Protitankové střely Hellfire pro polské vrtulníky AW149 a AH-64E Guardian

Protitankové střely Hellfire pro polské vrtulníky AW149 a AH-64E Guardian
Vizualizace AW149 se střelami Hellfire / MON (Zvětšit)

Polsko smluvně stvrdilo akvizici 800 protitankových řízených střel (PTŘS) AGM-114R2 Hellfire za 150 milionů dolarů (3,3 miliardy Kč). Polsko střely využije pro víceúčelové vrtulníky AW149 a bojové AH-64E Guardian.

Úvodní obrázek znázorňuje vizualizaci vyvíjené bojové varianty vrtulníku AW149 od firmy Leonardo. Právě tuto variantu Ministerstvo obrany ČR zvažovalo svého času jako „náhradu“ za vrtulníky Mi-24. Původně se totiž s čistě bojovými vrtulníky nepočítalo a zvažoval se nákup víceúčelové varianty schopné nést PTŘS (a dokonce střely vzduch-vzduch!).

Verze AW149 nesoucí PTŘS Hellfire však zatím neexistuje. Musí se nejdřív dokončit její vývoj. Tomuto procesu, zejména pro země naší velikosti, je však nejlepší se vyhýbat jako čert kříži. Armáda ČR nakonec naštěstí zvolila bojem prověřené vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom.

Firma Leonardo přes svou polskou továrnu PZL Swidnik s touto nabídkou nakonec uspěla v Polsku – v minulém roce polské ministerstvo obrany objednalo 32 „bojových“ AW149 za 1,75 miliardy euro. Ještě dříve v roce 2019 Leonardo prodalo polskému námořnictvu čtyři těžké vrtulníky AW101. Nyní se mluví o potenciálním nákupu dalších 22 AW101 pro polské letectvo (náhrada za Mi-8/17).

PZL Swidnik, na rozdíl od konkurenční vrtulníkové továrny PZL Mielec, která skutečně vyrábí vrtulníky S-70i Black Hawk, se na výrobě AW101 a AW149 nebude nijak podílet. Aspoň to není veřejně známo.

Nákup vrtulníků AW101 a AW149 je v Polsku, z mnoho důvodů, předmětem kritiky. Z čistě vojenského, ekonomického a provozního hlediska se totiž těžko hledají důvody, proč polská armáda nenakupuje ve velkém vrtulníky S-70i od domácí firmy PZL Mielec.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Vývoj střely vzduch-země JAGM zdárně pokračuje

Lockheed Martin získal další kontrakt na vývoj a testování střely JAGM a zdá se tak, že jí nepotká ...

JAGM: US Army testuje nástupce střel Hellfire

Americká armáda (US Army) a námořní pěchota (US Marine Corps) zevrubně testují nové univerzální ...

PREMIUM Polsko kupuje víceúčelové vrtulníky AW149

V rámci programu Perkoz Polsko nakoupí 32 víceúčelových vrtulníků AW149 za 1,1 miliardy euro (25,8 ...

PREMIUM Polsko poptává 96 útočných vrtulníků AH-64E Guardian

Polské ministerstvo obrany (MON) poslalo vládě Spojených států žádost o nabídku RfP (Request for ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.