajných a ešte jedného postSovietského štátu. NSA mala posledné poschodiach v dobe útoku zatmené, sú na to aj niekoľko fotografii na Internete. V USA nehovoria, že o útokoch nevedeli. Hovorili do medii, že došlo k nesúčinnosti medzi CIA a FBI.
  Je čudne že neskôr z niečoho podobného obvinil jeden zo šefov CIA Francúzkych tajných.
  Nakoniec Belgických obvinil Erdogan aj Greci, že im o teroristov predali informácie rok do predu.

  Nemusel som byť ani génius, či veštec ale pri nepokojov v Sýrii som už pred rokmi upozorňoval na utečencom a ironickí naznačoval, že EU bude potrebovať ploty.
  Tiež som pred rokmi upozorňoval ironickí, že si môžu schytať Erdoganovci tie dvojité trojíté hry prevratom povstanim a nech si dajú pozor!

  Ak modeluješ nepokoje, povstania, prevraty musíš počitáť aj s neznámymi. Niektoré veci sa vymknú s pod kontroly. Preto majú tajní pripravené aj plány B. Ani súperi nie sú padnutí.

  Napríklad v niektorých mediach sú zmienky, že Erdogana varovali ruskí tajní.
  Kto pozná lepšie musimských extremistov si vie predstaviť, že nie su tak padnutí aby sa dali nasmerovať iba do Ruska. To museli geostrategovia tajných vedieť.
  Ďalej museli vedieť, že teroristi sú často nevypočítateľní.
  Netvrdil som že veľkej časti teroristickích aktivit v USA, či EU nezabránili. Ináč by ich rozpustili.
  V niektorom americkom štáte rozpustili tajné služby a založili nové. Zdá sa mi v Brazilií. Aj v ČSFR sme vlastné rozpustili komunisticku ŠTB a založili nové. Nič hrozné sa nestalo. Neskôr sa asi zas reorganizovali, lebo sa nám štáty rozdelili.
  Tiež to sledovanie v naších štátov bolo zneužite. V SR to nakoniec priznal v mediach jeden zo šefov tajných, že napríklad tajní boli zneužiti za pôsobenia Lexu. Napríklad zavlečenie prezidentovho syna do Rakúska. V ČR bežal megaškandál s odpočúvanim Nečasovej manželky pre Nečasovu milenku. Dokonca aj jej šoféra pre lásku.
  V Prahe padol aj rozsudok nad jedným žiarlivym policajtom, ktorý šmíroval svoju milú pomocou mestských kamier.
  Do naších tajných sa až na výnimky tak nepúšťam. Museli reagovať na celosvetový trend naštartovany v USA, Číne v plošnom špehovaní sveta. Tajní naších štátov určite nemaju takú techniku a brániť im v modernizácii by bolo aj oslabenie našej obrany, keď to robia v obrovských rozmeroch naše podarené veľmoci.
  Napríklad Amnesty International upozorňovala aj na Čínu. V Číne pracuje iba na špehovaní Internetu údajne cez dva milióny pracovníkov. Ako krásne by sa takto v naších štátov vyriešila nezamestnanosť?
  Snowden upozornil že Britskí elektronickí tajní su údajne horší ako NSA. Šmírujú nám aj pubertiakov a deti pri Inetnetových hrách.
  Ja vystupujem proti plošnému špehovaniu občanov Západu a sveta a možnému zneužívaniu takéhoto špehovania. Recept nepoznám, lebo keby sme dosiahli zákaz u nás, neznamená to že by s tým prestali iní, napríklad v Číne, Rusku.
  Zatiaľ mám jediny recept upozorňovať na tento fenomen dnešnej doby, čo najviac sa snažiť približovať k pravde. Ľutujem dnešnu mládež, čo za špehovaciu a archivovaciu dobu sme pomáhali naštartovať bez väčších protestov.
  Naše generácie sú už ale unavené. Prežili sme revolúciu a každá revolúcia prináša prepad životnej urovne. Prežili sme rozdelenie republík aj to prinieslo prepad. Prežili sme druhu hospodársku krízu. Nech si v tom poriadok urobia nastupujúce generácie, ak túžia po slobode.
  V extrémnom plošnom nekontrolovanom špehovaní vidím aj začiatok konca demokrácie na Západe.

