Program Vlk: Američané nabízejí polské armádě tanky Abrams

Program Vlk: Američané nabízejí polské armádě tanky Abrams
M1A2 SepV2 Abrams (37th Armor Regiment) / U.S. Army photo by Sgt. Calab Franklin, Public Domain (Zvětšit)

Polské ministerstvo obrany dlouhodobě hledá stovky nových hlavních bojových tanků. V polské armádě nahradí modely T-72M1/M1R a PT-91 Twardy. Jedním z adeptů je americký Abrams.

Podle polských médií je ve hře dodávka použitých tanků rodiny M1 Abrams ze skladů americké armády. Podle polských médií případný nákup proběhne pomocí právních nástrojů zahraničního vojenského prodeje FMS (Foregin Military Sales). Lze tedy očekávat klasické vypracování a zveřejnění obchodní nabídky agenturou pro vojenskou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) amerického ministerstva zahraničí.

Tanky programu Wilk (Vlk) zprvu nahradí již zcela zastaralé T-72M1/M1R a rychle stárnoucí PT-91 Twardy. Postupně z aktivní služby vytlačí i tanky Leopard 2A5 a 2PL.

Polské ministerstvo obrany a polská armáda stále provádějí analytické a koncepční práce. Zvažuje se tedy více možností pořízení tanků – nákup starších tanků a jejich následná modernizace, nebo nákup zcela nových tanků a zároveň vývoj tanku zcela nové konstrukce.

Polské ministerstvo obrany ve věci programu Vlk oslovilo polskou společnost OBRUM, německou KMW, Rheinmetall, Hyundai Rotem, armádu Spojených států, BAE Systems a GDELS (General Dynamics European Land Systems).


Leopard 2A7V

Kromě tanků Abrams je zvažováno pořízení zejména nejnovějšího modelu Leopard 2A7 od KMW. Ve hře je výroba zcela nových tanků jako v případě Maďarska, nebo kompletní přestavba zavedených tanků Leopard 2A5 a možná i Leopard 2PL – modernizační programy nabízí také KMW i Rheinmetall. První jmenovaná firma nabízí německé a dánské armádě kompletně přestavěný (resp. částečně nově vyrobený) model Leopard 2A7V. Druhá jmenovaná společnost  vyvinula Leopard 2PL, podílí se na výrobě nových Leopardů, Leopardů 2A7V a má také připravený demonstrátor MBT Advanced Technology Demonstrator.

Ve hře je samozřejmě polsko-jihokorejský projekt K2PL „Vlk“, což je polonizovaná verze jihokorejského tanku K2 Black Panther od výrobce Hyundai Rotem.

Modely Leopard, Abrams a 2KPL jsou obří kolosy s hmotností více než 60 tun. Pokud zvážíme bojovou hmotnost s plnou zásobou munice, paliva, posádkou, včetně aktivních systémů ochrany nebo přídavného reaktivního pancéřování, tak hmotnost může klidně atakovat i hranici 70 tun.


MBT Advanced Technology Demonstrator

Polská armáda proto zvažuje i nákup lehčích tanků – média našeho souseda zmiňují CV90120 od BAE Systems a střední tank na podvozku ASCOD od GDELS. V případě nabídky GDELS jde zřejmě o polonizovanou verzi výsadkových tanků MPF (Mobile Protected Firepower). Oproti tomu polská společnost OBRUM nabízí střední tank na pásově platformě Anders.

Co se týče konstrukcí nových tanků, jsou ve hře dvě možnosti. V prvním případě Polsko jedná se Španělskem a Itálii o možnostech vývoje společného hlavního bojového tanku v rámci podpůrného obranného programu PESCO (Permanent Structured Cooperation) Evropské unie. 

Druhou možností je připojit se k francouzsko-německému programu MGCS (Main Ground Combat Systems). Polsko ale poptává dvojnásobek tanků, než Německo a Francie dohromady. Varšava tedy nepochybně požaduje odpovídající podíl na vývoji a výrobě – tedy něco, s čím Francie a Německo nebudou nikdy souhlasit.

V případě tanků Abrams je nutné si také třeba přihlédnout ke skutečnosti, že Abramsy se již vlastně nevyrábějí. Tankový závod v Limě patřící General Dynamics (mateřská firma GDELS) se nyní soustředí na modernizační projekt M1A2C Abrams pro americkou armádu a na modernizaci Abramsů pro zahraničí.


CV90120

Modelovým příkladem je nákup 108 modernizovaných tanků M1A2T Abrams pro tchajwanskou armádu. Tanky pocházejí z obřích zásob americké armády a jde o exportní konfiguraci nejnovějšího modelu M1A2C Abrams.

DSCA nabídla Tchaj-Wanu komplexní tankový balíček – 108 tanků M1A2T Abrams, náhradní díly, komplexní logistiku, přes 1400 kusů munice, 16 tankových tahačů nebo 14 odtahových pásových vozidel M88A2 (a mnoho dalšího) – za maximální částku dvě miliardy dolarů (43 miliard Kč; 1,66 miliardy euro).

Výhodou americké nabídky pro Polsko je možnost získání lehkých a těžkých tanků od jednoho výrobce – Abramsů i polonizovaných MPF. Navíc obě vozidla využívají podobný základ bojové věže a také shodné díly.

Podmínkou programu Vlk je ale přenesení know-how a výroby do Polska. Z tohoto hlediska jsou k takové spolupráci nejméně ochotní Američané, což lze ostatně dokumentovat u polských nákupů systémů protivzdušné obrany Patriot, raketometů HIMARS a letadel F-35A. Ve všech třech případech je polský průmysl (zatím) mimo hru a nedojde k žádnému poskytnutí know-how.


M1A2C Abrams

Za zmínku stojí také klíčová logistika. Jedním z hlavních kritérií nákupu nebudou (nebo by neměly být) čistě takticko-technické parametry tanku. Ale zejména schopnost Polska vybudovat masivní provozní zázemí a podílet se co nejvíce na výrobě náhradních dílů, na modernizaci, na výrobě munice a provozní údržbě. Klíčová je tedy fyzická velikost dodavatelských řetězců.

Pro představu, o jak obří logistickou operaci se jedná – polská armáda poptává až 800 tanků. Ze země původu do Polska je nutné tedy přepravit 50 000 tun „železa“. Další tisíce nebo desítky tisíc tun tvoří ostatní věci (stovky doprovodných vozidel, náhradní díly, pomocné stroje, nástroje, vybavení tanků, vybavení dílen atd. atd.). Vše bude nutné dopravit lodí nebo železnicí.

Polsko na začátku minulého roku vypravilo svůj vůbec největší nákladní železniční vlak – měl 64 vozů, vážil celkově 5167 tun (náklad měl 4000 tun) a měřil na délku 745 metrů. Pro převoz stejného množství nákladu by bylo potřeba 160 nákladních automobilů.

Zdroj: MilMag

Nahlásit chybu v článku


Související články

Gepard, Vlk, modernizace T-72: Čím polská armáda nahradí tanky T-72?

Vzpomeňte si na demonstrační projekt polského vozidla přímé palebné podpory Gepard, resp. Anders? O ...

Polsko vylepšuje nesmrtelné tanky T-72 a vyvíjí nový tank Vlk

Dne 22. června došlo k podpisu smlouvy ohledně oprav a částečného vylepšení 318 tanků T-72M1 polské ...

Leopard vs Black Panther: Hledání polského tanku nové generace Vlk

Polská armáda hledá v rámci programu Vlk nový hlavní bojový tank. Program Vlk má být přitom jednou z ...

