Proruští extrémisté se na Ukrajině učí bojovat proti Západu

Proruští extrémisté se na Ukrajině učí bojovat proti Západu
Bitcon na pozadí ruských rublů / depositphotos.com (Zvětšit)

V posledních několika měsících je stále více patrný rozsah využívání kryptoměn proruskými extrémisty. Jen do léta obdržely desítky polovojenských proruských skupin přes dva miliony amerických dolarů v bitcoinech a etherech získaných prostřednictvím crowdfundingu na sociálních sítích. Ukrajinsko-ruská válka se může stát příkladem pro financování boje proruských extrémně pravicových skupin proti kolektivnímu Západu.

Proruské extrémistické polovojenské jednotky bojující na Ukrajině nadále získávají kryptoměny prostřednictvím online sbírek. V rámci crowdfundingových aktivit na Telegramu oslovují statisíce následovatelů, kteří jim zasílají finanční prostředky na vojenskou výstroj a vybavení.

Jeden z takových kanálů na Telegramu provozuje „Signalman Kiba“. Podle nedávného článku americké analytické společnosti Kharon se považuje za přítele ruské krajně pravicové skupiny Rusič a jeho kanál se může pochlubit 7500 sledujícími. Dalšího telegramového fundraisera představuje „Magomedchabib Magomedovič Gadžijev“ sleduje 17 000 uživatelů. Gadžijev prostřednictvím kryptoměn podporuje mimo jiné proruské prapory Sparta a Somali. Obě jednotky od roku 2014 bojují na Ukrajině a podporují ruskou kontrolu nad Doněckou oblastí.   

Tři další kanály na Telegramu, které žádají o podporu pro ruské jednotky na Ukrajině, společně spravují dvanáct virtuálních peněženek pro dary pomocí různých kryptoměn, včetně bitcoinu, etheru, tetheru a monera. Zatímco proruské účty obvykle shromažďují prostředky na každodenní válečné potřeby, jako jsou lékárničky nebo zásobníky, někdy navíc žádají o peníze na ambicióznější projekty a materiály. Kiba například sháněl finance na pořízení ozbrojené dodávky. Dne 21. listopadu 2022 v příspěvku potvrdil předání vozidla ruským silám.

Mnoho dalších kampaní se soustředí na získávání finančních prostředků na nákup různých typů dronů pro ruské jednotky. Koordinační centrum pomoci Novorosiji v prvním půlroce války získalo více než 21 000 amerických dolarů, z toho přibližně 89 % v bitcoinech, a na Telegramu zveřejnilo svůj záměr dodat proruským silám patnáct čínských civilních dronů Mavic 2 a Mavic 3. Organizace na podporu zachování domácích tradic a kulturního dědictví zase přijala 103 vkladů v celkové výši přes 56 000 dolarů v bitcoinech, etheru, a litecoinu. Její telegramový kanál informoval o dodávkách termovizí, neprůstřelných vest a více než stovky dronů Mavic. Další příspěvky organizace dokládaly přímé použití poskytnutých dronů v bojových operacích.

Přinejmenším jedna skupina, telegramový kanál Zapiski Veterana s 290 000 odběrateli, má ještě ambicióznější plány a pokouší se o vývoj vlastního bojového dronu. Prototyp bezpilotního letounu „Persej-1“ (Perseus-1) údajně dosáhne rychlosti 130 kilometrů za hodinu a ve výšce tři kilometrů urazit vzdálenost 40 kilometrů.

Vedle západních zdrojů si dronu Persej-1 všímají i ruské média, jako je zpravodajská agentura EADaily. Práci iniciativní skupiny Rusů pokládá za tradiční podporu ruské armády civilním obyvatelstvem. Prokremelská agentura se ovšem nevyhýbá ani kritice. Přestože ruská armáda disponuje širokou škálou různých typů bezpilotních letounů, podle EADaily jich je stále zřetelný nedostatek a ruský vojensko-průmyslový komplex této kategorii zbraní nevěnuje dostatečnou pozornost.

Je to jeden z typů zbraní, který se ukázal být velmi účinný,“ uvedl pro EADaily Jurij Sytnik z veteránské organizace Oficery Rossiji, který vyzývá ke státní podpoře vývojovým projektům typu Persej-1. „Připravme je ve velkém počtu, jejich výroba je poměrně levná. Jsou o tři až čtyři řády levnější, než jaké vyrábějí ruské státní podniky… Rosaviacija ani Rosoboronexport se tomu nevěnují. Potřebujeme někoho, kdo by tuto lidovou iniciativu vedl na státní úrovni, prosadil drobné investice do výstavby laboratoří a továren a naplnil naši armádu drony. Potřebujeme jich 10 000 až 20 000, ne dva nebo tři tisíce. Proto si myslím, že takové iniciativy jsou velmi důležité.

