Projekt Naše stopy v NATO odstartoval na Českolipsku

Projekt Naše stopy v NATO odstartoval na Českolipsku
Ukázky balistické výstroje / Klára Pelcová, odbor komunikace Ministerstva obrany (Zvětšit)

Česká republika letos oslaví 25. výročí vstupu do Severoatlantické aliance NATO, proč je důležité být její součástí, před jakými hrozbami nás chrání a jaké pro nás plynou z tohoto členství povinnosti, se dozvěděli v rámci projektu Naše stopy v NATO žáci a studenti z České Lípy. Zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany navštívili ve čtvrtém lednovém týdnu společně s vojáky z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce Střední zdravotnickou školu a Střední odbornou školu a Základní školu Špičák.

Děti a studenti se seznámili také s významnými fakty o naší armádě, jejími úkoly v době míru, pomoci při stavech nebezpečí či při přírodních katastrofách a s její funkcí při obraně vlasti v době válečného konfliktu. Připomněli si význam a důležitost i dalších mezinárodních organizací jako je Organizace spojených národů a Evropské unie. „Moc si vážíme toho, že jste přijeli do naší školy a rozšířili dětem i studentům znalosti nad rámec učebních plánů, kde chybí branná výchova. Děti i učitele nadchla vojenská technika i činnost vojáků při jednotlivých ukázkách,“ řekla ředitelka Střední zdravotnické školy a Střední odborná školy Hana Kubátová Ortová.

Jaký by měl být voják naší armády

S povoláním a posláním vojáka Armády ČR i uvedeného pluku seznámil děti kapitán Petr Šabaka, který zastává funkci tiskového mluvčího a kaplana pluku. Povídal si s dětmi o tom, jaké vlastnosti by voják měl mít, jak probíhá jeho výcvik, vzdělávání a začlenění do Armády ČR. Ukázal dětem i vystavenou techniku jako je Tatra 815, speciální vozidlo pro radiační a chemický průzkum IVECO S LOV nebo vojenská sanitka LRD ZDRAV LDK 5. „Armáda je jako životní pojištění státu, nemusíme ho využít, ale vyplatí se ho mít,“ zdůraznil kaplan.

Detekce nebezpečných látek ze vzduchu

Novinkou pro děti byl hermeticky uzavíratelný protichemický oblek TRELLCHEM, který využívají profesionální chemici při cvičeních a filtrační ochranný oděv FOP 96, který si mohly děti vyzkoušet včetně protichemické masky. Zároveň je vojáci seznámili s použitím různých druhů spektrofotometrů jako např. Ramanův spektrofotometr, který využívají k detekci radiace, bojových a v současné době i biologických látek. „Jsme rádi, že žáky zajímala naše práce a s nadšením si vyzkoušeli ochranný oblek i masky,“ sdělil dětem i učitelům npor. Martin Gratias.

Jak správně naložit zraněného do nosítek

To a jiné dovednosti si mohly vyzkoušet děti a studenti z obou škol v rámci ukázek z oblasti první pomoci. Seznámily se s druhy tlakových obvazů včetně izraelských turniketů a s jejich použitím při žilním i tepenném krvácení. Zkusily si resuscitaci zraněného a následně i jeho transport ve vakuové matraci. „Kdo první najde zraněného začne ihned poskytovat první pomoc a organizuje případně činnost dalších přítomných osob, aby nevznikla panika a pacient se dostal včas do lékařské péče,“ řekli dětem čet. Petr Jedlička.

Výtvarná soutěž

Přípravný ročník Základní školy Špičák je tvořen i dětmi z různých zemí světa. Děti vytvořily velké společné dílo s názvem Svět bez válek pro děti celého světa, na kterém namalovaly sebe i své země, ze kterých pochází včetně vlajek. Za každého z nich zde byla nakreslená holubička.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Napjatá situace ve východní části Evropy dokazuje, jak je projekt POKOS důležitý

I v armádě platí, že pes je nejlepším přítelem člověka a zároveň nenahraditelným parťákem vojáků. ...

V jednotě je síla. Projekt POKOS pokračuje na Olomoucku.

Ve dnech 11. a 12. října zavítali zástupci Odboru komunikace Ministerstva obrany s projektem ...

Výuka v režii logistů. Školáci z Pardubicka si díky projektu POKOS vyzkoušeli základní vojenské dovednosti.

O tom, jak důležitá je v rámci armády úloha logistů, se mohly přesvědčit děti ze základních škol v ...

Armáda představila projekt POKOS na Valašsku

Poslední listopadový týden patřil na Valašsku tématu POKOS (Příprava občanů k obraně státu). ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • MariusPitomius
  11:43 26.01.2024

  Psal jsem to už pod články o POKOS, tohle je naprosto zbytečná ztráta času. Armáda ČR by potřebovala zřídit centrum práce s mládeží. To by bylo cílem pro školní výlety deváťaků, ...Zobrazit celý příspěvek

  Psal jsem to už pod články o POKOS, tohle je naprosto zbytečná ztráta času.
  Armáda ČR by potřebovala zřídit centrum práce s mládeží. To by bylo cílem pro školní výlety deváťaků, popřípadě pro adaptační kurzy středoškoláků. Za jeden peníz by tak armáda získala představu o fyzické a psychické zdatnosti mládeže a stejně tak by výrazně zvedla svou atraktivitu jako zaměstnavatel.
  Armádní nábor je výrazně pod plánem z řekněme mírových časů a celou myšlenku nejde odbít tím že armáda má jiné priority (uživatel Scotty)
  Mít dostatek personálu a vědět z jakého rybníčku budu povolávat další je naprostá priorita.
  Protože mít techniku za miliardy bez obsluhy je k ničemu...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...