Polské dělostřelectvo: 500 samohybných houfnic Krab ráže 155 mm

Polská houfnice Krab je jednou z mála samohybných houfnic ráže 155 mm vyráběných na Západě. Tyto ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Laci
  07:29 04.03.2021

  Paradoxně by pro Česko možná bylo nejlepší, kdyby Polsko ty Abramsy opravdu vybralo. Nezavedlo by totiž K2PL z druhýho konce zeměkoule a v Česku by tim pádem rapidně klesl důvod ...Zobrazit celý příspěvek

  Paradoxně by pro Česko možná bylo nejlepší, kdyby Polsko ty Abramsy opravdu vybralo. Nezavedlo by totiž K2PL z druhýho konce zeměkoule a v Česku by tim pádem rapidně klesl důvod zavádět asijské tanky z druhýho konce planety, abysme náhodou neměli bojovej prostředek plně kompatibilní a hojně rozšířenej v EU/NATO.
  Přece jenom Mnichov, že jo ;)Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:39 04.03.2021

   Teď je možná škoda, že Francie už nevyrábí tank Leclerc. Pokud se nemýlím.
   Přece jenom z evropských tanků by mohl vyhovovat armádám zemí V-4 asi nejvíce.

   Teď je možná škoda, že Francie už nevyrábí tank Leclerc. Pokud se nemýlím.
   Přece jenom z evropských tanků by mohl vyhovovat armádám zemí V-4 asi nejvíce.

   • Laci
    08:44 04.03.2021

    Souhlas. S Leclercem by zároveň i ubyl argument proti zavedení západního typu tanku kvůli jednomu členů osádky navíc - což se, podle jistých prohlášení, jeví pro AČR jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlas. S Leclercem by zároveň i ubyl argument proti zavedení západního typu tanku kvůli jednomu členů osádky navíc - což se, podle jistých prohlášení, jeví pro AČR jako neřešitelnej problém.
    I ten EMBT by bylo zajímavý řešení, kde by se skloubila tříčlenná osádka spolu s korbou hojně užívanýho Leopardu 2. Otázka je, tak by byl EMBT ve skutečnosti ekonomicky/provozně životaschopnej. Aby to nebylo víc starostí než radostí.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     19:48 04.03.2021

     EMBT se mi taky docela líbí. Někde se zmiňovalo, že KNDS onen projekt asi dopracuje do reálnější podoby - což by mohlo být velmi zajímavé. Patrně trochu jinak osadí věž a ...Zobrazit celý příspěvek

     EMBT se mi taky docela líbí. Někde se zmiňovalo, že KNDS onen projekt asi dopracuje do reálnější podoby - což by mohlo být velmi zajímavé. Patrně trochu jinak osadí věž a přetvarují pancéřování + moderní elektronika atd. Pokud by zabudovali i Trophy, tak by to bylo bezva vozidlo. Nutno podotknout, že Nexter a KMW spolupracují na zcela novém tanku, tak tohle by byl jen takový projekt "bokem".Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     19:52 04.03.2021

     Tak prý KNDS pokračuje ve vývoji EMBT, uvažuje o něm jako o přechodném řešení před dokončením MGCS nebo jako o nabídce pro země, které o MGCS nebudou mít zájem. Sériová výroba by ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak prý KNDS pokračuje ve vývoji EMBT, uvažuje o něm jako o přechodném řešení před dokončením MGCS nebo jako o nabídce pro země, které o MGCS nebudou mít zájem. Sériová výroba by mohla začít v roce 2025.
     https://esut.de/2021/01/meldun... Skrýt celý příspěvek

     • petres
      18:34 08.03.2021

      Pokud se vůbec dostane EMBT do výzbroje armád je pravděpodovné, že s 120 mm kanonem maximálně s novým německým L52A1. I když věž z Leclercu mimo nabíjecího automatu má ještě jedno ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud se vůbec dostane EMBT do výzbroje armád je pravděpodovné, že s 120 mm kanonem maximálně s novým německým L52A1. I když věž z Leclercu mimo nabíjecího automatu má ještě jedno plus a to, že byla konstruovaná i pro kanon ráže až 140 mm. A nový 130 mm se na něčem co se podobá Leclercu (technologická mula?) zkouší viz: https://esut.de/2020/08/meldun... Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:57 05.03.2021

     EMBT si dokážu spíše představit jako Leopard s nabíjecím automatem, to je asi to jediné, co bych z Leclercu použil. Když už upravovat věž, tak tu z Leopardu.

     EMBT si dokážu spíše představit jako Leopard s nabíjecím automatem, to je asi to jediné, co bych z Leclercu použil. Když už upravovat věž, tak tu z Leopardu.

     • Rase
      17:27 05.03.2021

      Pro Leopard (i Abrams) se pracuje na nabíjecím rameni - už asi je i použitelné. BW neměl zájem, jelikož upřednostňuje rychlejší manuální nabíjení, Američané to nejspíš brzy ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Leopard (i Abrams) se pracuje na nabíjecím rameni - už asi je i použitelné. BW neměl zájem, jelikož upřednostňuje rychlejší manuální nabíjení, Američané to nejspíš brzy zavedou. Rozhodně není možné, nebo spíš snadné, použít pro Leopard nabíjecí mechanismus z Leclercu - moc by toho z ní nezůstalo. To už je snazší opravdu použít celou věž z Leclercu a vědět, že je to ozkoušené a funkční řešení. Doporučuji se mrknout na starý německý projekt Leopard 2 (Versuchsmuster) PT 14mod, kdy zkoušeli Leopard s upravenou věží a nabíjecím mechanismem, asi i podobný Leclercu:
      http://palba.cz/viewtopic.php?... Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   09:00 04.03.2021

   V ČR budeme s přístupem našich politiků přemýšlet zda koupit jeden nebo dva tanky, protože nejsou peníze a ten zbytek z pokladničky bude lepší rozházet na nějak populistické akce, ...Zobrazit celý příspěvek

   V ČR budeme s přístupem našich politiků přemýšlet zda koupit jeden nebo dva tanky, protože nejsou peníze a ten zbytek z pokladničky bude lepší rozházet na nějak populistické akce, aby Andrejko vyhrál a nešel za katr a tady padne úvaha o tom, že by nejdražší tank na světě byl pro ČR dobrou volbou? To se mi moc nepozdává....Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    22:30 04.03.2021

    ... nechrastí peniaze na Čapí hnízda v každom okrese?

    ... nechrastí peniaze na Čapí hnízda v každom okrese?

   • flanker.jirka
    17:04 05.03.2021

    Poly tak to je asi jediná oblast, která by se Babišovi podsouvat za zlé nemusela, za jeho vlády rozpočet armády stoupá a akvizice se pohnuly. Podfinancování armády mají na svědomí ...Zobrazit celý příspěvek

    Poly
    tak to je asi jediná oblast, která by se Babišovi podsouvat za zlé nemusela, za jeho vlády rozpočet armády stoupá a akvizice se pohnuly.
    Podfinancování armády mají na svědomí předchozí "uvědomělé" vlády. Za babiše se do obrany začalo více investovat a nebýt škrtů předchozích vlád, tak už by tu byly projekty jako vrtulníky, SHORAD, MADR, BVP dávno uzavřené.
    Když armáda argumentuje tím, že potřebuje navrátit zbytek peněz o které je připravili komunisti. Tak je to právě v reakci na to jak se podělaly projekty za časů Topolánka a Nečase, kdy se vše odsouvalo, ořezávalo a pak se to opět muselo přepracovat.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     17:29 05.03.2021

     Kolik let že nám už Babiš a jeho kumpáni vládnou?! Vybavení armády je ale pořád dost bídné, tak na minulé vlády nebo snad opozici to nemá cenu házet. ANO je neschopné a armáda je ...Zobrazit celý příspěvek

     Kolik let že nám už Babiš a jeho kumpáni vládnou?! Vybavení armády je ale pořád dost bídné, tak na minulé vlády nebo snad opozici to nemá cenu házet. ANO je neschopné a armáda je vůbec nezajímá, tak to tak i vypadá.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Grohmann
      13:34 09.03.2021

      A kdy to bylo jinak? Nebo za jaké vlády to bude jinak? Rudých Pirátů?

