Ochránce Mittlere Kräfte: Protiletadlový komplex Skyranger 30 pro nové německé střední síly
- 27. 2. 2024
- 32 komentářů
- Jan Grohmann
Rozpočtový výbor německého Bundestagu schválil financování nákupu 19 mobilních kanónových komplexů protivzdušné obrany (PVO) Skyranger 30 na kolovém podvozku Boxer. Cena zakázky je 650 milionů EUR (16,5 miliardy Kč). Nákup zajistí vojskovou PVO budovaných vysoce mobilních středních sil (Mittlere Kräfte) německé armády.
Zakázka pokrývá výrobu jednoho prototypu Boxer Skyranger 30 A3. Ten firma Rheinmetall vyrobí a otestuje v druhé polovině letošního roku. V prosinci minulého roku proběhla úspěšná testovací a střelecká kampaň vývojové verze Skyranger 30 A1 ve zkušebním centru Ochsenboden ve Švýcarsku. Při testech byla palba vedena z klidu i za pohybu.
Zkoušky Skyranger 30 A1 vydláždí cestu k celkové letošní systémové kvalifikaci Skyranger 30 A3. Pokud půjde testování prototypu „A3“ dobře, sériové modely vstoupí do výzbroje Bundeswehru v roce 2026.
Po zkouškách Skyranger 30 A3 zůstane ve zbrojním sektoru jako referenční vozidlo pro předvádění na výstavách a potenciálním zákazníkům.
Německá armáda převezme 18 komplexů Skyranger 30 – což odpovídá třem bateriím PVO po šesti vozidlech. Boxer Skyranger 30 je zcela samostatná palebná jednotka (fire unit) „vše v jednom“. Stroj nese efektory, senzory i systémy velení a řízení palby. Může tedy působit zcela samostatně jako „ostrovní systém“.
Skyranger 30 A1 při testech ve Švýcarsku
Zakázka také pokrývá osm zásobovacích vozidel MAN (kategorie 15 tun), osm kontejnerových polních dílen a 18 palubních simulátorů (pro výcvik přímo ve vozidle).
Vedle PVO IRIS-T SLM (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled Surface Launched Medium Range) je Skyranger 30 jednou z prvních zakázek v rámci budované vícevrstvé integrované PVO německé armády pro krátký a střední dosah LVS NNbS (Luftverteidigungssystems für den Nah- und Nächstbereichsschutz). Rozpočtový výbor na sedmiletý projekt NNbS v lednu uvolnil 1,3 miliardy EUR. Pro první fázi NNbS v roce 2021 vznikla pracovní skupina ARGE NNbS společností Rheinmetall Electronics, Diehl Defense a Hensoldt Sensors.
Projekt NNbS zajistí vojskovou PVO středních sil na celém evropském bojišti. Jednotlivé elementy NNbS mají být včleněny do mechanizovaných praporů středních sil. Půjde tedy o velmi mobilní PVO schopnou velmi rychlého rozmístění a nasazení kdekoliv v Evropě.
NNbS; větší foto / ARGE NNbS
Cílem NNbS je zejména poskytnout ochranu proti dronům (kamikaze, FPV, průzkumné…), střelám s plochou dráhou letu, „velké“ letecké munici, určitým kategoriím balistických raket (Iskander a níže), bojovým vrtulníkům a letadlům. Později přibude schopnost vést boj proti dělostřelecké, raketové (dělostřelecké) a minometné munici C-RAM (Counter Rocket, Artillery, and Mortar).
NNbS je určen zejména pro ochranu „středních sil“ (Mittlere Kräfte), což je nově vytvořená a budovaná kategorie německých pozemních sil. Německé lehké síly (Leichte Kräfte) zahrnují výsadkáře, horské jednotky a speciální jednotky. Jádrem těžkých sil (Schwere Kräfte) jsou bojová vozidla Puma a tanky Leopard.
Střední síly zahrnují především pěší / motorizované jednotky postavené kolem vozidel Boxer. Jde (půjde) o vysoce samostatné jednotky schopné přesouvat se po vlastní ose, avšak dobře chráněné a vyzbrojené se schopností vést boj proti mechanizovaným jednotkám protivníka a se schopností vést manévrový boj pod palbou protivníka, ať už je vedená ze země nebo ze vzduchu.
