Modernizace jaderného arzenálu USA za bilion dolarů

Foto: B-2 Spirit zůstane ve výzbroji amerického letectva minimálně do 50. let 21. století . /
B-2 Spirit zůstane ve výzbroji minimálně do 50. let 21. století; větší foto / Public Domain

Ve Spojených státech probíhá bouřlivá debata o budoucnosti amerických jaderných sil. V současné době administrativa Baracka Obamy připravuje masivní modernizaci jaderného arzenálu Odpůrci modernizace mluví o nesmyslně investovaných stovkách miliard dolarů.

Projekt za bilion dolarů

Administrativa Baracka Obamy oznámila ambiciozní plán modernizace amerického taktického a strategického jaderného arzenálu v roce 2013. Přerod jaderných sil však přijde americké daňové poplatníky na stovky miliard dolarů.

Odhadnout rozpočet pro jaderné síly na následující roky je velmi složité. Ve Spojených státech jsou nejčastěji citované rozpočtové studie Major Force Program 1: Strategic Forces (2014), Projected Costs of U.S. Nuclear Forces (2015), Resolving Ambiguity: Costing Nuclear Weapons (2012) a The Trillion Dollar Nuclear Triad (2015).

Současný plán ministerstva obrany (Major Force Program 1: Strategic Forces) počítá pro fiskální roky 2016 až 2020 s částkou 76 miliard dolarů na údržbu a modernizaci jaderných sil. Po roce 2020 však výdaje na jaderné síly, především s ohledem na vývoj nových zbraní, prudce vzrostou.

Ve 20. letech 21. století, dle analýzy The Cost Of U.S. Nuclear Forces think-thanku CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments ), která se opírá o zmiňované rozpočtové studie (také viz. tabulka), budou výdaje na modernizaci jaderných sil vrcholit. Pentagon v těchto letech ročně vydá 12 až 13 miliard dolarů navíc ve prospěch jaderných sil.

Podle zmiňované studie Trillion Dollar Nuclear Triad si modernizace a údržba amerických jaderných sil během následujících třiceti let vyžádá až 1 bilion dolarů.

Nejvíce zmiňované studie:

Studie/

(Autor)

rozpočet

(mld)

Časová perioda

(roky)

Roky

(fiskální)

Major Force Program 1: Strategic Forces

(Ministerstvo obrany USA)

73

5

2016 - 2020

CBO’s Projected Costs of U.S. Nuclear Forces  

(CBO)

348

10

2015 - 2024

Resolving Ambiguity: Costing Nuclear Weapons

(Stimson center)

352 - 392

10

2013 - 2022

The Trillion Dollar Nuclear Triad

(CNS)

872 - 1082

30

2014 - 2043

Náměstek ministra obrany Roberta Worka upozorňuje - pokud chtějí Spojené státy udržet a modernizovat svůj jaderný arzenál, je třeba dvojnásobně zvýšit výdaje . V současné době údržba a provoz jaderných zbraní si vyžaduje 3 % z obranného rozpočtu, v případě modernizace hodnota stoupne na 7 %.

Podle Michaela McCorda, finančního kontrola Pentagonu, je modernizace nukleárních zbraní “největší akviziční problém, který prozatím nevíme, jak řešit.”

Nové mezikontinentální střely, ponorky, bombardéry

Dle smlouvy New START musí Spojené státy a Rusko do konce roku 2018 snížit počet nasaditelných jaderných hlavic na 1550. Ačkoliv podle Pentagonu stačí na zajištění bezpečnosti USA “pouze” 1000 hlavic, rozpočty moderniazce počítají s maximálními počty uvedených ve smlouvě New START (New Strategic Arms Reduction Treaty).

Připomeňme, že smlouva New START řeší pouze omezení strategických jaderných zbraní, nikoliv taktických (jako jsou například americké bomby B61 nebo střely ALCM).

