Protitankové raketové komplety Javelin ve východní Evropě

Protitankové raketové komplety Javelin ve východní Evropě
Ukrajinští vojáci s PTRK Javelin / Foto: Ukrajinské ministerstvo obrany (Zvětšit)

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila potenciální prodej 341 protitankových řízených střel (PTŘS) Javelin do Litvy. Jde o další potvrzení popularity protitankových raketových kompletů (PTRK) FGM-148 Javelin v zemích střední a východní Evropy.

Litva se v roce 2002 stala prvním evropským uživatelem PTRK Javelin. Vilnius před dvaceti lety objednal 20 vypouštěcích zařízení / zaměřovačů CLU (Command Launch Unit) a 200 střel. V roce 2015 DSCA schválila Litvě prodej dalších 74 CLU a 220 střel. A nakonec před týdnem DSCA odsouhlasila prodej až 30 CLU a 341 střel za 125 milionů dolarů. Prvních 10 CLU a 111 střel Litva získá do roku 2024, zbývající do roku 2028.

„Protitankový systém Javelin získaný od Spojených států obzvláště významně přispívá k posílení obranyschopnosti Litvy, zvyšuje dlouhodobé bojové schopnosti litevských ozbrojených sil a posiluje odstrašující účinek,“ uvedl litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas.

Pokud Litva plně využila a využije nabídky DSCA, celkově získala nebo objednala 144 CLU a 761 střel. Kolik má litevská armáda skutečně funkčních CLU (nejstarší mají přeci jen 20 let; nové CLU možná nahrazují ty původní) a kolik PTŘS Javelin již bylo vypotřebováno, není známo. Litva má také střely Javelin umístěné na vozidlech M1025A2 HMMWV.


Javeliny v estonské armádě (2016)

V roce 2014 DSCA schválila potenciální prodej 120 CLU a 350 střel do Estonska za 55 milionů dolarů (64 milionů podle dnešních cen). Rozdíl mezi cenou estonské a litevské zakázky je do oči bijící. Litva ale jako první zahraniční zákazník získá nejnovější střely FGM-148F, které mají kombinovanou průbojnou a tříštivo-trhavou bojovou hlavici, což dovolí ničit obrněné, lehce obrněné či opevněné cíle. Rozdíl v ceně může také tvořit doplňkové vybavení, náhradní díly, služby atd.

Podle otevřených informací se zdá, že Estonsko získalo minimálně 80 CLU (40 CLU je opce). V roce 2020 pak proběhly dodávky 128 střel Javelin. Již dříve ale Estonsko získalo neurčitý počet střel Javelin, takže estonské ozbrojené síly mohou mít skutečně až 350 střel.

Třetí baltská země, Lotyšsko, se vydala jinou cestou – v únoru 2018 podepsala smlouvu s firmou EuroSpike v hodnotě 108 milionů eur na PTŘS Spike. V Evropě vyráběné izraelské střely Spike budou umístěny na lotyšská vozidla CVR(T).

Mimochodem Estonsko a Lotyšsko díky svému silně zalesněnému území (60 %) nejsou tak ohroženy mechanizovanými jednotkami protivníka jako mnohem ploší a méně lesnatá Litva (30 %). Ostatně proto Litva nejdříve zavedla a stále ve velkém nakupuje PTRK Javelin.


Nedávné testy PTRK Javelin na Ukrajině

V poslední době se nejvíce skloňuje nasazení střel Javelin na Ukrajině. Podle ukrajinského portálu Defense Express ukrajinská armáda má 100 CLU a 500 střel. Ukrajinská armáda komplety Javelin nasadila na východě země pro případ ruské invaze. Ukrajinská armáda v rámci výcviku již odpálila 30 střel proti cvičným cílům na maximální vzdálenost 4000 metrů.

„Jsme vybaveni Javeliny. Jednotky neustále studují možnosti použití v nejohroženějších oblastech. V případě potřeby jsme připraveni je použít,“ uvedl velitel ukrajinských Společných sil generálporučík Oleksandr Pavliuk.

Nedávno také ukrajinská armáda zveřejnila video a fotografie (viz fotky pod článkem) z testování PTRK Javelin, při kterém byla palba vedena ze vzdálenosti 1500 metrů na cvičný tank osazený „slat“ mříží. Stejnou ochranu nedávno „ad hoc“ získaly ruské tanky na hranicích s Ukrajinou a na okupovaném Krymu.

Nakonec PTRK Javelin získají také polská vojska teritoriální obrany (WOT). V nejbližší době WOT převezme 60 CLU a 180 střel.

PTRK Javelin ničí zejména tanky vybavené dynamickou ochranou. Původní model měl praktický dosah 2500 metrů, nejnovější 4000 metrů (při ideálních podmínkách až 4750 metrů; potvrzeno při testech v roce 2013). Javelin lze použít ve dne v noci.

Střely jsou umístěny v tubusech, na které se při střelbě upevňuje vícenásobně použitelný CLU. Zaměřovač má čtyřnásobné optické přiblížení, čtyřnásobné „zelené“ infračervené přiblížení a až dvanáctinásobné přiblížení s úzkým zorným polem (pro zaměření) – to lze druhotně využít i pro průzkumné účely.


Javelin

Systém funguje na principu „vystřel a zapomeň“ – poté, co voják zamkne cíl a vystřelí, střela se na cíl navádí zcela samostatně. Voják tedy po odpalu může okamžitě změnit stanoviště. PTŘS Javelin s tandemovou bojovou hlavicí dokáže na cíl zaútočit přímo nebo z horní polosféry. PTRK Javelin lze použít i z uzavřených prostor. Podle odhadů bojová hlavice ráže 127 milimetrů pronikne ekvivalentem 600 až 800 milimetrů válcovaného pancíře (RHAe).

Historicky PTRK Javelin vychází z programu AAWS-M (Advanced Antitank Weapon System-Medium) z roku 1983, který měl vybrat nástupce PTRK M47 Dragoon.

Od příštího roku bude k dispozici také vylepšené zařízení Lightweight CLU, které je o 25 % lehčí a o 30 % menší než současné CLU. Firma Raytheon také nedávno ověřila možnost využití Lightweight CLU k zaměřování a odpalování střel země-vzduch Stinger. Střela Stinger dokáže mimo jiné ničit drony třídy 1 a 2 (Class I/II) na vzdálenost 1000 až 2000 metrů.

Vojenská jednotka tak může mít ve své výzbroji tubusy se střelami Javelin a Stinger a k jejich odpálení použít jednotný zaměřovač Lightweight CLU. Kromě toho i samotné střely Javelin umí zasahovat nízko letící vrtulníky.

Zdroj: 1945, Baltic Security, Defence Express

Galerie

Ukrajinští vojáci s PTRK Javelin na Donbase / Foto: Ukrajinské ministerstvo obrany Ukrajinští vojáci s CLU / Foto: Ukrajinské ministerstvo obrany Ukrajinští vojáci s PTRK Javelin na Donbase / Foto: Ukrajinské ministerstvo obrany

Nahlásit chybu v článku


Související články

Klíčové modernizační projekty Ukrajiny pro rok 2021

Ukrajinský portál Defense Express vybral pětici nejzajímavějších zbraňových projektů ukrajinského ...

Zbraně a bezpečnost 2021: Ukrajinské zbraně na podvozcích Tatra

V těchto dnech probíhá v Kyjevě vojenská výstava Zbraně a bezpečnost 2021. Výstava potvrdila zájem ...

Západ Ukrajinu neopustí, ale ani se kvůli ní „nepřetrhne“

První písemná zmínka o Němcích na Ukrajině pochází již z 10. století. Během tohoto období začali ...

První vozidla Tatra pro ukrajinské raketomety Burevij

Ukrajinský Opravárenský závod Šepetivka získal první tatrovky T815-7 8×8 pro raketomety Burevij ráže ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  18:42 24.06.2022

  V regióne by sa čo nevidieť mali objaviť aj lacnejšie Kórejské alternatívy. Vývoz Hyeongungu na Slovensku mal byť už ...Zobrazit celý příspěvek

  V regióne by sa čo nevidieť mali objaviť aj lacnejšie Kórejské alternatívy. Vývoz Hyeongungu na Slovensku mal byť už schválený.
  https://newsrebeat-com.transla...
  ... a záujem má údajne aj Poľsko.Skrýt celý příspěvek

 • Zorko38
  08:31 01.01.2022

  Rusko moze pouzit voci Javelinom ,samovrazedne drony KUB,ktore uspesne uz prevadzkuje v Syrii,kde prakticky zlikvidovalo prenosne PTR teroristov...Tieto drony par km ,pred ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko moze pouzit voci Javelinom ,samovrazedne drony KUB,ktore uspesne uz prevadzkuje v Syrii,kde prakticky zlikvidovalo prenosne PTR teroristov...Tieto drony par km ,pred tankovymi vojiskami mozu brazdit oblohu a ak zistia poziciu nepritelia s PTR,tak jednoducho ho znicia.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   15:30 01.01.2022

   Zorko38 - a rovnako "jednoducho" bude časom tie drony zarušiť,alebo zničiť... a presne ako píšete,bude treba zistiť tú pozíciu...a to bude závisieť aj od terénu a maskovacích ...Zobrazit celý příspěvek

   Zorko38 - a rovnako "jednoducho" bude časom tie drony zarušiť,alebo zničiť...
   a presne ako píšete,bude treba zistiť tú pozíciu...a to bude závisieť aj od terénu a maskovacích schopností operátorov ptrk...Skrýt celý příspěvek

  • xstandis
   18:37 01.01.2022

   Jenže v případě Javelinu to má ten podstatný háček, že po odpalu a demaskování může oddíl okamžitě opustit pozici, resp. přejít do krytu a střela zasahuje cíl dron nedron...

   Jenže v případě Javelinu to má ten podstatný háček, že po odpalu a demaskování může oddíl okamžitě opustit pozici, resp. přejít do krytu a střela zasahuje cíl dron nedron...