Plán zavádění NNbS; větší foto / cpm Defence Network
Úkolem středních sil je velmi rychle se rozmístit po celém operačním prostoru evropské části NATO. Pro tyto jednotky se počítá také se zavedením (od roku 2025) kolového bojového vozidla pěchoty (NBP) Boxer s 30mm kanonem a dalších verzí. Nyní v německé armádě slouží Boxer jen jak obrněný transportér, zdravotnické vozidlo a mobilní velitelské stanoviště.
Původně měly být Skyrangery 30 a IRIS-T SLM nakupovány společně s dalšími prvky NNbS. Zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě však donutila nákup uspíšit. Byly zvoleny právě tyto dva systémy, protože jako jediné jsou komerčně dostupné. Kromě Skyrangerů 30 v červnu minulého roku Berlín zadal výrobu šesti palebných jednotek IRIS-T SLM – v každé jednotce je místo velení a řízení palby, radar a tři odpalovací vozidla. Sériové dodávky IRIS-T SLM proběhnou v letech 2025 až 2027.
Tyto „ad hoc“ nákupy rychle posílí vojskovou PVO německé armády – později budou začleněny do všeobjímající digitální sítě PVO NNbS. Půjde vlastně o „internet věcí PVO“. Každý začleněný efektor a senzor bude se sítí oboustranně propojen. Klíčovým prvkem je standardizace rozhraní a komunikačních protokolů. Ideálně stejný obrázek vzdušné situace (ve stejném operačním systému) uvidí obsluha Skyrangeru 30, IRIS-T SLS/SLM, radaru, velitelského stanoviště nebo jakéhokoliv jiného efektoru nebo senzoru, který se do sítě začlení později.
Integrace a efektivní spolupráce všech prvků je největší výzvou programu. Navíc NNbS musí být také integrován do protivzdušné a protiraketové obrany NATO.
Raketový komplex PVO FlaRakPz a velitelské centrum na podvozku Boxer; větší foto / cpm Defence Network
Zpět ke komplexu Skyranger 30. Boxer je znám svou modularitou – na podvozkovou platformu Boxer lze umístit libovolné účelové nástavby (moduly). Pouhou změnou modulu lze měnit zaměření vozidla (bojové, ženijní, evakuace zraněných, velitelské atd.). Skyranger 30 A3 je tedy de facto speciální „modul PVO“ platformy Boxer. V případě potřeby lze „modul PVO“ odstranit a z Boxeru vytvořit například klasický obrněný transportér.
Pro NNbS se zvažuje například vývoj mobilního raketového komplexu FlaRakPz (Flugabwehrraketenpanzer) na podvozku Boxer. Opět půjde o speciální „raketový modul“ nesoucí dvě raketnice pro čtyři střely IRIS-T SLS. Dále se pro NNbS počítá s „velitelském modulem“ FltPz (Feuerleitpanzer).
Tři metry dlouhý automatický kanon Oerlikon KCE-ABM Skyranger 30 ráže 30 milimetrů má rychlost palby 200 nebo 1200 ran za minutu. Efektivní dostřel je 3000 metrů. Kanon Oerlikon svou vysokou kadencí a přesností překonává účinnost obou 35mm kanonů komplexu PVO Gepard.
AHEAD
Kanon střílí programovatelnou a ve vzduchu vybuchující municí typu AHEAD (Advanced Hit Efficiency And Destruction). Při průchodem hlavně se střela programuje – v dané vzdálenosti před cílem pak exploze střely vytváří mrak střepin ničící i ty nejmenší a nejobratnější bezpilotní letouny.
Firma Oerlikon Contraves svého času nabízela AHEAD munice PMD 330 a PMD 062. Oba typy se lišily počtem a velikostí wolframové submunice. PMD 330 obsahovala 407 kusů submunice (407×1,24 g). PMD 062 měla 152 submunice (152×3,3 g).
