Protitankový dron z Ruska

Multikoptéra s granátometem RPG-26. Raketomet je ve svislé poloze - dron dokáže střílet horizontálně i vertikálně. / Russia Today

Spojená korporace na výrobu přístrojů (součást Rostech), resp. firma Systempro, představila před několika dny celou plejádu bojových bezpilotních dronů. Nejzajímavější je konce multikoptéry s protitankovým granátometem RPG-26.

Útočný dron s protitankovým granátometem

Firma Systempro před několika dny na robotické konferenci nedaleko Moskvy představila hned čtyři bezpilotní stroje: robotický bezpilotní vrtulník, pozorovací a průzkumnou multikoptéru a útočnou multikoptéru s protitankovým granátometem.

Představené drony mohou kooperovat společně jako jeden bojový komplex - provádět průzkum bojiště, sledovat bojiště a v případě nutnosti ničit cíle. Stejně tak lze používat drony samostatně.

“Vybavení Systempro je navrženo k efektivní náhradě vojáků tam, kde je to možné, ať už to je při provádění průzkumu, hlídkování, sledování, kartografie, transportu nebo bojové mise,” uvedl při prezentaci Sergej Skokov, zástupce ředitele firmy Rostec.

Ruské drony získaly určitou míru autonomie, která jim dovoluje plnit část úkolů nezávisle na lidském operátorovi. Základem je autonomní let a navigace. “Tito roboti se mohou pohybovat vzduchem bez podpory operátorů, vybírat si své vlastní trasy, provádět průzkumné práce a komunikovat s ostatními drony a robotickým systémy,” uvedl Skokov.

Robotický vrtulník je určen ke sledování bojiště, k meteorologickému pozorování a dopravě užitečného nákladu (munice, léky, proviant, atd.) na bojiště. Dolet vrtulníku je několik set kilometrů. Notnost není známa.

Na jedné fotografii je vrtulník vybaven dvojicí jednoranných granátometů ráže 40 mm - může tak fungovat i pro ozbrojený útok nebo obranu.

Útočný dron s granátometem RPG-26.

Průzkumná multikoptéra vystoupá až do výšky několik tisíc metrů a umí objevovat a rozpoznávat cíle v reálném čase. Naopak pozorovací multikoptéru lze využít ke koordinaci dělostřelecké palby za pomocí satelitních navigačních systémů.

Výše popsané drony a schopnosti nejsou tedy na současném trhu s bezpilotními systémy nikterak výjimečné. "Přelomovým" konceptem je však útočný dron - výkonná multikoptéra, kterou lze osadit různými zbraňovými systémy. V současné době je testována střelba z granátometu RPG-26.

“Může střílet protitankové granátomety RPG-26. Testujeme také další produkty, například protitankové raketové systémy RPO-A Šmel a RŠG-2 (RPG-26 s termobarickou hlavicí - pozn. red.),” uvedl na robotické konferenci Maxim Skokov, šéf oddělení pro budoucí vývoj Spojené korporace na výrobu přístrojů.

Podle Maxima Skokova dokáže multikoptéra s protitankovým granátometem střílet horizontálně i vertikálně - pokud je dron přímo nad obrněným vozidlem (ideální díky slabému hornímu pancíři tanků). V současné době firma pracuje na zlepšení přesnosti dronu.

Maxim Skokov představuje možnosti bezpilotních dronů.

Kam s nim?

Není jasné, zda je projekt financován státem nebo jde o soukromou iniciativu firmy. Nepochybně jde však o technologické demonstrátory, která mají firmě poskytnout potřebné know-how ve vývoji malých bojových dronů s kolmým startem a přistáním.

Nejsou také k dispozici bližší technické informace o strojích, a především o útočné multikoptéře. Technologie multikoptér jsou však po celém světě velmi podobné a nelze je příliš obejít (především kvůli bateriím).

Nejvýkonnější komerčně dostupné elektrické multikoptéry stojí několik stovek tisíc korun, unesou do 10 kg nákladu a vydrží ve vzduchu maximálně několik desítek minut (obvykle 20 minut). I když jsou známy i stroje, které dokáží po několik minut unést člověka.

Za úvahu stojí také reálná vojenská hodnota útočné multikoptéry a pozice na bojišti. Bez velké míry autonomie, kdy dron dokáže cíle sám objevovat, rozpoznávat a zničit (s potvrzením operátora), nelze příliš uvažovat o efektivním nasazení. Ideální je pak hromadné kordinované nasazení desítek dronů. 

Podobnou ideu útočných dronů testuje americká armáda v Afghánistánu již několik let - jedná se o novou generaci opožděné munice (loitering munitions). Malé kamikadze drony Switchblade jsou něco na pomezí dronu a řízené střely. Americká armáda nyní plánuje masové zavedení kamikadze dronů do výzbroje. 

Zdroj: IHS Janes, RT

Nahlásit chybu v článku


Související články

První průzkumný dron Global Hawk pro NATO vzlétl

Dne 19. prosince loňského roku proběhl v Palmdale v Kalifornii první let bezpilotního letounu Global ...

Drony zabijáci: Revoluce v plném proudu

Již několik let američtí vojáci v Afghánistánu masivně používají malé “kamikadze drony” Switchblade. ...

