Proč Turecko vstoupilo do Sýrie?

Foto: Turečtí vojáci; ilustrační foto / Public Domain
Turečtí vojáci; ilustrační foto / Public Domain

Situace v Sýrii je po středě 24. srpna zase o něco komplikovanější. Turecko vojensky podpořilo výpad spřízněných militantů (pod vlajkou Svobodné syrské armády) na území Sýrie, a to oficiálně za účelem osvobození města Džarábulus a přilehlých vesnic od takzvaného Islámského státu. To vše s leteckou podporou USA. Proč ale přišel útok až teď, po letech turecké neaktivity? Článek vyšel původně na On War | On Peace

Po skoro dvou měsících bojů padla 12. srpna bašta tzv. IS, město Manbidž, které leží na západ od řeky Eufrat. Jednalo se o velký úspěch syrských demokratických sil (SDF): aliance kurdských (YPG/YPJ atd.), arabských a jiných milicí podporovaných leteckými útoky koalice.

Překročení Eufratu sílami SDF ale nenechalo chladným Turecko.

Možnost, že se SDF v budoucnu podaří propojit severozápadní část guvernorátu Aleppo s dosud ovládaným územím naseverovýchodě a vytvořit tak na severu Sýrie autonomní jednotku pod svou kontrolou, děsí Turecko bezpochyby více než existence IS, proti kterému Turecko zasahuje jen sporadicky.

Erdogan se nechal slyšet, že v žádném případě nedovolí existenci takovéto entity v Sýrii. Jako důvod uvedl nutnost zachování samotné teritoriální integrity Sýrie.

Erdogan se jistě obává reakce početné komunity Kurdů na území Turecka, která by nastala v případě ustanovení spojené autonomní Rojavy.

Z oficiálních důvodu Turecko bojuje proti IS. Bezpochyby hlavním motivem vpádu do Sýrie je ale zabránění postupu SDF. Na stranu Turecka se připojily Spojené státy, které explicitně slovy amerického viceprezidenta Bidena sdělily SDF, že pokud se nestáhnou na východ od Eufratu, ztratí veškerou podporu. Řeka Eufrat se tedy stala linií, po kterou je Turecko ochotné tolerovat přítomnost SDF.

Spojené státy se dostaly do situace, kdy na straně jedné podporují člena aliance NATO a na straně druhé Kurdy (YPG, YPJ, kteří jsou součástí SDF), které Turecko považuje za teroristickou organizaci stejného rázu jako je IS.

Bude zajímavé sledovat, jak se USA zachová, až se nevyhnutelně střetnou jednotky (podle některých zdrojů už střetly) SDF s Turky podporovanými silami na bojišti. Komu dá asi USA přednost?

Vyhnu se spekulacím, predikcím a na závěr ocituji Alexandera Clarksona z King's College v Londýně: ,,Vypadá to jako zlaté pravidlo geopolitiky a tím je, že Kurdové jsou podvedeni některou z velkých mocností aspoň jednou za generaci."

Redakčně upraveno
Zdroj: On War | On Peace

Nahlásit chybu v článku


Související články

Proč je izraelské letectvo nejlepší na světě?

Díky špičkovému výcviku a chytrému využívání slabostí nepřítele patří izraelské letectvo mezi ...

Proč se Islámský stát bojí Izraele?

Graham Allison v článku Why ISIS Fears Israel na webu National Interest popsal účinnou strategii ...

Saudové kupují tanky Abrams za 1,15 miliard dolarů

Saudská Arábie od firmy General Dynamics Land Systems nakoupí 153 tanků M1A2S Abrams (“S” jako ...

NÁZOR: Pomohol Putin zachrániť tureckého prezidenta Erdogana?

V noci z 15. na 16. júla sa v Turecku nečakane uskutočnil pokus o prevrat, ktorý zorganizovala ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Flader
  21:45 20.01.2018

  Už od referenda o posilnení postavení prezidenta v Turecku čakám, kedy sa začne používať namiesto označenia prezident Erdogan presnejšie sultán Erdogan I.

  Už od referenda o posilnení postavení prezidenta v Turecku čakám, kedy sa začne používať namiesto označenia prezident Erdogan presnejšie sultán Erdogan I.

 • PavolR
  21:33 20.01.2018

  Iba taký postreh:
  24. augusta 1516 vpadol sultán Selim I. na územie Mamluckého sultanátu a ešte v ten deň zvíťazil v bitke pri Dabiqu, po ktorej anektoval územie dnešnej Sýrie. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iba taký postreh:
  24. augusta 1516 vpadol sultán Selim I. na územie Mamluckého sultanátu a ešte v ten deň zvíťazil v bitke pri Dabiqu, po ktorej anektoval územie dnešnej Sýrie. Vojna ďalej pokračovala a bola zavŕšená jeho víťazstvom v bitke pri Ridaniye, neďaleko Káhiry dňa 22. januára 1517. Následne zajal posledného abbásovského kalifa Al-Mutawakkila III., sám sa vyhlásil za ďalšieho kalifa a položil tak základy osmanského kalifátu. Do Istanbulu sa vrátil 25. júla 1518.

  Turecký pozemný vpád do Sýrie začal 24. augusta 2016 v blízkosti mesta Dabiq. Momentálne sú ostreľované a bombardované kurdské pozície a očakáva sa začatie pozemnej ofenzívy. Schválne, kedy myslíte, že tá ofenzíva začne? ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:56 20.01.2018

  Už to asi každý vie, ale predsa - začala ďalšia fáza:
  https://svet.sme.sk/c/20742393...

  Čo myslíte, sú vyjadrenia Sýrie iba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už to asi každý vie, ale predsa - začala ďalšia fáza:
  https://svet.sme.sk/c/20742393...

  Čo myslíte, sú vyjadrenia Sýrie iba slovným kung-fu, alebo sa nejakým spôsobom pokúsi prejaviť?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:15 26.12.2016

  Naspäť k téme:
  Turecko žiada pre svoje operácie s Sýrii väčšiu vzdušnú podporu zo strany koalície. To Turecko, ktoré samo disponuje cez 300 bojovými lietadlami!!! Čo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Naspäť k téme:
  Turecko žiada pre svoje operácie s Sýrii väčšiu vzdušnú podporu zo strany koalície. To Turecko, ktoré samo disponuje cez 300 bojovými lietadlami!!! Čo myslíte?
  1.- Iba sa snažia pred vlastnou verejnosťou vykecať minulotýždňové fiasko pri al-Bábe.
  2.- Už pozatýkali a suspendovali toľko letcov, že majú problémy s dostatočnou vzdušnou podporou svojich pozemných operácií.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  17:32 10.09.2016

  Pro ty kteří tu opakovaně tvrdí, že žádná reálná syrská opozice neexistuje a nikdy neexistovala, že jsou tam pouze teroristé a Assad bude možná překvapením dnešní poznámka na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro ty kteří tu opakovaně tvrdí, že žádná reálná syrská opozice neexistuje a nikdy neexistovala, že jsou tam pouze teroristé a Assad bude možná překvapením dnešní poznámka na kremelském serveru sputniknews, kde jasně píší, že opozice existovala, ale Američané jí nedokázali pomoci. Jak se to liší od dřívějších ruských tvrzení, že tam Američané hrnou zbraně horem dolem. Teď tvrdí přesný opak. Je to navíc neuvěřitelně pokrytecké, protože když chtěli USA opozici podpořit, narazili na ruská veta v RB OSN ve prospěch Assada. Syrská opozice tak zůstala sama tváří v tvář IS a Assadovi a nakonec je začalo bombardovat Rusko – přednostně před Islámským státem. Je neuvěřitelné, že to Kreml navíc Američanům dává za vinu, ač je to přímý důsledek nestoudné ruské zahraniční politiky. Věřím, že tohle bude pro USA na dlouhou dobu bolestné prozření, pokud jde o konfrontaci s ruskou reálnou politikou. Rozšíření sankčního seznamu, které před pár dny tak namíchlo Lavrova, je jedna z prvních kapek deště, kterému bude Rusko vystaveno na mnoho let a protiraketový a protiletadlový deštník v podobě S-400 jim v tomhle dešti bude houby platný. http://1url.cz/ytw0Q...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:24 07.09.2016

  Je hrozně zajímavý, že SAA vždy "použije chemii" ve chvíli, když se jim vojensky zadaří a její užití nedává smysl, nikoli ve chvílích, když jsou v úzkých...tak třeba teď jsou toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je hrozně zajímavý, že SAA vždy "použije chemii" ve chvíli, když se jim vojensky zadaří a její užití nedává smysl, nikoli ve chvílích, když jsou v úzkých...tak třeba teď jsou toho plný média, když je to po týdnu co opět uzavřeli Haláb a otevřeli kontrolované potravinové koridory...
  Jak Cejkis zmínil ty řezače, co dali malýmu klukovi infuzi a pak mu uřízli hlavu - fotili se pak ti usměvaví hoši hojně při ofenzivě v Halabu a jeden z nich byl i na focení toho chlapečka od sutin...to bylo vůbec zajímavý, jak ho tam ti lidumilové v šoku vytáhli a pak si ho dlouhou dobu fotili, nikdo se nestaral...no pravověrcům to tak stačí, tak proč by to Reuters nešířil.

  Ale alespoň že už v médiích říkají "útok plynem není možné ověřit z nezávislých zdrojů"...jinak mi přijde, že se ČT trochu zlepšila, což je fajn
  ---------------
  Putin zabránil roku 2013 západním náletům. O smíru se následně jednat snažili, bohužel se nedohodli. Kdyby nálety nestopl (tím že chemicky odzbrojil), leteckou podporu by teď měli džihádisti a ne Asad.
  Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  16:01 07.09.2016

  tak vzhledem k tomu, že ji dostal i obama, by to už horší být nemohlo, ne? :)

  tak vzhledem k tomu, že ji dostal i obama, by to už horší být nemohlo, ne? :)

 • Todomatch
  14:01 07.09.2016

  to cejkis - co to píšete? To video je podvrh! Důrazně trvám na tom, že v Sýrii žádná válka není. Vladimír Putin ji zabránil již v říjnu 2013. Jak uvedl ředitel Mezinárodního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to cejkis - co to píšete? To video je podvrh! Důrazně trvám na tom, že v Sýrii žádná válka není. Vladimír Putin ji zabránil již v říjnu 2013. Jak uvedl ředitel Mezinárodního ústavu nejnovějších států Alexej Martynov:

  "Podařilo se zastavit válku v Sýrii, která by se mohla změnit ve velký světový konflikt. Tuto zásluhu není možno přecenit ani podcenit. Celý svět mluví o tom, že Putin zastavil novou světovou válku, která by mohla začít po bombardování Sýrie."

