Protivzdušný systém Buk-M3 pro ruskou armádu

Foto: Buk-M3. Oproti dřívějším verzím budou protivzdušné rakety ukryty v odpalovacích tubusech. / Almaz-Antej
Buk-M3. Oproti dřívějším verzím jsou rakety ukryty v odpalovacích tubusech; větší foto /  Almaz-Antej

Ruská společnost Almaz-Antej dokončuje vývoj nového protileteckého a protiraketového systému středního dosahu Buk-M3. Podle ruské tiskové agentury ITAR-TASS Ozbrojené síly Ruské federace získají první komplety Buk-M3 již v příštím roce.

Protivzdušný komplet Buk-M3 prošel úspěšně ruskými státními zkouškami, které potvrdily vynikající parametry systému. Oproti svému předchůdci vzrostl například dostřel na 75 km.

Podle nejmenovaného zdroje na ruském ministerstvu obrany, který citovala agentura ITAR-TASS, Buk-M3 se v řadě ohledů vyrovná nebo dokonce předčí starší systém protivzdušné obrany S-300 „Favorit".

„Výsledky státních zkoušek potvrzují, že výsledky systému (Buk-M3 – pozn. redakce) jsou zcela v souladu s technickými požadavky a vyrovnají se S-300, v některých parametrech dokonce tento systém předčí," uvedl citovaný zdroj. „Za prvé, úspěšnost zničení cíle Buk-M3 dosáhla hodnoty 0,9999, což S-300 nedosahuje. To znamená, že systém je jistě schopen zničit cíl jedinou raketou."

Výškový dostup Buk-M3 vzrostl na 35 km a dálkový dosah na zmiňovaných 75 km. Minimálním výška postřelovaného cíle je 15 metrů při minimální vzdálenosti 3 km. Minimální hodnoty postřelovaného cíle jsou stejné jako u předchozí verze Buk-M2.

Buk-M3 bude schopen operačního nasazení na konci letošního roku. Ruská armáda očekává první komplety v roce 2016.

Buk-M2

Systém Buk-M3 je hloubkově modernizovanou verzí Buk-M2. Vývoj kompletu Buk-M2 byl dokončen již v roce 1988, ale sériová výroba začala až o 15 let později. V současné době Buk-M2 v ruské armádě nahrazuje starší komplety Buk-M1.

„Jsme uprostřed plánovaného přezbrojení, kdy měníme Buk-M1 za Buk-M2. Očekáváme příchod systému Buk-M3 v roce 2016," řekl v roce 2013 generálmajor Alexandr Leonov, šéf taktické protivzdušné obrany.

Podle ruského výrobce Almaz-Altey patří Buk-M2 mezi nejlepší systémy své třídy. Dálkový dosah je 45 km, výškový 25 km. Buk-M2 dokáže ničit balistické rakety a okřídlené střely až na vzdálenost 20 km.

Rakety Buk-M2 ničí aerodynamické cíle letící rychlosti až 3000 km/h a balistické rakety letící až 4300 km/h. Pravděpodobnost zničení cíle je 0,9 až 0,95 pro letadla a vrtulníky, 0,6 až 0,7 pro balistické rakety.

Přesné parametry nástupce Buk-M3 jsou prozatím neznámé, kromě výše uvedené dosahu, dostupu a pravděpodobnosti zničení cíle. Lze však očekávat podstatné zlepšení ve všech parametrech.

Avšak stejně jako u jeho předchůdce, i Buk-M3 postihlo významné zdržení. Podle původních předpokladů měla ruská armáda získat systémy Buk-M3 již v roce 2009.

Zdroj: ITAR-TASS

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Záchytné stíhačky MiG-31BM pro ruské letectvo

Ruské letectvo již získalo 24 (dvě letky) modernizovaných záchytných stíhačů MiG-31BM. Nejnovější ...

První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...

Útočné pušky AK-12 a A-545 pro ruskou armádu

Podle Olega Bočkareva, místopředsedy ruské Vojensko-průmyslové komise, ruské ministerstvo obrany ...

AHL: Nový čínsko-ruský těžký vrtulník

Firmy Ruské vrtulníky a čínská AVIC podepsaly rámcovou dohodu o společném vývoji těžkého dopravního ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • flanker.jirka
  22:26 23.05.2015

  to Charlie: dokonce i na východ od nás je známá polovodičová technika, která je náchylná na EMP. Je jen otázkou na kolik si vše odstíní nebo vyrobí z odolných prvků. na EMP zbraních maká celý svět a výsledky mají obdobné, je jen otázkou času a peněz se efektivně chránit.I ta střela s EMP musí mít upravené své navigační vybavení a ostatní elektroniku proti tomu co sama páchá.