 • gaunt2
  03:14 13.08.2016

  Na hloupé otázky neodpovídám. Byl bych smazán.

 • Kruan
  02:18 13.08.2016

  Gaunt: hele, proč vlastně bolševici nemají rádi lidi s jiným názorem?

 • Blake
  18:01 12.08.2016

  Tonotime,
  >Načo im to všetko je keď teroristickým útokom aj tak nezabránili?

  ako vies, ze teroristickym utokom nezabranili? Ako by si sa dozvedel o teroristickom utoku, ktoremu zabranili? Tajne sluzby nemaju vo zvyku sa chvalit svojou cinnostou, minimalne z dovodu utajenia postupov, ktore pouzivaju. Alebo cakas, ze zabrania vsetkym teroristickym cinom, do posledneho?

  Iste, echelon a pod. je paradna vec na kvalitnejsiu rozviednu cinnost, ale tvrdit, ze sledovanie komunikacnych kanalov nebrzdi terorizmus je minimalne dezinformacia.

 • Tonotime
  13:03 12.08.2016

  Tiež si nemyslím ako naznačil pán gaunt2...Nemyslím si, že by blízký východ vypadal dnes lépe, kdyby...
  Niekto naznačuje napríklad, že šlo o to aby islamisti boli nasmerovaní do Ruska. Prác na to bolo dosť od povstania v Afghanistane proti Rusom.
  Iní naznačujú ropné záujmy, otázky plynovodov.
  Iní stvorenie ISIL, podporu Islamistovov.
  Tiež som písal o rozšírenom Pulsudského koridoru.
  Strategie rozsobášiť islamistov aby nezískali s ropy veľkú silu, nerobili konkurenciu.
  Strategická podpora Izraela.
  Viem, že na Egypt a prieplav má vyčlenené CIA osobitné oddelenie.
  Nejako im nevadilo veľmi aj keď tam vládlo Muslimské bratstvo, či nastal prevrat.
  Zarazili ma niektorí geostrategovia ako napriklad G. Friedman na linku Místem války Europa?: https://www.youtube.com/watch?...
  Na inom linku sa ospravedlňoval Britský premier za vojnové zločiny v druhej vojne v Iraku
  http://www.topky.sk/cl/11/1506...
  Obviňoval s toho aj tajných. Prepukli správy, že plán mali vypracovaný rok dopredu.

  Motívov je na tisíce. Zo všetkého obviňovať USA ale nemôžme?
  Tak o čo tam ide?
  Akosi sa málo píše o geostratégov CIA.
  Veľa mi trvalo keď som sa dozvedel napríklad o DARPE, polovojenskej organizácie, malej skupine supermozgov, ktorí rotujú. Boli založení aby zabránili budúcim technologickým prekvapeniam Ruska a podobne.
  Svetom prebehli aféry o obrovskom plošnom špehovaní sveta NSA. Amnesty preposielala link že iba roku 2013 snímali a archivali 5 miliárd mobilov denne a desiatky miliárd aktivít na Internete. Spojenctvo piatých očí v špehovani sveta na čele s USA, Britmi.
  Načo im to všetko je keď teroristickým útokom aj tak nezabránili?
  Superveľmoc v špehovaní sa nemusí podieľať až tak na mieri a bezpečnosti vo svete.
  Geostrategovia na superpočítačov modelujú nepokoje vo svete a stačí sem tam niekoho popostrčiť, vyprovokovať, vyzbrojiť, niekomu stači financie, niekto potrebuje informácie, satelitné snímky, poradcov.
  Supepočítače vypracovavajú vhodne modely podľa dôležitosti záujmov.
  Napríkad
  Záujem č1. je destabilizovať Rusko, BRICS, Šanghajský Spolok.
  č2. Kde pôjdu utečenci, teroristi? No predsa do EU alebo Ruska to majú z Blízkeho Východu bližšie. Do USA sa ich určite toľko na chatrných ľodkach nedostane.
  č3. Čo ak aj niektorí teroristi zautočia? Najde sa len dostatok dôvodov na zvýšenie financovania tajných, zvyšovania právomoci tajným. Obmedzenia slobody, demokrácie
  aby ich ani náhodov nedobehli tajní z Ruska, Číny. Zavrie sa huba rôznym odporcom, pacifistom.
  č4. Svetové ceny fosílnych palív. Napríklad Západu vyhovujú nízke ceny ropy. Rusko destabilizujú, obmedzujú možnosti na prezbrojenie.
  Alebo nakoľko si zarobia ich korporácie.
  č5. Zbrojné zákazky. V rozvrátenych krajinách je stále potreba zbraní. Dostatok dôvodov na vlastné zbrojenie a strašenie.

