Facka od reality: Američané nezvládnou boj na třech frontách. Proto odejdou z Evropy
- 7. 11. 2024
- 90 komentářů
- Jan Grohmann
Zvolení Donalda Trumpa vyvolalo v evropských politických a odborných kruzích horečné diskuse o nutnosti Evropy více investovat do vlastní obrany. Trump totiž může Evropu „opustit“ nebo dokonce „prodat“. Dlouho ignorovaný problém je však jinde: Spojené státy nemají dostatek vojenské síly současně brzdit ruský imperialismus v Evropě, íránský na Středním východě a čínský v Tichomoří. Musí si zvolit bolestné (pro jejich spojence) priority.
Evropa se musí starat více o sebe a investovat více do obrany. Bohužel naléhavost tohoto úkolu byla dekádu (od ruské invaze na Ukrajinu v roce 2014) zlehčována a bagatelizována. Příklad za všechny. Belgie, politické sídlo Evropy a NATO, nemá žádnou pozemní protivzdušnou obranu (PVO) a Belgie hodlá dosáhnout výdajů 2 % HDP až v roce 2035 (!). To o Evropě vypovídá naprosto vše.
Pozitivní změny v obranyschopnosti Evropy se nepochybně dějí od začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2014, a ještě intenzivněji od výrazného rozšíření ruských bojových operací v únoru 2022. Nejdou ale dostatečně rychlé a většinou jde o změny typu: Hlavně si nesnížit životní standard a nepřiznat nesmyslnost Green Dealu. Neexistuje totiž pocit naléhavosti a skutečného ohrožení. To zvolení Donalda Trumpa mění.
Deník The Wall Street Journal (WSJ) v nedávném článku ukázal na vážnost situace – Američanům rychle dochází munice, „což vyvolává otázky o připravenosti Pentagonu reagovat na probíhající konflikty na Blízkém východě a v Evropě a na potenciální konflikt v oblasti Tichomoří.“
Americké zásoby špičkových střel země-vzduch se rychle tenčí díky sestřelování íránských raket, ať už útočících na Izrael nebo na civilní lodě plující Rudým mořem. A existuje vážná obava: Tenčící zásoby munice přesvědčí diktátory v Rusku nebo Číně, že náklady na řešení problémů se Západem vojenskou cestou jsou přijatelné. Ostatně k takovému přesvědčení došel Vladimír Putin v roce 2014 a potom v roce 2022.
Matematika je neúprosná – Američané nedokáží chránit všechny své spojence v Evropě, Středním Východě a Tichomoří současně. Není to hrozba války na dvou frontách, ale na třech frontách. A vzpomeňme na slova Otta von Bismarcka, která jsou zdůrazňována i dnes:
Bismarck věřil, že Německo musí v zahraniční politice postupovat opatrně a nesmí se dostat do konfliktu na dvou frontách současně. Tento princip byl klíčovým aspektem jeho politiky aliancí, jejímž cílem bylo zajistit, aby se Německo ocitlo maximálně v jednom konfliktu najednou. Toto pravidlo se stalo výrazně aktuální během obou světových válek, kdy se Německo ocitlo ve válce proti několika velmocím na východě a na západě.
A dnes Američanům hrozí konflikt na třech frontách.
Spojené státy tak musí a budou upřednostňovat regiony zásadní pro jejich zájmy. A zcela jednoznačnou prioritou je Čína. První „obětí“ prioritizace zájmů bude Střední východ (viz níže), hned poté bude následovat Evropa.
Test zničení cvičné střely středního doletu pomocí SM-3 Block IIA
Materiální realita:
Američané k ničení nepřátelských raket nejčastěji nasazují střely rodiny Standard Missile (SM). Střely SM ničily íránské rakety mířící na Izrael a na lodě plující v Rudém moři. Střely jsou také připraveny na základnách v Polsku a Rumunsku, ale také na amerických torpédoborcích plujících kolem Evropy, k případnému ničení íránských a ruských balistických raket. Verze SM-6 pak bude rozmístěna v Německu.
USA od loňského útoku Hamásu na Izrael spotřebovaly více než 100 střel SM. Kolik Američanům zbývá na skladě? Kvůli utajení nevíme. Americké střely ale musí chránit spojence na třech frontách: V Evropě, na Středním východě a Tichomoří. A na to Američané nemají průmyslovou kapacitu.
„USA nevytvořily obrannou průmyslovou základnu určenou pro velký vyčerpávající konflikt v Evropě i na Blízkém východě, zatímco by si zároveň udržovaly vlastní připravenost,“ řekl Elias Yousif, zástupce ředitele programu konvenční obrany v Stimson Center ve Washingtonu. „A obě tyto války jsou dlouhodobé konflikty, což nebylo součástí plánování obrany USA.“
Zvýšení produkce zbraní je obtížné – firmy musí otevřít nové výrobní linky, rozšířit kapacity a najmout další pracovníky. Firmy jsou přitom často zdrženlivé investovat do takového rozšíření bez záruky dlouhodobých objednávek ze strany Pentagonu.
Ministr námořnictva Carlos Del Toro v květnu oznámil americkým zákonodárcům nutnost zvýšit produkci střel SM kvůli jejich intenzivnímu nasazení na Blízkém východě. Del Toro ale upozornil: „Čím je střela sofistikovanější, tím těžší je ji vyrábět.“
Podle WSJ tempo výroby SM nepokryje spotřebu. A to se bavíme o nasazení SM pouze v rámci fronty Středního východu. Společnost Raytheon přitom ročně vyrobí maximálně několik stovek SM nejen pro Pentagon, ale i pro nejméně dalších 14 spojenců.
Od loňského masivního teroristického útoku Hamásu proti Izraeli americké lodě spotřebovaly střely SM za téměř dvě miliardy USD. „Opravdu drahá munice na sestřelování obyčejných cílů Hútíů,“ uvedl podle WSJ jeden představitel Kongresu, „a každá vystřelená raketa zabere měsíce, než se nahradí – a za vysokou cenu.“
Při posledním íránském masivním raketovém útoku na Izrael Američané, kromě jiných střel země-vzduch a vzduch-vzduch, vypálili zhruba tucet SM. Přesto americké a izraelské síly kvůli „úspornosti“ nechaly projít některé ze 180 íránských raket – ty mimo jiné zasáhly izraelskou leteckou základnu Negev, kde 20 až 32 raket poškodilo hangár a dráhu. Takto vypadá, když je nutné kvůli omezeným zdrojům určit priority.
Na začátku tohoto měsíce Pentagon do Izraele přesunul výkonný protiraketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), což umožňuje USA využít k ničení hrozeb jiné interceptory než nedostatkové SM. Pentagon do oblasti také přesunul další raketové systémy Patriot.
Spojené státy původně počítaly s vývojem nástupce střel PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement). Kvůli velké ceně ale od toho upustili. „Tyto interceptory Patriot jsou velmi schopné, ale také velmi drahé, a tak po provedení analýzy obchodního případu v rámci PEO [Program Executive Office, organizační jednotka ve vojenské struktuře, která je odpovědná za řízení a správu konkrétních programů] a ve spolupráci s vysokými představiteli Armády jsme se rozhodli, že se budeme i nadále zaměřovat na modernizaci rakety PAC-3 MSE, kterou považuji za pravděpodobně nejlepší raketu pro protivzdušnou obranu na světě, a pokračovat v jejím zlepšování, aby zůstala relevantní vůči vyvíjejícím se hrozbám,“ řekl generálmajor Frank Lozano, výkonný důstojník pro rakety a vesmír.
Podle WSJ Pentagon hodlá zachovat současnou úroveň produkce SM, přičemž však budou omezeny některé starší verze ve prospěch výroby modernějších variant. Nedá se tedy v následujících letech očekávat zvýšení počtu SM. Pokud je mocná Čína absolutní prioritou, tak v případě konfliktu s Čínou víme, co se stane – Američané všechny své vojenské zdroje stáhnou z Evropy a Středního východu.
„Spotřebováváme zásoby raket Standard Missile na jeden rok – jedná se o rakety, které měly sloužit k přezbrojení pro případ konfliktu s Čínou,“ uvedl Mark Montgomery, bývalý kontradmirála a nyní vedoucí pracovník nadace Foundation for Defense of Democracies ve Washingtonu. „Takže 100 % jsme opět na Blízkém východě snížili připravenost námořnictva pro operace v Tichomoří.“
Co se týče priorit: I když je riziko zatažení Izraele do velké války na Středním východě největší za poslední desítky let, snad od roku 1991, kdy Saddám Husajn zaútočil na Izrael raketami Scud, Pentagon z oblasti stáhl jedinou letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Přitom administrativa Bidena udržovala alespoň jednu až dvě letadlové lodě na Blízkém východě od útoku Hamásu na Izrael v říjnu 2023.
Na oplátku americký ministr obrany Lloyd Austin nařídil na Střední východ poslat další torpédoborce, letouny amerického letectva, včetně bombardérů B-52.
