Profesionální pokus o vraždu Sergeje Skripala

Sergej Skripal – archivní foto / Public Domain

Většina vražd, k jejichž provedení vydaly pokyny státní orgány, patří do kategorie tajných operací. Přestože mohou existovat určitá podezření, jejich iniciátor nemůže být jednoznačně určen. Vraždy představují vzhledem k vysokému stupni utajení velmi složité operace uskutečňované tajnými službami. Jejich plánování a provedení musí dát státním orgánům v pozadí dostatečný prostor pro odmítnutí jakéhokoliv nařčení ze spojitosti se zavražděním.

Uskutečnění státem řízené vraždy obvykle zahrnuje velké množství lidí, kteří mistrně ovládají několik specifických dovedností. Samotné zavraždění je však zpravidla, co se způsobu a provedení týče, velmi prosté. Do tohoto rámce spadá pokus o vraždu Sergeje Skripala, ke kterému došlo v neděli 4. března.  

 

  

Některé zpravodajské společnosti (Time, Economist) čin označily za překvapivý. Skripal byl v roce 2004 zatčen za prodej ruských státních tajemství britským zpravodajcům. O šest let později se stal součástí výměny agentů mezi Ruskem a USA. Předtím, než se usadil na britském venkově, ho ruské soudy oficiálně omilostnily. Výměna mu údajně měla zaručit mírový odchod do důchodu. Jeho zavraždění proto údajně podle zmíněných britských médií porušuje nepsaná pravidla špionáže.
 

Tato argumentace je ovšem neopodstatněná. Jak ve svém článku pro intelNews uvedl profesor Joseph Fitsanakis, činnost zpravodajských služeb nezná žádná pravidla. Není proto velký rozdíl mezi zrádcem a vyměněným agentem, obzvláště pokud svému státu způsobil značné škody. Podle stejné logiky by bylo možné tvrdit, že nepsaná pravidla porušil sám Skripal. Předpokládá se totiž, že omilostnění zpravodajští důstojníci přesídlivší do zahraničí změní profesi či odejdou do důchodu. Skripal ale navzdory této zvyklosti pokračoval v práci pro britské zpravodajské služby.
 

Minulý týden britská policie oznámila, že Skripal a jeho dcera byli v Salisbury zasaženi nervově paralytickou látkou. Oficiální zpráva o ní neuvedla žádné další podrobnosti. Například britská BBC naznačuje, že mohlo jít o sarin nebo VX. Obě látky jsou vysoce toxické a odpovídají náhlému upadnutí do bezvědomí, jež bylo pozorováno u Skripala.
 

Využitá látka velmi pravděpodobně nepocházela z masové výroby pro vojenské účely. Utajované plánování a provedení operace spíše naznačují omezenou produkci malého množství, jež se hodí k provedení vraždy. Fitsanakis považuje spekulace o sarinu a VX za velmi předčasné a naznačuje, že útočníci možná využili Amilton či Parathion, původně vyvinuté jako pesticidy.

 

Internetové stránky Bellingcat uvádějí, že produkce všech nervových paralytických látek je značně riskantní a komplikovaná. Jen velké odborné laboratoře s přístupem ke specifickým surovinám je v malém množství dokáží vyrobit. Náročná průmyslová produkce vyžaduje vzhledem ke své velikosti a nákladnosti státní zájem.  
 


Uskladněný bojový plyn VX – kontrola skladu v USA. Podle The New York Times se USA zavázaly zlikvidovat všechny zásoby bojových látek do roku 2023. / Public Domain

 

S tímto tvrzením nesouhlasí Fitsanakis. Spíše se domnívá, že důvodem je strach – jen málo laboratoří na světě sarin či VX odvažuje vyrábět, protože jsou považovány za zbraně hromadného ničení. K produkci těchto látek podle něj nejsou zapotřebí žádné vysoce specializované laboratoře a hluboké znalosti chemie. Mohlo k ní proto dojít dokonce i na území Spojeného království bez nutnosti pašování přes hranice. Jednalo se tak o jednoduchou zbraň, kterou lze snadno použít a která představuje malé riziko pro útočníky. To odpovídá způsobu, jakým státy uskutečňují tajné vražedné operace. Pečlivé naplánovaní a jednoduché provedení zvyšuje pravděpodobnost úspěchu.   