Také Igor Barskov, letecký instruktor a plukovník v záloze, hovoří o důležitosti iniciativy zespodu. „Inovace jsou vždy důležité, a to ve všech odvětvích. V letectví, zejména v bezpilotním, jsou dnes potřebné jako nikdy předtím. Jak ukazuje nynější praxe bojových operací, jedná se o velmi silný, významný a schopný prostředek s nevyčerpaným bojovým a taktickým potenciálem. Proto je třeba podporovat všechny druhy inovací,“ uvažuje Barskov.

Plukovník v záloze však upozorňuje na kritickou nutnost mít všechny komponenty dronu domácí výroby. „První otázkou je typ motoru, který bude dron pohánět, druhou je vrtule a třetí řídící jednotka. Jde ale také o to, v jakém podniku ruského či vojensko-průmyslového komplexu nebo v čí garáži se bude vyrábět,“ zdůraznil.

Výše popsané využití kryptoměn v ukrajinsko-ruské válce se velmi pravděpodobně stane vzorem pro budoucí konflikty. Washingtonský think-tank MEMRI varuje protiteroristické úřady na Západě před následky probíhajícího konfliktu. Ukrajina má potenciál stát se pro extrémisty obdobou toho, čím se stal Afghánistán pro džihádistické hnutí v 80. letech 20. století. Činnost proruských extrémistických skupin již v současné době zahrnuje výcvik se zbraněmi a taktickou přípravu.

Osobní zapojení do konfliktu, umocněné přílivem těžkých zbraní a výbušnin na Ukrajinu, umožní proruským extrémistům vyzbrojit se a získat cenné zkušenosti v ovládání dronů, plánování útoků, využívání komunikačních a šifrovacích technologií ve válce, stejně jako používání kryptoměn pro skryté financování své činnosti.

MEMRI každý den monitoruje a dokumentuje časté diskuse těchto skupin o útoku na západní vlády. Údajně čekají jen na příležitost. Ostatně v Německu část takzvaných Říšských občanů (Reichsbürger), společně s radikalizovanými aristokraty, politiky a bývalými příslušníky ozbrojených složek, měla plánovat před Vánoci státní převrat. Budoucí nebezpečí skýtají navíc nadnárodní vazby mezi extrémistickými skupinami. Obnovování sociálních kontaktů skupin po Covidu-19, spolu s nárůstem ultranacionalismu ve východní Evropě, který bude podle MEMRI nevyhnutelně následovat ukrajinsko-ruskou válku, je důvod k vážným obavám.

Finanční prostředky, které krajně pravicové skupiny získávají v kryptoměnách, přispívají k plánování jejich útoků, nákupu zbraní a pořizování bezpilotních letounů. Přestože se kryptoměnové společnosti zaměřují na propagaci pozitivního pro-kyjevského dopadu svého byznysu v ukrajinsko-ruské válce, jejich atraktivita pro kriminální a extremistické živly je stále známější. Západní státy proto nesmí zavírat oči před využíváním kryptoměn na Ukrajině, protože nabyté zkušenosti mohou být nakonec použity proti nim samotným.

Zdroje: Kharon, EADaily, MEMRI, TRM

Nahlásit chybu v článku


Související články

Crowdfunding a kryptoměny financují ukrajinskou armádu

Státní úřady, skupiny i jednotlivci žádají o finanční příspěvky na podporu ukrajinských ozbrojených ...

PREMIUM Obcházení západních sankcí: Ruský Terrikon kupuje drony za kryptoměny

Kryptoměny a virtuální ceniny usnadňují obcházení západních hospodářských sankcí, což představuje ...

Vliv čínské, íránské a ruské propagandy na Latinskou Ameriku

Latinská Amerika je vzhledem ke své blízkosti nedaleko Spojených států oblíbeným cílem vlivových a ...

Německá pomoc Kyjevu: Peněz kolik unesete, tanky ale nedáme

Německá podpora Ukrajiny se logicky zaměřuje na hospodářství, protože podle vládních sociálních ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • liberal shark
    06:03 29.12.2022

    Mohl by pan autor laskavě vysvětlit, co je na těch ruských skupinách pravicového? Ony snad podporují individuální občanská práva, volný trh a minimální úlohu státu?