Abraham Lincoln měla být původně nasazená v Tichomoří jako součást strategie Pentagonu odstrašit Čínu a Severní Koreu. V srpnu, po eskalaci napětí mezi Izraelem a Íránem, kdy byl v Teheránu zabit vůdce Hamasu Ismail Haniyeh, byla loď přesměrována z Pacifiku na Blízký východ. Nyní tedy letadlová loď, absolutní symbol americké vojenské moci a závazku chránit spojence, pluje ze Středního východu pryč.
Není to jediná loď opouštějící Střední východ. Německo stáhlo z oblasti Rudého moře fregatu F222 Baden-Wurttemburg a pomocnou loď A1412 Frankfurt am Main. Důvod? Rudé moře je příliš nebezpečné. Obě lodě na cestě do Evropy musí dokonce plout kolem Mysu dobré naděje, aby se vyhnuly íránským raketám, protože nebyla k dispozici žádná spojenecká loď (tedy americká se střelami SM) zajišťující ochranu.
Vše výše uvedené napíná americké ozbrojené síly na třech frontách. Generál Charles Q. Brown Jr. v nedávném rozhovoru řekl, že Pentagon musí „udělat krok zpět a podívat se“ na celkový obraz toho, co je od armády požadováno, „nejen na Blízkém východě, ale opravdu po celém světě.“
Podle The Washington Post, citujícího „vysokého představitele obrany“, omezené schopnosti amerických ozbrojených sil vyžadují „opravdové kompromisy“. „Není to snadné rozhodování,“ uvedl tento představitel.
Zdroj: WSJ, The Washington Post
Související články
PREMIUM Raketový štít a meč NATO: Tomahawky do Německa, interceptory v Polsku
Americká armáda (US Army) v Německu rozmístí mobilní raketový systém Typhon nesoucí střely s plochou ...
- 17.07.2024
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Raketový meč a štít Německa. Střely s doletem 2000 kilometrů, hypersonika a varování před ruskými raketovými údery
Zástupce inspektora Luftwaffe, generálporučík Lutz Kohlhaus, na pozadí koloniální rozpínavosti Ruska ...
- 26.07.2024
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Štít nad Alpami: Protiletadlový Pandur 6×6 EVO pro rakouskou armádu
Společnost GDELS–Steyr (General Dynamics European Land Systems–Steyr) na obří letecké show Airpower ...
- 06.09.2024
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Meč a štít NATO: Nová střela s plochou dráhou letu AGM-158 XR
Společnost Lockheed Martin na konferenci Air, Space & Cyber 2024 ve Washingtonu zveřejnila ...
- 17.09.2024
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Nejhorší je na slavném zbrojním průmyslu celé EU, že sotva dosahuje toho v Jižní Korei. Zbrojaři produkují zbytečně drahé a komplikované vybavení, které se v opravdovém konfliktu ...Zobrazit celý příspěvek
Nejhorší je na slavném zbrojním průmyslu celé EU, že sotva dosahuje toho v Jižní Korei. Zbrojaři produkují zbytečně drahé a komplikované vybavení, které se v opravdovém konfliktu ukazuje jako problémové.
Dokud se nebude unifikovat a vyrábět ve věších počtek, které vše zlevní, tak se situace nezlepší. Protože proč stojí třeba letoun 4+ generace téměř 2x tolik co americká konkurence?Skrýt celý příspěvekJK taky vyrábí zbytečně drahé a komplikované vybavení. Tedy drahé...no, v Evropě stejné vyrábějí drahé, ale díky malým šaržím to drahé je. Není možné srovnávat JK a Evropu. Nemají ...Zobrazit celý příspěvek
JK taky vyrábí zbytečně drahé a komplikované vybavení. Tedy drahé...no, v Evropě stejné vyrábějí drahé, ale díky malým šaržím to drahé je. Není možné srovnávat JK a Evropu. Nemají tak přísné regule, mají skvělé technické zázemí, maká se tam, atd. U nás se řeší woke kraviny, gender stupidity, ekobio, mladá generace chce všechno ýzy a makat z domu. Takže tu v továrnách mizí ti zkušení a zbývá směska zahraničních rychlokvašek. Zkušení, solidní jsou přeplaceni a výsledek není na trhu konkurenceschopný. Špinavou výrobu tu nikdo nechce, energie máme drahé. Postupně přicházíme o průmyslovou výrobu obecně a stěhuje se do zahraničí a to souvisí i se zbrojní výrobou. Když zmizí civilní velkokapacitní zázemí, tak se vyrábí zbraně horko těžko.
Pokročilé zbraně má dneska kdekdo, jen je má obvykle levnější než my.Skrýt celý příspěvekpodla mna aj tym ze z EU sa stihacky jednak tolko nevyvazaju do sveta oproti USA a doteraz aj rusacku. Tiez to ze EU krajiny jak dlhodobo podfinancovavali vlastne armady, tak sa ...Zobrazit celý příspěvek
podla mna aj tym ze z EU sa stihacky jednak tolko nevyvazaju do sveta oproti USA a doteraz aj rusacku. Tiez to ze EU krajiny jak dlhodobo podfinancovavali vlastne armady, tak sa toho kupovalo/vyrabalo ovela menej nez za studenej vojny, vyvoj tiez pomalsi... preto je to take drahse...Skrýt celý příspěvek
S tou německou fregatou Baden-Wurttemburg (F222) je to myslím trošičku jinak. Neoperovala v Rudém moři, ale cestou z cvičení v Indii se vrací jinou trasou mimo Rudé moře. U ní je ...Zobrazit celý příspěvek
S tou německou fregatou Baden-Wurttemburg (F222) je to myslím trošičku jinak. Neoperovala v Rudém moři, ale cestou z cvičení v Indii se vrací jinou trasou mimo Rudé moře. U ní je to spíš o tom, že koncepce třídy F125 je hodně nešťastná a fregata postrádá významnější protiletadlovou obranu, kromě dvou systémů bodové obrany RIM-116 Rolling Airframe Missile... Kritika je zcela namístě, ale téma článku je trochu jinde.Skrýt celý příspěvek
Hm, SeaRAM je (docela dobrý) CIWS systém, ale že nemají absolutně nic "nad tím" (jakýkoliv SAM alespoň středního dosahu jako ESSM nebo CAMM(ER))?? Tak hlavně že mají pětipalcový ...Zobrazit celý příspěvek
Hm, SeaRAM je (docela dobrý) CIWS systém, ale že nemají absolutně nic "nad tím" (jakýkoliv SAM alespoň středního dosahu jako ESSM nebo CAMM(ER))?? Tak hlavně že mají pětipalcový kanon, to je FAKT důležité... kdyby se s nějakou protivníkovou lodí náááhodou dostali na dostřel kanonové munice anebo na ostřelování pobřeží...
Teoreticky by jim na ty drony měl i ten RAM stačit, ale asi se rozhodli to neriskovat...Skrýt celý příspěvek
Bolo by dobré si uvedomiť, že keď majú problém USA s obnovovaním a dopĺňaním skladov tak ten problém budú mať aj ostatný vrátane Iránu, Číny, ruska atď. Výkonné zbraňové systémy ...Zobrazit celý příspěvek
Bolo by dobré si uvedomiť, že keď majú problém USA s obnovovaním a dopĺňaním skladov tak ten problém budú mať aj ostatný vrátane Iránu, Číny, ruska atď. Výkonné zbraňové systémy ani oni nesekajú ako Baťa cvičky, rozdiel bude v tom, že Čína momentálne nie je vo vojenskom konflikte, tak si môže pošetriť zásoby. Na druhej strane tiež nie sú nasadené v reálnom boji ich sofistikované zbrane tak si ich v reále zatiaľ neotestovali.Skrýt celý příspěvek
Ne? Tak jste si měli objednat JF-17 (FC-1 Xiaolong) a Cinani by ho dodali v řádech měsíců a ne let jako F-16V
Ne? Tak jste si měli objednat JF-17 (FC-1 Xiaolong) a Cinani by ho dodali v řádech měsíců a ne let jako F-16V
F-16V sa čakalo tak dlho, pretože počas Covid-u sa dokončovala fabrika na jeho výrobu.. Počas Covid-u ako vieme meškalo všetko, aj dodávky z Číny.. Plus V-čko a Thunder fakt nie ...Zobrazit celý příspěvek
F-16V sa čakalo tak dlho, pretože počas Covid-u sa dokončovala fabrika na jeho výrobu..
Počas Covid-u ako vieme meškalo všetko, aj dodávky z Číny..
Plus V-čko a Thunder fakt nie je možné porovnať..
Načo by Vám vlastne bola tá ľahká stíhačka za pár mesiacov v zmysluplných počtoch keď na ňu Vaši piloti nedokončia výcvik tak rýchlo..
