Protitankový dron z Ruska

-
12. 2. 2016
-
28 komentářů
-
Jan Grohmann
Spojená korporace na výrobu přístrojů (součást Rostech), resp. firma Systempro, představila před několika dny celou plejádu bojových bezpilotních dronů. Nejzajímavější je konce multikoptéry s protitankovým granátometem RPG-26.
Útočný dron s protitankovým granátometem
Firma Systempro před několika dny na robotické konferenci nedaleko Moskvy představila hned čtyři bezpilotní stroje: robotický bezpilotní vrtulník, pozorovací a průzkumnou multikoptéru a útočnou multikoptéru s protitankovým granátometem.
Představené drony mohou kooperovat společně jako jeden bojový komplex - provádět průzkum bojiště, sledovat bojiště a v případě nutnosti ničit cíle. Stejně tak lze používat drony samostatně.
“Vybavení Systempro je navrženo k efektivní náhradě vojáků tam, kde je to možné, ať už to je při provádění průzkumu, hlídkování, sledování, kartografie, transportu nebo bojové mise,” uvedl při prezentaci Sergej Skokov, zástupce ředitele firmy Rostec.
Ruské drony získaly určitou míru autonomie, která jim dovoluje plnit část úkolů nezávisle na lidském operátorovi. Základem je autonomní let a navigace. “Tito roboti se mohou pohybovat vzduchem bez podpory operátorů, vybírat si své vlastní trasy, provádět průzkumné práce a komunikovat s ostatními drony a robotickým systémy,” uvedl Skokov.
Robotický vrtulník je určen ke sledování bojiště, k meteorologickému pozorování a dopravě užitečného nákladu (munice, léky, proviant, atd.) na bojiště. Dolet vrtulníku je několik set kilometrů. Notnost není známa.
Na jedné fotografii je vrtulník vybaven dvojicí jednoranných granátometů ráže 40 mm - může tak fungovat i pro ozbrojený útok nebo obranu.
Útočný dron s granátometem RPG-26.
Průzkumná multikoptéra vystoupá až do výšky několik tisíc metrů a umí objevovat a rozpoznávat cíle v reálném čase. Naopak pozorovací multikoptéru lze využít ke koordinaci dělostřelecké palby za pomocí satelitních navigačních systémů.
Výše popsané drony a schopnosti nejsou tedy na současném trhu s bezpilotními systémy nikterak výjimečné. "Přelomovým" konceptem je však útočný dron - výkonná multikoptéra, kterou lze osadit různými zbraňovými systémy. V současné době je testována střelba z granátometu RPG-26.
“Může střílet protitankové granátomety RPG-26. Testujeme také další produkty, například protitankové raketové systémy RPO-A Šmel a RŠG-2 (RPG-26 s termobarickou hlavicí - pozn. red.),” uvedl na robotické konferenci Maxim Skokov, šéf oddělení pro budoucí vývoj Spojené korporace na výrobu přístrojů.
Podle Maxima Skokova dokáže multikoptéra s protitankovým granátometem střílet horizontálně i vertikálně - pokud je dron přímo nad obrněným vozidlem (ideální díky slabému hornímu pancíři tanků). V současné době firma pracuje na zlepšení přesnosti dronu.
Maxim Skokov představuje možnosti bezpilotních dronů.
Kam s nim?
Není jasné, zda je projekt financován státem nebo jde o soukromou iniciativu firmy. Nepochybně jde však o technologické demonstrátory, která mají firmě poskytnout potřebné know-how ve vývoji malých bojových dronů s kolmým startem a přistáním.
Nejsou také k dispozici bližší technické informace o strojích, a především o útočné multikoptéře. Technologie multikoptér jsou však po celém světě velmi podobné a nelze je příliš obejít (především kvůli bateriím).
Nejvýkonnější komerčně dostupné elektrické multikoptéry stojí několik stovek tisíc korun, unesou do 10 kg nákladu a vydrží ve vzduchu maximálně několik desítek minut (obvykle 20 minut). I když jsou známy i stroje, které dokáží po několik minut unést člověka.
Za úvahu stojí také reálná vojenská hodnota útočné multikoptéry a pozice na bojišti. Bez velké míry autonomie, kdy dron dokáže cíle sám objevovat, rozpoznávat a zničit (s potvrzením operátora), nelze příliš uvažovat o efektivním nasazení. Ideální je pak hromadné kordinované nasazení desítek dronů.
Podobnou ideu útočných dronů testuje americká armáda v Afghánistánu již několik let - jedná se o novou generaci opožděné munice (loitering munitions). Malé kamikadze drony Switchblade jsou něco na pomezí dronu a řízené střely. Americká armáda nyní plánuje masové zavedení kamikadze dronů do výzbroje.
