Projekt Hydronaut: Pod vodu i do vesmíru

Hydronaut

V roce 2010 se Česká republika stala centrem světové kosmonautiky. Tehdy se v Praze konal 61. Astronautický kongres. A právě v rámci této jedinečné události se světu představil i ojedinělý projekt, jehož idea se pomalu začíná měnit v realitu. Představujeme vám unikátní podvodní výzkumnou stanici a výcvikový a záchranný modul Hydronaut H3.

Projekt Hydronaut, experimentální podvodní stanice a vědecká laboratoř, jejíž autorem je profesionální potápěč a kosmický architekt Matyáš Šanda, byl původně vyvíjen s myšlenkou, vytvořit v České republice  výcvikové a výzkumné centrum pro potřeby Evropské kosmické agentury, a to pro výcvik evropských astronautů. Jak však plynul čas, začalo se ukazovat, že unikátní zařízení, které vzniká na dvoře jedné továrny nedaleko Prahy, bude mít mnohem širší využití.

Hydronaut

Foto: Konstrukce zařízení Hydronaut H3 aneb jak se sen stává realitou. / Matyáš Šanda

Hydronaut se sériovým označením H3, je podvodní modul, určený pro dlouhodobý pobyt dvoučlenné posádky pod vodní hladinou. Jedná se o podobné zařízení (avšak menší), jakým je americká podmořská laboratoř Aquarius, nacházející se nedaleko floridského Key Largo a která je využívána jednak americkou agenturou NOAA pro výzkum mořských ekosystémů a NASA pro přípravu astronautů na dlouhodobý pobyt v izolovaném, uzavřeném a nebezpečném prostředí.

Hlavním účelem projektu Hydronaut je studium vlivu uzavřeného a izolovaného prostředí na lidský organismus a psychiku.

Hydronaut

Foto: Využití zařízení Hydronaut je univerzální. Od výcviku astronautů, ženistů a záchranářů, přes realizaci výzkumných projektů na poli medicíny až po záchranné operace. / Hydronaut.eu

Využití zařízení však bude mnohem širší. Počítá se s ním například pro výcvik potápěčů a záchranářů. Půjde hlavně o přípravu ženistů a specialistů pro inspekční a záchranné operace pod vodní hladinou, na přehradách, či v zatopených prostorech, jako jsou lomy, staré důlní šachty atp. Díky mobilitě a vybavení lze modul využít i jako záchranné zařízení.

První, "technologický" ponor je plánován na jaro 2013 a na podzim by se v útrobách Hydronauta H3 mohla zabydlet i první dlouhodobá posádka. O průběhu celého projektu budou čtenáři Armádních novin pravidelně exkluzivně informováni.

Video: Projekt Hydronaut: Evropské výcvikové centrum pro astronautické aktivity. / YouTube

Nahlásit chybu v článku


Související články

LETECKÁ MEDICÍNA - Smrtící přetížení

Jedním z klíčových problémů, kterými se zabývá obor, zvaný letecká medicína, je vliv gravitačního ...

Vojenský raketoplán X-37B opět na cestě do vesmíru

Americké letectvo US Air Force již potřetí pošle do vesmíru svůj malý robotický raketoplán X-37B. ...

X1 exoskelet – robotický oblek pro kosmonauty i vojáky

Robotickými exoskelety (vnější kostra) se nezabývá jen vojenský průmysl, ale také například americká ...

Lidský faktor v extrémních situacích

Co člověk vydrží? Jakou zátěž snese lidská psychika a jak na člověka působí extrémní podmínky ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...