    Mohl by pan autor laskavě vysvětlit, co je na těch ruských skupinách pravicového? Ony snad podporují individuální občanská práva, volný trh a minimální úlohu státu?

    • LAMP
      13:21 29.12.2022

      Levice - rovnostářství
      Pravice - hierarchie
      Ekonomická, rasová, genderová, jakákoliv.

      Tak je to obecně používáno.

      Levice - rovnostářství
      Pravice - hierarchie
      Ekonomická, rasová, genderová, jakákoliv.

      Tak je to obecně používáno.

      • Pavel 1
        17:11 29.12.2022

        Takže podle tvého názoru, jsou po ekonomické, rasové a gendrové stránce hierarchičtí komunisti vlastně pravice.

        Takže podle tvého názoru, jsou po ekonomické, rasové a gendrové stránce hierarchičtí komunisti vlastně pravice.

        • liberal shark
          17:28 29.12.2022

          Přesně k tomuto paradoxnimu závěru logicky došel jeden berlínský ultralevicak, čímž své tvrzení dokonale vyvrátil :-). Komunismus mu vyšel jako pravicova ideologie :-).

          Přesně k tomuto paradoxnimu závěru logicky došel jeden berlínský ultralevicak, čímž své tvrzení dokonale vyvrátil :-). Komunismus mu vyšel jako pravicova ideologie :-).

        • LAMP
          17:57 29.12.2022

          Nevím, proč by to tak mělo být. Po genderové stránce fakt těžko, feminismus 20. století byl celosvětově úzce spjat s komunisty. Komunistické režimy silně protahovaly ženy ve vědě, ...Zobrazit celý příspěvek

          Nevím, proč by to tak mělo být.

          Po genderové stránce fakt těžko, feminismus 20. století byl celosvětově úzce spjat s komunisty. Komunistické režimy silně protahovaly ženy ve vědě, přechod od režimu "manželka doma" do režimu ženského zaměstnání, přístup k aborci a podobně. Samozřejmě, že z *dnešního* pohledu byly některé věci sexistické, např. žádosti o rozvody, hodiny péče o dítě na základkách, ale je třeba to brát relativně ke své době (a v případě Ruska, kde přeskočili ve feminismus o staletí kupředu, i ke svému místu). Výjimkou bylo Rumunsko.

          Antirasimus a antikolonialismus též, to snad zrovna tady :) nikdo nebude doufám popírat, že bylo celosvětově tlačeno levicí. Za veřejné projevy etnonacionalismu se sekaly hlavy, ty byly totiž "reakcí" a "fašismem". V USA byly snad všechny black liberation organizace komunistické, stejně tak antikolonialistické milice v Africa a Asii.

          Po ekonomické taky asi moc ne. Funkcionáři se sice měli lépe, ale ne o moc. I plánovači a sami vůdci SSSR měli méně materiálna než průměrný vlastník střední-větší firmy na západě. V komunismu byli totiž chudí všichni.


          Je totiž třeba věci brát relativně. Vůči alternativám - ve své éře. A samozřejmě, jako ve všech zákonitostech, se dají najít výjimky (kteréž čekám, že mi teď budeš vyjmenovávat :-) ).Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            21:38 29.12.2022