Inak F-16V sa objednalo viac ako JF-17 - prečo asi?Skrýt celý příspěvekNejde o porovnání parametrů jde o možnosti výroby v USA a v Číně. Kdyby se Slovensko hypoteticky rozhodlo že potřebuje 100 ks JF-17 má je příští rok. Na F-16V by čekalo roky
Nejde o porovnání parametrů jde o možnosti výroby v USA a v Číně. Kdyby se Slovensko hypoteticky rozhodlo že potřebuje 100 ks JF-17 má je příští rok. Na F-16V by čekalo roky
Jenže v případě konfliktu bude snadnější nahradit F-16, doplnit munici pro ně, zajistit náhradní díly nebo celý servis letounu u spojenců. Kdežto u JF-17 stačí Číně jednoduše říci ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže v případě konfliktu bude snadnější nahradit F-16, doplnit munici pro ně, zajistit náhradní díly nebo celý servis letounu u spojenců. Kdežto u JF-17 stačí Číně jednoduše říci ne a je dolétáno a dobojováno. A je úplně jedno, že to letadlo stojí polovinu. Navíc to ani není přímý konkurent F-16. Tím je J-10.Skrýt celý příspěvek
Ona zase ta výroba JF-17 neběží ve 100+ za rok, ale je fakt že by jim výrobce asi mohl domluvit přesun již existujících strojů z výzbroje (které pak novovýrobou doplní klidně za ...Zobrazit celý příspěvek
Ona zase ta výroba JF-17 neběží ve 100+ za rok, ale je fakt že by jim výrobce asi mohl domluvit přesun již existujících strojů z výzbroje (které pak novovýrobou doplní klidně za 2-3 roky) ostatně tak jak to s některými položkami pro Polsko udělali korejci...
Ale jak tu uvedli někteří dříve, když není zrovna nadbytek pilotů, proč jim kupovat ("jenom") průměrné stroje?Skrýt celý příspěvek
Cervus
Myslel jsem to jako příměr (pravda trochu akademický ) z hlediska pružnosti a efektivnosti výroby v Číně. Samozřejmě kupovat JF-17 nedává žádný smysl pro Slovensko ani ČRCervus
Myslel jsem to jako příměr (pravda trochu akademický ) z hlediska pružnosti a efektivnosti výroby v Číně. Samozřejmě kupovat JF-17 nedává žádný smysl pro Slovensko ani ČR
Koľko že to tých JF-17 Čína vyrobila a na koľko má objednávky? To si snáď robíte prdel keď porovnávate F-16V a JF-17. Z akých zdrojov čerpáte údaje o možnej dodávke napr. 100ks? ...Zobrazit celý příspěvek
Koľko že to tých JF-17 Čína vyrobila a na koľko má objednávky? To si snáď robíte prdel keď porovnávate F-16V a JF-17. Z akých zdrojov čerpáte údaje o možnej dodávke napr. 100ks? Takto si cucať z prstu, choďte viete kam do.....Skrýt celý příspěvek
Čína zvládne doplňovat kapacity bez diskuze rychleji. Má rozjetý průmysl, protože armádu buduje a především ten průmysl a lidi má. Dokonce má aktuálně nadbytek pracovní síly. ...Zobrazit celý příspěvek
Čína zvládne doplňovat kapacity bez diskuze rychleji. Má rozjetý průmysl, protože armádu buduje a především ten průmysl a lidi má. Dokonce má aktuálně nadbytek pracovní síly. Naopak USA je udržuje a nemá ani pracovní sílu. Dalším problémem je smutný fakt, že některé díly si US nakupují v Číně. Čína sedí i na produkci a zásobách různých důležitých kovů.
Exemplárním příkladem je námořnictvo. Kdysi výstavní skříň techniky spojená s rychlostí stavět nové lodě. V posledních letech je to jedno zpoždění za druhým, kupí průšvihy a nejsou schopni ani vyrobit tu jejich dočasnou náhražku - Constellation. Pokud vůbec kdy vypluje poslední z 20 kusů, tak to bude zastaralý a zbytečný kus. Během výstavby je bohužel nějaký zásadní upgrade nemožný.Skrýt celý příspěvek
Američané bohužel trochu pozdě zjistili, že již pomalu ztrácejí status průmyslové supervelmoci. V průběhu druhé poloviny 19. a celé 20. století se mohli spolehnout na svoji ...Zobrazit celý příspěvek
Američané bohužel trochu pozdě zjistili, že již pomalu ztrácejí status průmyslové supervelmoci. V průběhu druhé poloviny 19. a celé 20. století se mohli spolehnout na svoji průmyslovou dominanci. Za 1. a 2. světové války sice v technických inovacích nedosahovali úrovně Němců ale zato v průmyslové produkcí, standardizaci, zavádění nových technologií a výrobních procesů a celkově efektivitě neměli absolutně žádnou konkurenci. Objemem efektivně zmobilizované průmyslové výroby jim nedokázal nikdo čelit.
Ted vidí že upoutáni řešením jugoslávské krize v 90. letech, na Blízkém východě na začátku 21. století a Ukrajině v minulé dekádě si ani nevšimli že jim za zády vyrostl průmyslový gigant kterému se nemůžou rovnat. Ztratily průmyslovou dominanci ve prospěch Číny a neví jak ji čelit.
Řeči o dvou třech nebo čtyřech frontách jsou jen lingvistickým cvičením zastírají to nejdůležitější - USA se nejsou schopni průmyslové postavit na te pro ne nejdůležitější fronte - pacifické.
Jasně že náš JG řekne že tím že USA za desítky miliard USD (možná už celkem stovky) pořádně vysilují Rusko je pořád sakra dobrej deal. A možná prizmatem ČR a EEU má pravdu. Jenže Rusko nikdy nemohlo , nemůže ani nebude moci v tomto století ohrozit USA jako ekonomicko průmyslového leadera. Čína ano. A proto Trump vyhrál protože představil jasnou vizi revitalizace průmyslového zázemí bez kterého jsou ztracení.
Z tohoto důvodu je zcela jasné že pohledem Američanu voličích Trumpa je Ukrajina naprostým plýtváním zdroji které potřebují jinde. Není ani řešením konflikt hodit na Evropany, protože ti se nacházejí v takové paralýze způsobené woke a green indoktrinaci že půl miliardy EU občanů je schopno dostat na budku od 150 milionů Rusů a USA by stejně byli vtažení do války kterou absolutně nepotřebují. Předpokládám že se brzy staneme svědky nekompromisního hození Ukrajiny přes palubu.Skrýt celý příspěvekUSA neztrácení status průmyslové velmoci, ale horkých míst na zeměkouli přibývá strmým tempem a ostatní se stále ukrývají za Strýčka Sama! Což je problém, který ...Zobrazit celý příspěvek
USA neztrácení status průmyslové velmoci, ale horkých míst na zeměkouli přibývá strmým tempem a ostatní se stále ukrývají za Strýčka Sama! Což je problém, který třistamilionový národ těžko zvládne- viz Evropa. Ta je -co se týče obrany doslova nahá! Prioritou Ameriky je její území a projekce síly tam, kde to strategicky potřebuje. Povinnosti každého ostatního státu je si vlastní území chránit samo, teprve potom žádat o pomoc ostatní spojence, co ž se neděje. čest výjimkám jako je Polsko, Pobaltí, a tp.Skrýt celý příspěvek
No, status velmoci USA se podle mě pomaličku polehoučku přesouvá stejným směrem jako v meziválečném období UK... celkově zůstávají nejsilnější silou, ale už jen "o kousek" a ač ...Zobrazit celý příspěvek
No, status velmoci USA se podle mě pomaličku polehoučku přesouvá stejným směrem jako v meziválečném období UK... celkově zůstávají nejsilnější silou, ale už jen "o kousek" a ač celkově ekonomiku stále mají výkonnou, začíná se to pomalu měnit v "nevýrobní" sféru, jako třeba finanční sektor, management atd.
Od tama pak už nemusí být daleko k "sešupu" na druhořadou pozici... aspoň teda u námořnictva dost akutně hrozí. Pár nepodařených projektů typu LCS (oba typy), Zumwalt a velké série jsou v ... trapu. A pak schází kdeco, a zejména zkušení pracovníci se nevyčarují z rukávu! Na tom tvrdí že teď vázne výroba Constellation class... a taky zčásti na tom že i když byli okolnostmi donucení vybrat "hotový" licenční typ, stejně si neodpustili zavést tam dost rozsáhlé úpravy takže se část té výhody COTS ztrácí, zase budou ladit prototyp...Skrýt celý příspěvek
A pak si predevčírem pustíte Události, komentáře a tam současná opozice v podobě Vondráčka a Radima Fialy blouzní o nějaké teritoriální obraně, kterou máme budovat namísto ...Zobrazit celý příspěvek
A pak si predevčírem pustíte Události, komentáře a tam současná opozice v podobě Vondráčka a Radima Fialy blouzní o nějaké teritoriální obraně, kterou máme budovat namísto “drahých” F-35. A když mu kdosi z koalice řekl, že by bylo potřeba 8% HDP na ochranu celé ČR pomocí TO, tak vám Fiala poví, že je to demagogie. Za rok se máme na co těšit.
https://www.ceskatelevize.cz/p... Skrýt celý příspěvekOba říkají jen to co si jejich voliči přejí slyšet. V reálu se nic rušit nebude a pojede se tak, jak je teď nastíněno. Akorát budou plamenně hlásat "nemáme na výběr, za to může ...Zobrazit celý příspěvek
Oba říkají jen to co si jejich voliči přejí slyšet. V reálu se nic rušit nebude a pojede se tak, jak je teď nastíněno. Akorát budou plamenně hlásat "nemáme na výběr, za to může ODS".Skrýt celý příspěvek
Nutnost zabezpečit obranu vlastního území a obyvatel je jednou ze základních povinností státu, to není žádné blouznění. Stačí se podívat na to jakým způsobem má svou obranu ...Zobrazit celý příspěvek
Nutnost zabezpečit obranu vlastního území a obyvatel je jednou ze základních povinností státu, to není žádné blouznění. Stačí se podívat na to jakým způsobem má svou obranu realizované Finsko, které má podobný objem ekonomiky jako ČR, ale poloviční počet obyvatel. A to si může dovolit koupit 64 kusů F 35.
