Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko

Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko
NASAMS 2 kromě střel AMRAAM dokáže používat také střely AIM-9X Sidewinder / Kongsberg (Zvětšit)

V únoru letošního roku maďarská média přinesla první informace o zájmu armády nakoupit raketový systém protivzdušné obrany (PVO) NASAMS 2 (National/Norwegian Advanced Surface to Air Missile System 2). Zájem Maďarska nyní potvrdila americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency), která odsouhlasila potenciální prodej až 180 střel AIM-120C-7 AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles) do Maďarska.

Informace o zájmu Maďarska pořídit komplet NASAMS 2 se objevily v souvislosti s návštěvou amerického ministra zahraničí Mike Pompea v Budapešti na začátku února. Maďarská média odhadla akviziční náklady na jednu miliardu dolarů (300 miliard forintů).

NASAMS 2 je raketový systém PVO krátkého až středního dosahu, který společně vyrábí norská firma Kongsberg a americká Raytheon. Hlavní výzbroj kompletu NASAMS tvoří střely AMRAAM s radiolokačním naváděním. Komplet umí také odpalovat střely AIM-9X Sidewinder krátkého dosahu s infračerveným naváděním.

Pikantní je, že podle maďarských médií právě Norsko prodej kompletů NASAMS do Maďarska v minulých měsících údajně blokovalo. Pře má spojitost s rozdělením 70 miliard forintů (5,4 miliardy Kč) z Norských fondů na projekty v Maďarsku, 10 % z příspěvků přitom mají získat maďarské neziskové organizace.

Podstata dohadování ohledně „neziskovek“ je všeobecně známá, nejen v Maďarsku. Budapešť některé neziskové organizace obviňuje z politické činnosti a také z příjmu peněz ze zahraničí, které tuto politickou (protivládní) činnost podporují. Naopak neziskovky maďarskou vládu obviňují z kroků, které údajně potlačující demokracii a svobodu. Nejaktivnější v kritice Maďarska a v podpoře neziskovek jsou země jako Švédsko nebo Norsko.

Maďarská vláda chce mít hlavní slovo o tom, kam norské peníze zamíří. Norsko naopak trvá na tom, aby peníze rozdělila nezávislá (podle Maďarská závislá) organizace.

Podle maďarských médií z toho důvodu Norsko používá případný prodej kompletů NASAMS jako páku na Maďarsko. Viktor Orban měl v této věci jednat s americkým velvyslancem Davidem Cornsteinem o tom, aby americký prezident Donald Trump přesvědčil norskou vládu o prodeji NASAMS. O nákupu amerických zbraní, včetně problémů s prodejem NASAMS do Norska, diskutoval také Viktor Orban s Donaldem Trumpem při květnové návštěvě Bílého domu.

Američané chtějí Maďarsku kromě střel AMRAAM rovněž prodat také letouny F-35A Lightning II. Za příklonem Maďarska k americkým letadlům má mimo jiné stát zmiňovaná kritika ze Švédska (zejména vůči maďarské migrační politice). Rovněž se spekuluje o nákupu amerických obrněných kolových transportérů, zřejmě na platformě Stryker.


Test střely AMRAAM ER z kompletu NASAMS

„Jsme si vědomi, že Maďarsko oslovilo americké orgány. Je nepřijatelné, aby existovalo takové propojení mezi nákupem obranného materiálu a jednáním o nové rámcové dohodě o fondech EHP mezi zeměmi EFA, Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem,“ uvedl ve věci „kauzy NASAMS“ Audun Halvorsen, státní tajemník na norskem ministerstvu zahraniční.

„Mezi těmito případy není žádná souvislost a v žádném případě nás to nezmění v jednání. Jsme v pravidelném kontaktu s americkými úřady a nemáme důvod se domnívat, že USA budou navazovat na maďarskou iniciativu,“ pokračoval Halvorsen.

Zoltan Kovacs, tiskový mluvčí Viktora Orbána, naopak uvedl:„To, co se stane v Maďarsku, se netýká Norska. Abychom to uvedli na správnou míru, norské autority s tím nemají nic společného. Existují fondy EU, které mají být spravovány výhradně maďarskými orgány. Toto jsou peníze, které musíte zaplatit za přístup na maďarský trh. Norsko souhlasilo, že získá finanční výhody plynoucí z uzavření dohody s EU. Tyto prostředky jsou cenou, kterou Norsko zaplatí.“

V každém případě se zdá, že norské námitky pominuly, protože agentura DSCA včera schválila potenciální prodej až 180 střel AMRAAM do Maďarska. Součástí je také speciální software pro radiolokátory AN/MPQ-64F1 Sentinel, které jsou využívány pro komplet NASAMS. Podle dokumentu DSCA Maďarsko radiolokátory Sentinel kupuje komerční cestou.