  Potom už stačí ťahať za správne nitky. Sem tam niečo popostrčiť správnym smerom, cez korupciu, spojencov, tajných, finančne, vyprovokovať, aby to vyhovovalo jednej zo strategii vypracovaných na superpočítačoch.
  Vždy sa nájdu vhodné stratégie ako zo situácie vhodne ťažiť.

 • gaunt2
  00:51 12.08.2016

  Nemyslím si, že by blízký východ vypadal dnes lépe, kdyby v roce 2008 vyhrál John McCain.

 • gaunt2
  00:07 12.08.2016

  cejkis: Těžko říct jestli za to může jen Obama. Docela bych i věřil, že je skutečně pacifista který podlehl tlaku okolí. S podporou islamistů začal už Reagan a ostatní prezidenti v tom pokračují. Podle Wesleyho Clarka byly tyhle akce naplánované už dlouho před Obamou. I kdyby byl Obama skrytý muslim, jak se říká, tak ho nenechají o takových věcech rozhodovat. Jsem přesvědčen, že Clintonová bude ještě mnohem agresivnější než Obama. Pokud vyhraje.

 • cejkis
  23:37 11.08.2016

  gaunt2
  Mnohem zajímavější jsou dodávky US zbraní do Egypta.

  Po převratu v Egyptě v čelem s Muslimským bratrstvem začal Obama plánovat dodávky dalších zbraní včetně tanků Abrams, bitevních vrtulníků Apache do Egypta.
  Po dalším převratu a postavení Muslimského bratrstva mimo zákon byly všechny US dodávky zbraní zastaveny.
  Dále NATO tlačilo na Francii, aby nedodala lodě Mistral Rusku. Ve finále byly dodané Egyptu a pár dní před předáním vyšla v Amnesty International (hlavním donátorem George Soros) zpráva jak Evropa nerespektuje zákaz dodávek zbraní do Egypta.

  Dodávky zbraní Egyptu velmi ochotně nahradilo Rusko.

  Hlavním podporovatelem islamistů byl je a bude Obama. Po jeho prezidentování je Blízký východ na hadry a bude trvat desetiletí než tamní lidé budou moci žít alespoň na úrovni jako před Obamou.

 • gaunt2
  22:11 11.08.2016

  cejkis: To by vysvětlovalo, proč v té době USA odmítaly Iráku dodat zbraně.

 • semtam
  22:00 11.08.2016

  Pavel1

  Nic proti, ale vsadil bych boty, že kdyby ti řekl ujko Sam, ať skočíš, že budeš lítat jako pták. Tak to uděláš.

 • semtam
  21:53 11.08.2016

  Logik

  Děláte si srandu, netrpim grafománií, abych vypsal všechny státy světa. které nevedou Hezballah za teroristickou organizaci.

  Tudíž vypíši jen ty co ano: Izrael, USA, Kanada, Austrálie a Arabská liga. U ní je navíc sporné to, že v některých zemí se vede Hezballah jako hnutí odporu nikoli jako teroristická organizace a EU jak jsem již psal.

 • cejkis
  21:51 11.08.2016

  Dále jsem tu četl názor, že USA stvořily ISIL.

  Původní záměr USA, Kataru a Saudů svrhnout pomocí opozice Asada se díky Syrské armádě téměř podařilo zastavit. Apel jednoho z představitelů syské opozice, že již vydrží proti Syrské armádě jen měsíc započal masivní podporu ze strany Saudů, Kataru a USA.

  Následný přesunu těchto islamistů do opuštěného Iráku plného zanechaných US zbraní jistě nebyl náhodný. Islamistům se velmi rychle podařilo obsadit značná část iráckého území, vyzbrojit se a získat finance. Následné zpětné tažení do Sýrie bylo již pro tento region fatální.