Chce to změnit systém přístupu k obraně jako takové. Příkladem mohou být pobaltské státy nebo Švédsko, tam všude se vracejí i k prezenční službě branců.Skrýt celý příspěvekVe Finsku by skončil jakýkoli politik který by sáhl na peníze armádě. U nás si na tom staví kariéru. To není o politicích ale společnosti. Proto Finsko bude mít 64 f35 a my 24.
Ve Finsku by skončil jakýkoli politik který by sáhl na peníze armádě. U nás si na tom staví kariéru. To není o politicích ale společnosti. Proto Finsko bude mít 64 f35 a my 24.
Jenže Finové nemají dlouhé roky podfinancovanou armádu. Tady kdyby se nevyhazovaly peníze zbytečně za kraviny jako L-159, T-72M4CZ, pronájem nedostatečného počtu gripenů, neplatil ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže Finové nemají dlouhé roky podfinancovanou armádu. Tady kdyby se nevyhazovaly peníze zbytečně za kraviny jako L-159, T-72M4CZ, pronájem nedostatečného počtu gripenů, neplatil se CZUB předražený vývoj a testování podřadné útočné pušky, tak je na tom armáda také mnohem lépe.Skrýt celý příspěvek
Souhlasím s vámi že se jednalo o nepovedené projekty, kde navíc bylo dopředu jasné že žádný z nich principiálně nemůže nijak zvýšit obranyschopnost země. Ale nebyla to hlavní ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlasím s vámi že se jednalo o nepovedené projekty, kde navíc bylo dopředu jasné že žádný z nich principiálně nemůže nijak zvýšit obranyschopnost země. Ale nebyla to hlavní příčina současného neutěšeného stavu, tím bezpochyby je dlouhodobé významné podfinancování ve spojení s pro mě nepochopitelnou servilností armádních činitelů k vládám, která v žádné jiné organizační složce našeho státu nemá obdoby. Teprve až válka na Ukrajině v tom něco změnila.
Ale zpět ke srovnání s Finskem to podstatné co je třeba vyslovit je, že je velmi naivní si myslet že je možné vrátit financování naší obrany na důstojnou úroveň (2% HDP) bez významného navýšení příjmů do státního rozpočtu (+50 mld. ročně), kde ve Finsku toto historicky realizovali formou vyšších daní. Osobně si nemyslím, že ČR má v tomto mnoho jiných možností.Skrýt celý příspěvekPrávě v tom mi jsou Finové sympatičtí. Snaží se rozhodovat pragmaticky. Mají i systémy, které nejsou zrovna top. Viz si opravili na Slovensku Bvp2 (hlavně kanón gts-30)a stále je ...Zobrazit celý příspěvek
Právě v tom mi jsou Finové sympatičtí. Snaží se rozhodovat pragmaticky. Mají i systémy, které nejsou zrovna top. Viz si opravili na Slovensku Bvp2 (hlavně kanón gts-30)a stále je provozují. Určitě je nemá ani top jednotka, ale mají zkušenost z minulosti. Přeci u nich sloužily i naše děla zabavená wehrmachtem a vlastně měli i naše helmy. Dále slouží RK 62, licenčně upravená AK-47 s dioptrickými mechanickými mířidly. U nás ani nechtějí zaplatit multisportky pro AZ, ale tělocvik se plnit musí.Skrýt celý příspěvek
Taiwanské pravidlá ochrany technológií zakazujú Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC, 台積電) vyrábať 2-nanometrové čipy v zahraničí, takže spoločnosť si musí svoju ...Zobrazit celý příspěvek
Taiwanské pravidlá ochrany technológií zakazujú Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC, 台積電) vyrábať 2-nanometrové čipy v zahraničí, takže spoločnosť si musí svoju najmodernejšiu technológiu ponechať doma, minister hospodárstva J.W. Kuo (郭智輝) povedal včera.
https://www.taipeitimes.com/Ne...
Celkom rozumne pravidlo, chcete najmodernejšie čipy? Tak nás musíte chrániť.Skrýt celý příspěvekAk im nevyjde táto kalkulácia, tak prídu o tie technologie , o fabriky za desiatky miliárd. Chrániť sa nedá absolútne proti záplave rakiet. Faby nie sú žiaľ pod zemou.
Ak im nevyjde táto kalkulácia, tak prídu o tie technologie , o fabriky za desiatky miliárd. Chrániť sa nedá absolútne proti záplave rakiet. Faby nie sú žiaľ pod zemou.
Jenže kdo je největším odběratelem jejich čipů? Čína.
Jenže kdo je největším odběratelem jejich čipů? Čína.
Omyl. Vyrábajú najlepšie čipy pre celý svet. Pre apple, amd, intel.
Zlikviduj pár fabrík na Taiwane a dopadne to horšie s čakacími dobami na čipy ako pred 2-3mi rokmi.Omyl. Vyrábajú najlepšie čipy pre celý svet. Pre apple, amd, intel.
Zlikviduj pár fabrík na Taiwane a dopadne to horšie s čakacími dobami na čipy ako pred 2-3mi rokmi.Intel si vyraba procesory sam, pokial viem vo vlastnych fabrikach. Dokonca teraz v Drazdanoch buduju novu fabriku. Akurat, ze nemaju zvladnuty proces 2nm, takze v tomto a kapacitne ...Zobrazit celý příspěvek
Intel si vyraba procesory sam, pokial viem vo vlastnych fabrikach. Dokonca teraz v Drazdanoch buduju novu fabriku. Akurat, ze nemaju zvladnuty proces 2nm, takze v tomto a kapacitne meskaju za TSMC.Skrýt celý příspěvek
Evropa by se mela transformovat na sdruzeni regionu o cca 5mil lidi. Jen tyto lokalni samospravy a pak az Evropsky parlament a vlada pro obranu a zahranicni politiku.
Evropa by se mela transformovat na sdruzeni regionu o cca 5mil lidi. Jen tyto lokalni samospravy a pak az Evropsky parlament a vlada pro obranu a zahranicni politiku.
Jo a ty samosprávy by se mohly jmenovat komuny, ne? Vždycky když čtu tyhle názory, začnou mě zajímat ceny letenek do Buenos Aires (nebo kamkoliv jinak hodně daleko).
Jo a ty samosprávy by se mohly jmenovat komuny, ne? Vždycky když čtu tyhle názory, začnou mě zajímat ceny letenek do Buenos Aires (nebo kamkoliv jinak hodně daleko).
V cen vidite prinos narodnich statu pro budoucnost Evropy? V cem vidite problem se samospravnymi celky o velikosti cca Cech a Moravy?
V cen vidite prinos narodnich statu pro budoucnost Evropy? V cem vidite problem se samospravnymi celky o velikosti cca Cech a Moravy?
v historii zde již administrativní rozdělení jednou proběhlo. Stalo se tak v Africe a jsou tam za to rádi dodnes.
v historii zde již administrativní rozdělení jednou proběhlo. Stalo se tak v Africe a jsou tam za to rádi dodnes.