      A kdy to bylo jinak? Nebo za jaké vlády to bude jinak? Rudých Pirátů?

    • Poly
     20:06 05.03.2021

     Kde píšu něco o tom, že za Babiše se neinvestuje?

     Kde píšu něco o tom, že za Babiše se neinvestuje?

 • Rase
  19:33 03.03.2021

  Pokud jde o Abramsy, tak pro Polsko by byl asi hodně realistický model jako v Egyptě, kde si vyrábějí komponenty, různé náhradní díly a provádějí servis. Původně se plánovalo ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud jde o Abramsy, tak pro Polsko by byl asi hodně realistický model jako v Egyptě, kde si vyrábějí komponenty, různé náhradní díly a provádějí servis. Původně se plánovalo vyrábět doma až 40 % dílů tanků Abrams, což později kleslo na 19 %. Výroba a montáž byla ukončena v roce 2011 po dokončení přibližně 1130 tanků Abrams.
  https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • danny
   10:19 04.03.2021

   Rase: fakt jen 19%? Samozřejmě nečtu nic odborného, ale opakovaně jsem četl o větších podílech lokalizace. Měl jsem představu, že podvozek a věž vyrábějí, pokročilé komponenty ...Zobrazit celý příspěvek

   Rase: fakt jen 19%? Samozřejmě nečtu nic odborného, ale opakovaně jsem četl o větších podílech lokalizace. Měl jsem představu, že podvozek a věž vyrábějí, pokročilé komponenty montují z dovozu.
   https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    19:45 04.03.2021

    Taky jsem si to myslel, ale kdo ví jak to reálně je (to psali na wiki viz odkaz). Taky předpokládám, že si zvládali vyrábět doma železo, nějaké komponenty navíc (třeba i trochu té ...Zobrazit celý příspěvek

    Taky jsem si to myslel, ale kdo ví jak to reálně je (to psali na wiki viz odkaz). Taky předpokládám, že si zvládali vyrábět doma železo, nějaké komponenty navíc (třeba i trochu té elektroniky a servis turbín). Dost záleží i na tom, jak se ta procenta počítají.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   17:09 05.03.2021

   Egypt měl údajně mít až 1360 M1 Abrams, což už je slušná síla. Nově pořizují T 90 MS, které chtějí i z toho důvodu, že je mohou převážet lodě Mistral.

   Egypt měl údajně mít až 1360 M1 Abrams, což už je slušná síla. Nově pořizují T 90 MS, které chtějí i z toho důvodu, že je mohou převážet lodě Mistral.

   • Rase
    17:37 05.03.2021

    Ony počty jejich tanků jsou dost neskutečné a nepochopitelné. Tak nějak předpokládám, že těmi T-90 chtějí nahradit doposud aktivně provozované T-55 a T-62. Ostatně mají i spoustu ...Zobrazit celý příspěvek

    Ony počty jejich tanků jsou dost neskutečné a nepochopitelné. Tak nějak předpokládám, že těmi T-90 chtějí nahradit doposud aktivně provozované T-55 a T-62. Ostatně mají i spoustu M60A1 a M60A3. Zajímavé je, že mají jen "minimum" BVP v moderním slova smyslu - hlavně YPR-765 (taková M113A1) s věží a kanónem ráže 25 mm, což je nic moc.Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  07:31 03.03.2021

  Jako pro Polsko by to nebyl zrovna špatný výběr. A je pravda, že při troše snahy, práce a také vůle ze strany USA by z toho Polsko mohlo vytěžit docela dost. Tanky Abrams mají ...Zobrazit celý příspěvek

  Jako pro Polsko by to nebyl zrovna špatný výběr.
  A je pravda, že při troše snahy, práce a také vůle ze strany USA by z toho Polsko mohlo vytěžit docela dost.
  Tanky Abrams mají vynikající základní konstrukci, na které se toho dá hodně postavit. Jen ta váha je eliminující, ale to by nemuselo Poláky zas tak moc trápit.
  Bylo by zajímavé, kdy USA byla ochotna Polákům odprodat třeba jen základní skořepinu, vykuchaný tank, a zbytek by si Poláci dodělali sami. Elektronika, motor, zvýšení pancéřové ochrany, a klidně i ten kanón by už si Poláci mohli vyřešit sami. Otázka je jestli by se jim to samozřejmě finančně vyplatilo.
  Ovšem já se tak nějak obávám, že Poláci mají trochu velké oči a naivní představy, že se dostanou k cizím technologiím za hubičku.
  Víc než o samotný stroj jim podle mého jde o to dostat se k daným technologiím aby si je v budoucnu mohli vyrábět samy, ale nemusel si zatěžovat složitým vývojem.
  To je samozřejmě pochopitelné a je to cesta správným směrem, jen se obávám, že jednotlivý výrobci nemusí být tak sdílní jak by si Poláci představovali nebo chtěli :-)Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  22:44 02.03.2021

  Poláci nevědí co s penězi. Česká televize v dnešních Událostech zveřejnila průzkum Varšavské university, že 70 % Poláků vítá příchod imigrantů do země, neb v Polsku začínají ...Zobrazit celý příspěvek

  Poláci nevědí co s penězi.
  Česká televize v dnešních Událostech zveřejnila průzkum Varšavské university, že 70 % Poláků vítá příchod imigrantů do země, neb v Polsku začínají chybět pracovní síly.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   22:58 02.03.2021

   Akorát že v případě Polska se za těmi "imigranty" skrývají Ukrajinci, Bělorusové atd.

   Akorát že v případě Polska se za těmi "imigranty" skrývají Ukrajinci, Bělorusové atd.

   • danny
    11:00 03.03.2021

    Ona Česká televize občas opomene sdělit některé podstatné detaily. Ta reportáž mě včera moc rozesmála. Taky zapomněli zmínit poněkud rozmrzelé reakce ukrajinské strany na vysávání ...Zobrazit celý příspěvek

    Ona Česká televize občas opomene sdělit některé podstatné detaily. Ta reportáž mě včera moc rozesmála. Taky zapomněli zmínit poněkud rozmrzelé reakce ukrajinské strany na vysávání vybraných profesí.Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    18:23 03.03.2021

    Jenže Česká televize to podala jinak, že Poláci dosud jasnou většinou odmítali imigraci a nyní obrátili. Česká televize to pak doplnila obrázky imigrantů z jiných částí světa než ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenže Česká televize to podala jinak, že Poláci dosud jasnou většinou odmítali imigraci a nyní obrátili. Česká televize to pak doplnila obrázky imigrantů z jiných částí světa než Ukrajina. Je třeba abyste reklamoval v redakci Zpravodajství.Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  20:06 02.03.2021

  tak bolo by to určite zaujímavé stretnutie v poľskej armáde - t-72 / leopard / abrams ...

  tak bolo by to určite zaujímavé stretnutie v poľskej armáde - t-72 / leopard / abrams ...

