Víme skoro jistě: Bojové drony CCA nahradí české bitevníky L-159

Víme skoro jistě: Bojové drony CCA nahradí české bitevníky L-159
Vize formace F-35A se skupinou dronů CCA / USAF (Zvětšit)

Během pár měsíců americké letectvo (USAF) zúží počet soutěžích v programu bojových proudových dronů CCA (Collaborative Combat Aircraft). Snahou je zavést první generaci dronů CCA do výzbroje již v roce 2028. Drony CCA bychom měli v České republice sledovat – jsou hlavními kandidáty náhrady českých bitevníků L-159 ALCA.

CCA jako standardní bojový dron NATO?

CCA je program vývoje proudových bojových dronů UCAV (Unmanned Combat Aerial Vehicle), dostatečně výkonných a pokročilých, aby mohly vést bojové operace samostatně, ale především ve spolupráci s pilotovanými stroji, ať už půjde o víceúčelové stíhačky F-15EX Eagle II, F-35A Lightning II, nové NGAD (Next Generation Air Dominance) nebo budoucí bombardéry B-52J Stratofortress (připravovaná vylepšená verze) a B-21 Raider. Stejně tak CCA mohou doprovázet budoucí letecké tankery NGAS (Next-Generation Air-Refueling System) nebo letouny včasné výstrahy a řízení letového provozu E-7A Wingtail.

Letectvo si představuje CCA jako vysoce autonomní proudové drony, s prvky stealth, ale současně vysoce adaptivní z hlediska plnění misí. Mohou plnit úkoly elektronického boje, potlačování protivzdušné obrany, zajišťovat komunikaci, nést munici vzduch-vzduch i vzduch-země atd. Všechny možnosti CCA, jak samo USAF přiznává (viz dále), ani zatím nezná.

CCA je označení pro celou rodinu dronů lišících se od sebe cenou a složitostí. Některé budou drahé a špičkové, jiné levné a postradatelné. Klíčovými propojujícími prvky rodiny CCA budou sdílené a komerčně dostupné (!) komponenty, technologie, konstrukční řešení, provozní a výcviková infrastruktura a zejména velmi pokročilá autonomie (software). Plus to nejdůležitější a nejcennější – provozní zkušenosti, výcvik a know-how.

CCA poskytnou USAF potřebnou masu v případném střetu s vyspělým protivníkem. Protože jak nám opět dokazuje Ukrajina – masa sice není rozhodující, ale je nepostradatelná pro úspěch.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Airpower Teaming System: Robotický wingman stíhaček

Firma Boeing na výstavě Australian International Airshow v australském Avalonu představila model ...

Bezpilotní tanker MQ-25A Stingray poprvé ve vzduchu

19. záři provedl svůj první let první prototyp (T1) bezpilotního tankovacího letadla MQ-25A Stingray ...

Loyal Wingman MQ-28A Ghost Bat

V rámci program ATS (Airpower Teaming System) australská divize firmy Boeing (Boeing Australia) ...

PREMIUM Ukrajina stále čeká na drony MQ-1C Gray Eagle

Sedmnáct členů Sněmovny reprezentantů oroduje za dodávku průzkumně-bojových dronů MQ-1C Gray Eagle ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.