Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko

Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko
NASAMS 2 kromě střel AMRAAM dokáže používat také střely AIM-9X Sidewinder / Kongsberg (Zvětšit)

V únoru letošního roku maďarská média přinesla první informace o zájmu armády nakoupit raketový systém protivzdušné obrany (PVO) NASAMS 2 (National/Norwegian Advanced Surface to Air Missile System 2). Zájem Maďarska nyní potvrdila americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency), která odsouhlasila potenciální prodej až 180 střel AIM-120C-7 AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles) do Maďarska.

Informace o zájmu Maďarska pořídit komplet NASAMS 2 se objevily v souvislosti s návštěvou amerického ministra zahraničí Mike Pompea v Budapešti na začátku února. Maďarská média odhadla akviziční náklady na jednu miliardu dolarů (300 miliard forintů).

NASAMS 2 je raketový systém PVO krátkého až středního dosahu, který společně vyrábí norská firma Kongsberg a americká Raytheon. Hlavní výzbroj kompletu NASAMS tvoří střely AMRAAM s radiolokačním naváděním. Komplet umí také odpalovat střely AIM-9X Sidewinder krátkého dosahu s infračerveným naváděním.

Pikantní je, že podle maďarských médií právě Norsko prodej kompletů NASAMS do Maďarska v minulých měsících údajně blokovalo. Pře má spojitost s rozdělením 70 miliard forintů (5,4 miliardy Kč) z Norských fondů na projekty v Maďarsku, 10 % z příspěvků přitom mají získat maďarské neziskové organizace.

Podstata dohadování ohledně „neziskovek“ je všeobecně známá, nejen v Maďarsku. Budapešť některé neziskové organizace obviňuje z politické činnosti a také z příjmu peněz ze zahraničí, které tuto politickou (protivládní) činnost podporují. Naopak neziskovky maďarskou vládu obviňují z kroků, které údajně potlačující demokracii a svobodu. Nejaktivnější v kritice Maďarska a v podpoře neziskovek jsou země jako Švédsko nebo Norsko.

Maďarská vláda chce mít hlavní slovo o tom, kam norské peníze zamíří. Norsko naopak trvá na tom, aby peníze rozdělila nezávislá (podle Maďarská závislá) organizace.

Podle maďarských médií z toho důvodu Norsko používá případný prodej kompletů NASAMS jako páku na Maďarsko. Viktor Orban měl v této věci jednat s americkým velvyslancem Davidem Cornsteinem o tom, aby americký prezident Donald Trump přesvědčil norskou vládu o prodeji NASAMS. O nákupu amerických zbraní, včetně problémů s prodejem NASAMS do Norska, diskutoval také Viktor Orban s Donaldem Trumpem při květnové návštěvě Bílého domu.

Američané chtějí Maďarsku kromě střel AMRAAM rovněž prodat také letouny F-35A Lightning II. Za příklonem Maďarska k americkým letadlům má mimo jiné stát zmiňovaná kritika ze Švédska (zejména vůči maďarské migrační politice). Rovněž se spekuluje o nákupu amerických obrněných kolových transportérů, zřejmě na platformě Stryker.


Test střely AMRAAM ER z kompletu NASAMS

„Jsme si vědomi, že Maďarsko oslovilo americké orgány. Je nepřijatelné, aby existovalo takové propojení mezi nákupem obranného materiálu a jednáním o nové rámcové dohodě o fondech EHP mezi zeměmi EFA, Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem,“ uvedl ve věci „kauzy NASAMS“ Audun Halvorsen, státní tajemník na norskem ministerstvu zahraniční.

„Mezi těmito případy není žádná souvislost a v žádném případě nás to nezmění v jednání. Jsme v pravidelném kontaktu s americkými úřady a nemáme důvod se domnívat, že USA budou navazovat na maďarskou iniciativu,“ pokračoval Halvorsen.

Zoltan Kovacs, tiskový mluvčí Viktora Orbána, naopak uvedl:„To, co se stane v Maďarsku, se netýká Norska. Abychom to uvedli na správnou míru, norské autority s tím nemají nic společného. Existují fondy EU, které mají být spravovány výhradně maďarskými orgány. Toto jsou peníze, které musíte zaplatit za přístup na maďarský trh. Norsko souhlasilo, že získá finanční výhody plynoucí z uzavření dohody s EU. Tyto prostředky jsou cenou, kterou Norsko zaplatí.“

V každém případě se zdá, že norské námitky pominuly, protože agentura DSCA včera schválila potenciální prodej až 180 střel AMRAAM do Maďarska. Součástí je také speciální software pro radiolokátory AN/MPQ-64F1 Sentinel, které jsou využívány pro komplet NASAMS. Podle dokumentu DSCA Maďarsko radiolokátory Sentinel kupuje komerční cestou.


Střely AMRAAM kompletu NASAMS mohou být umístěny na podvozek 4×4 a vzdáleny až 20 km od místa řízení a velení palby; větší foto / Raytheon

Schválený prodej se týká maximálně 180 střel AIM-120C-7, čtyř náhradních naváděcích sestav, čtyř náhradních řídících sestav, šesti výcvikových střel AMRAAM (CATM-1200C) nebo kontejnerů pro  přepravu střel. Maximální cena za střely a příslušenství dosahuje 500 milionů dolarů.

Dodejme, že země střední a východní Evropy začínají obnovovat své PVO. Zatímco Polsko a Rumunsko koupí výkonný americký raketový systémy Patriot, Litva a Maďarsko pořídí jednodušší (ale výrazně akvizičně a provozně levnější) NASAMS.

NASAMS představuje modulární mobilní systém, jehož součástí je 3D radiolokátor AN/MPQ-64F1 Sentinel, elektro-optický systém MPS500, řídící pracoviště a šestinásobná odpalovací zařízení (na vozidle nebo na přívěsu).

Střela AMRAAM je v počáteční fázi letu naváděna pomocí datalinku (na základě dat z radiolokátoru Sentinel), v závěrečné fázi pak využívá vlastní aktivní radiolokátor. Střely AMRAAM ničí cíle na vzdálenost až 33 km a do výšky 15 km.


Izraelský SPYDER na tatrováckém podvozku; větší foto / RAFAEL

K dispozici jsou i výkonnější střely AMRAAM ER (o cca 50 % větší dostřel a dostup) či naopak menší infračerveně naváděné letecké střely AIM-9X Sidewinder nebo IRIS-T. Střely AMRAAM nebo Sidewinder lze použít na bojových letounech, Sidewindery i na bojových vrtulnících AH-1Z Viper.

Také Armáda ČR počítá s nákupem raketových systémů krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defence), kde patří i komplet NASAMS či izraelský Spyder, jako náhradu za komplety 2K12 KUB. K podpisu smlouvy mělo dojít podle portálu Euro v prosinci letošního roku, ale spekuluje se o odložení podpisu o jeden rok.

Armáda poptává celkem čtyři protiletadlové raketové baterie. V každé baterii budou čtyři odpalovací zařízení na podvozku Tatra 815 8×8, jedno místo velení a řízení palby a 3D radiolokátor. Požaduje se také přepravitelnost po železnici a letouny Airbus A400M, C-130 Hercules či C-17 Globemaster. Podmínkou je také zapojení českého průmyslu.

Zdroj: Hungarian Spectrum, DSCA, 24.hu

Nahlásit chybu v článku


Související články

Litva kupuje systémy protivzdušné obrany NASAMS

Litva pokračuje s výrazným posilováním svých ozbrojených sil. Po pořízení 88 bojových vozidel ...

Rumunsko přidává obraně a kupuje protiraketové systémy Patriot

Rumunsko projevilo vážný zájem o výkonné protiletadlové a protiraketové systémy Patriot a raketomety ...