            Ano, feminismus FAKT TĚŽKO mohl být spjat s režimy, kde na každém stupni řízení rozhodovala partička soudruhů výlučně mužského pohlaví a ženskou před sebe vystrčili jen tehdy, když ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano, feminismus FAKT TĚŽKO mohl být spjat s režimy, kde na každém stupni řízení rozhodovala partička soudruhů výlučně mužského pohlaví a ženskou před sebe vystrčili jen tehdy, když šlo o mediální propagandu. Můžeš dokázat opak. Zkus vyjmenovat všechny generální sekretářky ústředních výborů, které znáš. Tak šup šup, ať to lítá. Pěkně podle abecedy.
            "antirasimus a antikolonialismus" - to jako vážně dáváš do souvislosti s režimy, které byly do morku kostí prožrané antisemitismem a samy o sobě tvořili koloniální říši russovětského impéria? Zřejmě ti ani nezapaluje souvislost mezi "etnonacionalismem" a genocidními akcemi tu vůči kozákům a následně Ukrajincům, tu vůči Tatarům, jinde zas násilných přesunů celých populací obyvatel, německé, polské, maďarské a jiné národnosti nebo dosazování do vládnoucí role etnických rusů ve středoasijských a pobaltských republikách a jejich migrace dovnitř, zatímco původní etnikum končilo v gulagu. O násilné rusifikaci a snaze zlikvidovat původní kulturu a jazyk nemluvě. To, že v USA nebo v Africe černouši a nejen oni skákali na stejnou primitivní komunistickou lež, jakou tady po 50 letech přežvykuješ ty má snad být nějaký argument.
            Aha, takže hierarchizace a (ne)přidělování ekonomických a společenských výhod podle dělnického (nebo naopak buržoazního) původu, podle toho zda je daný jedinec člen strany, spolupracovník tajné policie, atd. atp. ti taky evidentně nic neříká. To, že prachy v komoušském režimu neměly takřka žádnou hodnotu, protože za ně nebylo co koupit, na tom opravdu ale opravdu nic nemění.
            Takže jestli je něco třeba, tak nezaměňovat propagandistické bláboly komunistických diktatur s každodenní komunistickou realitou, víš. Nebo, že bys taky dospěl k názoru, že komouši jsou vlastně pravičáci??Skrýt celý příspěvek

  • Oliver
    10:47 28.12.2022

    co je na tom, dřív těsně po započetí bojů začly podobné sbírky na podporu UA. Rusové se jako obvykle až mnohem později přidali. Ovšem pikantní je že proti sobě vlastně bojují a ...Zobrazit celý příspěvek

    co je na tom, dřív těsně po započetí bojů začly podobné sbírky na podporu UA. Rusové se jako obvykle až mnohem později přidali.
    Ovšem pikantní je že proti sobě vlastně bojují a podporují se extrémně pravicové skupiny. Tedy žádný boj idejí jako třeba frankisté vs republikáni.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel 1
      14:23 28.12.2022

      Jednu pitomost jsi vzápětí přebil druhou ještě větší. Sbírka na podporu rusáckých zločinců - opravdu co je na tom, kromě toho jak je to k smíchu. Pikantní je leda to neustále ...Zobrazit celý příspěvek

      Jednu pitomost jsi vzápětí přebil druhou ještě větší. Sbírka na podporu rusáckých zločinců - opravdu co je na tom, kromě toho jak je to k smíchu. Pikantní je leda to neustále recyklování staré bolševické lži o "pravicovosti" nácků. Takže překlad do lidské řeči je tento: rusáčtí LEVICOVÍ náckové se pokušejí o válku proti legálním vládám v hurvínkově stylu.Skrýt celý příspěvek

      • Oliver
        15:41 28.12.2022

        tyjo to je žargon - levicový nácek - co to je, obě slova se vzájemně negují :) To je jako svého času "levicově pravicová úchylka" :))

        tyjo to je žargon - levicový nácek - co to je, obě slova se vzájemně negují :) To je jako svého času "levicově pravicová úchylka" :))

        • Hawk
          17:16 28.12.2022

          Soudruhu, Nacionální socialismus je kolektivistická, etatistická diktatura se státem řízenou ekonomikou...levice. To opravdu není individualistická, decentralizovaná společnost, ...Zobrazit celý příspěvek

          Soudruhu, Nacionální socialismus je kolektivistická, etatistická diktatura se státem řízenou ekonomikou...levice. To opravdu není individualistická, decentralizovaná společnost, založená na tržních principech, jako je pravice. Méně toho Rudého práva před spaním.Skrýt celý příspěvek

        • Pavel 1
          19:38 28.12.2022

          Ve tvém případě je to mentální úchylka levicová LEVICOVÝ nácku.

          Ve tvém případě je to mentální úchylka levicová LEVICOVÝ nácku.

        • Ján Paliga
          22:18 28.12.2022

          Národný socializmus - nacizmus a medzinárodný socializmus sú ľavicové spolky... Iba boľševici tvrdili opak a ty po nich.

          Národný socializmus - nacizmus a medzinárodný socializmus sú ľavicové spolky... Iba boľševici tvrdili opak a ty po nich.

        • LAMP
          13:22 29.12.2022

          Máš faktickou pravdu samozřejmě, ale jsi s tím na špatném webu. :-)

          Máš faktickou pravdu samozřejmě, ale jsi s tím na špatném webu. :-)

          • Pavel 1
            15:23 29.12.2022

            Má prd. Nesmyslný úzus o "faktické pravdě" nic nevypovídá.

            Má prd. Nesmyslný úzus o "faktické pravdě" nic nevypovídá.