  (zdroj zde: http://1url.cz/g59C)...

  Proto také Vladimíra Putina navrhli na Nobelovu cenu za mír! Vždyť o tom informovaly oficíální zdroje Kremlu. Otevřete oči člověče!
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:07 06.09.2016

  logik

  tady máte něco na dobrou noc

  https://www.youtube.com/watch?...

  logik

  tady máte něco na dobrou noc

  https://www.youtube.com/watch?...

 • cejkis
  23:05 06.09.2016

  logik

  Nechte si tu Vaší pohádku o demokratické Sýrii. Nechte si pohádku o demokacii v Lybii. Nechcte si pohádku o demokracii v Iráku. Nechcte si pohádku o demokracii v Angole. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Nechte si tu Vaší pohádku o demokratické Sýrii. Nechte si pohádku o demokacii v Lybii. Nechcte si pohádku o demokracii v Iráku. Nechcte si pohádku o demokracii v Angole. Nechcte si pohádku o demokracii v Afghánistánu.

  Doufám, že tu není již nikdo tak naivní, aby si myslel, že se války vedou pro nastolení demokracie.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:02 06.09.2016

  logik

  Stačí se podívat na youtube. Střely TOW podléhají US licenci. Američané prodávají zbraně Saudům, které s nimi zásobují FSA v Sýrii. Umírnění islamisté jak jsou v západních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Stačí se podívat na youtube. Střely TOW podléhají US licenci. Američané prodávají zbraně Saudům, které s nimi zásobují FSA v Sýrii. Umírnění islamisté jak jsou v západních médiích označováni, je bláblol. Umírněně uřezávají hlavy dětem a zabíjejí kohokoliv, kdo jim není po vůli. Chcete sem umístit odkaz na video se západem, Saudy, Katarem podporovanou FSA jak uřezává hlavu 10 letému klukovi ?

  Doufám, že to na doložení stačí......
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:07 06.09.2016

  divous:
  ad tisíce přešlých bojovníků - prosím doložit

  jinak ano, to, že rusové podporují diktátora v sýrii, tím v podstatě zablokovali rozumné řešení situace v sýrii. Bohužel. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  divous:
  ad tisíce přešlých bojovníků - prosím doložit

  jinak ano, to, že rusové podporují diktátora v sýrii, tím v podstatě zablokovali rozumné řešení situace v sýrii. Bohužel. Jinak tam mohli být už asi čtyři roky vojska OSN, a IS a migrační krize by byl neznámý pojem.

  Plyn byl v sýrii nasazen i jinde, nejen v damašku (např. nedávno v Allepu) - reportovali to doktoři, co tam působí.

  Snaha o nastolení v demokracie v sýrii samozřejmě úspěšná být nemusí. Rozhodně ale má více šancí na úspěch, než když se budou podporovat diktátoři - tak totiž demokracii nevybudujeme zcela jistě.
  (To, že by budování demokracie znamenalo mnohaletou zahraniční přítomnost beru jako samozřejmost, todle bylo totálně zvorané v Lybii - i když i tak to tam je lepší než v Sýrii, kde se věcem (tzn. islamistům a diktátorům) nechal volný průběh).

  cyril:

  1) nejde o to, jak chtějí chodit oblečení, ale o to, že tam evidentně většina nechce chodit zahalovaná, ovšem režim jim to násilí nutí.

  2) v Evropě někoho zavřeli za klip na FB, kde tancuje? Fakt? Kde a kdy?

  3) Aha, takže vymyslet si o někom, že byl členem nějaké organizace a potichu ho popravit je Ok?
  I kdyby nakrásně ta obvinění byla pravdivá, tak nemožnost kontaktu s rodinou zároveň znamená, že neměl ani možnost sám sebe hájit (a vybrat si advokáta atd...). Stejnětak
  to, že neměl možnost kontaktu s rodinou je podle Tebe Ok? Asi mám trochu jiný pohled na lidská práva...
  Skrýt celý příspěvek

 • divous
  21:41 06.09.2016

  logik ta diskuze nikam nevede, argumentuješ, ale chybí ti informace, ti bojovníci vycvičení USA, kteří následně přešli k džihádistům to je informace i z oficiálních médií a tisíce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik ta diskuze nikam nevede, argumentuješ, ale chybí ti informace, ti bojovníci vycvičení USA, kteří následně přešli k džihádistům to je informace i z oficiálních médií a tisíce jich byly a byl to důvod, proč Američané zastavili tento program. Jinak si to vůbec představuješ nějak idealisticky, tvůj způsob řešení je tedy vojenská intervence jak proti džihádu, tak proti Asadovi, to znamená de facto prakticky proti většině těch, kdo mají nějakou moc, tedy i podporu a to nemluvím o Rusech. Představa, že tím by jsi dosáhl nastolení demokratičtějšího režimu je prostě nereálná. Jo a s SA jsem to pochopil moc dobře a nejde jen o SA, já jsem i na příkladu Bahrajnu chtěl ukázat, že rétorika politiků není totéž co reálná politika. V Sýrii vůbec nejde o to, zda je Asad lidumil a oběť nebo zrůda, každé zainteresované straně jde o vlastní zájmy. Jako to bylo vždy. Ty řeči o otravných plynech. No tak Irák v Irákem vyvolané válce s Iránem od naprosté porážky ochránila pomoc USA, poskytli jim špionážní servis, který vedl k efektivnímu nasazení bojových plynů proti nastupujícím Iránským jednotkám. To je realita. Zatímco pokud vím u toho "slavného" použití bojového plynu Asadovou armádou u Damašku se nakonec ukázalo, že šlo nejspíše o falze flag tureckých tajných služeb.
  Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  19:55 06.09.2016

  logik: jestli těmi odkazy chceš dokázat, jak je írán špatný, tak se ti to moc nepovedlo.

  1. Jak tam chodí oblékaní, není ani tvoje ani naše věc. I kdyby tam chodili zahalení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: jestli těmi odkazy chceš dokázat, jak je írán špatný, tak se ti to moc nepovedlo.

  1. Jak tam chodí oblékaní, není ani tvoje ani naše věc. I kdyby tam chodili zahalení nebo kompletně nahatí, je to jejich kultura, na kterou jsou zvyklí a všichni znají pravidla, ať nám můžou přijít sebedivnější. Až přijedou na návštěvu oni k nám, tak od nich budu vyžadovat naše pravidla, ale nemyslím si, že muslimáči, kteří dělají v evropě největší bordel, jsou zrovna z íránu.

  2. Kdyby sis dal trochu práce, určitě bys našel podobné trestní stíhání za příspěvky na fb i v evropě.

  3. Někde je trest smrti, někde není, někde se za krádež sekají ruce, jiný kraj jiný mrav. Nechci to porovnávat s počtem poprav v USA, protože je mi to uplně jedno, je to jejich věc.

  Z ČR bych se tam vážně stěhovat nechtěl, to nic nemění na faktu, že v oblasti patří mezi ty tolerantnější státy. Už si konečně přiznej, že bez podpory okolních států by tam řezači hlav dávno nebyli a nevykládej nějaký omáčky o demokracii a diktátorech, kdyby ti to v televizi neřekli, kdo je ten hodnej a špatnej, tak sám nevíš, co si myslet, takhle jenom opakuješ tu přiblblou propagandu, kterou žádný "skutečný logik" nemůže žrát.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:59 06.09.2016

  Luky: a to si myslíš, že je to teď v Iránu o tolik lepší? Viz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: a to si myslíš, že je to teď v Iránu o tolik lepší? Viz např.

  http://www.rozhlas.cz/plus/sve...

  http://zpravy.idnes.cz/iran-od...

  http://www.lidovky.cz/v-iranu-...

  ono se to tam od dob náboženské revoluce zas tak nezměnilo.... Je to o něco lepší (většina totalitních režimů je nejkrutější při svém nástupu), ale žit bys tam fakt nechtěl...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:51 06.09.2016

  divous:

  1) svět není černobílý a v sýrii není jen Asad nebo džihád. Jsou tam i normální lidi. Samozřejmě problém je poznat - a USA se to ne vždy podařilo (ovšem tisíce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  divous:

  1) svět není černobílý a v sýrii není jen Asad nebo džihád. Jsou tam i normální lidi. Samozřejmě problém je poznat - a USA se to ne vždy podařilo (ovšem tisíce bojovníků přešlých k IS, to má k realitě asi tak daleko, jako "emerický brouk").

  2) ta pomoc měla přijít daleko dřív, protože jako v každé takové válce se tam postupně začínají stahovat extrémisté. Takže se měla válka zastavit pokudmožno hned, po X letech je to větší problém než na začátku.

  3) pokud má šanci Asad na udržení, tak to znamená, že v zemi je dostatek lidí, kteří s islamismem nesouhlasí. Pak se ale může udržet u moci i demokratičtější režim, než Asad, kterej má na kontě umučení tisíců vězňů, útoky plynem atd...
  Pokud se na ten režim nevykašlem, jako jsme to udělali v Lybii. Tam se včasným zásahem vcelku podařilo ukončit válku a nastolit "protodemokracii". Islamismus tam začal kvést až o dva roky pozdějc, kdy místní islamisté viděli, že jim nikdo nebude bránit.

  4) pomoc nemusí mít formu výcviku "neznámých band", z kterých se opravdu může vyklubat kdekdo, ale podobná, jako ruská - v podstatě přímá vojenská intervence.