Zakázka století: Polsko kupuje systémy Patriot

Po mnoha letech vyjednávání Polsko podepsalo bez nadsázky nejvýznamnější (zejména z politického ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  17:04 30.11.2020

  Zmluva podpísaná a pri tej príležítosti zahlásili aj ďalšiu priemyselnú spoluprácu s Kongsbergom: ...Zobrazit celý příspěvek

  Zmluva podpísaná a pri tej príležítosti zahlásili aj ďalšiu priemyselnú spoluprácu s Kongsbergom: https://www.portfolio.hu/globa... Skrýt celý příspěvek

 • Zeeta
  16:17 12.08.2020

  Dnes podpísal zmluvu v Budapesti o protivzdušnej obrany minister Benkő a americký veľvyslanec Corstein: ...Zobrazit celý příspěvek

  Dnes podpísal zmluvu v Budapesti o protivzdušnej obrany minister Benkő a americký veľvyslanec Corstein: https://hu.usembassy.gov/u-s-a...
  Cena bude okolo 1 miliard dolárov.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:32 12.08.2020

   To ešte nie je samotná zmluva. Oficiálne sa písomne zaviazali prijať americkú ponuku.

   To ešte nie je samotná zmluva. Oficiálne sa písomne zaviazali prijať americkú ponuku.

 • PavolR
  10:12 24.07.2020

  Zdá sa, že by NASAMS mohol padnúť na oltár vzťahov s Nemeckom: https://nepszava.hu/3085951_uj...

  Zdá sa, že by NASAMS mohol padnúť na oltár vzťahov s Nemeckom: https://nepszava.hu/3085951_uj...

  • logik
   12:46 24.07.2020

   Vim, že to je mimo téma, ale nemůžu si pomoct. Ta SPZtka na tom tanku je prostě skvělá.

   Vim, že to je mimo téma, ale nemůžu si pomoct. Ta SPZtka na tom tanku je prostě skvělá.

 • mikojan29
  13:56 15.07.2020

  Neviem, či to tu niekde je, pridávam schválený počet rakiet pre ...Zobrazit celý příspěvek

  Neviem, či to tu niekde je, pridávam schválený počet rakiet pre NASAMS:
  https://www.dsca.mil/major-arm... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:48 11.05.2020

  Ešte v jednom článku ( https://jogalappal.hu/a-kocka-... ) sa tiež objavila zmienka o špekuláciách, že sa maďarské vedenie zaujíma o turecký systém ASELSAN HISAR-O. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ešte v jednom článku ( https://jogalappal.hu/a-kocka-... ) sa tiež objavila zmienka o špekuláciách, že sa maďarské vedenie zaujíma o turecký systém ASELSAN HISAR-O. Teoreticky tento nákup nevylučuje ani túto možnosť, keďže absolútnu väčšinu nakúpeného tovaru možno použiť v letectve a hlavný ciel, ktorým bolo kúpenie si priazne USA, bol už vlastne naplnený + možno Američanom naliať ešte ďalšie peniaze nákupom vojenského materiálu od Lockheedu (o čom sa tiež hovorí).Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   15:23 09.05.2020

   Podľa amerického veľvyslanca D. Cornsteina má mať celkový obchod s Raytheonom hodnotu asi 1 Mld USD, takže ešte možno rátať s jednou objednávkou za cca 250 mil. USD.

   Podľa amerického veľvyslanca D. Cornsteina má mať celkový obchod s Raytheonom hodnotu asi 1 Mld USD, takže ešte možno rátať s jednou objednávkou za cca 250 mil. USD.

  • PavolR
   17:41 10.05.2020

   Osobne ešte očakávam nákup systému HIMARS od Lockheedu v podobnom rozsahu ako nakupovali Poliaci ( https://www.dsca.mil/tags/pola... ) - korešpondovalo by to s ďalším Cornsteinovym ...Zobrazit celý příspěvek

   Osobne ešte očakávam nákup systému HIMARS od Lockheedu v podobnom rozsahu ako nakupovali Poliaci ( https://www.dsca.mil/tags/pola... ) - korešpondovalo by to s ďalším Cornsteinovym tvrdením, že sa popri Raytheonu rysuje miliardový obchod aj s Lockheedom.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:38 06.11.2019

  Tak ma napadlo v súvislosti so zajtrajšou návštevou Erdogana v Maďarsku, či nepadne aj ponuka na nákup tureckého systému protivzdušnej obrany. Totižto Hisar-A krátkeho dosahu už ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ma napadlo v súvislosti so zajtrajšou návštevou Erdogana v Maďarsku, či nepadne aj ponuka na nákup tureckého systému protivzdušnej obrany. Totižto Hisar-A krátkeho dosahu už smeruje do tureckej armády a čo nevidieť by mal nasledovať aj systém stredného dosahu Hisar-O: https://www.defensenews.com/gl...
  Maďarsko totiž ešte zrejme stále nepodlomilo Nórov v otázke kontroly nad prerozdeľovaním ich fondov a na dôvažok Američania budúci rok v marci obnovia maďarské vysielanie rádia Slobodná Európa.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:25 08.09.2019

  Vyjadrenie Kongsbergu: https://www.defensenews.com/in... Ešte dodávam, že v prípade obstarania ...Zobrazit celý příspěvek

  Vyjadrenie Kongsbergu: https://www.defensenews.com/in...

  Ešte dodávam, že v prípade obstarania NASAMS by podľa ministra vlastibrany Tibora Benkoa mali Maďari záujem na zapojení domáceho obranného priemyslu na výrobe niektorého z modulov - ja osobne si to vykladám tak, že to asi budú chcieť mať na podvozku Rába.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:23 31.08.2019

  Opravdu si nepřeji, aby ČR ještě někdy kupovala zbraně od země, která krade české děti!

  Opravdu si nepřeji, aby ČR ještě někdy kupovala zbraně od země, která krade české děti!

  • Starlight
   02:19 01.09.2019

   @Cejkis Nevím, kdo tě v Petrohradě učil, ale očividně odvedl zpackanou práci: 1) Jsi ve vlákně o maďarském zbrojním programu. Takže máš něco k tomuto tématu, nebo tady jen ...Zobrazit celý příspěvek

   @Cejkis

   Nevím, kdo tě v Petrohradě učil, ale očividně odvedl zpackanou práci:

   1) Jsi ve vlákně o maďarském zbrojním programu. Takže máš něco k tomuto tématu, nebo tady jen hloupě trolíš a plevelíš diskuzi?

   2) Hloupě trolíš na druhou, protože o Norských fondech toho víš ještě méně než o pravidlech normální diskuse. Norsko přispívá nejen 100% do Norských fondů, ale i 96% do fondů EEP. Jen letech 2009-2014 projekty v ČR už obdržely z obou fondů 70 a 61 mil EUR. A peníze proudily a budou proudit i nadále: https://www.eeagrants.cz/... .

   Zajdi si v Praze na tamní ministerstvo financí a tam jim, stejně jako nám tady, vysvětli, proč musí ČR všechny tyto miliardy vrátit. Určitě tě rádi vyslechnou. Jistě dostojíš svému přesvědčení a nám dokážeš, že nejsi jen hloupý troll. A sám jim nabídneš, že všechno to rád zaplatíš (i zpětně) ze svého. Nebo to jsou všechno jen tvoje hloupé žvásty o věcech, kterým vůbec nerozumíš?Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    19:04 01.09.2019

    Každý s jiným názorem je proruský. Gratuluji k vašemu myšlenkovému pochodu. Tohle je ovšem o norských zbraních pro Maďarsko. Tak si strčte svou propagandu do ... Ad1) Tento článek ...Zobrazit celý příspěvek

    Každý s jiným názorem je proruský. Gratuluji k vašemu myšlenkovému pochodu. Tohle je ovšem o norských zbraních pro Maďarsko. Tak si strčte svou propagandu do ...
    Ad1) Tento článek je o nákupu zbraní z Norska a o komplikaci s Norskými fondy. A diskuze se vede i o nákupu podobných zbraní pro ČR. Tedy tento pokus vám nevyšel.