 

Smrtící látka využitá k útoku na Skripala mohla být v tekutém skupenství, plynném skupenství či ve formě aerosolu. Do fyzického kontaktu se Skripalem se dostala buď přímým fyzickým kontaktem nebo za využití časovaného zařízení. Způsob provedení útočníci určili tak, aby měli dostatek času k úniku. V případě jejich dopadení je téměř jisté, že vyjde najevo jejich napojení na zpravodajské služby.
 

Britské vyšetřování pokusu o vraždu Skripala a jeho dcery je stále na začátku. V ideálním případě přinese odpovědi na pět následujících otázek:
 

Kdo za útokem stojí? Navzdory bouřlivým reakcím a útočným článkům, které zapadají do obnoveného konfliktního narativu mezi východem a západem, není v době psaní tohoto textu možné určit identitu pachatele. Provedený čin pravděpodobně zapadá do určité strategie zpravodajských společností, jež tomuto tématu věnují značnou mediální pozornost.    

 

Kdo byl Sergej Skripal? 
 

Kde se útok stal? Nejasné také zůstává, kde k pokusu o vraždu došlo. V průběhu nedělního odpoledne Skripal navštívil italskou restauraci Zizzi, nedaleký park i městský hřbitov.
 

Čím byl útok proveden? Výše zmiňovaná nervová paralytická látka je též otevřená otázka. Sarin a VX, který loni údajně zabil nevlastního bratra Kim Jong Una v Kuala Lumpur, patří k favoritům zpravodajských společností. Ty se ovšem ve svých odhadech mohou mýlit.
 

Existují pro obyvatele Salisbury nějaká rizika? Podle oficiálních vyjádření nikoliv. Lidem, kteří se 4. března pohybovali v restauraci Zizzi a okolí bylo doporučeno vyprat si oblečení, jež měli onoho dne na sobě, a vyčistit si své osobní věci, jako je mobilní telefon a peněženka. Oděv zaměstnanců restaurace Zizzi byl spálen.

 

Proč Skripal? Motiv vraždy se stal inspirací pro značné množství emotivních a manipulativních článků. Vedle prohlášení politiků a odborníků z různých zemí světa se objevila i řada konspiračních teorií. Důvod ale může být prostý –  tohle se dvojitým agentům, kteří zradí svou zemi, prostě stává.
 

Zdroje: intelNews, Sky, Time, Economist, Bellingcat, Ria, BBC

Nahlásit chybu v článku


Související články

Sharp power a rozšiřování vlivu autoritářských států

Odborníci na mezinárodní vztahy hledají nové označení pro starou hrozbu. Informační zbraně, jež ...

Geopolitický rozměr moldavsko-rumunské vojenské spolupráce

Na začátku února letošního roku rumunský ministr obrany Mihai Fifor uskutečnil oficiální dvoudenní ...

Švýcarsko testuje informační zbraně a připravuje se na hybridní válku

Na přelomu února a března letošního roku se odehrálo švýcarské vojenské cvičení Saturn Cinque. ...

Návrat ruského vlivu do Latinské Ameriky?

Jižní Amerika je tradičně plně pod politickým a ekonomickým vlivem Spojených států. Avšak během ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • danny
  15:13 30.05.2018

  Jarpe: jo, na to narážím. Pochopil jsem to obdobně. Logik: další zajímavý příspěvek do diskuse je včerejší interview se zdravotníky. Ze začátku byli přesvědčeni, že se jedná o ...Zobrazit celý příspěvek

  Jarpe: jo, na to narážím. Pochopil jsem to obdobně.

  Logik: další zajímavý příspěvek do diskuse je včerejší interview se zdravotníky. Ze začátku byli přesvědčeni, že se jedná o otravu opiáty. Zajímavé, ne? Ty mají dost podstatně odlišné symptomy, než otrava organofosfáty. Vzhledem k tomu, že ta nebývá až tak neobvyklá, překvapuje mě, že by personál nepoznal rozdíl.

  Léčba odpovídající organofosfátům byla nasazena až po konzultaci a vyšetření experty z Port Down, což znamená, že od expozice, upadnutí do komatu a nevhodné léčbě otravy opiáty musely uběhnout minimálně desítky minut. Navíc podezření nevycházelo z příznaků typických pro otravu tohoto typu, ale ze zkoumání Skripalovi historie.

  To vidím jako dost problematické. Bez podání atropinu nemůže dojít ke zpomalování účinku acetylcholinu na receptorech. Reaktivátory musí být podány v řádech minut po otravě, protože komplexy AChE s organofosfátovými rezidui se celkem rychle stanou rezistentními...