Navíc je zde háček. Jako jedna “jaderná hlavice” se počítá jeden bombardér - ten ale může nést klidně až 20 taktických jaderných zbraní (např. B61 nebo ALCM). Přesné počty taktických jaderných zbraní (s doletem do 500 km) ve výzbroji jednotlivých států není možné dohledat.

Spojené státy budou muset v příštích letech investovat do několika základních oblastí - strategické systémy pro doručování jaderných hlavic (rakety, bombardéry), repase jaderných hlavic, jaderný průmysl, velitelské a řídící systémy a procesní/personální vylepšení nukleárních sil.

Otázkou samozřejmě je, zda ambiciozní modernizace zůstane ve stejné podobě. Z oficiálních míst však prozatím nepřicházejí žádné hlasy o omezení některých z následujících popsaných programů.

Nutně zdůraznit, že ceny jednotlivých programů se mohou podle zdrojů lišit. Důvodem je odlišná metodika výpočtu finanční náročnosti jednotlivých programů u jednotlivých studií.

Doručovací systémy

V současné době probíhá kompletní přestavba a modernizace mezikontinentálních balistických raket ICBM (InterContinental Ballistic Missiles ) Minuteman III a balistických raket odpalovaných z ponorek SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missiles) Trident II.

V letošním roce rovněž začnou koncepční práce na vývoji nástupce Minuteman III. Vývoj a výroba nových strategických ICBM raket GBSD (Ground-Based Strategic Deterrent) si vyžádá 62 miliard dolarů. Rakety GBSD zůstanou ve výzbroji až do 80. let 21. století.

Americké námořnictvo provozuje (a v budoucnu modernizuje) 14 jaderných ponorek třídy Ohio schopných provádět jaderné útoky. Nástupce třídy Ohio - ponorka  SSBN(X), vstoupí do služby po roce 2030. Vývoj a nakup nových ponorek SSBN(X) přijde americké daňové poplatníky na 139 miliard dolarů.

Letectvo plánuje modernizovat strategické bombardéry B-2 Spirit a zasloužilé B-52 Stratofortress . Podle současných plánů B-52 zůstanou ve výzbroji až do 40. let 21. století. Letectvo také vyvíjí nový strategický bombardér LRS-B ( Long-Range Standoff Weapon), ten ale ze začátku nebude mít kapacity (z důvodu finančních úspor, urychlení vývoje a certifikace) pro provádění jaderných úderů.

Ve výhledu je vývoj nové okřídlené střely dlouhého dosahu LRSO (Long-Range Standoff Weapon). Střela pro útoky na pozemní cíle získá konvenční nebo jadernou hlavici (taktická jaderná zbraň). LRSO podle plánu nahradí ve výzbroji střelu AGM-86 ALCM (Air-Launched Cruise Missile). Počítá se s nákupem minimálně 1000 střel LRSO.

Na modernizaci taktických jaderných bomb B61 (nová verze B61-12) padne 8,1 miliardy dolarů. B61-12 získá nový systém řízení a ztratí dosud používaný padákový systémem (změní se velikost bomby). Úprava veliksoti umožní použít bomby B61-12 na letounech F-35 Lightning II.

Z hlediska náročnosti, důležitosti a ceny patří mezí hlavní modernizační programy - GBSD, SSBN(X), LRS-B, LRSO a prodloužení životnosti a modernizace bomb B61.

Skladování jaderných hlavic a průmysl

Americké jaderné hlavice jsou neustále repasované v rámci programu LEP (Life Extension Program) Národní agentury pro jadernou bezpečnost NNSA (National Nuclear Security Administration). Všechny současné jaderné hlavice jsou každoročně certifikovány z hlediska bezpečnosti a použitelnosti.

Podle nezávislé skupiny JASON, sdružující vědce poskytující americké vládě konzultace především v otázkách vojenské vědy a techniky, mohou současné hlavice zůstat použitelné i pro následující desítky let. Podle skupiny JASON nemusí Spojené státy provádět žádné jaderné testy ani vyvíjet nástupce jaderných hlavic.