    Ad2) Vy jste asi neprotestoval před norskou ambasádou proti krádeži dětí. Nevedl jste diskuzi s tamní ambasádou a českými politiky, kteří se snaží vytvářet tlak na Norsko. Víte o případech ukradených dětí úplné .... a předvádíte tady demagogii.

    A znovu to zde nápíšu. Norsko krade děti!! Proč si od takové země kupovat zbraně ?

    PS: husy jsme spolu nepásli, to si zkoušejte ve svém útvaruSkrýt celý příspěvek

    • Charfi
     04:15 02.09.2019

     Co víte O Norsku, o Norech... Pravděpodobně jste tam nežil, ještě nedávno by jste ho možná ani nenašel na mapě a po přečtení několika tendenčních článků, a nějakých hysterických ...Zobrazit celý příspěvek

     Co víte O Norsku, o Norech... Pravděpodobně jste tam nežil, ještě nedávno by jste ho možná ani nenašel na mapě a po přečtení několika tendenčních článků, a nějakých hysterických řetězových emailů si jdete hrdě stoupnout před ambasádu a mudrcujete na internetu. Nic není černobílý, ale jakej shitstorm se v Česku na Norsko spustil, je naprosto absurdní a omezený. Stejně, jako vaše komentáře tady.

     A míchat tuhle záležitost s nákupem Norsko-Americkýho PVO systému, to už opravdu nevíte s čím přijít. A to co píšete o Orbánovi jenom krásně dokresluje váš zvrácenej osobnostní profil.

     Omlouvám se za nevojenskej komentář, ale tady už jsem musel reagovat.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      01:43 03.09.2019

      To nejsou řetězové emaily. Jsou to příběhy rodin, kterým Norsko ukradlo děti. Můžete vidět záběry 13leté dívky, kterou odvleče norská policie z domu. Nebo příběh 14letého kluka, ...Zobrazit celý příspěvek

      To nejsou řetězové emaily. Jsou to příběhy rodin, kterým Norsko ukradlo děti.

      Můžete vidět záběry 13leté dívky, kterou odvleče norská policie z domu. Nebo příběh 14letého kluka, který může vidět své rodiče 2x ročně a těší se až bude plnoletý a bude se moci vrátit domů. Příběh polské rodiny, která si své dítě unesla zpět a polská vláda se za ně postavila.
      Přestaňte to zlehčovat a strkat hlavu do písku. Norsko krade děti a neměli bychom vůbec uvažovat o nákupech zbraní z této země.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  08:47 31.08.2019

  Jak jsou důležité Norské fondy při ovlivňování politiky ve střední Evropě? Pokud jste si mysleli, že je to jen jakási dobročinost, jste opravdu na omylu. Možnost ovlivňovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak jsou důležité Norské fondy při ovlivňování politiky ve střední Evropě? Pokud jste si mysleli, že je to jen jakási dobročinost, jste opravdu na omylu. Možnost ovlivňovat politiku skrze Norské Fondy je silnější než kontrakt za miliardu dolarů.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:09 31.08.2019

   Na základe demokratických princípov má ktorýkoľvek občan právo kedykoľvek akýmkoľvek legálnym spôsobom právo vyvíjať tlak na politikov a pokiaľ existuje možnosť legálne a ...Zobrazit celý příspěvek

   Na základe demokratických princípov má ktorýkoľvek občan právo kedykoľvek akýmkoľvek legálnym spôsobom právo vyvíjať tlak na politikov a pokiaľ existuje možnosť legálne a transparentne na to pýtať granty, prečo by mu v tom malo byť bránené? Len tak principiálne, odhliadnuc od toho, že v Maďarsku nie je demokracia - Orbán sa koncom minulého mesiaca v Rumunsku sám chválil, že odstránil predošlý demokratický systém a nastolil svoj vlastný.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    21:14 31.08.2019

    Když tedy nějaký demokraticky smýšlející občan zveřejní emaily Clintonové před volbami s čímž mu pomůže nějaká vláda je to stejně Ok nebo používáte dvojí metr ?

    Když tedy nějaký demokraticky smýšlející občan zveřejní emaily Clintonové před volbami s čímž mu pomůže nějaká vláda je to stejně Ok nebo používáte dvojí metr ?

    • PavolR
     21:49 31.08.2019

     Zverejňovanie cudzích mailov je postihnuteľné, nech to urobí kdekoľvek ktokoľvek komukoľvek. Tak aký dvojitý meter?

     Zverejňovanie cudzích mailov je postihnuteľné, nech to urobí kdekoľvek ktokoľvek komukoľvek. Tak aký dvojitý meter?

   • cejkis
    21:21 31.08.2019

    Orbán dělá proMaďarskou politiku. To se bezdětným v Bruselu opravdu nelíbí a tak je označují za diktátora. Pro Brusel je každý, kdo nejede liberální globalistickou formu demokracie ...Zobrazit celý příspěvek

    Orbán dělá proMaďarskou politiku. To se bezdětným v Bruselu opravdu nelíbí a tak je označují za diktátora. Pro Brusel je každý, kdo nejede liberální globalistickou formu demokracie diktátor. Váš příspěvek o Orbánovi je bruselské fakenews.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     22:02 31.08.2019

     Orbán robí proOrbánovskú politiku. Viem reálne dokázať, že je v Maďarsku nie je demokracia: Demokratické zriadenie pretváva bez ohľadu na to, aké strany práve skladajú vládu. ...Zobrazit celý příspěvek

     Orbán robí proOrbánovskú politiku. Viem reálne dokázať, že je v Maďarsku nie je demokracia:
     Demokratické zriadenie pretváva bez ohľadu na to, aké strany práve skladajú vládu. Naproti tomu komunistická "ľudová demokracia" padla okamžite, ako prišli komunisti v 1990 o moc. Orbánova "kresťanská demokracia" padne úplne rovnako akonáhle príde Orbán o moc, lebo celý zvyšok politického spektra od pravice po ľavicu ju chce odstrániť. Taký režim teda musí byť už z existenčných dôvodov neslobodný, teda iliberálny, ako nakoniec Orbán svoj režim aj otvorene nazýva. Rovnako ako bol v záujme udržania vlády "roľníkov a robotníkov" iliberálny aj komunistický režim.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      01:46 03.09.2019

      Můžete pracovat pro Bruselské kreatury. Určitě takového fanatika vezmou.

      Můžete pracovat pro Bruselské kreatury. Určitě takového fanatika vezmou.

  • Jura99
   19:39 31.08.2019

   Norskymi fondy si Norsko plati cerpani vyhod z EU, jejiz neni clenem. Buhviproc je vseobecny pocit takovy, ze Norove neco nekomu zdarma dotuji prostrednictvim techto fondu, a mnozi ...Zobrazit celý příspěvek

   Norskymi fondy si Norsko plati cerpani vyhod z EU, jejiz neni clenem. Buhviproc je vseobecny pocit takovy, ze Norove neco nekomu zdarma dotuji prostrednictvim techto fondu, a mnozi to maji za dobrodinost.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    21:18 31.08.2019

    Norské fondy jsou zaměřeny jen na střední Evropu. Úplně stejně jako když norská fašistická sociálka ukradne německé dítě, dostane se zpět k rodičům. Narozdíl od občanů střední ...Zobrazit celý příspěvek

    Norské fondy jsou zaměřeny jen na střední Evropu. Úplně stejně jako když norská fašistická sociálka ukradne německé dítě, dostane se zpět k rodičům. Narozdíl od občanů střední Evropy. Ti si musí své Norskem ukradné děti unášet zpět.Skrýt celý příspěvek

 • petr.svetr
  12:30 29.08.2019

  Naprosto ideální je nakoupit stejné rakety pro letectvo i pro protivzdušnou obranu.U letectva se opotřebovávají rakety mnohem rychleji a tak se potom dají k PVO kde dožijí zbytek a ...Zobrazit celý příspěvek

  Naprosto ideální je nakoupit stejné rakety pro letectvo i pro protivzdušnou obranu.U letectva se opotřebovávají rakety mnohem rychleji a tak se potom dají k PVO kde dožijí zbytek a tedy delší čas než u PVOS.
  Vzhledem k malému počtu všeho v AČR to vidím jako jedinou cestu a vzhledem k cenám to bude Izraelská cesta.Ani jedna cesta neni horší než ta druhá.