   • Zorko38
    12:48 02.01.2022

    Tieto samovrazedne drony,mozu byt vo vzduchu hodiny a tak monitorovat akykolvek pohyb pred tankovymi vojiskami.Ucinok Javelinov na rozlahlych ukrajinskych nizinach bude tak takmer ...Zobrazit celý příspěvek

    Tieto samovrazedne drony,mozu byt vo vzduchu hodiny a tak monitorovat akykolvek pohyb pred tankovymi vojiskami.Ucinok Javelinov na rozlahlych ukrajinskych nizinach bude tak takmer uplne potlaceny...Javelin ma dostrel max.4km,co je v nizinach uplne nedostatocne,nejake sance mozu mat iba v zastavanych oblastiach.A inak USA musia zabezpecit na 100 percent,ze nijaky Javelin sa nedostane do ruk Rusov,cize Javeliny budu nasadene na strane Ukrajiny iba sporadicky v ziadnom pripade nie masovo.Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     16:29 02.01.2022

     Rusove Javeliny uz davno maji. Javeliny se pouzivaly v Afganistanu, Syrii, Iraku v poctu tisicu. Navic se objevily v rukou rebelu v Libyii. ...Zobrazit celý příspěvek

     Rusove Javeliny uz davno maji. Javeliny se pouzivaly v Afganistanu, Syrii, Iraku v poctu tisicu. Navic se objevily v rukou rebelu v Libyii.

     https://www.nytimes.com/2019/0... Skrýt celý příspěvek

     • Zorko38
      10:23 03.01.2022

      Javeliny pouzivali len USA a ich spojenci.ATGM prostriedky su v konfliktoch velmi kontorlovane,USA nedovolia,aby ich moderne zbrane sa dostali do ruk ich nepriatelov.Neviem o ...Zobrazit celý příspěvek

      Javeliny pouzivali len USA a ich spojenci.ATGM prostriedky su v konfliktoch velmi kontorlovane,USA nedovolia,aby ich moderne zbrane sa dostali do ruk ich nepriatelov.Neviem o tom,ze Rusko disponuje Javelinmi.Ak hej,uz davno by mali podobne ATGM,co zatial nepriznali,ze maju...Opakujem,v pripade konfliktu na Ukrajine,proti postupujucim Rusom,Urajinci nasadia Javeliny len sporadicky,kedze je tu velke riziko,ze sa dostanu do ruk Rusom a tiez nie moc dobry ucinok na rozsiahlych rovinach Ukrajiny.Ich dostrel 4km,je na rovinach proti tankovym vojiskam,ktre su kryte letecky a delostrelecky uplne nedostatocny a boli by ihned prevalcovane.Skrýt celý příspěvek

     • Cheddar
      11:25 03.01.2022

      Zorko38 Pozrite sa na mapu, ako vyzerá napríklad oblasť medzi Dnepropetrovskom, Záporožím a Doneckom (pravdepodobná oblasť bojov). Každých pár kilometrov je menšie mesto alebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Zorko38 Pozrite sa na mapu, ako vyzerá napríklad oblasť medzi Dnepropetrovskom, Záporožím a Doneckom (pravdepodobná oblasť bojov). Každých pár kilometrov je menšie mesto alebo dedina. Nechcem vám kaziť predstavu, ale ani za druhej svetovej sa nebránil každý meter rozľahlých plání na východnom fronte, ale zástavba (dnes veľmi hustá) a lesy sú prirodzený priestor pre obrancu. V prípade ostrých bojov Ukrajina samozrejme použije všetko čo má po ruke vrátane Javelinov. To už skôr obmedzí použitie letectva aby sa vyhlo stratám.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      10:26 04.01.2022

      Z čeho vychází předpoklad, že Ukrajina nepoužije prostředky PVO? Vzdušná nadvláda ruského letectva nad Ukrajinou vůbec není samozřejmostí. Ukrajina má své letectvo, má PVO ...Zobrazit celý příspěvek

      Z čeho vychází předpoklad, že Ukrajina nepoužije prostředky PVO? Vzdušná nadvláda ruského letectva nad Ukrajinou vůbec není samozřejmostí. Ukrajina má své letectvo, má PVO prostředky

      https://www.armadninoviny.cz/r...

      Útočník má vždy nevýhodu oproti obránci, protože proniká na cizí území a nemá takové krytí, jako obránce a musí za sebou tahat zásoby.Skrýt celý příspěvek

  • samoempire
   12:31 03.01.2022

   Ještě jedna poznámka. Rusko by samozřejmě chtělo mít vlastní Javelin, ale nemůže. Jejich průmysl toho není schopný. Hlasy pro zavadení podobné zbraně se ozývali na základě ...Zobrazit celý příspěvek

   Ještě jedna poznámka. Rusko by samozřejmě chtělo mít vlastní Javelin, ale nemůže. Jejich průmysl toho není schopný. Hlasy pro zavadení podobné zbraně se ozývali na základě zkušeností ze Sýrie, kdy několik členů PTRS skupin přišlo o život kvůli ostřelovačům.
   Další vlastnost Javelinu o které se moc nepíše, je jednoduchá obsluha. Americká armáda umí zaškolit vojáka pro používaní Javelinu za 8-10 dnů, zatímco u ostatních PTRS to trvá týdny až měsíce. Navíc přesnost zásahů hodně záleží od schopnosti operátora. U Javelinu je přesnost pořád stejná.Skrýt celý příspěvek

  • Zorko38
   10:03 04.01.2022

   Cheddar-Ja mapu vychodnej Ukrajiny poznam.Tato oblast je ako stvorena,na velke tankove operacie.Tu nebudu Javeliny hrat takmer ziadnu podstatnu rolu,kedze je su tam tisice km ...Zobrazit celý příspěvek

   Cheddar-Ja mapu vychodnej Ukrajiny poznam.Tato oblast je ako stvorena,na velke tankove operacie.Tu nebudu Javeliny hrat takmer ziadnu podstatnu rolu,kedze je su tam tisice km roviny.Ano,su tam medzitym male usadlosti,dediny,i mesta,ale velke mesta budu mechanizovane oddiely obchadzat a cistit sa budu az po obkluceni.Ak aspon trocha poznate vojensku strategiu,tak vam musi byt ulne jasne,ze Ukrajinci sa bez letectva,na rovine uplne bez sance a dostanu sa kotlov,kde im ziadne Javeliny nepomozu...Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    10:27 04.01.2022

    Obejít město znamená být mimo silnice a tedy bez zásob a paliva.

    Obejít město znamená být mimo silnice a tedy bez zásob a paliva.

   • TF_HU
    12:37 04.01.2022

    Tady se vždy objeví stratég, co by porazil i Napoleona :-) Prosím vás, asi víte, že třeba výdrž toho ruského kamikadze dronu je pouze 30 minut, že? Stejně tak, Javelin může být ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady se vždy objeví stratég, co by porazil i Napoleona :-) Prosím vás, asi víte, že třeba výdrž toho ruského kamikadze dronu je pouze 30 minut, že? Stejně tak, Javelin může být nasazen pěšky, na vozidle na jiné platformě, která se bude pohybovat rychleji jak tanky. Ani v Sýrii se města a vesnice neobcházely.

    Neříkám, že by nějaká taková situace nemohla nastat, jen to asi nebude tak dogmatické, jak tvrdíte vy.Skrýt celý příspěvek

    • Zorko38
     09:33 07.01.2022

     Co tu porovnavate Syriu a pripadnu operaciu Ruska na Ukrajine?Rusko na Ukrajine nasadi statisice vojakov,bude to podobna operacia ako v roku 2003 v Iraku,ked koalicia USA napadla ...Zobrazit celý příspěvek

     Co tu porovnavate Syriu a pripadnu operaciu Ruska na Ukrajine?Rusko na Ukrajine nasadi statisice vojakov,bude to podobna operacia ako v roku 2003 v Iraku,ked koalicia USA napadla Irak a USA jednotky obchadzali mesta a hnali sa na Bagdad!A tie ruske kamikadze drony utocia v rojoch,cize vzdy nove a nove roje su vypustene,aby pokryvali nepretrzite urcene uzemia,vobec nie je dolezite ,ze jeden kus vydrzi vo vzduchu asi 30 minut!Nieco si o tom nastudujte,ako posobia sucasne kamikadze drony...Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:42 29.12.2021

  Javelin sice není nejlevnější, ale když se vezmou náklady na logistiku, údržbu, výcvik + pravděpodobnost zásahu, je to jeden z nejefektivnějších zbraňových systémů, kterými má ...Zobrazit celý příspěvek

  Javelin sice není nejlevnější, ale když se vezmou náklady na logistiku, údržbu, výcvik + pravděpodobnost zásahu, je to jeden z nejefektivnějších zbraňových systémů, kterými má smysl zemi, jako Ukrajina, vybavovat. Pokud jde o potenciální obranné boje, těžko dnes hledat lepší řešení.
  Vzhledem k tomu, že Rusko už patrně dosáhlo primárního cíle (vynutit si jednání ve formě bilaterálních rozhovorů s USA a následně oznámení výsledku zbytku NATO), nepředpokládám, že by se cokoli mělo překlápět do horké fáze. Javeliny v přepravním kontejneru vydrží roky a do té doby se třeba celá Ukrajina posune trochu dopředu, takže si bude moct dovolit i jiné hračky.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
   16:59 29.12.2021

   Rusov stoji modernizacia T72B na standard B3 priblizne 1mil USD... Javelin stoji 100k, takze stale je 10x lacnejsi ako standardny Rusky tank proti ktoremu moze byt pouzita... (cena ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusov stoji modernizacia T72B na standard B3 priblizne 1mil USD... Javelin stoji 100k, takze stale je 10x lacnejsi ako standardny Rusky tank proti ktoremu moze byt pouzita... (cena za T90 je ovela vyssia samozrejme)Skrýt celý příspěvek

   • danny
    17:21 29.12.2021

    Jasně, ale takhle ta matematika nefunguje. Ten T72B může cestou zničit dalších pár hodnotných cílů a taky ne každý Javelin se musí trefit, případně uspět na 100%. Dále se dá ...Zobrazit celý příspěvek

    Jasně, ale takhle ta matematika nefunguje. Ten T72B může cestou zničit dalších pár hodnotných cílů a taky ne každý Javelin se musí trefit, případně uspět na 100%. Dále se dá předpokládat, že ten tank se nebude pohybovat sám a tak může mít obsluha Javelinu potíže s odvetnou palbou, některou vypátrá průzkum dřív, než stihne vystřelit, případně se stane obětí dělostřelecké přípravy. To ale nic nemění na tom, že se jedná o vysoce efektivní prostředek.Skrýt celý příspěvek

   • rabo123
    00:28 30.12.2021

    A kto bude s tým Javelinom strieľať? Ukrajinci sa do toho nehrnú. Hrozí im útok Ruska a oni sa nemobilizujú ? je tam pár desiatok odhodlancov s drevenými puškami, a čo ďalej ? No ...Zobrazit celý příspěvek

    A kto bude s tým Javelinom strieľať? Ukrajinci sa do toho nehrnú. Hrozí im útok Ruska a oni sa nemobilizujú ? je tam pár desiatok odhodlancov s drevenými puškami, a čo ďalej ? No nič. Západné spravodajské služby zase "získajú väčšiu dôveru :-) ". Už teraz im nikto neverí a čo keď Rusko nenapadne Ukrajinu? Ja mám niekedy pocit, že tí Rusi majú agentov všade. Minimálne v prípade Ukrajiny to hrajú Usácia a Bruseláci len pre Rusov. Už teraz majú Rusi z Ukrajiny "trhací kalendár" . Rusko tam má stále slušné obchody a keď to skončí tak sa obávam, že Ukrajina skončí ako Afganistan. Nie hrob pre Rusov, ale zdrhačka pre "našich priateľov" . Toto sú slová Ukrajinca.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     08:11 30.12.2021

     Nechceš si vybrat, kterou částí té ruské propagandy nás budeš krmit? Mají moderní zbraně - Javeliny, ale bez vojáků, protože Ukrajinci se do armády nehrnou? Nebo naopak mají tolik ...Zobrazit celý příspěvek

     Nechceš si vybrat, kterou částí té ruské propagandy nás budeš krmit? Mají moderní zbraně - Javeliny, ale bez vojáků, protože Ukrajinci se do armády nehrnou? Nebo naopak mají tolik dobrovolníků, že pro ně nemají ani základní výzbroj a musejí jim dávat dřevěné makety zbraní? Splácat ta dvě protichůdná tvrzení do jednoho příspěvku působí, omlouvám se za ten výraz, idiotsky.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:39 29.12.2021

   dany
   Dobře vychází Spike u kterého jsou i zajímavější možnosti při zaměřování cílů a existují verze s delším dosahem a možnosti je používat i na vrtulnicich a uav

   dany
   Dobře vychází Spike u kterého jsou i zajímavější možnosti při zaměřování cílů a existují verze s delším dosahem a možnosti je používat i na vrtulnicich a uav

   • danny
    12:02 30.12.2021

    flanker.jirka: Spike se mi líbí moc, ale ten bych raději viděl u nás. Na Ukrajinu mi přijde zajímavější Javelin. Přece jen, Ukrajinci mají větší šanci, že na ně dostanou nějakou ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: Spike se mi líbí moc, ale ten bych raději viděl u nás. Na Ukrajinu mi přijde zajímavější Javelin. Přece jen, Ukrajinci mají větší šanci, že na ně dostanou nějakou nevratnou půjčku nebo nějakou formu pomoci od Američanů, než že by jim někdo proplatil Spike. A navíc, nejsem si jistý, že by v dohledné době bylo reálné řešit u nich integraci na nějaké pokročilé nosiče, jako vrtulníky nebo vozidla. Zatím mi prostě dává větší smysl "přenosný" systém s jednoduchou obsluhou nezávislý na platformě. A to fakt nemyslím jako podceňování.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:57 31.12.2021

     Takové "nevratné" půjčky mohou být zadarmo drahé.