  Pořád to v tobě nevzbuzuje ani stín pochybností o pravdivosti britské verze?Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  13:45 29.05.2018

  Jestli jsem to pochopil správně, tak země, které uzavřely úmluvu o chemických látkách můžou vyrobit až 30 tun látky A-234 aniž by to museli hlásit. Zajímavé.

  Jestli jsem to pochopil správně, tak země, které uzavřely úmluvu o chemických látkách můžou vyrobit až 30 tun látky A-234 aniž by to museli hlásit. Zajímavé.

 • danny
  23:02 28.05.2018

  Logik: jo, nepřesně jsem se vyjádřil. To na tiskovce tvrdil Boris Johnson. Tvrzení, že to .území být Rusové, protože nikdo jiný to neumí vyrobit, zaznělo z úst britských a ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik: jo, nepřesně jsem se vyjádřil. To na tiskovce tvrdil Boris Johnson. Tvrzení, že to .území být Rusové, protože nikdo jiný to neumí vyrobit, zaznělo z úst britských a amerických politiků opakovaně. Že toho byla plná média u nás si snad pamatuješ, ale to samozřejmě není smeroplatne:-)
  Tu úmluvu si musíš přečíst. A budeš překvapen. To, co museli deklarovat, je vyjmenováno na seznamu zakázaných látek. Pro ostatní jsou nastaveny celkem benevolentní limity v řádech tun, než se něco bude hlásit. Organofosfáty generačně a účinky odpovídající produktům z programu Foliant samozřejmě od konce 70.tych let vlastní i USA a rozhodně je nikam nehlásily. Docela vtipné je, že v r. 2012 se snažil syntézu látek typu novicok nahlásit Írán, a byl poslán do háje, že to nikoho nezajímá.
  Vidíš, závěrem svého komentáře vyvracis své předchozí tvrzení, že se se držíš pouze faktů, protože celý odstavec je jedna velká spekulace.
  Zbytek zcela přesně vyjádřil fenri. Dokud to smudlas v laborce, testujes atd... a děláš to po metracich, tak to pořád nemusí splňovat parametry pro výrobu bojových látek. Bez ohledu na to, kolik tím můžeš zabít lidí. Paradoxně naopak. Když už to máš nacpane do leteckých bomb, je dost problém se selektivní aplikaciSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:04 28.05.2018

  Logik: "Prokazatelně tyto látky Rusko nelegálně vlastnilo v roce 1995, kdy tato látka unikla ze státních laboratoří a byla použita k vraždě, dost na vraždu" Ehm, neplatí totéž i ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  "Prokazatelně tyto látky Rusko nelegálně vlastnilo v roce 1995, kdy tato látka unikla ze státních laboratoří a byla použita k vraždě, dost na vraždu"
  Ehm, neplatí totéž i pro ČR? To, že ho měli v laborce přeci není výroba. Kolik Novichoku potřebujete na zabití jednoho Skripala? 0.001g? Méně? A když jak na potvoru neumřel a je celkem jůra, tak ještě méně?Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:23 28.05.2018

  danny: > " A a pochopil jsem, že dokonce přesně vědí, kde byla konkrétní dávka použita při útoku vyrobena" Pokud toto vědí, pak nevyvozují viníka z toho, že jediný, kdo ji mohl ...Zobrazit celý příspěvek

  danny:
  > " A a pochopil jsem, že dokonce přesně vědí, kde byla konkrétní dávka použita při útoku vyrobena"
  Pokud toto vědí, pak nevyvozují viníka z toho, že jediný, kdo ji mohl vyrobit je Rusko, ale čistě z toho, že vědí, že ta látka byla Ruská. To už je úplně něco jiného, než jsi tvrdil předtím.

  Pokud tvrdíš, že Mayová něco tvrdí, tak je na Tobě to dokládat. Těžko Ti budu dokládat britské stanovisko, které se seskládá z X výroků a dává dohromady nějaký ucelený obrázek jedním konkrétním výrokem, který zpravidla nepostihuje všechny aspekty případu (obzvlášťě, když nejde o diplomatické vyjádření, ale o "zkratku pro lidi").