Střely AMRAAM kompletu NASAMS mohou být umístěny na podvozek 4×4 a vzdáleny až 20 km od místa řízení a velení palby; větší foto / Raytheon

Schválený prodej se týká maximálně 180 střel AIM-120C-7, čtyř náhradních naváděcích sestav, čtyř náhradních řídících sestav, šesti výcvikových střel AMRAAM (CATM-1200C) nebo kontejnerů pro  přepravu střel. Maximální cena za střely a příslušenství dosahuje 500 milionů dolarů.

Dodejme, že země střední a východní Evropy začínají obnovovat své PVO. Zatímco Polsko a Rumunsko koupí výkonný americký raketový systémy Patriot, Litva a Maďarsko pořídí jednodušší (ale výrazně akvizičně a provozně levnější) NASAMS.

NASAMS představuje modulární mobilní systém, jehož součástí je 3D radiolokátor AN/MPQ-64F1 Sentinel, elektro-optický systém MPS500, řídící pracoviště a šestinásobná odpalovací zařízení (na vozidle nebo na přívěsu).

Střela AMRAAM je v počáteční fázi letu naváděna pomocí datalinku (na základě dat z radiolokátoru Sentinel), v závěrečné fázi pak využívá vlastní aktivní radiolokátor. Střely AMRAAM ničí cíle na vzdálenost až 33 km a do výšky 15 km.


Izraelský SPYDER na tatrováckém podvozku; větší foto / RAFAEL

K dispozici jsou i výkonnější střely AMRAAM ER (o cca 50 % větší dostřel a dostup) či naopak menší infračerveně naváděné letecké střely AIM-9X Sidewinder nebo IRIS-T. Střely AMRAAM nebo Sidewinder lze použít na bojových letounech, Sidewindery i na bojových vrtulnících AH-1Z Viper.

Také Armáda ČR počítá s nákupem raketových systémů krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defence), kde patří i komplet NASAMS či izraelský Spyder, jako náhradu za komplety 2K12 KUB. K podpisu smlouvy mělo dojít podle portálu Euro v prosinci letošního roku, ale spekuluje se o odložení podpisu o jeden rok.

Armáda poptává celkem čtyři protiletadlové raketové baterie. V každé baterii budou čtyři odpalovací zařízení na podvozku Tatra 815 8×8, jedno místo velení a řízení palby a 3D radiolokátor. Požaduje se také přepravitelnost po železnici a letouny Airbus A400M, C-130 Hercules či C-17 Globemaster. Podmínkou je také zapojení českého průmyslu.

Zdroj: Hungarian Spectrum, DSCA, 24.hu

Nahlásit chybu v článku


Související články

Litva kupuje systémy protivzdušné obrany NASAMS

Litva pokračuje s výrazným posilováním svých ozbrojených sil. Po pořízení 88 bojových vozidel ...

Rumunsko přidává obraně a kupuje protiraketové systémy Patriot

Rumunsko projevilo vážný zájem o výkonné protiletadlové a protiraketové systémy Patriot a raketomety ...

Zakázka století: Polsko kupuje systémy Patriot

Po mnoha letech vyjednávání Polsko podepsalo bez nadsázky nejvýznamnější (zejména z politického ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  17:04 30.11.2020

  Zmluva podpísaná a pri tej príležítosti zahlásili aj ďalšiu priemyselnú spoluprácu s Kongsbergom: ...Zobrazit celý příspěvek

  Zmluva podpísaná a pri tej príležítosti zahlásili aj ďalšiu priemyselnú spoluprácu s Kongsbergom: https://www.portfolio.hu/globa... Skrýt celý příspěvek

 • Zeeta
  16:17 12.08.2020

  Dnes podpísal zmluvu v Budapesti o protivzdušnej obrany minister Benkő a americký veľvyslanec Corstein: ...Zobrazit celý příspěvek

  Dnes podpísal zmluvu v Budapesti o protivzdušnej obrany minister Benkő a americký veľvyslanec Corstein: https://hu.usembassy.gov/u-s-a...
  Cena bude okolo 1 miliard dolárov.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:32 12.08.2020

   To ešte nie je samotná zmluva. Oficiálne sa písomne zaviazali prijať americkú ponuku.