Přesto NNSA dnes uvažuje o kontroverzím a velmi nákladném programu náhrady současných jaderných hlavic. Podle tzv. plánu “3+2” má poklesnout počet typů jaderných hlavice ze sedmi (W76, W78, W87, W80, W88, B61 a B83) pouze na pět typů. Vývoj a výroba nových jaderných hlavic podle odhadů přijde na 65 miliard dolarů. NNSA přesto tvrdí, že z dlouhodobého hlediska snížení počtu jaderných hlavic přinese úspory.

Počítá se také s modernizací průmyslového komplexu. Rozpočet NNSA například ve fiskálním roce 2016 počítá s částkou 430 milionů dolarů pro novou továrnu na zpracování uranu UPF (Uranium Processing Facility) v komplexu Y-12 NSC v Oak Ridge, Tennessee. Celková částka na výstavbu UPF se odhaduje na 6,5 až 7,5 miliard dolarů, některé odhady mluví dokonce o 11 miliardách dolarů.

Systém velení, řízení a procesy

Klíčová je také údržba a modernizace systémů velení, řízení, spojení a včasného varování před jaderným útokem. Podle odhadů agentury CBO si modernizace systémů “command & control” (nová střediska, radary, satelity, atd.) vyžádá v letech 2015 a 2024 investice 52 miliard dolarů.

Podle Pentagonu je nutno zapracovat na “profesionálních a etických pochybeních a špatné morálce v jaderných sílách USA”. Pentagon plánuje změnit způsob provádění inspekci s cílem snížit zátěž obsluhy jaderných zbraní a především snížit byrokratické a administrativní nároky v obsluze a správě amerického jaderného arzenálu.

Kritika

Stovky miliard dolarů investovaných do nových jaderných zbraní vyvolávají ve Spojených státech politické vášně. Pod velkou palbou kritiky je například vývoj nové střely LRSO za několik desítek miliard dolarů.

Například podle Andy Webera, bývalého náměstka ministra obrany pro jaderné, chemické a biologické obranné programy, je vývoj podobné střely zbytečný. Jaderné střely s plochou dráhou letu jsou podle Webera nebezpečnou a destabilizující” třídou zbraní.

Podle kritiků navíc jaderné zbraně nějak neřeší největší problémy budoucnosti - například terorismus a kyberútoky. Americké jaderné zbraně mají také malé uplatnění v řešení problémů na Středním východě a nezabránily ruské anexi Krymu nebo operacím ruské armády na východě Ukrajiny.

Současný americký jaderný arzenál je podle kritiků dostatečně masivní a udržitelný další desítky let, aby odradil jakéhokoliv útočníka od jaderného útoku na Spojené státy. Není třeba proto investovat do vývoje zcela nové generace strategických zbraní, jako je například LRSO, GBSD nebo nové jaderné hlavice.

Navíc úspory mohou přinést významné omezení počtu jaderných zbraní. Podle Pentagonu k zajištění adekvátní reakce postačuje udržovat arzenál pouze 1000 jaderných hlavic a odpovídajícho počtu nosičů.

Stephan Young, starší analytik Union of Concerned Scientists, upozorňuje, že jaderné zbraně jsou jedinou skutečnou bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy. Podle Younga, pokud Spojené státy zmenší globální roli jaderných zbraní, bezpečnost Spojených států se zvýší.

Navíc omezení amerického jaderného programu bude výraznou politickou pákou v otázkách světového jaderného odzbrojení. Především Rusko jistě uvítá, vzhledem k násobnému poklesu ceny ropy, pokud nebude muset udržovat tak velký arzenál jaderných zbraní.

Bývalý americký ministr obrany William Perry před několika dny rovněž varoval přes začátkem nového jaderného zbrojení. Závody ve zbrojení přijdou velmi draho a peníze, které se investují do jaderných zbraní, lze použít mnohem účelněji (rozuměj - do potřebnějších zbraňových systémů a schopností).