  Dají se AMRAMy -ER podvěsit pod letadlo ?
  Zkoušel už někdo odpálit METEOR ze země ?Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
   01:33 30.08.2019

   Ne, střely AMRAAM-ER kombinují pohonnou sekci z námořních střel RIM-162 ESSM s naváděcí hlavicí a bojovou částí ze střel AMRAAM AIM-120 C-7.

   Ne, střely AMRAAM-ER kombinují pohonnou sekci z námořních střel RIM-162 ESSM s naváděcí hlavicí a bojovou částí ze střel AMRAAM AIM-120 C-7.

 • Lukas
  10:53 29.08.2019

  Nasams2 dopiero pokaże "jakość" gdy pojawi się "dedykowany" AMRAAM-ER - z zasięgiem do 80km i pułapem do 24 km. Dla ACR która i tak nie ma zapasów AIM-120 i AIM-9 NASAMS nie ma ...Zobrazit celý příspěvek

  Nasams2 dopiero pokaże "jakość" gdy pojawi się "dedykowany" AMRAAM-ER - z zasięgiem do 80km i pułapem do 24 km.

  Dla ACR która i tak nie ma zapasów AIM-120 i AIM-9 NASAMS nie ma "zalet" - pociski tak kupić trzeba

  NASAMS, IRIS-SLM, SPYDER w zasadzie to bardzo podobne systemy oparte o pocisk "lotniczy"

  Nie wiem dlaczego mało się mówi o CAMM-ERSkrýt celý příspěvek

 • JiriR
  08:50 29.08.2019

  Od myšlenky, že pro Ačr je nejvýhodnější Spyder (posledních prodloužených verzí) mj. z důvodu pravděpodobného zavedení izraelských radarů začínám ustupovat právě k Nasams2. Chápu ...Zobrazit celý příspěvek

  Od myšlenky, že pro Ačr je nejvýhodnější Spyder (posledních prodloužených verzí) mj. z důvodu pravděpodobného zavedení izraelských radarů začínám ustupovat právě k Nasams2. Chápu to tak, že pro malou armádu by bylo vhodné promyslet komplex- Madr, budoucí výzbroj Gripenu, budoucí AA výzbroj L159, AA výzbroj Viperů a definitivní rezignace na ničení balistických cílů a z toho mi s poměrem 70/30 vychází Nasams2 proti Spyder.

  Madr- tady to vypadá na Eltu (ale proč vázne podpis- problém s Nato standardy ?)- tady by měl částečně význam Spyder, který by využíval radary Elta.
  Gripen- pro něj je ideální (dosti drahý) -již integrovaný Meteor a IRIS T (Saab avizoval, že pro východ Evropy zajistí použití Amraam c7 a D + aim 9x (ovšem aim 120 D není z důvodu nízkého dosahu švédského radaru vhodný- nevyužije její dostřel- daleko výhodnější je koncepce meteor (náporový motor, vysoká no zone escape)
  L 159- jednoznačně aim9x (i s ohledem na současné cizí uživatele Alcy)
  Vize by byla- L159 (teď aim9m, později aim9x), AH1Z Viper (teď aim9m, později aim9x), Gripen (později aim9x a Meteor), Nasams2 (využít naše Aim120c5, doplňovat později (AMRAAM ER a staré aim9m pro méně odolné cíle), Madr- izraelský radar vyrobit v česku s vyšším poměrem, než je uvažovaných 30% licenčně (navíc v těch 30% je hlavně celoživotní český servis)- využit výrobu v česku jako bránu pro export do Nato zemí. Pokud by se Izraelci cukli- rychle brát MADR od Saabu.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   12:10 29.08.2019

   Áno, NASAMS je dobre vymyslený systém pre krajiny, ktorých letectvá používajú totožné rakety. Čo sa ale tej námietky dosahu radaru týka - chápem to v prípade expedičného nasadenia, ...Zobrazit celý příspěvek

   Áno, NASAMS je dobre vymyslený systém pre krajiny, ktorých letectvá používajú totožné rakety. Čo sa ale tej námietky dosahu radaru týka - chápem to v prípade expedičného nasadenia, ale na domácom území to snáď ide prepojiť so zvyškom radarovej siete.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:48 28.08.2019

  Pokud dnes někdo uvažuje nákupu pouze SHORAD nebo VSHORAD, tak by měl počítat s tím, že systém musí umět efektivně působit proti letecké a dělostřelecké munici. Protože dnes bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud dnes někdo uvažuje nákupu pouze SHORAD nebo VSHORAD, tak by měl počítat s tím, že systém musí umět efektivně působit proti letecké a dělostřelecké munici. Protože dnes bude proti SHORAD systémům působit z pozice Stand Off.
  ... kupuje se to minimálně na 20 let.

  Bylo by pěkné zjistit více o tom v jaké konfiguraci bude Spyder pro AČR, není Spyder, jako Spyder, pro poslední verzi LR udává výrobce dosah přes 70 km.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   07:53 29.08.2019

   C-RAM je trochu dost jiná kategorie. Jedno z poučení posledních konfliktů je, že systémy PVO musí být důsledně chráněny systémy VSHORAD a v budoucnu i C-RAM, aby dokázaly přežít a ...Zobrazit celý příspěvek

   C-RAM je trochu dost jiná kategorie. Jedno z poučení posledních konfliktů je, že systémy PVO musí být důsledně chráněny systémy VSHORAD a v budoucnu i C-RAM, aby dokázaly přežít a plnit svou úlohu.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:31 29.08.2019

    Radar ELM 2084 umí Iron dome, David sling, Barak, Spyder. Podle toho jaké odpalovaku k tomu dáte se to bude chovat, zbytek už je software. A vypadalo, že mají feedback z jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    Radar ELM 2084 umí Iron dome, David sling, Barak, Spyder. Podle toho jaké odpalovaku k tomu dáte se to bude chovat, zbytek už je software.
    A vypadalo, že mají feedback z jejich systémů, představili upravenou verzi radarů doplněnou o Xband radar a eloptiku, termosku a pasivní systémy.
    https://www.iai.co.il/p/elm-20...

    Klouzavý pumy a RAM munice se chová předvídatelné a dá se proti tomu působit, je to náročnější na přesnost strel a jejich detonační systémy, protože je to malý cíl oproti letadlu.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:23 28.08.2019

  Orban-polityk
  Śmigłowce - z Francji
  czołgi i haubice - z Niemiec
  karabinki - z Czech
  systemy SHORAD - z USA
  a elektrownie jądrową - z Rosji

  Orban-polityk
  Śmigłowce - z Francji
  czołgi i haubice - z Niemiec
  karabinki - z Czech
  systemy SHORAD - z USA
  a elektrownie jądrową - z Rosji

  • Jura99
   18:39 28.08.2019

   Spis berou rozumnou kvalitu. Kazda z tech zbrani je v Top5 ve svem oboru na svete. Kdyby brali nejaky smejd, pak muzeme mluvit o politickych duvodech.