     Takové "nevratné" půjčky mohou být zadarmo drahé.

    • samoempire
     12:04 03.01.2022

     Spike měl fantastické výsledky. Ázerbájdžán používal nějakou starší, levnější verzi ale zničili nimi stovky kusů techniky předtím než se vůbec dostala na frontu.

     Spike měl fantastické výsledky. Ázerbájdžán používal nějakou starší, levnější verzi ale zničili nimi stovky kusů techniky předtím než se vůbec dostala na frontu.

     • TF_HU
      12:40 04.01.2022

      prosím, jak se střílí spikem za frontu? :-)

      prosím, jak se střílí spikem za frontu? :-)

     • GlobeElement
      14:07 04.01.2022

      Ono by to šlo, Spike se dá navádět ručně a tedy může se s ní střílet přes kopec a cíl hledat až pak.

      Ono by to šlo, Spike se dá navádět ručně a tedy může se s ní střílet přes kopec a cíl hledat až pak.

     • Badysak
      01:43 05.01.2022

      Spike má panoramatickou vyhledávací hlavici, aby mohl operátor ručně vyhledávat cíle za kopcem?

      Spike má panoramatickou vyhledávací hlavici, aby mohl operátor ručně vyhledávat cíle za kopcem?

     • TF_HU
      07:46 05.01.2022

      globe střílet za kopec , neznamená střílet za frontu. Pokud někdo používí slovo "fronta" definici, pak asi mluví o klasické uspořádání bitevního pole v konvenční válce. Podivejte ...Zobrazit celý příspěvek

      globe

      střílet za kopec , neznamená střílet za frontu. Pokud někdo používí slovo "fronta" definici, pak asi mluví o klasické uspořádání bitevního pole v konvenční válce. Podivejte se co znamená jednotky v první linii, tedy na frontě, poté co jsou jednotky druhého sledu (second echelon) a jaké jsou mezi nimi vzdálenosti, hloubka...uvidíte, že SPIKE rozhodně nedosáhne na jednotky druhého sledu.

      Pokud edy neberu v ptaz manévr prvosledových, kterým se podaří obejít protivníka a dostat se do boku nebo za ty prvosledové, aby mohl udeřit na druhosledové. To už ten Spike musíte poponést :-)

      To je to co mě tady na diskuzích baví :-) takové ty civilní vojenské teorie :-)Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:10 29.12.2021

  https://www.youtube.com/watch?... Rozdiel medzi ATGM Milan a Javelin... Milan navadzany po drote nebol schopny zasiahnut rychlo iduce vozidlo nalozene vybusninami.. ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.youtube.com/watch?...

  Rozdiel medzi ATGM Milan a Javelin... Milan navadzany po drote nebol schopny zasiahnut rychlo iduce vozidlo nalozene vybusninami.. Javelin uplne bez problemov... (ten vybuch je dosledkom vybusnin v aute, slo o samovrazedny utok na Francuzskych vojakov pocas bojov proti ISIS)Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   14:36 29.12.2021

   Zajimalo by me cim to do neho sili pred odpalenim Milana. Nejaka "tricitka"? Vedle jak ta jedle... a ten ucinek Javeline byl samozrejme (i kdyz znasobeny pravdepodobnou vybusninou ...Zobrazit celý příspěvek

   Zajimalo by me cim to do neho sili pred odpalenim Milana. Nejaka "tricitka"? Vedle jak ta jedle... a ten ucinek Javeline byl samozrejme (i kdyz znasobeny pravdepodobnou vybusninou v aute) naprosto fatalni.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   16:32 29.12.2021

   Díky za video. Docela se divím, že používají Javelin na tento typ cíle. Přijde mi to jako plýtvání municí. Nepancéřovaný automobil, který neopětuje palbu, dobrá viditelnost, těch ...Zobrazit celý příspěvek

   Díky za video. Docela se divím, že používají Javelin na tento typ cíle. Přijde mi to jako plýtvání municí. Nepancéřovaný automobil, který neopětuje palbu, dobrá viditelnost, těch Francouzů tam očividně bylo víc, to nedokáží to auto zastavit palbou pěchotních zbraní? Chápu, že nechcete nechat takový cíl přiblížit na 50 metrů. Ale stejně, na vojně jsme stříleli na figurínu na stovky metrů a to jsme byli jen záklaďáci. Čekal bych, že francouzští specialisté těmi svými FAMASy, HK416, kulomety a vším dalším, co používají, z toho auta udělají cedník na 400 - 500 metrů...?Skrýt celý příspěvek

   • danny
    17:24 29.12.2021

    Přesně. To mě taky překvapilo. Vůbec to nevypadalo na cíl nezasažitelný z kulometu. Těžko říct, kam střílela ta třicítka...

    Přesně. To mě taky překvapilo. Vůbec to nevypadalo na cíl nezasažitelný z kulometu. Těžko říct, kam střílela ta třicítka...

   • ruleta
    18:26 29.12.2021

    Mrknete se na amiky v Iraku, treba Falluja, jak pouzivaji javeliny.

    Mrknete se na amiky v Iraku, treba Falluja, jak pouzivaji javeliny.

   • samoempire
    12:08 03.01.2022

    Protože je to jednoduší. A když máte možnost, tak vždy uděláte jednoduchší věc. V západních zemích stojí voják více něž vybavení. V rusku je to jinak. Navíc drvivá většina těchto ...Zobrazit celý příspěvek

    Protože je to jednoduší. A když máte možnost, tak vždy uděláte jednoduchší věc. V západních zemích stojí voják více něž vybavení. V rusku je to jinak.
    Navíc drvivá většina těchto automobilů používaných pro samovražedný útoky je pancéřována alespoň zepředu. Proto nikdo nechce riskovat, že se automobil přiblíží až moc blízko.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:43 29.12.2021

   Nic proti francouzským profesionálům, ale toto uměli trefit první ranou i VZS s Maljutkami. :-)

   Nic proti francouzským profesionálům, ale toto uměli trefit první ranou i VZS s Maljutkami. :-)

   • jj284b
    20:39 30.12.2021

    povedal by som ze dost zalezi od uhla z ktoreho strielali.. kamera bola inde ako odpalovacia sustava.. a ak slo to auto rychlo, tak udrzat ho v zameriavaci mohol(bol) dost ...Zobrazit celý příspěvek

    povedal by som ze dost zalezi od uhla z ktoreho strielali.. kamera bola inde ako odpalovacia sustava.. a ak slo to auto rychlo, tak udrzat ho v zameriavaci mohol(bol) dost problem... Javelin ale take problemy nema kedze sa navadza automaticky..Skrýt celý příspěvek

 • xstandis
  18:45 28.12.2021

  Jen mě tak napadá, jaký efekt by mělo denní nasazení např. 10-ti ks moderních samohybných houfnic a každá s plným palebným průměrem střel Excalibur. Samozřejmě doplněných ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen mě tak napadá, jaký efekt by mělo denní nasazení např. 10-ti ks moderních samohybných houfnic a každá s plným palebným průměrem střel Excalibur. Samozřejmě doplněných patřičnými prostředky průzkumu s reálným přenosem dat. V případě rozsáhlého útoku by určitě dokázaly zbavit Ivana všech nosných zbraňových prostředků v místě útoku (dělostřelectvo, tanky , které nemohou být také neustále v pohybu). Mohly by střílet z oblasti maximálního dostřelu (40 km) a Rus by na ně byl krátký. Nedisponuje ničím podobným a přeorávat určitou oblast na tak velkou dálku dává jen malou pravděpodobnost zasažení cíle. Musel by pak jít na pěchotu, což by vůči mnohem lépe motivovaným Ukrajincům nedával.Skrýt celý příspěvek

  • Double
   04:56 29.12.2021

   Priblizne nulovy. Drony, raketomety ci letectvo by ich rozmetalo behom prvych par minut.

   Priblizne nulovy. Drony, raketomety ci letectvo by ich rozmetalo behom prvych par minut.

   • xstandis
    06:57 29.12.2021

    To je nesmysl, těchto pár houfnic by se mohlo po palbě přesouvat a maskovat. Taková forma partyzánské války na dálku. Což u útočící armády moc dobře nejde( masově pálicí ...Zobrazit celý příspěvek

    To je nesmysl, těchto pár houfnic by se mohlo po palbě přesouvat a maskovat. Taková forma partyzánské války na dálku. Což u útočící armády moc dobře nejde( masově pálicí raketomety, dělostřelectvo, útoky tanků, Bvp...). Vyspělými drony ještě Rusko nedisponuje. Raketomety jak říkám to taky nejde na velkou vzdálenost a Rus nemá do nich řízenou munici. Po pár minutách je houfnice navíc již dávno v čudu. Klíčovým problémem je lokalizace. Letectvo? A to jako budou kroužit v oblasti působení hluboko ve vnitrozemí Ukrajiny, když tam budou rozmístěny např. Stingery? Hurá do toho.Skrýt celý příspěvek

    • KóĎA
     10:05 29.12.2021

     Průzkum - Orlan 10, již běžné ve výbavě RF, operačně vyzkoušeno. Operační dolet až 120 km. Na lokalizaci palebného postavení dělostřelectva dostačující.

     Průzkum - Orlan 10, již běžné ve výbavě RF, operačně vyzkoušeno. Operační dolet až 120 km. Na lokalizaci palebného postavení dělostřelectva dostačující.

     • GlobeElement
      10:23 29.12.2021

      Na lokalizaci dělostřelectva lze použít i družice. Jenomže to dělostřelectvo nesedí na jednom místě a kapacitně není možné mít pod kontrolou pořád celé území. Je to jako zkoumat ...Zobrazit celý příspěvek

      Na lokalizaci dělostřelectva lze použít i družice. Jenomže to dělostřelectvo nesedí na jednom místě a kapacitně není možné mít pod kontrolou pořád celé území. Je to jako zkoumat něco lupou. Prohlížet si tak známku o rozměru 2x2 cm je snadné. Udělat totéž s plakátem formátu A2 je obtížné. A prozkoumat tak parkoviště o rozměru 200 x 200 metrů je nemožné.