Administrativni rozdeleni Afriky zamerne ignorovalo kmenova Uzemi a smyslem bylo usnadneni kolonialni spravy (uzavrit do statniho celku nekolik nesourodych etnik a udelat policajty ...Zobrazit celý příspěvek
Administrativni rozdeleni Afriky zamerne ignorovalo kmenova Uzemi a smyslem bylo usnadneni kolonialni spravy (uzavrit do statniho celku nekolik nesourodych etnik a udelat policajty z nejmensiho z nich - meli navrch a privilegia ale vse zaviselo na munici a zbranich z Evropy).Skrýt celý příspěvek
"Administrativni rozdeleni Afriky zamerne ignorovalo kmenova Uzemi " cize v pripade Europy to navrhujete ako? Mame tu niekolko statov roznej velkosti. Rozsekame Nemcov, Francuzov, ...Zobrazit celý příspěvek
"Administrativni rozdeleni Afriky zamerne ignorovalo kmenova Uzemi " cize v pripade Europy to navrhujete ako? Mame tu niekolko statov roznej velkosti. Rozsekame Nemcov, Francuzov, Poliakov, Spanielov, Talianov, Svedov, Finov, Rumunov,... na velkost Ciech a Moravy. Uz len rozdelenie Ciech a Moravy na 2 regiony sa Vam nepodari, nie to este delba Nemecka. A to sa nebavime o tom, ze takyto napad by okamzite vybudil nacionalisticke tendencie. Pozrite sa na to, co s nimi urobil Covid, ako silneju nacionalisticke a extremisticke strany, len co Brusel nieco zacne diktovat.Skrýt celý příspěvek
To jako, že by se Evropa rozparcelovala podle nějaké sítě souřadnic na komuny(ity) po ca 5 mio obyvatel, bez ohledu na stávající geografické, kulturní, náboženské a jazykové ...Zobrazit celý příspěvek
To jako, že by se Evropa rozparcelovala podle nějaké sítě souřadnic na komuny(ity) po ca 5 mio obyvatel, bez ohledu na stávající geografické, kulturní, náboženské a jazykové hranice a ty komuny(ity) by si řešily svoz odpadu a úklid sněhu a všechny ostatní pravomoci by předaly do Brusele? Z toho by se hrůzou třásl i Orwell.Skrýt celý příspěvek
To rozhodně. To je katastrofální nápad. Ale rozdělení EU na oblasti, které by respektovaly právě tu geografickou a kulturní hranici by mělo něco do sebe. Skandinávské státy mají ...Zobrazit celý příspěvek
To rozhodně. To je katastrofální nápad. Ale rozdělení EU na oblasti, které by respektovaly právě tu geografickou a kulturní hranici by mělo něco do sebe. Skandinávské státy mají trochu jiné potřeby, zvyky a pohled na svět než jižní státy jako Španělsko, Portugalsko, Řecko a Itálie....Skrýt celý příspěvek
Ne. Vetsina agendy jez dns resi staty by se prenesla na regionalni vlady jiz prirozene exitujicich uzemnich celku - v Cr se nabizi Cechy a Morava, Slovensko je cele jeden region.. ...Zobrazit celý příspěvek
Ne. Vetsina agendy jez dns resi staty by se prenesla na regionalni vlady jiz prirozene exitujicich uzemnich celku - v Cr se nabizi Cechy a Morava, Slovensko je cele jeden region.. V Nemecku vicemene spolkove zeme, Rakousko to same..Skrýt celý příspěvek
Tak jste nám tady Marlowe názorně popsal Sovětský svaz. Tohle opravdu nebude fungovat a je to jen skvělá příprava na hodně krvavou občanskou válku. Uměle překreslování hranic NIKDY ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jste nám tady Marlowe názorně popsal Sovětský svaz. Tohle opravdu nebude fungovat a je to jen skvělá příprava na hodně krvavou občanskou válku. Uměle překreslování hranic NIKDY nefungovalo.Skrýt celý příspěvek
Tohle je všechno špatně. Trvalo staletí než se hranice v Evropě ustálily v nějaké přijatelné poloze. Nesahal bych do toho. V Rakousku si lidé často dělají srandu z toho, že stát ...Zobrazit celý příspěvek
Tohle je všechno špatně. Trvalo staletí než se hranice v Evropě ustálily v nějaké přijatelné poloze. Nesahal bych do toho.
V Rakousku si lidé často dělají srandu z toho, že stát velikosti ČR má 9 spolkových zemí. Vašich 5 mio obyvatel nemá ANI JEDNA!! Takový Vorarlberg má 399 tisíc obyvatel a Burgenland ani to ne. Co chcete rozdělovat? Ty vaše úvahy jsou naprosto směšné. Promiňte.Skrýt celý příspěvek
Problém vidím především v tom že se už na začátku neshodneme kolik vůbec má být ta velikost toho samosprávného celku?? Proč zrovna 5 milionů, protože to připadá "tak akorát" ...Zobrazit celý příspěvek
Problém vidím především v tom že se už na začátku neshodneme kolik vůbec má být ta velikost toho samosprávného celku?? Proč zrovna 5 milionů, protože to připadá "tak akorát" Marlowovi? Si vzpomeňte když se naposled rozhodli "ad hoc" rozdělit naši zemi na "vyšší samosprávné celky" (=kraje)... udělalo se to dost uměle, především tak aby nebylo "nespokojené" žádné větší město (jasněže se musel zavést Pardubický a KH kraj, jinak by se snad muselo losovat které z nich bude krajské město, a OL kraj se "natáhl" do dálky, protože tam nebylo žádné větší město tak "se to udělalo" tak nějak aby OL vyšel přibližně průměrné velikosti a populace) a tím pádem počet krajů "vyšel"...
Jistě, obnova Moravy jako celku by byla hezká, ale je to podobné jako kraje, akorát si volíte jinou časovou periodu do které se vracíte... a je to skoro stejné jako národní státy, jenom v bledě modré. Plus bychom se pohádali jestli Slezsko jo nebo ne...Skrýt celý příspěvek
Zpětně, když se podíváte 5-10 let zpět, napadlo někoho z vás, že tohle budeme muset řešit? Uvažovat, že v horizontu 2-3 let budeme řešit, zda budeme povoláni či ne, nebo, že nad ...Zobrazit celý příspěvek
Zpětně, když se podíváte 5-10 let zpět, napadlo někoho z vás, že tohle budeme muset řešit? Uvažovat, že v horizontu 2-3 let budeme řešit, zda budeme povoláni či ne, nebo, že nad Prahou budou možná lítat řízené střely? A my budeme mít nejspíše premiéra "vítače"...Skrýt celý příspěvek
A vas to nenapadlo? To ste nebol uz len na tomto fore 5 rokov vzad? Vsade, kde bola skutocna odborna verejnost sa to rozpravalo. Uz od zumwalta, ze to budu prachy, co budu chybat.
A vas to nenapadlo? To ste nebol uz len na tomto fore 5 rokov vzad? Vsade, kde bola skutocna odborna verejnost sa to rozpravalo. Uz od zumwalta, ze to budu prachy, co budu chybat.
No, napadlo. Nevím co to bylo za historika, pár let zpět psal, že si žijeme v luxusu, který není obvyklý. Dříve v Evropě každých 30-40 let byla válka. Po druhé světové to bylo už ...Zobrazit celý příspěvek
No, napadlo. Nevím co to bylo za historika, pár let zpět psal, že si žijeme v luxusu, který není obvyklý. Dříve v Evropě každých 30-40 let byla válka. Po druhé světové to bylo už 70 let bez války... a upozornocal na to, že to není standard. Že se dřív nebo později něco stane. Tak mě to napadlo, ale divné je, že většinu ostatních ne a ještě se tvářili divné když jsem se zmínil, že bych děti (ted je klukům 19 a 24) chtěl učit střílet, zbrojak, kurz přežití... neb se něco semele. Ať už konflikt s Ruskem nebo konflikt s Islámem a přistěhovalci... být případně připraven a tak. No, a je to tady.Skrýt celý příspěvek
Já čekal spíše drive občanskou válku muslimové vs ostatní na západě až pak něco velkého v Evropě.
Já čekal spíše drive občanskou válku muslimové vs ostatní na západě až pak něco velkého v Evropě.
Skor ako peniaze su problem ludia, co chyba. Pokles demografie sposobuje nedostatok ludi. Priemysel sa automatizaciou a robotizaciou este s tymto dokaze vyrovnat, ale hoc zacne s ...Zobrazit celý příspěvek
Skor ako peniaze su problem ludia, co chyba. Pokles demografie sposobuje nedostatok ludi. Priemysel sa automatizaciou a robotizaciou este s tymto dokaze vyrovnat, ale hoc zacne s automatizou armada bude mat casom problem s obsluhou. Nakoniec ju mozno nahradime AI, ktoru ale dokazeme ukocirovat?Skrýt celý příspěvek
2008 Gruzie 2014 Krym, Ukrajina 2022 Ukrajina Izrael neustále Čína sílila a sílí každý rok, jen už začíná odhazovat i rukavice Islamiste, neustále, to samé Afrika v pohybu. Koho by ...Zobrazit celý příspěvek
2008 Gruzie
2014 Krym, Ukrajina
2022 Ukrajina
Izrael neustále
Čína sílila a sílí každý rok, jen už začíná odhazovat i rukavice
Islamiste, neustále, to samé Afrika v pohybu.
Koho by to napadlo, spíše koho zřejmé fakta nenapadaly, jen ty co to nechtěli a nechtějí vidět, zaprodance, idioty a zbabělce.