 • flanker.jirka
  17:11 02.03.2021

  Pokud budou chtít takovou váhovou kategorii, tak jedině novou verzi Leopardu 2A7V.
  Pokud se rozhodnou pro lehčí tanky, tak mají více možností, které se zde několikrát probíraly.

  Pokud budou chtít takovou váhovou kategorii, tak jedině novou verzi Leopardu 2A7V.
  Pokud se rozhodnou pro lehčí tanky, tak mají více možností, které se zde několikrát probíraly.

 • Eiffelos
  15:21 02.03.2021

  Já vám nevím, celkem mám dilema , jestli taková obří investice je pro Polsko opodstatněná. Tank na dnešním bojišti je dosti problematická věc , když každý pěšák ho může sundat PTŘS ...Zobrazit celý příspěvek

  Já vám nevím, celkem mám dilema , jestli taková obří investice je pro Polsko opodstatněná. Tank na dnešním bojišti je dosti problematická věc , když každý pěšák ho může sundat PTŘS .... Asi e nostalgie si ho státy kupují , ale pokud opravdu zbrojí Poláci na Rusy ? Rusko je přečísli v tancích 1:10 a pokud ztratí nebe je to ztracený boj. Levnější by bylo si pořídit atomovou bombu. Vím ..problém ..já bych spíše, směřoval finance na letadla , drony,letadla dělostřelectvo , letadla,palebnou podporu pěchoty -lehky tank , a velmi kvalitní BVP a dostatek protitankových min ....Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   15:33 02.03.2021

   Keď nepriateľ stavia svoju silu na letectve, PVO nepomôže... Rusko stavia svoju silu na obrnených jednotkách a spoliehať sa na to, že nedokážu eliminovať drony a míny, je ...Zobrazit celý příspěvek

   Keď nepriateľ stavia svoju silu na letectve, PVO nepomôže...

   Rusko stavia svoju silu na obrnených jednotkách a spoliehať sa na to, že nedokážu eliminovať drony a míny, je krátkozraké. Poľsko všetko vsadí na drony s PTRS. Ok, a čo keď dovtedy bude mať Rusko zbraň ktorá dokonale eliminujte tieto drony? Ako sa bude Poľsko brániť potom? Vyhovárať sa na to, že ,,My sme si mysleli..." bude neskoro.

   Ak sa Rusko rozhodne obsadiť Poľsko ťa každú cenu, podarí sa im to. Jediné čo ich môže odradiť je, že tie straty budú príliš vysoké na to, aby sa im to oplatilo. Hoci aj keď budú mať prevahu v tankoch tých 1:10Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   16:05 02.03.2021

   Ono taky nakonec 800 tanků nebude, Polsko není zrovna ropný emirát a potřebují ty peníze investovat i jinde, MW se jim rozpadá pod rukama (např. používají kanóny S 60), ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono taky nakonec 800 tanků nebude, Polsko není zrovna ropný emirát a potřebují ty peníze investovat i jinde, MW se jim rozpadá pod rukama (např. používají kanóny S 60), zdravotnictví také není žádná hitparáda, do toho Covid. I 500 bude velký úspěch.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   16:13 02.03.2021

   Rusko nemá 10x více tanků. Polsko chce mít 800 tanků a v případě konfliktu je proti nepříteli může použít všechny. Rusko má asi 4x více tanků, ale použít proti jednomu nepříteli ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusko nemá 10x více tanků. Polsko chce mít 800 tanků a v případě konfliktu je proti nepříteli může použít všechny. Rusko má asi 4x více tanků, ale použít proti jednomu nepříteli může maximálně polovinu, další musí nechat na jiných místech svého obrovského území. To už je převaha jen 2:1 a pro útočníka reálná možnost prohry.Skrýt celý příspěvek

   • Ondra Mrklas
    18:21 02.03.2021

    Rusko by mělo na takovou operaci k dispozici zhruba 3500 tanků a pak několik tisíc v bůhvíjakém stavu jako rezervu. Ale obecně vzato je hlavní Ruskou zbraní těžké dělostřelectvo a ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko by mělo na takovou operaci k dispozici zhruba 3500 tanků a pak několik tisíc v bůhvíjakém stavu jako rezervu. Ale obecně vzato je hlavní Ruskou zbraní těžké dělostřelectvo a to je poměrně velký problém pro tanky. Když by jsme také vzali spekulaci o Polském cvičení jako pravdu, tak to přesně vysvětluje proč Polsko prohrálo během 4 dnů. Totiž jestliže by tanky byl přichystány v pevných pozicích, tak by je dělostřelectvo rozmetalo během chvíle. Ve cvičení se tanky nacházeli 50km od hranic, což je dostatečně blízko pro jejich téměř stoprocentní likvidaci pomocí MLRS a SPG. Stejný problém měly Arménské tanky v Náhorním Karabachu, kde +-80% jejich ztrát tvořilo dělostřelectvo. Tímto se trochu snažím naznačit, že úplně nezáleží na počtu a typu Polských tanků, ale na počtu zbraní které budou schopny neutralizovat Ruské dělostřelectvo.
    Myslím si, že by Polsku stačilo mít pouze 200-300 MBT (je jedno jestli M1A2A/B, Leopard 2A7V nebo K2PL - sám upřednostňuji K2PL), ale hlavně by mělo mít velké počty bitevních vrtulníků (nejlépe Viper nebo Apache Guardian - tak 60+ kusů), stíhacích bombardérů a primárně silného a mobilního dělostřelectvo. Tyto jednotky pak mohou likvidovat postupující tankové pluky poměrně jednoduše z bezpečné vzdálenosti od Ruského dělostřelectva, které používá pořád podobnou taktiku jako za 2. SV. - Ruské tanky jsou zastaví obrněné jednotky nepřítele na dostatečně dlouhou dobu, aby je zlikvidovalo Ruské dělostřelectvo téměř beze ztrát obrněných sil. A pokud bude Polsko hrát podle Ruských karet, prohraje. Polsko musí donutit Rusko hrát podle Polských karet a toho nelze dosáhnout budováním jednotek podle Ruského vzoruSkrýt celý příspěvek

  • Poly
   21:43 02.03.2021

   Na otevřeném bojišti je ruční PTŘS v případě velkého konfliktu prakticky nepoužitelná. V zástavbě už je to trochu lepší, ale pořád na levačku. Konflikty neprobíhají jak ve filmu ...Zobrazit celý příspěvek

   Na otevřeném bojišti je ruční PTŘS v případě velkého konfliktu prakticky nepoužitelná. V zástavbě už je to trochu lepší, ale pořád na levačku. Konflikty neprobíhají jak ve filmu Zachraňte vojína Rayena, že si někde maník čeká s RPG v baráku, pak juchne ven a tank odpráskne jak malinu. Moderní tanky mají minimálně systém rušení navádění a nikde se nepíše zda dostanou/nedostanou aktivní systém obrany. Polsko nebude útočníkem, ale obráncem, čili to právě útočník bude mít problém se svými tanky, pokud se dostane do měst.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   08:05 03.03.2021

   Kdysi zde byly vloženy články "Tank zasažen" V jeho části 8. je spočítáno, že reálná účinnost PTŘS na Syrském bojišti je nějakých 36 - 44% Takže realita je taková, že že i v dnešní ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdysi zde byly vloženy články "Tank zasažen"
   V jeho části 8. je spočítáno, že reálná účinnost PTŘS na Syrském bojišti je nějakých 36 - 44%
   Takže realita je taková, že že i v dnešní době je základní poměr PTŘS vs. Tank na bojišti 50:50.
   Zbytek pak ovlivňuje bambilion různých faktorů, které přikloní váhu buď to na stranu tanku, nebo na stranu obsluhy PTŘS.