  5) As SA - asi jsi to vůbec nepochopil. Samozřejmě, válku můžeš vyvolat. Otázka je, pomůžeš lidem v SA tím, že vyvoláš válku? Ne. Zatímco v Sýrii válka prostě byla a západ na ni musel nějak reagovat. A to je ten podstatný rozdíl.
  Skrýt celý příspěvek

 • divous
  18:28 06.09.2016

  logik, co jsi napsal nezní moc logicky. Ta podpora tzv. demokratické opozice, to asi myslíš, když USA vycvičili a vyzbrojili tisíce ozbrojenců v Jordánsku načež přešli téměř ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik, co jsi napsal nezní moc logicky. Ta podpora tzv. demokratické opozice, to asi myslíš, když USA vycvičili a vyzbrojili tisíce ozbrojenců v Jordánsku načež přešli téměř všichni k islámskému státu nebo fakt netuším o čem mluvíš. Opoziční sekulární síly to je prostě něco co dnes představuje marginální sílu, které se nepodřídí ani vláda ale hlavně ne hlavní síly opozice, proč taky? Za všemi významnými úspěchy opozice stojí džihádistické skupiny. Takže, když podpoříš zbytky sekulárních sil, respektive partičky, které si přišily nálepku FSA, aby mohli dostávat snadněji kvalitní výzbroj ze zahraničí, třeba TOW, zákonitě jen pomůžeš džihádistickým skupinám bez nichž oni operovat nemají šanci a to se taky dnes děje a je to hanebnost. Když zničíš Asada, což ale bez toho, aby ho pustili přes palubu Rusové nepůjde, zbudou ti následně pouhé dvě možnosti, necháš Sýrii džihádu nebo okupace. Ani jedno se mě nezdá jako lepší alternativa než Asad a jeho vláda, se kterou se dá alespoň jednat. O tom co jsi napsal o Saudské Arábii nemá snad ani cenu odpovídat. Není to vůbec otázka nějaké války, když chceš válku, tak jí vyvoláš, třeba jako s Irákem. Saudská Arábie je brána jako spojenec, dostává téměř ty nejlepší zbraně co USA a další země vyrobí, takže jim tamní tmářský režim nesmrdí ani trochu, byť je dnes prokázané, že za vzestupem radikálního islámu stojí duchovní, které z dolarových peněz podporuje po světě wahhábistická Arábie. Vůbec rádi staví mešity po celém světě, ale hlavně rádi prosazují svoji šílenou verzi islámu, která bezesporu posloužila za vzor islámskému státu. To oni první buldozery srovnali se zemí starobylé památky, aby to neuráželo prý boha, to oni mají trest smrti za kdejaký prohřešek, včetně čarodějnictví, oni stínají ženy na ulici mečem atd... Ale nám strašně vadí Asad to je přece jasné, protože to říkali v televizi a říkala to Clintonová. Vždyť je to čím dál větší šaškárna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:18 05.09.2016

  nemusím žádný fundamentalismus, ale Sýrii mám prostě rád - možná kvůli lidem, možná kvůli její historii, kdy tam najdete helénské i římské období a evropské vlivy, silnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nemusím žádný fundamentalismus, ale Sýrii mám prostě rád - možná kvůli lidem, možná kvůli její historii, kdy tam najdete helénské i římské období a evropské vlivy, silnou křesťanskou tradici...nežeru to všechno bezvýhradně, ale že jsou to v jádru velmi kulturní lidé, kteří mají rádi vzdělání a nebáli se svojí historie a míchání vlivů uvnitř země v moderní éře, to oceňuji. Ta schopnost soužití znamenala víc než demokratický pozlátko. A jestli je Irán jejich spojenec, tak se na ně nebudu dívat předem nenávistně s tím, že budu akcentovat nějaké nechutnosti staré 40(!) let. V šedesátých letech se v Iráku ještě občas napichovalo na kůl....kdežto sunnitský fundamentalismus je protěžovaná aktuální přítomnost, která sahá až do Evropy, hlavně na Balkán. Jihozápadní pobřeží zálivu byl děsný zapadákov kočovných arabů ve stanech, kterým západní společnosti vystavěly šmoulí děsnyland, kolem kterýho se dělá velký hype, aby tam jezdilo co nejvíc snobů na nablblý šoping...prázdná slupka se zajímavými technickými hříčkami, protože teď zrovna mají love (jo taky jsem jim tam lecos kreslil). Jinak jsou to jen nabubřelí šovinisti a výchovou uzurpátoři se silným pocitem nadřazenosti...jestli většina šíitů chce bránit Sýrii před tímhle hnusem, tak jo, mám je rád víc (jako věřící křesťan musím mít rád všechny :).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:48 05.09.2016

  Luky: život v sýrii byl doteď náš. A proto, místo toho, co bychom podporovali demokratickou opozici (která mezi SNC je) a tím ten život tam ještě "zevropštěli", tak radši budeme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: život v sýrii byl doteď náš. A proto, místo toho, co bychom podporovali demokratickou opozici (která mezi SNC je) a tím ten život tam ještě "zevropštěli", tak radši budeme jako rusko tam podporovat Asada, čímž dojde k nárůstu moci Iránu v regionu, že?

  Proč Ti tak vadí sunitský islámský fundamentalismus, a šiitský nikoli? To, co se dělo za "náboženské revoluce" v Iránu, to moc daleko od IS není...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:45 05.09.2016

  Jakže to bylo v těch snowdenových dokumentech? Vybudit a následně udržovat na území Sýrie sektářské násilí, které bude následně v mediálním prostoru označováno za demokratické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakže to bylo v těch snowdenových dokumentech? Vybudit a následně udržovat na území Sýrie sektářské násilí, které bude následně v mediálním prostoru označováno za demokratické hnutí proti vládě, zatímco zásahy vlády budou prezentovány jako týrání občanů toužících po svobodě. Následně se tak i stalo.

  Shario, nedávno jsi si pletla Irák a Irán (nešlo o překlepy) a teď tu budeš rozdávat lekce o blízkým východě...no dobře, jak to tedy bylo s těmi islamisty, které Asad týral v těch svých zrůdných věznicích?
  - pustil je fikaně proto, že chtěl kompromitovat opozici v očích západu (který si o něm stejně psal co chtěl)
  -pustil je na nátlak západu, aby vyhověl požadavkům na uvolnění režimu
  -chtěl snížit napětí a přál si, aby se všichni měli dobře, včetně manželek a dětí vězněných islamistů...?

  Co se týče Iránu, na něm je nejhorší to, že není "NÁŠ". Životním stylem se "nám" ale po Sýrii z arabských/perských států blíží nejvíc. Jo, rychle sem můžeš postnout video, kde někoho veřejně pověsí na jeřábu nebo dát odkaz na nějaký emerický think-tank, který píše o tom, jak to tam mají buzničky těžký. Jejich životní styl ale není zdaleka tak tmářský, jako u "spojenců". Ano, je jich hodně a mají hodně zdrojů (problém!). Musí ale taky pracovat a mají vizi vlastního rozvoje, kdežto u "spojenců" je to spíš založený na tom, že je jich málo na velký nerostný bohatství a o "rozvoj" se jim stará západ a vůbec hlavně cizáci.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:35 05.09.2016

  divous: rozdíl mezi Sýrií a třeba SA je v tom, že v Sýrii už prostě válka byla. V SA válka není. Proto zásah v sýrii způsobí daleko méně škod a naopak (kdyby se k němu západ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  divous: rozdíl mezi Sýrií a třeba SA je v tom, že v Sýrii už prostě válka byla. V SA válka není. Proto zásah v sýrii způsobí daleko méně škod a naopak (kdyby se k němu západ odhodlal) měl potenciál spoustu lidských životů zachránit. Vpád do SA by naopak vedl k rozvratu země, která sice demokratická není, ale alespoň funguje.

  Až bude v SA občanská válka a západ se postaví na stranu diktatury, tak bude podobná kritika oprávněná.

  Píšeš až bude mír. Ale proč má ten mír zajišťovat Asad, který se jednoznačně jako diktátor co mučí lidi ve věznicích projevil - a který dlouhá léta byl prominentem jednoznačně nedemokratického režimu a i v současné době popírá demokracii,
  a ne třeba SNC, která zatím nedostala příležitost reálně vládnout, ale hlásá demokracii - a to větší, i než současný Asad?

  Že má Asad sílu? Tu má jen díky zásahu Ruska, jinak by už pravděpodobně kapituloval, takže v tom se od SNC neliší - i ta může získat sílu, pokud ji někdo podpoří.
  Skrýt celý příspěvek

 • divous
  16:17 05.09.2016

  Shania, na tom co jsi napsal, je leccos pravda. Ale v zásadě je tvůj pohled přesně podle propagandy, která od počátku mlela stylem, proti Asadovi použít cokoliv. Reálně jeho režim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, na tom co jsi napsal, je leccos pravda. Ale v zásadě je tvůj pohled přesně podle propagandy, která od počátku mlela stylem, proti Asadovi použít cokoliv. Reálně jeho režim nikdy nebyl zdaleka tak zlý, jako jsou ty o kterých se mlčí a které se navíc považují za spojenecké západu. Míra svobod tam s výjimkou Turecka byla o několik stupňů výše nežli v zemích ,které se nejvíce angažovali a angažují ve snaze zničit Asada. Ať už jde o Katar, Saudskou Arábii atd...Když chceš Asada odsuzovat, musíš mít odstup a ne jen se dívat tam, kam ti pořád druzí ukazují. Proč se tak vehementně neřešily třeba masakry v Bahrajnu? Zajímavé je, že do této země, kde je velitelství 5.US flotily ze zahraničí přišly jednotky nikoliv proto, aby se vypořádaly s bezesporu krutým režimem, který připravil o život několi tisíc lidí v době arabského jara a hned při prvních demonstracích nechal střílet do lidí ostrými, ale aby byl tento "spřátelený" režim ochráněn před vlastními lidmi. Kolikrát jsme asi tak mohli slyšet madame Clinton, jak vyhrožuje Bahrajnskému režimu bombami? A tak by se dalo pokračovat. Proto tyhle idealistické řečičky, které jakoby pořád mají vštěpovat o kom si máme myslet, že je hodný a o kom že je zlý prostě neberu. Reálně jsem se zeptal jednoho Syřana,který dlouhodobě žil v Praze a občas jsem u něj nakupoval potraviny z blízkého východu, jak to vidí v Sýrii. To bylo teprve období nepokojů. Jeho odpověď si dobře pamatuji, protože tehdy přesně vystihl další vývoj. Prohlásil, že jestli vyhraje muslimské bratrstvo, bude to návrat do středověku a to se nakonec málem stalo. Co se týče současnosti, určitě na straně Asada jsou síly, které nejsou buhvíco. Ale reálně pokud nastane mír, zahraniční milice se z většiny stáhnou a území pod vládou Damašku se postupně dostane pod vládní dohled a pravidla. Jistěže lecjaký warlord na tom vydělá, ale po válce už nebude moci na "svém" území uplatňovat svoje pravidla. Tohle je reálně možné jen tam, kde po válce území zůstane provládní, což se ale alespoň na nějakou dobu bez Asada určitě neobejde. Mimochodem čemu ty říkáš umírněná FSA a co považuješ za bojovníky za svobodu Sýrie je nyní reálně vidět co jsou ve skutečnosti zač a kdo jim ve skutečnosti poroučí. Turci jim zaplatili větší žold a hned většina z nich od Aleppa odtáhla obsazovat sever Sýrie spolu s Tureckými tanky, aby to území nezískali Kurdové. Následkem čehož pracně prolomené obležení Aleppa je opět uzavřené.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  15:31 05.09.2016

  Strategist si myslis ze iran by podporoval nekoho kdo by nemel vuli bojovat? To by byli zbytecne vyhozene penize dam ti i priklad usa v syrii podporujou umirnnene teroristy a ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strategist si myslis ze iran by podporoval nekoho kdo by nemel vuli bojovat? To by byli zbytecne vyhozene penize dam ti i priklad usa v syrii podporujou umirnnene teroristy a ti pak dezertujou k neumirnenim ( strasne to slovo umirnrny terorista ) v tom jemenu asi byli utlacovany kdyz povstali
  K tomu iranu uz ses bavil s nakym irancem ze vis jak to tam funguje?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:04 05.09.2016

  tom75: jakej američan?
  Jak jsi přišel na to, že mi nevadí co se děje v Jemenu? Nebo to co dělá (nebo spíš nedělá US)... Mimochodem já US beru za někoho, kdo za celou situaci má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tom75: jakej američan?
  Jak jsi přišel na to, že mi nevadí co se děje v Jemenu? Nebo to co dělá (nebo spíš nedělá US)... Mimochodem já US beru za někoho, kdo za celou situaci má velký podíl, jednak jejich krátkozraká politika v regionu, neschopnost reagovat... A i když jsme kdysi podporoval invazi do Iraku a Afganu, absence dlouhodobé politiky znamená akorat to, že to bylo vše pro nic...