Související články
První průzkumný dron Global Hawk pro NATO vzlétl
Dne 19. prosince loňského roku proběhl v Palmdale v Kalifornii první let bezpilotního letounu Global ...
-
06.01.2016
-
3 komentářů
-
Václav Kopecký
Drony zabijáci: Revoluce v plném proudu
Již několik let američtí vojáci v Afghánistánu masivně používají malé “kamikadze drony” Switchblade. ...
-
18.01.2016
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
Robotický mezek v námořní pěchotě doběhal
Americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) ukončila program robotického dopravního prostředku LS3 ...
-
29.01.2016
-
49 komentářů
-
Jan Grohmann
Dron UCLASS jako námořní vzdušný tanker?
Americké námořnictvo (U.S. Navy) pokračuje v programu bezpilotního námořního letounu UCLASS ...
-
03.02.2016
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
létající nosič RPG pro boj v zástavbě, proti zakopaným palebným pozicím za částku do 4 000,- EUR s možností opakovaného použití? Proč ne? Pokud to bude mít vytrvalost aspoň deset, ...Zobrazit celý příspěvek
létající nosič RPG pro boj v zástavbě, proti zakopaným palebným pozicím za částku do 4 000,- EUR s možností opakovaného použití? Proč ne? Pokud to bude mít vytrvalost aspoň deset, patnáct minut, max. rychlost přes 80 km/h,schopnost zamířit, odpálit a autonomně se vrátit na základnu, hmotnost bez munice do 20 kg, využívání standardní munice... v čem je problém? Pořád lepší, než s tím RPG posílat pěšáka. Ano, určitě se dá vyvinout něco mnohem sofistikovanějšího, hezčího a pokročilejšího. A taky násobně dražšího. Otázkou je, zda tento pokrok zajistí, aby daný prostředek nesundala z nebe palba pěchotních zbraní, zbaví závislosti na operátorovi, event. znásobí dolet/ničivou sílu. Osobně mě zajímá, jak mají pánové zajištěno navedení do cílové zóny, zajištěný datalink proti rušení, vyřešen automatický návrat (s utajením pozice operátora), jak se ten vehikl chová, když mu někdo ustřelí nožičku, a jak se chová dvojce oko-dravec v případě, že dojde ke ztrátě průzkumného prostředku atd...Skrýt celý příspěvek
Nevím proč jsou v článku označené termobarické RPO-A Šmel a RŠG-2 jako protitankové rakety, když jsou primárně určené k ničení zodolněných postavení, pěchoty ukryté v zákopech a ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím proč jsou v článku označené termobarické RPO-A Šmel a RŠG-2 jako protitankové rakety, když jsou primárně určené k ničení zodolněných postavení, pěchoty ukryté v zákopech a krytech a lehce pancéřovaných cílů. Proto tomu Rusové říkají "reaktivní plamenomet".
Použití těchto zbraní na dronu by nevyžadovalo zase až takovou přesnost a účinky by byly značně destruktivní. Uvádí se že zásah z RPO-A Šmel má stejné účinky jako zásah 155mm dělostřeleckým granátem.
No ono není pro testování nutné dělat zakrytované drony, kdo má pořád kvůli úpravám ty kryty sundávat.
Zabalit to na konci do líbivého krytu není až zase takový problémSkrýt celý příspěvekjarpe: takto napsané to třeba dnes působí jako blbost......ale jednou.......tyto nové autonomní "pidizbraně" dosáhnou zřejmě velkého rozmachu.
jarpe: takto napsané to třeba dnes působí jako blbost......ale jednou.......tyto nové autonomní "pidizbraně" dosáhnou zřejmě velkého rozmachu.
Chtělo by to vyvinout pavoučí drony. Si představte stovky pavoučích dronů, vybavených náložema a zbraněma, poskovávaných v ruinách města. Přijede tank a pavouk buď vběhne pod korbu ...Zobrazit celý příspěvek
Chtělo by to vyvinout pavoučí drony. Si představte stovky pavoučích dronů, vybavených náložema a zbraněma, poskovávaných v ruinách města. Přijede tank a pavouk buď vběhne pod korbu nebo na ní vyskočí a vyhodí se do povětří.Skrýt celý příspěvek
No mně osobně to připadá jako taková z nouze cnost. Navíc případné protiopatření nemusíme hledat u nějakých vyspělích technologií, ale v přírodě. Jestli se nemýlím tak v holansku ...Zobrazit celý příspěvek
No mně osobně to připadá jako taková z nouze cnost. Navíc případné protiopatření nemusíme hledat u nějakých vyspělích technologií, ale v přírodě.