   Dále Rusko opravdu nemá převahu 1:10 v Evropě. Už to není SSSR, které armádě podřídilo vše, od společenského vnímání, přes technologie po ekonomiku. Jenomže tohle už v Rusku není.
   Realita je taková, že nejvíce Evropu ohrožuje 1. gardová tanková armáda, což je úctyhodná síla, v základě 800 po mobilizaci až 1200 tanků tuším. A je v ní to nejlepší co si může Rusko dovolit.
   Jenomže, žádný z těch kusů techniky co Rusko má, nijak zvláště nepřevyšuje západní technologii, naopak v mnoha parametrech jsou na tom stále hůře. Takže odstrašující síla je to hlavně a primárně počtem.
   A tady je problém v tom, že dnešní Rusko není schopno nahrazovat masivní ztráty.
   Znovu dnešní Rusko není SSSR, nemá jeho lidskou, ekonomickou, vojenskou ani výrobní sílu.
   A to je to na co Poláci můžou vsadit. Sice početně menší, ale technologicky nadřazenější nebo minimálně vyrovnaná armáda, která při správném nasazení dokáže způsobit nepříteli takové ztráty, že mu brzo dojde dech a vyčerpá se. Pak stačí za pomoci spojenců provést dobře zkoordinovaný protiútok a porážka je na světě.

   Já se ovšem obávám toho, že Polsko dost podceňuje samotnou taktiku a strategii, ale to toho bohužel nevidím, tak je to jen pocit :-)Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:03 02.03.2021

  No nevím. Nahrazovat Leopard 2A5 uloženkami nebo olítanými Abramsy... to mi nepřipadá jako velký posun. Navíc počítat s nějakou masivní podporou pro starší verze mi připadá také ...Zobrazit celý příspěvek

  No nevím. Nahrazovat Leopard 2A5 uloženkami nebo olítanými Abramsy... to mi nepřipadá jako velký posun. Navíc počítat s nějakou masivní podporou pro starší verze mi připadá také poněkud krátkozraké. Spíš si budou muset velmi dobře spočítat ceny aktuálních modernizačních balíčků a dobře zvážit, zda na provozování takového typu mají. Určitě bych se pro jistotu pořádně podíval, co z dílů vyrábí v Egyptě.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
   14:08 02.03.2021

   Lenze Poliaci rataju s tym, ze US Army bude mat dislokovanu obrnenu brigadu v Polsku, ktora bude vyzbrojena tankami Abrams... takze mat rovnake tanky ako Americania znamena ze ich ...Zobrazit celý příspěvek

   Lenze Poliaci rataju s tym, ze US Army bude mat dislokovanu obrnenu brigadu v Polsku, ktora bude vyzbrojena tankami Abrams... takze mat rovnake tanky ako Americania znamena ze ich jednotky budu moct efektivne spolupracovat, a dodane diely pre Americke jednotky sa budu dat pouzit aj tymi Polskymi... a rovnako to bude s municiou...Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    14:35 02.03.2021

    Lenže Poliaci rátajú s Američanmi už veľmi dlho a nejak sa tým Američanom do toho Poľska nechce. Predpokladám, že to bude nejaká interná dohoda s Ruskom. Ináč by tam už dávno boli. Zobrazit celý příspěvek

    Lenže Poliaci rátajú s Američanmi už veľmi dlho a nejak sa tým Američanom do toho Poľska nechce. Predpokladám, že to bude nejaká interná dohoda s Ruskom. Ináč by tam už dávno boli.Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    22:46 02.03.2021

    Američané budou bojovat za polské sny o Velkopolsku : :-))

    Američané budou bojovat za polské sny o Velkopolsku : :-))

    • Torong
     07:55 03.03.2021

     Jediný kdo bojuje za Polské sny o velkopolsku je jistý Krllo, když neustále předhazuje Polákům, že by nějaké měli mít.

     Jediný kdo bojuje za Polské sny o velkopolsku je jistý Krllo, když neustále předhazuje Polákům, že by nějaké měli mít.

     • krllo
      18:25 03.03.2021

      Co je podle tebe neustále ? Poláci pějí Velká Polska ještě nezgynula a Torong jim do toho reje.

      Co je podle tebe neustále ? Poláci pějí Velká Polska ještě nezgynula a Torong jim do toho reje.

     • Torong
      09:17 05.03.2021

      Krllo Krllo... Lhát se nemá. Půjdeš do pekla...
      V Polské hymně je "ješče Polska nězginela" ne "velka Polska".

      Krllo Krllo... Lhát se nemá. Půjdeš do pekla...
      V Polské hymně je "ješče Polska nězginela" ne "velka Polska".

  • dusan
   14:37 02.03.2021

   Žiadne "olietané" Abramsy Amíci nemajú. Všetky stroje "rotujú" a po čase idú na repas a modernizáciu, čo znamená, že sa rozoberú do poslednej skrutky a znovu zostavia. V podstate ...Zobrazit celý příspěvek

   Žiadne "olietané" Abramsy Amíci nemajú. Všetky stroje "rotujú" a po čase idú na repas a modernizáciu, čo znamená, že sa rozoberú do poslednej skrutky a znovu zostavia. V podstate sú ako nové + samozrejme modernizácia.

   Výhodou bude určite slušná cena, lebo zrejme pôjde hlavne o cenu toho repasu a modernizácie. A ako je spomenuté nižšie, pre Poliakov sú USA garantom bezpečnosti a mať ich techniku je vhodné meť nie len z vojenského, ale i politického hľadiska.

   Takže to čo je pre nás nezmyslom, to pre Poliakov zmysel má.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    07:21 03.03.2021

    Repasované tanky jsou porad pouze repasovane ne nové. Otázkou je co vse budou ochotni v USA pro Polsko do tanku dát.

    Repasované tanky jsou porad pouze repasovane ne nové. Otázkou je co vse budou ochotni v USA pro Polsko do tanku dát.

   • danny
    11:27 03.03.2021

    dusan: v r. 2017 americká armáda objednala 45 sériových tanků SEPv3 za 270 milionů dolarů, takže modernizace 6 mio za kus. Objednávka z r. 2019 na modernizaci 174 tanků M1A1 M1A2 ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan: v r. 2017 americká armáda objednala 45 sériových tanků SEPv3 za 270 milionů dolarů, takže modernizace 6 mio za kus. Objednávka z r. 2019 na modernizaci 174 tanků M1A1 M1A2 Abrams SEPv3 vychází na 714 milionů, což je 4,1 mio.
    Samozřejmě, že Amíci olítané Abramsy na skladech mají. Je to zhruba 3500 kusů verze M1 se 105 mm kanonem. Otázka je, za kolik by je Polákům nabídli. Ale dost pochybuju, že by se cena tanku + modernizace + zázemí dostala pod 10 mio.Skrýt celý příspěvek

 • moryk
  13:11 02.03.2021

  Tak za me:
  z politickyho hlediska - Abramsy (pripadne MPF)
  z hlediska know-how - K2PL

  Tak za me:
  z politickyho hlediska - Abramsy (pripadne MPF)
  z hlediska know-how - K2PL

  • Nesher
   13:25 02.03.2021

   Řekl bych, že i z vojenského hlediska dává Abrams větší smysl. Poláci stále počítají s ruskou invazí jako s hlavní a v podstatě jedinou možností. A v tom případě budou potřebovat ...Zobrazit celý příspěvek