  Co mi vadí na Iranu (a není to jen o Iranu, ale hlavně o IRGC)? To je snad vtip? Když je Iran OK, tak co ti pak teda vadí na Turcich, Kataru, SA, Emiratech atd?

  Nebo je to snad proto, že považuješ Iran za "spojence":)) Rusů, tak jsou automaticky OK...

  Asadovi ankonec mužu vycitat vlastne co? Ze podědil zkorumpovaný a hroutící se systém který se nedal reformovat, tak jediné co mu zbylo udělat to co jeho rodina dělala vždy a to tvrdě potlačit protesty...

  Na co tady upozornuju není to, že jedna strana je ta dobrá a ta druhá špatná, tady jde o to, že jedna je označovaná za teroristy (naprosto stejní lidé se pak např. u separatu pohorsují, že je tak označuje ukrajinská vláda, když je to naprosto ten stejný případ) a islamisty a že jsou podporovani ze zahranici (jak asi muže být životaschopné postaní bez zahraniční pomoci i proti tak špatné armadě jakou měl Asad?, nebo taky měli vykrást vojenské sklady a nezebrat o pomoc jako separati?), zatímco druhá je ok i když je řízena naprosto stejnými magory, roky bombarduje civilisty a je drzena na zivu jen diky zahraniční pomoci...

  Dál co mi např. vadí je jak se tu někteří naváželi do turku (ne že by v tom neměli prsty), jak nakupují ropu od ISIS aniž by někomu došlo jak to doopravdy funguje, že všichni v regionu jsou v tom napojeni, všichni.... Překupníci, pašeráci, zločinci obchodují naprosto s každým, jak si např. myslíte že jsou udržovány zcela odříznuté města a čtvrti? Blokující strana tam ty zásoby za tučný poplatek pustí, takhle se obchoduje s jidlem, palivem, zbraněmi, leky, lidmi.... a je uplně jenod, že zítra po sobě budou střílet, prachy jsou prachy...
  Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  13:19 05.09.2016

  tom75: když jste tak chytrý tak si o vašem slavném iránu něco najděte, irán začal nepokoje v jemenu a podporuje tamní milice a rozdmýchává nepokoje. Saudská vláda a její spojenci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tom75: když jste tak chytrý tak si o vašem slavném iránu něco najděte, irán začal nepokoje v jemenu a podporuje tamní milice a rozdmýchává nepokoje. Saudská vláda a její spojenci jsou tam na žádost prezidenta Jemenu. V každé válce jsou ztráty. A radši budu věřit čemukoliv, co napsal nějaký američan než nějaký iránec.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  12:43 05.09.2016

  Shania kolik ti je roku? Kdyz se muzu zeptat. Zazils komancskou propagandu?
  Ty veris fakt tomu co napise nakej amik co nikdy nenavstivil moslimskou krajinu nebyl v severni africe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania kolik ti je roku? Kdyz se muzu zeptat. Zazils komancskou propagandu?
  Ty veris fakt tomu co napise nakej amik co nikdy nenavstivil moslimskou krajinu nebyl v severni africe a na blizkem vychode nemluvil tam s obyc.lidma.
  Proc ti vadi iran? Ze bojujou v iraku proti is ti nevadi pac to schvalila usa ale v syrii jo ze tam bojuje turek ti neva ze saudi se serou v jemenu taky dobry?Proc se nepise co se tam deje kolik civilistu uz saudi zabili v jemenu ale to aai nevadi nikomu hlavne kdyz saudi kupujou zbrane made in usa (skosa ze se nedela naka zbirka pro jemence prispel bych at si koupej vic kornetu hezky se nato diva kdyz saudskej abrams jde do prdele)
  Never vsemu co se ti podsouva hloupej nejses snad jen mladej doufam
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:14 05.09.2016

  Luky: aha z věty: Lidem kteří uvěřili Asadově propagandě, že povstalci jsou islamisti a teroristi už v roce 2012 (jediné teroristy tam nasadil on)....

  Jsi pochopil že Asad v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: aha z věty: Lidem kteří uvěřili Asadově propagandě, že povstalci jsou islamisti a teroristi už v roce 2012 (jediné teroristy tam nasadil on)....

  Jsi pochopil že Asad v 2011-12 lifroval islamisty do země a tím začla občanská válka? no to snad ne....

  Ne to znamená že Islamisti v prvních dvou letech měli minimální přítomnost a vliv na opozici a velké množství z nich co tam byli vypustil Asad ze svých věznic (spolu s dalšími vězni) za účelem kompromitovat opozici v očích západu a to se mu i povedlo...

  Někdo zas říká, že je pustili spolu se spoustou dalších vězňů aby snížil napětí....

  O tom proč Islamisti od té doby jen posilují jsme už psal asi 100x.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:05 05.09.2016

  Shario, jde o to, že jsi napsala tohle:
  Lidem kteří uvěřili Asadově propagandě, že povstalci jsou islamisti a teroristi už v roce 2012 (jediné teroristy tam nasadil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shario, jde o to, že jsi napsala tohle:
  Lidem kteří uvěřili Asadově propagandě, že povstalci jsou islamisti a teroristi už v roce 2012 (jediné teroristy tam nasadil on)....

  ..takže říkat, že Assad začal do Sýrie lifrovat teroristy a tím to začalo je fakt úpal. A je úplně jedno, z jakých současných propagandistických článků budeš vyzobávat, kdo teď za Assada někde bojuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:28 04.09.2016

  Luky: že mě to vůbec nepřekvapuje že o tom nemáš vůbec páru....

  Zjisti si co je Liwa Fatemiyoun (Fátimovské brigády), Hazárové žijící v Iranu... Pak kolik jich nalifrovali do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: že mě to vůbec nepřekvapuje že o tom nemáš vůbec páru....

  Zjisti si co je Liwa Fatemiyoun (Fátimovské brigády), Hazárové žijící v Iranu... Pak kolik jich nalifrovali do Syrii a proč jsou např 2/3 Iranských milic (na rozkaz IRGC místo v Iraku v Syrii.


  Pak si zjisti kdo vlastně bojuje v bitvě o Allepo...

  Pak si třeba mužeš taky zjistit co IRGC provádí a provádělo v Iranu....


  Tady máš třeba jeden z posledních povedených ústupů IRGC

  https://www.youtube.com/watch?...

  --------------

  Mimo uzemí držené Asadem bohužel do kaváren jít moc nemužeš, dokonce ani na trh nebo do nemocnice, hrozí že tě něčím Asadisti nebo rusové obdarují....

  ------------

  Mimochodem ty neziskovko, říkám jen to, že všechny strany jsou prolezle zahraničnimi islamisty a na straně režimu je ten problém možná i horší..., ale neboj okolní státy to jistě brzo napraví...
  Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  21:39 04.09.2016

  Luky: s něčím co shania napsal souhlasím z něčím ne, ale v čem mám jasno je, že Irán vskutku není nic dobrího pro blízký východ ani pro svět. Nejde jenom o Izrael a o to, že mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: s něčím co shania napsal souhlasím z něčím ne, ale v čem mám jasno je, že Irán vskutku není nic dobrího pro blízký východ ani pro svět. Nejde jenom o Izrael a o to, že mají ve škole předmět, kde učí jak je USA špatné, ale jedná se o stát islámských fanatiků na nejvyšší úrovni, který bohužel má zdroje a velkou rozlohu
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:55 04.09.2016

  Pro jakou neziskovku děláš Šário? Na územích pod Assadem se chodí do kaváren, ženský chodí do práce, děti se učí ve škole normální věci...a že Assad si tam podle tebe natahal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro jakou neziskovku děláš Šário? Na územích pod Assadem se chodí do kaváren, ženský chodí do práce, děti se učí ve škole normální věci...a že Assad si tam podle tebe natahal Afgánský teroristy, to už je asi úžeh... a co máš tak zapáleně proti Iránu, na poměry gulfu to je hodně pokroková země..no nemusí Izrael, ale v tom není zdaleka jediná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:58 04.09.2016

  divous: islamisti ziskávají pozice a budou je získavat dál a za to vděčíme čemu? Lidem kteří uvěřili Asadově propagandě, že povstalci jsou islamisti a teroristi už v roce 2012 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  divous: islamisti ziskávají pozice a budou je získavat dál a za to vděčíme čemu? Lidem kteří uvěřili Asadově propagandě, že povstalci jsou islamisti a teroristi už v roce 2012 (jediné teroristy tam nasadil on).... Problém ani není tak v tom, že tomu uvěřili lidi, ale v tom že o tom byl přesvědčen i obama a tím pádem neudělal pro FSA vůbec nic, jediné co ho zajímá jsou kurdi a ISIS... takže po pěti letech islamisti opravdu získávájí navrch a bude to pokračovat...

  FSA pořád není ani zdaleka není bezvýznamná a odsunutá na druhou kolej... A vzhledme k tomu, že velké množství skupin je v podstatě domobrana... Nepodporováním těchto skupin se stane jen to, že přejdou k islamistům, tady nikdy nešlo o idelogii, ale o zdroje.


  Problém lidí jako je semtam je, že vídí problém na jedné straně, ale ne na druhé...

  Asad je důvodem občanské války...., 5 let bombarduje, masakruje a mučí svoje občany, minimálně tři roky je zcela závislí na Iranu....