AHEAD ale není příliš efektivní proti „tvrdým“ cílům, jako jsou bojové vrtulníky nebo dělostřelecká munice. Průbojná síla několik gramů těžké sumbmunice je příliš malá, proto se systém nehodí například pro C-RAM.
Skyranger 30 pro bojová vozidla Pandur objednalo Rakousko; větší foto / Rheinmetall
Nevýhodou je také obrovská cena munice AHEAD. V roce 1995 stál jeden náboj 16 000 Kč, nyní to bude několik desítek tisíc korun. Jedna palebná dávka o 15 až 20 ranách by tak přijde odhadem na zhruba půl milionu, nebo dokonce více korun.
Senzorový systém Skyranger 30 zahrnuje radary AESA (Active Electronically Scanned Array) od společnosti Hensoldt a optronickou senzorovou hlavici. Senzory dovolují detekovat, automaticky sledovat a zaměřovat cíle v celém rozsahu (360°) na teoretickou vzdálenost až 50 kilometrů.
Součástí modulu Skyranger 30 jsou i střely země-vzduch velmi krátkého dosahu. Lze integrovat různé typ střel – zatím byla provedena integrace střel Stinger pro Německo a Mistral pro Rakousko. Aktuální Mistral 3 umí ničit cíle na vzdálenost 8000 metrů a do výšky 6000 metrů.
V případě Rakouska věže Skyranger 30 získá 36 rakouských obrněnců Pandur EVO 6×6. Dodávky odstartují v roce 2026. Dalším známým zákazníkem je Maďarsko – to integruje věž Skyranger 30 na pásový podvozek Lynx. Dánsko již dříve oznámilo svůj záměr koupit přibližně patnáct systémů Skyranger 30 pro obrněnce Piranha 8×8.
Související články
Skyranger: Postrach bitevních letadel a vrtulníků
Německá firma Rheinmetall na švýcarské střelnici Ochsenboden veřejně předvedla svůj nejnovější ...
- 20.09.2018
- 64 komentářů
- Jan Grohmann
Skyranger 30: Obrana vojsk proti dronům
Německá společnost Rheinmetall Air Defense (RAD) uvedla dalšího člena rodiny komplexů protivzdušné ...
- 09.03.2021
- 158 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Polský protiletadlový komplex Notec ráže 35 mm
Polská společnost PIT-Radwar řadu let vyvíjí protiletadlový dělostřelecký komplex (PLDK) Notec ráže ...
- 19.10.2022
- 7 komentářů
- Redakce AN
PREMIUM Ukrajinská lekce pro PVO: Návrat protiletadlových kanónů, světlometů a palby z ručních zbraní na vzdušné cíle
Téměř 700 dní trvající boj Ozbrojených sil Ukrajiny (ZSU) proti ruské agresi je příležitostí k ...
- 21.11.2023
- 24 komentářů
- Redakce AN
No já čtu zkušenosti z Ukrajiny tak, že každá rota by měla mít dvojici těchto systémů a každá četa aspoň jeden nějaký levnější.
No já čtu zkušenosti z Ukrajiny tak, že každá rota by měla mít dvojici těchto systémů a každá četa aspoň jeden nějaký levnější.
Pro kontext: Jedna cena Skyrangeru 30 bude tak 15 až 20 milionů EUR. Tedy cena dvakrát dražší než moderní tank.
Pro kontext: Jedna cena Skyrangeru 30 bude tak 15 až 20 milionů EUR. Tedy cena dvakrát dražší než moderní tank.
Možná by stálo více zamyslet nad tím, zda obranu BVP nedokáže zabezpečit v nejbližší zóně i BVP samo. V případě výbavy APS na tom vozidle budou podobné radary, stačí pak jen mít ...Zobrazit celý příspěvek
Možná by stálo více zamyslet nad tím, zda obranu BVP nedokáže zabezpečit v nejbližší zóně i BVP samo. V případě výbavy APS na tom vozidle budou podobné radary, stačí pak jen mít ve výbavě upravený SŘP a munici. Z Ukrajiny víme, že lze úspěšně proti dronům používat i střely APKWS, které mohou BVP mít také.
