Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko

Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko
NASAMS 2 kromě střel AMRAAM dokáže používat také střely AIM-9X Sidewinder / Kongsberg (Zvětšit)

V únoru letošního roku maďarská média přinesla první informace o zájmu armády nakoupit raketový systém protivzdušné obrany (PVO) NASAMS 2 (National/Norwegian Advanced Surface to Air Missile System 2). Zájem Maďarska nyní potvrdila americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency), která odsouhlasila potenciální prodej až 180 střel AIM-120C-7 AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles) do Maďarska.

Informace o zájmu Maďarska pořídit komplet NASAMS 2 se objevily v souvislosti s návštěvou amerického ministra zahraničí Mike Pompea v Budapešti na začátku února. Maďarská média odhadla akviziční náklady na jednu miliardu dolarů (300 miliard forintů).

NASAMS 2 je raketový systém PVO krátkého až středního dosahu, který společně vyrábí norská firma Kongsberg a americká Raytheon. Hlavní výzbroj kompletu NASAMS tvoří střely AMRAAM s radiolokačním naváděním. Komplet umí také odpalovat střely AIM-9X Sidewinder krátkého dosahu s infračerveným naváděním.

Pikantní je, že podle maďarských médií právě Norsko prodej kompletů NASAMS do Maďarska v minulých měsících údajně blokovalo. Pře má spojitost s rozdělením 70 miliard forintů (5,4 miliardy Kč) z Norských fondů na projekty v Maďarsku, 10 % z příspěvků přitom mají získat maďarské neziskové organizace.

Podstata dohadování ohledně „neziskovek“ je všeobecně známá, nejen v Maďarsku. Budapešť některé neziskové organizace obviňuje z politické činnosti a také z příjmu peněz ze zahraničí, které tuto politickou (protivládní) činnost podporují. Naopak neziskovky maďarskou vládu obviňují z kroků, které údajně potlačující demokracii a svobodu. Nejaktivnější v kritice Maďarska a v podpoře neziskovek jsou země jako Švédsko nebo Norsko.

Maďarská vláda chce mít hlavní slovo o tom, kam norské peníze zamíří. Norsko naopak trvá na tom, aby peníze rozdělila nezávislá (podle Maďarská závislá) organizace.

Podle maďarských médií z toho důvodu Norsko používá případný prodej kompletů NASAMS jako páku na Maďarsko. Viktor Orban měl v této věci jednat s americkým velvyslancem Davidem Cornsteinem o tom, aby americký prezident Donald Trump přesvědčil norskou vládu o prodeji NASAMS. O nákupu amerických zbraní, včetně problémů s prodejem NASAMS do Norska, diskutoval také Viktor Orban s Donaldem Trumpem při květnové návštěvě Bílého domu.

Američané chtějí Maďarsku kromě střel AMRAAM rovněž prodat také letouny F-35A Lightning II. Za příklonem Maďarska k americkým letadlům má mimo jiné stát zmiňovaná kritika ze Švédska (zejména vůči maďarské migrační politice). Rovněž se spekuluje o nákupu amerických obrněných kolových transportérů, zřejmě na platformě Stryker.


Test střely AMRAAM ER z kompletu NASAMS

„Jsme si vědomi, že Maďarsko oslovilo americké orgány. Je nepřijatelné, aby existovalo takové propojení mezi nákupem obranného materiálu a jednáním o nové rámcové dohodě o fondech EHP mezi zeměmi EFA, Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem,“ uvedl ve věci „kauzy NASAMS“ Audun Halvorsen, státní tajemník na norskem ministerstvu zahraniční.

„Mezi těmito případy není žádná souvislost a v žádném případě nás to nezmění v jednání. Jsme v pravidelném kontaktu s americkými úřady a nemáme důvod se domnívat, že USA budou navazovat na maďarskou iniciativu,“ pokračoval Halvorsen.

Zoltan Kovacs, tiskový mluvčí Viktora Orbána, naopak uvedl:„To, co se stane v Maďarsku, se netýká Norska. Abychom to uvedli na správnou míru, norské autority s tím nemají nic společného. Existují fondy EU, které mají být spravovány výhradně maďarskými orgány. Toto jsou peníze, které musíte zaplatit za přístup na maďarský trh. Norsko souhlasilo, že získá finanční výhody plynoucí z uzavření dohody s EU. Tyto prostředky jsou cenou, kterou Norsko zaplatí.“

V každém případě se zdá, že norské námitky pominuly, protože agentura DSCA včera schválila potenciální prodej až 180 střel AMRAAM do Maďarska. Součástí je také speciální software pro radiolokátory AN/MPQ-64F1 Sentinel, které jsou využívány pro komplet NASAMS. Podle dokumentu DSCA Maďarsko radiolokátory Sentinel kupuje komerční cestou.