  V hlavní ofenzivní sila bojující na jeho straně je plně pod kontrolou IRGC (takže velká čast domácích, Iráckých a Afganských a dalších milic), tedy ti hodní Islamisti a teroristi... zbytek jsou domobrana, zločinecké organizace, pašeracké skupiny hledící jen na svoje zájmy (naprosto stejně jako je to na druhé (povstalci), třetí (Kurdi) a čtvrté (Isis) straně.

  Myšlení typu: Asad je sekularní, takže je to jediná volba... by jste měli radši rychle přehodnotit, nic v posledních letech nenapovídá, že by to mu tak bylo... např i Darayya je ted pod kontrolou mullaha velicí Liwa Imam al-Hussein (Iracká milice pod kontrolou IRGC)...

  IRGC navíc má se sýrii svoje vlastní plany a jediná dobrá věc na tom je, že jsou zcela neschopní.

  Těžko mě teď někdo přesvědčí, že Asad má nějakou roli v budoucnost Sýrie, to že už nadále neexistuje ani jiná jasná alternativa na tom nic nemění.
  Skrýt celý příspěvek

 • divous
  10:37 04.09.2016

  Strategist, tomu rozumím, jenže ta složka FSA, která by mohla u nás mít sympatie a která z hlediska náboženského je opravdu umírněná a sekulární je dnes prostě naprosto marginální ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strategist, tomu rozumím, jenže ta složka FSA, která by mohla u nás mít sympatie a která z hlediska náboženského je opravdu umírněná a sekulární je dnes prostě naprosto marginální a jakákoliv podpora pro ní, kromě vyjednání složení zbraní a amnestie nevede jinam, než k podpoře džihádu. Zbraně, munice, zásoby, všechno skončí v jejich rukou. Prostě jim došly síly a nahradily je ve velkém radikální islamisté, ty dnes tvoří páteř většiny ozbrojené opozice, nejen v Nusře. Proto mě dost vadí , jak se v médiích pořád mluví o umírněné opozici a podpoře pro ní. To je lhaní z nevědomosti nebo z nutnosti pokrýt potřebu porazit Asada za každou cenu, což ale ve skutečnosti nemůže už nyní být v našem zájmu. Zajímavé je, že Američané to vědí dávno, proto dodávky TOW vážou na nahrávky použití a nedodávají je ve velkém, aby je rebelové někde neměli naskladněné a v budoucnu je nepoužili proti svým zásobitelům...
  Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  18:41 03.09.2016

  Divous: nevím jestli jste dobře četl nebo ne, ale pokud to nebylo jasné podporuju v sýrii Asada, protože jeho režim je sekularistický a ne islamistický. Dále ze všech skupin v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Divous: nevím jestli jste dobře četl nebo ne, ale pokud to nebylo jasné podporuju v sýrii Asada, protože jeho režim je sekularistický a ne islamistický. Dále ze všech skupin v sýrii je FSA nejumíněnější a ano nezapírám to, že spolupracuje s Al nusrou a horšími skupinami, ale dá se říct, že už jsou prostě zoufalí. O tom, že je Al nusra radikální teroristická skupina jsem psal a to nikde nazapírám. Jediné z čím z vašeho příspěvku nebudu souhlasit je to že ať Asada podporuje kdokoliv je lepší než oni, nemám nic proti Asadovi, ale mám něco proti Iránu, on není o moc lepší než jakákoliv teroristická skupina.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:09 03.09.2016

  FSA je jen "marketingové" pojmenování teroristů v Sýrii. FSA neexistuje, je to jen nálepka pro západní společnost.

  Doporučuji zhlédnout tento rozhovor s humanitárním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  FSA je jen "marketingové" pojmenování teroristů v Sýrii. FSA neexistuje, je to jen nálepka pro západní společnost.

  Doporučuji zhlédnout tento rozhovor s humanitárním pracovníkem fungujícím v Allepu. On sám přiznává, že FSA jednoduše není a prakticky všechno jsou to islamisti.

  http://video.aktualne.cz/dvtv/...

  Nechápu jedince, kteří fandí teroristickým kreaturám. Diagnóza: duševní rozklad.
  Skrýt celý příspěvek

 • divous
  17:06 03.09.2016

  Nejde editovat, tak znovu bez zmizelé věty: Shania, ten článek o Asadových silách je vlastně smutný, ukazuje, kam až došla země za války. Podle mě z něj ale jasně vysvítá snaha ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejde editovat, tak znovu bez zmizelé věty: Shania, ten článek o Asadových silách je vlastně smutný, ukazuje, kam až došla země za války. Podle mě z něj ale jasně vysvítá snaha očernit Asadovy stoupence, jakoby druhá strana měla být nějakou lepší alternativou. Správně bylo napsáno, že k této situaci došlo po pádu Idlibu a části Latakije. Pak je dobré taky dodat, že za tím, že zde armáda Sýrie silně vykrvácela stojí zahraničními sponzory dobře vyzbrojené tisíce islamistů, kteří zvrátili v tu dobu poměr sil a vytvořili tak situaci, která by, pokud by režim padl vedla ke vzniku režimu s islamistickým zřízením a právem šarija. Krajně nepříjemné je navíc ,že prostřednictvím Saudské Arábie došlo k vyzbrojení těchto skupin mimo jiné zbraněmi z ČR a SR. Takže tahle země, která se tak silně vyhraňuje i proti syrským uprchlíkům zároveň umožnila vyzbrojení islamistů z rozšmelených skladů AČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • divous
  17:03 03.09.2016

  Shania, ten článek o Asadových silách je vlastně smutný, ukazuje, kam až došla země za války. Podle mě z něj ale jasně vysvítá snaha očernit Asadovy stoupence, jakoby druhá strana ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, ten článek o Asadových silách je vlastně smutný, ukazuje, kam až došla země za války. Podle mě z něj ale jasně vysvítá snaha očernit Asadovy stoupence, jakoby druhá strana měla být nějakou lepší alternativou. Správně bylo napsáno, že k této situaci došlo po pádu Idlibu a části Latakije. Pak je dobré taky dodat, že za tím, že zde armáda Sýrie silně vykrvácela stojí zahraničními sponzory, kteří zvrátili v tu dobu poměr sil a vytvořili tak situaci, která by, pokud by režim padl vedla ke vzniku režimu s islamistickým zřízením a právem šarija. Krajně nepříjemné je navíc ,že prostřednictvím Saudské Arábie došlo k vyzbrojení těchto skupin mimo jiné zbraněmi z ČR a SR. Takže tahle země, která se tak silně vyhraňuje i proti syrským uprchlíkům zároveň umožnila vyzbrojení islamistů z rozšmelených skladů AČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • divous
  16:48 03.09.2016

  Strategist. Nevěřím ti, že se o situaci v Sýrii zajímáš podrobněji, protože co jsi napsal o FSA už dávno neplatí. Drtivá většina z těch lidí jsou dnes jen další radikální islamisté ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strategist. Nevěřím ti, že se o situaci v Sýrii zajímáš podrobněji, protože co jsi napsal o FSA už dávno neplatí. Drtivá většina z těch lidí jsou dnes jen další radikální islamisté a ani se s tím nijak netají, tak proč se pořád snažit tvrdit lži o jakési prodemokratické umírněné opozici. Možná taková i zpočátku existovala, nyní určitě ne. Nebo jen v marginální míře. Je to prosté, jediný, kdo mohl nahradit ubývající síly byli islamisté rekrutovaní ze všech možných zemí, oni jediní mohou stále mít motivaci pokračovat v tomto nelítostném a zničujícím konfliktu. o to se taky postaraly sunnitské sponzorské země se středověkým zřízením, jejichž vlastní režimy jsou mnohem horší než byl a je ten Asadův. Je to situace analogická se syrskou armádou. Její síly jsou také silně vyčerpané a nahradily je do nějaké míry různé milice a pomoc z Iránu a Ruska. I tak je zázrak, že vzhledem k velkému tlaku ze zahraničí, solidním vyzbrojení a vržení do bojů tisíců islamistů syrská armáda dávno nezkolabovala. Kromě IS má zdaleka největší bojovou sílu Nusra a Ahrar aš Šam, který na nátlak USA nebyl zařazen mezi teroristické organizace. Kdo by ale chtěl přemítat o cílech této skupiny, ať si projde na internetu jejich vlastní videa. Je to radikálně islamistická skupina s cílem vytvořit sunnitský stát s právem šarija, zatím se liší tím, že tvrdí, že toto chtějí prosadit pouze pro území doposud sekulární Sýrie. Takže ať už Asada podporuje kdokoliv, pořád je proti tomu zdaleka nejlepší volbou, tedy pro normální lidi ne pro globální šachisty. A nálepková FSA s Nusrou spolupracuje skoro všude a to těsně a intenzivně. Aby ne, když mají stejný cíl.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  17:51 01.09.2016

  Tohle si musi vyresit sami syrane
  Bude to znit strasne ale kdyby se do toho nemontovali usa ale spis si myslim ze je to prace saudu tak by asad postrilel par desitek lidi nekolik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle si musi vyresit sami syrane
  Bude to znit strasne ale kdyby se do toho nemontovali usa ale spis si myslim ze je to prace saudu tak by asad postrilel par desitek lidi nekolik stovek by je zavrel ( mimochodem to se ted deje v turecku) a byl by klid a ted znicena ekonomoika infrastruktura desitky tisic lidi mrtvejch statisice uprchliku a dalsi na ceste nevim co je horsi
  Proc usa nedokonci praci v afganistanu a v lybii??
  Proc jim vnucujeme demokraci kdyz nato nejsou pripraveni ta domokrace to je beh na dlouhou trat u nas v europe se vyvijrla postupne nikdo nam i nevnutil i kdyz si myslim ze domokrace nebyla ten hlavni duvod proc tam velmoci sli
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:35 01.09.2016

  takhle jsi se tu už jednou dojemně loučil, ale jsi jako korek ...vždycky zase vyplaveš

  takhle jsi se tu už jednou dojemně loučil, ale jsi jako korek ...vždycky zase vyplaveš

 • Todomatch
  15:25 01.09.2016

  " ... připadá ti normální, aby 150 mil. lidí diktovalo svoji vůli 7mi miliardám a užívalo obrovských výsad, které se v důsledku vlastně rovnají výpalnému?"

  -----------

  Todo: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  " ... připadá ti normální, aby 150 mil. lidí diktovalo svoji vůli 7mi miliardám a užívalo obrovských výsad, které se v důsledku vlastně rovnají výpalnému?"