 • Charlie
  20:42 23.05.2015

  flanker.jirka: to je super mašina :) chtělo by vyzkoušet, jestli by tahle mašina vydržela zásah tou novou americkou EMP hlavicí. Aby se nakonec neukázalo, že sou Rusové díky svý dřevní elektronice proti těmhle hi-tech fíčurám imunní :D

 • Charlie
  20:35 23.05.2015

  Kozlus: Mea culpa, IFF opravdu má, teď sem na to koukal na military.cz

 • flanker.jirka
  16:14 23.05.2015

  Zajímavá novinka, čas ukáže co vlastně předělali, asi to nebyla jen střela, původní verze radaru pro BUK M2 nebyla stavěna pro sledování cílů tak daleko, možná to bude souviset i s programem modernizace MIgu 31, jak Mig tak Buk používá stejný počítač Argon 15 pro činnost radaru, ten už je dnes něco jako parní stroj mezi počítači.
  http://www.computer-museum.ru/...
  http://toad-design.com/migalle...
  http://en.wikipedia.org/wiki/B...

  Pokud tu motáte sestřel letadla nad Ukrajinou, tak problém s IFF je takový, že když vám letoun neodpovídá v konkrétním módu (ten v daném případě používají ruské a ukrajinské vojenské letouny) tak nevíte zda je to nepřátelský letoun, který prostě jen neodpovídá a nebo civilní, který tento vojenský mód ani nemá. Tak že IFF vám může být k ničemu, jen vidíte neodpovídající cíl a musíte se rozhodnout zda je to nepřítel nebo ne.
  K možné záměně cílů na různých dálkách a na stejném směru, k tomuto došlo v případě sestřelu ruského Tu 154 nad černým mořem, jde o to, že pokud máte na bližší vzdálenosti cíl s menší odraznou plochou, třeba SU 25 nebo cokoliv tomu podobného a na jiné vzdálenosti ve stejném směru odraz od letadla jako kráva, tak jako velké dopravní letadlo, může se stát, že automatika sledování se zaměří na silnější signál.

 • Kozlus
  12:42 23.05.2015

  Jak to mam vedet, ja jsem v tm nesedel.

 • Deortc
  11:06 23.05.2015

  to "Kozlus": A jak teda mohlo dojít k tomu sestřelu civilního letadla? Používala ten BUK špatně vyškolená obsluha? Nebo civilní letadlo sestřelili záměrně? :O

 • Kozlus
  20:10 22.05.2015

  Charlie? Odkud cerpate info? Odpalovaci vozidlo systemu Buk (o jehoz nehode mluvite) IFF ma.

 • Charlie
  13:35 22.05.2015

  KOLT: něco je pořád lepší než nic. Jenže pořád tu zůstává spousta otázek, které musí řešit konstruktéři při designování systému:

  1) chceme odpalovací vozidlo schopné případně postřelovat cíle bez údajů z přehledového radiolokátoru a velícího střediska?
  2) Pokud ano, chceme na odpalovacím vozidle prijímač IFF? A můžeme ho tam vůbec dát bez instalace další antény?
  3) Jak moc takováto instalace zvýší cenu?
  4) Jak často předpokládáme postřelování cílů bez údajů vyšších prvků systému PVO? Vyplatí se nám taková investice?

  A další a další, jako třeba zvýšení nákladů na údržbu a výcvik obsluh přidáním dalšího systému, zvýšená prostorová náročnost a s ní spojené nároky na nosnost podvozku a objem kabiny, případně přístrojového úseku...


  Je totiž možné, že systém KRUG, kde je počítáno s autonomním režimem fungování jednotlivých palebných vozidel, by podobnou "botu" neudělal, protože kazdé odpalovací vozidlo nese IFF dotazovač. U BUKu se ale počítá s nasazením v rámci praporu, v jehož sestavě je přehledový radar s IFF a velící středisko, které navíc dostává údaje od dalších systémů PVO. Palebná vozidla nemají IFF dotazovače a identifikace cíle je tak zcela na obsluze.

 • KOLT
  12:57 22.05.2015

  Pokud ovšem nedokáže rozeznat civilní letadlo v 10 km od vojenského ve 4 km, je to schopnost hodně omezená :-/

  Jinak ASTER je raketa, odpalovat se dá z kde čeho. Na rozdíl od většiny raket dostupných pro BUK má aktivní navádění. Rakety pro BUK mají semi-aktivní, s plně aktivním jsou tuším ve vývoji, nevím v jakém stavu.

 • Charlie
  12:17 22.05.2015
  Oblíbený příspěvek

  Pokud BUK sestřelil bez spolupráce s dalšími prvky PVO (přehledové radary, systémy velení) letadlo, tak je to spíš doklad o tom, že i za nepříznivých podmínek si zachovává část schopností, což je samozřejmě pro uživatele důležité.

  Po ČEM střílí určuje obsluha, ne ten systém.

 • drunkez
  10:24 22.05.2015

  ani aster ani patriot ani davidov prak niesu plnymi ekvivalentami BUKu.
  Ani jeden z tychto systemov, totizto nieje schopny vykonavat cinnost plne samostatne. BUK ano.

 • jobr23
  08:55 22.05.2015

  Ekvivalent? Nebo asi toto: http://en.wikipedia.org/wiki/M...

 • atr30
  08:48 22.05.2015

  ASTER A30, Davidov prak,

 • leviathan
  08:27 22.05.2015

  Aky je ekvivalnet tohoto systemu v krajinach NATO?