      Američani v Afghánistánu kontrolovali okolí základen a stejně na ně občas létaly rakety. A to měli luxus naprosté vzdušné i pozemní převahy, technologickou převahu a neomezené zdroje. Rusko vůči Ukrajině takovou převahu nemá.Skrýt celý příspěvek

     • xstandis
      18:30 01.01.2022

      Ale zase zde vyvstává problém s přesnou palbou na tyto vzdálenosti. Rusové nemají řízenou munici do raketometů ani děl. Jak chcete zasáhnout bodový cíl na vzdálenost 40 km ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale zase zde vyvstává problém s přesnou palbou na tyto vzdálenosti. Rusové nemají řízenou munici do raketometů ani děl. Jak chcete zasáhnout bodový cíl na vzdálenost 40 km neřízenou municí? To může houfnice ujíždět a ještě vesele blikat na Orlana, aby ji lépe viděl... Jediné co by mohlo ohrozit tuto houfnici je ozbrojený dron, který by vyčkával. Jenže pokud by protistrana disponovala PVO, tak ji může rozmístit v místě působení houfnic a drony by musely nalétávat do oblasti jejího působení.Skrýt celý příspěvek

     • KóĎA
      10:39 02.01.2022

      Xstandis: tak to vezmeme z druhého konce. Kdo pro ty moderní houfnice na ukrajinské straně bude hledat důležité cíle? A jenom pro rozšíření tvého vzdělání, Rusko disponuje třeba ...Zobrazit celý příspěvek

      Xstandis: tak to vezmeme z druhého konce. Kdo pro ty moderní houfnice na ukrajinské straně bude hledat důležité cíle? A jenom pro rozšíření tvého vzdělání, Rusko disponuje třeba naváděným projektilem Krasnopol do svých 152 mm houfnic. Ze Sýrie je spousta videí na YT stran jejich použití.Skrýt celý příspěvek

    • Double
     14:55 29.12.2021

     K palbe by sa ani nedostali. Rusi maju satelity, drony, radary. Lahko by ich lokalizovali a znicili uz v prvom utoku. Mysliet si, ze by ich ochranili stingery je na kazajku.

     K palbe by sa ani nedostali. Rusi maju satelity, drony, radary. Lahko by ich lokalizovali a znicili uz v prvom utoku. Mysliet si, ze by ich ochranili stingery je na kazajku.

    • flanker.jirka
     20:49 29.12.2021

     Xstandis Lokalizovat lze střílejici houfnice radary které určí místo odpalu, stačí pak soustředit průzkum tímto směrem a houfnice na přesunu dohledat. Baterie na přesunu jsou ...Zobrazit celý příspěvek

     Xstandis
     Lokalizovat lze střílejici houfnice radary které určí místo odpalu, stačí pak soustředit průzkum tímto směrem a houfnice na přesunu dohledat. Baterie na přesunu jsou dost velká vozidla. Zajímavostí je v Rusku i pasivní systém Peniclin používající akustické senzory a určování polohy zdrojů střelby díky triangulaci ze dvou stanovišť.Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      08:28 30.12.2021

      Radary samozřejmě mají a průzkumné prostředky taky. Ale nepoužívají se ty akustické senzory spíš proti ostřelovačům a minometům, tzn. na krátkou vzdálenost? Proti houfnici, která ...Zobrazit celý příspěvek

      Radary samozřejmě mají a průzkumné prostředky taky. Ale nepoužívají se ty akustické senzory spíš proti ostřelovačům a minometům, tzn. na krátkou vzdálenost? Proti houfnici, která střílí na desítky kilometrů si to moc neumím představit.Skrýt celý příspěvek

    • rabo123
     00:53 30.12.2021

     Rusko disponuje presne týmito BPL. Skúste pozrieť Ruské youtub kanály a čo je úplný brutál súčasnosti majú drony čo ničia iné drony.

     Rusko disponuje presne týmito BPL. Skúste pozrieť Ruské youtub kanály a čo je úplný brutál súčasnosti majú drony čo ničia iné drony.

     • GlobeElement
      09:23 30.12.2021

      V Rusku to asi neuvidíš, ale na ČT běží ruský propagandistický seriál Ruská vojenská technika. Vřele doporučuji. Zejména díl o silném, hrůzu nahánějícím letadlovém křižníku Admirál ...Zobrazit celý příspěvek

      V Rusku to asi neuvidíš, ale na ČT běží ruský propagandistický seriál Ruská vojenská technika. Vřele doporučuji. Zejména díl o silném, hrůzu nahánějícím letadlovém křižníku Admirál Kuzněcov měl grády.Skrýt celý příspěvek

     • Arccos
      13:35 31.12.2021

      Jo, ten díl o Kuzněcovi byl opravdu výživný. Dobrá ukázka toho, jakou "úroveň" ten seriál má. Nicméně, seriál je sice propagandistický až lživý, ale natočený je skvěle. Když to ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo, ten díl o Kuzněcovi byl opravdu výživný. Dobrá ukázka toho, jakou "úroveň" ten seriál má.
      Nicméně, seriál je sice propagandistický až lživý, ale natočený je skvěle. Když to srovnám s nemastnou neslanou katastrofou v podobě české Patroly...Skrýt celý příspěvek

   • samoempire
    12:09 03.01.2022

    Čím?

    Čím?

  • rabo123
   00:47 30.12.2021

   Mladý pán bez vojenskej skúsenosti. Toto čo píšete je z hry ? Viete o akom súperovi píšete? Viete čo je Krasnopl, Iskander, Smerch, Grad, Tulpan, Giatsint.

   Mladý pán bez vojenskej skúsenosti. Toto čo píšete je z hry ? Viete o akom súperovi píšete? Viete čo je Krasnopl, Iskander, Smerch, Grad, Tulpan, Giatsint.

   • StandaBlabol
    08:24 30.12.2021

    Zato ty čerpáš z "kvalitních" ruských propagačních/propagandistických youtube videí. Válčení v Sýrii i na východní Ukrajině ukázalo, že ruská armáda příliš nepoužívá chytrou ...Zobrazit celý příspěvek

    Zato ty čerpáš z "kvalitních" ruských propagačních/propagandistických youtube videí. Válčení v Sýrii i na východní Ukrajině ukázalo, že ruská armáda příliš nepoužívá chytrou munici. ˇBuďto je pro ně drahá nebo ji nedokáží vyrábět v dostatečném množství. Nebo oboje. Su-24/34 útočily hloupými bombami, dělostřelectvo stejně tak. Ruské řízené střely odpalované z hlavní tanků mají solidní problémy se zásahem cíle. Z propagačních důvodů vystříleli pár Kalibrů a pak se ukázalo, že celé námořnictvo jich má sotva sto kusů.Skrýt celý příspěvek

    • samoempire
     12:11 03.01.2022

     Výroba munice je drahá i proto, že rusko nemá k dispozici moderní výrobní technologie. Jako příklad se uvádí střela pro S-400, která je dražší než americká PAC-3.

     Výroba munice je drahá i proto, že rusko nemá k dispozici moderní výrobní technologie. Jako příklad se uvádí střela pro S-400, která je dražší než americká PAC-3.

 • jozo
  03:05 28.12.2021

  Javelin je výborná asymetrická zbraň pre partizánsku vojnu. Určite by nezastavila "all out" útok ruskej armády, ale straty na panciery by boli pre Rusov dlhodobo neudržateľné. A to ...Zobrazit celý příspěvek

  Javelin je výborná asymetrická zbraň pre partizánsku vojnu. Určite by nezastavila "all out" útok ruskej armády, ale straty na panciery by boli pre Rusov dlhodobo neudržateľné. A to nehovorím o psychologickom efekte. Ruské tanky vybuchujú ako petardy pretože nemajú oddelenú muníciu od obývanej časti. Ako ruský tankista by som sa naozaj tešil ak by som vedel že domov ma pošlú v sáčku. Ale je pravda aj to čo tu niektorí hovoria, že Rusi by sa s ničím nesrali a vybombardovali by celé územia kobercovo. V takom prípade je Javelin na rovinatej Ukrajine nahovno.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
   07:10 28.12.2021

   bobardovat cele uzemia je ako ist delom na vrabce... plus, ani Rusi nemaju tolko municie aby to vedeli robit dlhodobo..

   bobardovat cele uzemia je ako ist delom na vrabce... plus, ani Rusi nemaju tolko municie aby to vedeli robit dlhodobo..

   • rabo123
    00:59 30.12.2021

    A načo by to robili, Ukrajina padne ako Afganistan. Prečo nie je mobilizácia ?

    A načo by to robili, Ukrajina padne ako Afganistan. Prečo nie je mobilizácia ?

    • Ján Paliga
     23:41 30.12.2021

     Takže máš dobré informácie, podľa ktorých útok bude?

     Takže máš dobré informácie, podľa ktorých útok bude?

  • GlobeElement
   07:48 28.12.2021

   A Ukrajina by nedělala nic? Nemá žádnou PVO?

   Navíc je to fakt velká země, ta se rozbombardovat nedá. Nepodařilo se to ani v Afghánistánu a to ani Rusům, ani Američanům.

   A Ukrajina by nedělala nic? Nemá žádnou PVO?

   Navíc je to fakt velká země, ta se rozbombardovat nedá. Nepodařilo se to ani v Afghánistánu a to ani Rusům, ani Američanům.

   • flanker.jirka
    09:45 28.12.2021

    Mnohem pravděpodobnější bude použití dělostřelectva, má to stejný účinek jako bombardování letectvem, ale munice a prostředků pro tuto činnost mají mnohem více. Určitě by to nebyl ...Zobrazit celý příspěvek

    Mnohem pravděpodobnější bude použití dělostřelectva, má to stejný účinek jako bombardování letectvem, ale munice a prostředků pro tuto činnost mají mnohem více. Určitě by to nebyl koberec od Černého moře až k Bělorusku. Použití letectva nebo dělostřelectva předchází průzkum všeho druhu tak, že by pálili na plošné cíle označené průzkumem. Než spustí nějakou akci, tak budou mít určitě k dispozici výstupy z průzkumu všeho druhu.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:54 29.12.2021

     V Afghánistánu nebylo řešením ani to dělostřelectvo. Polocha je jednoduše příliš velká, nepřítel se pohybuje a může být všude. Plošné ničení není řešením, muselo by být ...Zobrazit celý příspěvek

     V Afghánistánu nebylo řešením ani to dělostřelectvo.

     Polocha je jednoduše příliš velká, nepřítel se pohybuje a může být všude. Plošné ničení není řešením, muselo by být nepřetržité.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:52 29.12.2021

      Ukrajina mění Afghánistán a Rusové se nebudou moc rozmýšlet to někde krotit i když tam budou i civilisté.

      Ukrajina mění Afghánistán a Rusové se nebudou moc rozmýšlet to někde krotit i když tam budou i civilisté.