Střely AMRAAM kompletu NASAMS mohou být umístěny na podvozek 4×4 a vzdáleny až 20 km od místa řízení a velení palby; větší foto / Raytheon

Schválený prodej se týká maximálně 180 střel AIM-120C-7, čtyř náhradních naváděcích sestav, čtyř náhradních řídících sestav, šesti výcvikových střel AMRAAM (CATM-1200C) nebo kontejnerů pro  přepravu střel. Maximální cena za střely a příslušenství dosahuje 500 milionů dolarů.

Dodejme, že země střední a východní Evropy začínají obnovovat své PVO. Zatímco Polsko a Rumunsko koupí výkonný americký raketový systémy Patriot, Litva a Maďarsko pořídí jednodušší (ale výrazně akvizičně a provozně levnější) NASAMS.

NASAMS představuje modulární mobilní systém, jehož součástí je 3D radiolokátor AN/MPQ-64F1 Sentinel, elektro-optický systém MPS500, řídící pracoviště a šestinásobná odpalovací zařízení (na vozidle nebo na přívěsu).

Střela AMRAAM je v počáteční fázi letu naváděna pomocí datalinku (na základě dat z radiolokátoru Sentinel), v závěrečné fázi pak využívá vlastní aktivní radiolokátor. Střely AMRAAM ničí cíle na vzdálenost až 33 km a do výšky 15 km.


Izraelský SPYDER na tatrováckém podvozku; větší foto / RAFAEL

K dispozici jsou i výkonnější střely AMRAAM ER (o cca 50 % větší dostřel a dostup) či naopak menší infračerveně naváděné letecké střely AIM-9X Sidewinder nebo IRIS-T. Střely AMRAAM nebo Sidewinder lze použít na bojových letounech, Sidewindery i na bojových vrtulnících AH-1Z Viper.

Také Armáda ČR počítá s nákupem raketových systémů krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defence), kde patří i komplet NASAMS či izraelský Spyder, jako náhradu za komplety 2K12 KUB. K podpisu smlouvy mělo dojít podle portálu Euro v prosinci letošního roku, ale spekuluje se o odložení podpisu o jeden rok.

Armáda poptává celkem čtyři protiletadlové raketové baterie. V každé baterii budou čtyři odpalovací zařízení na podvozku Tatra 815 8×8, jedno místo velení a řízení palby a 3D radiolokátor. Požaduje se také přepravitelnost po železnici a letouny Airbus A400M, C-130 Hercules či C-17 Globemaster. Podmínkou je také zapojení českého průmyslu.

Zdroj: Hungarian Spectrum, DSCA, 24.hu

Nahlásit chybu v článku


Související články

Litva kupuje systémy protivzdušné obrany NASAMS

Litva pokračuje s výrazným posilováním svých ozbrojených sil. Po pořízení 88 bojových vozidel ...

Rumunsko přidává obraně a kupuje protiraketové systémy Patriot

Rumunsko projevilo vážný zájem o výkonné protiletadlové a protiraketové systémy Patriot a raketomety ...

Zakázka století: Polsko kupuje systémy Patriot

Po mnoha letech vyjednávání Polsko podepsalo bez nadsázky nejvýznamnější (zejména z politického ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • madrabbit
  15:49 28.08.2019

  Zajímavá je varianta AIM-120 - C-7, ty uz IMHO nejsou perspektivní ne? Současná verze je D a navíc se začalo pracovat na AIM-220. Takže prodej 500ks C-7 je dobrý obchod pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavá je varianta AIM-120 - C-7, ty uz IMHO nejsou perspektivní ne? Současná verze je D a navíc se začalo pracovat na AIM-220.

  Takže prodej 500ks C-7 je dobrý obchod pro prodávajícího. Ty střely jsou sice stále na špici, ale dlouhodobě už to tak super není.

  Nebo se pletu?Skrýt celý příspěvek

  • m164
   21:37 28.08.2019

   Ak je to tak, tak ich možno berú práve kvôli tomu. Dobrá kvalita za zvýhodnenú cenu.

   Ak je to tak, tak ich možno berú práve kvôli tomu. Dobrá kvalita za zvýhodnenú cenu.

   • liberal shark
    07:49 29.08.2019

    Podle tety Wiky stály C-éčkové verze 0,4 M a D-čkové už 1,75 M USD :-(.

    Podle tety Wiky stály C-éčkové verze 0,4 M a D-čkové už 1,75 M USD :-(.

 • IS-3
  15:45 28.08.2019

  Tak to už asi opravdu budeme jediní, bez řádné PVO.

  Tak to už asi opravdu budeme jediní, bez řádné PVO.

  • liberal shark
   07:47 29.08.2019

   No, od VSHORAD a SHORAD je k pořádné vícevrstvé PVO ještě pořád daleko :-(.

   No, od VSHORAD a SHORAD je k pořádné vícevrstvé PVO ještě pořád daleko :-(.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2