   Řekl bych, že i z vojenského hlediska dává Abrams větší smysl. Poláci stále počítají s ruskou invazí jako s hlavní a v podstatě jedinou možností. A v tom případě budou potřebovat rychle doplňovat ztráty. Což v Pl montovaný K2 nenabízí, v případě války s Ruskem bude polský průmysl cílem a navíc velká část dílů by se stejně musela dovážet.Skrýt celý příspěvek

   • moryk
    13:37 02.03.2021

    Pokud by vypukla otevrena valka s Ruskem tak to bude takovej ficak, ze nove dodany Abramsy to nezachranej + aby byli nejaky vycviceny posadky do nich. Nemyslim si, ze utok na ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud by vypukla otevrena valka s Ruskem tak to bude takovej ficak, ze nove dodany Abramsy to nezachranej + aby byli nejaky vycviceny posadky do nich. Nemyslim si, ze utok na Polsko by se obesel bez Atomu... Mne prijde rozumnejsi ta "know-how" cesta :-)Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     13:52 02.03.2021

     Prečo by to robili? Použitie jadra je isté prekročenie Rubikonu ktoré by sa v konečnom dôsledku obrátilo proti Rusku. Okrem toho, porážka Poľska by bola vykúpená ťažkými stratami ...Zobrazit celý příspěvek

     Prečo by to robili? Použitie jadra je isté prekročenie Rubikonu ktoré by sa v konečnom dôsledku obrátilo proti Rusku. Okrem toho, porážka Poľska by bola vykúpená ťažkými stratami ktoré by čiastočne nahradilo len obsadenie Poľska ktoré nevyzerá ako mesačná krajina s rádioaktívnym spádomSkrýt celý příspěvek

     • moryk
      14:08 02.03.2021

      To nevim a doufam, ze to ani nikdy nezjistim. Ale napr. se rozpadne soucasny rezim a k moci se muze dostat fanatik, co bude chtit obnovit zaslou slaaavu sovetskeho svazu. Tak ...Zobrazit celý příspěvek

      To nevim a doufam, ze to ani nikdy nezjistim. Ale napr. se rozpadne soucasny rezim a k moci se muze dostat fanatik, co bude chtit obnovit zaslou slaaavu sovetskeho svazu. Tak samozrejmne trosku sci-fi. :-) Vseobecne v Rusku (jako i jinde) vnejsim strasakem zastiraji domaci problemy... ;-)Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      22:50 02.03.2021

      Poláci zažili už třikrát dělení. Svou politikou se mohou dočkat čtvrtého dělení.

      Poláci zažili už třikrát dělení. Svou politikou se mohou dočkat čtvrtého dělení.

     • Poly
      23:01 02.03.2021

      Tohle jsou armadninoviny a ne nějaké scifi plátky. Putin a nebo příští ekvivalent nemůže jen tak mimochodem odpálit jaderné zbraně. Proti tomu se pojistili za sověta poměrně ...Zobrazit celý příspěvek

      Tohle jsou armadninoviny a ne nějaké scifi plátky. Putin a nebo příští ekvivalent nemůže jen tak mimochodem odpálit jaderné zbraně. Proti tomu se pojistili za sověta poměrně důmyslným systémem.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     16:06 02.03.2021

     Obešel, pokud Rusové zaútočí, budou chtít zvítězit a něco získat, atom tohle vylučuje.

     Obešel, pokud Rusové zaútočí, budou chtít zvítězit a něco získat, atom tohle vylučuje.

   • flanker.jirka
    17:15 02.03.2021

    Z vojenského hlediska bych volil kanon s delší hlavní, takový jaký mají nové Leopardy nebo K2PL Možná se mýlím, ale Abrams takové kanony nepoužívá.

    Z vojenského hlediska bych volil kanon s delší hlavní, takový jaký mají nové Leopardy nebo K2PL Možná se mýlím, ale Abrams takové kanony nepoužívá.

    • Poly
     23:03 02.03.2021

     M1A2 to nenabízí, protože na rozdíl od Němců používá penetrátory z ochuzeného uranu. Leopardy to pak musí dohnat vyššími tlaky aby wolframové penetrátory měly dostatečný účinek. I ...Zobrazit celý příspěvek

     M1A2 to nenabízí, protože na rozdíl od Němců používá penetrátory z ochuzeného uranu. Leopardy to pak musí dohnat vyššími tlaky aby wolframové penetrátory měly dostatečný účinek. I tak je lepší ochuzený uran...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:17 03.03.2021

      A poskytuje munici z ochuzeneho uranu USA ostatním uživatelům Abramsu?

      A poskytuje munici z ochuzeneho uranu USA ostatním uživatelům Abramsu?

     • Poly
      09:40 03.03.2021

      flanker.jirka Toť otázka. Takový M1A2T je nedostane. Ale M1A1M je asi mají. US je citlivé spíše na pancíř s DU, který v exportu nemá v exportu asi nikdo. Dokonce ani Saudi je ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Toť otázka. Takový M1A2T je nedostane. Ale M1A1M je asi mají.
      US je citlivé spíše na pancíř s DU, který v exportu nemá v exportu asi nikdo. Dokonce ani Saudi je nemají. Ne nadarmo existuje pojem FMS armor.

      Každopádně Polsko je pro USA tak trochu jiný zákazník. Nejsou to nějací nevypočitatelní ručníkáři nebo Taiwan, u kterého hrozí připojení k Číně. Nakupuje F-35, je to důležitý spojenec. Nákup 800 ks M1A2 to je pro USA nevídaný bezprecedentní kšeft. Takové množství M1A2 si v exportu nepořídil nikdo. Ani polovinu toho... Takže si budou diktovat podmínky. V nejhorším případě se dají takové penetrátory sehnat i jinde. UK je zkoušela na různých kanónech.
      Ale nabídka takové munice podle mě přímo od US bude. Abramsy pro Polsko by pak neměly smysl. Levné to nebude, lepší pancíř nedostanou, to důležité se vyrobí v US,...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:49 04.03.2021

      Poly to je to co může rozhodovat, zda je některé tanky "asi" mají nebo nemají. Střílet ochuzeným uranem možná bude také politickou záležitostí, radiace tam nějaká je. Polsko sice ...Zobrazit celý příspěvek

      Poly
      to je to co může rozhodovat, zda je některé tanky "asi" mají nebo nemají. Střílet ochuzeným uranem možná bude také politickou záležitostí, radiace tam nějaká je.
      Polsko sice nejsou ručníkáři, ale stále to není USA. F 35 se také plánuje prodávat všude po světě.
      800 kusů je podle mně pouze představa Polska, ale stále bude zajímavé zda zvažovat 800 kusů Abramsů nebo 800 kusů jiných tanků, právě například Leopardů, se kterými již mají zkušenosti. Ekonomicky to bude na provoz velký žrout peněz.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:17 02.03.2021

    Nesher Na Ruskou invazi stačí i staré vergly s dobrou taktikou a pořádým dělostřelectvem v zádech. Ani s muzejní techniku ukrajinské armády rusáci nedali a nedokázali na východě ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher
    Na Ruskou invazi stačí i staré vergly s dobrou taktikou a pořádým dělostřelectvem v zádech. Ani s muzejní techniku ukrajinské armády rusáci nedali a nedokázali na východě Ukrajiny provést to co chtěli.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     17:32 02.03.2021