  • flanker.jirka
   09:41 28.12.2021

   jozo Proč má být Javelin v rovinatém terénu (s dosahem až 4000 m) nepoužitelný? Operátor a pomocník mohou být v okopu nebo skrytu v nějakém porostu a využijí moment překvapení. A ...Zobrazit celý příspěvek

   jozo
   Proč má být Javelin v rovinatém terénu (s dosahem až 4000 m) nepoužitelný? Operátor a pomocník mohou být v okopu nebo skrytu v nějakém porostu a využijí moment překvapení. A díky schopnosti samonavedení Javelinu mohou po odpalu toto místo ihned opustit.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    17:37 28.12.2021

    flanker.jirka - presne to si myslím aj ja...keď sa desiatky operátorov rozpŕchnu po krajine,tak aj ruským tankistom stiahne anál keď budú vedieť že za každou nerovnosťou môže čakať ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka - presne to si myslím aj ja...keď sa desiatky operátorov rozpŕchnu po krajine,tak aj ruským tankistom stiahne anál keď budú vedieť že za každou nerovnosťou môže čakať výkonná zbraň...Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:55 29.12.2021

     Pokud anal operátorů Javelinu neroztrhme dělostřelecká příprava Rusů před útokem. Předminulý týden si Ukrajina stěžovala na rozmístění ruských tanků v kombinaci se skupinami ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud anal operátorů Javelinu neroztrhme dělostřelecká příprava Rusů před útokem. Předminulý týden si Ukrajina stěžovala na rozmístění ruských tanků v kombinaci se skupinami odstrelovacu. To může být dobrá kombinace na vyhledávání cílů pro tanky, tak aby ze skrytu rovnou věděli na co a kde pálit.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      11:52 30.12.2021

      flanker.jirka - delostrelecká príprava je určite výborný spôsob na "prečistenie" terénu,ale ukrajina asi nenasadí 10 ptrk operátorov na 10m2...takže by to bolo asi dosť ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka - delostrelecká príprava je určite výborný spôsob na "prečistenie" terénu,ale ukrajina asi nenasadí 10 ptrk operátorov na 10m2...takže by to bolo asi dosť neefektívne...
      nie som expert na tankovú taktiku,ale osobne si nemyslím že by kooperácia sniper + tank bola pre rusov užitočná...ak by totiž rusko napadlo ukrajinu,tak by ruské tankové a mechanizované jednotky viedlo ofenzívny spôsob boja a snažili by sa ASI v rýchlom slede dobiť vytipované územia.Tam by asi nebol čas na pomalé vyhľadávanie a postupné ničenie ptrk - a to by mohla byť dobrá šanca pre použitie ptrk,nielen na ukrajine,ale aj pobaltie.
      a rovnako si myslím že lepšie ako používanie sniperov,by bolo použitie malých dronov.Skrýt celý příspěvek

  • rabo123
   00:56 30.12.2021

   Za Ukrajinu nechce nikto bojovať a ani Ukrajinci.

   Za Ukrajinu nechce nikto bojovať a ani Ukrajinci.

   • GlobeElement
    09:24 30.12.2021

    Bitva o letiště Debalcevo tě usvědčuje ze lži.

    Bitva o letiště Debalcevo tě usvědčuje ze lži.

    • jj284b
     20:41 30.12.2021

     mas na mysli Donecke letisko, Debalcevo bola dedina. pri oboch ale Ukrajinsky vojaci bojovali do posledneho..

     mas na mysli Donecke letisko, Debalcevo bola dedina. pri oboch ale Ukrajinsky vojaci bojovali do posledneho..

   • Ján Paliga
    23:45 30.12.2021

    Ty by si nebojoval ani za Slovákov. Skôr proti nim. Tak čo kritizuješ iných? Ukrajinci sa brániť budú.

    Ty by si nebojoval ani za Slovákov. Skôr proti nim. Tak čo kritizuješ iných? Ukrajinci sa brániť budú.

 • Jura99
  19:07 27.12.2021

  Dodat Ukrajině zdarma pár tisíc Javelinů a Stingerů a zřejmě by bylo po hrozbě ruské agrese do Evropy. Zaplatili by to EU + USA a bylo by to extra laciné řešení, jak Rusko na pár ...Zobrazit celý příspěvek

  Dodat Ukrajině zdarma pár tisíc Javelinů a Stingerů a zřejmě by bylo po hrozbě ruské agrese do Evropy. Zaplatili by to EU + USA a bylo by to extra laciné řešení, jak Rusko na pár budoucích let podržet v jeho hranicích.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:41 27.12.2021

   Vážně je to tak jednoduché? :-)

   Vážně je to tak jednoduché? :-)

   • Jura99
    20:55 27.12.2021

    ano je, mongolotatar by si zaútočit netroufnul, akorát že by spustil velký řev a hromadu fake news o agresi a útoku NATO a začal by láteřit a vyhrožovat jaderným útokem celé ...Zobrazit celý příspěvek

    ano je, mongolotatar by si zaútočit netroufnul, akorát že by spustil velký řev a hromadu fake news o agresi a útoku NATO a začal by láteřit a vyhrožovat jaderným útokem celé Evropě. Zkrátka máme co do činění s partou vyšinutých jedinců, víme např. že se neštítí použít chemické zbraně v suverénních státech. Ovšem ustupovat jim není řešení.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     21:35 27.12.2021

     Jura99 - zase by som až tak rusa nepodceňoval, dokázali to aj pri invázii na krym...zelení mužíčkovia,alias dovolenkári bol ťah na ktorý nikto kompetentný na ukrajine,ani vo ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99 - zase by som až tak rusa nepodceňoval, dokázali to aj pri invázii na krym...zelení mužíčkovia,alias dovolenkári bol ťah na ktorý nikto kompetentný na ukrajine,ani vo zvyšku sveta nevedel ako zareagovať...
     ale nákup to je vynikajúci - ptrs/ptrk je presne to,čo bude platiť na ruské tankové vojsko...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:29 27.12.2021

      Od Jury mi to, s prominutím, přijde více jako psychicky motivovany výrok než reálný argument. Jak jste psal, Rusové dokáží překvapit (někdy i sami sebe) a mají toho v arzenálu ...Zobrazit celý příspěvek

      Od Jury mi to, s prominutím, přijde více jako psychicky motivovany výrok než reálný argument.
      Jak jste psal, Rusové dokáží překvapit (někdy i sami sebe) a mají toho v arzenálu více než jen tanky. Krym byl ale jiná situace než Donbas. Na Krymu žili ve většině Rusové a I místní domobrana pomáhala zeleným mužíčkům místo, aby hájila Krym jako součást Ukrajiny. Na Donbasu narazili a svůj původní cíl, dojít až ke Krymu ze severozápadní strany nedokázali provést. To prostě není o jednom moderním typu PTŘS.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      23:02 27.12.2021

      HEKTOR a flanker.jirka: Na Kryme dokázali vyťažiť z rozvratu UA revolúcie v 2014 pod rúškom revolučných dní sa infiltrovať k čiernomorskej flotile špecialne jednotky a v podstate ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR a flanker.jirka: Na Kryme dokázali vyťažiť z rozvratu UA revolúcie v 2014 pod rúškom revolučných dní sa infiltrovať k čiernomorskej flotile špecialne jednotky a v podstate ani nemal kto Krym brániť. A už prosím Vás prestanťe s tými "zeleními mužíčkami, alias dovolenkármi" a hovorte o príslušníkoch armády Ruskej federácie, ktorí boli aj následne Putlerom vyznamenaní.
      Oni si UA desaťročia vychovali a manažovali a keď systém spadol poučení s krízového vývoja Oranžovej revolúcie na UA v 2004 len spustili plán B keď ich plán A tj. bábka Janukovič zlyhal rozumej ušiel tak obsadili a následne anektovali Krym podľa jasných nástupných plánov.

      Samozrejme Rusov netreba podceňovať to predsa nikto netvrdí! Nezabúdajme, že okrem JAVELINOV na nich čakajú aj UA PŤRS BAR’ER, CORSAR, SKIF RK-2M a nespočetné množstvo RPG.

      Problem UA pri prípadnom nástupe Rusa je ten, že majú hranicu cca 2 245 km dlhú (+ ešte anektovaný Krym a + Podnestersko) a najnovšie aj nevyspytateľným hráčom Bieloruskom 891 km čo v prípade teritoriálneho útoku na UA a s mnohými klamlivými útokmi alebo len zoskupovaním vojsk je aj pre tretiu najväčšiu a naostrielanejšiu UA armádu v Európe takpovediac dosť veľký problém ak vôbec riešiteľný po prírodnú hranicu Dneper ako ďalšej pevnej teritorálnej obrany. A nezabúdajme, že piatej kolóny je tam stále dosˇť.

      Kto sledujete UA správy tak UA sa v týchto týždňoch doslova cítí ako ČSR pred Mníchovom 1938 pričom len na nich (a garantami Budapeštianskeho memoranda) je či sa zachovajú ako Žaba v mlieku alebo benešovský "sluha národa"...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:04 28.12.2021

      HEKTOR Ano, šlo o ruské výsadkáře, to víme přece všichni. Jak to, že neměl kdo Krym bránit, to nebyl pustý poloostrov. Celou dobu tam žili lidé. Byla tam i Ukrajinská armáda, ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      Ano, šlo o ruské výsadkáře, to víme přece všichni.
      Jak to, že neměl kdo Krym bránit, to nebyl pustý poloostrov. Celou dobu tam žili lidé. Byla tam i Ukrajinská armáda, námořnictvo a letectvo. A byla tam místní domobrana, která se ovšem postavila na ruskou stranu.

      Délka hranice není velkým problémem. Mají své zpravodajství a průzkum, další informace mají od USA tak, že moc dobře vědí kde a kdy se soustřeďují ruské jednotky. K tomu mají zbudované ženijní opatření na místech kde se útočné akce předpokládají.
      Problém by mohly představovat ruské výsadkové jednotky. Pokud rusové překonají ukrajinskou PVO, tak se jejich silně vyzbrojení výsadkáři mohou rychle objevit prakticky kdekoliv a rovinatá otevřená krajina jim umožní se soustředit ve velkém počtu.
      Problém s ruskou menšinou a sympatizanty s ruskem jako takovým tam určitě je a bude, s tím musí počítat. Ukrajina je slepenec etnických skupin a národů.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:26 28.12.2021

      flanker.jirka: asi už ztráta paměti ? Ukrajinci byli ruskou agresí natolik překvapeni, nechápali že to jejich přátele mohlo napadnout, že jim pár týdnů vůbec trvalo mentálně dojít ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: asi už ztráta paměti ? Ukrajinci byli ruskou agresí natolik překvapeni, nechápali že to jejich přátele mohlo napadnout, že jim pár týdnů vůbec trvalo mentálně dojít k tomu, že budou na Rusy střílet. Analogie s rokem 1968, naše vojenské posádky na Rusy nestřílely, ale ani jim obvykle neotevřely vrata. Neznalý pozorovatel by si snad mohl myslet, tak jak píšete vy, že jsme se postavili na jejich stranu, koneckonců ČSSR byla slepenec etnických skupin a národů.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      15:20 28.12.2021

      No prekvapeni byli, ale take byli systemove rozlozeni a rozpadli. Totalne. V primem prenosu jsme mohli vsichni sledoval na Krymu, jak cast namornictva defacto kolaboruje s ...Zobrazit celý příspěvek

      No prekvapeni byli, ale take byli systemove rozlozeni a rozpadli. Totalne. V primem prenosu jsme mohli vsichni sledoval na Krymu, jak cast namornictva defacto kolaboruje s nepritelem, pripadne, ze nikdo nevi co ma delat, nejsou zbrane, zasoby, pohonne hmoty, ale vsude je korupce. Jakmile doslo k povolavani mladi muzi, tak kvanta utikala na zapad :D. V tomhle za tech par let udelali hodne velky pokrok a z failed statu se dost posunuli k "vychodoevropskemu" normalu.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:32 28.12.2021

      Ono bylo překvapeno i vedení státu a nedalo ani rozkaz armádě k ozbrojenému odporu.

      Ono bylo překvapeno i vedení státu a nedalo ani rozkaz armádě k ozbrojenému odporu.

     • The88
      16:04 28.12.2021

      Globe: Stat zadny vedeni v podstate nemel. Stara vlada zdrhla a nova se jmenovala sama.

      Globe: Stat zadny vedeni v podstate nemel. Stara vlada zdrhla a nova se jmenovala sama.

