Protiraketové systémy Patriot zvedají štít nad východní Evropou

Protiraketové systémy Patriot zvedají štít nad východní Evropou
Americké Patrioty chrání polské letiště Řešov, což je alianční hub ve východním Polsku, přes který proudí většina vojenské pomoci na Ukrajinu (duben 2022). / U.S. Army, Sgt. 1st Class Christopher Smith (Zvětšit)

Na polském letišti v Radomi poprvé proběhlo testování budované polské integrované protiraketové a protiletecké obrany za účasti tři systémů – Patriot, Malý Narev a Pilica. První palebná jednotka Patriot již míří na Ukrajinu. Rumunsko navíc letos objedná další tři jednotky Patriot PAC-3.

Nejdříve si vysvětleme dva základní pojmy – palebná jednotka (Fire Unit) a baterie. Na západě je za nejmenší funkční element protivzdušné obrany (PVO) považována palebná jednotka. Ta se obecně skládá z odpalovacího zařízení, munice, senzoru (nejčastěji radaru) a systému velení a řízení palby. Palebná jednotka se může skládat teoreticky i z jednoho vozidla (např. Pancir, Tunguska) nebo několika vozidel.

Baterie je naopak organizační struktura vojsk PVO, a kromě palebné jednotky se skládá také z muničních, servisních, logistických a dopravních vozidel, mobilních generátorů, ale někdy i výcvikových zařízení nebo strážních jednotek. V baterii mohou být přítomny další radary, místa velení a řízení palby, či dokonce další efektory.

Struktura palebné jednotky a baterie se liší armády od armády, nebo od typu použitého systému PVO.

Například typická palebná jednotka Patriot americké armády (US Army) se skládá z osmi odpalovacích zařízení M903, jednoho radaru, jedné komunikační stanice a podpůrných vozidel. Palebná jednotka ale může mít různý počet M903. Součástí americké baterie Patriot jsou pak z ramene odpalované střely (MANPADS) Stinger.

Nejnovější západní systémy PVO jsou přitom konstruovány jako stavebnice lego. Strukturu a vybavení palebné jednotky a baterie lze flexibilně přizpůsobit podle požadavků jednotlivých armád, a to dokonce ad hoc podle místa nasazení nebo typu úkolu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

F-35 a Patriot: Štít proti střelám s plochou dráhou letu

Na střelnici White Sands (WSMR) v Novém Mexiku došlo k dalšímu sofistikovanému testu budované ...

Švédsko aktivovalo systém protivzdušné obrany Patriot

Švédský Pluk protivzdušné obrany Lv6 (Luftvärnsregementet) aktivoval první baterii protiletecké a ...

PREMIUM Další protiraketové systémy Patriot pro Polsko

Varšava poslala do Washingtonu žádost o nabídku (Letter of Request) ve věci prodeje šesti baterií ...

PREMIUM Protiraketové systémy Patriot jako symbol americké důvěry ve vítězství Ukrajiny

V rámci nejnovějšího balíčku americké pomoci Ukrajina získá jednu baterii protileteckého a ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.