  > "Zajímal mě tvůj názor, takže pro mě je to, čemu věříš, relevantní."
  Rozumný člověk se (v takovýchto případech) nepohybuje na úrovni víry. Víra je NEODŮVODNĚNÉ přesvědčení, že něco je nějak je. Průšvih tědle debat je právě to, že spousta lidí k nim přistupuje z pozice víry (nemyslím náboženské) a s ní nutně spjatého předporozumnění. Jestil Tě zajímá názor, ten jsem Ti napsal, ten ale nemá s vírou nic společného. Důležitá jsou fakta, nikoli víra, a nikoli to, co politici vypouští do médií.

  * 'Umluva o chemických látkách byla porušena tím, že když k ní Rusové přistoupili, tak měli deklarovat všechny chemické zbraně na svém území. To neudělali a proto se ani Novichok nedostal na seznam zakázaných bojových látek. Takže celou dobu, co ho neprozradili, tak ji porušují, protože furt nesplnili povinnost, která jim byla uložena přistoupením k úmluvě.

  "Ty máš nějaké informace o tom, kolik Ruska federace vyrobila novicoku 234? Říká se, že bo vyvíjel SSSR, "
  Prokazatelně tyto látky Rusko nelegálně vlastnilo v roce 1995, kdy tato látka unikla ze státních laboratoří a byla použita k vraždě, dost na vraždu. Další poměrně silná indicie je sanace toho Kazašského testovacího polygonu: kdyby šlo o nějaká minimální množství, žádná sanace by třeba nebyla.

  Samozřejmě, neexistuje asi důkaz (byť kdoví, co vědí tajné služby) o tom, kolik které látky kdy kdo vyrobil a tak samozřejmě můžeš tvrdit, že zrovna 234 rusko vyrobilo jen jednou mikromnožství a pak ji nevyrábělo. Pravděpodobnost něčeho takového je ale vzhledem k délce a rozsahu programu Foliant v podstatě mizivá. Co by tam Ti chemici těch dvacet let v tom chemickém zařízení a na tom testovacím polygonu dělali, že?
  A odkud by vzešlo chemické znečištění, které bylo jedním z důvodů, proč o tom Ti vědci začali mluvit, když by se ty chemické látky dělali pouze v mikromnožstvích....Skrýt celý příspěvek

 • danny
  20:07 28.05.2018

  Logik: "to jsou manipulativní otázky, které např. nepřesně interpretují to, co říká Mayová. Takže tak jak to podáváš ne - ale proto, že překrucuješ stanovisko Británie." Jsem si ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik: "to jsou manipulativní otázky, které např. nepřesně interpretují to, co říká Mayová. Takže tak jak to podáváš ne - ale proto, že překrucuješ stanovisko Británie." Jsem si vědom zjednodušení, dezinterpretace a překroucení ne. Co tedy May a Johnson řekli? Jako vrcholné zástupce Británie je beru oba a výrok každého z nich jako oficiální. A a pochopil jsem, že dokonce přesně vědí, kde byla konkrétní dávka použita při útoku vyrobena a zároveň, že jediný, kdo ji mohl vyrobit, je Rusko.

  " Navíc také to, čemu věřím nebo nevěřím je dosti irelevantní, nebavíme se tady o náboženství" Zajímal mě tvůj názor, takže pro mě je to, čemu věříš, relevantní. Navíc se bavíme o vyjádření politiků, a v tom případě slovo víra považuji za zcela na místě.

  "Rusko je jediný známý výrobce Novichoku 234, navíc ho vyráběl v rozporu s úmluvou o chemických zbraních (měl povinnost jeho existenci nahlásit, neudělal to). Nevíme o nikom jiném, kdo by konkrétně látku 234 vyráběl, nebo kdo by vyráběl podobné látky v potřebném množství, a okruh jiných možných výrobců je dosti malý. "Ty máš nějaké informace o tom, kolik Ruska federace vyrobila novicoku 234? Říká se, že bo vyvíjel SSSR, a jistě syntetizoval přiměřené množství pro testování atd..., ale odkud cerpas info o výrobě finální bojové látky? A pokud říkáš, že byla porušena úmluva o ZHN, čím přesně?Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:14 06.04.2018

  Grull, tak ono proti chemickým bojovým látkám existují antidota. Některá jsou i relativně "universální", tzn. působí na širokou škálu látek podobného účinku. Nicméně u novička se ...Zobrazit celý příspěvek