Stačí vyřešit "maličkost" přenos dat mezi senzory pro vzájemnou korelaci cílů mezi BVP a PVO.Skrýt celý příspěvekNavrhoval som niečo podobné. V tomto prípade čo navrhujee by stačilo len podľa potreby aktivovať softwarový režim PVO , pripevniť malé radary a vymeniť kontainer s PTRS za SAM. Z ...Zobrazit celý příspěvek
Navrhoval som niečo podobné. V tomto prípade čo navrhujee by stačilo len podľa potreby aktivovať softwarový režim PVO , pripevniť malé radary a vymeniť kontainer s PTRS za SAM. Z podporného IFV sa stane VSHORAD bojová mašina.Skrýt celý příspěvek
Zaujimava by mohla byt integracia Skyranger 30/35 s RBS 70 NG.
Zaujimava by mohla byt integracia Skyranger 30/35 s RBS 70 NG.
RBS 70 je pro takový systém nevhodná, musí se v průběhu navádění věnovat pouze jednomu cíli. Chce to střely se samonavedením vystřel a zapomeň, aby se mohli ihned po odpalu věnovat ...Zobrazit celý příspěvek
RBS 70 je pro takový systém nevhodná, musí se v průběhu navádění věnovat pouze jednomu cíli. Chce to střely se samonavedením vystřel a zapomeň, aby se mohli ihned po odpalu věnovat dalším hrozbám.Skrýt celý příspěvek
a hlavně když už laser jako navádění ( myslím pro protidronové využití ) tak rozhodně levnější než je RBS 70, myslím že to samé jen na kratší vzdálenost zvládne APKWS za daleko ...Zobrazit celý příspěvek
a hlavně když už laser jako navádění ( myslím pro protidronové využití ) tak rozhodně levnější než je RBS 70, myslím že to samé jen na kratší vzdálenost zvládne APKWS za daleko nižší cenu při cíli jako je dron, v případě letadel je RBS 70 jasně přínosnější přes to že se musí cíl držet v hledáčku
proto tvrdím že A 330 o kterém se psalo pro Army CR jsou vyhozené peníze na učet nějakého tlačitele tohoto řešení
spíš bych uvítal aby výrobce Panduru se chytil za čumák a nabídl něco jako je americký IM stryker
věž se dá dát dohromady ve spolupráci s různými výrobci nebo třeba slováky, kanon 30 mm defakto máme , optika je výrobce to samé jako věž, střely buť helfire nebo izraelské NLOS, pl střely trochu si hlavu polámat a vytvořit 4 oz s měnitelným boxem kam půjdou pověsit od 4x3 (4x4 ) ks APKWS nebo 4x RBS 70 či kombinace a radary muže dodat Retia ( ano jejich malý 3D má nižší dosah ale třeba by tam šlo dát nějaké turbo pro zvýšení výkonu )Skrýt celý příspěvekAPKWS (pozemní odpalovače) by se mi zdálo docela vhodné zkombinovat s Viktor na Landcruiseru... asi teda ne přímo do prvosledových jednotek, na to jsou příliš "křehké", ale na ...Zobrazit celý příspěvek
APKWS (pozemní odpalovače) by se mi zdálo docela vhodné zkombinovat s Viktor na Landcruiseru... asi teda ne přímo do prvosledových jednotek, na to jsou příliš "křehké", ale na ostatní "bodovou" obranu...Skrýt celý příspěvek
to není zlý nápad jen je problém se spalinami, přeci jen u viktora je obsluha na sedačce, to by oz muselo být na nějaké lafetě hodně mimo a tam ...... je problém s obrysem - ...Zobrazit celý příspěvek
to není zlý nápad jen je problém se spalinami, přeci jen u viktora je obsluha na sedačce, to by oz muselo být na nějaké lafetě hodně mimo a tam ...... je problém s obrysem
- nicméně kdyby se udělal Viktor 3 s OWS montáží kulometu tak tam by to bylo zajímavé vylepšení, něco jako kulomet 14,5 mm + 2x2oz APKWS
vlastně by se dalo na toto využít z hlediska modernizace českých Pandur II pokud vím tak se má měnit RCWS za jinou věž, třeba by se dali RCWS osadit kulometem KPV a přidat k tomu 2x2 oz toyota by to mohla unést ( RCWS bez kanonu a munice pro něj by se mohlo váhově s KPV a municí pohybovat kolem 1100 kg )Skrýt celý příspěvek
Tak další ze série článků lahodících mému vnímání - informativní, věcný, přitom pěkně čtivý- na úrovni i z hlediska slohového, nebál bych se říci až literárního. Začíná oznámením o ...Zobrazit celý příspěvek
Tak další ze série článků lahodících mému vnímání - informativní, věcný, přitom pěkně čtivý- na úrovni i z hlediska slohového, nebál bych se říci až literárního. Začíná oznámením o akvizici prostředku, rozvíjí podrobnostmi o něm, o akvizici, zasazuje do širších souvislostí o budování německé vojskové PVO, zmínky o Rakousku a perspektivě v dalších zemích, fotky, videjka, odkazy. No v tom článku snad není víc ni míň než třeba.