  -----------

  Todo: "Řekni Luky, že to je všecko úplně absurdní."
  Luky: "Je. A ako! A povedz mi, Todo, čo ty si predstavuješ pod takým slovom absurdný?"
  Todo: „Aha! No jo. No jo, no, tak se měj pěkně, Luky.“
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:18 01.09.2016

  Čína je totiž jediný stát, který má schopnosti k tomu, aby znovu vybudoval zničenou zem. Mluvilo se o ní i v případě že by se sjednotila Korea - což by stálo ohromnou sumu (násobně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čína je totiž jediný stát, který má schopnosti k tomu, aby znovu vybudoval zničenou zem. Mluvilo se o ní i v případě že by se sjednotila Korea - což by stálo ohromnou sumu (násobně víc než sjednocení Německa) a Čína byla i zde zmiňována jako jediný stát, který by něco podobného dokázal vybudovat (mají na to prostředky, dost firem, jsou levní a rychlí). Pochybuju že by Indie něco podobného zvládla. Čína má praxi z Afriky atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  14:17 01.09.2016

  Pokiaľ to skončí v prospech "koalície" Sýria,Rusko,Irán tak niekde som čítal že v obnove krajiny,infraštruktúry a celkovej obnove sa chce vo veľkom angažovať hlavne Čína a India.

  Pokiaľ to skončí v prospech "koalície" Sýria,Rusko,Irán tak niekde som čítal že v obnove krajiny,infraštruktúry a celkovej obnove sa chce vo veľkom angažovať hlavne Čína a India.

 • Strategist
  13:41 01.09.2016

  Dívejte ona situace bojů v sýrii je velmi komplikovaná a všichni hráči mění svou strategii, jak se jím líbí. Jelikož se o situaci v sýrii již delší dobu zajímám tak vám tu napíšu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dívejte ona situace bojů v sýrii je velmi komplikovaná a všichni hráči mění svou strategii, jak se jím líbí. Jelikož se o situaci v sýrii již delší dobu zajímám tak vám tu napíšu takové malé shrnutí a co si o tom myslím.

  Strany konfliktu všichni známe Asad vs povstalci(to zná každý).
  Asada podporuje Rusko a Irán, Rusko ze dvou hlavních důvodů a několika vedlejších.
  Ty hlavní jsou, aby si zachovali své letecké a námořní základny(Tartus a Latakia) a za druhé i když se o tom moc nemluví myslím si, že přerušení tohoto budoucího ropovodu bude taky v jejich zájmu, protože přiznejmě si, že pokud státy perského zálivu začnou dodávat plyn a ropu evropě, která je stále z velké části ZÁVISLÁ na Rusku, co se těchto dodávek týče(hlavně ta východní, západní a severní těží z moře) tak Rusko přijde o jediného odběratele s kterým si může cenově pohrávat a taky o svou ekonomickou páku na Evropu v případě další studené války.

  Irán
  Dále Irán, druhý podporovatel Asada, jeho cíl? Rozšířit svůj vliv dále po blízkém východě a prozatím se mu to daří(podpora šítských rebelů v Jemenu, navázaní jednání s Irákem). Oficiálně má v boji jenom své poradce, ale samozdřejmě se jedná o mediální krytí jestli je nějaká strana, co opravdu sype tisíce svých lidí/vojáků do konfliktu tak je to Irán a dost se to na nich podepisuje(padli už jim tak 5 generálů v té válce a to se nestalo ani Asadovi), o podrobnějších ztrátách nejsou informace, ale přibližně jdou do tisíců. Druhý důvod Iránu proč válčit v Sýrii je tradiční náboženský konflikt Šítové vs sunité, takže šíří dál svoji verzi Islámu.

  Nyní Asad, jedná se o stranu, která bojuje doslova o přežití a je ochoten prodloužit Rusům ty základny jak dlouho chcou a dát i další, protože jemu a jeho etniku Alávité jde doslova o krk. Pokud by jejich obrana padla velmi pravděpodobně by byli ubiti nebo umučeni. Jeho zájem je potlačit rebely a udržet se u moci a je ochoten omilostnit bývalé rebely, aby postoupil, což dokazuje, že se dá hrát více směry.


  Druhá strana
  Rebelové- říkejte si co chcete, ale existují dvě větve umínění(FSA) a radikální(Al nusra), ale nezámítám, že ti umínění nespolupracují s těmi radikálními v určité míře.
  FSA
  jedná se o umíněné rebely, kteří se těší podpoře Turecka, SA, Kataru a dříve i USA a několika západních zemí. Jedná se o dezertované vojáky a skupiny lidí, kteří chcou sesadit Asada od moci a bojují většinou, protože jim režim nějak v minulosti ublížil. Jelikož jsou závislí na podpoře zvenčí jsou do jisté míry ovladatelní. Jejich oficiálním cílem je zavedení demokratické vlády a jsou jediná část opozice, s kterou se dá vyjednávat.

  Al nusra
  Jedná se o teroristickou organizaci a část Al kajdy v sýrii, jejím cílem je zavést si svůj ,,stát,, podobně jako IS v části sýrie a od tama vést teroristické akce a zavést své verze radikálního Islámu.

  Turecko
  Turecko je nejnevypočítatelnější hráč v sýrii. Jeho akce typu puč a sestřelení Su 24 a nynější vpád do sýrie. Turecko hraje nebezpečnbou hru rozhazelo si vztahy s USA, Ruskem a vydírá Evropu a zatím jediný kdo mu zatopil byl Putin a donutil Erdogana prosit na koberečku. Ten slavný převrat podle mě spustil Erdogan tím, že ovládal několik lidí, kteří řekli dalším, že jsou připraveni a spustili to příliš brzy a neuspěli, možná by bylo lepší kdyby uspěli, ale to se nedozvíme. Turecko válčí v sýrii z nejvíce důvodů ze všech hlavně proti Kurdům, což je i ten důvod proč teď zaútočili. Dále taky podporují kmeny, které považují za spřízněné na kraji sýrie a doufají, že při rozpadu si utrhnou kousek.

  Podle mě má sýrie naději už jenom s Asadem jinak se nepodaří tam zavést nějaký pořádek a IS a al nusra tam bude dál, ono je jednoduché hrát si na ozbrojenou skupinu, ale řídit stát je něco jiného jak se některé palestinská hnutí dozvěděly. Rád bych podotknul než začne někdo, že za všechno může USA, že USA se drží v sýrii hodně zpátky a už se snaží nevmněšovat, jejich cíl je zničit IS a proti Asadovi se už neútočí.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:09 01.09.2016

  pks_: stát kurdům Asad rozhodně dát nechce. Naopak v posledních dnech proti nim rétoriku vyostřil.

  Jinak obecnou poznámku - snahy vysvětlovat dění na blízkém východě pomocí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pks_: stát kurdům Asad rozhodně dát nechce. Naopak v posledních dnech proti nim rétoriku vyostřil.

  Jinak obecnou poznámku - snahy vysvětlovat dění na blízkém východě pomocí jednoho jednoduchého principu (např. ten chtěl ropovod, támhleten chtěl svobodu, tendleten chtěl svůj stát) jsou dosti populární, ale jak už to bývá u "jednoduchých řešení", tak naprosto chybné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:07 01.09.2016

  ...a právě tady jde Todo o to, co bylo dříve - akce x reakce
  a protože jsi chytrý a víš co bylo dříve, mluvil jsem o demagoogii a ne o uvažování, přemítání nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...a právě tady jde Todo o to, co bylo dříve - akce x reakce
  a protože jsi chytrý a víš co bylo dříve, mluvil jsem o demagoogii a ne o uvažování, přemítání nebo analyzování...

  Že Assad odmítl nějaký návrh na večeři s Kerrym je zjevné...do té doby byl on i jeho žena západní celebritou, od té doby krvelačnými cynickými zločinci s rodovým zločinným přesahem do 60tých let...je pravděpodobné, že se vzepřel kvůli vlivu Ruska v oblasti, ale ruku na srdce, ty bys očekával, že Rusové budou dávat donekonečna hlavy svých spojenců Amíkům na talíři?

  Cejkis má pravdu v tom, že národní dělení v případě globální politiky nedostačuje. Vzniká pak to zkreslující dělení na Amíky, Rusáky ...tj proamerický, proruský. Jde spíš o globální elitu a v jakých státech má největší oporu - a protože se tato politika realizuje skrze tu státní politiku a v Americe pořád ještě dost lidí věří ve svoji vůdčí roli ve světě - připadá ti normální, aby 150 mil. lidí diktovalo svoji vůli 7mi miliardám a užívalo obrovských výsad, které se v důsledku vlastně rovnají výpalnému? (byť ten koncový příjemce je spíš oligarchie než řadový Amík)
  Jo vlastně proč se ptám, ty to víš, máš to darem a přesvědčení ti také říká, že by stejně tak učinil někdo horší. Dřív by možná taková argumentace na většinu fungovala, ale když se začíná demaskovat skřípot EU vs USA, už to není tak jednoduchý - když my jsme tady v Evropě... nebo píšeš ze států?
  -----------------------
  O čem nejsem nijak přesvědčený je ten rozšířený názor, že se USA pokusilo v Turecku o puč, který se jim nepovedl a Rusové Edogana zachránili. Spíš v tom vidím alibismus a mediální odstřižení se od kroků Turků...byť je budou dál podporovat stejně jako Saudy...
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  11:23 01.09.2016

  cejkis - jejda, ty stůněš až takhle, tak to se omlouvám, že jsem rušil, v klidu lež.

  cejkis - jejda, ty stůněš až takhle, tak to se omlouvám, že jsem rušil, v klidu lež.

 • cejkis
  10:29 01.09.2016

  Todomatch

  Zapomněl jste při svém jednostraném pohledu na několik faktů.

  Válku v Sýrii zažehla podpora opozice ze strany Saudů a Kataru. Asad reagoval tvrdě a došlo z jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch

  Zapomněl jste při svém jednostraném pohledu na několik faktů.

  Válku v Sýrii zažehla podpora opozice ze strany Saudů a Kataru. Asad reagoval tvrdě a došlo z jeho strany k likvidaci opozice. Na základě výzvy generála FSA, který vystoupil v AlJazeera se slovy "Bez podpory ztratíme válku během 1měsíce", začali Saudové, Katar, Izrael, Turecko, USA s masivní podporou FSA. S tím se svezly všechny islamistické skupiny. Největším dodavatelem zbraní, západem vycvičených lidí do ISIL byla právě FSA. Teprve poté přišlo Rusko, které odmítlo ztratit evropských trh s plynem.

  Ukrajina je o severní plynové cestě z Ázerbájdžánu skrze Černé moře. Americký mejdan na Ukrajině v době olympiády v Soči s cílem dosadit do čela UA loajálního vůdce jak v Sýrii nedopadla. Je jasné, že bez zásahu by Rusové přišli o Krym a ztratili by kontrolu nad Černým mořem - severní plynovou trasou do Evropy.