   To ešte nie je samotná zmluva. Oficiálne sa písomne zaviazali prijať americkú ponuku.

 • PavolR
  10:12 24.07.2020

  Zdá sa, že by NASAMS mohol padnúť na oltár vzťahov s Nemeckom: https://nepszava.hu/3085951_uj...

  Zdá sa, že by NASAMS mohol padnúť na oltár vzťahov s Nemeckom: https://nepszava.hu/3085951_uj...

  • logik
   12:46 24.07.2020

   Vim, že to je mimo téma, ale nemůžu si pomoct. Ta SPZtka na tom tanku je prostě skvělá.

   Vim, že to je mimo téma, ale nemůžu si pomoct. Ta SPZtka na tom tanku je prostě skvělá.

 • mikojan29
  13:56 15.07.2020

  Neviem, či to tu niekde je, pridávam schválený počet rakiet pre ...Zobrazit celý příspěvek

  Neviem, či to tu niekde je, pridávam schválený počet rakiet pre NASAMS:
  https://www.dsca.mil/major-arm... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:48 11.05.2020

  Ešte v jednom článku ( https://jogalappal.hu/a-kocka-... ) sa tiež objavila zmienka o špekuláciách, že sa maďarské vedenie zaujíma o turecký systém ASELSAN HISAR-O. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ešte v jednom článku ( https://jogalappal.hu/a-kocka-... ) sa tiež objavila zmienka o špekuláciách, že sa maďarské vedenie zaujíma o turecký systém ASELSAN HISAR-O. Teoreticky tento nákup nevylučuje ani túto možnosť, keďže absolútnu väčšinu nakúpeného tovaru možno použiť v letectve a hlavný ciel, ktorým bolo kúpenie si priazne USA, bol už vlastne naplnený + možno Američanom naliať ešte ďalšie peniaze nákupom vojenského materiálu od Lockheedu (o čom sa tiež hovorí).Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   15:23 09.05.2020

   Podľa amerického veľvyslanca D. Cornsteina má mať celkový obchod s Raytheonom hodnotu asi 1 Mld USD, takže ešte možno rátať s jednou objednávkou za cca 250 mil. USD.

   Podľa amerického veľvyslanca D. Cornsteina má mať celkový obchod s Raytheonom hodnotu asi 1 Mld USD, takže ešte možno rátať s jednou objednávkou za cca 250 mil. USD.

  • PavolR
   17:41 10.05.2020

   Osobne ešte očakávam nákup systému HIMARS od Lockheedu v podobnom rozsahu ako nakupovali Poliaci ( https://www.dsca.mil/tags/pola... ) - korešpondovalo by to s ďalším Cornsteinovym ...Zobrazit celý příspěvek

   Osobne ešte očakávam nákup systému HIMARS od Lockheedu v podobnom rozsahu ako nakupovali Poliaci ( https://www.dsca.mil/tags/pola... ) - korešpondovalo by to s ďalším Cornsteinovym tvrdením, že sa popri Raytheonu rysuje miliardový obchod aj s Lockheedom.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:38 06.11.2019

  Tak ma napadlo v súvislosti so zajtrajšou návštevou Erdogana v Maďarsku, či nepadne aj ponuka na nákup tureckého systému protivzdušnej obrany. Totižto Hisar-A krátkeho dosahu už ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ma napadlo v súvislosti so zajtrajšou návštevou Erdogana v Maďarsku, či nepadne aj ponuka na nákup tureckého systému protivzdušnej obrany. Totižto Hisar-A krátkeho dosahu už smeruje do tureckej armády a čo nevidieť by mal nasledovať aj systém stredného dosahu Hisar-O: https://www.defensenews.com/gl...
  Maďarsko totiž ešte zrejme stále nepodlomilo Nórov v otázke kontroly nad prerozdeľovaním ich fondov a na dôvažok Američania budúci rok v marci obnovia maďarské vysielanie rádia Slobodná Európa.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:25 08.09.2019

  Vyjadrenie Kongsbergu: https://www.defensenews.com/in... Ešte dodávam, že v prípade obstarania ...Zobrazit celý příspěvek

  Vyjadrenie Kongsbergu: https://www.defensenews.com/in...