  Grull, tak ono proti chemickým bojovým látkám existují antidota. Některá jsou i relativně "universální", tzn. působí na širokou škálu látek podobného účinku. Nicméně u novička se mluvilo o tom, že právě je těžké udělat protilátku, protože je navržen tak, aby se na něj většina známých antidot nedokázala navázat a "vytahnout" ho tak z nervové soustavy. Pokud otrava není silná a pokud je včas poskytnuta lékařská pomoc na úrovni, je možné člověka poměrně dlouho držet na živu potlačováním syndromů – to bylo asi myšlené tím, že když je odpojí od přístrojů, zemřou. V tu chvíli by totiž jed začal opět působit naplno a dotyčného by zabil. Pochybnosti zřejmě panovaly právě o schopnosti jed z těla zcela nebo alespoň zásadně eliminovat. Asi se to Britům povedlo. Nebo celou dobu kecají ;-) Nicméně ani tak nemají Skripalovi vyhráno, protože pokud se nepodařilo jed z těla skutečně odstranit, může je v horizontu několika let stejně zabít.Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  19:28 06.04.2018

  PavolR - Tak jestli mu řekli, že sahal na zasažené nervovým plynem, tak psychika udělá své. Já jen, že všude psali, že jsou odepsaný a jestli se náhodou proberou, budou mít ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR - Tak jestli mu řekli, že sahal na zasažené nervovým plynem, tak psychika udělá své.

  Já jen, že všude psali, že jsou odepsaný a jestli se náhodou proberou, budou mít trvalé následky.

  Prostě mi to celý smrdí nějakou provokací a vůbec bych se nedivil, kdyby v tom Rusko bylo opravdu nevině.
  Na krutý nervový plyn, x-krát horší než Sarin, nic moc účinek.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:38 06.04.2018

  Grull: No jasné a zasahujúcemu policajtovi iba prišlo nevoľno z pohľadu na dvoch Rusov omdletých na lavičke? :-D Nie je to vôbec o ničom. Podarilo sa Rusov šokovať ...Zobrazit celý příspěvek

  Grull:
  No jasné a zasahujúcemu policajtovi iba prišlo nevoľno z pohľadu na dvoch Rusov omdletých na lavičke? :-D

  Nie je to vôbec o ničom. Podarilo sa Rusov šokovať bezprecedentne jednotným vystúpení, zbaviť sa hromady špiónov a potencionálne je ešte možné usvedčenie Ruska z vlastníctva chemických zbraní. To je zatiaľ dosť.
  A keby sa to príliš vyostrilo, dostane Zeman list s mapou s krížikom označeným miestom, kde sú zakopané "české" zásoby novičoku. ;-pSkrýt celý příspěvek

 • Grull
  17:57 06.04.2018

  Tak dcera už je skoro OK a otecko už se taky začíná zlepšovat. Mám docela pochybnosti o tom, že to byl nějaký nervový plyn a celý to byla hodně přemrštěná reakce, kdy někoho napadl ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak dcera už je skoro OK a otecko už se taky začíná zlepšovat. Mám docela pochybnosti o tom, že to byl nějaký nervový plyn a celý to byla hodně přemrštěná reakce, kdy někoho napadl nervový plyn a od toho okamžiku je to celé veze -> světový problém o ničom. Kdo ví co šežrali.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  15:58 30.03.2018

  Británie defakto potvrdila, že vlastní protilátku novicoku. V geopolitice už bylo vykonáno mnoho, její otec evidentně protilátku nedostal a nejspíše umře. Cíl vražení klínu mezi ...Zobrazit celý příspěvek

  Británie defakto potvrdila, že vlastní protilátku novicoku.
  V geopolitice už bylo vykonáno mnoho, její otec evidentně protilátku nedostal a nejspíše umře. Cíl vražení klínu mezi německou unii a Rusko byl splněn a ještě se přitom otestovala jedna chemická zbraň a její protilátka. Česká politická scéna opět skočila na špek.

  https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  09:56 27.03.2018

  tak přátelé jsem ohromen... nedaleko místa kde byl otráven Sergej Skripal se nachází Porton Down jednou z největších zařízení na výrobu chemických zbraní na světě.. je to cca 20 ...Zobrazit celý příspěvek

  tak přátelé jsem ohromen... nedaleko místa kde byl otráven Sergej Skripal se nachází Porton Down jednou z největších zařízení na výrobu chemických zbraní na světě.. je to cca 20 min. jízdy....