Jestli se nemýlím tak v holansku zkoušejí cvičit dravce k lovu dronů.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekOno až s něčím takovým zničí "kozomrdi" prvního Abramse, tak všechny sranda přejde. Ideální to bude na Saudské Abramsy.....protože ti až to uvidí, jestli to vůbec zahlédnou, se ...Zobrazit celý příspěvek
Ono až s něčím takovým zničí "kozomrdi" prvního Abramse, tak všechny sranda přejde. Ideální to bude na Saudské Abramsy.....protože ti až to uvidí, jestli to vůbec zahlédnou, se rozutečou, nebo skočí do tanku a zalígrujou poklopy.Skrýt celý příspěvek
RiMr71: no však je to jen zkušební "bastl", a jen to prezentují, aby bylo vidět, že to jde.....a teď se uvidí případný zájem/nezájem....a zároveň potenciálním nepřátelům nasadí ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71: no však je to jen zkušební "bastl", a jen to prezentují, aby bylo vidět, že to jde.....a teď se uvidí případný zájem/nezájem....a zároveň potenciálním nepřátelům nasadí brouka do hlavy.
A kdyby to reálně chtěli používat, bude se u tohoto typu dronů počítat s velkými ztrátami, takže to bude jednoduché, laciné.....a tím, že to vše vypadá jako "bastl" jsou Rusové proslulí, ovšem kupodivu to povětšinou plní svůj účel nad očekávání dobře.Skrýt celý příspěvekJako aktivní modelář se znalostí toho co je možné (a jak) postavit doma, nevěřícně zírám. To jako myslí vážně? Neřekl bych kdyby to byl počin vyhlášených bastlířů z ISIS a ...Zobrazit celý příspěvek
Jako aktivní modelář se znalostí toho co je možné (a jak) postavit doma, nevěřícně zírám. To jako myslí vážně?
Neřekl bych kdyby to byl počin vyhlášených bastlířů z ISIS a podobných spolků. Ale tímto bastlem se opravdu chce prezentovat moderní atmáda začátku třetího tisíciletí?
To je asi tak na úrovni iránských papundeklových stealthů...Skrýt celý příspěvekKOLT Je snad jasné, že to nenahrazuje klasické užití zbraně RPG. Jinak v článku je zmíněn i Šmel... Video je jen prezenční... Jinak velikost dronů používaných k průzkumu je ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
Je snad jasné, že to nenahrazuje klasické užití zbraně RPG. Jinak v článku je zmíněn i Šmel... Video je jen prezenční...
Jinak velikost dronů používaných k průzkumu je velká škála od pididronů, až po velké kousky.
Jinak si dovolím předpovědět, že podobných dronů bude v budoucnu přibývat.Skrýt celý příspěvekpro shal: Tak tak. (Polo)automatická stanice s velkorážákem to navíc zvládne na hodně set metrů i ve výšce. Jinými slovy proti čemukoliv pokročilejšímu je to mimo město ...Zobrazit celý příspěvek
pro shal: Tak tak. (Polo)automatická stanice s velkorážákem to navíc zvládne na hodně set metrů i ve výšce. Jinými slovy proti čemukoliv pokročilejšímu je to mimo město nepoužitelné.
pro nyibelunger: Psal jsem, že proti slabě vyzbrojenému (asi jsem spíš měl napsat technicky nevyspělému, uznávám) protivníkovi si použití představit umím. Protože NVG má dneska už kde kdo, ve vyspělých armádách téměř každý pěšák... Na technice je pak vlastně prakticky na každé.
pro semtam: Použití RPG-26 jaksi automaticky evokuje představu použití proti technice. Stejně tak zde umístěné video (kde mimochodem dron lítá tak nízko, že by ho jeden málem sundal prakem ;-) ). Ovšem mimo město by to bylo plýtvání prostředky. O použití proti zakopanému nepříteli se špatným situačním povědomím jsem psal, tam si to skutečně představit umím. Ohledně odolnosti dronů na úrovni pozemního vojska – ano, právě proto jsou "klasické" drony (tedy ne kupříkladu ony sebevražedné minometné) pěchotou používány především pro průzkum. A pro toto určení je tohle zvytečně velká potvora.