  A tady máte na toto téma reportáž i s originálními záběry, na které by již nikdo z diskutujících nevzpomněl.

  https://www.youtube.com/watch?...

 • cejkis
  21:29 11.08.2016

  Logik odpovědi v návaznosti nad polemikou proč Saudové, Katar a US podporují islamisty.

  Proč by US chtěly stavět ze Zálivu plynovod do Evropy ? Největší plátci daní v US, sponozoři Obamy a Clintonové plyn na arabském poloostrově těží. Majitelé plynu jsou Saudové a Katar. Tato trojka živí islamisty v Sýrii. Zkapalnělý zemní plyn z USA či Perského zálivu není konkurenceschopný proti plynovodům z Ruska. Proto potřebují potrubí.
  Jedna trasa vede přes Gruzii. Snaha vtáhnout Gruzii do NATO a postavit zde plynovod, byla ze strany Ruska ukončena. Aktuální snaha postavit plynovod skrze Sýrii je blokována prezidentem, který spolupracuje s Ruskem Zmíněná trojka "demokratickou metodou" podporuje opozici, aby zde vládl prezident, který nebude spolupracovat s Ruskem. Plynové zdroje má nově rovněž Egypt. Opět stejný scénář dokonce opět přes Muslimské bratrstvo. Dále se hraje poker o ekonomický vliv na islamistické Turecko. Zatím to vypadá, že zde bude ruský plynovod. Tak to bychom měli Blízký východ.

  Načal jste Lybii a spojil to dohromady s Blízkým východem a zakončil polemikou o klikatém plynovodu. Hezká demagogie, tak to trochu rozmotáme. Lybiie není o US těžařských společnostech, ale o francouzském TOTALu, který měl ambice těžit zde ropu a zemní plyn. Proto takové francouzské angažmá. Proto francouzská letadla zastavila na poslední chvíli Kaddafího jednotky před rozdrcením opozice v době, kdy se teprve projednávala rezoluce v OSN.
  A pro připomenutí, Itálie se náletů neúčastnila, pouze dala k dispozici svá letiště. Důvod je prostý. Italská společnosti ENI měla s Kaddafím uzavřené ropné kontrakty.

  Můžete si dál psát o hodném strýčku samovi a zlém putinovi. Svět je o geopolitice a geopolitika je o globálních finančních hráčích. Zatímco prezidenti západních zemí jsou loutky těchto finančníků, tak Putin je jediný státník, který s Rothschieldy, Saudským králem, Katarskou rodinou a několika Číňany hraje stejný poker. Je možné, že se dočkáme i Trumpa, který svou bitvu s Rothschieldy vede již naprosto veřejně.

 • gaunt2
  20:58 11.08.2016

  *Malikimu

 • gaunt2
  20:56 11.08.2016

  Pavel1: Sektářské násilí rozdmýchaly USA. Bez nich by nikdo neřešil kdo je šíta a kdo sunita. Podporovali Šíty proti Sadámovi a Sunnity proti Malákímu. Dnes podporují IS. V irácké i syrské armádě jsou lidé všech náboženství včetně sunnitů. V teroristických skupinách jsou často cizinci. Například čečenští islamisté, které západ dlouhodobě podporuje. Je to jejich strategie všude na světě. Podporují ty nejnenávistnější skupiny obyvatel.

 • Pavel1
  20:46 11.08.2016

  "IS je dílo USA" Něco takového může z huby vypustit jen volksrusácký vylízanec. IS potažmo ISIL vznikl jen a pouze proto, že bývalí saddámovi důstojníci se dali do kupy se sunitskými kmeny, které byly pro změnu extrémně nespokojené s politikou šíitského militanta a iráckého premiéra Málikího, který na nátlak z Teheránu přestal se sunity po odchodu američanů z Iráku spolupracovat. Rovnice je zcela jasná: nekompetentní šíita jehož diletantismus vedl, k tomu, že velké množství amerických zbraní se dostalo do rukou IS + masoví a dobře vyškolení vrazi z dob saddámových časů + zákulisní iránské tlaky = IS.