Podle Perryho stojí dokonce za úvahu rozbití jaderné triády - zbavení se všech amerických ICBM, a ponechání si pouze SLBM na ponorkách a jaderných zbraní na bombardérech.

O budoucnosti amerických jaderných sil hodně napoví i listopadové volby amerického prezidenta. Podle demokratické kandidátky Hillary Clintnová masivní modernizace jaderného arzenálu “nedává žádný smysl”. Naopak se dá předpokládat, že republikánský kandidát Donald Trump bude mít k modernizaci kladnější přístup.

Komentář Armádních novin
Modernizace amerického jaderného zbraní je ve Spojených státech jedním z klíčových politických témat. Vždyť ve hře jsou stovky miliard dolarů, desítky až stovky tisíc pracovních míst, udržení know-how a také podoba americké bezpečnostní politiky na následující desítky let. Jedno je jisté, přijmout kvalifikované a rozumné rozhodnutí nebude snadné.

Na americké plány se však lze dívat i jako na součást geopolitické hry s cílem zatlačit na možné protivníky, zejména Čínu a Rusko. Obě země, které si nárokují právo vojensky čelit Spojeným státům, musí na takové masivní jaderné vyzbrojováni Spojených států reagovat. Zatím obě země k tomu nemají, a pravděpodobně nebudou mít dostatek sil.

Spojené státy Rusko již jednou uzbrojily, zdá se, že stejnou taktiku chtějí použít znovu.

Zdroj: ACA, The Cost Of U.S. Nuclear Forces 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Budoucnost jaderných raketových ponorek Velké Británie

Britské královské námořnictvo postupně zavádí do výzbroje nové jaderné útočné ponorky třídy Astute. ...

MOKV: Naděje amerického jaderného raketového deštníku

Americká agentura pro protiraketovu obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí zbraňový systém MOKV ...

Testy ruských jaderných balistických raket v roce 2016

Ruská raketová vojska strategického určení letos připravují 16 ostrých testů mezikontinentálních ...

Ponorky Dolphin: Izraelská zbraň posledního soudu

Před několika dny získal Izrael z Německa pátou diesel-elektrickou ponorku Rahav třídy Dolphin 2. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Henrich7
    10:41 25.09.2016

    Tiež si myslím že je zbytočne vrazat peniaze do jadrových zbraní,ktoré nikdy reálne nepoužijú. Aj keď u tých rakiet s plochou drahou letu je to skôr možné. Ale v tom prípade by ...Zobrazit celý příspěvek

    Tiež si myslím že je zbytočne vrazat peniaze do jadrových zbraní,ktoré nikdy reálne nepoužijú. Aj keď u tých rakiet s plochou drahou letu je to skôr možné. Ale v tom prípade by mali zničiť všetky medzikontinentálne rakety aj tie na ponorkách a vyžadovať to aj od ostatných. Viac by však mali investovať do prostriedkov na preniknutie cez Rusku PVO a do tých laserov na ničenie rakiet a lietadiel.Skrýt celý příspěvek

  • triplane
    18:21 23.01.2016

    Sorge - Rusko se cítí být následníkem SSSR jen pokud se mu to hodí. Pokud jde o úspěchy tak to se hodí vždy a hlásí se ke všemu, ale pokud jde o průsery najednou se hodí že ...Zobrazit celý příspěvek

    Sorge - Rusko se cítí být následníkem SSSR jen pokud se mu to hodí. Pokud jde o úspěchy tak to se hodí vždy a hlásí se ke všemu, ale pokud jde o průsery najednou se hodí že Černobyl je na Ukrajině, Stalin byl Gruzínec atd.
    A Evropa byla osvobozena spojenci, ne jen SSSR.

    p.s - ta fotka toho B2 je prostě dokonalá... jak z nějakého scifi.Skrýt celý příspěvek

  • Gen.Ripper
    16:06 23.01.2016

    Ohľadom investovania do US jadrového arzenálu by bolo zaujímavé ozrejmiť akú významnosť reálne má, ak sa vezme do úvahy funkcia ruského systému Perimeter (Dead Hand). Má ...Zobrazit celý příspěvek