  Někdo se tu pozastavil na jménem Rothschieldů. Politická elita USA neřídí nic. Jsou to loutky těchto finančníků, kteří hýbou světem ve spolupráci s rodinou Saudů, Kataru a několika Číňany. Jediný státník, který s nimi hraje poker na stejném levelu je Putin.

  A za odstřizení těchto finančníků od ruských surovin jej nenávidí. Uplatit Jelcinovu vládu a získat za babku nerostné bohatství byl akt demokratických změn v Rusku. Zestátnění takto nabytého majetku byl dle těchto finančníků akt diktátora.

  Demokracie již neexistuje a otázkou je, zda vůbec někdy existovala.

  Tolik na vysvětlenou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:27 01.09.2016

  ropovod/plynovod jako důvod války? NE
  To neznamená že to nehraje a nebude hrát roli....

  Tady je to dobře ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ropovod/plynovod jako důvod války? NE
  To neznamená že to nehraje a nebude hrát roli....

  Tady je to dobře popsáno:

  https://www.reddit.com/r/syria...
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  10:04 01.09.2016

  Rozumím Luky, aby USA iniciovaly válku kvůli stavbě plynovodu, který se jim hodí, je možné, aby Rusko iniciovalo válku kvůli stavbě plynovodu, který se jim nehodí, je zhola ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozumím Luky, aby USA iniciovaly válku kvůli stavbě plynovodu, který se jim hodí, je možné, aby Rusko iniciovalo válku kvůli stavbě plynovodu, který se jim nehodí, je zhola nemožné. Prosím tě, podívej se, co ti sráči udělali s Ukrajinou, když je přestala poslouchat! A to jsou pravoslavní Slované - bratři (dle jejich vidění světa), myslíš že budou brát ohled na Syřany, když to nebude v jejich zájmu? Musíte se rozhodnout - buď takovou logiku neaplikujte - že důvodem války je stavba plynovodu - nebo se nedivte, že vám ji někdo dotáhne do konce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  09:54 01.09.2016

  pks_ - ok, s dovolením si půjčím tvůj příměr s rakouskou elektrárnou - pojďme zabránit stavbě jaderné elektrárny v Rakousku, která si vybrala technologii od Westinghouse a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pks_ - ok, s dovolením si půjčím tvůj příměr s rakouskou elektrárnou - pojďme zabránit stavbě jaderné elektrárny v Rakousku, která si vybrala technologii od Westinghouse a odmítla ruský reaktor a palivo od Rosatomu. Je to Evropa, válka je okatá, pojďme zatopit pod syrským kotlem, třeba nám z něj ještě pár desítek tisíc běženců vyvře. V Maďarsku to máme ošetřený, kluci v Srbsku to pustěj, něco přijde z Itálie ... to klapne.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  09:24 01.09.2016

  Poslední odstavec je myšlen ironicky - to jen aby příslušné 3 písmenkové organizace zbytečně nešílely :-)

  Poslední odstavec je myšlen ironicky - to jen aby příslušné 3 písmenkové organizace zbytečně nešílely :-)

 • pks_
  09:22 01.09.2016

  Todomach: k válečnému konfliktu jsou potřeba 2 strany. Pokud se jedna strana bezpodmínečně vzdá, tak válka končí. Ano Rusko a Putin může za to, že válka dál trvá a jedna ze stran ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomach: k válečnému konfliktu jsou potřeba 2 strany. Pokud se jedna strana bezpodmínečně vzdá, tak válka končí. Ano Rusko a Putin může za to, že válka dál trvá a jedna ze stran dosud nebyla poražena ... a zlikvidována.

  Položme si otázku, jak je možné, že se nedal v Sýrii položit plynovod bez války. Sýrie nechtěla? nebo za to chtěla moc? nebo ji zmáčkli Rusové a přinutili odmítnout?

  IMHO se někomu zdálo, že když se tomu "trochu pomůže", tak to půjde snadněji.

  Navrhuji, abychom si v Rakousku postavili jadernou elektrárnu. Je to i v jejich zájmu, oni to sice neví, ale když se udělá vhodná barevná revoluce a zasáhne se internacionálně proti "fuj" rostoucímu pravicovému extremismu, určitě to půjde. Nepochybně tam utlačují českou a slovenskou a moravskou menšinu a ta zvedne prapor neozbrojeného (zatím) odporu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:48 01.09.2016

  Todo, prvních pár vět tvýho příspěvku jsou snad ten nejdemagogičtější kolotočářský konstrukt, co jsem kdy četl.

  Todo, prvních pár vět tvýho příspěvku jsou snad ten nejdemagogičtější kolotočářský konstrukt, co jsem kdy četl.

 • Todomatch
  08:34 01.09.2016

  cejkis - jako důvod války v Sýrii se tu opakovaně zmiňuje zájem USA, SA a Kataru na stavbě plynovodu. Budiž. Ale za války se žádný plynovod budovat nedá. Logicky má tedy důvod k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis - jako důvod války v Sýrii se tu opakovaně zmiňuje zájem USA, SA a Kataru na stavbě plynovodu. Budiž. Ale za války se žádný plynovod budovat nedá. Logicky má tedy důvod k válce ten, komu stavba plynovodu vadí a kdo jí chce zabránit. Sýrie to není, nechce mít rozbitou zem kvůli cizím zájmům a plynovod by jí navíc přinesl fůru peněz. Komu tedy může stavba plynovodu do Evropy nejvíce vadit? Kdo má tedy největší zájem na nekonečné válce v Sýrii? Komu by nový plynovod do Evropy bral kšefty? Kdo se mezi tím usilovně snaží natáhnout další své trubky a křečovitě se kvůli tomu usmiřuje i se zeměmi, které obvinil z podpory Islámského státu? Kdo by to jenom mohl být? Nápověda - je to země, kde se na urologii o vaši moč postará agent FSB přestrojený za instalatéra.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:23 01.09.2016

  Jestli oni Rothschildové nejsou zodpovědní i za panenské početí Mariino....

  Jestli oni Rothschildové nejsou zodpovědní i za panenské početí Mariino....

 • pks_
  00:00 01.09.2016

  Orofin: vztah Erdogana a turecké armády určitě není idylický.
  1. došlo k neúspěšnému puči (a čistkám v armádě)
  2. Erdogan se distancoval od sestřelu Su-24: "pilot F-16 byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Orofin: vztah Erdogana a turecké armády určitě není idylický.
  1. došlo k neúspěšnému puči (a čistkám v armádě)
  2. Erdogan se distancoval od sestřelu Su-24: "pilot F-16 byl pučista a chtěl narušit vztahy s Ruskem" (nevěřím - podle všech varování Turecka jednal v souladu s rozkazem)
  3. Turecká armáda se po puči stáhla z Iráku (kdo vlastně chtěl do Iráku? pučisté nebo Erdogan?)

  Zprávy hovoří o tom, že turecký vpád do Sýrie má leteckou podporu USA. Nebyl jsem tam a nemohu to ověřit, ale pokud je to pravda, tak snad o tom v Pentagonu a Washingtonu něco ví? Tj. nasadili svá letadla na podporu tureckých zájmů a určitě ne zadarmo. Asi chtěli, aby Bidenovi na letišti vůbec umožnili vystoupit z letadla a jednat s Erdoganem o zlepšení vztahů - které byly po puči hodně negativní.

  Jaké si tedy myslíte, že jsou dnes vztahy USA a Turecka? Stejné jako po puči a před vpádem do Sýrie?

  Kurdové místy působí rozumně, mají pěkné vojandy, ale stát jim nikdo dát nechce. Asad jim bude schopen poskytnout rozsáhlou autonomii, pokud nebudou zlobit a bojovat s SAA. Podle některých zpráv už jsou viníci posledních střetů na koberečku u Alláha. Nejsem si jist, zda budou Kurdové schopni zkrotit svou touhu po vlastním státu a získat tak autonomii. Kurdská společnost je klanová a zájmy jednotlivých klanů jsou protichůdné.

  Erdogan vs. Asad - Turecko stále podporuje své uřezávače hlav, ale s Asadem již jedná a před aktuální ofenzivou došlo k několika osobním jednáním v Damašku a Teheránu.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:51 31.08.2016

  Zdá se mi, že autor toho moc v souvislostí neuvedl a tak nemohu nereagovat.

  Kurdové východně od Eufratu vyhovují US těžařům, kteří na území iráckých Kurdů chtějí těžit. Naopak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdá se mi, že autor toho moc v souvislostí neuvedl a tak nemohu nereagovat.

  Kurdové východně od Eufratu vyhovují US těžařům, kteří na území iráckých Kurdů chtějí těžit. Naopak nevyhovují Turecku neb ekonomicky silní iráčtí Kurdové rozbijí integritu Turecka.

  Kurdové západně od Eufratu nevyhovují Turecku, USA, Kataru a Saudům neboť je to koridor pro plynové potrubí z oblasti Perského zálivu do EU. Tento koridor bude otevřen současně s poražením Asada. Nevyhovuje to Rusku, které nehodlá řešit s Kurdy zamezení stavby plynové trasy do EU. Rusko na to má Asada. Turecku opět nevyhovují Kurdové, neboť ohrožují územní celistvost Turecka.

  Do toho všeho fungují žoldáci Saudů, Kataru a US těžařů bojujících proti Asadovi ve snaze dosadit do čela Sýrie vůdce, který podpoří saudskokatarský projekt. To je ten slavný ISIL, kde islamistům stačí slib 72 panen a 100 USD měsíčně, zatímco Čečencům musíte platit více. Mimochodem docela levný oddíl.

  Aby Rusko podpořilo záměr zablokovat saudskokatarský projekt, snaží se přesvědčit Turecko, aby dalo přednost jejich plynovému projektu. US podpora v tureckém převratu s cílem odstranit neřízenou střelu jménem Erdogan byla zastavena ruskými zpravodaci, kteří informovali Erdogana. Americké zařazení zpátečky pomocí CNN ve snaze zachránit si svou pozici nebylo úspěšné.

  A cílový odběratel plynu, který to celé měl zaplatit dostal umělou uprchlickou vlnu, US neziskovka mu oslabuje ekonomickou pozici hlavních plátců daní a největší bance brání FED ve stahování aktiv zpět domů za současného vystavování pokut všech možných US institucí.

  Odpovědí na tyto US aktivity je projekt NorthStream II. Projekt, který hned musel zkritizovat i Biden. Servilita Merkelové pod pohrůžkami vydírání se blíží ke konci neb již za chvilku nebude mít co ztratit. Její spanilá jízda po státech EU je nejspíše předzvěstí změny servilnosti Německa k politice Rothschiledů. Držme si klobouky a kupujme zlato.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:09 31.08.2016

  velmi detailní článek o stavu "asadovi armady"

  http://warontherocks.com/2016/...