 • gaunt2
  20:24 11.08.2016

  logik: Ty články jsou z června 2014. Tehdy Irák podporu a zbraně opravdu žádal. Američané dodávky zbraní zdržovali a letecká podpora byla taková, že po zapojení Ruska Irák raději požádal o pomoc Rusy. Rusové dodali su-25 když byl Irák v nouzi a Američané odmítali dodávat zbraně. Řekl bych, že Iráčané vědí lépe než ty, kdo je na jejich straně.

  http://www.businessinsider.com...

 • logik
  20:09 11.08.2016

  gaunt: ty máš hodně selektivní vnímání světa, co? Viz např.
  http://zpravy.idnes.cz/irak-za...
  http://www.bbc.com/news/world-...
  https://www.washingtonpost.com...

  superme: zkus si přečíst moji odpověď ještě jednou a pak se zamysli nad tím, jaký jsi demagog, když z ní vytrháváš kousky, aby ses měl na čem točit

  semtam: ...a proto je Hizbaláh defakto prodloužená ruka iránu, což je stát na islámských základech....
  Nepiště, kdo je dal na seznam teroristů, napiš radši, kdo je v současné době za teroristy nepovažuje...
  O tom, jaké podle Vás neteroristické činy dělal hizbaláh, si přečtěte třeba zde:
  https://web.archive.org/web/20...

 • gaunt2
  19:15 11.08.2016

  logik: Právě že chyba je, že se USA angažují přestože je tam nikdo (snad s výjimkou IS) nechce. Srovnání s Ukrajinou by platilo, kdyby ukrajinská vláda odmítala "pomoc" Ruska v boji se separatisty.

 • semtam
  19:15 11.08.2016

  logik

  Zkusil jste odpovědět hodně stroze a k tomu navíc ještě blbě. Vytvoření státu na islámských základech zavrhl Hezbollah, když byl ještě v plínkách tudíž cca rok 1985. jak již napsal Superme, křesťany můžem najít i v řadách Hezballahu. EU dala Hezbollah na seznam teroristů a to jen vojenské křídlo této organizace až v roce 2013, poté co šli do boje proti teroristům v Sýrii.

  Je pravdou, že lepší srovnání s IS by mohla absolvovat SA. V některých bodech by i dokonce IS se zařadil mezi pomyslné umírněné.

 • Superme
  19:09 11.08.2016

  logik - Tak když to říká současné vedení EU tak to musí být pravda :) To jinak nejde, ti mají totiž vždy pravdu.

 • logik
  18:24 11.08.2016

  gaunt2: takže chyba USA je, že se neangažovala v boji proti terorismu - ač ji Irák nechtěl. Ale když se angažovala v Sýrii proti vůli Asada, zas to bylo špatně. Tak co teda měla USA dělat? Když nezasáhla, je to špatně, kdyby zasáhla, také. Nějak si ty Tvé argumenty začínají protiřečit....

  A že irácká zkorumpovaná vláda, která byla jednou z příčin vzniku IS (díky perzekuci menšinových sunitů v zemi) jednou nechtěla zásah USA něco dokazuje? Fakt?
  Dokazuje také to, že např. Ukrajina nechce nic mít s Ruskem, to, že rusové podporují terorismus? Argument asi tak na stejné úrovni...

 • logik
  18:19 11.08.2016

  superme: kupodivu, netvrdím to jen já a USA, ale např. i liga arabských států, evropská unie.
  V podstatě jediný, kdo to z významnějších hráčů na blízkém východě (ostatním je to putna, takže že to netvrdí nic neznamená) to teď netvrdí je Irán (kterej ho defakto založil) a Rusko, který s ním teď spolupracuje.

 • gaunt2
  18:05 11.08.2016

  logik: Proč tedy byla Irácká vláda proti účasti Američanů v bojích proti IS a naopak žádala o pomoc Rusy? Asi věděli své. Američané jim potom "omylem" zabili několik vojáků a irácká vláda změnila názor.

 • logik
  17:41 11.08.2016

  gaunt: to myslíte ty fotky klasickejch návěsů, které Rusko vydávalo za cisterny, jen aby zakrylo fakt, že největším odběratelem ropy od IS je Asad (vcelku pochopitelně - syrská ekonomika je na svá ropná pole navázaná: přes všechnu ideologii, stejně jde vždycky nakonec o prachy).

