Proč vypukla rusko-ukrajinská válka?

Proč vypukla rusko-ukrajinská válka?
Vladimir Putin na jednání v Moskvě, březen 2022 / Kremlin.ru (Zvětšit)

Odpověď na tuto otázku hledá celý svět. Jeden názorový proud z rozpoutání konfliktu viní výlučně Vladimira Putina. Jiné vysvětlení nabízí realismus jako teorie mezinárodních vztahů, jenž válku vysvětluje přirozenou ruskou snahou bránit své bezpečnostní zájmy. Nakonec se objevují tvrzení o spoluvině Západu.

„Můžeme mluvit o geopolitických a geostrategických důvodech ruské invaze na Ukrajinu, což je samozřejmě důležité. Je tu ale také podtext, který se v diskusích o násilí málokdy připouští“ uvedl pro deník USA Today Jackson Katz, odborník na gender a násilí. „Jde o násilí a brutalitu, které jsou spojovány s Putinovými tradičními mužskými ideály. Nejedná se jen o pózu nebo o hloupého chlapce, který se vydává za drsňáka. Nejde o image a teatrálnost. Ve skutečnosti mám na mysli konkrétní a fyzickou brutalitu, která je s těmito obrazy a narativy spojena.“

Ruská provládní média s oblibou vyzdvihují hypermaskulinní výkony ruského prezidenta. Putin jezdí na koni s holým hrudníkem po jižní Sibiři, nechává se fotografovat s divokými zvířaty a cituje texty písní o znásilnění při kritice ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Těmito ilustrativními příklady seznam jeho údajně dominantních schopností pouze začíná. Putinova maskulinita představuje důležitou součást jeho sebeprezentace, což sdílí s dalšími autoritářskými vůdci po celém světě, a připomíná tím italského Benita Mussoliniho a německého Adolfa Hitlera.

„Za rozsáhlou smrt a zkázu na Ukrajině je nyní zodpovědný jeden člověk – a to Vladimir Putin,“ napsal ve svém článku pro časopis Reason americký novinář Robby Soave. Putinovu nostalgii po Sovětském svazu označil za opovrženíhodnou a jeho imperialistické ambice za porušení mezinárodního práva, humanitárních zásad a mírového uspořádání po druhé světové válce. „Putin je tyran a vrah.“

Podle Foreign Affairs v Rusku zase vládne stále izolovanější člověk, který válku považuje za příležitost k obnovení ruské dominance na světové scéně. Nikdo nezačne z vlastního přesvědčení dlouhou, krvavou, nákladnou a rizikovou válku. Pokud jsou ale válka a příslušná politika vnímány jako nezbytné, jsou pokládány za proveditelné. A to i přes vědomé či nevědomé zkreslení úmyslů ostatních aktérů. Tuto tendenci mohlo v Putinově případu prohloubit vyloučení nesouhlasných představitelů z rozhodovacího procesu. Ať už z důvodu nesdílení pokřiveného pohledu na svět s ostatními nebo z důvodu strachu podřízených říci svým nadřízeným, že se mýlí.

O Putinově přímé odpovědnosti za invazi není pochyb a jeho činy si zaslouží veškeré myslitelné odsouzení. Myšlenka, že Ukrajina má pro Rusko existenciální význam, nemusí být ale jen výsledkem Putinovy paranoie nebo náhlé touhy obnovit moc a prestiž Sovětského svazu. Z pohledu realistické teorie mezinárodních vztahů ruská vláda považuje ukrajinský vývoj za geopolitickou hrozbu, která se v posledním desetiletí neustále zvětšovala.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.