Protiraketový systém THAAD v americké armádě

THAAD
Foto: Odpalovací zařízení i s radarem (po pravé straně) / Lockheed Martin

Americká armáda v současné době provozuje dvě baterie moderního protiraketového systému THAAD. V minulém roce byl schválen nákup dalších dvou baterií a v nedávné době byla oznámena dohoda o nákupu již celkově páté baterie. Připomeňme, že výše uvedený systém má tvořit důležitou součást americké protiraketové národní obrany.

Přesně 15. října Lockheed Martin oznámil na svých webových stránkách, že získal kontrakt na výrobu v pořadí již páté baterie protiraketového systému THAAD v celkové hodnotě kolem 150 milionů dolarů. Konkrétně se má jednat o výrobu a dodání dvanácti vypouštěcích zařízení, dvou řídících jednotek a dalšího nezbytného zařízení nutného k provozu.

Připomeňme, že THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) je moderní protiraketový systém určený proti balistickým raketám krátkého a středního doletu s omezenou působností také proti mezikontinentálním raketám. Oproti jiným systémům zařazených ve výzbroji se liší zejména ve schopnosti zasahovat cíle ve výškách nad 200 kilometrů, tedy v kosmickém prostoru.

Dalším specifikem je ničení nepřátelských raket přesným zásahem kinetické hlavice, tedy nikoliv explozí. Mohli bychom jej tak přirovnat k izraelskému protiraketovému systému Arrow.

THAAD Foto: Přeprava mobilního odpalovacího zařízení THAAD v doprovodu jednotky / Lockheed Martin

Každá baterie nebo uskupení se skládá z mobilních vypouštěcích zařízení, řídících jednotek, radaru a dalších komponent. Samotné odpalovací zařízení přitom pojme až osm antiraket složených ze základního „boosteru“ (přídavný raketový motor), mezistupně, kinetické hlavice a aerodynamického krytu.

Radar s plošnou fázovou anténou AN/TPY-2 od firmy Raytheon je schopen detekovat balistické rakety krátkého až středního doletu od chvíle startu až do jejich zničení a podílí se na přesném navádění střely a vyhodnocení zásahu.

Americká armáda, který THAAD provozuje má ve výzbroji prozatím dvě baterie. Jedna je umístěná na texaské základně Fort Bliss, druhá na Havajských ostrovech. Objednávka dalších dvou baterií byla uzavřená na podzim minulého roku. Nyní dohodnutá páté baterie má být dodána v roce 2015. Závěrem je také vhodné zmínit, že kontrakty neuzavírá sama armáda, která systém provozuje, ale agentura MDA (Missile Defense Agency).

Nahlásit chybu v článku


Související články

První protiraketový komplet THAAD dodán americké armádě

V současné době má ve výzbroji americká armáda dvě baterie supermoderního protiraketového systému ...

Americká protiraketová obrana ve světle dnešních dnů

Před pár lety vzbudil v České republice doslova vlnu hysterie plán americké vlády vybudovat na našem ...

Protiraketový štít v Tichomoří má chránit USA před čínskými hlavicemi

  Spojené státy v současné době jednají se svými spojenci v Tichomoří o vybudování obranného ...

Elektromagnetický protiletadlový a protiraketový systém

S rostoucími znalostmi z vývoje a testování elektromagnetických zbraní se objevují další a další ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • cejkis
    20:04 12.11.2012

    Jestli se někdy dožiju nákupu THAADu AČR, tak budu šťasten.

    Jestli se někdy dožiju nákupu THAADu AČR, tak budu šťasten.

Načítám diskuzi...