  Británie posílala vlastní vojáky do plynových komor. Nikdy se neomluvila
  2. února 2017
  Prošlo jím na 25 tisíc lidských pokusných králíků, testy s chemickými, biologickými a radioaktivními látkami jim zmrzačily zdraví. Po 50 let o nich museli mlčet, ani poté se však nedočkali spravedlnosti. V britském výzkumném středisku Porton Down padali vojáci na krvavý oltář vlasti, královny a studené války.
  Zdroj: https://xman.idnes.cz/porton-d... Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  14:15 24.03.2018

  nevím jestli tu to bylo nebo ne ale je to minimálně zajímavé... Otrávený ruský špión Sergej Skripal byl blízko konzultantovi, který byl spojen s dokumentací společnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  nevím jestli tu to bylo nebo ne ale je to minimálně zajímavé...

  Otrávený ruský špión Sergej Skripal byl blízko konzultantovi, který byl spojen s dokumentací společnosti Trump
  https://www.telegraph.co.uk/ne...

  Sergei Skripal, centrum, a Christopher Steele, který odešel, který sestavil proslulý dokument o prezidentovi Trumpovi, který podrobně popisoval jeho údajně zkorumpované jednání s Vladimírem PutinemSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:17 23.03.2018

  Video dával givicz. Ale překvapil mě jednak rektor, protože je to (máloplatné) politická funkce, ale i p. Šulc. Pro porovnání se Šulcem (onwar blog) a pro pobavení sem dávám mého ...Zobrazit celý příspěvek

  Video dával givicz. Ale překvapil mě jednak rektor, protože je to (máloplatné) politická funkce, ale i p. Šulc.
  Pro porovnání se Šulcem (onwar blog) a pro pobavení sem dávám mého oblíbeného Fendrycha:
  https://nazory.aktualne.cz/kom...
  Toho mám skoro ještě raději než Damíka a Kruana :-)Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:01 23.03.2018

  fenri: Dík za video.

  fenri: Dík za video.

 • danny
  14:00 23.03.2018

  Luky: no jo, ale Helča si mě hrozně naklonila v Událostech asi ve středu, kdy diskutovala s nějakým komoušem a vysvětlovala mu, že bez ohledu na referendum a vůli místních je na ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: no jo, ale Helča si mě hrozně naklonila v Událostech asi ve středu, kdy diskutovala s nějakým komoušem a vysvětlovala mu, že bez ohledu na referendum a vůli místních je na Krymu vlastně protektorát. A že ona si moc dobře pamatuje, co je protektorát za hrůzu, protože ho zažila na vlastní kůži. Tak si hned získala můj respekt, protože na ten věk vypadá dost k světu:-D
  Na Laudáta musím požít, abych ho pobral. Takže bohužel, většinou na jeho konzumaci nejsem přiměřeně připraven.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:54 23.03.2018

  Jak známo jeden Laudát je čtyři Langšádlový...to už nikoho nepřekvapí.
  Telička se taky mohl přetrhnout....a nejen on. No jo, taky straník, stejně jak ten druhej trilaterál.

  Jak známo jeden Laudát je čtyři Langšádlový...to už nikoho nepřekvapí.
  Telička se taky mohl přetrhnout....a nejen on. No jo, taky straník, stejně jak ten druhej trilaterál.

 • danny
  13:09 23.03.2018

  fenri, givicz: no, možná že to trošku narušuje oficiální argumentaci, ale koho to zajímá? Pokud britský velvyslanec v Praze aktuálně tráví čas přesvědčováním českých politiků, aby ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri, givicz: no, možná že to trošku narušuje oficiální argumentaci, ale koho to zajímá? Pokud britský velvyslanec v Praze aktuálně tráví čas přesvědčováním českých politiků, aby bez ohledu na přítomnost nebo nepřítomnost důkazů podpořili britské stanovisko tím, že taky vypoví pár diplomatů...
  Holt žijeme v době postfaktické. Není důležité, pro co jsou nebo nejsou nezvratné důkazy. Hlavní je, zda ti to myslí správně politicky. A když jsem slyšel vyjádření např. členky výboru pro evropské záležitosti Heleny Langšádlové, tak věřím, že kráčíme pevně, neochvějně ke světlým zítřkům:-DSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:45 23.03.2018

  No, myslím že to video, včetně názorů pana Šulce šlape dost lidem po bábovičkách nehezkým způsobem.

  No, myslím že to video, včetně názorů pana Šulce šlape dost lidem po bábovičkách nehezkým způsobem.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 23