Špičkové protilodní střely LRASM pro Austrálii

Špičkové protilodní střely LRASM pro Austrálii
AGM-158C LRASM (černá střela) pod Super Hornetem / US Navy (Zvětšit)

Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) odsouhlasila potenciální prodej 200 špičkových protilodních střel AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) do Austrálie. Nosičem střel se stanou australské bojové letouny F/A-18E/F Super Hornet a F-35A Lightning II.

Obranná strategie Austrálie řeší ohrožení „jen“ z jednoho strategického směru. Jde o obrovské území nacházející se mezi australským a asijským kontinentem. Australské ozbrojené síly jsou vyzbrojovány a cvičeny prakticky výhradně na kontrolu tohoto prostoru.

V tomto směru proudí do Austrálie zdroje nestability, jako je nelegální migrace, nelegální dovoz / vývoz, drogy, extrémní ideologie a zločinnost. Probíhá zde také nelegální využívání přírodních zdrojů (např. nelegální rybolov) nebo znečišťování moří. Stejně tak jde o jediný směr, z kterého hrozí přímé vojenské ohrožení australského kontinentu, což Austrálie okusila během druhé světové války.

Klíčovým australským nástrojem kontroly této oblasti je mezinárodní pakt „Pět ujednání o ochraně moci“ FPDA (Five Power Defence Arrangements) z roku 1971. FPDA je tvořen bilaterálními dohodami mezi Velkou Británií, Austrálií, Novým Zélandem, Malajsií a Singapurem.

Těchto pět zemí postupuje společně v případě potenciální vnější agresi nebo hrozbě útoků pirátů proti poloostrovní Malajsii nebo Singapuru. Klíčová je problematika Malackého průlivu, což je jeden z hlavních světových obchodních škrtících bodů. Každý rok zde propluje 100 000 lodí a 25 % hodnoty celosvětového obchodu, včetně více než 16 milionů barelů ropy z Perského zálivu. Jednoduše řečeno, kdo ovládá Malacký průliv, ovládá čtvrtinu světového obchodu.

Ozbrojené síly Austrálie v této oblasti dlouhodobě působí v rámci několika operací. Společně s Malajsií zde probíhá od roku 1980 operace Gateway. Australské letectvo RAAF (Royal Australian Air Force) mimo jiné operuje z malajské letecké základny Butterworth. Základna se také stane dočasným domovem minimálně jedné letky australských F-35A Lightning II.

Operace Resolute zase chrání australskou hranici a výlučnou námořní ekonomickou zónu sahající 200 námořních mil od australského pobřeží. Klíčovými prvky této operace jsou námořní průzkumné a bojové letouny AP-3C Orion a P-8A Poseidon.


Australské letectvo využívá malajskou základnu Butterworth již 62 let.

Kontrola prostoru mezi Austrálií a Asií je tedy pro Canberru naprosto klíčová. Austrálie z toho důvodu neustále vylepšuje své vojenské schopnosti (zejména námořní a letecké), což dává australským politikům větší manévrovací prostor při řešení krize (mohou volit diplomatická nebo vojenská řešení).

Značné posílení australských vojenských schopností přinese dodávka špičkových protilodních střel AGM-158C LRASM. Nákup střel probíhá v rámci programu AIR 3023 Phase 1 přijatého v roce 2012. Jde o jeden z mnoha modernizačních projektů australských ozbrojených sil.

Agentura DSCA schválila prodej až 200 střel LRASM za maximální částku 990 milionů dolarů. Cena zahrnuje i 11 testovacích střel s telemetrickými systémy, které jsou nutné pro certifikace střel na australská bojová letadla. Dále jsou součástí dodávek školní verze střel CATM-158C a plnorozměrové makety DATM-158C. Makety využívá především pozemní personál k nácviku obsluhy a manipulace, včetně upevňování střel na zbraňové závěsníky letadel.

Austrálie dále v rámci celkového balíčku obdrží skladovací a přepravní kontejnery, pomocná a testovací zařízení, publikace, technickou dokumentaci, výcvik personálu, logistickou podporu atd. Výhodou je, že LRASM sdílí 85 % součástek se střelou s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) používanou RAAF, což zjednodušuje logistiku.

LRASM jsou určené především pro australské F/A-18E/F Super Hornet ‒ jeden letoun unese až čtyři střely. Později ale dojde také k integraci LRASM do australských F-35A Lightning II (objednáno 72 letadel). Střely LRASM mohou výhledově nést i námořní průzkumná letadla P-8A Poseidon. Austrálie již provozuje 12 těchto výkonných námořních letadel z celkově 15 objednaných.

RAAF k námořnímu průzkumu, i za účelem vyhledávání cílů pro LRASM, může využít i sedm námořních dronů MQ-4C Triton.


Princip fungování LRASM

LRASM má bojovou hlavici o hmotnosti 450 kg. Oficiální údaje o doletu nejsou známy, ale na základě vlastností JASSM, resp. verze JASSM-Extended Range, se mluví o doletu až 1000 km.

Hlavní výhodou LRASM jsou ale špičkové senzory, chytrý software a síťově propojený způsob vedení boje. Střela umí sama vyhledat loď v oblasti, poznat typ, vybrat nejhodnotnější cíl a zaútočit na nejzranitelnější místo na lodi. To vše údajně v prostředí se silným elektronickým rušením.

Během letu se LRASM navádí pomocí inerciální a satelitní navigace, v konečné fázi pomocí infračerveného senzoru a pasivního radiolokátoru. Aktivní radiolokátor byl odmítnut kvůli utajení letu střely a kvůli celkové odolnosti zbraně proti elektronickému rušení. 

Pokročilé senzory LRASM výrazně snižují závislost na externích průzkumných platformách a na nutnosti přesně určit polohu cíle. Stačí určit jen přibližnou pozici cíle, například na základě elektronického průzkumu, a následně do této oblasti vystřelit střely LRASM. Případně lze samozřejmě využít výkonných optických a radiolokačních senzorů výškových dronů Triton.

Austrálie se stane prvním zahraničním uživatelem LRASM. Dalším uživatelem může být Japonsko, které rozhodlo integrovat střely LRASM do modernizovaných víceúčelových stíhaček F-15J Kai. O nákup střel LRASM se zajímá také Kanada, Singapur, Švédsko a Velká Británie.

Zdroj: USNI News, Flight Global

Nahlásit chybu v článku


Související články

Austrálie kupuje další stíhačky F-35A Lightning II

Australské královské vzdušné síly RAAF (Royal Australian Air Force) získají významnou posilu. Od ...

Austrálie: Prodejte nám stíhačky F-22A Raptor

Bývalý velitel Královského australského letectva RAAF (Royal Australian Air Force) Chris Mills ...

Pvní stealth protilodní střely LRASM pro americké letectvo

Americké letectvo (USAF) získalo první sérii nových protilodních střel AGM-158 Long-Range Anti-Ship ...

Americké námořnictvo zařadilo do výzbroje střelu LRASM

Nová americká protilodní střela AGM-158C LRSAM (Long Range Anti-Ship Missile) postupně nahradí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...