  Ešte dodávam, že v prípade obstarania NASAMS by podľa ministra vlastibrany Tibora Benkoa mali Maďari záujem na zapojení domáceho obranného priemyslu na výrobe niektorého z modulov - ja osobne si to vykladám tak, že to asi budú chcieť mať na podvozku Rába.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:23 31.08.2019

  Opravdu si nepřeji, aby ČR ještě někdy kupovala zbraně od země, která krade české děti!

  Opravdu si nepřeji, aby ČR ještě někdy kupovala zbraně od země, která krade české děti!

  • Starlight
   02:19 01.09.2019

   @Cejkis Nevím, kdo tě v Petrohradě učil, ale očividně odvedl zpackanou práci: 1) Jsi ve vlákně o maďarském zbrojním programu. Takže máš něco k tomuto tématu, nebo tady jen ...Zobrazit celý příspěvek

   @Cejkis

   Nevím, kdo tě v Petrohradě učil, ale očividně odvedl zpackanou práci:

   1) Jsi ve vlákně o maďarském zbrojním programu. Takže máš něco k tomuto tématu, nebo tady jen hloupě trolíš a plevelíš diskuzi?

   2) Hloupě trolíš na druhou, protože o Norských fondech toho víš ještě méně než o pravidlech normální diskuse. Norsko přispívá nejen 100% do Norských fondů, ale i 96% do fondů EEP. Jen letech 2009-2014 projekty v ČR už obdržely z obou fondů 70 a 61 mil EUR. A peníze proudily a budou proudit i nadále: https://www.eeagrants.cz/... .

   Zajdi si v Praze na tamní ministerstvo financí a tam jim, stejně jako nám tady, vysvětli, proč musí ČR všechny tyto miliardy vrátit. Určitě tě rádi vyslechnou. Jistě dostojíš svému přesvědčení a nám dokážeš, že nejsi jen hloupý troll. A sám jim nabídneš, že všechno to rád zaplatíš (i zpětně) ze svého. Nebo to jsou všechno jen tvoje hloupé žvásty o věcech, kterým vůbec nerozumíš?Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    19:04 01.09.2019

    Každý s jiným názorem je proruský. Gratuluji k vašemu myšlenkovému pochodu. Tohle je ovšem o norských zbraních pro Maďarsko. Tak si strčte svou propagandu do ... Ad1) Tento článek ...Zobrazit celý příspěvek

    Každý s jiným názorem je proruský. Gratuluji k vašemu myšlenkovému pochodu. Tohle je ovšem o norských zbraních pro Maďarsko. Tak si strčte svou propagandu do ...
    Ad1) Tento článek je o nákupu zbraní z Norska a o komplikaci s Norskými fondy. A diskuze se vede i o nákupu podobných zbraní pro ČR. Tedy tento pokus vám nevyšel.

    Ad2) Vy jste asi neprotestoval před norskou ambasádou proti krádeži dětí. Nevedl jste diskuzi s tamní ambasádou a českými politiky, kteří se snaží vytvářet tlak na Norsko. Víte o případech ukradených dětí úplné .... a předvádíte tady demagogii.

    A znovu to zde nápíšu. Norsko krade děti!! Proč si od takové země kupovat zbraně ?

    PS: husy jsme spolu nepásli, to si zkoušejte ve svém útvaruSkrýt celý příspěvek

    • Charfi
     04:15 02.09.2019

     Co víte O Norsku, o Norech... Pravděpodobně jste tam nežil, ještě nedávno by jste ho možná ani nenašel na mapě a po přečtení několika tendenčních článků, a nějakých hysterických ...Zobrazit celý příspěvek

     Co víte O Norsku, o Norech... Pravděpodobně jste tam nežil, ještě nedávno by jste ho možná ani nenašel na mapě a po přečtení několika tendenčních článků, a nějakých hysterických řetězových emailů si jdete hrdě stoupnout před ambasádu a mudrcujete na internetu. Nic není černobílý, ale jakej shitstorm se v Česku na Norsko spustil, je naprosto absurdní a omezený. Stejně, jako vaše komentáře tady.

     A míchat tuhle záležitost s nákupem Norsko-Americkýho PVO systému, to už opravdu nevíte s čím přijít. A to co píšete o Orbánovi jenom krásně dokresluje váš zvrácenej osobnostní profil.