  Pro informovaný asi žádná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  velmi detailní článek o stavu "asadovi armady"

  http://warontherocks.com/2016/...

  Pro informovaný asi žádná novinka, ale doporucuji tem, kdo si porad myslí, že asad je jediná nebo nejlepší volba...
  Skrýt celý příspěvek

 • Orofin
  21:11 31.08.2016

  pks_ :Turecká armáda opravdu nic za zády Erdogana nedělá a tohle opravdu nepodporuje přátelství s USA. Erdogan nepodporuje Asada, ale povstalce a ano, dokáže vydělávat i na IS. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pks_ :Turecká armáda opravdu nic za zády Erdogana nedělá a tohle opravdu nepodporuje přátelství s USA. Erdogan nepodporuje Asada, ale povstalce a ano, dokáže vydělávat i na IS. Kurdove dostali od hranic IS a Turecko tam vtrhlo a zabralo uzemí Kurd§m, ne IS. Upřímně těm "umírněným povstalcům" moc nedůvěřuju, takový slabší odvar IS. Kurdové jsou rozhodně nejrozumnější, většinou jen brání svoje území které obývají a jsou relativně pro západní, protože dostávají zbraně a podporu. Kurdistánn by mohl být strategický partner pro západ, jen si těžko představit jeho vznik.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  19:12 31.08.2016

  vlasto: Proč je Slovensko jako bývalý fašistický stát v závorce? Byli snad slováci fašisti jen trochu (v závorce)? Jen mě to pobavilo, ne že bych chtěl do bratrů slováků nějak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vlasto: Proč je Slovensko jako bývalý fašistický stát v závorce? Byli snad slováci fašisti jen trochu (v závorce)? Jen mě to pobavilo, ne že bych chtěl do bratrů slováků nějak ošklivě rejt.

  K tématu:
  Kurdové mají fakt smůlu. Jasně jsou to marxisti a křížený s kde čim, ale v jejich situaci to chápu: bez vlastního státu, utlačovaný vlastně všema a věřit se nedá nikomu. A teď je zase hodili přes palubu.

  Přitom z pohledu USA by Kurdistán byla naprosto parádní páka na Erdogana, nasralo by to Iránce, Assada, Rusáky. Kromě Iráčanů vpodstatě výhra na všech frontách :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  15:10 31.08.2016

  Kurdům jejich stát nikdo nedá. Jedině USA to byly schopny slíbit, ale to víte - nový prezident se tím řídit nemusí.

  Turecko vyčkalo na vhodný okamžik. Před "smířením" s Ruskem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kurdům jejich stát nikdo nedá. Jedině USA to byly schopny slíbit, ale to víte - nový prezident se tím řídit nemusí.

  Turecko vyčkalo na vhodný okamžik. Před "smířením" s Ruskem by tam bylo velké riziko sestřelu tureckých letadel. Další "pozitivní" faktor bylo střetnutí Kurdů s vládními vojsky v Hasaká - to oslabilo chuť Asada řešit situaci na půdě OSN.

  Turecká armáda také poskytla USA příležitost, aby provedením letecké podpory této akce v boji "očistily své jméno" pošpiněné v tureckých médiích v souvislosti s převratem.

  Trochu podezřívám tureckou armádu, že tento výpad udělala za zády Erdogana - protože je tak trochu proti jeho "novým přátelům" - Rusku a Asadovi a současně upevňuje vazby na USA (jejichž poradci stáli i za střetem v Hasaká). Možná je čas začít pohlížet na tureckou armádu jako na samostatnou stranu konfliktu se svými zájmy, které jsou odlišné od zájmů Erdogana.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:01 31.08.2016

  no právě, když tenktát Rotšíldové těsně před krizí rozhlásili do světa, že zlato už v budoucnu nebude plnit svoji krycí roli, prodala to ČNB hlavně do Švýcar a ti za to nakoupili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no právě, když tenktát Rotšíldové těsně před krizí rozhlásili do světa, že zlato už v budoucnu nebude plnit svoji krycí roli, prodala to ČNB hlavně do Švýcar a ti za to nakoupili emerický dluhopisy...kámoš z ČNB mi říkal, že se to teď vejde na jeden stůl - by se naše sokolský babičky musely obracet v hrobě, když tenkrát čerstvému státu nadšeně darovaly snubáky, aby měl něco do začátku...
  ( každou chvíli volá nějaká firma, co to teď ze Švýcar vozí za trojnásobek zpátky a já jim povídám ten příběh a oni pak zavěsí..)

  ..ale jinak jsem přestal pít turecký kafe, abych to teď po žních Turkovi ztížil... a taky věřím, že v Sýrii se teď hodně politikaří (což je dobře)...ale jestli se konečně dohodnou fakt netuším
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  14:34 31.08.2016

  Luky-jenže my už žádné nemáme :D

  Luky-jenže my už žádné nemáme :D

 • Luky
  14:24 31.08.2016

  NATO je nato, aby nám Rus nevzal zlato

  NATO je nato, aby nám Rus nevzal zlato

 • vlasto
  14:20 31.08.2016

  :) jarpe, v NATO je:
  Nemecko - ktore spachalo mega genocidu a rozputalo dve svetove vojny
  Taliansko - ktore bolo fasistickym statom
  Portugalsko - ktore bolo fasistickym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  :) jarpe, v NATO je:
  Nemecko - ktore spachalo mega genocidu a rozputalo dve svetove vojny
  Taliansko - ktore bolo fasistickym statom
  Portugalsko - ktore bolo fasistickym statom
  Spanielsko - ktore bolo fasistickym statom
  (Slovensko - ktore bolo fasistickym statom)
  Francuzsko, po tom co napachalo v Alzirsku, sa dlho do NATO hanbilo vstupit ;)
  Touto cestou sa clenstvo v NATO argumentovat neoplati. NATO je tu aj preto, aby sa znizila sanca na vznik diktatur v clenskych krajinach. Turecko, zda sa, tuto sancu uspesne premrhava.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  14:19 31.08.2016

  Tak reálně,v NATO je přeci i stát který rozpoutal obě světové války a chtěl vyvraždit půl světa..takže turek se do NATO přesně hodí.
  Jinak v Sýrii je to pořádně zamotané,tam se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak reálně,v NATO je přeci i stát který rozpoutal obě světové války a chtěl vyvraždit půl světa..takže turek se do NATO přesně hodí.
  Jinak v Sýrii je to pořádně zamotané,tam se snad bude válčit do soudného dne.Nebo do dne kdy se velmoci konečně dohodnou na společném postupu a realizují ho.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:11 31.08.2016

  jarpe:
  nechci se Turků zastávat, ale genocida arménů je poněkud složitější. Na jejím plánování se podíleli i němečtí poradci a ti úplně dole, kteří odvedli špinavou práci byli (i) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jarpe:
  nechci se Turků zastávat, ale genocida arménů je poněkud složitější. Na jejím plánování se podíleli i němečtí poradci a ti úplně dole, kteří odvedli špinavou práci byli (i) naši známí... Kurdové.
  Krom genocidy arménů, za zmínku stojí i postup turků po rozpadu kavkazské fronty, kdy zabírali území uvolněná rusy (kavkazská republika - Arménie+Gruzie+Azerové). V dnešní arménii se chovali dost nevybíravě a také vyvražďovali co se dalo (reálně hrozilo že zaberou i Gruzii). Arménům se je ale podařilo porazit u Sardarabadu a Karakilisu. Bolševici si pak s Turky rozdělili kavkazské státy mezi sebe.
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  13:17 31.08.2016

  Se divím, že stát, který je velmi podobný fašistickému Německu tím, že spáchal genocidu na části svého obyvatelstva a s radostí by spáchal další, je v NATO.

  Se divím, že stát, který je velmi podobný fašistickému Německu tím, že spáchal genocidu na části svého obyvatelstva a s radostí by spáchal další, je v NATO.

 • CerVus
  12:48 31.08.2016

  Tak proti vzniku Kurdistánu bude jakýkoli stát, který má na svém území menšinu bojující o samostatnost. A to je v prostoru Euro-Asie téměř každý.

  Tak proti vzniku Kurdistánu bude jakýkoli stát, který má na svém území menšinu bojující o samostatnost. A to je v prostoru Euro-Asie téměř každý.

 • vlasto
  11:08 31.08.2016

  Podla mna Kurdi dostali od USA po invazii do Iraku najvyraznejsiu podporu pre svoje ciele ako kedy historicky dostali. Teraz sa im USA snazi nastavit mantinely. Nemyslim si, ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podla mna Kurdi dostali od USA po invazii do Iraku najvyraznejsiu podporu pre svoje ciele ako kedy historicky dostali. Teraz sa im USA snazi nastavit mantinely. Nemyslim si, ze vstup Kurdov do oblasti na severe Syrie, citlivej pre Turecko, je opravneny. Je? Zas aby sme z aktualneho politickeho vedenia Kurdov nerobili modlu. Co som pochopil, tak aktualna politicka kurdska paradigma je zmes islamu a extremistickeho marxizmu. Najvacsim znamym reprezentantom takto slahnuteho smerovania bol Kaddafi.. Kurdistan uz de facto existuje. Kurdi teraz nebojuju len proti IS ale aj za to, aby sa vytvorilo prostredie pre otvorenie otazky medzinarodneho uznania Kurdistanu de jure. Ocividne si ale uvedomuju, ze situacia je napata a chapu, ze, kym sa americanom nepodari upratat buduci osud Iraku vo vztahu k saudom a perzanom, tak nemozu velmi vyskakovat. Ak by sa unahlili, tak je dost mozne, ze chaoticke delenie Iraku medzi lokalnych hegemonov by ich mohlo pekne zomliet. Obzvlast pri ocakavanej angazovanosti Turecka a Ruska.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  10:31 31.08.2016

  Kurdi maju proste smolu, ze su takym "cudzim" prvkom v oblasti, ktory kazdy rad vyuzije, ale nie su pre nikoho dost dolezity na to aby si pre nich niekto pokazil vztahy s krajinami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kurdi maju proste smolu, ze su takym "cudzim" prvkom v oblasti, ktory kazdy rad vyuzije, ale nie su pre nikoho dost dolezity na to aby si pre nich niekto pokazil vztahy s krajinami na uzemi ktorých ziju. Predsa len proti vzniku Kurdistanu je Turecko, Syria, Irak aj Iran z uzemia ktorých by sa muselo odtrhnut aby vznikol samostatny kurdsky stat.
  Skrýt celý příspěvek