Robotický mezek v námořní pěchotě doběhal

Americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) ukončila program robotického dopravního prostředku LS3 ...

Dron UCLASS jako námořní vzdušný tanker?

Americké námořnictvo (U.S. Navy) pokračuje v programu bezpilotního námořního letounu UCLASS ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • niko
  14:50 13.02.2016

  Tato hracka sa asi najviac hodi tajnym sluzbam na specificke ulohy. Pre armadu maximalne tak na ochranu zakladne.

  Tato hracka sa asi najviac hodi tajnym sluzbam na specificke ulohy. Pre armadu maximalne tak na ochranu zakladne.

 • dusan
  14:23 13.02.2016

  Trochu zbytočná hračka .... Primárnou úlohou dronu je zistiť cieľ ..... potom už nie je problém zlikvidovať ho ... Ťahať s dnešnými (nie do budúcnosti) dronmi ešte takú zbraň ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu zbytočná hračka ....

  Primárnou úlohou dronu je zistiť cieľ ..... potom už nie je problém zlikvidovať ho ...

  Ťahať s dnešnými (nie do budúcnosti) dronmi ešte takú zbraň je sice "sexi" ... ale v princípe nezmysel.

  Ešte tak vidím zmysel v tichej ostreľovačke .. ... kde je škoda poúživať drahú muníciu na nejakého vojaka čo dron objaví ....

  Nekoniec ten útok bol naozaj možný len na vrak čo sa nebráni : )Skrýt celý příspěvek

 • Lukyi
  13:59 13.02.2016

  Někde jsem viděl i nápad osadit dron plamenometem :D:D:D:D:D vyhánět bad boys z domů ohnivým průvanem :D:D:D

  Někde jsem viděl i nápad osadit dron plamenometem :D:D:D:D:D vyhánět bad boys z domů ohnivým průvanem :D:D:D

 • Rase
  13:51 13.02.2016

  Nápad osadit drona protitankovou zbraní napadl asi každého. Tohle řešení je šikovné v tom, že drona koupeného na internetu osadíte pancéřovkou ze skladu, přimotáte ji izolepou a ...Zobrazit celý příspěvek

  Nápad osadit drona protitankovou zbraní napadl asi každého. Tohle řešení je šikovné v tom, že drona koupeného na internetu osadíte pancéřovkou ze skladu, přimotáte ji izolepou a letíte. Chápal bych to u povstalců někde v Sýrii nebo Libyi, ale u konvenční armády to moc nechápu. Tyhle hračky (protivrtulníkové miny, drony s bombou atd.) se hodí skvěle pro specifické úkoly, speciální akce, ale pro armádu ?
  Ty americké sebevražedné drony alespoň nejsou nakoupené na e-bayi...Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  13:43 13.02.2016

  Lukyi. To mi je jasne :-D Ja som skor narazal na ten odsek v clanku, ze v obchode dam za dron desattisice az statisice korun, pricom doma si ho mozem vyrobit a prisposobit na ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukyi. To mi je jasne :-D Ja som skor narazal na ten odsek v clanku, ze v obchode dam za dron desattisice az statisice korun, pricom doma si ho mozem vyrobit a prisposobit na mieru, za zlomok ceny, pritom s porovnatelnymi funkciami ci este lepsimi.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  13:15 13.02.2016

  Nápad zajímavý, útok na horní pancíř tanku je nejsnažší způsob, jak dosáhnout penetrace a zničení či vážného poškození. Jestliže bude umět zasáhnout tank i z větší než přízemní ...Zobrazit celý příspěvek

  Nápad zajímavý, útok na horní pancíř tanku je nejsnažší způsob, jak dosáhnout penetrace a zničení či vážného poškození.
  Jestliže bude umět zasáhnout tank i z větší než přízemní výšky několika metrů, může to být i účinný protitankový prostředek, kór při útoku skupiny dronů.
  Budou-li se opravdu vyrábět a užívat, bude zase potřeba aplikovat další nové prvky protivzdušné obrany proti dronům......a potom lepší drony, které dokáží obranou proniknout......Skrýt celý příspěvek

 • Lukyi
  12:46 13.02.2016

  Peter123x: To možná...ale hlavně musí být odolný proti rušení a ukradnutí :D Což je asi největší problém... Ukradení sentinela nad Íránem to potvrzuje ...V krajním případě může ...Zobrazit celý příspěvek

  Peter123x: To možná...ale hlavně musí být odolný proti rušení a ukradnutí :D
  Což je asi největší problém... Ukradení sentinela nad Íránem to potvrzuje ...V krajním případě může nepřítel použít váš dron proti vám :DSkrýt celý příspěvek

 • peter123x
  12:35 13.02.2016

  Dnes si uz kazdy trocha zrucnejsi clovek na kolene dokaze doslova za par stoviek eur, len z dielov z internetu, postavit pomerne sofistikovany dron s mnozstvom senzorov, ...Zobrazit celý příspěvek

  Dnes si uz kazdy trocha zrucnejsi clovek na kolene dokaze doslova za par stoviek eur, len z dielov z internetu, postavit pomerne sofistikovany dron s mnozstvom senzorov, schopnostou planovania autonomneho letu a pod. za ktory by dal v obchode aj niekolko tisic eur.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2