    Ohľadom investovania do US jadrového arzenálu by bolo zaujímavé ozrejmiť akú významnosť reálne má, ak sa vezme do úvahy funkcia ruského systému Perimeter (Dead Hand). Má prezbrojovanie (okrem iných funkcií) schopnosť získať zásadnú prevahu, ak je taký systém protivníka v prevádzke? Je ten systém vôbec reálny? Keď kulminovala kríza s Krymom v 2014, médiá cirkulovali viaceré správy o tom, že systém je zmodernizovaný a v prevádzke vždy pri vyššej úrovni ohrozenia. Prípadne to môžu zabezpečovať iné asymetrické systémy, ako naznačujú "uniknuté" zábery zariadenia Status 6. Také opatrenia by s veľkou finančnou efektivitou mohli účinne zabezpečiť fungovanie M.A.D. doktríny a obávam sa to napísať - ale aj znečistenie našich cenných telesných tekutín...Skrýt celý příspěvek

  • Sorge-227
    10:43 22.01.2016

    Dobre uznavam, trosku som sa zamotal. A riadil som sa pocitom. Rusko je nasledovnik ZSSR. Tak sorry.

    Dobre uznavam, trosku som sa zamotal. A riadil som sa pocitom. Rusko je nasledovnik ZSSR. Tak sorry.

  • Sorge-227
    00:12 22.01.2016

    BrothersAndSisters: Autor mal napisat ZSSR a ne Rusko. Ako vsetky byvale sovietske republiky. Prečo by nemali slavit vitazstvo ked vdaka ich vitastvu zije cela europa.

    BrothersAndSisters: Autor mal napisat ZSSR a ne Rusko. Ako vsetky byvale sovietske republiky. Prečo by nemali slavit vitazstvo ked vdaka ich vitastvu zije cela europa.

  • RiMr71
    19:53 21.01.2016

    "funkční railgun zbraně a scremjet pohon" ...tak nemýlím-li se, tak v žádné jiné armádě není zavedení podobných technologií blíž než v té emerické... i vinou těch extrémních ...Zobrazit celý příspěvek

    "funkční railgun zbraně a scremjet pohon"

    ...tak nemýlím-li se, tak v žádné jiné armádě není zavedení podobných technologií blíž než v té emerické... i vinou těch extrémních nákladů na vývoj zcela nových technologií, systémů, ale i strategií.Skrýt celý příspěvek

  • Magister_Peditum
    16:29 21.01.2016

    Myslím, že dnes by poteciální protivníky víc odradilo, kdyby měli Američané funkční railgun zbraně a scremjet pohon pro letouny a rakety. Pomyšlení, že na mě může bez varování do ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že dnes by poteciální protivníky víc odradilo, kdyby měli Američané funkční railgun zbraně a scremjet pohon pro letouny a rakety. Pomyšlení, že na mě může bez varování do hodiny kdekoliv na světě přiletět raketa, kterou ani nemám jak sestřelit by mě zneklidňovalo poněkud víc, než strašení atomovkou, kterou stejně reálně nikdo nikdy nepoužije (alespoň doufám).Skrýt celý příspěvek

  • BrothersAndSisters
    11:52 21.01.2016

    Sorge 227: "USA nikdy neuzbrojili Rusko, iba ZSSR". Opravdu? Potom také Rusko nikdy neporazilo Hitlera a neosvobodilo Evropu. To udělal dnes neexistující Sovětský svaz. Nechápu, co ...Zobrazit celý příspěvek

    Sorge 227: "USA nikdy neuzbrojili Rusko, iba ZSSR". Opravdu? Potom také Rusko nikdy neporazilo Hitlera a neosvobodilo Evropu. To udělal dnes neexistující Sovětský svaz. Nechápu, co to teda loni v Rusku slavili, to se přece týkalo úplně jiné země.Skrýt celý příspěvek