  USA možná nepřerušili za rok boje nějaké hypotetické dodávky do turecka, ale narozdíl oproti Rusku mají v boji proti IS prokazatelně řádově větší úspěchy. Takže tvoje argumentace se zakládá na smýšlenkách a selektivně vybraných skutečnostech, aby ti to sedlo do Tvého vidění světa.

 • Superme
  17:39 11.08.2016

  semtam - Nemůžeš po člověku, který si myslí, že cokoli co udělá nebo řekne US je správné, aby poznal rozdíl mezi Hizballahem a IS. Prostě USA řekli, že Hizballah jsou teroristé a tak to prostě je :) To, že je podporují třeba křesťané z regionu je nepodstatné, stejně jako je nepodstatné to, že bojovníci Hizballahu křesťany cvičí :)

  gaunt2 - Ať chceš nebo ne, tak Izrael musí mít tvrdý přístup jinak by nedopadli moc dobře. Nebýt tvrdého a radikálního přístupu, tak by dnes Izrael již ani nemusel existovat. To je prostě skutečnost a díky tomu je to stabilní ostrůvek jinak ve velice neklidném regionu.
  V tomto musím velice vyjímečně souhlasit s Rimrem: "Úžasné jak někteří jedinci křičí mocným hlasem proti do EU imigrujícím šmejdům, leč ve chvíli kdy jde o Izrael se z nich šmahem stávají chudáčci úpící pod BRUTÁLNÍ blokádou! "

  Prostě Izrael se tak chovat musí. Stejně jako by se tak měla začít chovat Evropa!

 • gaunt2
  17:38 11.08.2016

  Ztalyn: Také jsem přesvědčený, že je to záměr.

 • Ztalyn
  17:34 11.08.2016

  RiMr71

  Osobně si myslím, že by se uprchlická krize měla řešit tam kde vznikla a "netahat je sem".
  Návrat striktně řízených kolonií a tak podobně. Ale to je samozřejmě naprosto neslučitelné se sebevražednými tendencemi současných nejen EU lídrů...


  Takže znovu, neexistuje nic jako uprchlická krize. Jde o projekt EUROMED, schválený v roce 1997 evropskou komisí, předchudce EU. Jde o přesun 80 000 000 muslimů ze zemí - Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Libanon, Sýrie, Maroko, Tunisko a Palestina

  Jje to neuvěřitelná náhoda, že za 10 let v těchto zemích zuří války. Evropší "lídři" byly velcí vizionáři.

  A naprostá náhoda, že v seznamu figuruje izrael. Protože židé, ti mají vedoucí úlohu "učit" evropu, jak být multikultutní, bez toho, evropa nepřežije.

 • gaunt2
  17:23 11.08.2016

  RiMr71: Možná by stačilo je nechat na pokoji. Lidi co jsou proti imigraci jsou většinou mnohem menší rasisté než lidi co by chtěli kolonizovat. To, že se pohybuješ v multikulti prostředí, ještě neznamená, že se nad těmi lidmi rád nevyvyšuješ.

 • RiMr71
  17:16 11.08.2016

  K "imigrujícím šmejdům" jsem měl dát uvozovky, moje chyba. Páč já je tak nenazývám (jsem z opravdu hodně "multikulturní" rodiny, máme tam kromě asiata asi všechno, včetně žida, muslima, černocha a jestli do dceři vydrží, tak i Rus bude :) ) . Myslel jsem tím hanlivá označení (a to mnohem horší) kterými je často častují ti, kteří pak ty samé ohnivě obhajují, pokud se to dá využit vs. Izrael atd.
  Osobně si myslím, že by se uprchlická krize měla řešit tam kde vznikla a "netahat je sem".
  Návrat striktně řízených kolonií a tak podobně. Ale to je samozřejmě naprosto neslučitelné se sebevražednými tendencemi současných nejen EU lídrů...

 • gaunt2
  16:59 11.08.2016

  logik: IS je dílo USA. Od začátku měl sloužit k oslabení Irácké šítské vlády, která se příliš přátelila s Iránem a ke svržení Assada. Dohledej si někde, jak krátce po vzniku IS Američané přerušili dodávky zbraní do Iráku. Američané za celý rok "boje" proti IS nebyli schopni přerušit jeho prodeje ropy do Turecka.