     Omlouvám se za nevojenskej komentář, ale tady už jsem musel reagovat.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      01:43 03.09.2019

      To nejsou řetězové emaily. Jsou to příběhy rodin, kterým Norsko ukradlo děti. Můžete vidět záběry 13leté dívky, kterou odvleče norská policie z domu. Nebo příběh 14letého kluka, ...Zobrazit celý příspěvek

      To nejsou řetězové emaily. Jsou to příběhy rodin, kterým Norsko ukradlo děti.

      Můžete vidět záběry 13leté dívky, kterou odvleče norská policie z domu. Nebo příběh 14letého kluka, který může vidět své rodiče 2x ročně a těší se až bude plnoletý a bude se moci vrátit domů. Příběh polské rodiny, která si své dítě unesla zpět a polská vláda se za ně postavila.
      Přestaňte to zlehčovat a strkat hlavu do písku. Norsko krade děti a neměli bychom vůbec uvažovat o nákupech zbraní z této země.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  08:47 31.08.2019

  Jak jsou důležité Norské fondy při ovlivňování politiky ve střední Evropě? Pokud jste si mysleli, že je to jen jakási dobročinost, jste opravdu na omylu. Možnost ovlivňovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak jsou důležité Norské fondy při ovlivňování politiky ve střední Evropě? Pokud jste si mysleli, že je to jen jakási dobročinost, jste opravdu na omylu. Možnost ovlivňovat politiku skrze Norské Fondy je silnější než kontrakt za miliardu dolarů.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:09 31.08.2019

   Na základe demokratických princípov má ktorýkoľvek občan právo kedykoľvek akýmkoľvek legálnym spôsobom právo vyvíjať tlak na politikov a pokiaľ existuje možnosť legálne a ...Zobrazit celý příspěvek

   Na základe demokratických princípov má ktorýkoľvek občan právo kedykoľvek akýmkoľvek legálnym spôsobom právo vyvíjať tlak na politikov a pokiaľ existuje možnosť legálne a transparentne na to pýtať granty, prečo by mu v tom malo byť bránené? Len tak principiálne, odhliadnuc od toho, že v Maďarsku nie je demokracia - Orbán sa koncom minulého mesiaca v Rumunsku sám chválil, že odstránil predošlý demokratický systém a nastolil svoj vlastný.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    21:14 31.08.2019

    Když tedy nějaký demokraticky smýšlející občan zveřejní emaily Clintonové před volbami s čímž mu pomůže nějaká vláda je to stejně Ok nebo používáte dvojí metr ?

    Když tedy nějaký demokraticky smýšlející občan zveřejní emaily Clintonové před volbami s čímž mu pomůže nějaká vláda je to stejně Ok nebo používáte dvojí metr ?

    • PavolR
     21:49 31.08.2019

     Zverejňovanie cudzích mailov je postihnuteľné, nech to urobí kdekoľvek ktokoľvek komukoľvek. Tak aký dvojitý meter?

     Zverejňovanie cudzích mailov je postihnuteľné, nech to urobí kdekoľvek ktokoľvek komukoľvek. Tak aký dvojitý meter?

   • cejkis
    21:21 31.08.2019

    Orbán dělá proMaďarskou politiku. To se bezdětným v Bruselu opravdu nelíbí a tak je označují za diktátora. Pro Brusel je každý, kdo nejede liberální globalistickou formu demokracie ...Zobrazit celý příspěvek

    Orbán dělá proMaďarskou politiku. To se bezdětným v Bruselu opravdu nelíbí a tak je označují za diktátora. Pro Brusel je každý, kdo nejede liberální globalistickou formu demokracie diktátor. Váš příspěvek o Orbánovi je bruselské fakenews.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     22:02 31.08.2019

     Orbán robí proOrbánovskú politiku. Viem reálne dokázať, že je v Maďarsku nie je demokracia: Demokratické zriadenie pretváva bez ohľadu na to, aké strany práve skladajú vládu. ...Zobrazit celý příspěvek

     Orbán robí proOrbánovskú politiku. Viem reálne dokázať, že je v Maďarsku nie je demokracia:
     Demokratické zriadenie pretváva bez ohľadu na to, aké strany práve skladajú vládu. Naproti tomu komunistická "ľudová demokracia" padla okamžite, ako prišli komunisti v 1990 o moc. Orbánova "kresťanská demokracia" padne úplne rovnako akonáhle príde Orbán o moc, lebo celý zvyšok politického spektra od pravice po ľavicu ju chce odstrániť. Taký režim teda musí byť už z existenčných dôvodov neslobodný, teda iliberálny, ako nakoniec Orbán svoj režim aj otvorene nazýva. Rovnako ako bol v záujme udržania vlády "roľníkov a robotníkov" iliberálny aj komunistický režim.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      01:46 03.09.2019

      Můžete pracovat pro Bruselské kreatury. Určitě takového fanatika vezmou.