     Jenže tohle nelze srovnávat, rusácká invaze na Ukrajině byla kapacitně omezená, max. pár tisíc vojáků, bez letecké podpory, pokud se bavíme o invazi do Pobaltí a Polska (jedno ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenže tohle nelze srovnávat, rusácká invaze na Ukrajině byla kapacitně omezená, max. pár tisíc vojáků, bez letecké podpory, pokud se bavíme o invazi do Pobaltí a Polska (jedno nelze bez druhého) mluvíme o účasti min. poloviny ruské armády, která použije, s výjimkou ZHN vše co má. Takže Poláci budou muset nahrazovat ztráty, což jim jakýkoliv polský tank neumožní, továrnu jim Rusové rozmlátí v prvních hodinách, Abrams naopak ano, všichni jejich spojenci budou mnohem ochotněji posílat materiál než vlastní lidi.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:04 02.03.2021

      Ano, na východě Ukrajiny to bylo v malém a omezeném měřítku. Ale je tu i velký rozdíl v kvalitě výcviku a zbraních mezi polskou a ukrajinskou armádou. Nehledě na to, že v polské ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, na východě Ukrajiny to bylo v malém a omezeném měřítku. Ale je tu i velký rozdíl v kvalitě výcviku a zbraních mezi polskou a ukrajinskou armádou. Nehledě na to, že v polské armádě není pátá kolona v podobě "ruských" důstojníků v ukrajinské armádě.

      Pokud mají všichni spojenci Leopardy a pouze USA Abramsy. Tak mi z toho vychází lépe Leopard. Spojenci tak mohou poslat nejen munici, ale i novou techniku a pomoci s opravami poškozené.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:54 02.03.2021

      jirka Jediní relevantní spojenci s Leo 2 jsou Němci, kteří jich sami moc nemají. Navíc Polsko spoléhá primárně na USA, nikoliv na ostatní členy NATO. US Army už ostatně v Polsku ...Zobrazit celý příspěvek

      jirka
      Jediní relevantní spojenci s Leo 2 jsou Němci, kteří jich sami moc nemají. Navíc Polsko spoléhá primárně na USA, nikoliv na ostatní členy NATO. US Army už ostatně v Polsku je.
      V PL armádě sice není ruská pátá kolona a je lépe vycvičená, to je pravda, ale ruská převaha je zdrcující. Když Rusové přijdou o sto či dvě stě tanků, tak nemají problém, Poláci ano. Tedy mezi K2 a Abrams je Abrams z pohledu války lepší, na ruské deriváty T72 stačí s přehledem oba.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:30 02.03.2021

      Nesher Ale Leopardy už mají a pokud pořídí nové verze tak jsou minimálně rovnocenné s Abramsy. Armády NATO sice utlumují provoz tanků, ale stále mají nějaký malý počet Leopardů a ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Ale Leopardy už mají a pokud pořídí nové verze tak jsou minimálně rovnocenné s Abramsy. Armády NATO sice utlumují provoz tanků, ale stále mají nějaký malý počet Leopardů a mají zachovanou logistiku pro tyto tanky. Stále tam vidím i prostor pro případnou modernizaci stávajících Leopardů, tak že by pak provozovali větší počet tanků stejného typu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:38 02.03.2021

      Nesher
      A vypadá to, že podpora běloruské opozici přináší zajímavé věci.
      https://www.novinky.cz/zahrani...

      Nesher
      A vypadá to, že podpora běloruské opozici přináší zajímavé věci.
      https://www.novinky.cz/zahrani...

     • Nesher
      11:43 03.03.2021

      jirka Jenže oni Němcům nevěří, znovu opakuji, nesázejí na NATO, ale na USA. Jestli to dává smysl nebo ne jemuž jiná věc. V Polsku se neustále bojují staré války. Takže v jejich ...Zobrazit celý příspěvek

      jirka
      Jenže oni Němcům nevěří, znovu opakuji, nesázejí na NATO, ale na USA.
      Jestli to dává smysl nebo ne jemuž jiná věc. V Polsku se neustále bojují staré války. Takže v jejich situaci, tak jak ji vidí oni, nedává Leo 2 moc smysl.Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    22:48 02.03.2021

    Proč by se Rusové zabývali Poláky, ti se uplácají sami.

    Proč by se Rusové zabývali Poláky, ti se uplácají sami.

  • GlobeElement
   13:45 02.03.2021

   Z vnitropolitického a ekonomického hlediska - K2. V případě stíhaček a radarů polský průmysl nemá moc co nabídnout, ale v případě tanků je tomu jinak a zde mají Poláci důvod (a ...Zobrazit celý příspěvek

   Z vnitropolitického a ekonomického hlediska - K2.

   V případě stíhaček a radarů polský průmysl nemá moc co nabídnout, ale v případě tanků je tomu jinak a zde mají Poláci důvod (a oprávněný) požadovat minimálně částečnou výrobu u sebe.

   A to nejen pro vlastní armádu, ale i pro export - Polsko není jediná země bez moderních tanků.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    16:13 02.03.2021

    Polsko skoro nic neexportuje a ani se o to nesnaží. Poláci udělali to nejhorší co mohli, většinu zbrojního průmyslu zintegrovali do obří, státem vlastněné PGZ, která stojí ohromné ...Zobrazit celý příspěvek

    Polsko skoro nic neexportuje a ani se o to nesnaží. Poláci udělali to nejhorší co mohli, většinu zbrojního průmyslu zintegrovali do obří, státem vlastněné PGZ, která stojí ohromné peníze, politici se do ní mj. i kvůli silným odborům bojí říznout. Vytvořili si tak v podstatě monopolního dodavatele, který je drží pod krkem a jeho výstupy jsou většinou spíše průměrné (čest výjimkám) zato pekelně drahé, mj. i kvůli absenci exportu a nemožnosti rozpustit vývojové a výrobní náklady do většího počtu, přezaměstanosti atd. Např. letošní polská účast na IDEX byla velmi slabá.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     22:49 02.03.2021

     Pokud by se obranyschopnost měla posuzovat podle nevyzkoušených maket a slibů českcýh výrobců na Idexu, tak má ČR nejlepší armádu na Zemi a širokodaleko kolem ní.

     Pokud by se obranyschopnost měla posuzovat podle nevyzkoušených maket a slibů českcýh výrobců na Idexu, tak má ČR nejlepší armádu na Zemi a širokodaleko kolem ní.

     • Nesher
      11:46 03.03.2021

      Já psal něco o obranyschopnosti? Já psal o exportu a ten polský je tristní a nezdá, že by se to PGZ snažila změnit. Našim firmám nic jiného nezbývá, stát je živit nechce a nebude, ...Zobrazit celý příspěvek

      Já psal něco o obranyschopnosti? Já psal o exportu a ten polský je tristní a nezdá, že by se to PGZ snažila změnit.
      Našim firmám nic jiného nezbývá, stát je živit nechce a nebude, ten polský PGZ (čistě z politických důvodů) naopak živí, byť za to moc nedostává. Ale to je jejich problém.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:46 02.03.2021

   Z politického možno, ale celkovo to asi nie je najšťastnejšie riešenie. Nákup repasovaného Abramsu by bolo nekoncepčné a nie dlhodobé riešenie. Repas by nebol problém keby ešte ...Zobrazit celý příspěvek

   Z politického možno, ale celkovo to asi nie je najšťastnejšie riešenie.

   Nákup repasovaného Abramsu by bolo nekoncepčné a nie dlhodobé riešenie. Repas by nebol problém keby ešte fungovala novovýroba. Takto zase získajú len stroj ktorého je konečný počet bez možnosti doplniť ich počet. Keď prídu k záveru, že potrebujú viac tankov tak to zase budú dopĺňať len niečím iným?