Tady i jinde to bylo většině jasné. Jen rok 2022 namátkou, od podzimu 2021 bylo plno varování, mluvilo se o tom, ale výše uvedené kategorie to odmítaly uznat. Je otázka, jestli by země na východě Evropy, včetně, nás neměly spíše zřídit válečné kabinety, odložit volby a nasadit všechno možné na odstrašení nebo odražení ruského útoku a naplánování dalšího postupu. A ne vést jednání v Budapešti, její vládce patří do nepřátelského tábora..Skrýt celý příspěvek
Porad tu mluvime o tom co evropa musi udelat. A kdo to jako udela. V evrope neni jedina strana jedinej politik co by tohle udelal. Priprava na valku valka nebo zbrojeni ...Zobrazit celý příspěvek
Porad tu mluvime o tom co evropa musi udelat. A kdo to jako udela. V evrope neni jedina strana jedinej politik co by tohle udelal. Priprava na valku valka nebo zbrojeni neprinaseji hlas volicu. V cele evrope vidime jen a pouze pravej opak.Skrýt celý příspěvek
Chcete Evropu jako volné sdružení nezávislých států, každý se svojí politikou a obranou, tak se nedivte, že to je jak to je a že to bude, jak to asi stále bude.
Chcete Evropu jako volné sdružení nezávislých států, každý se svojí politikou a obranou, tak se nedivte, že to je jak to je a že to bude, jak to asi stále bude.
A jaká je politika EU? Doslova a do písmene likvidace Evropy. Ti co tomu velí jsou totálně odtržení od reality a žijou si ve vlastním paralelním světě. A vy byste jim chtěl přwdat ...Zobrazit celý příspěvek
A jaká je politika EU? Doslova a do písmene likvidace Evropy. Ti co tomu velí jsou totálně odtržení od reality a žijou si ve vlastním paralelním světě. A vy byste jim chtěl přwdat ještě víc pravomocí?Skrýt celý příspěvek
Velia tomu ti, ktorych si ludia zvolili.
Velia tomu ti, ktorych si ludia zvolili.
Skutečně? Komisaři nikým voleni nejsou. Já jako volič můžu zvolit pouhé poslance a defakto nemám nejmenší vliv na to jak bude EU fungovat.
Skutečně? Komisaři nikým voleni nejsou. Já jako volič můžu zvolit pouhé poslance a defakto nemám nejmenší vliv na to jak bude EU fungovat.
Tak volíte jen zástupce moci zákonodárné. Ti pak schvalují zástupce moci výkonné. Obdobně u nás třeba parlament/vláda. To je zastupitelská demokracie a na úrovni EU složitější ...Zobrazit celý příspěvek
Tak volíte jen zástupce moci zákonodárné. Ti pak schvalují zástupce moci výkonné. Obdobně u nás třeba parlament/vláda. To je zastupitelská demokracie a na úrovni EU složitější systém o to že je tam více států. Ta má své výhody a nevýhody, ale je to to nejlepší co funguje. Kam reálně vede vláda lidu který mluví do všeho jsme už zažili.Skrýt celý příspěvek
Právě teď hodnotíte EU jako to volné sdružení nezávislých států, každý se svojí politikou a obranou. Dejte do každého státu USA prezidenta a vládu se všemi pravomocemi, jako tomu ...Zobrazit celý příspěvek
Právě teď hodnotíte EU jako to volné sdružení nezávislých států, každý se svojí politikou a obranou. Dejte do každého státu USA prezidenta a vládu se všemi pravomocemi, jako tomu je tady a máte naprosto stejnej neefektivní mrdoplesk.
Jestli si myslíte, že EU politici jsou neschopní darmožrouti, kterým jde jen o vlastní blaho a o to jak zmrzačit Evropu a že US politici jsou ctihodní patrioti, kteří šli do politiky, aby se rozkrájeli za svojí zem a její občany, tak jste slušně a mírně řečeno velmi naivní.Skrýt celý příspěvekEvropa nikdy nemůže být stejná jako USA. USA vznikly na zelené louce během ani ne sto let. Evropské státy tak jak jsou vznikaly několik tisíc let. Naivní jste vy pokud si myslíte, ...Zobrazit celý příspěvek
Evropa nikdy nemůže být stejná jako USA. USA vznikly na zelené louce během ani ne sto let. Evropské státy tak jak jsou vznikaly několik tisíc let. Naivní jste vy pokud si myslíte, že EU by mohla někdy fungovat jako federace. Kdo tomu bude velet? Němci? Francouzi? Vzniknout může pouze něco jako SSSR nebo Jugoslávie a držet pohromadě to bude jedině násilím. Ani Československo nevydrželo pohromadě. Ve skutečnosti EU fungovala špičkově, dokud to nebyla EU, ale EHS. Čím víc se integruje - a probíhá to násilím (úřednickým a politickým), protože to ve skutečnosti nikdo nechce - tím víc Evropa upadá po všech stránkách.Skrýt celý příspěvek
Jistě, kdežto ti co "bojují" proti Evropě jsou samí lumeni a dělají to z čiré dobroty srdce... nenechte se vysmát, naprostá většina protivníků EU si na tom snaží vybudovat kariéru ...Zobrazit celý příspěvek
Jistě, kdežto ti co "bojují" proti Evropě jsou samí lumeni a dělají to z čiré dobroty srdce... nenechte se vysmát, naprostá většina protivníků EU si na tom snaží vybudovat kariéru a je jim ukradené jestli je to dobré nebo špatné, v současné podobě "nehrozí" že by se dostali "k lizu" na celoevropské úrovni tak potřebují aby se to rozštěpilo, aby mohli (nebo aspoň měli reálnou šanci) "panovat" tomu svému střípku...Skrýt celý příspěvek
Nehazejme vse na EU. Ani jeden politik ani jedna strana ve vsech statech evropy nema zajem o o obranu armadu a zvrojni prumysl. Uprime vyroba 3 tanku mesicne v nemecku coz je ...Zobrazit celý příspěvek
Nehazejme vse na EU. Ani jeden politik ani jedna strana ve vsech statech evropy nema zajem o o obranu armadu a zvrojni prumysl. Uprime vyroba 3 tanku mesicne v nemecku coz je jedina fabrikaana tanky v cele evrooe je 3 roky od zacatku valky ktera je 600 km od nas naprosto uboha. Munice to same delostrelectvo letectvo PVO nic nez katastrofa. Uprime zaslouzime si aby nas rusak nakopal do rozkroku a to poradne. Zaslouzime si to.Skrýt celý příspěvek
Tak, takže 3 tanky měsíčně v jediné fabrice v EU je špatně... a řešení jakože má být vyrábět 1 tank měsíčně ve 3 různých fabrikách rozdělených víc "od sebe"?? Tak jako jistě, to by ...Zobrazit celý příspěvek
Tak, takže 3 tanky měsíčně v jediné fabrice v EU je špatně... a řešení jakože má být vyrábět 1 tank měsíčně ve 3 různých fabrikách rozdělených víc "od sebe"?? Tak jako jistě, to by potom TEPRVE byla ta správná kusová cena...
Musí především být ochota "něco" objednat v reálných počtech kusů (má to značnou setrvačnost, teď dědíme důsledky velkého šetření na armádách v minulých desetiletích), pak se možná dá zamýšlet nad (de)centralizací. Ale obecně se vám redundance bije s ekonomickou efektivitou...Skrýt celý příspěvek
O sto důvodů více pomoci ukrajinských rukou rozložit Rusko. Pasívní hra, obrana, to nikam nevede. Stejně jako nikam vlastně nevede protiraketová obrana. Problém se musí řešit v ...Zobrazit celý příspěvek
O sto důvodů více pomoci ukrajinských rukou rozložit Rusko. Pasívní hra, obrana, to nikam nevede. Stejně jako nikam vlastně nevede protiraketová obrana. Problém se musí řešit v místě výroby, přepravy, skladování, odpalu a ne lovit rakety po obloze.
Tato strategie zdrženlivosti v rusko-ukrajinské válce se vrátila jako bumerang Izraeli, kdy probíhá stupňování spolupráce Iránu s Ruskem, stejně jako Jižní Koreji, kdy Rusko posiluje Severní Koreu.
Pokud chce USA přetlačit Čínu, tak se Rusko musí rozpadnout a utopit ve vnitřních problémech, což by nastalo po porážce jeho vojsk na Ukrajině. Jenže, to by tento fakt museli v plné síle pochopit USA i Evropani.Skrýt celý příspěvekDříve nebo později, místo drahého sestřelování raket, bude potřeba přistoupit na cičení protivníka a jeho zdrojů, který tyto rakety vystřeluje. Eskalace-neeskalace.
Dříve nebo později, místo drahého sestřelování raket, bude potřeba přistoupit na cičení protivníka a jeho zdrojů, který tyto rakety vystřeluje. Eskalace-neeskalace.