     • flanker.jirka
      16:34 28.12.2021

      Jura99 Anexe Krymu předcházel převrat a několika měsíční nepokoje v Kyjevě spojené s krveprolitím, kde se poslanci zvolení za východní obvody, tedy z oblastí s větším zastoupením ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Anexe Krymu předcházel převrat a několika měsíční nepokoje v Kyjevě spojené s krveprolitím, kde se poslanci zvolení za východní obvody, tedy z oblastí s větším zastoupením ruské menšiny, od svých ukrajinských přátel dočkali takových věcí, že jim sebrali hlasovací karty a nevpustili je k řádnému jednání a hlasování v parlamentu. Do té doby byl na východě Ukrajiny a Krymu klid.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:55 29.12.2021

      Ty půtky v parlamentu nebyly dány národností, ale ideovými rozdíly. Na Donbase byl klid dokud tam nenastoupili ruští vojáci.

      Ty půtky v parlamentu nebyly dány národností, ale ideovými rozdíly. Na Donbase byl klid dokud tam nenastoupili ruští vojáci.

  • Clanek
   22:50 27.12.2021

   Podcenujete to ceho je rus schopen. Jak jim neco posramoti par tanku, cele to tam preore delostrelectvo, civil necivil, a jeste to svedou "na fasisty" a doma prodaj jak to tam ...Zobrazit celý příspěvek

   Podcenujete to ceho je rus schopen. Jak jim neco posramoti par tanku, cele to tam preore delostrelectvo, civil necivil, a jeste to svedou "na fasisty" a doma prodaj jak to tam vlastne jdou zachranit. Oni uz ty obrance postavi do situace, kdy ty javeliny snad ani nebudou chtit pouzit, kdyz se rozhodnou, a na par (treba i desitek tisic?) zivotu, na tom v Rusku nikdy neseslo ani u vlastnich, tim spis ne u sousedovic.

   I tak ale souhlasim, i timto spusobem bychom meli UA podporit. Kazda troska se pocita.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    07:51 28.12.2021

    Ukrajina má prostředky obrany proti dělostřelectvu. A nepochybně by mělo satelitní snímky pozic ruských sil. Není to bezbranná na popravu čekající oběť.

    Ukrajina má prostředky obrany proti dělostřelectvu. A nepochybně by mělo satelitní snímky pozic ruských sil. Není to bezbranná na popravu čekající oběť.

    • flanker.jirka
     10:13 28.12.2021

     Jediné co mají je pár radiolokátorů Firefinder a možná už jim fungují jejich radary 1L220E, které dokáží varovat jednotky, že na ně něco letí. Při takové informaci se jednotky ...Zobrazit celý příspěvek

     Jediné co mají je pár radiolokátorů Firefinder a možná už jim fungují jejich radary 1L220E, které dokáží varovat jednotky, že na ně něco letí. Při takové informaci se jednotky schovají v krytech, aby neutrpěly velké ztráty.
     Problém použití aktivních radarů tkví v tom, že je elektronický průzkum zaměří a může vést první salvu na jejich pozice a žádný z těch radarů nedokážete sbalit v čase kratším než je let dělostřelecké munice na něj.

     Máte pravdu, Ukrajina není bezbranná, ale je malá pravděpodobnost, toho, že konflikt sama začne, spíše budou čekat, aby toho rus nevyužil k vlastní propagandě.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      10:23 28.12.2021

      Ukrajina by dostala informace od západních zemí a Rusko to ví.

      Ukrajina by dostala informace od západních zemí a Rusko to ví.

     • flanker.jirka
      12:30 28.12.2021

      GlobeElement Ne "by dostala" ona už je dostává a dostávat bude. V tomto ohledu budou mít informace na světové úrovni. Amíci posílali nad Ukrajinu a okolo Krymu i Global Hawk a snad ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement
      Ne "by dostala" ona už je dostává a dostávat bude. V tomto ohledu budou mít informace na světové úrovni. Amíci posílali nad Ukrajinu a okolo Krymu i Global Hawk a snad v tom nějak i pokračují. Ale to se bude týkat především přesunů jednotek. V obraně proti dělostřelectvu to bude maximálně zahrnovat přesun dělostřeleckých jednotek. Ale samotná obrana před ním se smrskne na pasivní formu, nemají žádné C-RAM systémy. Od rusů se dá předpokládat využití taktiky vystřel a uteč, od toho mají samohybné houfnice a raketomety na autech. Byla by z jejich strany blbost dělostřelectvo používat staticky, když vědí, že mají radiolokátory na lokalizaci dělostřelectva.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    08:48 28.12.2021

    Tak oni ti Ukrajinci, kromě Javelinů mají i Baryaktary. To je docela slušná medicína na dělostřelectvo. A Rus se taky vztekal, když zjistil, že je mají a umí použít...

    Tak oni ti Ukrajinci, kromě Javelinů mají i Baryaktary. To je docela slušná medicína na dělostřelectvo. A Rus se taky vztekal, když zjistil, že je mají a umí použít...

    • flanker.jirka
     10:19 28.12.2021

     Pokud tam nastoupí pravidelné ruské jednotky, tak budou kryty svou vlastní PVO a to nebude takové jako v Libyi nebo Sýrii, kde místní používají Pantsiry jako solo prostředek bez ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud tam nastoupí pravidelné ruské jednotky, tak budou kryty svou vlastní PVO a to nebude takové jako v Libyi nebo Sýrii, kde místní používají Pantsiry jako solo prostředek bez možnosti krytí další vrstvy PVO. Jejich vojskové PVO má více úrovní a k tomu mají k dispozici vlastní radary, pasivní prostředky, letadla A 50 a stíhače.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:10 28.12.2021

      V Sýrii je slušná PVO a Izrael ji dokáže překonat. Ony i ty Tomahawky dokáží PVO obejít, pokud se ví, kde je rozmístěna.

      V Sýrii je slušná PVO a Izrael ji dokáže překonat. Ony i ty Tomahawky dokáží PVO obejít, pokud se ví, kde je rozmístěna.

     • jj284b
      14:13 28.12.2021

      Armenci praveze Pantsiry a Tungusky mali.. a aj tak im velmi nepomohli

      Armenci praveze Pantsiry a Tungusky mali.. a aj tak im velmi nepomohli

     • flanker.jirka
      17:00 28.12.2021

      GlobeElement Každou PVO lze překonat. V Sýrii je armáda zdecimovaná roky bojů, udržet vše v dobrém technickém stavu asi nestíhají. Ale Izrael a USA v Sýrii na překonání této PVO ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement
      Každou PVO lze překonat. V Sýrii je armáda zdecimovaná roky bojů, udržet vše v dobrém technickém stavu asi nestíhají. Ale Izrael a USA v Sýrii na překonání této PVO používá hrubou sílu tím, že tam pošle patřičný počet munice, která tu PVO zahltí a zákonitě něco musí prolétnout. Tomahawky létají v terminální části letu velmi nízko nad zemí, cca 30 metrů. Proti takovým střelám nelze ubránit větší území a když už, pouze vybrané lokality a to jen stěží. Cíl v takové malé výšce znamená zkrácení dosahů všech PVO prostředků do 25km dálky, v závislosti na směru letu a terénních nerovnostech. A Izrael to dělá chytře, do oblastí působnosti PVO vstupuje pouze inteligentní munice ne jejich nosič. To znamená, že starší PVO systémy si proti tomu neškrtnou a zbývá menší počet novějších systémů, které je pak snadné zahltit, protože mohou současně působit na omezený počet cílů. Ruské PVO systémy mají většinou ke sledování i optické kanály, ale jejich použití se do značné míry eliminuje útoky prováděnými v noci.Skrýt celý příspěvek

    • Ondra Mrklas
     20:39 28.12.2021

     PVO netvoří "stěnu" ale spíše "mřížový plot". Jinými slovy jsou v něm velké díry a proto nikdy nelze PVO využít jako primární protivzdušnou obranu - na to jsou stíhače. Proto i ...Zobrazit celý příspěvek

     PVO netvoří "stěnu" ale spíše "mřížový plot". Jinými slovy jsou v něm velké díry a proto nikdy nelze PVO využít jako primární protivzdušnou obranu - na to jsou stíhače. Proto i když budou mít Rusové k dispozici S-400, S-300, Pantsir a Tunguska, tak lze kombinací dělostřelectva a letectva ji lze zcela neschopnit. Např Bayraktara jsou schopny letět dostatečně daleko od Pantsirů a Tungusek, ale S-300 a S-400 neumí zatím tyto cíle likvidovat, stejně jako vrtulníky.
     Prostě fronta bude tak velká, že ji nebude schopen efektivně bránit nikdo, ani Rusko a ani UkrajinaSkrýt celý příspěvek

   • Eiffelos
    15:22 28.12.2021

    Na UA lítají dennodenně Drony US , E8 c JS , a vlastní UA Drony a letadla průzkumu, nad UA je preorbitovano dost průzkumných družic , v Oděse kotví francouzska fregata s radarem co ...Zobrazit celý příspěvek

    Na UA lítají dennodenně Drony US , E8 c JS , a vlastní UA Drony a letadla průzkumu, nad UA je preorbitovano dost průzkumných družic , v Oděse kotví francouzska fregata s radarem co vidí až do Ruska a v Rumunsku jsou další lodě...o tom ,že Ukrajinci přesně neví o každém Rusovi na zemi není pochyb .Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:10 28.12.2021

     Francie tam má fregatu Auvergne, ta má na sobě postraší PESA radar s dosahem do 300 km proti vzdušným cílům a 80km proti námořním cílům. To není nic extra. Ukrajina sama vyrábí ...Zobrazit celý příspěvek

     Francie tam má fregatu Auvergne, ta má na sobě postraší PESA radar s dosahem do 300 km proti vzdušným cílům a 80km proti námořním cílům. To není nic extra. Ukrajina sama vyrábí radary s lepšími parametry, které používají tam kde je jich třeba.
     ... francouzi tam budou spíše na monitoring, než na výpomoc.
     Oproti tomu, co dává USA, to je jiná liga. To je pro Ukrajinu velkým přínosem.Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    17:34 28.12.2021

    Keď môžu rusi preorať ukrajinu, môžu recipročne ukrajinci delostrelectvom preorať aj západné rusko na miestach, kde sa sústreďujú bojové jednotky.

    Keď môžu rusi preorať ukrajinu, môžu recipročne ukrajinci delostrelectvom preorať aj západné rusko na miestach, kde sa sústreďujú bojové jednotky.

  • The88
   16:12 28.12.2021

   Pokud budeme predpokladat, ze RU chce zautocit a dobyt levobrezni UA, tzn., ze uz se takto rozhodli, pak by prece prislib takovych dodavek vedl jen k tomu, ze by zautocili driv, ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud budeme predpokladat, ze RU chce zautocit a dobyt levobrezni UA, tzn., ze uz se takto rozhodli, pak by prece prislib takovych dodavek vedl jen k tomu, ze by zautocili driv, ne?

   Jestli ma Rusko nad UA nekde masivni prevahu, tak je to ve vzduchu (taky na mori, ale to je asi egal v tomhle pripade). Tzn. dokazali by vynutit bezletovou zonu a temer znemoznit dodavky vojenskeho materialu pro klicove obdobi invaze.

   Ja si myslim, ze k invazi na UA nedojde. Samozrejme se to bude prezentovat jako vysledek nezmerneho diplomatickeho usili a skvele cilenych sankci EU. Ale pravda je spis takova, ze shromazdeni sil u hranic je jenom natlakove divadlo. Jako kdyz Kim strili rakety do Japonskyho more.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   18:13 28.12.2021

   Arthur - to či bola,alebo nebola revolúcia na ukrajine je pre celkový chod veci irelevantné...generálny štáb ukrajinskej armády určite nebol zavalený kopou práce s protestami,to má ...Zobrazit celý příspěvek

   Arthur - to či bola,alebo nebola revolúcia na ukrajine je pre celkový chod veci irelevantné...generálny štáb ukrajinskej armády určite nebol zavalený kopou práce s protestami,to má v kompetencii ministerstvo vnútra - ktoré si môže vyžiadať určité jednotky na "výpomoc"...