   Spis berou rozumnou kvalitu. Kazda z tech zbrani je v Top5 ve svem oboru na svete. Kdyby brali nejaky smejd, pak muzeme mluvit o politickych duvodech.

   • Lukas
    18:48 28.08.2019

    To raczej przykład że Orban nie prowadzi żadnej "pro- rosyjskiej" czy "pro-niemieckiej" polityki
    Tylko jest pragmatykiem - do bólu pragmatykiem

    To raczej przykład że Orban nie prowadzi żadnej "pro- rosyjskiej" czy "pro-niemieckiej" polityki
    Tylko jest pragmatykiem - do bólu pragmatykiem

    • PavolR
     19:03 28.08.2019

     Orbán je hospodárskym vazalom Nemecka, politickým vazalom Ruska.

     Orbán je hospodárskym vazalom Nemecka, politickým vazalom Ruska.

     • Lukas
      20:11 28.08.2019

      Tak czy inaczej jeszcze tylko włoskie pojazdy 4x4 (iveco LMV?) fińskie transportery 8x8 ; ) i izraelskie ATGM i mamy komplet... Ciekawe ile wyrzutni NASAMS - bo tych AMRAAM dość ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak czy inaczej jeszcze tylko
      włoskie pojazdy 4x4 (iveco LMV?)
      fińskie transportery 8x8 ; )
      i izraelskie ATGM
      i mamy komplet...

      Ciekawe ile wyrzutni NASAMS - bo tych AMRAAM dość dużo.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      20:24 28.08.2019

      Maďari nakupujú turecké 4x4.

      Mimochodom, Orbán aj sám otvorene vyhlásil, že Maďarsko sa podľa neho má orientovať na Berlín, Moskvu a Ankaru. ;-)

      Maďari nakupujú turecké 4x4.

      Mimochodom, Orbán aj sám otvorene vyhlásil, že Maďarsko sa podľa neho má orientovať na Berlín, Moskvu a Ankaru. ;-)

     • flanker.jirka
      23:38 28.08.2019

      PavolR
      A není to náhodou pro Maďarsko výhodné, držet si dobré vztahy se všemi? Hitorie ukazuje jak dokáže být štěstěna vrtkavá.

      PavolR
      A není to náhodou pro Maďarsko výhodné, držet si dobré vztahy se všemi? Hitorie ukazuje jak dokáže být štěstěna vrtkavá.

     • PavolR
      06:57 29.08.2019

      flanker.jirka: To platí pre neutrálnu krajinu, optimálne v čase mieru. Lenže Maďarsko nie je neutrálna krajina a navôkol zúri konflikt. História ukazuje, že 1) nič také ako šťastie ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: To platí pre neutrálnu krajinu, optimálne v čase mieru. Lenže Maďarsko nie je neutrálna krajina a navôkol zúri konflikt.
      História ukazuje, že 1) nič také ako šťastie neexistuje, 2) predošlé orbánovskému režimu podobné maďarské režimy si volili strany podľa ideologických a subjektívnych mocenských záujmov a preto prehrali. Maďarsko sa z rovnakých pohnútok zahráva so svojou pozíciou na víťaznej strane, na čo môže kruto doplatiť, už teraz má povesť nedôveryhodného, podrazáckeho spojenca.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:10 29.08.2019

      Mimochodom - asi najspoľahlivejším lakmusovým papierikom toho, kedy na koho strane je kedy výhodné stáť a kedy je výhodné stranu zmeniť sú jednoznačne Rumuni. ;-)

      Mimochodom - asi najspoľahlivejším lakmusovým papierikom toho, kedy na koho strane je kedy výhodné stáť a kedy je výhodné stranu zmeniť sú jednoznačne Rumuni. ;-)

     • Ableton
      07:18 29.08.2019

      Who betrayed Hungary in the last century? Who betrayed Slovakia in the last century? Aren't you celebrating today that you betrayed your former German allies when you saw they are ...Zobrazit celý příspěvek

      Who betrayed Hungary in the last century?
      Who betrayed Slovakia in the last century?
      Aren't you celebrating today that you betrayed your former German allies when you saw they are not going to win the war? :)Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:49 29.08.2019

      Technically, we did not betray the allies - we just replaced the flag. :-D Czechoslovakia was from the beginning in the anti-Hitler coalition.

      Technically, we did not betray the allies - we just replaced the flag. :-D Czechoslovakia was from the beginning in the anti-Hitler coalition.

     • liberal shark
      11:34 29.08.2019

      To PavolR And it was the forced alliance, so not a big deal, anyway. So many european countries joined Hitler and his Neue Europa on purpose and changed sides just before the end. ...Zobrazit celý příspěvek

      To PavolR
      And it was the forced alliance, so not a big deal, anyway. So many european countries joined Hitler and his Neue Europa on purpose and changed sides just before the end. Nobody mentioned Norway, Belgium, Bulgary, Hungary, Italy, Finland, France, Croatia, ...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:01 31.08.2019

      PavolR to neplatí pro neutrální státy, ale pro státy, které si chtějí říkat svobodné, demokratické a suverénní. Když tak dobře víte čím vazalem je Orbán, jak jste na tom na vašem ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR
      to neplatí pro neutrální státy, ale pro státy, které si chtějí říkat svobodné, demokratické a suverénní. Když tak dobře víte čím vazalem je Orbán, jak jste na tom na vašem "svobodném a demokratickém" Slovensku?
      (řekl bych, že z historie je zřejmé, že orientovat se pouze na jednu stranu sfér vlivu se nevyplácí, koneckonců, jde pouze o byznys)Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      18:00 31.08.2019

      flanker.jirka: So slobodou a demokraciou to nemá vôbec nič, zoberte si taký Katar a čo sa suverenity týka, tak predsa z vlastnej suverénnej vôle sa stali členom štruktúr, ktoré sa ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka:
      So slobodou a demokraciou to nemá vôbec nič, zoberte si taký Katar a čo sa suverenity týka, tak predsa z vlastnej suverénnej vôle sa stali členom štruktúr, ktoré sa teraz pokúšajú zradiť. A hoci je samozrejme na nich za koľko strán súčasne chcú hrať, na ich zradených spojencoch zasa na druhej strane je ako ich za zradu vytrestajú.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:49 01.09.2019

      PavolR Chcete-li se bavit o deomkracii, svobodě a dalších podobných pojmech, ta na Katar můžete klidně zapomenout. Jen se podívejte co chystají Saudové, ...v těchto končinách ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR
      Chcete-li se bavit o deomkracii, svobodě a dalších podobných pojmech, ta na Katar můžete klidně zapomenout.
      Jen se podívejte co chystají Saudové, ...v těchto končinách světa na rozumnou hlavu nenarazíte.
      https://www.novinky.cz/ekonomi... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:51 01.09.2019

      PavolR
      moc se o tom sice nemluví, ale dnes je den kdy německo a slovensko napadlo Polsko.

      PavolR
      moc se o tom sice nemluví, ale dnes je den kdy německo a slovensko napadlo Polsko.

     • PavolR
      18:20 01.09.2019

      flanker.jirka: To ešte nič, ale u nás stanovili Mečiar a spol schválne na tento deň štátny sviatok ...

      flanker.jirka: To ešte nič, ale u nás stanovili Mečiar a spol schválne na tento deň štátny sviatok ...

   • HEKTOR
    20:45 28.08.2019

    Jura99 - no myslím že zvolili kvalitu+politické dôvody- v jednom balíčku...podobne ako napr. katar...

    Jura99 - no myslím že zvolili kvalitu+politické dôvody- v jednom balíčku...podobne ako napr. katar...

  • liberal shark
   07:43 29.08.2019

   S tou jadernou elektrárnou Paks II od Rosatomu je to takové všelijaké. Není dokumentace k povolení a nejsou ani peníze. Kdo ví, jak to nakonec dopadne.