Nie je to tak davno, čo USA museli za studenej vojny čeliť ovela (vojensky) silnejšiemu nepriatelovi a žiadne rakety SM proti balistickym raketam protivnika nemali. A to mal ZSSR ...Zobrazit celý příspěvek
Nie je to tak davno, čo USA museli za studenej vojny čeliť ovela (vojensky) silnejšiemu nepriatelovi a žiadne rakety SM proti balistickym raketam protivnika nemali. A to mal ZSSR diametralne viac balistickych rakiet než nejaký Iran. USA a dokonca aj Izrael disponuje pohodlnou kapacitou vymazať Iransky utočny potencial v radu hodin, to sme videli pri nedavnom IZR utoku. Takže Iran rozhodne nie je nepriatel, s ktorym by bolo potreba počitať v tejto mocenskej "lige".
USA ma dostatočné kapacity na odradenie Ruska v Europe aj Číny v JV Azii, problém je s ochotou ich použiť a postaviť jasné mantinely. Takže slabosť nie je vojenská ale mocensko politická. Tak ako sa USA neboli schopne rozhodne postaviť za Ukrajinu (ak by to urobili, tak žiadna vojna nie je), tak nie su ochtoné sa rozhodne postavit za Taiwan (uznať a garantovať nezávislosť), to ostatných menších spojencov v JV Azii nutí hrať na obidve strany.Skrýt celý příspěvekNěkdo to musí zaplatit a všechno vyrobit. Aktuálně mají zásoby, ale v případě konfliktu by došlo k tomu, že by například Čína vyráběla lodě a letouny rychleji. Všechny zásadní ...Zobrazit celý příspěvek
Někdo to musí zaplatit a všechno vyrobit. Aktuálně mají zásoby, ale v případě konfliktu by došlo k tomu, že by například Čína vyráběla lodě a letouny rychleji. Všechny zásadní programy v US mají zpoždění. Letectvo, námořnictvo, raketový průmysl,... Mají sice Apple a Google, ale chybí jim základ - všemožné suroviny si obšajcovala Čína, velké průmyslové kapacity taky.Skrýt celý příspěvek
Za mě: USA od roku 1945 nechrání Evropu jen tak, ale aby měli v této části zeměkoule vliv, prospěch a zisk. Stejně tak činí i jinde ve světě. Nevidím na to nic špatného, Evropa z ...Zobrazit celý příspěvek
Za mě:
USA od roku 1945 nechrání Evropu jen tak, ale aby měli v této části zeměkoule vliv, prospěch a zisk. Stejně tak činí i jinde ve světě. Nevidím na to nic špatného, Evropa z tohoto spojenectví vždy těžila, i když v jiné formě než USA. Pokud se USA stáhnou ze starého kontinentu, pravděpodobně zde ztratí spojence, ochabne jejich ekonomický a politický vliv.
Teď je otázka jestli to je pro USA výhodné ? Izolace USA vedla roku 1941 k rozpoutáni války v Tichomoří, protože Japonsko získalo pocit, že si to může bez větších následků dovolit.Skrýt celý příspěvekPodla mna sa toto cele nafukuje ... Rusko je na Ukrajine v prakticky zamrznutom konflikte a Polsko zbroji tak ze za 10 rokov ho udrzi na uzde samo Izrael na Blizskom vychode ...Zobrazit celý příspěvek
Podla mna sa toto cele nafukuje ...
Rusko je na Ukrajine v prakticky zamrznutom konflikte a Polsko zbroji tak ze za 10 rokov ho udrzi na uzde samo
Izrael na Blizskom vychode prakticky rozmetal Hamas aj Hizballah ukazal Iranu kde je jeho miesto takze tam si to Zidia ustriehnu s minimalnou ucastou USA ..
Cina do konfliktu ist nechce a ani nema umysel lebo vie ze na USA nema a nebude mat este 30 rokov
Navyse spojenectvo s USA a aj vseobecne nie je o tom ze USA bude vsetkych vojensky chranit a ty chraneni budu na vlastnu obranu srat ...
USA sa budu a po spravnosti orientovat na spolahlivych partnerov : Juzna Korea , Izrael, Polsko, UK, Japonsko , Australia ... ak sa bude niekto a hlavne z NATO pridat nech si zacnu najskor plnit svoje zavazky a v 1. rade sa chranit sami ..Skrýt celý příspěvekS tím Polskem a silou naší polské armády to přeháníte. Naše armáda je stejně patologická jako ruská, zpolitizovaná a prorostlá tukem. Kromě toho nákup techniky nevytváří silnou ...Zobrazit celý příspěvek
S tím Polskem a silou naší polské armády to přeháníte. Naše armáda je stejně patologická jako ruská, zpolitizovaná a prorostlá tukem. Kromě toho nákup techniky nevytváří silnou armádu, výroba techniky vytváří silnou armádu. A my v Polsku nakupujeme hlavně drahé a zbytečné hračky, jako jsou vrtulníky Apache.
Největším problémem je rozhodovací paralýza Evropy, nedostatek skutečného vedení s jasnou a rozumnou vizí. Na druhou stranu Evropa skvěle bojuje s vršky od lahví, určuje, jak moc může být banán zakřivený, a zavádí zbytečnou zelenou dohodu - prosazují ji hlavně Němci. Ve skutečnosti je největším problémem Evropy Německo.Skrýt celý příspěvekApache zbytočný nie je.. ukážte mi inú platformu schopnú reagovať na prekvapivý útok a priniesť tam 16ks Hellfire ? Pričom letectvo bude určite zamestnané nepriatelovým.. Proste ...Zobrazit celý příspěvek
Apache zbytočný nie je.. ukážte mi inú platformu schopnú reagovať na prekvapivý útok a priniesť tam 16ks Hellfire ? Pričom letectvo bude určite zamestnané nepriatelovým..
Proste kombinácia Apache+drony je veľmi silné kombo..
Nezabúdajte, že ten Apache má AESA radar..
Čo sa týka nákup vs výroba..
Pozrite sa na Južnú Kóreu..
Pred 50 a viac rokmi nakupovala prakticky všetko.. dnes si už vyrába aj vlastné ponorky..
Musíte na to ísť postupne.. nakúpiť a získať nejakú kompetenciu, nejaký off-set, výrobu nejakého podsystému..
Keď prejdú 2-3 cykly (tie sú 20-30 rokov) životnosti daného systému - zrazu máte možnosť vyrábať vlastné..Skrýt celý příspěvekNo viděl jsem ne moc přesvědčivý výkon Ruských Ka-52 a Mi-28. A nenamlouvej si že by AH-64D dopadly jinak protože AESA.
No viděl jsem ne moc přesvědčivý výkon Ruských Ka-52 a Mi-28. A nenamlouvej si že by AH-64D dopadly jinak protože AESA.
Ako dopadli ruSSke vrtule v Afgáne vieme a vidíme ako dopadajú na Ukrajine.. Inak aj Russia počas vojny sa snažia zaviesť práve ten AESA na Ka-52.. Ako dopadli vrtuľe počas vojen ...Zobrazit celý příspěvek
Ako dopadli ruSSke vrtule v Afgáne vieme a vidíme ako dopadajú na Ukrajine..
Inak aj Russia počas vojny sa snažia zaviesť práve ten AESA na Ka-52..
Ako dopadli vrtuľe počas vojen v Iraku a po svete v USA sme tiež videli..
Ak Poliaci budú nasadzovať tak ako sa majú nasadiť na modernom bojisku, tak nevidím problém s tým nákupom..Skrýt celý příspěvekdarkstyle: A na základě čeho usuzujete, že právě poláci je nasadí tak jak mají? O této akci amerických Apache z Iráku jste jistě slyšel: https://www.youtube.com/watch?... ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle: A na základě čeho usuzujete, že právě poláci je nasadí tak jak mají? O této akci amerických Apache z Iráku jste jistě slyšel: https://www.youtube.com/watch?...
Pokud nejste v prvé řadě schopen zajistit, aby rozhodovací proces probíhal bez emocí (a to platí pro jakoukoliv lidskou činnost) tak vám sebelepší technologie nepomůže a s jistotou dříve či později narazíte právě na toho kdo se od nich v rozhodovacím procesu dokázal oprostit. A právě armádní sbory jsou historicky jedna z největších hnízd emocí na světě vůbec.Skrýt celý příspěvekPavla.. Jasné, že "slyšel".. Napriek tejto pohrome - neprišli o 2/3 svojích Apachov ako ruSSi u Ka-52.. Je to vojna - strácať určite budete.. Samozrejme ak sa Apache použije ...Zobrazit celý příspěvek
Pavla..
Jasné, že "slyšel"..
Napriek tejto pohrome - neprišli o 2/3 svojích Apachov ako ruSSi u Ka-52..
Je to vojna - strácať určite budete..
Samozrejme ak sa Apache použije ako obranná zbraň proti postupujúcim kolónam na ich zpomalenie, resp. zastavenie protivníka je úplne iná vec ako poletovanie si nad územím protivníka v mestskej zástavbe..
Nikdy si nemôžete byť istý či velitelia nasadia zbrane tak ako by mali.. no keď tie zbrane nemáte, tak sa tým nemusíte trápiť, však?