Fakt, pro mě osobně počteníčko pošušňáníčko.
A už nemůžu ani rejpat ohledně nabubřelých nicneříkajících projevech potentátů od výrobce, politické sféry a vojsk - tento článek je jich zcela prost!
Těším se na další takové .Skrýt celý příspěvek18 kusů mi přijde málo i pro naší armádu,která nic takového nemá natož pro velkou německou armádu.
18 kusů mi přijde málo i pro naší armádu,která nic takového nemá natož pro velkou německou armádu.
Pochopil jsem z článku, že je to pro střední mechanizovane síly. Pro lehké a těžké jednotky tedy asi bude něco jiného. Možná na jiné platformě.
Pochopil jsem z článku, že je to pro střední mechanizovane síly. Pro lehké a těžké jednotky tedy asi bude něco jiného. Možná na jiné platformě.
V objednávce necelých 22 tis. kusů 30x173mm XM1182 HEAB-T u Rock Island Arsenal dodaných v období 2/25 - 10/26 vychází kusová cena 1 015 $
V objednávce necelých 22 tis. kusů 30x173mm XM1182 HEAB-T u Rock Island Arsenal dodaných v období 2/25 - 10/26 vychází kusová cena 1 015 $
Rakúsky bundesherr bude mať jednoduchšiu odľahčenú vežu o cca 1 tonu ako štandardná + zosilnený ...Zobrazit celý příspěvek
Rakúsky bundesherr bude mať jednoduchšiu odľahčenú vežu o cca 1 tonu ako štandardná + zosilnený podvozok.
https://www.doppeladler.com/da... Skrýt celý příspěvekBundeswehr a Bundesheer se chovají racionálně a objednali mobilní systémy C-UAV Skyranger 30. MO ČR neobjednalo vůbec nic. Možná se spoléhá na protiletadlové bambusové tyče :-(.
Bundeswehr a Bundesheer se chovají racionálně a objednali mobilní systémy C-UAV Skyranger 30. MO ČR neobjednalo vůbec nic. Možná se spoléhá na protiletadlové bambusové tyče :-(.
Nauč se číst
Pokud půjde testování prototypu „A3“ dobře, sériové modely vstoupí do výzbroje Bundeswehru v roce 2026.
Objednali akorát testování posledního prototypu.Nauč se číst
Pokud půjde testování prototypu „A3“ dobře, sériové modely vstoupí do výzbroje Bundeswehru v roce 2026.
Objednali akorát testování posledního prototypu.Titulek říká něco jiného. Vyčlenili peníze na nákup 18+1 systémů. A Rakousko jich objednalo ...Zobrazit celý příspěvek
Titulek říká něco jiného. Vyčlenili peníze na nákup 18+1 systémů. A Rakousko jich objednalo 36.
https://www.rheinmetall.com/de... Skrýt celý příspěvek
Bez przesady... Tu trzeba "systemowo"... Bez odpowiedzi czego i ile w warstwie MRAD, SHORAD trudno o konfiguracje V-SHORAD. Możecie umobilnić RBS-70 (kupić wyrzutnie RBS-70 na ...Zobrazit celý příspěvek
Bez przesady... Tu trzeba "systemowo"...