   S tou jadernou elektrárnou Paks II od Rosatomu je to takové všelijaké. Není dokumentace k povolení a nejsou ani peníze. Kdo ví, jak to nakonec dopadne.

   • PavolR
    08:31 29.08.2019

    Požičali sa na to asi 12 Mld Eur od Rusov a hoci ešte skutočne veľa povolení nemajú, najväčšiu prekážku odstránili predhodením množstva subdodávok nemeckým firmám. ;-) Je to pre ...Zobrazit celý příspěvek

    Požičali sa na to asi 12 Mld Eur od Rusov a hoci ešte skutočne veľa povolení nemajú, najväčšiu prekážku odstránili predhodením množstva subdodávok nemeckým firmám. ;-)
    Je to pre Orbána rovnako politicky dôležitý projekt ako Číňanmi stavaná železnica Belehrad-Budapešť (ktorá fakticky nemá zmysel, keďže hlavnou dopravnou tepnou medzi tými mestami je Dunaj).Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     08:45 29.08.2019

     Akorát že Rusové těch 12 G zatím nedodali. Oni těch elektráren s vlastním financováním naslibovali všude po světě tolik, že to nikdy nedokážou ufinancovat. A doma v Rusku, kde ...Zobrazit celý příspěvek

     Akorát že Rusové těch 12 G zatím nedodali. Oni těch elektráren s vlastním financováním naslibovali všude po světě tolik, že to nikdy nedokážou ufinancovat. A doma v Rusku, kde náklady za nové JE promítají rovnou do cen, to zákazníci přestávají zvládat. Ale to vyjednávání s Evropskou komisí se Orbánovi povedlo. Bůh ví, jak to dokázal.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:02 29.08.2019

      Ale áno, dodali a Maďari z nich už dokonca začali čerpať a platiť splátky. Posledná informácia, ktorú som o tej pôžičke počul bola, že sa ju pokúšajú Rusom čo najrýchlejšie ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale áno, dodali a Maďari z nich už dokonca začali čerpať a platiť splátky. Posledná informácia, ktorú som o tej pôžičke počul bola, že sa ju pokúšajú Rusom čo najrýchlejšie refinancovať, pretože dnes si vedia požičať z trhu za nižší úrok.
      Ako som už písal, Orbán uplatil Nemcov subdodávkami a tým razom padla námietka monopolu. A aj Rusi nasadili svoju nemeckú lobistickú brigádu: https://24.hu/fn/gazdasag/2016... Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:00 28.08.2019

  Nejsem si jistý, zda má smysl do nákupu tahat i NASAMS 2. Jo bylo by to logické, ale zatím se zdá, že se nákup týká výzbroje primárně pro jejich Gripeny. Sranda je, že v roce 2026 ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem si jistý, zda má smysl do nákupu tahat i NASAMS 2. Jo bylo by to logické, ale zatím se zdá, že se nákup týká výzbroje primárně pro jejich Gripeny. Sranda je, že v roce 2026 se stanou majetkem Maďarska a ani bych se nedivil, kdybysme je od nich koupili a naše Gripeny vrátili Švédům. Maďaři si mezitím pořídí F-35A a budou vysmátí :-D

  ps. za mě je zajímavá zmínka o transportérech Stryker. Jako není to špatné vozidlo, ale myslím že se najdou v Evropě lepší. Zas ale politické body se hodí.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:35 28.08.2019

   Gripeny se nestanou jejich majetkem to je nejaka dezinformace.

   Gripeny se nestanou jejich majetkem to je nejaka dezinformace.

   • Rase
    19:22 28.08.2019

    asi mám nějaké blbé informace, tak pardon (i na PavolR). myslel jsem že je mají pronajaté za dost jiných podmínek než my. Moc jsem se po tom ale nepídil tak budu rád když mi někdo ...Zobrazit celý příspěvek

    asi mám nějaké blbé informace, tak pardon (i na PavolR). myslel jsem že je mají pronajaté za dost jiných podmínek než my. Moc jsem se po tom ale nepídil tak budu rád když mi někdo řekne jak to mají. Díky.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     16:30 01.09.2019

     Maďaři je mají pronajaté za téměř stejných podmínek jako AČR. Navíc maďarské Gripeny jsou jen přestavěné verze JAS-39A. Takže pro případný odkup kýmkoli jsou naprosto nezajímavé.

     Maďaři je mají pronajaté za téměř stejných podmínek jako AČR. Navíc maďarské Gripeny jsou jen přestavěné verze JAS-39A. Takže pro případný odkup kýmkoli jsou naprosto nezajímavé.

    • PavolR
     18:40 15.07.2020

     Nie, to ja som vychádzal zo zmätočných a nepresných informácií, ospravedlňujem sa.
     Gripeny po konci lízingu ostanú vo vlastníctve Maďarska.

     Nie, to ja som vychádzal zo zmätočných a nepresných informácií, ospravedlňujem sa.
     Gripeny po konci lízingu ostanú vo vlastníctve Maďarska.

    • PavolR
     19:25 15.07.2020

     Tu je to čierne na bielom v ministerskej odpovedi na poslaneckú otázku: https://htka.hu/wp-content/upl...

     Tu je to čierne na bielom v ministerskej odpovedi na poslaneckú otázku: https://htka.hu/wp-content/upl...

  • PavolR
   18:52 28.08.2019

   Gripeny im rozhodne neostanú a F35 by im senát neschválil. Možno tak F-16 ...

   Gripeny im rozhodne neostanú a F35 by im senát neschválil. Možno tak F-16 ...

   • HEKTOR
    20:46 28.08.2019

    PavolR - f-16 by pre maďarsko ako napr. aj pre česko nedávalo už žiadny význam...

    PavolR - f-16 by pre maďarsko ako napr. aj pre česko nedávalo už žiadny význam...

    • PavolR
     21:27 28.08.2019

     Politický význam.

     Politický význam.

     • HEKTOR
      13:21 29.08.2019

      PavolR - politický to v us pozichrujú keď kúpia f-35 a Stryker...

      PavolR - politický to v us pozichrujú keď kúpia f-35 a Stryker...

     • PavolR
      18:52 15.07.2020

      HEKTOR: Tak samozrejme, za miliardu USD, o ktorej sa v súvislosti s rokovaniami s Lockheedom hovorí, by sa zmasluplný počet žiadnych lietadiel kúppiť nedal, skôr pôjde o HIMARS. ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: Tak samozrejme, za miliardu USD, o ktorej sa v súvislosti s rokovaniami s Lockheedom hovorí, by sa zmasluplný počet žiadnych lietadiel kúppiť nedal, skôr pôjde o HIMARS.

      F-35 je obojstranne politicky nepriechodné pre pre neriešiteľné rozpory medzi USA a Orbánovým režimom, ktoré pretvávajú bez ohľadu na to kto je práve prezidentom. Orbánova zahraničná politika sa totiž riadi heslom "Nech má každý záujem na úspechu Maďarska", čo faktický znamená cielené vpustenie Rusov a Číňanov do takého priestoru, kde ich Američania nechcú vidieť. Tak ako Američania tlačia cez F-35 na Erdogana, aby sa zbavili S-400, by potom mohli tlačiť na Orbána, aby sa zbavil ruských špiónov, alebo Huawei (optimálne oboch naraz), čo je preňho neprijateľné. Čiže ak aj niekedy v Maďarsku vážne rozmýšľali nad F-35, po blokovaní dodávok Turecku z toho iste okamžite vytriezveli.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  17:11 28.08.2019

  Keďže Maďarsko je náš jediný potenciálny nepriateľ v oblasti, považujem toto megalomanské vyzbrojovanie za ohrozenie SR na ktoré by sme mali adekvátne reagovať.

