Polsko-britský protiletecký systém Terrahawk Paladin pro Ukrajinu

-
13. 10. 2023
-
14 komentářů
-
Jan Grohmann
Velká Británie schválila další balíček vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 100 milionů liber (2,8 miliardy Kč). Balíček zahrnuje polsko-britský stacionární systém protivzdušné obrany (PVO) velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very Short Range Air Defence System) Terrahawk Paladin / SKYctrl SKID.
Více než polovina prostředků, 70 milionů liber, pochází z Mezinárodního fondu pro Ukrajinu (International Fund for Ukraine) založeného v roce 2022 ve spolupráci Velké Británie a Dánska. Fond zpravuje britské ministerstvo obrany. Dalšími donátory jsou Norsko, Nizozemsko, Švédsko, Litva a Island. Podle posledních informací fond zatím získal 785 milionů liber (22,5 miliardy Kč). Jedním z hlavních úkolů fondu je investice do ukrajinské PVO. Dalšími klíčovými oblastmi podpory jsou manévrové schopnosti, údržba ukrajinských platforem a dodávky dělostřelecké munice.
„Prezident Ukrajiny řekl, že protivzdušná obrana je nejdůležitější potřebou Ukrajiny, a Terrahawk Paladin pomůže poskytnout to, co Ukrajina potřebuje, aby ochránila své občany před Putinovou nevybíravou kampaní raketových úderů proti civilním cílům,“ uvedla britská vláda v prohlášení.
Ukrajinská PVO zvládá velmi efektivně ničit ruské střely s plochou dráhou letu. Velmi výkonné systémy Patriot také chrání Kyjev před útoky ruských balistických raket, jako jsou Iskander (včetně letecké verze Kinžál).
Problémem, a stále narůstajícím, jsou všudypřítomné drony. Rusko masově používá jednoduché íránské drony Šáhid-136. Slovo „jednoduchý“ není urážka. Naopak. Šáhid-136 jsou masově vyráběné a snadno nasaditelné/použitelné. Jejich úkolem je zahlcovat ukrajinskou PVO a nutit Ukrajince používat velmi nedostatkové střely země-vzduch. Tak chtějí Rusové vyčerpat ukrajinskou PVO před očekávanou zimní raketovou kampaní proti ukrajinské energetické infrastruktuře. Proto Rusové nyní příliš nepoužívají střely s plochou dráhou letu – čekají na zimní měsíce. Mezi tím se pomocí dronů Šáhid-136 snaží nalomit ukrajinskou PVO.
Ukrajina potřebuje masově vyrobitelné a nasaditelné prostředky PVO schopné velmi levného ničení malých vzdušných cílů, zejména dronů. Ideálně i ruských střel s plochou dráhou letu a jiné letecké munice (např. klouzavé pumy UPAB-1500B a „okřídlené“ FAB-500).
Související články
IRIS-T-SLS Mk III: Kompaktní protivzdušná obrana pro ochranu konvojů
Německá společnost Diehl Defence představila koncept vysoce mobilního systému protivzdušné obrany ...
-
10.12.2020
-
63 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Pilica+: Základ integrované a vícevrstvé polské protivzdušné obrany
Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak počátkem října podepsal rámcovou dohodu o nákupu ...
-
26.10.2022
-
3 komentářů
-
Redakce AN
Německé systémy protivzdušné obrany IRIS-T SLM pro Estonsko a Lotyšsko
Estonsko a Lotyšsko podepsaly prohlášení o záměru LoI (Letter of Intent) ve věci nákupu systémů ...
-
14.09.2023
-
23 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Izraelský Barak a polský Piorun: Slovenská protivzdušná obrana za sedm miliard euro
Slovenská vláda schválila plán první fáze výstavby slovenské pozemní protivzdušné obrany (PVO). V ...
-
09.10.2023
-
13 komentářů
-
Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.