   "zeleními mužíčkami, alias dovolenkármi" - treba priznať,že tento nový ťah hybridnej vojny rusom vyšiel...to že vy,alebo ja vieme že sa jednalo o ruských vojakov je pekné...vedeli to asi aj ukrajinci,ale pointa je v tom,že nevedeli ako majú reagovať...ak by mali ruské vlajočky na rameni,bolo by to jasné a bol by to akt vojny...ale nemali...a aj tak si ukrajinci nedovolili na nich vystreliť a to mali v úvode ruskej agresii početnú prevahu...nie je možné,že "pár" ozbrojených chlapov zablokovalo na niekoľko dní celé ukrajinské kasárne na kryme...týmto spôsobom si putin otestoval aj EU,reakcia - prakticky žiadna...dokonca si putin dovolil (ako ste aj vy písali) rozdať vyznamenania ruským vojakom o ktorých tvrdil,že tam vlastne nie sú...

   Jura99 - o invázii v 68 predsa rozviedka a aj vláda vedela oveľa skôr,ako k tomu prišlo a predsa sa nič neudialo...tieto dve akcie by som neporovnával... operácia dunaj mala asi "tichý" súhlas viacerých predstaviteľov vlády...jednoducho povedané,rozkaz na obranu vlasti neprišiel...Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:43 27.12.2021

  Otázka je, jestli v oblasti s vegetací (nedej bože v kopcovité/hornaté která určuje směr pohybu obrněných jednotek) která je nasycena pěchotou s takovouto nebo podobnou výzbrojí, ...Zobrazit celý příspěvek

  Otázka je, jestli v oblasti s vegetací (nedej bože v kopcovité/hornaté která určuje směr pohybu obrněných jednotek) která je nasycena pěchotou s takovouto nebo podobnou výzbrojí, je vůbec možný průnik sledu tanků bez masivních ztrát na obrněncích. Bez pěchoty která vyčistí okolí průniku do vzdálenosti až několika km by to bylo bezpochyby pro útočící jednotky nebezpečné. A pěchotě by se zase bez podpory obrněnců taky moc dobře zabezpečenou obranou neprostupovalo...
  Letectvo vč. dronů v tomto asi taky není zásadním prvkem, to bude spíš jako průzkum nahrávat obraně, kdežto jako podpora útoku v detekci zakopané pěchoty s Javeliny asi moc platná nebude...
  Tanky i s pěchotou nakonec projedou, ale za jakou cenu? A vovovotom to asi celé je...
  V souboji PT střely vs. moderní tanky jsou asi nejdál Izraelci. A podle nich se zdá, že nejúčinějším řešením jsou hard-kill systémy.
  Jak jsou na tom rusové reálně s podobnými systémy které by dokázali ochránit tanky před Javeline nebo Spikem?
  Protože ty mříže mi připomínají rušiče geopatogenních zón pohozené pod postelí důvěřivých důchodců...Skrýt celý příspěvek

  • Mortles
   17:24 27.12.2021

   Nedávno jsem se díval na tu masivní deset hodin dlouhou přednášku toho polského think-tanku a zdá se, že pro Poláky je hlavní obava dělostřelectvo, právě v tom typu terénu, který ...Zobrazit celý příspěvek

   Nedávno jsem se díval na tu masivní deset hodin dlouhou přednášku toho polského think-tanku a zdá se, že pro Poláky je hlavní obava dělostřelectvo, právě v tom typu terénu, který popisujete. Dá se předpokládat, že pokud by drony s termovizí byly schopny identifikovat cíle pro dělostřelectvo, tak to tak jednoduché pro obránce nebude.

   Ale pravda je taková, že Javeliny dokáží v současnosti zničit při zásahu prakticky cokoli. Ale co by jiného člověk chtěl, když jeden výstřel je 2,5 mil korun... Co se týče ruské obrany, tak rusové mají ve výzbroji myslím docela dost soft-kill věcí, rušiče navádění, proti IR zadýmování a podobně. Hard kill je myslím jenom na Armatě (a kdo ví, jak ty fungují), ale bohužel neumí střílet nahoru, aspoň co vím, tudíž top-attack profily budou i do budoucna asi nejlepší volba.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  13:33 27.12.2021

  Takým dlhodobým folklórom diskutérov s orientáciou na východné stepy bolo, že USA sú lietadlové lode v podstate nanič lebo Rusko má protilodné strely ktoré za pár drobných potopia ...Zobrazit celý příspěvek

  Takým dlhodobým folklórom diskutérov s orientáciou na východné stepy bolo, že USA sú lietadlové lode v podstate nanič lebo Rusko má protilodné strely ktoré za pár drobných potopia akúkoľvek americkú loď. Zaujímavé, že tí istí ľudia na fórach dnes nadávajú, že Javelin na Ukrajine ničia rovnováhu síl a ide v podstate o nečistú hru ničiť jednou raketou drahé tankySkrýt celý příspěvek

  • ruleta
   14:26 27.12.2021

   No a pak tu mas jeste Putina, ktery tvrdi, ze NATO rozmistuje ve vychodni evrope "hypersonicke" rakety :D

   No a pak tu mas jeste Putina, ktery tvrdi, ze NATO rozmistuje ve vychodni evrope "hypersonicke" rakety :D

   • Miroslav
    15:10 27.12.2021

    Každá palica má 2 konce

    Každá palica má 2 konce

  • The88
   15:12 27.12.2021

   Po pravde, nikdy jsem tu nic o "neciste hre" od nikoho necetl...

   Po pravde, nikdy jsem tu nic o "neciste hre" od nikoho necetl...

   • Clanek
    15:48 27.12.2021

    Tenhle web i diskuse ma precijen jistou uroven. Pro podobne moudra clovek musi na desinfo weby (coz mimochodem doporucuju, jde o nejlevnejsi a nevycerpatelny zdroj zabavy).

    Tenhle web i diskuse ma precijen jistou uroven. Pro podobne moudra clovek musi na desinfo weby (coz mimochodem doporucuju, jde o nejlevnejsi a nevycerpatelny zdroj zabavy).

    • Miroslav
     15:54 27.12.2021

     Z masoviek Nový čas a Blesk. Z undergroundu Parlamentní listy, Zem a vek, Hlavné správy, Armádny magazín, AC24, Protiproud

     Z masoviek Nový čas a Blesk. Z undergroundu Parlamentní listy, Zem a vek, Hlavné správy, Armádny magazín, AC24, Protiproud

   • Miroslav
    15:51 27.12.2021

    Netvrdil som, že práve tu. Neviem ako ty, ale ja čítam aj iné portály. Teda hlavne diskusie lebo Vox populus, vox dei (ja nepracujem ve šroubárne)

    Netvrdil som, že práve tu. Neviem ako ty, ale ja čítam aj iné portály. Teda hlavne diskusie lebo Vox populus, vox dei (ja nepracujem ve šroubárne)

    • The88
     15:53 28.12.2021

     Vox populi, Vergilie, vox populi... Musis se kouknout la Mothy Python's Life of Brian. At vidis, jak to dopada, kdyz nekdo komoli latinu.

     Vox populi, Vergilie, vox populi... Musis se kouknout la Mothy Python's Life of Brian. At vidis, jak to dopada, kdyz nekdo komoli latinu.

     • Ondra Mrklas
      21:10 28.12.2021

      Biggus Dickus je taky topovka Xddd

      Biggus Dickus je taky topovka Xddd

 • ruleta
  12:26 27.12.2021

  Video Javelinu na Ukrajine je zajimave alespon tim, ze cile maji DIY ochranu horni sfery tanku - mozna je to medialni odpoved na ...Zobrazit celý příspěvek

  Video Javelinu na Ukrajine je zajimave alespon tim, ze cile maji DIY ochranu horni sfery tanku - mozna je to medialni odpoved na toto:

  https://blog.vantagepointnorth... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   13:15 27.12.2021

   Jen si tipnu, že použití slat mříží bude účinné proti dronům nebo střelám bez tandemové nálože. Ale to ukáže asi až reálný konflikt. Video z Ukrajiny vypadá zajímavě, ale stále ...Zobrazit celý příspěvek

   Jen si tipnu, že použití slat mříží bude účinné proti dronům nebo střelám bez tandemové nálože. Ale to ukáže asi až reálný konflikt.
   Video z Ukrajiny vypadá zajímavě, ale stále nemáme jistotu, zda ten cvičný cíl byl zničen první raketou nebo jich bylo zapotřebí více. Možná to bude i o detailech, cíl neměl pod slat mříží desky aktivního pancíře, byly demontovány poklopy věže a celá mříž byla na tanku hodně nízko, na fotografiích z Ruska/Krymu je vidět mříže mnohem výše, aby se do tanku dalo vůbec vlézt. Pokud by došlo k inciaci obou náloží Javelinu už na mřížích, tak bude účinek nálože na pancíř tanku menší.Skrýt celý příspěvek

   • jj284b
    13:50 27.12.2021

    ERA na strope veze nema absolutne ziadnu sancu nieco zastavit.. stropny pancier je priliz tenky na to aby hoci aj ta najlepsia ERA na svete zredukovala vykon strely natolko aby ho ...Zobrazit celý příspěvek

    ERA na strope veze nema absolutne ziadnu sancu nieco zastavit.. stropny pancier je priliz tenky na to aby hoci aj ta najlepsia ERA na svete zredukovala vykon strely natolko aby ho neprebila... T72 ma stropny pancier 2-3cm hruby, aj keby ERA zredukovala 50% potencialu strely, tak v pripade Javelinu ktory ma tandemovu hlavicu, a dokaze prebit 600-800mm pancier za ERA, aj keby sa prekurzor vycerpal na prebitie mreze, tak druha naloz stale prepali minimalne 600mm... co znamena ze ak ERA zredukuje cca 50%, ostava 300mm proti 30mm pancieru... absolutne ziadna sanca toto zastavit....Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     14:01 27.12.2021

     Má šanci, ale musí být od stěny dost daleko. Viděl jsem video výbuchu kumulativní nálože ve volném prostoru. Aby byla kumulativní nálož účinná, musí nálož bouchnout na pevném ...Zobrazit celý příspěvek

     Má šanci, ale musí být od stěny dost daleko. Viděl jsem video výbuchu kumulativní nálože ve volném prostoru. Aby byla kumulativní nálož účinná, musí nálož bouchnout na pevném povrchu - materiál pak udrží pronikající výbuch v omezeném prostoru jakéhosi proudu, který se prodere stěnou. Pokud taková nálož vybuchne ve volném prostoru, rozprskne se výbuch asi jako když se z hadice pustí voda, tedy se rozšiřuje a není účinný.
     Tenký pancíř by i tak probila pouhá síla vybuchující nálože, ale čím je to od stěny dál, tím je menší (druhá mocnina vzdálenosti). Proto jsou ty sítě daleko od trupu vozidel, okolo 50 cm.Skrýt celý příspěvek

     • jj284b
      15:15 27.12.2021

      Lenze Javelin ma tandemovu hlavicu... takze prvy vybuch zabezpeci precurzor, a hlavna hlavica vybuchne az pri naraze na ERA...

      Lenze Javelin ma tandemovu hlavicu... takze prvy vybuch zabezpeci precurzor, a hlavna hlavica vybuchne az pri naraze na ERA...