  Keďže Maďarsko je náš jediný potenciálny nepriateľ v oblasti, považujem toto megalomanské vyzbrojovanie za ohrozenie SR na ktoré by sme mali adekvátne reagovať.

  • tryskac
   17:21 28.08.2019

   Z nášho pohľadu našťastie ma Maďarsko "protivnikov" ako na Slovensku, tak v Rumunsku, na Ukrajine, v Srbsku, takže by som nemal akútny strach. Ale je pravda, že Maďarov majú radi ...Zobrazit celý příspěvek

   Z nášho pohľadu našťastie ma Maďarsko "protivnikov" ako na Slovensku, tak v Rumunsku, na Ukrajine, v Srbsku, takže by som nemal akútny strach. Ale je pravda, že Maďarov majú radi ako Nemci tak momentálne aj Rusi. A nech zbroja, nech sa uzbroja, nechcel by som byt maďarským zamestnancom pracujúcim podľa maďarského zákonníka práce. Tam je jeden z dôvodov prečo ich majú Nemci tak radi...Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    17:42 28.08.2019

    So Srbmi majú absolútne najlepšie vzťahy spomedzi všetkých susedov (dané aj skrze vzťahy s Rusmi). Najviac sú fixovaní na Rumunov a prípadne Ukrajincov. My sme "mimo hru" hlavne ...Zobrazit celý příspěvek

    So Srbmi majú absolútne najlepšie vzťahy spomedzi všetkých susedov (dané aj skrze vzťahy s Rusmi). Najviac sú fixovaní na Rumunov a prípadne Ukrajincov. My sme "mimo hru" hlavne skrze V4.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     17:50 28.08.2019

     V Rumunsku žije 1,2 milióna maďarov. Navyše minulého roka rumunskí Maďari opäť vyšli s požiadavkou autonómie. Článok HN z minulého roka: Tri maďarské menšinové strany v Rumunsku ...Zobrazit celý příspěvek

     V Rumunsku žije 1,2 milióna maďarov. Navyše minulého roka rumunskí Maďari opäť vyšli s požiadavkou autonómie. Článok HN z minulého roka:

     Tri maďarské menšinové strany v Rumunsku dnes podpísali dokument požadujúci teritoriálnu, administratívnu a kultúrnu autonómiu v častiach Sedmohradska, kde maďarská menšina tvorí väčšinu. Informoval o tom spravodajský portál Balkan Insight.

     Ako tieto snahy hodnotia politické strany Most a SMK, ktoré zastupujú maďarskú menšinu na Slovensku, a plánujú niečo podobné aj u nás?

     SMK chce podobný systém ako v Maďarsku
     SMK túto iniciatívu označila za potvrdenie "už dlhodobo existujúceho úsilia Maďarov žijúcich v Rumunsku." V odpovedi pre HNonline.sk hovorkyňa strany Helena Fialová napísala, že "iniciatíva obsahovo nadväzuje na západoeurópske štandardy, už existujúce a dobre fungujúce príklady."

     "SMK predstavila svoj obsiahly materiál ohľadne menšinových samospráv v decembri 2014," reagovala Fialová na otázku, či SMK plánuje niečo podobné na Slovensku. Dodala, že materiál je založený na "dobrých" príkladoch z rôznych krajín Európskej únie.

     ADVERTISMENTSCROLL TO CONTINUE WITH CONTENT
     Má ísť o podobný systém, aký funguje v Maďarsku aj v prípade Slovákov žijúcich u našich južných susedov. "Na Slovensku zatiaľ žiadna iná strana nepredstavila svoje konkrétne a komplexné predstavy v oblasti menšinových samospráv," uviedla Fialová.

     Bugár chce posilniť samosprávny princíp
     Odpoveď hovorkyne Mosta Kláry Debnár na otázku HNonline.sk, či strana zvažuje autonómiu ako Maďari v Rumunsku, znie jednoznačne: "Nie, nezvažuje."

     "Most-Híd si vo svojom programe s názvom Občianska vízia stanovil iné strategické ciele, medzi ktoré patrí kultúrna a školská samospráva. Tú kultúrnu sa nám v uplynulom roku podarilo posilniť prijatím zákona a Fonde na podporu kultúry národnostných menšín a systémovým riešením financovania kultúry národnostných menšín," tvrdí Debnár.

     Stanovisko Mosta pre HNonline.sk potvrdil aj jeho šéf Béla Bugár. Posilnenie samosprávneho princípu považuje za dôležitejšie, ako "vymýšľať niečo, čo aj tak neprejde."

     Vyhlásenie podpísali v Kluži
     Kým maďarské strany žiadajú autonómiu v Sedmohradsku, vláda v Bukurešti sa pripravuje na oslavy stého výročia pripojenia tohto územia k Rumunsku, ktoré sa uskutočnilo po rozpade Rakúska-Uhorska.

     Trojica maďarských strán - Demokratický zväz Maďarov v Rumunsku, Ľudová Maďarská strana Sedmohradska a Maďarská občianska strana - podpísala vyhlásenie v najväčšom Sedmohradskom meste Kluž.

     "Je nutné o týchto troch formách autonómie (teritoriálnej, administratívnej a kultúrnej) čo najskôr, pokojne aj tento rok, hovoriť s rumunskou väčšinou," uviedol Kelemen Hunor, líder Demokratického zväzu Maďarov v Rumunsku, najväčšej strany etnických Maďarov v krajine. Podľa Hunora by autonómia slúžila na ochranu kultúrnej identity maďarskej menšiny a prispela by k rozvoju spoločnosti. "Autonómia fungovala a stále funguje v iných európskych krajinách a je kľúčom k rozvoju," dodal.

     Bukurešť autonómiu dlhodobo odmieta
     Demokratický zväz Maďarov v Rumunsku má v parlamente 30 kresiel a čo sa týka legislatívy, je spojencom vládnej sociálnej demokracie. Hoci táto menšinová strana nie je vo vládnej koalícii, sociálni demokrati jej hlasy často potrebujú, keď ide o rozhodnutie, pre ktorého schválenie sa musí vysloviť väčšina.

     Vo východnom Sedmohradsku v oblasti známej ako Sikulsko žije viac ako 600-tisíc etnických Maďarov a otázka ich autonómie je v Rumunsku kontroverznou témou.

     Kým predstavitelia rumunských Maďarov dlhodobo žiadajú pre svoju menšinu väčšiu autonómiu, čo podporuje Budapešť, Bukurešť sa na tieto ambície pozerá s nevôľou a úplne akúkoľvek územnú autonómiu odmieta.

     Sedmohradsko, známe tiež ako Transylvánia, pripadla Rumunsku na základe Trianonskej mierovej zmluvy z júna 1920, ktorá po prvej svetovej vojne pripravila Maďarsko o značnú časť územia.