  • Sorge-227
    10:43 21.01.2016

    USA nikdy neuzbrojili Rusko, iba ZSSR. A že rusko, čina si narokuje pravo čelit USA vojensky je snad logicke. Z vašeho pohladu to vypada, že zly su rusove a čina. Jo svet nie je ...Zobrazit celý příspěvek

    USA nikdy neuzbrojili Rusko, iba ZSSR. A že rusko, čina si narokuje pravo čelit USA vojensky je snad logicke. Z vašeho pohladu to vypada, že zly su rusove a čina. Jo svet nie je čierno-biely. Keby sa nesnažily vyrovnat USA tak uz davno su iba satelity ako europa. Zatial ani USA nema dostatok vojenske kapacity na porazku ruska alebo činy.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    21:25 20.01.2016

    premyslcz: Jen ne prosím konspirační teorie. Jsem na ně alergický.

    Jinak co se týče jaderného arzenálu, tak nejde o jeho navýšení, ale modernizaci.

    premyslcz: Jen ne prosím konspirační teorie. Jsem na ně alergický.

    Jinak co se týče jaderného arzenálu, tak nejde o jeho navýšení, ale modernizaci.

  • premyslcz
    21:21 20.01.2016

    Trump je s Clintonovymi velký přítel, dokonce hodně důvěrný. Dával jim příspěvky na volební kampaně. Dokonce je na to konspirační teorie, že ho vyslali demokraté aby kandidoval za ...Zobrazit celý příspěvek

    Trump je s Clintonovymi velký přítel, dokonce hodně důvěrný. Dával jim příspěvky na volební kampaně. Dokonce je na to konspirační teorie, že ho vyslali demokraté aby kandidoval za republikány.
    A ten rozpočet je naprosto šíléný už teď je atomových zbraní, že by pukla 3x zeměkoule.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    18:26 20.01.2016

    janone5 - No, na republikánské kandidátce je jediným soupeřem Trumpa Ted Cruz. Je to sympaťák, má dobré názory, ale myslím, že Trump je jasným favoritem a čas Cruze teprve přijde. ...Zobrazit celý příspěvek

    janone5 - No, na republikánské kandidátce je jediným soupeřem Trumpa Ted Cruz. Je to sympaťák, má dobré názory, ale myslím, že Trump je jasným favoritem a čas Cruze teprve přijde. A jelikož Trumpa včera oficiálně podpořila také Sarah Palin, tak o jeho nominaci nepochybuji. Ona totiž Sarah Palin má velkou podporu u Tea Party, kde má obrovskou podporu právě Cruz, tudíž je možné, že se nějaké to procento přesune od Cruze k Trumpovi.

    A řekněme si upřímně. Rozhodně lepší Trump, který by dokázal stabilizovat vztahy s Ruskem, než pokračování Obamovi politiky v případě Clintonové a nebo nedej bože komunisty Sanderse. Musí vyhrát republikán a je jedno, zda to bude Trump nebo Cruz. Bylo zajímavé, že po většinu kampaně se právě tito 2 naprosto tolerovali a Cruz byl jediným kandidátem, na kterého Trump neútočil (a nebo naopak).Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    17:58 20.01.2016

    Kazdy rok kdyz vidim planovany rocni rozpocet NASA a rozpocty jednotlivych "policejnich" a armadnich slozek US , tak mam chut .. ... ....... Vetsinou to odnese pes , dostane k ...Zobrazit celý příspěvek

    Kazdy rok kdyz vidim planovany rocni rozpocet NASA a rozpocty jednotlivych "policejnich" a armadnich slozek US , tak mam chut .. ... ....... Vetsinou to odnese pes , dostane k veceri psi zradlo ha.zl .. :dSkrýt celý příspěvek

  • janone5
    17:45 20.01.2016

    No, moc nesleduji politickou situaci v USA, ale doufám že se nerozhoduje mezi demokratem a Trumpem...

    No, moc nesleduji politickou situaci v USA, ale doufám že se nerozhoduje mezi demokratem a Trumpem...

Načítám diskuzi...