 • logik
  16:53 11.08.2016

  gaunt2: blbost a demagogie. Evidentně nejsilnější protirežimní síla v Sýrii je IS. Chceš tvrdit, že vojáky IS tam vozí USA?

  Válka v sýrii byla USA neUSA - ti se do ní na začátku příliš nemíchali. Jediné, co s tou válkou šlo dělat bylo ji co nejrychleji ukončit za pomoci mezinárodních sil - a tím zabránit kulminaci sil IS. A tam to rozhodně nebylo USA, kdo to zablokoval....

  dusan:
  1) on někdo dělá statistiku zboží pašovaného tunelama?
  2) ne že bych schvaloval postoj izraele ke gaze, ale on Izrael může za to, že Hamas krade humanitární pomoc a pak je tam málo potravin?

 • honza64
  16:51 11.08.2016

  Aby byla izraelská strategie účinná, musí ctít tři základní zásady - jasnost, prokázané schopnosti a důvěryhodnost.

  To znamená nastavit jasnou nepřekročitelnou “červenou čáru” a velmi jasně ji teroristům vysvětlit. Dále jde o schopnost vojenské reakce, díky které protivník draze zaplatí za útok a samozřejmě důvěryhodnost - protivník musí vědět, že pokud provede útok, Izrael naprosto jistě odpoví zdrcujícím vojenským úderem.

  Pánové k této části článku není co dodávat. Výše napsané chybí drtivé politické reprezentaci západního světa.

 • Ztalyn
  16:50 11.08.2016

  RiMr71

  Import 80 000 000 muslimů (šmejdů) byl zařízen evropskou komisí v roce 97, projektem euromed - Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Libanon, Sýrie, Maroko, Tunisko a Palestina

  na to se velmi zapomíná, pak tady lidé pletou nějaké války, imigrační vlny a další hloupou demokratickou propagandu

 • gaunt2
  16:40 11.08.2016

  logik: Kdyby tam USA nenavezli žoldáky ze zahraničí, tak by nebylo co řešit.

 • dusan
  16:40 11.08.2016

  RiMr71

  Odpručil by som viac ľudskosti a menej primitívnosti ..... také isté primivne názory na imigrantov totiž počúvajú i napr. našinci vo VB ... a tiež je zbytočné vysvetľovať mnohým domácim, že sú to hlúposti ....

  Človek nikdy nevie, kedy sa stane tým "imigrujúcim šmejdom" ....takže aby ste tak neskončil i Vy .... neprajem ....

  A čo sa týka tej blokády .... masívne sa porušuje pašovaním cez tunely ... a najpočetnejšia komodita ? .. .potraviny ....

 • logik
  16:37 11.08.2016

  rimr: sice bych to napsal jinak a rozhodně bez nějakého nálepkování, ale to, že pro některé zde evidentně není zeď jako zeď, to už jsem sem chtěl napsal také....

  gaunt2: až na to, že za současnou humanitární katastrofu v Sýrii může zdaleka nejvíce rusko, protože to zablokovalo rezoluci OSN, která by umožnila situaci řešit už v 2013, tedy před uprchlickou vlnou.

  semtam: např. to, že to jsou obě fundamentalistické organizace násilím prosazující své náboženství?

 • gaunt2
  16:22 11.08.2016

  RiMr71: Za šmejdy je označuješ možná ty. Mně je těch lidí docela líto. Doufám, že západní politiky, kteří je do této situace dostali čeká spravedlivý trest.

  Gaza je úplně stejné Gheto jako jako bylo ve Varšavě za Hitlera.

  Pěkný článek o současném Izraeli:

  http://literarky.cz/blogy/tere...

  Je snadné označit každého, kdo kritizuje politiku Izraele za antisemitu. Je generál Golan také antisemita? Je zajímavé, že skuteční antisemité řádící na Ukrajině vám nevadí.

 • RiMr71
  15:48 11.08.2016

  ...prosííím! Vykládejte mi o té "brutální blokádě" Plasteliny..!
  Úžasné jak někteří jedinci křičí mocným hlasem proti do EU imigrujícím šmejdům, leč ve chvíli kdy jde o Izrael se z nich šmahem stávají chudáčci úpící pod BRUTÁLNÍ blokádou! :)

 • Magister_Peditum
  15:44 11.08.2016

  strikehawk: " Obzvláště když je známo jak brutální blokadu uplatňuje na palestinských uzemich"

  Hotová katastrofa! :-D Zvlášť ve světle tohoto: http://neviditelnypes.lidovky....