     Autor: ČTKSkrýt celý příspěvek

     • PavolR
      17:58 28.08.2019

      Čo sa slovenských relácií týka, nemusí nikoho zaujímať, čo chcú nejaké strany, ktoré sa zvlášť do parlamentu určite nedostanú a dosť možné, že ani spojené nie, lebo ich už maďarskí ...Zobrazit celý příspěvek

      Čo sa slovenských relácií týka, nemusí nikoho zaujímať, čo chcú nejaké strany, ktoré sa zvlášť do parlamentu určite nedostanú a dosť možné, že ani spojené nie, lebo ich už maďarskí voliči odmietajú voliť. :-)Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      13:37 29.08.2019

      @PavolR Je ale dobre pripomenout ze zatim v ere samostatnosti jeste nejaka madarska strana v parlamentu nikdy nechybela. Kdysi to byla SMK, pak to prevzal Most, ale vzdy tam ...Zobrazit celý příspěvek

      @PavolR
      Je ale dobre pripomenout ze zatim v ere samostatnosti jeste nejaka madarska strana v parlamentu nikdy nechybela. Kdysi to byla SMK, pak to prevzal Most, ale vzdy tam zastoupeni meli. Pravda, SMK poslalo ze hry to jak se postupem casu provalila (coz vyustilo az v ono stepeni a odchod Bugara), ale Most a predevsim Bugar samotny se naprosto odstrelil posledni vladou a tim co vsechno ji toleroval. To si "na poctivost hrajici politik" nemuze dovolit, to "na poctivost slysici volic" pri nejblizsich nejspis nezapomene.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      15:16 29.08.2019

      Clanek: Ale k tomu treba dodať aj to, že títo "Maďari z povolania" doteraz mohli profitovať zo sektárskeho prístupu maďarského voliča, ktorý by si radšej ruku odhryzol, než by ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek:
      Ale k tomu treba dodať aj to, že títo "Maďari z povolania" doteraz mohli profitovať zo sektárskeho prístupu maďarského voliča, ktorý by si radšej ruku odhryzol, než by volil nemaďarskú stranu. Takto socializované generácie však pomaly vymierajú (tak ako maďarské etnikum tak celkovo) a stále väčší počet hľadá možnosť voliť hodnotovo, lebo tam vidia reálnu váhu svojho hlasu (napr. pri posledných dvoch voľbách prezidenta). Podľa môže nastať "profimaďarom" výraznejší pokles voličských hlasov aj po to, čo PS založí maďarskú sekciu - vráti sa tak tradícia z čias 1. ČSR, kedy mali viaceré strany (napr. sociálni demokrati) maďarské sekcie.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:28 28.08.2019

   Modernizaci maji libivou, zadne dlouhe spekulace a berou rovnou osvedcene a uz existujici zbrane. Co do poctu nejde o zadne megalomanske zbrojeni, ale o sotva pistacujici mnozstvi ...Zobrazit celý příspěvek

   Modernizaci maji libivou, zadne dlouhe spekulace a berou rovnou osvedcene a uz existujici zbrane. Co do poctu nejde o zadne megalomanske zbrojeni, ale o sotva pistacujici mnozstvi pro zavazky v NATO. Krome toho NASAMS je spis obranna zbran, takze nepropadejte hysterii ;).Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    19:08 28.08.2019

    Ano, NASAMS není žádná hrozba pro slovenské JASSM-ER s doletem 1000km...akorát si budete muset zaletět k Baltu nebo do Ruska, abyste dolet využili.

    Ano, NASAMS není žádná hrozba pro slovenské JASSM-ER s doletem 1000km...akorát si budete muset zaletět k Baltu nebo do Ruska, abyste dolet využili.

   • HEKTOR
    13:31 29.08.2019

    Jura99 - nakúpiť leopardy,pzh2000,nasams2,breny,H145M,H225M,carl gustav,atď... neviem či sa to dá nazvať -sotva postačujúce množstvo pre záväzky nato...netvrdím že sú to nejak ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - nakúpiť leopardy,pzh2000,nasams2,breny,H145M,H225M,carl gustav,atď... neviem či sa to dá nazvať -sotva postačujúce množstvo pre záväzky nato...netvrdím že sú to nejak veľké počty techniky,ale keď sa to všetko zráta spolu a bolo to realizované behom 1-2rokov,tak ja by som to ako megalomanské zbrojenie možno aj nazval...
    a je to maďarsko,nie nejaký ropný emirát...
    a keď tam ešte reálne pribudne aj f-35...Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     13:49 29.08.2019

     Hektor: ja bych to nazval jako uvedeni armady do zakladniho bojeschopneho stavu skokove. Ty pocty megalomanske nejsou, vyber typů je na velkou pochvalu. Jestli jeste vezmou Pumy, ...Zobrazit celý příspěvek

     Hektor: ja bych to nazval jako uvedeni armady do zakladniho bojeschopneho stavu skokove. Ty pocty megalomanske nejsou, vyber typů je na velkou pochvalu. Jestli jeste vezmou Pumy, Strykery a F35, tak jasne ukazuji zada vsem ve vychodni Evrope vc. Polska (na pocet obyvatel). Nemuzeme je kritizovat, ze nakupuji, zatimco jini (CR, SR, ale i PL...) roky spekuluji co koupit, nekoupit, vyrobit, nevyrobit. Jestlize 30let se na armadach setrilo, jedorazovy nakup neni utraceni, ale vraceni armade o co byla roky sizena. Libi se mi, ze proste koupi napr. nove tanky a neresi modernizace nejakych ojetin (polske L2A4). Nebo vrtulniky, koupi relativne levne, ale k danemu ucelu adekvatni. SR koupi drahe, spickove, ale nevybavene, takze pro ucel transportu neadekvatni. Proste Madari klobouk dolu a neresim nejake politicke duvody.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:47 28.08.2019

  Nórsko nikdy nič neblokovalo, iba sa nenechalo vydierať, to je celé. A urobilo dobre, že nie je ochotné ustúpiť, lebo Maďarsko je nútené kúpiť práve NASAMS, pretože Patriotmi by ...Zobrazit celý příspěvek

  Nórsko nikdy nič neblokovalo, iba sa nenechalo vydierať, to je celé. A urobilo dobre, že nie je ochotné ustúpiť, lebo Maďarsko je nútené kúpiť práve NASAMS, pretože Patriotmi by podráždilo Kremeľ. ;-) Američania sa neboli ochotní angažovať ( https://www.direkt36.hu/en/en-... ), tak zjavne Orbánovi neostalo iné, než ustúpiť, lebo odrieknutím obchodu by dosiahol iba to, že aj Američania zriadia fond na podporu nezávislých médií, ako bolo v pláne pred ohlásením nákupov. :-DSkrýt celý příspěvek

  • petris
   18:17 28.08.2019

   hm..Američania bránia ten slobodný svet tak urputne až z neho nič neostalo.

   hm..Američania bránia ten slobodný svet tak urputne až z neho nič neostalo.

  • liberal shark
   07:55 29.08.2019

   Proč by Patrioty v Maďarsku měly podráždit Kreml ?

   Proč by Patrioty v Maďarsku měly podráždit Kreml ?

   • PavolR
    08:25 29.08.2019

    Ďalšie posilnenie protiraketovej obrany NATO.

    Ďalšie posilnenie protiraketovej obrany NATO.

    • liberal shark
     08:48 29.08.2019

     Pokud vím, tak je systém Patriot (částečně) efektivní jen proti raketám třídy SCUD a tak podobně. Ruské strategické jaderné rakety ohrozit nemůže, tedy pokud by náhodou chtěli ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud vím, tak je systém Patriot (částečně) efektivní jen proti raketám třídy SCUD a tak podobně. Ruské strategické jaderné rakety ohrozit nemůže, tedy pokud by náhodou chtěli vyhladit Budapešť :-).Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:04 29.08.2019

      A je zároveň aj mobilný. ;-p

      A je zároveň aj mobilný. ;-p

  • PavolR
   10:11 10.09.2019

   Hľa, ani nie dva týždne po tom, čo som napísal, čo hrozí Orbánovi, ak bude príliš strečkovať a robiť drahoty, je už na stole návrat Rádia Slobodná Európa do Maďarska: ...Zobrazit celý příspěvek

   Hľa, ani nie dva týždne po tom, čo som napísal, čo hrozí Orbánovi, ak bude príliš strečkovať a robiť drahoty, je už na stole návrat Rádia Slobodná Európa do Maďarska: https://svet.sme.sk/c/22208285... :-DSkrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  16:07 28.08.2019

  Na Norsko a Švédsko si člověk taky musí dát pozor :-(.

  Na Norsko a Švédsko si člověk taky musí dát pozor :-(.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2