   Druhou otázkou ostáva, koľko by tých Abramsov mohli celkovo získať. Pochybujem, že USA uvoľnia Poľsku 800 kusov. Možno tak polovicuSkrýt celý příspěvek

   • Nesher
    16:07 02.03.2021

    Což je zhruba tolik kolik si Poláci mohou reálně dovolit.

    Což je zhruba tolik kolik si Poláci mohou reálně dovolit.

    • Miroslav
     16:38 02.03.2021

     S tým súhlasím. Ja sa len čudujem, že snívajú o stovkách tankov a pritom neunifikujú aby ušetrili ale vôbec uvažujú nad repasom tanku ktorý sa už nevyrába. Ak sa už rozhodnú, musí ...Zobrazit celý příspěvek

     S tým súhlasím. Ja sa len čudujem, že snívajú o stovkách tankov a pritom neunifikujú aby ušetrili ale vôbec uvažujú nad repasom tanku ktorý sa už nevyrába. Ak sa už rozhodnú, musí to byť riešenie dlhodobé a s možnosťou dopĺňať počty počas dlhšieho obdobiaSkrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:34 02.03.2021

      snívajú protože jsou to Poláci, megalomanii mají v genech

      snívajú protože jsou to Poláci, megalomanii mají v genech

 • liberal shark
  12:59 02.03.2021

  Měly by Abramsy pro Polsko stejný pancíř jako ty americké ?
  Měly by pohon turbínou nebo dieselovým motorem ?

  Měly by Abramsy pro Polsko stejný pancíř jako ty americké ?
  Měly by pohon turbínou nebo dieselovým motorem ?

  • Nesher
   13:19 02.03.2021

   Pancíř asi ne, je tam vložka z ochuzeného uranu a myslím (snad se nepletu), že ho nedostali ani Australané.
   Turbínu určitě.

   Pancíř asi ne, je tam vložka z ochuzeného uranu a myslím (snad se nepletu), že ho nedostali ani Australané.
   Turbínu určitě.

   • Horny
    13:42 02.03.2021

    A měli by poláci vůbec zájem provozovat drahou žravou turbínu místo úspornějšího dieselu?

    A měli by poláci vůbec zájem provozovat drahou žravou turbínu místo úspornějšího dieselu?

    • jj284b
     14:06 02.03.2021

     ta turbina dnes uz nie je tak zrava ako bola.. tanky dostali APU, a spotreba turbiny vs diesel za jazdy nie je az tak rozdielna.. (problem bol vzdy skor v tom ze turbina zrala ...Zobrazit celý příspěvek

     ta turbina dnes uz nie je tak zrava ako bola.. tanky dostali APU, a spotreba turbiny vs diesel za jazdy nie je az tak rozdielna.. (problem bol vzdy skor v tom ze turbina zrala rovnake mnozstvo paliva aj ked tank stal)Skrýt celý příspěvek

   • Avtomat
    14:01 02.03.2021

    Pokiaľ viem, tak Austrália ochudobnený urán nechcela z vnútropolitických dôvodov.
    Niečo ako urán (jadro) = zlé.

    Pokiaľ viem, tak Austrália ochudobnený urán nechcela z vnútropolitických dôvodov.
    Niečo ako urán (jadro) = zlé.

    • Nesher
     16:17 02.03.2021

     No vzhledem k tomu, že Austrálie patří mezi přední producenty uranu, bych to zase tak kategoricky netvrdil. Podle mě tu vložku prostě USA neexportují ani k nejbližším spojencům.

     No vzhledem k tomu, že Austrálie patří mezi přední producenty uranu, bych to zase tak kategoricky netvrdil. Podle mě tu vložku prostě USA neexportují ani k nejbližším spojencům.

     • flanker.jirka
      22:52 02.03.2021

      To od nich není hezké, když nás pořád chtějí před někým chránit :-)

      To od nich není hezké, když nás pořád chtějí před někým chránit :-)

     • Nesher
      11:47 03.03.2021

      jirka
      Spíš to od nich chceme my.

      jirka
      Spíš to od nich chceme my.

   • Miroslav
    14:10 02.03.2021

    Trochu mimo tému... Sa čudujem, že Austrália vôbec tanky má. Vzhľadom na geografické podmienky si neviem dosť dobre predstaviť ako niekto pripravuje tankovú inváziu do Austrálie. ...Zobrazit celý příspěvek

    Trochu mimo tému...

    Sa čudujem, že Austrália vôbec tanky má. Vzhľadom na geografické podmienky si neviem dosť dobre predstaviť ako niekto pripravuje tankovú inváziu do Austrálie. A aj tanky, tak niečo ľahšie ako Abrams.

    Austrálii by skôr svedčala nová lietadlovka a silné letectvoSkrýt celý příspěvek

    • dusan
     14:39 02.03.2021

     No Japonci bombardovali územie Austrálie .... a bojovalo sa "blízko" Austrálie .. samozrejme v mierkach Tichomoria ...

     Takže určite vedia čo robia ...

     No Japonci bombardovali územie Austrálie .... a bojovalo sa "blízko" Austrálie .. samozrejme v mierkach Tichomoria ...

     Takže určite vedia čo robia ...

     • Miroslav
      14:56 02.03.2021

      Bombardovanie pripúšťam, preto som napísal, že námorníctvo a letectvo by mali byť prioritou, aby odrážali prípadný útok zo vzduchu alebo snahu o vylodenie. To by musela byť šialená ...Zobrazit celý příspěvek

      Bombardovanie pripúšťam, preto som napísal, že námorníctvo a letectvo by mali byť prioritou, aby odrážali prípadný útok zo vzduchu alebo snahu o vylodenie. To by musela byť šialená akcia dostať tam pre nepriateľa hoci aj stovku tankov. Skoro nemožné alebo nezmyselné by som povedal...Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:31 02.03.2021

     Nejspíš pro potřeby spojeneckých závazků.

     Nejspíš pro potřeby spojeneckých závazků.

     • dusan
      15:48 02.03.2021

      Hlavne pre seba ...

      Keby pred 10 rokmi povedal niekto Ukrajincom, že sa tam budú preháňať v rámci neohlásenej invázie ruské tanky ... veľmi by sa pobavil ...

      Hlavne pre seba ...

      Keby pred 10 rokmi povedal niekto Ukrajincom, že sa tam budú preháňať v rámci neohlásenej invázie ruské tanky ... veľmi by sa pobavil ...

    • liberal shark
     08:57 03.03.2021

     Právě kvůli odstrašení ˇCíňanů byť jen od myšlenek na invazi. Žádný současný protivník si nedovolí poslat do Austrálie výsadkáře proti moderní mechanizované armádě, a poslat tam ...Zobrazit celý příspěvek

     Právě kvůli odstrašení ˇCíňanů byť jen od myšlenek na invazi. Žádný současný protivník si nedovolí poslat do Austrálie výsadkáře proti moderní mechanizované armádě, a poslat tam mechanizovanou sílu je logisticky neproveditelné.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:29 05.03.2021

      nejen proveditelné, ale také rychlé
      https://www.youtube.com/watch?...

      nejen proveditelné, ale také rychlé
      https://www.youtube.com/watch?...

     • liberal shark
      14:06 08.03.2021

      to: flanker jirka
      To jsou jen paragáni. Do tří dnů spotřebují zásoby a mohou se tak akorát převlíknout za klokany :-).

      to: flanker jirka
      To jsou jen paragáni. Do tří dnů spotřebují zásoby a mohou se tak akorát převlíknout za klokany :-).

Načítám diskuzi...