      Můžete pracovat pro Bruselské kreatury. Určitě takového fanatika vezmou.

  • Jura99
   19:39 31.08.2019

   Norskymi fondy si Norsko plati cerpani vyhod z EU, jejiz neni clenem. Buhviproc je vseobecny pocit takovy, ze Norove neco nekomu zdarma dotuji prostrednictvim techto fondu, a mnozi ...Zobrazit celý příspěvek

   Norskymi fondy si Norsko plati cerpani vyhod z EU, jejiz neni clenem. Buhviproc je vseobecny pocit takovy, ze Norove neco nekomu zdarma dotuji prostrednictvim techto fondu, a mnozi to maji za dobrodinost.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    21:18 31.08.2019

    Norské fondy jsou zaměřeny jen na střední Evropu. Úplně stejně jako když norská fašistická sociálka ukradne německé dítě, dostane se zpět k rodičům. Narozdíl od občanů střední ...Zobrazit celý příspěvek

    Norské fondy jsou zaměřeny jen na střední Evropu. Úplně stejně jako když norská fašistická sociálka ukradne německé dítě, dostane se zpět k rodičům. Narozdíl od občanů střední Evropy. Ti si musí své Norskem ukradné děti unášet zpět.Skrýt celý příspěvek

 • petr.svetr
  12:30 29.08.2019

  Naprosto ideální je nakoupit stejné rakety pro letectvo i pro protivzdušnou obranu.U letectva se opotřebovávají rakety mnohem rychleji a tak se potom dají k PVO kde dožijí zbytek a ...Zobrazit celý příspěvek

  Naprosto ideální je nakoupit stejné rakety pro letectvo i pro protivzdušnou obranu.U letectva se opotřebovávají rakety mnohem rychleji a tak se potom dají k PVO kde dožijí zbytek a tedy delší čas než u PVOS.
  Vzhledem k malému počtu všeho v AČR to vidím jako jedinou cestu a vzhledem k cenám to bude Izraelská cesta.Ani jedna cesta neni horší než ta druhá.

  Dají se AMRAMy -ER podvěsit pod letadlo ?
  Zkoušel už někdo odpálit METEOR ze země ?Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
   01:33 30.08.2019

   Ne, střely AMRAAM-ER kombinují pohonnou sekci z námořních střel RIM-162 ESSM s naváděcí hlavicí a bojovou částí ze střel AMRAAM AIM-120 C-7.

   Ne, střely AMRAAM-ER kombinují pohonnou sekci z námořních střel RIM-162 ESSM s naváděcí hlavicí a bojovou částí ze střel AMRAAM AIM-120 C-7.

 • Lukas
  10:53 29.08.2019

  Nasams2 dopiero pokaże "jakość" gdy pojawi się "dedykowany" AMRAAM-ER - z zasięgiem do 80km i pułapem do 24 km. Dla ACR która i tak nie ma zapasów AIM-120 i AIM-9 NASAMS nie ma ...Zobrazit celý příspěvek

  Nasams2 dopiero pokaże "jakość" gdy pojawi się "dedykowany" AMRAAM-ER - z zasięgiem do 80km i pułapem do 24 km.

  Dla ACR która i tak nie ma zapasów AIM-120 i AIM-9 NASAMS nie ma "zalet" - pociski tak kupić trzeba

  NASAMS, IRIS-SLM, SPYDER w zasadzie to bardzo podobne systemy oparte o pocisk "lotniczy"

  Nie wiem dlaczego mało się mówi o CAMM-ERSkrýt celý příspěvek

 • JiriR
  08:50 29.08.2019

  Od myšlenky, že pro Ačr je nejvýhodnější Spyder (posledních prodloužených verzí) mj. z důvodu pravděpodobného zavedení izraelských radarů začínám ustupovat právě k Nasams2. Chápu ...Zobrazit celý příspěvek

  Od myšlenky, že pro Ačr je nejvýhodnější Spyder (posledních prodloužených verzí) mj. z důvodu pravděpodobného zavedení izraelských radarů začínám ustupovat právě k Nasams2. Chápu to tak, že pro malou armádu by bylo vhodné promyslet komplex- Madr, budoucí výzbroj Gripenu, budoucí AA výzbroj L159, AA výzbroj Viperů a definitivní rezignace na ničení balistických cílů a z toho mi s poměrem 70/30 vychází Nasams2 proti Spyder.