     • flanker.jirka
      15:18 27.12.2021

      Jednu nálož slat dokáže eliminovat, ale Javelin má dvě nálože dvě v tandemu. První slouží na eliminaci reaktivního přídavného pancíře a druhá probíjí hlavní pancíř. V tomto případě ...Zobrazit celý příspěvek

      Jednu nálož slat dokáže eliminovat, ale Javelin má dvě nálože dvě v tandemu. První slouží na eliminaci reaktivního přídavného pancíře a druhá probíjí hlavní pancíř. V tomto případě by musela ochranná mříž být schopná narušit obě nálože, aby se nevytvořil kumulativní paprsek ani u jedné v požadovaném úzkém směru.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:35 27.12.2021

      Reagoval jsem na příspěvek hovořící o šanci ochranné mříže eliminovat výbuch. Tandemová hlavice samozřejmě jednu vrstvu ochrany překoná. Nevím o tom, že by se používaly dvě ...Zobrazit celý příspěvek

      Reagoval jsem na příspěvek hovořící o šanci ochranné mříže eliminovat výbuch.

      Tandemová hlavice samozřejmě jednu vrstvu ochrany překoná. Nevím o tom, že by se používaly dvě ochranné mříže nad sebou, asi by od sebe musely být tak daleko, aby první výbuch neprorazil obě a konstrukce by byla tak velká, že by se reálně takové vozidlo nedalo použít.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   14:21 27.12.2021

   Nemá ta klec poněkud demaskující účinek?

   Nemá ta klec poněkud demaskující účinek?

   • Ján Paliga
    22:16 27.12.2021

    Budú na nej asi sušiť dubáky alebo iné muchotrávky

    Budú na nej asi sušiť dubáky alebo iné muchotrávky

  • Eiffelos
   15:30 27.12.2021

   Ono , kdo viděl testy Javelin na T72 bez Éry, tak po výbuchu ten tank je rozložený na prvocastky, ten výbuch je opravdu velký , není to jak RPG co propálí malou dírku.

   Ono , kdo viděl testy Javelin na T72 bez Éry, tak po výbuchu ten tank je rozložený na prvocastky, ten výbuch je opravdu velký , není to jak RPG co propálí malou dírku.

   • GlobeElement
    15:36 27.12.2021

    Ona i dírka stačí, když do vnitřního prostoru tanku vletí roztavený kov, je vymalováno.

    Ona i dírka stačí, když do vnitřního prostoru tanku vletí roztavený kov, je vymalováno.

   • flanker.jirka
    22:34 27.12.2021

    To byly testy v USA kdy tamk naložili výbušninami ve věži, pak dojde k efektu odhozeni věže a roztrhnuti korby.

    To byly testy v USA kdy tamk naložili výbušninami ve věži, pak dojde k efektu odhozeni věže a roztrhnuti korby.

    • jj284b
     07:15 28.12.2021

     lenze ta "vybusnina" simulovala ulozenu municiu v nabijacom automate... ktory je rovno na rane pri prebiti stropu veze...

     lenze ta "vybusnina" simulovala ulozenu municiu v nabijacom automate... ktory je rovno na rane pri prebiti stropu veze...

 • Eiffelos
  12:26 27.12.2021

  Javelins a další podobné střely začínají být velkým taktickým prvkem na bojišti 21. St. Je bez pochyb , že to je dost velká výzva pro moderní tankové jednotky. Střela Javelin ...Zobrazit celý příspěvek

  Javelins a další podobné střely začínají být velkým taktickým prvkem na bojišti 21. St. Je bez pochyb , že to je dost velká výzva pro moderní tankové jednotky. Střela Javelin dokáže zničit většinu tanku světa ,pokud zasáhne cíl . Jen je problém cena , Ukrajina by měla mít kolem 3tis. Střel , aby mohli zničit mechanizované síly Ruska , a to nemají ani náhodou v součtu se svými vlastními střelami.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   12:31 27.12.2021

   Ten estonsky vojak btw: jak on tak ten politik maji vybornou anglictinu - tak rikal, ze jedna strela stoji 70 tisic euro.

   Ten estonsky vojak btw: jak on tak ten politik maji vybornou anglictinu - tak rikal, ze jedna strela stoji 70 tisic euro.

   • GlobeElement
    12:47 27.12.2021

    To je 14 000 antigenních testů, evidentně to není zas tolik. Určitě jsou způsoby, jak se podobným zbraním ubránit, otázka je, jak moc to ovlivní bojovou hodnotu tanků. US Abramsy ...Zobrazit celý příspěvek

    To je 14 000 antigenních testů, evidentně to není zas tolik.

    Určitě jsou způsoby, jak se podobným zbraním ubránit, otázka je, jak moc to ovlivní bojovou hodnotu tanků. US Abramsy dostávají posílený pancíř, ale to jsou pak těžší. Ty sítě kolem vozidel zase zvětšují rozměry. Ve finále se obrněné prostředky musí smířit s menší mobilitou. Mohou sice mít aktivní ochranu, ale ta má omezenou kapacitu a lze ji vyřadit větším množstvím projektilů, klidně klamných (bez nálože) a tedy lacinějších.

    V Sýrii měla pěchota s RPG nad tanky navrch, netroufám si posuzovat, jestli by to samé platilo v EvropěSkrýt celý příspěvek

    • ruleta
     13:02 27.12.2021

     Jo mne to neprijde hodne, navic tu JG daval par dni zpatky, ze munice na den (konflikt) a ted nevim jakej stat v pobalti bude stat cca 2-3 mld (ted nevim jestli 2 nebo 3), ale to ...Zobrazit celý příspěvek

     Jo mne to neprijde hodne, navic tu JG daval par dni zpatky, ze munice na den (konflikt) a ted nevim jakej stat v pobalti bude stat cca 2-3 mld (ted nevim jestli 2 nebo 3), ale to je fuk. Kupecke pocty :D 1000 na sklade, nejake skolni, roztahat to do nekolika let ...a cena cca 100 mio eur? v pohode :DSkrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     13:05 27.12.2021

     US Abramsy mají i aktivní systém Trophy z Izraele, který má rozmístěné antény radaru tak, aby kryl celou horní hemisféru. S takto vybavenými tanky byli i na cvičení v ...Zobrazit celý příspěvek

     US Abramsy mají i aktivní systém Trophy z Izraele, který má rozmístěné antény radaru tak, aby kryl celou horní hemisféru. S takto vybavenými tanky byli i na cvičení v pobaltí.
     https://www.thedrive.com/the-w...
     https://www.armyrecognition.co...

     Střelbou klamnými projektily riskujete prozrazení vlastní pozice, což může být pro operátora Javelinu velký bonus, moment překvapení.Skrýt celý příspěvek

   • jj284b
    08:21 28.12.2021

    In 2002, a single Javelin command launch unit cost $126,000, and each missile cost around $78,000 (equivalent to $112,000 in 2020). This is reinforced by the US Army's Fiscal Year ...Zobrazit celý příspěvek

    In 2002, a single Javelin command launch unit cost $126,000, and each missile cost around $78,000 (equivalent to $112,000 in 2020). This is reinforced by the US Army's Fiscal Year 2018 unit cost for the Javelin weapon system, which put the unit cost at $206,705.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:59 27.12.2021

   Javelin není jediná možnost ničení obrněné techniky. Urkajina má i své vlastní PTŘS a RPG, které na většinu obrněné techniky mohou stačit. A samozřejmě, mají tanky a ...Zobrazit celý příspěvek

   Javelin není jediná možnost ničení obrněné techniky. Urkajina má i své vlastní PTŘS a RPG, které na většinu obrněné techniky mohou stačit. A samozřejmě, mají tanky a dělostřelectvo. To vše lze efektivně nasadit.
   Zajímavé by bylo vědět, jak jsou na tom rusové s vývojem a případným použitím aktivních obranných systémů schopných působit proti střelám působícím shora. Asi to nebude nic jednoduchého, když USA a Německo raději sáhlo rovnou po odkzoušeném systému Trophy z Izraele.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   13:33 27.12.2021

   Lenže Ukrajina nikdy nebude čeliť všetkým mechanizovaným silám Ruska naraz - na to sú Rusi príliš paranoidní a ponechajú nejaké sily na severozápade i ďalekom východe.

   Lenže Ukrajina nikdy nebude čeliť všetkým mechanizovaným silám Ruska naraz - na to sú Rusi príliš paranoidní a ponechajú nejaké sily na severozápade i ďalekom východe.

   • Eiffelos
    15:26 27.12.2021

    Všem ne , i tak tam je předpokládáno 40BTG to je 40 x 94 tanků což je obrovské množství , a nejspíše je to chybný údaj, i tak těm bude přes tisíc tanků a několik tisíc BVP a jiných ...Zobrazit celý příspěvek

    Všem ne , i tak tam je předpokládáno 40BTG to je 40 x 94 tanků což je obrovské množství , a nejspíše je to chybný údaj, i tak těm bude přes tisíc tanků a několik tisíc BVP a jiných obrněných vozidel. A to je hodně raket , a pokud chtějí Ukrajinci potencionálně uspět, musí ničit ve velkém množství krom tanku i bvp a zkusit nalomit Ruské veřejné míněním ...Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:38 27.12.2021

     Pokud by Rusko přesunulo k Ukrajinským hranicím tisíce tanků, vyvolalo by to reakci i v dalších zemích jako je Polsko a pobaltí.

     Pokud by Rusko přesunulo k Ukrajinským hranicím tisíce tanků, vyvolalo by to reakci i v dalších zemích jako je Polsko a pobaltí.

  • jj284b
   13:52 27.12.2021

   Ukrajinci ich vraj maju cca 500 kusov.. co je celkom slusne mnozstvo na to aby to Rusov dost bolelo...

   Ukrajinci ich vraj maju cca 500 kusov.. co je celkom slusne mnozstvo na to aby to Rusov dost bolelo...

   • ruleta
    14:16 27.12.2021

    na SIPRI je udaj 360 ks ale tohle jsou jenom rakety, odpalovacich zarizeni bude podstatne mene. Tech odpalovacich zarizeni ma cca 50 (dodavky 37 + 10 ...Zobrazit celý příspěvek

    na SIPRI je udaj 360 ks ale tohle jsou jenom rakety, odpalovacich zarizeni bude podstatne mene. Tech odpalovacich zarizeni ma cca 50 (dodavky 37 + 10 ks).

    https://www.politico.com/news/...

    https://www.reuters.com/articl... Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     15:37 27.12.2021

     Zde v článku se píše i 100 odpalovacích zařízeních.
     "Podle ukrajinského portálu Defense Express ukrajinská armáda má 100 CLU a 500 střel."

     Zde v článku se píše i 100 odpalovacích zařízeních.
     "Podle ukrajinského portálu Defense Express ukrajinská armáda má 100 CLU a 500 střel."

     • ruleta
      17:46 27.12.2021

      Jo divam se, zda se mi, ze clanek byl prubezne updatovan. Kazdopadne cislo - 500 maji vetsinou ukrajinske zdroje*. Vsude jinde se operuje s cca 360 raketami a cca 50 odpalovaci. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo divam se, zda se mi, ze clanek byl prubezne updatovan.

      Kazdopadne cislo - 500 maji vetsinou ukrajinske zdroje*. Vsude jinde se operuje s cca 360 raketami a cca 50 odpalovaci.

      Podle mne to je jen info war :D zapocitaji i to co maji dostat/co maji objednane.

      *https://defence-ua.com/army_an... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:34 27.12.2021

      ruleta
      Možná i informační boj určený pro jejich východního souseda :-)

      ruleta
      Možná i informační boj určený pro jejich východního souseda :-)

Načítám diskuzi...