Prostě mi přijde, že tohle by se sice za určitých okolností dalo použít. Nicméně ve většině případů existuje řešení, které je mnohem efektivnější (raketa proti technice) či levnější (RPG, minomet, tarasnice, granátomet s "časovačem") a pro pěchotu obecně využitelnější.Skrýt celý příspěvekKOLT Dle výzbroje vůbec nic nenaznačuje, že tento dron je zamýšlen pro konvenční užití ala ničení BVP, OT či MBT. Pro konflikty typu Sýrie, Afghánistánu a mnohých dalších a ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
Dle výzbroje vůbec nic nenaznačuje, že tento dron je zamýšlen pro konvenční užití ala ničení BVP, OT či MBT.
Pro konflikty typu Sýrie, Afghánistánu a mnohých dalších a vlastně nejčastějších bojových zón dneška má tento dron relativní potenciál. A jak již zmínil nyibelunger použití nemusí být přímo v horké zóně.
Pokud bychom vytýkali dronum zranitelnost, tak takto bychom poslali k šípku všechny dnes používané drony na úrovni pozemního vojska...Skrýt celý příspěvekCo použití v noci? NV nejsou standardní součástí výbavy. Pokud daný dron není hlučný jako karneval (či svou hlučnost kompenzuje výškou), tak by mohlo jít o "hodně muziky za málo ...Zobrazit celý příspěvek
Co použití v noci? NV nejsou standardní součástí výbavy. Pokud daný dron není hlučný jako karneval (či svou hlučnost kompenzuje výškou), tak by mohlo jít o "hodně muziky za málo peněz".Skrýt celý příspěvek
Co použití v noci? NV nejsou standardní součástí výbavy. Pokud daný dron není hlučný jako karneval (či svou hlučnost kompenzuje výškou), tak by mohlo jít o "hodně muziky za málo ...Zobrazit celý příspěvek
Co použití v noci? NV nejsou standardní součástí výbavy. Pokud daný dron není hlučný jako karneval (či svou hlučnost kompenzuje výškou), tak by mohlo jít o "hodně muziky za málo peněz".Skrýt celý příspěvek
Lacinější, ale také podstatně zranitelnější! Nic proti, ale tohle sundá z oblohy první dávka z velkorážového kulometu :-/ Samozřejmě je možné vytvořit odolnější konstrukci atd. ale ...Zobrazit celý příspěvek
Lacinější, ale také podstatně zranitelnější! Nic proti, ale tohle sundá z oblohy první dávka z velkorážového kulometu :-/ Samozřejmě je možné vytvořit odolnější konstrukci atd. ale to jednak bude už podstatně dražší záležitost, jednak to stejně nebude žádný zázrak co do odolnosti. Netvrdím, že je to úplně na nic, třeba na likvidaci "zakopaného" a slabě vyzbrojeného nepřítele (nebo se špatným přehledem o situaci) to může sloužit docela dobře. A mnohem levněji, než volat stíhačku na CAS. Ale proti obrněné technice je to dle mého prakticky nepoužitelné. Možná ještě tak ve městě, kde není moc času na reakci, ale jinak to dokáže jakýkoliv tank nebo BVP a většina OT sundat z oblohy tak rychle, že byste museli použít hromadu strojů k zahlcení obrany, přičemž v tu chvíli ale výhoda ceny končí.Skrýt celý příspěvek
taky autonomny dron zo standardnych suciastok s podvesenou kumulacnou nalozou by bol podstatne lacnejsi ako riadene protitankove rakety
taky autonomny dron zo standardnych suciastok s podvesenou kumulacnou nalozou by bol podstatne lacnejsi ako riadene protitankove rakety
Nechcel som nejako zasahovať do diskusie , ale nedá mi . Mne to pripadá všetko to ruské snaženie silne amatérske . Aj to video mi pripomenulo pradávne výstavy ZENIT , kde sa ...Zobrazit celý příspěvek
Nechcel som nejako zasahovať do diskusie , ale nedá mi . Mne to pripadá všetko to ruské snaženie silne amatérske . Aj to video mi pripomenulo pradávne výstavy ZENIT , kde sa vydávali amatérske výmysly za hotové veci . Keď som videl tie vojenské funkčné ruské drony na videách ako mali kameru prilepnú izolepou ...som sa iba pousmial . Ruský medveď cerí zuby , ale má ich dobre olámamé.Skrýt celý příspěvek
semtam
Vzhľadom na (ne)dokonalosť dnešných dronov by som radšej ten "náš" dron vyzbrojený nejakou účinnou zbraňou nad hlavou radšej nevidel : ),semtam
Vzhľadom na (ne)dokonalosť dnešných dronov by som radšej ten "náš" dron vyzbrojený nejakou účinnou zbraňou nad hlavou radšej nevidel : ),
Načítám diskuzi...