Bez odpowiedzi czego i ile w warstwie MRAD, SHORAD trudno o konfiguracje V-SHORAD.
Możecie umobilnić RBS-70 (kupić wyrzutnie RBS-70 na pojeździe 4x4), możecie uzupełnić VSHORAD o dodatkowe klasyczne MANPADS i tym zabezpieczyć wojsko przed "klasycznymi" środkami. (Śmigłowce, duże UAV)
Wyłącznie do zwalczania samych małych i tanich UAV kaliber 30/35 może być zbyt drogi (może lepiej 12,7 albo inny kaliber z tanią amunicją...)
Tak naprawdę w temacie ochrony przed małymi tanimi UAV nie ma póki co gotowej recepty...Skrýt celý příspěvekZkuste sledovat tento kanál na Twitteru. Věnuje se protivzdušné obraně a hodně příspěvků věnuje i obraně před ...Zobrazit celý příspěvek
Zkuste sledovat tento kanál na Twitteru. Věnuje se protivzdušné obraně a hodně příspěvků věnuje i obraně před UAV.
https://twitter.com/AirPowerNE...
Například:
https://twitter.com/AirPowerNE...
https://twitter.com/AirPowerNE...
https://twitter.com/AirPowerNE... Skrýt celý příspěvekTak zatím se zdá že nejefektivnější proti malým nebo sebevražedným UAV jsou prostředky elektronického boje.
Tak zatím se zdá že nejefektivnější proti malým nebo sebevražedným UAV jsou prostředky elektronického boje.
Je k tomu nějaká statistika ? Já osobně bych byl klidnější s nějakým tím radarem, kanonem a municí typu AHEAD. Přeci jen železo je železo.
Je k tomu nějaká statistika ? Já osobně bych byl klidnější s nějakým tím radarem, kanonem a municí typu AHEAD. Přeci jen železo je železo.
Na Ukrajině bylo masivní zavedení čínských rušiček pro Ukrajince velice nepříjemné překvapení... A to jsou v zásadě jednoduché zařízení.
Na Ukrajině bylo masivní zavedení čínských rušiček pro Ukrajince velice nepříjemné překvapení... A to jsou v zásadě jednoduché zařízení.
Až budú mať drony vlastnú AI na rozoznávanie techniky, budú ECM prostriedky na dve veci.
Až budú mať drony vlastnú AI na rozoznávanie techniky, budú ECM prostriedky na dve veci.
Scotty to řekl stručně a výstižně, já se trochu podle svého zvyku rozkecám: Máš na mysli Al krmenou pasivními senzory, a i operátor nebude muset prozrazovat svou pozici emitováním ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty to řekl stručně a výstižně, já se trochu podle svého zvyku rozkecám:
Máš na mysli Al krmenou pasivními senzory, a i operátor nebude muset prozrazovat svou pozici emitováním opravných signálů, když dron si vše najde sám. Takže prostředky elektronického boje prodáš do muzea.
Ale ve stejné době i nepřítel bude mít senzory s Al pro odhalení dronů a vyslání proti nim protidronů, pritiraket, střeleb z bromovnic .... , to je pro tuto diskuzi jedno.
A než to až bude .... .
Nic proti dronům, naopak.Skrýt celý příspěvek
KVAČR a větrné mlýny nepřepereš, bohužel.
KVAČR a větrné mlýny nepřepereš, bohužel.
Poslední dobou mám silný pocit, že naše ministerstva a ostatní vládní úřady jsou plné mimoňů, kteří žijí v nějakém šíleném paralelním světě. Možná je někdo platí za to, aby všechno ...Zobrazit celý příspěvek
Poslední dobou mám silný pocit, že naše ministerstva a ostatní vládní úřady jsou plné mimoňů, kteří žijí v nějakém šíleném paralelním světě. Možná je někdo platí za to, aby všechno kolem zničili.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...