Keďže dostanú výcvik a oveľa modernejšie stroje ako v Iraku, pričom ten výcvik bude reflektovať aj ako Irak tak čiastočne aj Ukrajinu tak budú oveľa lepšie pripravený..
Vojna je krv, pot a chaos..Skrýt celý příspěvekMyslím že jediná možnost jak objektivně prokázat, že by si jiné bitevní vrtulníky vedly na Ukrajině významně lépe je je tam nasadit. Ostatně už jsme to viděli u jiné západní ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím že jediná možnost jak objektivně prokázat, že by si jiné bitevní vrtulníky vedly na Ukrajině významně lépe je je tam nasadit. Ostatně už jsme to viděli u jiné západní techniky s výstupem, že obvykle zajistila vyšší míru přežití osádky, ale jinak samostatně nasazená neměla na bojiště větší impakt, kde to podstatné sdělení je, že aby bitevní vrtulníky měly vůbec šanci na bojišti splnit úkol, tak je nutnou podmínkou jejich nasazení v kombinaci s další velmi drahou technikou jako je typ. F-35.
Z mého pohledu tak poměr cena/výkon pro bitevní vrtulníky na moderním bojišti už nadále není výhodný, kde dané úkoly efektivněji splní právě více F-35 s více munice a samozřejmě drony.Skrýt celý příspěvek
"Pozrite sa na Južnú Kóreu.. Pred 50 a viac rokmi nakupovala prakticky všetko.. dnes si už vyrába aj vlastné ponorky.." Pěkně ujetá úvaha. JK je mocnost v produkci komerčních lodí ...Zobrazit celý příspěvek
"Pozrite sa na Južnú Kóreu..
Pred 50 a viac rokmi nakupovala prakticky všetko.. dnes si už vyrába aj vlastné ponorky.."
Pěkně ujetá úvaha. JK je mocnost v produkci komerčních lodí všeho druhu. Má vysokokapacitní loděnice, má průmyslové kapacity a dělníky. Kdyby mohli do Navy natlačit tolik peněz jako US NAVY, tak budou lodě sekat jak baťa cvičky a zcela s přehledem vyrobí víc než veškeré americké loděnice. Jenže dodnes nemají všechno, co lodě potřebují. I ten nejmodernější KDX-III má všechny zásadní vnitřnosti od US resp UK. A to, co zvládli sami, to trvalo dlouho a mají to díky faktu, že to je ekonomický drak a technologický gigant, který vyrábí to, co Západ neumí.
A ponorky? Ano, díky loděnicím jsou schopni si je podle mustru s licencí postavit. A díky technologické síle a silným loděnicím jsou schopni časem takovou ponorku vyrobit sami. Jenže uvnitř najdeme MTU, Indru, Thales, Babcok,... Časem toho zase dost nahradí. Jenže technologická mocnost s takovými kapacitami je velkou výjimkou.
A teď se přenesme do Polska. Se vší úctou, Polsko neumí v porovnání s JK nic. A ještě k tomu je v porovnání s JK chudé. Může leda nakupovat a nakupovat a vyrobit něco obyčejného, případně i náročnější technologii, ale bude v tom spousta západních technologií, které budou muset nakoupit a ziskem bude drahý systém. Takový výroba není neobvyklá, ale účelem je být alespoň částečně nezávislý.Skrýt celý příspěvekVšechno je otázka ceny... letectvo nebude (tolik) zatížené bojem s protivníkovým letectvem, když bude mít dost prostředků na to aby ho snadněji a dříve porazilo... Apache je jistě ...Zobrazit celý příspěvek
Všechno je otázka ceny... letectvo nebude (tolik) zatížené bojem s protivníkovým letectvem, když bude mít dost prostředků na to aby ho snadněji a dříve porazilo... Apache je jistě dobrý, ale otázka je jestli je dostatečně dobrý na to kolik stojí (cena plusmínus jako za stíhačku).
Podívejte se na Ukrajinu - po počásteční fízi si Kamovy netroufají na nic víc než poletování nad vlastním územím kryté SAMy, a "lobují" munici balisticky na území protivníka...
To už tu (skoro) stejnou munici můžete vozit na poměrně lehké kolové platformě a odpalovat je (NLOS) na základě průzkumu dronů a družic... "stačí" mít tu munici hlavně (Spike, Brimstone).Skrýt celý příspěvek
Nechápu ty mínuska pana antonioka. Popsal to sice schematicky, ale trefně. Hlavně druhý odstavec. Problém je opravdu Německo. Místo, aby historicky splatilo Evropě svůj dluh, ...Zobrazit celý příspěvek
Nechápu ty mínuska pana antonioka. Popsal to sice schematicky, ale trefně. Hlavně druhý odstavec. Problém je opravdu Německo. Místo, aby historicky splatilo Evropě svůj dluh, kličkuje před zodpovědným evropským "vůdcovstvím" jak zajíc a proto hledá zástupné problémy v CO2 apod. (Stejně se tím střílí do vlastní nohy, viz problémy VW, BMW apod.)
Bez Německa to prostě Evropa sama "nedá". HDP Německa je stejná jako celé Východní Evropy plus Finska, Švédska, Norska, Rakouska a Řecka dohromady!
Jediní, kdo to stále nechápou, jsou bohužel samotní Němci.Skrýt celý příspěvekLebo okrem Nemecka je v ostatnom mimo..
Lebo okrem Nemecka je v ostatnom mimo..
Lebo o tom prvom odstavci viete vy i já naprosté hovno. On píše o voze, vy o koze. Jen dobrá zbraň dobrou armády neudělá - viz Vietkong.
Lebo o tom prvom odstavci viete vy i já naprosté hovno. On píše o voze, vy o koze. Jen dobrá zbraň dobrou armády neudělá - viz Vietkong.
Poliaci nenakupujú len 1 dobrú zbraň a majú dlhodobý prístup k výcviku od USA a spojencov.. Je tu rada článkov z ktorých vychádza, že Poliaci dlhodobo nakupujú koncepčne a hlavne ...Zobrazit celý příspěvek
Poliaci nenakupujú len 1 dobrú zbraň a majú dlhodobý prístup k výcviku od USA a spojencov..
Je tu rada článkov z ktorých vychádza, že Poliaci dlhodobo nakupujú koncepčne a hlavne sa tu nerušia tendre lebo prišla nová vláda..
Netvrdím, že ich armáda je nalejaký wunder, no výcvikovo sú niekde Inde ako bola Ukrajina na začiatku vojny..Skrýt celý příspěvekPoláci nakupují koncepčně? Nezlobte se ale naopak nakupují dost nekoncepčně, ale protože čas tlačí... tak FA-50 + F-15 + F-35 + M346, například... Tanky korejské + americké + Leo ...Zobrazit celý příspěvek
Poláci nakupují koncepčně? Nezlobte se ale naopak nakupují dost nekoncepčně, ale protože čas tlačí... tak FA-50 + F-15 + F-35 + M346, například... Tanky korejské + americké + Leo zachovat... atd.
Oni prostě NAKUPUJÍ, a to je to hlavní, jistěže by to šlo lépe ale v době kdy byl čas na tu správnou optimalizaci tak tehdy kupovali výrazně miň (ne že by ostatní činili jinak) takže parametry pro optimalizaci byly jiné...Skrýt celý příspěvek
Jaod Nemecka žiadne vodcovstvo neočakávam. Nemci sú mentalitou často fanatici. Vezmú si niečo do hlavy a kvôli tomu rozbijú na kusy fungujúci základ ekonomiky bez toho, aby mali ...Zobrazit celý příspěvek
Jaod Nemecka žiadne vodcovstvo neočakávam. Nemci sú mentalitou často fanatici. Vezmú si niečo do hlavy a kvôli tomu rozbijú na kusy fungujúci základ ekonomiky bez toho, aby mali adekvátnu náhradu.Skrýt celý příspěvek
Máte pravdu, války se zemí velikosti Ruska (ale i Polska) se prostě nedají vyhrát rak, že si koupíte 100ks AH-64D a všechno převálcujete. Ukrajina je skvělý příklad. Rusko má přes ...Zobrazit celý příspěvek
Máte pravdu, války se zemí velikosti Ruska (ale i Polska) se prostě nedají vyhrát rak, že si koupíte 100ks AH-64D a všechno převálcujete. Ukrajina je skvělý příklad. Rusko má přes 300 ks Ka-52 a Mi-28 a po pár měsících intenzivního nasazení jich 20% odepsalo. Znovu je začalo nasazovat v již čisté defenzivní roli a raketami dlouhého dosahu LMUR.
Musíte mít výrobní základnu.Skrýt celý příspěvek
Ale USA tehdy měly spoustu jiných věcí, např. 10x (!) více bombardérů schopných provést jaderný ...Zobrazit celý příspěvek
Ale USA tehdy měly spoustu jiných věcí, např. 10x (!) více bombardérů schopných provést jaderný úder.
https://www.armadninoviny.cz/t... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...