 • semtam
  15:23 11.08.2016

  logik

  Můžete prosím definovat rozdíl či shodnost mezi Hizballahem a IS. Krom toho, že jsou muslimové je nespojuje prakticky nic.

 • strikehawk
  15:02 11.08.2016

  Logik
  Jsi naivní. To urcite Izrael směřuje humanitární akce aby to měl u extremistů dobrý.... někdy prekvapis dobrým zvykem vtipem. Obzvláště když je známo jak brutální blokadu uplatňuje na palestinských uzemich

 • logik
  14:47 11.08.2016

  A ohledně izraele - pro izrael je radikální hizbaláh (IMHO naprosto oprávněně) podobný svinstvo jako IS. S tím, že IS si na izrael netroufá, zatímc hizbaláh jo. Tak se nedivím, že je nechává krvácet mezi sebou - a humanitárníma akcema mířenejma na bojovníky se snaží zajistit, že na něj budou radikálové vzpomínat lépe, než na šiity/sunity, čímž si zajišťuje, že po skončení konfliktu se mu radikálové nenakufrují domů...

  Spousta věcí, co dělá izrael se mi nelíbí, ale todle mi přijde jako ještě přijatelnej pragmatismus.

 • logik
  14:41 11.08.2016

  strikehawk: to víš maximálně ty. Realita je, že do začátku náletů NATO IS poměrně úspěšně expandoval. Po rozjetí náletů se zastavil a jeho první neúspěch - ztráta Kobání - byla díky kurdské ofenzívě podporované převážně USA.
  A v podstatě od té doby (od jara 2015) IS začal výrazně ztrácet. Na jaře 2015 přišel v Iráku o některá významná města a za další rok pak o cca 40%.

  Rusko dosáhlo udržení Asada, v tom máš pravdu, ale to naprosto nesouviselo s bojem proti IS - v době největšího zapojení ruska se hranice mezi Asadem a IS prakticky nepohnuly. Ve stejné době ztrácel IS na druhé frontě stovky kilometrů čtverečních a velká a strategicky důležitá města - a to v oblastech, kam rusové vůbec nelétaly....

 • strikehawk
  14:26 11.08.2016

  Jakub2
  Vůbec nechápeš podstatu sporu. Jde o to že článek tvrdí, že za nezajmem ISIS o uteceni na Izrael stojí taktika uplatnovana v boji s extremisty. Já tvrdím že duvody jsou naprosto jiné a Izrael tahá za nitky uvnitř samotného ISIS

 • strikehawk
  14:21 11.08.2016

  Logik
  Všichni víme, že vliv a územní zisky ISIS se zvetsovali bez ohledu na více jak roční bombardování ze strany tzv koalice pod vedením USA. Komedie amerického bombardování a síle ISIS, kterou ani americké bomby údajně nepokori se proměnila v tragikomedii po zapojení ruského letectva, které s petinovou kapacitou dosáhlo klíčových úspěchu a defacto odvratilo hrozící kolaps Asada. Společně s dodávkami vojenského materiálu, vojenskými poradci, speciálních jednotek z Íránu se podařilo prevratit ručičku vah a ISIS začala prohravat. Jednoznačným zapojením Ruska se konflikt dostal do velmocenske politiky a další eskalace byla ze strany USA evidentně vyhodnocena jako nežádoucí takže zbývá jen odstranit svedky/spolupachatele tedy ISIS ale ne tak úplně jak ukazují hrozby USA k Rusku v případě Aleppa

 • RiMr71
  13:18 11.08.2016

  ...myslím, že z pohledu Izraele je to stav, kdy jedna infekce ničí druhou a vzájemně se oslabují... A s tím co zbude si poradí případně snáz, než s oběmi v plné síle.

  Navíc je pragmatický a nepříliš dobře zapomínající... A např. ten hajzl co v Izraeli umlátil kladivem rodinu včetně malé holčičky, dostal od Assada státní vyznamenání...

Stránka 1 z 3