  Madr- tady to vypadá na Eltu (ale proč vázne podpis- problém s Nato standardy ?)- tady by měl částečně význam Spyder, který by využíval radary Elta.
  Gripen- pro něj je ideální (dosti drahý) -již integrovaný Meteor a IRIS T (Saab avizoval, že pro východ Evropy zajistí použití Amraam c7 a D + aim 9x (ovšem aim 120 D není z důvodu nízkého dosahu švédského radaru vhodný- nevyužije její dostřel- daleko výhodnější je koncepce meteor (náporový motor, vysoká no zone escape)
  L 159- jednoznačně aim9x (i s ohledem na současné cizí uživatele Alcy)
  Vize by byla- L159 (teď aim9m, později aim9x), AH1Z Viper (teď aim9m, později aim9x), Gripen (později aim9x a Meteor), Nasams2 (využít naše Aim120c5, doplňovat později (AMRAAM ER a staré aim9m pro méně odolné cíle), Madr- izraelský radar vyrobit v česku s vyšším poměrem, než je uvažovaných 30% licenčně (navíc v těch 30% je hlavně celoživotní český servis)- využit výrobu v česku jako bránu pro export do Nato zemí. Pokud by se Izraelci cukli- rychle brát MADR od Saabu.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   12:10 29.08.2019

   Áno, NASAMS je dobre vymyslený systém pre krajiny, ktorých letectvá používajú totožné rakety. Čo sa ale tej námietky dosahu radaru týka - chápem to v prípade expedičného nasadenia, ...Zobrazit celý příspěvek

   Áno, NASAMS je dobre vymyslený systém pre krajiny, ktorých letectvá používajú totožné rakety. Čo sa ale tej námietky dosahu radaru týka - chápem to v prípade expedičného nasadenia, ale na domácom území to snáď ide prepojiť so zvyškom radarovej siete.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:48 28.08.2019

  Pokud dnes někdo uvažuje nákupu pouze SHORAD nebo VSHORAD, tak by měl počítat s tím, že systém musí umět efektivně působit proti letecké a dělostřelecké munici. Protože dnes bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud dnes někdo uvažuje nákupu pouze SHORAD nebo VSHORAD, tak by měl počítat s tím, že systém musí umět efektivně působit proti letecké a dělostřelecké munici. Protože dnes bude proti SHORAD systémům působit z pozice Stand Off.
  ... kupuje se to minimálně na 20 let.

  Bylo by pěkné zjistit více o tom v jaké konfiguraci bude Spyder pro AČR, není Spyder, jako Spyder, pro poslední verzi LR udává výrobce dosah přes 70 km.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   07:53 29.08.2019

   C-RAM je trochu dost jiná kategorie. Jedno z poučení posledních konfliktů je, že systémy PVO musí být důsledně chráněny systémy VSHORAD a v budoucnu i C-RAM, aby dokázaly přežít a ...Zobrazit celý příspěvek

   C-RAM je trochu dost jiná kategorie. Jedno z poučení posledních konfliktů je, že systémy PVO musí být důsledně chráněny systémy VSHORAD a v budoucnu i C-RAM, aby dokázaly přežít a plnit svou úlohu.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:31 29.08.2019

    Radar ELM 2084 umí Iron dome, David sling, Barak, Spyder. Podle toho jaké odpalovaku k tomu dáte se to bude chovat, zbytek už je software. A vypadalo, že mají feedback z jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    Radar ELM 2084 umí Iron dome, David sling, Barak, Spyder. Podle toho jaké odpalovaku k tomu dáte se to bude chovat, zbytek už je software.
    A vypadalo, že mají feedback z jejich systémů, představili upravenou verzi radarů doplněnou o Xband radar a eloptiku, termosku a pasivní systémy.
    https://www.iai.co.il/p/elm-20...

    Klouzavý pumy a RAM munice se chová předvídatelné a dá se proti tomu působit, je to náročnější na přesnost strel a jejich detonační systémy, protože je to malý cíl oproti letadlu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2