Protiraketové systémy Patriot jako symbol americké důvěry ve vítězství Ukrajiny

Protiraketové systémy Patriot jako symbol americké důvěry ve vítězství Ukrajiny
Odpalovací zařízení amerického kompletu Patriot rozmístěné na Slovensku (červenec 2022) / U.S. Army, 2nd Lt. Emily Park (Zvětšit)

V rámci nejnovějšího balíčku americké pomoci Ukrajina získá jednu baterii protileteckého a protiraketového systému protivzdušné obrany (PVO) Patriot. Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytro Kuleby začnou Patrioty chránit ukrajinský vzdušný prostor již do šesti měsíců.

Washington Ukrajině dodá jednu baterii Patriot, přičemž zkrácený výcvik ukrajinských specialistů proběhne na americké základně Grafenwer v Německu. Polsko-slovensko-ukrajinská hranice je propustná a ukrajinští vojáci za různými účely nepochybně od začátku války neustále, plynule a v různých počtech proudí z Ukrajiny na alianční základny v Evropě a USA, kde získávají nejrůznější výcvik, schopnosti a dovednosti. Ukrajinští operátoři se tak na Patrioty (nebo jiné systémy) mohou cvičit již řadu měsíců.

V mírových podmínkách trvá výcvik operátorů Patriotů od 13 do 53 týdnů (tedy téměř rok) v závislosti na vykonávané funkci. Délka tohoto výcviku ale platí pro čerstvě přijaté vojáky bez zkušeností. Američané tedy připravili nejen zkrácený výcvikový program, ale výcvik nepochybně prodělají nejzkušenější ukrajinští operátoři PVO.

Ti mají ostatně mnohem větší bojové zkušenosti než jejich američtí kolegové a pochopitelně znají velmi dobře principy fungování raketových systémů PVO, včetně amerického Patriotu. Ukrajinští operátoři se tak musí „jen“ naučit ovládat celý systém, což samozřejmě zahrnuje i řešení poruch, chybových hlášení nebo provozních problémů.

Odpalovací zařízení M903 kompletu Patriot na Slovensku. Vlevo blok osmi střel PAC-3 CRI, vpravo blok šesti střel PAC-3 MSE (srpen 2022); větší foto / U.S. Army, 2nd. Lt. Emily Park

Standardní baterie Patriot má jeden radar, velitelské stanoviště, podpůrná a komunikační vozidla a až osm odpalovacích zařízení. Kromě toho součástí baterie jsou i další jednotky chránící a podporující jednotlivé prvky baterie, včetně operátorů se systémy PVO velmi krátkého dosahu. Ukrajinská armáda zřejmě k ochraně baterie Patriot nasadí minimálně operátory s „manpady“ Piorun nebo Stinger.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Komplety protivzdušné obrany Patriot pro Švédsko

Během několika příštích týdnů plánuje Stockholm s americkou firmou Raytheon podepsat smlouvu o ...

První protiraketová baterie Patriot pro Rumunsko

Minulý týden Rumunsko ve svém výcvikovém středisku protivzdušné obrany (PVO) v Capul Midia ...

F-35 a Patriot: Štít proti střelám s plochou dráhou letu

Na střelnici White Sands (WSMR) v Novém Mexiku došlo k dalšímu sofistikovanému testu budované ...

PREMIUM Další protiraketové systémy Patriot pro Polsko

Varšava poslala do Washingtonu žádost o nabídku (Letter of Request) ve věci prodeje šesti baterií ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.