  • Scandinavian81
    10:43 28.12.2022

    takže druhá nejsilnější armáda na světě se musí nechat financovat přes crowdfunding, aby si mohli pořídit sanitku? :D

    takže druhá nejsilnější armáda na světě se musí nechat financovat přes crowdfunding, aby si mohli pořídit sanitku? :D

  • Poly
    17:19 27.12.2022

    Financování války, platby za kdejakou levotu, oslabování měn, pálí mraky TWh elektřiny,.... Krypto je ďábelský vynález.

    Financování války, platby za kdejakou levotu, oslabování měn, pálí mraky TWh elektřiny,.... Krypto je ďábelský vynález.

    • Jirosi
      19:45 27.12.2022

      A v čem se to liší od klasického finančního systému?
      Respektive, co z toho se nedělo před příchodem krypta?

      A v čem se to liší od klasického finančního systému?
      Respektive, co z toho se nedělo před příchodem krypta?

      • Poly
        20:38 27.12.2022

        Zablokování účtu, zablokování mezinárodních finančních transakcí,... Proč asi fašouni používají krypto? Z trucu? Nebo proto že jsou "moderní"? Ne, protože jim nic jiného ...Zobrazit celý příspěvek

        Zablokování účtu, zablokování mezinárodních finančních transakcí,... Proč asi fašouni používají krypto? Z trucu? Nebo proto že jsou "moderní"? Ne, protože jim nic jiného nezbylo.

        A skutečně je velice obtížné, pro mnohé nemožné, platit online za kriminální činnost je tak z běžného účtu jako by se nechumelilo.

        Stejně tak placení nestojí skoro žádnou elektřinu. Kryptem se prakticky neplatí, ale sežere elektřinu na úrovni spotřeby malého státu. Aby taky ne, když se jen spekuluje a juchá nad tím "hele BTC už stojí tolik doláčů, super měna, fiat na hovno, anonymní, blablabla" a pak nadšeně mění tu dokonalou měnu za zlé dolary, které jsou jim najednou dobré a jdou je utrácet.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          23:01 27.12.2022

          Máte naivní představy. Vše to tu bylo a fungovalo před Kryptem. Dokonce před vynálezem PC... Pokud si myslíte, že vytisknout, prepravovat hotovost je levnější :)) Placení, stojí ...Zobrazit celý příspěvek

          Máte naivní představy.
          Vše to tu bylo a fungovalo před Kryptem. Dokonce před vynálezem PC...

          Pokud si myslíte, že vytisknout, prepravovat hotovost je levnější :))
          Placení, stojí nejen elektrinu viz. náklady na fungování bank. Celosvětově náklady na fungování klasické měny jsou násobky crypta.

          Současně krypro, není dokonale. Ale to nebylo na začátku nic. Bohužel, je to cesta do budoucnosti, i centrální banky pracuji na vlastních digitálních verzích.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            17:24 28.12.2022

            OK, tak si rád poslechnu návod, jak obejít financování války kryptem. Taky si rád poslechnu jak je krypto nenákladné na elektřinu. Banky fungovat budou ať krypto je a nebo není. Zobrazit celý příspěvek

            OK, tak si rád poslechnu návod, jak obejít financování války kryptem.

            Taky si rád poslechnu jak je krypto nenákladné na elektřinu.

            Banky fungovat budou ať krypto je a nebo není.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            13:47 01.01.2023

            Poly: Zkuste se zamyslet jaké objemy létají v kriptu, a kolik stojí skutečná válka, ne diskuskuzni klub. Pokud nevíte, se války se vedli před kriptem. Dokonce se vedlo víc před ...Zobrazit celý příspěvek

            Poly: Zkuste se zamyslet jaké objemy létají v kriptu, a kolik stojí skutečná válka, ne diskuskuzni klub.

            Pokud nevíte, se války se vedli před kriptem. Dokonce se vedlo víc před jeho vynálezem, než po..

            Ty miliony terminalu, bankomatu, úředníci na pobocce, přesunu hotovosti ozbrojenci, po tisknout peněz fakt nejsou zadarmo.
            Ale stále je to řádově levnější, než fungovat pouze na hotovosti.
            Vy se odovolavaten na bitcoin, který je z principu založený na šložitosti (více pc = složitější vypocty). Ale to není jedine kripto.

            Banky budou, ale poněkud jinak než dnes. Stejně jako jsou i ty dnešní jiné než byli dříve.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...